Πρώτο oLed gaming laptop από Alienware

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.


Πρώτο OLed gaming laptop σπό την Alienware, το Alienware 13
(Intel Core i7-6500U, 16 GB, 256 GB, NVIDIA GeForce GTX 960M, 2 GB)
https://www.amazon.co.uk/Alienware-...=1481031331&sr=8-1&keywords=Alienware+13+OLED

Βαρύ, χοντρό (σε σχέση με άλλα non-gaming laptops), ισχυρό, upgradeable και alienware :redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Γιατί να πας σε gaming λαπτοπ όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Από χαρακτηριστικά είναι πολύ καλό αλλά μου φαίνεται μεγάλη πλαστικούρα. Πάντως ει΄ναι πολύ καλό για τα λεφτά του εγώ θα το έπαιρνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Από χαρακτηριστικά είναι πολύ καλό αλλά μου φαίνεται μεγάλη πλαστικούρα. Πάντως ει΄ναι πολύ καλό για τα λεφτά του εγώ θα το έπαιρνα.

Όντως για τα λεφτά του είναι πολύ καλό. Βέβαια, νομίζω πως η τιμή του είναι λίγο πιο πάνω και πως το λινκ που σου έδωσα αναφέρεται σε προιόν ελαφρώς μεταχειρισμένο αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Γιατί να πας σε gaming λαπτοπ όμως;

Εγώ δεν θα έπαιρνα gaming laptop. Υπάρχουν όμως άτομα που έχουν πόρωση με αυτά, ειδικά με τα alienware.
Γενικά, είναι πολύ καλές κατασκευές ενώ μπορείς να τα μεταφέρεις πιό εύκολα από το desktop.
Βασικά, έχει να κάνει με το άτομο :P

@fockos
Τα specs καλά είναι αλλά δεν άκουσα τίποτα για την μπαταρία του. Λογικά θα κρατά 10 δευτερόλεπτα gaming.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Α νόμιζα οτι ενδιαφέρεσαι.

Γενικά τα gaming laptop καλύπτουν στη πραγματικότητα ένα niche κοινο με βάση τη χρηστικότητα τους.
Με τα λεφτά ενός gaming laptop μπορείς να στήσεις δικό σου desktop (καλύτερο για gaming) και ένα λαπτοπάκι για φορητότητα, Μικρά παιχνιδάκια, διακοπές, εργασίες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Α νόμιζα οτι ενδιαφέρεσαι.

Γενικά τα gaming laptop καλύπτουν στη πραγματικότητα ένα niche κοινο με βάση τη χρηστικότητα τους.
Με τα λεφτά ενός gaming laptop μπορείς να στήσεις δικό σου desktop (καλύτερο για gaming) και ένα λαπτοπάκι για φορητότητα, Μικρά παιχνιδάκια, διακοπές, εργασίες κλπ.


Ναι, σίγουρα.
Την παραπάνω τιμή την πληρώνεις στην τεχνολογία σμίκρυνσης. Δηλαδή, άλλη τιμή έχει μια κάρτα γραφικών που έχει απόδοση X και είναι ίση με το πόδι μου σε μήκος, ενώ άλλη τιμή έχει η αντίστοιχη κάρτα, με ίδια απόδοση αλλά να είναι ίση με την παλάμη μου.
Η απόδοση των δύο καρτών στο παράδειγμα μου είναι ίδια και ίση με X. Η δεύτερη κάρτα όμως, θα στοιχίσει πολύ παραπάνω γιατί είναι δύσκολο να σμικρύνεις την τεχνολογία και κοστίζει.
Γι'αυτό και τα gaming laptops είναι τόσο ακριβά. Μέσα σε 13 ίντσες χωράνε 2 κάρτες γραφικών (!) και ότι άλλο έχει ένα τεράστιο κουτί PC. Μπορεί η απόδοσή τους να μην είναι τόσο καλή όσο των PC αλλά τουλάχιστον είναι ευμετακίνητα.

Τελικά όμως, το gaming laptop το παίρνει ο χομπίστας ή αυτός που θέλει να καυχηθεί.
Εμένα δεν με απασχολεί μια αγορά gam.lapt. Δεν έχω σκοπό να αγοράσω κανένα. Αυτό που με απασχολεί είναι η τεχνολογία. Είναι ωραίο να βλέπεις ότι τα laptops εξελίσσονται ακόμα και αν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι, σίγουρα.
Την παραπάνω τιμή την πληρώνεις στην τεχνολογία σμίκρυνσης. Δηλαδή, άλλη τιμή έχει μια κάρτα γραφικών που έχει απόδοση X και είναι ίση με το πόδι μου σε μήκος, ενώ άλλη τιμή έχει η αντίστοιχη κάρτα, με ίδια απόδοση αλλά να είναι ίση με την παλάμη μου.
Η απόδοση των δύο καρτών στο παράδειγμα μου είναι ίδια και ίση με X. Η δεύτερη κάρτα όμως, θα στοιχίσει πολύ παραπάνω γιατί είναι δύσκολο να σμικρύνεις την τεχνολογία και κοστίζει.
Γι'αυτό και τα gaming laptops είναι τόσο ακριβά. Μέσα σε 13 ίντσες χωράνε 2 κάρτες γραφικών (!) και ότι άλλο έχει ένα τεράστιο κουτί PC. Μπορεί η απόδοσή τους να μην είναι τόσο καλή όσο των PC αλλά τουλάχιστον είναι ευμετακίνητα.

Τελικά όμως, το gaming laptop το παίρνει ο χομπίστας ή αυτός που θέλει να καυχηθεί.
Εμένα δεν με απασχολεί μια αγορά gam.lapt. Δεν έχω σκοπό να αγοράσω κανένα. Αυτό που με απασχολεί είναι η τεχνολογία. Είναι ωραίο να βλέπεις ότι τα laptops εξελίσσονται ακόμα και αν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις :hehe:

Η περσινή μεγάλη κάρτα γραφικών της AMD (μου διαφεύγει το μοντέλο αυτή τη στιγμή) ήταν τεράστια και δεν χωρούσε καν σε κουτιά απλού κοινού που δεν είχε full tower :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Η περσινή μεγάλη κάρτα γραφικών της AMD (μου διαφεύγει το μοντέλο αυτή τη στιγμή) ήταν τεράστια και δεν χωρούσε καν σε κουτιά απλού κοινού που δεν είχε full tower :P

Γι'αυτό είναι απαραίτητο να ξέρεις τι PC θες να χτίσεις. Αν το κουτί σου είναι μικρό, υπάρχουν ειδικές μικρές μητρικές κάρτες, μικρές κάρτες γραφικών κτλ.

Εσύ που το ξέρεις για την συγκεκριμένη κάρτα; Την αγόρασες και το μετάνιωσες; :P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όχι ασχολούμαι και εγώ λιγάκι με τέτοια. Σκέφτομαι να πάρω μια κάρτα γραφικών το επόμενο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Όχι ασχολούμαι και εγώ λιγάκι με τέτοια. Σκέφτομαι να πάρω μια κάρτα γραφικών το επόμενο εξάμηνο.

Ποιά σκέφτεσαι να πάρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ποιά σκέφτεσαι να πάρεις;

Με χρήματα κάτω από 300, δηλαδή είτε gtx 1060 είτε rx 480. Βέβαια μέχρι να πάρω θα περάσουν μερικοί μήνες οπότε θα δω τότε τι θα παίζει στην αγορά. Εσύ ποια έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Με χρήματα κάτω από 300, δηλαδή είτε gtx 1060 είτε rx 480. Βέβαια μέχρι να πάρω θα περάσουν μερικοί μήνες οπότε θα δω τότε τι θα παίζει στην αγορά. Εσύ ποια έχεις;

Εγώ πλέον δεν έχω PC αλλά μόνο λάπτοπ.
Πιο παλιά, είχα μια GTX 666 μέκαψες :hehe:
Εγώ σκέφτομαι να μαζέψω κάνα φράγκο και να φτιάξω ένα πισάκι με 600 ευρά. Αν τα καταφέρω φυσικά :D Δεν είναι ότι το χρειάζομαι αλλά πρέπει :P
Φυσικά θα έχει αλλάξει η αγορά μεχρι να πάρω εγώ πισί οπότε βλέπουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πλέον δεν έχω PC αλλά μόνο λάπτοπ.
Πιο παλιά, είχα μια GTX 666 μέκαψες :hehe:
Εγώ σκέφτομαι να μαζέψω κάνα φράγκο και να φτιάξω ένα πισάκι με 600 ευρά. Αν τα καταφέρω φυσικά :D Δεν είναι ότι το χρειάζομαι αλλά πρέπει :P
Φυσικά θα έχει αλλάξει η αγορά μεχρι να πάρω εγώ πισί οπότε βλέπουμε

Η εμπειρία μου λέει πως αν θες ένα καλό πισάκι (καλό όμως) πρέπει να δώσεις κανά 800άρι τουλάχιστον. Ε μην βάλεις i3, κρίμα είναι. 800αρι αν αλλάξεις όλο το κουτί εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Η εμπειρία μου λέει πως αν θες ένα καλό πισάκι (καλό όμως) πρέπει να δώσεις κανά 800άρι τουλάχιστον. Ε μην βάλεις i3, κρίμα είναι. 800αρι αν αλλάξεις όλο το κουτί εννοώ.

Ε ναι, για ένα πολύ καλό πισί θες 8 εκατοστάρικα. Αλλά με 6 κάνω την δουλειά μου. Θέλω μέτριο caming (πχ. LOL με πολύ καλά γραφικά), προγραμματισμό, ελαφρύ video editing κτλ.
Όλα αυτά, τα κάνει το Alienware χαλαρά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
μια χαρά είναι και ο i3 παιδιά... Για ελαφρύ gaming. Πόσο μάλλον για LOL, με παλιό Quad Core το τελειώνεις στα high, βασικά και με CPU AMD με καλά integrated graphics λιώνεις LOL απροβλημάτιστα.
Lib αν θες να κινηθείς για PC περίμενε μέχρι η AMD να βγάλει τη νέα σειρά CPUs, θα υπάρξουν αλλαγές στην τιμολόγηση.
Johnny πάρε 480, μπορεί μελλοντικά να πάρεις κανένα Freesync monitor και να μπορείς να χρησιμοποιείς Freesync... μακριά απ' τα καπέλα της nvidia.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
μια χαρά είναι και ο i3 παιδιά... Για ελαφρύ gaming. Πόσο μάλλον για LOL, με παλιό Quad Core το τελειώνεις στα high, βασικά και με CPU AMD με καλά integrated graphics λιώνεις LOL απροβλημάτιστα.
Lib αν θες να κινηθείς για PC περίμενε μέχρι η AMD να βγάλει τη νέα σειρά CPUs, θα υπάρξουν αλλαγές στην τιμολόγηση.
Johnny πάρε 480, μπορεί μελλοντικά να πάρεις κανένα Freesync monitor και να μπορείς να χρησιμοποιείς Freesync... μακριά απ' τα καπέλα της nvidia.


όχι ίντελ; πήγαινα για ιντελ. μου αρέσει η ιντελ. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
όχι ίντελ; πήγαινα για ιντελ. μου αρέσει η ιντελ. :|

απλά όταν βγουν οι AMD Zen θα αναγκαστεί (πιθανόν) η Intel να αναπροσαρμόσει τις τιμές... Εν τέλει ότι θες επιλέγεις.
AMD CPUs είναι κακές σε σχέση με i3 αλλά έχουν καλύτερα graphics, σε βαθμό που να μη χρειαστείς μηχανή γραφικών, όταν μιλάμε βέβαια για LOL και παιχνίδια προ 2005.

Intel εγώ τη βλέπω σαν αναγκαίο κακό. Είναι οι νταβατζίδες στο χώρο της τεχνολογίας, σαμποτάρουν τον ανταγωνισμό. Έχουν όμως, μέχρι να δούμε τη Zen, μακράν καλύτερους επεξεργαστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κι αν η Zen lives up to the hype και δεν είναι καμιά φόλα μεγάλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Johnny πάρε 480, μπορεί μελλοντικά να πάρεις κανένα Freesync monitor και να μπορείς να χρησιμοποιείς Freesync... μακριά απ' τα καπέλα της nvidia.
Χαχα λες; Αυτό το μονιτορ που εχω δεν παιρνει καν hdmi με vga το συνδέω και έχω vga to dvi αντάπτορα πίσω :P
όχι ίντελ; πήγαινα για ιντελ. μου αρέσει η ιντελ. :|
Εγώ λέω i5. Οι AMD μέχρι τώρα δεν είναι value for money αν υπολογίσει κανείς τη θερμοκρασία και την κατανάλωση. Τώρα με τους Zen δεν έχω διαβάσει τι θα βγάλει η AMD οπότε δεν ξέρω.
AMD CPUs είναι κακές σε σχέση με i3 αλλά έχουν καλύτερα graphics, σε βαθμό που να μη χρειαστείς μηχανή γραφικών, όταν μιλάμε βέβαια για LOL και παιχνίδια προ 2005.

Έχω i5 6500 αυτή τη στιγμή χωρίς κάρτα γραφικών και παίζω lol σε 1080 με αρκετά καλά fps πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
αν είναι να πάρεις i5, δε παίρνεις και μια κάρτα γραφικών; κρίμα είναι!

εγώ έχω i5 6500 και rx480. AMD πρότεινα για PCs των 350 ευρώ.

κι αν η Zen lives up to the hype και δεν είναι καμιά φόλα μεγάλη
εννοείται... φιλολογικά μιλάμε! αλλά αφού κοντεύουν να βγουν, εγώ θα περίμενα να δω τι σκατά θα γίνει πριν αγοράσω CPU.

Έχω i5 6500 αυτή τη στιγμή χωρίς κάρτα γραφικών και παίζω lol σε 1080 με αρκετά καλά fps πάντως.

τότε είναι full hd η οθόνη σου, μη γκρινιάζεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top