Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Αυτά μάλλον τα είπες εσύ με τον φανταστικό εαυτό σου.:confused:


ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΡΙΝΩ ΟΛΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ

Να μας κρίνεις. Κι ας μην σε κρίναμε. Κι ας μην σε ειρωνευτήκαμε. Κιμά να μας κάνεις. Για γκρηκ μούζακος στο ταψί το επίμαχο. Αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, από εμένα ελεύθερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Τσιγάρα σέρτικα ειναι πολλοί οι λογοι που θέλεις ο γιος σου ή η κορη σου να μην ειναι παχυσαρκοι.

Ειναι θέμα υγειας , αισθητικής , σχέσεων και άμυνας.

Ένας γυμνασμενος νέος με τις αντιστοιχες πνευματικές αρετές και αξιες-προσωπικότητα έχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να πετυχει στον ερωτικο τομέα μια ομορφη γυναικα θα ψάξει κάτι αντιστοιχο ας μην γελιομαστε. Δεν μπορεις να κάθεσαι ολη τη μέρα και να νομιζεις οτι κάποια θα σε επιλέξει επειδη ξαφνικά αναγνωρισε την προσωπικοτητα σου. Σαν και εσένα ξέρεις ποσοι ακομα υπάρχουν; με χιουμορ αλλα και προσωπικοτητα!

Για την υγεια τα έχουμε ξαναπεί! Ρωτηστε και γιατρους δεν έχουν μονο οι χοντροι προβλημα αλλα και οι αδυνατοι που τρωνε βλακειες εννοειται.
Άμυνας διοτι ένας μάχιμος και γυμνασμενος νέος θα μπορέσει πιο ευκολα να υπερασπιστει την ζωή του (ειδικα αμα ξέρει και πολεμικές τέχνες) σε μια επιθεση ξαφνική εναντιον του ή ληστεια! Πρέπει ανα πάσα στιγμή να ειμαστε έτοιμοι και εξοπλισμένοι με πολλά καλά και θετικά στοιχεια να μην αφήνουμε τον εαυτο μας στην τυχη του. Και μετά ας χαλαρώσουμε .... δεν ειπε κανεις να εισαι συνεχως στην τσιτα.

Αλλιώς νιώθει μια γυναικα που βγαινει έξω με έναν αντρα που φαινεται οτι μπορει να την προστατεψει απο κάποια απειλή αν προκυψει ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Όσοι τρελαίνεστε στην ιδέα ότι ένας χοντρός μπορεί να κριθεί αρνητικά, θέλω να μου γνωρίσετε έναν άνθρωπο που δεν έχει κρίνει ποτέ κανέναν και για τίποτα. Είμαι πολύ περίεργος να τον γνωρίσω. Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να κριθεί για οτιδήποτε: το βάρος, τον χαρακτήρα, τα ρούχα που φοράει, τη μόρφωση, την ηθική. Εάν μπορούμε να πούμε "τι σε νοιάζει αν ο τάδε είναι χοντρός;", αντίστοιχα μπορούμε να πούμε "τι σε νοιάζει αν ντύνεται άσχημα, αν είναι αμόρφωτος/ανήθικος/ιδιότροπος;". Είτε κάποιος σχολιάσει για καλό είτε για κακό, είναι δικαίωμά του να κρίνει και με τη σειρά του να κριθεί και ο ίδιος γι' αυτό που είπε. Από εκεί και πέρα, αυτό που έχει σημασία είναι πώς θα αντιμετωπίσει την κριτική αυτός που τη δέχεται. Αν ο χοντρός νιώθει καλά με τον εαυτό του, τότε μικρή αξία έχει γι' αυτόν η μομφή. Τώρα, όσον αφορά το αν μπορείς να του το πεις ευθέως, θεωρητικά μπορείς να το πεις όπως και οτιδήποτε άλλο, αλλά δεν βρίσκω λόγο και συνήθως η συγκεκριμένη κατηγορία συνίσταται σε κακία. Αν είναι πολύ κοντινό άτομο, μπορείς μόνο να το πεις από ενδιαφέρον, αν σκέφτεσαι ότι θα τον κοροϊδέψουν. Και φυσικά αν κάποιος έχει ερωτική σχέση με άτομο που ξαφνικά αρχίζει και παχαίνει, είναι λογικό να χωρίσει αν δεν νιώθει πια έλξη. Δεν μπορούμε να επιβάλλουμε διαφορετική αίσθηση περί ωραίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Έλα ντε. Εδω έχουμε δει χοντρους να κρινουν φιτ ανθρώπους. Να σου λέει ο άλλος "πωπω πως μπορεις και δεν βαριέσαι" αυτος δεν βαριέται ομως να τρώει μπουγάτσες. Θέλουν να κανουν ολο το κοσμο σαν αυτους για να μην υπάρχει καλύτερος! Αυτο ειναι ΚΑΚΙΑ! Οχι να πεις κάτι σωστο σαν συμβουλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εγώ να πω ότι όλοι κρίνουμε και κρινόμαστε, απλά δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο αυστηροί με τους ανθρώπους.
Ο σωματότυπος και δη η παχυσαρκία, μπορεί να είναι κληρονομική, μπορεί ο άνθρωπος να μεγάλωσε σε περιβάλλον κακής διατροφής από παιδί (όπως εγώ :redface: ) και να δυσκολεύεται να το αποβάλλει.
Το αν είσαι επίσης στα άκρα (πολύ παχύσαρκος ή κάτισχνος) μπορεί να έχει να κάνει με δυσκολίες που περνάς στην καθημερινότητα (άλλοι το ρίχνουν στο φαϊ και άλλοι δεν τρώνε τίποτα).

Το point γενικά, είναι ότι άλλοι είναι "καλοί" στο να κοντρολλάρουν τη διατροφή τους αλλά και στο να γυμνάζονται, άλλοι όχι. Και αυτό ισχύει σε όλα τα θέματα: άλλοι θέλησαν ή μπόρεσαν να σπουδάσουν, κι άλλοι όχι (εδώ έχουμε τους "σπουδαγμένους" που υποτιμούν τους άλλους ως "αμόρφωτους και ότι είναι χρήσιμοι για να σηκώνουν τα καρότσια"). Άλλοι το είχανε από παιδιά με τον αθλητισμό και άλλοι δεν τα κατάφερναν τόσο καλά, οπότε δεν ασχοληθήκανε (αναφέρομαι γενικά στον αθλητισμό).

Δεν λέω, είναι καλό να είμαστε περήφανοι για αυτά στα οποία είμαστε καλοί, όμως γενικά παρατηρώ μια τάση, σε ΟΛΑ τα θέματα, πέραν δηλαδή της διατροφής / παχυσαρκίας: όσοι είναι καλοί σε κάτι, υποτιμούνε τους άλλους που στον επικείμενο τομέα δεν είναι. Και υπάρχει φυσικά και αντίδραση από αυτούς που δεν είναι καλοί σε κάτι, να προσπαθούν να υποβιβάσουν την προσπάθεια των άλλων που μπορεί να είναι.

Calm down, ο καθένας είναι καλός σε ό,τι θέλει και σε ό,τι μπορεί ή καταφέρνει. :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Όσοι τρελαίνεστε στην ιδέα ότι ένας χοντρός μπορεί να κριθεί αρνητικά, θέλω να μου γνωρίσετε έναν άνθρωπο που δεν έχει κρίνει ποτέ κανέναν και για τίποτα. Είμαι πολύ περίεργος να τον γνωρίσω. Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να κριθεί για οτιδήποτε: το βάρος, τον χαρακτήρα, τα ρούχα που φοράει, τη μόρφωση, την ηθική. Εάν μπορούμε να πούμε "τι σε νοιάζει αν ο τάδε είναι χοντρός;", αντίστοιχα μπορούμε να πούμε "τι σε νοιάζει αν ντύνεται άσχημα, αν είναι αμόρφωτος/ανήθικος/ιδιότροπος;". Είτε κάποιος σχολιάσει για καλό είτε για κακό, είναι δικαίωμά του να κρίνει και με τη σειρά του να κριθεί και ο ίδιος γι' αυτό που είπε. Από εκεί και πέρα, αυτό που έχει σημασία είναι πώς θα αντιμετωπίσει την κριτική αυτός που τη δέχεται. Αν ο χοντρός νιώθει καλά με τον εαυτό του, τότε μικρή αξία έχει γι' αυτόν η μομφή. Τώρα, όσον αφορά το αν μπορείς να του το πεις ευθέως, θεωρητικά μπορείς να το πεις όπως και οτιδήποτε άλλο, αλλά δεν βρίσκω λόγο και συνήθως η συγκεκριμένη κατηγορία συνίσταται σε κακία. Αν είναι πολύ κοντινό άτομο, μπορείς μόνο να το πεις από ενδιαφέρον, αν σκέφτεσαι ότι θα τον κοροϊδέψουν. Και φυσικά αν κάποιος έχει ερωτική σχέση με άτομο που ξαφνικά αρχίζει και παχαίνει, είναι λογικό να χωρίσει αν δεν νιώθει πια έλξη. Δεν μπορούμε να επιβάλλουμε διαφορετική αίσθηση περί ωραίου.
Ωραια λογική. Δηλαδή ειναι σωστό να κρίνουμε τους ανθρώπους απο την εξωτερική τους εμφάνιση και εντάξει, αφού αυτο γίνεται συστηματικά απο ολους,εμεις γιατι να αλλάξουμε και να προσπαθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι και λιγότερο judgmental ως άνθρωποι, ε; Όπως με τα περιβαλλοντικά προβλήματα ενα πράγμα, που λεμε ε σιγά,εγω θα σώσω το περιβάλλον; Και πραγματικά βαζεις στην ίδια κατηγορία την εξωτερική εμφάνιση κάποιου,που πολλες φορες δεν μπορει να ελέγξει, με την προσωπικότητα του; Επισης δεν νομιζω οτι μίλησε κανεις για αισθητική. Μιλάμε απλα για σεβασμό προς τον συνάνθρωπο μας. Και επειδη το αδύνατο σώμα προβάλεται ως το ιδανικό στην εποχή μας (ενώ παλια προωθούσαν συμπληρώματα για να αποκτήσουν οι γυναίκες βάρος, γιατι τοτε αυτο ηταν το ιδανικό), δεν σημαίνει οτι ολοι οι άλλοι που δεν μοιαζουν αρκετα στα σύγχρονα πρότυπα ομορφιάς πρεπει να κόψουν τον λαιμό τους να γίνουν ετσι παση θυσία. Αυτο που δεν αρέσει σε εσενα μπορει να αρέσει σε κάποιον αλλον ετσι και αλλιως.
Και για να γίνομαι κατανοητή, δεν εννοώ οτι όσοι έχουν πραγματικά προβλήματα υγείας λόγω της παχυσαρκίας πρεπει να μείνουν ετσι. Αν υπάρχει όντως προβλημα,ναι,πρεπει να προσπαθήσουν να ακολουθήσουν μια πιο υγιεινή διατροφή. Ούτε εγκρίνω την λαιμαργία. Και αυτο ειναι μεγάλο προβλημα. Αλλα ας καταλάβουμε οτι δεν μας πέφτει λόγος για το τι κανουν και τρώνε οι άλλοι, και αν ειναι υγιείς αλλα με λίγα παραπάνω κιλά και θέλουν να μείνουν ετσι, ας μείνουν ετσι. Και ας μην τους βρίσκεις εσυ προσωπικά ελκυστικούς. Δεν γεννηθήκαμε σ'αυτον τον πλανήτη για να γίνουμε αυτο που θέλουν οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Αν ο χοντρός νιώθει καλά με τον εαυτό του, τότε μικρή αξία έχει γι' αυτόν η μομφή.

Πρώτα απ' όλα το να αναφέρεσαι σε κάποιον ως "ο χοντρός" είναι από μόνο του υποτιμητικό. :/:

Δεύτερον, πώς ξέρεις εσύ αν θα τον πειράξει ή όχι; Πώς ξέρεις πώς πραγματικά νιώθει μέσα του ακόμα κι αν λέει οτι νιώθει καλά με τον εαυτό του; Πού ξέρεις οτι αυτόν τον άνθρωπο στον οποίο εσύ με άνεση θα πεις την "κριτική" σου για το πάχος του δε θα τον σπρώξεις σε κάποια απονεννοημένη κίνηση ή, ας μην το πάω μακριά, στη μελαγχολία, την κατάθλιψη, την αυτοκατηγορία;

Κακά τα ψέματα. Όλοι κατά καιρούς κρίνουμε. Αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία για να συνεχίσουμε να το κάνουμε αλλά αντιθέτως αφορμή να γίνουμε καλύτεροι και να το διορθώσουμε. Το να κρίνουμε είναι ελάττωμα και πρέπει να το βγάλουμε από τη ζωή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Ωραια λογική. Δηλαδή ειναι σωστό να κρίνουμε τους ανθρώπους απο την εξωτερική τους εμφάνιση και εντάξει, αφού αυτο γίνεται συστηματικά απο ολους,εμεις γιατι να αλλάξουμε και να προσπαθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι και λιγότερο judgmental ως άνθρωποι, ε; Όπως με τα περιβαλλοντικά προβλήματα ενα πράγμα, που λεμε ε σιγά,εγω θα σώσω το περιβάλλον; Και πραγματικά βαζεις στην ίδια κατηγορία την εξωτερική εμφάνιση κάποιου,που πολλες φορες δεν μπορει να ελέγξει, με την προσωπικότητα του; Επισης δεν νομιζω οτι μίλησε κανεις για αισθητική. Μιλάμε απλα για σεβασμό προς τον συνάνθρωπο μας. Και επειδη το αδύνατο σώμα προβάλεται ως το ιδανικό στην εποχή μας (ενώ παλια προωθούσαν συμπληρώματα για να αποκτήσουν οι γυναίκες βάρος, γιατι τοτε αυτο ηταν το ιδανικό), δεν σημαίνει οτι ολοι οι άλλοι που δεν μοιαζουν αρκετα στα σύγχρονα πρότυπα ομορφιάς πρεπει να κόψουν τον λαιμό τους να γίνουν ετσι παση θυσία. Αυτο που δεν αρέσει σε εσενα μπορει να αρέσει σε κάποιον αλλον ετσι και αλλιως.
Και για να γίνομαι κατανοητή, δεν εννοώ οτι όσοι έχουν πραγματικά προβλήματα υγείας λόγω της παχυσαρκίας πρεπει να μείνουν ετσι. Αν υπάρχει όντως προβλημα,ναι,πρεπει να προσπαθήσουν να ακολουθήσουν μια πιο υγιεινή διατροφή. Ούτε εγκρίνω την λαιμαργία. Και αυτο ειναι μεγάλο προβλημα. Αλλα ας καταλάβουμε οτι δεν μας πέφτει λόγος για το τι κανουν και τρώνε οι άλλοι, και αν ειναι υγιείς αλλα με λίγα παραπάνω κιλά και θέλουν να μείνουν ετσι, ας μείνουν ετσι. Και ας μην τους βρίσκεις εσυ προσωπικά ελκυστικούς. Δεν γεννηθήκαμε σ'αυτον τον πλανήτη για να γίνουμε αυτο που θέλουν οι άλλοι.
Το γεγονός ότι οι άνθρωποι κρίνουν τους άλλους (ανεξάρτητα από το κίνητρο) είναι μια πραγματικότητα, η οποία δεν αλλάζει γιατί άπτεται της φύσης του ανθρώπου. Η πραγματικότητα αυτή δεν σημαίνει ότι μου αρέσει και την επικροτώ, αλλά θα ήταν ψέματα να πούμε ότι μπορούμε να το αλλάξουμε. Ενδεχομένως το παρουσιάζω πολύ κυνικά, αλλά προτιμώ να είμαι ρεαλιστής παρά ρομαντικός. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο είπα ότι αυτό που έχει σημασία είναι πώς δέχεται κανείς την κριτική. Διότι το τι λένε οι άλλοι δεν μπορεί κάποιος να το αλλάξει, μπορεί όμως είτε να αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζεται την κριτική είτε να αλλάξει κάτι πάνω του αν δεν μπορεί δεν αγαπήσει τον εαυτό του ως έχει.
Η εμφάνιση και ο χαρακτήρας σαφώς δεν μπαίνουν στην ίδια κατηγορία, απλώς ανέφερα παραδείγματα για τα οποία μπορεί κανείς να δεχτεί κριτική. Αντίστοιχα, δεν μπαίνουν στην ίδια κατηγορία χαρακτηριστικά που δεν αλλάζουν με χαρακτηριστικά τα οποία αλλάζουν, όπως το σωματικό βάρος, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Οι άνθρωποι έχουν την τάση να είναι πιο αυστηροί με χαρακτηριστικά τα οποία αλλάζουν και είναι λογικό πιστεύω.
Πρώτα απ' όλα το να αναφέρεσαι σε κάποιον ως "ο χοντρός" είναι από μόνο του υποτιμητικό. :/:

Δεύτερον, πώς ξέρεις εσύ αν θα τον πειράξει ή όχι; Πώς ξέρεις πώς πραγματικά νιώθει μέσα του ακόμα κι αν λέει οτι νιώθει καλά με τον εαυτό του; Πού ξέρεις οτι αυτόν τον άνθρωπο στον οποίο εσύ με άνεση θα πεις την "κριτική" σου για το πάχος του δε θα τον σπρώξεις σε κάποια απονεννοημένη κίνηση ή, ας μην το πάω μακριά, στη μελαγχολία, την κατάθλιψη, την αυτοκατηγορία;

Κακά τα ψέματα. Όλοι κατά καιρούς κρίνουμε. Αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία για να συνεχίσουμε να το κάνουμε αλλά αντιθέτως αφορμή να γίνουμε καλύτεροι και να το διορθώσουμε. Το να κρίνουμε είναι ελάττωμα και πρέπει να το βγάλουμε από τη ζωή μας.
Γεια χαρά :bye:
Ο "χοντρός" είναι η αντώνυμη λέξη του "λεπτός" και δεν είναι υποτιμητική από μόνη της, απλώς προσδίδει ένα χαρακτηριστικό που πολλοί δεν θέλουν να το έχουν. Υπάρχουν άλλες λέξεις για να υποτιμήσεις κάποιον. Δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν. Εάν υπάρχει λέξη που θεωρείται πιο κατάλληλη, πείτε μου να χρησιμοποιώ αυτήν.

Η κριτική μπορεί είτε να τον πειράξει είτε όχι. Εάν δεν τον πειράξει, επειδή νιώθει καλά με τον εαυτό του, τότε δεν τον ενδιαφέρει αυτό που συζητάμε και όλα καλά. Εάν τον πειράξει, τότε πρέπει να κάνει κάτι για να το αλλάξει, γιατί ευτυχώς το βάρος είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Εάν τον πειράζει η κριτική και δεν κάνει τίποτα για να το αλλάξει, το πρόβλημα το έχει ο ίδιος, και κατ' ουσίαν το πρόβλημα το έχει και χωρίς καν να δεχθεί την κριτική. Διότι αν είσαι χοντρός και δεν νιώθεις καλά με αυτό, δεν περιμένεις τον άλλον να σου το πει για να νιώσεις άσχημα. Νιώθεις ήδη.

Το να κρίνουμε μπορεί να μην είναι ωραίο, αλλά το να λέμε ότι η λύση είναι να σταματήσει η κριτική είναι ανεδαφικό, αφού πρόκειται για κάτι που κατά βάση δεν αλλάζει και δεν εξαρτάται και από εμάς όσον αφορά τη συμπεριφορά των άλλων. Όσο υπάρχει η ανθρωπότητα, θα υπάρχει και η κριτική. Άλλοι κρίνουν λιγότερο και άλλοι λιγότερο και πάντα κρίνουν αυτό που τους συμφέρει με βάση τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία τους. Η πραγματική λύση είναι να κάνουμε πράγματα τα οποία μας κάνουν να αισθανόμαστε καλά με τον εαυτό μας και όπως είπα και παραπάνω, να μάθουμε να διαχειριζόμαστε όσα ακούμε γύρω μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.

Τα καλά μου τα μωράκια! :hug:

Ο "χοντρός" είναι η αντώνυμη λέξη του "λεπτός" και δεν είναι υποτιμητική από μόνη της, απλώς προσδίδει ένα χαρακτηριστικό που πολλοί δεν θέλουν να το έχουν. Υπάρχουν άλλες λέξεις για να υποτιμήσεις κάποιον. Δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν. Εάν υπάρχει λέξη που θεωρείται πιο κατάλληλη, πείτε μου να χρησιμοποιώ αυτήν.

Απλά όταν χρησιμοποιείς ένα επίθετο εξωτερικού χαρακτηριστικού κάποιου για να τον προσφωνήσεις είναι άσχημο. Υπάρχουν οι λέξεις ευτραφής, παχύς, γεματούλης που ακούγονται καλύτερα.

Η κριτική μπορεί είτε να τον πειράξει είτε όχι. Εάν δεν τον πειράξει, επειδή νιώθει καλά με τον εαυτό του, τότε δεν τον ενδιαφέρει αυτό που συζητάμε και όλα καλά. Εάν τον πειράξει, τότε πρέπει να κάνει κάτι για να το αλλάξει, γιατί ευτυχώς το βάρος είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Εάν τον πειράζει η κριτική και δεν κάνει τίποτα για να το αλλάξει, το πρόβλημα το έχει ο ίδιος, και κατ' ουσίαν το πρόβλημα το έχει και χωρίς καν να δεχθεί την κριτική. Διότι αν είσαι χοντρός και δεν νιώθεις καλά με αυτό, δεν περιμένεις τον άλλον να σου το πει για να νιώσεις άσχημα. Νιώθεις ήδη.

Καλά τα λες αλλά η ψυχολογία κάποιου δεν έχει απαραίτητα λογική. Στο παράδειγμα του Ντέβιλ πιο πάνω, μπορεί η γυναίκα με την μπουγάτσα να νιώθει άσχημα με το βάρος της, ειδικά αφού ο άντρας της αδυνάτισε, αλλά να μη θέλει να το δείξει. Πιστεύω οτι αν κάποιος μπορούσε να επιλέξει δεν θα υπήρχε κανείς που θα επέλεγε να είναι παχύς. Αλλά ο καθένας αντιμετωπίζει τις καταστάσεις αλλιώς.

Το να κρίνουμε μπορεί να μην είναι ωραίο, αλλά το να λέμε ότι η λύση είναι να σταματήσει η κριτική είναι ανεδαφικό, αφού πρόκειται για κάτι που κατά βάση δεν αλλάζει και δεν εξαρτάται και από εμάς όσον αφορά τη συμπεριφορά των άλλων. Όσο υπάρχει η ανθρωπότητα, θα υπάρχει και η κριτική. Άλλοι κρίνουν λιγότερο και άλλοι λιγότερο και πάντα κρίνουν αυτό που τους συμφέρει με βάση τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία τους. Η πραγματική λύση είναι να κάνουμε πράγματα τα οποία μας κάνουν να αισθανόμαστε καλά με τον εαυτό μας και όπως είπα και παραπάνω, να μάθουμε να διαχειριζόμαστε όσα ακούμε γύρω μας.

Και πάλι, δεν έχουν όλοι τη δύναμη να αδιαφορούν για τις κριτικές. Αυτό που μπορούμε εμείς να κάνουμε είναι να προσέχουμε να μην πληγώσουμε τον άλλον με τις κριτικές μας αντί να απαιτούμε να γίνει πιο σκληρός ώστε εμείς να κριτικάρουμε άφοβα και ανεξέλλεγκτα. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Wtaf είναι αυτό το νήμα? Ντρέπομαι ειλικρινά. Ταψιά στα κεφάλια χοντρών ανθρώπων και κακίες. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του, ζει με αυτές, δεν έχει να δώσει λογαριασμό σε κανέναν και εφόσον δεν μας επηρεάζουν οι επιλογές του, δεν μας αφορούν κιόλας. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Εγώ επιλέγω υγιεινή διατροφή, μπορεί ο άλλος να θέλει να ζήσει λιγότερα αλλά πιο απολαυστικά χρόνια. Ποιός είμαι εγώ που θα του το χτυπησω? Και στην τελική, όλοι έχουν κάποιο λόγο που φέρονται όπως φέρονται. Αυτό το πράγμα που έχουμε όλοι κάνει την αυτοκριτική μας και ασχολουμαστε με τον γειτονα. Και ok, αν είναι να ασχοληθουμε, τουλάχιστον να κάνουμε έναν κόπο να μπουμε στη θέση του, να το κάνουμε σωστά βρε παιδί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Νομίζω έχουμε μπερδέψει δυο πράγματα.

Ο καθένας έχει δικαίωμα να τρώει ότι θέλει, να ζει τη ζωή που θέλει και να κάνει ότι θέλει με το σώμα του. Θαρρώ πως δεν έχουμε το δικαίωμα να τους πούμε κάτι, παρά μόνον αν είναι κοντινός μας άνθρωπος και θέλουμε να τον βοηθήσουμε.

Όμως θεωρώ ότι δεν πρέπει να προβάλλονται και να διαφημίζονται αρνητικά και ανθυγιεινά πρότυπα ζωής απλά και μόνο για να νιώσει καλύτερα κάποιος που τα ακολουθεί. Κάτι που συμβαίνει με διάφορες κινητοποιήσεις όπως πχ body positivity κλπ. Δεν είμαστε όλοι τέλειοι και δεν χρειάζεται να είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Ωραια λογική. Δηλαδή ειναι σωστό να κρίνουμε τους ανθρώπους απο την εξωτερική τους εμφάνιση και εντάξει, αφού αυτο γίνεται συστηματικά απο ολους,εμεις γιατι να αλλάξουμε και να προσπαθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι και λιγότερο judgmental ως άνθρωποι, ε; Όπως με τα περιβαλλοντικά προβλήματα ενα πράγμα, που λεμε ε σιγά,εγω θα σώσω το περιβάλλον; Και πραγματικά βαζεις στην ίδια κατηγορία την εξωτερική εμφάνιση κάποιου,που πολλες φορες δεν μπορει να ελέγξει, με την προσωπικότητα του; Επισης δεν νομιζω οτι μίλησε κανεις για αισθητική. Μιλάμε απλα για σεβασμό προς τον συνάνθρωπο μας. Και επειδη το αδύνατο σώμα προβάλεται ως το ιδανικό στην εποχή μας (ενώ παλια προωθούσαν συμπληρώματα για να αποκτήσουν οι γυναίκες βάρος, γιατι τοτε αυτο ηταν το ιδανικό), δεν σημαίνει οτι ολοι οι άλλοι που δεν μοιαζουν αρκετα στα σύγχρονα πρότυπα ομορφιάς πρεπει να κόψουν τον λαιμό τους να γίνουν ετσι παση θυσία. Αυτο που δεν αρέσει σε εσενα μπορει να αρέσει σε κάποιον αλλον ετσι και αλλιως.
Και για να γίνομαι κατανοητή, δεν εννοώ οτι όσοι έχουν πραγματικά προβλήματα υγείας λόγω της παχυσαρκίας πρεπει να μείνουν ετσι. Αν υπάρχει όντως προβλημα,ναι,πρεπει να προσπαθήσουν να ακολουθήσουν μια πιο υγιεινή διατροφή. Ούτε εγκρίνω την λαιμαργία. Και αυτο ειναι μεγάλο προβλημα. Αλλα ας καταλάβουμε οτι δεν μας πέφτει λόγος για το τι κανουν και τρώνε οι άλλοι, και αν ειναι υγιείς αλλα με λίγα παραπάνω κιλά και θέλουν να μείνουν ετσι, ας μείνουν ετσι. Και ας μην τους βρίσκεις εσυ προσωπικά ελκυστικούς. Δεν γεννηθήκαμε σ'αυτον τον πλανήτη για να γίνουμε αυτο που θέλουν οι άλλοι.

Δεν γινεσαι κατανοητη γιατι δεν παιρνεις μια ξεκάθαρη θέση! Δεν μπορεις να λες "Ναι μεν αλλα ..." δεν έχει αλλά εκεινος που ειναι χοντρος κινδυνευει άμεσα και πρέπει να αδυνατισει αντι να πουλάει υφος και χιουμορ οτι εγω ειμαι κουλ και εχω προσωπικοτητα. Αυτο λέμε.

Κάθε χοντρος αμα συνεχισει να τρώει σκουπιδια θα αρρωστησει ή και αδυνατος αμα ειναι.

Σεβασμος προς τον συνανθρωπο. Εκεινος σε σεβεται οταν βγαινει και διαφημιζει την παχυσαρκια του ως κάτι το καλο και σωστο; δεν σέβεται το υγιες προτυπο διατροφης και υγειας. Ο ιδιος δεν σέβεται τον εαυτο του! Οταν ακους ανθρωπους γυρω να μιλανε υποτιμητικά για τον τροπο διατροφης και γυμναστικής των δραστηριων ανθρώπων εσυ κάτσε να τους ακους. Απο μενα θα φάνε κραξιμο γιατι ψάχνονται πάντως.

Wtaf είναι αυτό το νήμα? Ντρέπομαι ειλικρινά. Ταψιά στα κεφάλια χοντρών ανθρώπων και κακίες. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του, ζει με αυτές, δεν έχει να δώσει λογαριασμό σε κανέναν και εφόσον δεν μας επηρεάζουν οι επιλογές του, δεν μας αφορούν κιόλας. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Εγώ επιλέγω υγιεινή διατροφή, μπορεί ο άλλος να θέλει να ζήσει λιγότερα αλλά πιο απολαυστικά χρόνια. Ποιός είμαι εγώ που θα του το χτυπησω? Και στην τελική, όλοι έχουν κάποιο λόγο που φέρονται όπως φέρονται. Αυτό το πράγμα που έχουμε όλοι κάνει την αυτοκριτική μας και ασχολουμαστε με τον γειτονα. Και ok, αν είναι να ασχοληθουμε, τουλάχιστον να κάνουμε έναν κόπο να μπουμε στη θέση του, να το κάνουμε σωστά βρε παιδί μου.

Καλα συμφωνα με σενα τοτε να γινουμε ολοι χιπστερς και χωρις κανονες και δεσμευσεις! Δεν υπάρχουν αυτα που γράφεις στη ζωη για να πετυχει κάποιος πράγματα υπάρχουν κανονες και νομοι. Αμα ειναι να μην πηγαινουμε στρατο να μην ειμαστε μάχιμοι, να μιλάμε με τον πρωην ενω ειμαστε παντρεμενοι και να βγαινουμε μαζι του για καφέδες και να τρωμε οτι να ναι και να κανει ο καθενας οτι γουστάρει θα ζουσαμε μεσα στην αναρχια (οχι πως στην ελλάδα δεν υπάρχει για αυτο ταλαιπωρουμαστε)!!!

ο καθενας ειναι ελευθερος να κάνει οτι θελει αλλα μολις αρρωστησει θα τρέχει στους γιατρους να τον περιθαλψουνε , και θα μεινει σε δευτερη μοιρα κάποιος ο οποιος προσεχε σε ολη του την ζωη και την έπαθε απο ατυχια. Αν εσενα αυτο δεν σε ενδιαφερει και εισαι της άποψης ο καθενας να κανει οτι θέλει θεωρω οτι ειναι μια ανευθυνη στάση.

Οπως μου ειχαν πει κάτι φιλοι μου γιατροι για ποιο λογο να καθομαι εγω να ασχολουμαι με τον ηλιθιο που παραβιασε το στοπ και οχι με εναν άνθρωπο που οντως έπαθε κάτι χωρις να φταιει. Οχι πως θα άφηναν ποτε αυτον τον άνθρωπο έτσι ουτε εγω θα το έκανα εννοειται αλλα γιατι ομως εφοσον δεν ακούνε. Λυσε μου την απορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το ότι προωθούνται συνέχεια ανθυγιεινές δίαιτες και σκευάσματα δεν μας πειράζει... μας πειράζει που μερικοί άνθρωποι επιλέγουν να νιώθουν καλά με τον εαυτό τους γι’αυτο που είναι :look: Παρένθεση... Πρέπει λίγο να καταλάβετε σε ποιους απευθύνεται το body positivity... Δεν απευθύνεται σε παχύσαρκους που πάσχουν από προβλήματα υγείας λόγω του βάρους τους. Δεν τους λένε «συνεχίστε να τρώτε ασταμάτητα παρόλο που η υγεία σας πάει από το κακό στο χειρότερο». Απευθύνονται σε άτομα με κάποια παραπανίσια κιλά, που όμως δεν τους προκαλούν προβλήματα, απλά τους κάνουν να νιώθουν άσχημα ή τους οδηγούν σε διατροφικές διαταραχές. Και κανεις δεν θα πρέπει να νιώθει ανασφάλεια επειδή είναι πέντε κιλά παραπάνω από το «κανονικό». Όποτε όταν βλεπεις τους άλλους να μην νοιάζονται για το βαρος τους κι τα σχόλια των άλλων, ναι,αυτό σε κάνει να νιώθεις πως υπάρχουν και άλλοι σαν εσένα και δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι. Και οι ίδιοι οι άνθρωποι που προωθούν το body positivity, κάποιοι από αυτούς δηλαδη, έπασχαν και αυτοί από διατροφικές διαταραχές και επιτέλους κατάφεραν να τις ξεπεράσουν και να αποδεχτούν τον εαυτό τους όπως είναι. Και λέγοντας διατροφικές διαταραχές, αναφέρομαι σε ένα ευρύ φάσμα, όχι μόνο στην ανορεξία. Πχ όταν κάποιος έχει παραπανίσια κιλά και νιώθει τόσο άσχημα ψυχολογικά, αυτό μπορεί να τον κάνει να περιορίζει τόσο το φαγητό του που ο οργανισμός του να αντιδρά και στο τέλος να οδηγείται σε επεισόδια υπερφαγίας. Και παλι από την αρχη. (Και) αυτο είναι μια κόλαση. Όποτε αυτά τα άτομα προσπαθούν να αποδεχτούν τον εαυτό τους όπως είναι, ακολουθώντας μια υγιεινή διατροφή χωρις όμως να στερούνται τίποτα και αφήνοντας τον εαυτό τους να απολαμβάνει το φαγητό που τους αρέσει. Και το μήνυμα που προωθούν δεν απευθύνεται μόνο στους παχυσαρκους. Δεν θα πω ψέματα ότι υποφέρω και εγώ δυστυχώς από τέτοια θέματα (ανορεξία,yay),όποτε παίρνοντας τα μηνύματα ότι αυτοί οι άνθρωποι ξεπέρασαν τα εμπόδια τους και πλεον δεν φοβούνται το φαγητό και τα σχόλια των άλλων, πολύ απλά γιατί είναι ανθρώπινο δικαίωμα να τρώει ο καθένας αυτό που θελει, μου κάνει καλό ψυχολογικα. Και σε εμενα, και σε αλλά άτομα σαν εμενα. Όποτε αυτό είναι το θέμα, πρέπει να καταλάβετε το background πίσω από το body positivity και σε ποιους αναφέρεται. Τουλάχιστον στις κοινότητες που έχω δει και παρακολουθήσει εγώ, επικρατούν οι παραπάνω αντιλήψεις. Αν έχετε δει κλινικά παχύσαρκους να προωθούν καθαρά τη λαιμαργία και να τρώνε 24/7 χωρίς σταματημό, παω πάσο και συμφωνώ, αυτό δεν είναι body positivity, είναι καλος στον εγκέφαλο. Δεν έχει τύχει να πέσω σε τέτοια βίντεο/κοινότητες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Προφανως και υπάρχει ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ και ΛΑΘΟΣ.

Το σωστο ειναι η υγιεινη διατροφή και άσκηση και το Λάθος ειναι η κακη διατροφη το κάπνισμα και η απουσια γυμναστικής.

Απορω που γράφεις τέτοια ενω ειναι παγκοσμια γνωστα απο ιατρους αυτα που γράφω και επιστημονικά τεκμηριωμένα. Δεν υπαρχει λεει σωστο και λάθος .... ναι. Για τον άντρα που αγάπησε που λέει και ο Ρεμος!

Το ότι προωθούνται συνέχεια ανθυγιεινές δίαιτες και σκευάσματα δεν μας πειράζει... μας πειράζει που μερικοί άνθρωποι επιλέγουν να νιώθουν καλά με τον εαυτό τους γι’αυτο που είναι :look: Παρένθεση... Πρέπει λίγο να καταλάβετε σε ποιους απευθύνεται το body positivity... Δεν απευθύνεται σε παχύσαρκους που πάσχουν από προβλήματα υγείας λόγω του βάρους τους. Δεν τους λένε «συνεχίστε να τρώτε ασταμάτητα παρόλο που η υγεία σας πάει από το κακό στο χειρότερο». Απευθύνονται σε άτομα με κάποια παραπανίσια κιλά, που όμως δεν τους προκαλούν προβλήματα, απλά τους κάνουν να νιώθουν άσχημα ή τους οδηγούν σε διατροφικές διαταραχές. Και κανεις δεν θα πρέπει να νιώθει ανασφάλεια επειδή είναι πέντε κιλά παραπάνω από το «κανονικό». Όποτε όταν βλεπεις τους άλλους να μην νοιάζονται για το βαρος τους κι τα σχόλια των άλλων, ναι,αυτό σε κάνει να νιώθεις πως υπάρχουν και άλλοι σαν εσένα και δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι. Και οι ίδιοι οι άνθρωποι που προωθούν το body positivity, κάποιοι από αυτούς δηλαδη, έπασχαν και αυτοί από διατροφικές διαταραχές και επιτέλους κατάφεραν να τις ξεπεράσουν και να αποδεχτούν τον εαυτό τους όπως είναι. Και λέγοντας διατροφικές διαταραχές, αναφέρομαι σε ένα ευρύ φάσμα, όχι μόνο στην ανορεξία. Πχ όταν κάποιος έχει παραπανίσια κιλά και νιώθει τόσο άσχημα ψυχολογικά, αυτό μπορεί να τον κάνει να περιορίζει τόσο το φαγητό του που ο οργανισμός του να αντιδρά και στο τέλος να οδηγείται σε επεισόδια υπερφαγίας. Και παλι από την αρχη. (Και) αυτο είναι μια κόλαση. Όποτε αυτά τα άτομα προσπαθούν να αποδεχτούν τον εαυτό τους όπως είναι, ακολουθώντας μια υγιεινή διατροφή χωρις όμως να στερούνται τίποτα και αφήνοντας τον εαυτό τους να απολαμβάνει το φαγητό που τους αρέσει. Και το μήνυμα που προωθούν δεν απευθύνεται μόνο στους παχυσαρκους. Δεν θα πω ψέματα ότι υποφέρω και εγώ δυστυχώς από τέτοια θέματα (ανορεξία,yay),όποτε παίρνοντας τα μηνύματα ότι αυτοί οι άνθρωποι ξεπέρασαν τα εμπόδια τους και πλεον δεν φοβούνται το φαγητό και τα σχόλια των άλλων, πολύ απλά γιατί είναι ανθρώπινο δικαίωμα να τρώει ο καθένας αυτό που θελει, μου κάνει καλό ψυχολογικα. Και σε εμενα, και σε αλλά άτομα σαν εμενα. Όποτε αυτό είναι το θέμα, πρέπει να καταλάβετε το background πίσω από το body positivity και σε ποιους αναφέρεται. Τουλάχιστον στις κοινότητες που έχω δει και παρακολουθήσει εγώ, επικρατούν οι παραπάνω αντιλήψεις. Αν έχετε δει κλινικά παχύσαρκους να προωθούν καθαρά τη λαιμαργία και να τρώνε 24/7 χωρίς σταματημό, παω πάσο και συμφωνώ, αυτό δεν είναι body positivity, είναι καλος στον εγκέφαλο. Δεν έχει τύχει να πέσω σε τέτοια βίντεο/κοινότητες κτλ.

Δεν ειπε κανεις σε κανεναν που ειναι παχυσαρκος ή 5 κιλά παραπάνω να πάθει κατάθλιψη. Να βάλει κάτω την ζωή του να φτιάξει ένα προγραμμα και να το ακολουθησει. Μπορει να βελτιωθει περισσοτερο αμα θέλει αν και σε μερικές ή μερικους πάνε τα κιλά! Ε τωρα μην μου το παιζεις ομως γκομενα και μου εισαι 120 κιλά οπως η άλλη που θέλει την μπουγατσα στο κεφαλι! (μεταφορικα) εντάξει ελεος και υπάρχουν και άνθρωποι που θα μας πουν ποιος ειμαι εγω που θα της το κτυπησω. Απο το να βλέπω τον άλλον διπλα μου να ειναι χάλια και να λέω "εισαι μια χαρά και να εισαι οπως γουστάρεις" προτιμω να τον βάλω στο τρυπάκι της αμφιβολιας. Το προτιμώ. Ελεος. Ολα καλά ναι ας κανει οτι γουσταρει ο καθενας παιδια .... !!! Απάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ωραία Ντεβιλ εύχομαι αύριο μεθαύριο τα δικά σου παιδιά, από αυτά που θα ακούνε από σένα, να μην κοροιδεύουν τα παχουλά παιδάκια στο σχολείο. Κι εκεί το θέμα πάει στο μπουλινγκ!
Το μπουλινγκ που κάνει ένα σκατόπαιδο σε ένα "διαφορετικό" παιδί προέρχεται ξεκάθαρα από το σπίτι του. Όταν εσύ θα το μάθεις να θεωρεί "χοντρά" κάποια παιδιά, θα κάνει το ίδιο κι αυτό. Όπως αντίστοιχα αν ο γονιός βλέπει ως "μαύρους" τους μαύρους το ίδιο θα κάνει και το παιδί.
Η λύση λοιπόν σε αυτό είναι να κρατήσεις μια ουδέτερη στάση σε αυτό >>> "για την υγεία μας κάνει καλό η καλή διατροφή και η άσκηση, αλλά αν άλλα παιδάκια δεν το κάνουν, δε πρέπει να τα κοροιδεύουμε."

ΚΑΙ ΜΑΝΤΕΨΕ, αυτό κάνεις από χτες, κι εσύ και μερικοί άλλοι. Κοροιδεύεις κάποιους για το πώς τρώει και τι τρώει. for god sake και το γελοίο είναι ότι 24 ώρες μετά και επιμένετε ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Δεν διαφωνω με αυτά που γράφεις. Αλλα ας μην ειμαστε τοσο εύθραστοι. Επειδη ειπα για πλάκα οτι μου ερχεται να της φέρω την μπουγάτσα στο κεφάλι; αυτο το έγραψα για πλάκα. Πολυ ευαισθητοι ειστε αν ειναι έτσι να αρχισω και εγω να παρεξηγιέμαι για τα πάντα. Εννοειται οτι αν τα δικά μου τα παιδιά έκανα μπουλινγνκ και το μάθαινα θα ειχαμε τιμωριες και συστάσεις.

Εσυ με θεωρεις κακό με αυτα που γράφω αλλα πιο καλος ειμαι απο κάποιον που δεν θα έδινε κάν σημασια γιατι σημαινει οτι δεν συγκινειται δεν έχει αισθηματα για το κοσμο γυρω του. Δεν τον ενδιαφέρει τιποτα μονο η πάρτη του! Ενω αν κάποιος παχυσαρκος (το χοντρος δεν ειναι βρισια το ειπε και η Libertus) μας ακουσει θα γλιτώσει απο πολλα αυτο και μονο ειναι πολυ καλυτερο για εκεινον απο την απάθεια που θα του δειξει ένας που θα του πει "Συνεχισε να κάνεις αυτο που θέλεις" εγω έχω μάθει να λέω στους φιλους μου τα πράγματα οπως ειναι. Αν σε κάποιους αρέσουν τα παραμυθια προβλημα τους.

Ειναι ΚΑΚΟ να εισαι παχυσαρκος και επισης ΚΑΚΟ ειναι να τρως κάθε μερα αηδιες ακομα και αν εισαι αδύνατος οχι μονο παχύσαρκος. Στο μέλλον θα το μετανιώσεις αλλα θα ειναι αργά. Η πιεση - υπερταση - χοληστερινη προέρχονται απο την κακη διατροφη. Η πιεση φθειρει τα αγγεια. Και προκαλει καρδιοπάθειες μελλοντικά. Η χοληστερινη κάθεται στα αγγεια και τα βουλώνει. Ελεος για καλο μιλαμε εδω μεσα αμεσως να μας την πειτε οτι ειμαστε οι ΚΑΚΟΙ και να αφησουμε τον κοσμο να κανει οτι γουσταρει.

Ένας γυμνασμένος ανθρωπος ειναι επισης πιο δυνατος και αντέχει περισσοτερο σωματικά και αν του τυχει ακομα κάτι σοβαρο.

ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙ! Δεν βαρεθήκατε ρε παιδια;;;; :)

Κάθε μέρα πρέπει να παλευουμε για το καλυτερο ... σηκωθειτε απο τους καναπέδες έλεος ο άλλος λέει δεν το έχω με τη γυμναστική. Ακου δικαιολογια. Πάω γυμναστηριο να εκτονωθω για φουντωσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν διαφωνω με αυτά που γράφεις. Αλλα ας μην ειμαστε τοσο εύθραστοι. Επειδη ειπα για πλάκα οτι μου ερχεται να της φέρω την μπουγάτσα στο κεφάλι; αυτο το έγραψα για πλάκα. Πολυ ευαισθητοι ειστε αν ειναι έτσι να αρχισω και εγω να παρεξηγιέμαι για τα πάντα. Εννοειται οτι αν τα δικά μου τα παιδιά έκανα μπουλινγνκ και το μάθαινα θα ειχαμε τιμωριες και συστάσεις.

Εσυ με θεωρεις κακό με αυτα που γράφω αλλα πιο καλος ειμαι απο κάποιον που δεν θα έδινε κάν σημασια γιατι σημαινει οτι δεν συγκινειται δεν έχει αισθηματα για το κοσμο γυρω του. Δεν τον ενδιαφέρει τιποτα μονο η πάρτη του! Ενω αν κάποιος παχυσαρκος (το χοντρος δεν ειναι βρισια το ειπε και η Libertus) μας ακουσει θα γλιτώσει απο πολλα αυτο και μονο ειναι πολυ καλυτερο για εκεινον απο την απάθεια που θα του δειξει ένας που θα του πει "Συνεχισε να κάνεις αυτο που θέλεις" εγω έχω μάθει να λέω στους φιλους μου τα πράγματα οπως ειναι. Αν σε κάποιους αρέσουν τα παραμυθια προβλημα τους.

Ειναι ΚΑΚΟ να εισαι παχυσαρκος και επισης ΚΑΚΟ ειναι να τρως κάθε μερα αηδιες ακομα και αν εισαι αδύνατος οχι μονο παχύσαρκος. Στο μέλλον θα το μετανιώσεις αλλα θα ειναι αργά. Η πιεση - υπερταση - χοληστερινη προέρχονται απο την κακη διατροφη. Η πιεση φθειρει τα αγγεια. Και προκαλει καρδιοπάθειες μελλοντικά. Η χοληστερινη κάθεται στα αγγεια και τα βουλώνει. Ελεος για καλο μιλαμε εδω μεσα αμεσως να μας την πειτε οτι ειμαστε οι ΚΑΚΟΙ και να αφησουμε τον κοσμο να κανει οτι γουσταρει.

Ένας γυμνασμένος ανθρωπος ειναι επισης πιο δυνατος και αντέχει περισσοτερο σωματικά και αν του τυχει ακομα κάτι σοβαρο.

ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙ! Δεν βαρεθήκατε ρε παιδια;;;; :)

Κάθε μέρα πρέπει να παλευουμε για το καλυτερο ... σηκωθειτε απο τους καναπέδες έλεος ο άλλος λέει δεν το έχω με τη γυμναστική. Ακου δικαιολογια.

Ωραία να γίνουμε όλοι καλουπάκια ο ένας του άλλου, να' μαστε όλοι ίδιοι, να πιστεύουμε τα ίδια, τα κάνουμε τα ίδια, τα αντιδράμε με τον ίδιο τρόπο κτλ κτλ.
Ο καθένας μας είναι ξεχωριστός. Αλλιώς εκλαμβάνεις εσύ μια "κριτική" κι αλλιώς κάποιος άλλος. Μπορεί πραγματικά αν πεις σε κάποιον "φίλε είσαι χοντρός κόψε τα σουβλάκια" να σου απαντήσει "οντως ρε φίλε έχεις δίκιο" αλλά υπάρχουν άλλα άτομα που θα νευριάσουν, θα στεναχωρηθούν, θα αντιδράσουν κι ένα σώρο άλλα συναισθήματα μπορεί να νιώσουν και να έχουν άλλα αποτελέσματα.
Δε σου είπα μην το λες, άμα θες το καλό τους ΜΟΝΟ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ (που μεταξύ μας χέστηκες για τη συνάδελφό σου, απλά δε γουστάρεις να τη βλέπεις να τρώει σαν βόδι, αλλά τεςπα), αλλά βρες το τρόπο να το κάνεις, να δεις αν σε παίρνει, γιατί με αυτό που κάνεις μόνο προσβλητικά το παίρνει η πλειοψηφία.

Κι έχεις κολλήσει με τη γυμναστική, υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που έχουν προβλήματα υγείας και δε μπορούν καν να γυμναστούν, δλδ νταξ μην είσαι τόσο απόλυτος, άραξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Καλέ Ο Libertus είναι. Τον κάνατε γυναίκα τον άνθρωπο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ότι προωθούνται συνέχεια ανθυγιεινές δίαιτες και σκευάσματα δεν μας πειράζει... μας πειράζει που μερικοί άνθρωποι επιλέγουν να νιώθουν καλά με τον εαυτό τους γι’αυτο που είναι :look:

Πρώτον δεν είμαι υπέρ των ανθυγιεινών διαιτων και συσκευασμάτων. Δεύτερον δεν είπα αυτό το πράγμα. Μην λες "να νιώσουν καλά για αυτό που είναι" γιατί είναι λάθος. Αυτό ακριβώς το πράγμα δεν μου αρέσει στο body positivity. Τι πρόβλημα έχετε με το να προσπαθεί να βελτιώσει κάποιος τον εαυτό του; Του αφαιρείτε το κίνητρο. Του λες "έτσι είσαι εσύ οπότε καλύτερα μην προσπαθήσεις να βελτιώσεις τίποτα πάνω σου". Εν τέλει καταλήγει να αποδέχεται τα unhealthy lifestyles, τους αρέσει το εξωτερικό validation ακόμα και αν είναι αναληθές και προφανώς έχει και καταναλωτικά αλλά και πολιτικά background.

Edit: Προφανώς δεν επικροτώ το body shaming όπως έγραψα δεν πρέπει να καίγεται καρφάκι σε άλλους για το τι κάνει κάποιος με το σώμα του. Δεν είπα να γίνεται shaming αλλά να έχουμε υγιή πρότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Ωραία να γίνουμε όλοι καλουπάκια ο ένας του άλλου, να' μαστε όλοι ίδιοι, να πιστεύουμε τα ίδια, τα κάνουμε τα ίδια, τα αντιδράμε με τον ίδιο τρόπο κτλ κτλ.
Ο καθένας μας είναι ξεχωριστός. Αλλιώς εκλαμβάνεις εσύ μια "κριτική" κι αλλιώς κάποιος άλλος. Μπορεί πραγματικά αν πεις σε κάποιον "φίλε είσαι χοντρός κόψε τα σουβλάκια" να σου απαντήσει "οντως ρε φίλε έχεις δίκιο" αλλά υπάρχουν άλλα άτομα που θα νευριάσουν, θα στεναχωρηθούν, θα αντιδράσουν κι ένα σώρο άλλα συναισθήματα μπορεί να νιώσουν και να έχουν άλλα αποτελέσματα.
Δε σου είπα μην το λες, άμα θες το καλό τους ΜΟΝΟ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ (που μεταξύ μας χέστηκες για τη συνάδελφό σου, απλά δε γουστάρεις να τη βλέπεις να τρώει σαν βόδι, αλλά τεςπα), αλλά βρες το τρόπο να το κάνεις, να δεις αν σε παίρνει, γιατί με αυτό που κάνεις μόνο προσβλητικά το παίρνει η πλειοψηφία.

Κι έχεις κολλήσει με τη γυμναστική, υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που έχουν προβλήματα υγείας και δε μπορούν καν να γυμναστούν, δλδ νταξ μην είσαι τόσο απόλυτος, άραξε.

Κάποια πράγματα ειναι ΣΩΣΤΑ για όλους. Και αυτο επειδη ειναι επιστημονικά τεκμηριωμένα. Δεν ειναι δυνατον να συμφωνεις με ενα ποστ που λέει οτι δεν υπάρχει ΛΑΘΟΣ και ΣΩΣΤΟ και να μου λες μετά εμενα οτι επιμένω τσάμπα. Θα ξεχάσουμε και αυτα που ξέρουμε με την ασυδοσια που μας περιβάλλει σαν λαό.

Προφανως και ΣΩΣΤΟ ειναι να τρέφεσαι υγιεινά ενω λάθος να κάνεις καταχρήσεις. Αυτη ειναι η διατυπωση και να πεις μετά οτι ναι μεν ειναι λάθος αυτο που κάνω αλλα δεν μπορω να το αλλάξω θέλω βοηθεια οχι "εγω αυτο κανω επειδη το γουστάρω" ναι αυτο που κάνεις ειναι λάθος οπως και το mindset που σε περιβάλλει. Εσυ που το ξέρεις οτι χέστηκα για την συναδελφο μου που έχει ενα μικρο παιδάκι; ειναι για λύπηση το θεαμα της να έχει γινει τοσο χοντρη. Και αντι να την βλέπεις το πρωϊ να τρωει φρουτα και ελαφριά να παιρνει τα σκουπιδια των ντιλιβερι. Έχει γεμισει το φέησμπουκ με φωτο που δειχνουν πως χοροπηδάνε μωρά και σκυλια επειδη έρχεται ο ντελιβεράς.

Δεν μπορουν να γράφονται τέτοια πράγματα εδω μεσα και να μην απαντήσουμε. Και να διαβαζουμε κιολας οτι δεν έχουμε κανει την αυτοκριτικη μας. Μάλλον αλλοι δεν την έχουν κάνει και δεν ειναι και διατεθειμενοι να την κάνουν επειδη έχουν εγωϊσμο.

Η γυμναστικη στις περισσοτερες παθησεις επιδρά θετικά αλλα δεν ξέρω τι προβλημα μπορει να έχει κάποιος και να μην κάνει. Αυτά δεν εχω να γράψω κάτι αλλο. Αν δεν πιστευεις εμένα πηγαινε ρωτα τους γιατρους τωρα .... σε μερικά χρονια θα ειναι αργά. Κάποια στιγμη ο οργανισμος θα κλατάρει απο τα σκουπιδια που τον ταϊζουμε. Και θα αρρωστήσουμε.

ΥΓ Αυτη ειναι για λύπηση ετσι οπως έγινε οχι εμεις που θα της πετάξουμε την μπουγάτσα απο το παράθυρο! Αντε άλλαξα την διατυπωση αυτο μπορει και να το κάνω καμια μέρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top