Ζούμε σε μια κοινωνική μιζέρια;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μαρτυρική ζωή περνούσε στο πλευρό του 50χρονου η άτυχη Βάια Γκανιά- Σήμερα θα εκδικάζονταν τα ασφαλιστικά μέτρα για να έφευγε από το σπίτι ο σύζυγος- τύραννος και τελικά φονιάς

Ήταν ο παιδικός της έρωτας τον οποίο αποφάσισε να ακολουθήσει και να κλεφτεί μαζί του όταν εκείνη ήταν 16 και εκείνος 21 ετών. Έμελε όμως να γίνει ο εφιάλτης και στη συνέχεια ο φονιάς της. Η συζυγική ζωή της Βάιας Γκανιά κάθε άλλο παρά στρωμένη με ροδοπέταλα ήταν. Τα πρώτα χρόνια υπήρχε η αγάπη, ο έρωτας, ο σεβασμός και η εμπιστοσύνη τα τέσσερα αυτά στοιχεία που αποτελούν τους πυλώνες της έγγαμης ζωής.

Μέχρι και το 2014 τα παραπάνω στοιχεία έμεναν σταθερά με μικρούς κλυδωνισμούς όπως άλλωστε συμβαίνει σε όλα τα ζευγάρια. Το τελευταία τρια χρόνια και μετά τη γέννηση του τρίτου τους παιδιού, την ώρα μάλιστα που και η μεγάλη της κόρη έφερνε στη ζωή το πρώτο εγγονάκι, η συζυγική σχέση της Βάιας Γκανιά και του συζύγου της δεν ήταν καλή. Σύμφωνα με μαρτυρίες ο 50χρονος την κακοποιούσε λεκτικά και σωματικά, ενώ η 45χρονη είχε σκεφτεί το χωρισμό, πράγμα που είχε ζητήσει πολλές φορές από τον άνδρα της, ο οποίος κάθε φορά που το άκουγε ξέσπαγε πάνω της και την κακοποιούσε.
Η δραστήρια γυναίκα η οποία συμμετείχε στα κοινά των Τρικάλων, ενώ παράλληλα φρόντιζε σπίτι, αλλά και τρια παιδιά, δεν άντεχε τον εξευτελισμό και την κακοποίηση. Σύμφωνα με το δικηγόρο της, σήμερα επρόκειτο να συζητηθούν τα ασφαλιστικά μέτρα που είχε καταθέσει, ώστε ο σύζυγός της να έφευγε από το σπίτι. Κι όμως εκείνος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Αρπάζοντας ένα κουζινομάχαιρο της επιτέθηκε το πρωί της Δευτέρας και την έσφαξε, ενώ στη συνέχεια έφυγε ανενόχλητος πριν συλληφθεί από την αστυνομία.

Ο πρώτος άνθρωπος που είδε τη Βάια νεκρή ήταν ο γείτονας της, ο κ. Θωμάς, ο οποίος περιγράφει στο protothema.gr τις φρικτές εικόνες που αντίκρισε μπαίνοντας στο σπίτι της 45χρονης, όταν ειδοποιήθηκε από τα δυο ανήλικα παιδιά (παιδί και εγγόνι του θύτη και του θύματος) ηλικίας τριών ετών. Τα παιδάκια φώναξαν στο γείτονα πως η άτυχη γυναίκα «έχει αίμματα». Ο κ. Θωμάς ακούγοντας τις φωνές των παιδιών έτρεξε στο σπίτι αφού είχε γίνει και στο παρελθόν μάρτυρας κακοποίησης της Βάιας από το σύζυγό της. «Μπήκα μέσα στο σπίτι έντρομος και είδα τη γυναίκα ξεκοιλιασμένη. Σαν γουρούνι την είχε σφάξει. Πήγα κοντά της και της είπα στο αυτί: Βαίτσα αν με ακούς κούνα το χέρι σου . Τίποτα . Η γυναίκα ήταν νεκρή. Αυτός αφού τη σκότωσε με το κουζινομάχαιρο , το πέταξε στο νεροχύτη κι έφυγε . Ήρθε μετά από 5 λεπτά με το αμάξι για να τσεκάρει αν πέθανε και ξααέφυγε». Ο κ. Θωμάς επισημαίνει: «Την έσπαγε στο ξύλο τη γυναίκα , τη ζήλευε , την τραβούσε από τα μαλλιά και την έσερνε έξω , ερχόταν η γυναίκα και την έκρυβα μέσα στο σπίτι μας . Του ζήτησε να χωρίσουν γιατί δεν μπορούσε άλλο μαζί του. Αυτός είχε εξώγαμο με μια άλλη γυναίκα και η Βαια δεν άντεχε άλλο. Το είχε αναγνωρίσει το εξώγαμο, αλλά η Βαια είχε φτάσει σε σημείο να δουλεύει και να πληρώνει και το εξώγαμο και τα δικά της παιδιά "λέει στο protothema.gr ο κ. Θωμάς.

Από την πλευρά του ο δικηγόρος της Βαιας Γκανιά, Γιώργος Παναγιώτου μιλώντας στο protothema.gr αποκαλύπτει: «Είχε προσδιοριστεί σήμερα το μεσημέρι να συζητηθεί προσωρινή διαταγή επί της αιτήσεως ασφαλιστικών μέτρων με τα οποία ζητούσε η θανούσα την απομάκρυνση του συζύγου από τη συζυγική οικία και την απαγόρευση προσέγγισης της ιδίας, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβε να συζητηθεί η υπόθεση .
Είχαν προβλήματα πολλά χρόνια τωρα δεν είναι κάτι που προέκυψε το τελευταίο διάστημα, αναγκάστηκε η γυναίκα να απευθυνθεί σε δικηγόρο, για να κάνει τις διαδικασίες και να πάρει την επιμέλεια των παιδιών.
Αυτός τη ζήλευε πάρα πολύ και πίστευε οτι η Βαια έχει εξωσυζυγική σχέση και την κυνηγούσε να τη σκοτώσει . Αυτός είχε κάνει κι ένα παιδί με μια άλλη γυναίκα το οποίο έχει αναγνωρίσει ως δικό του. Ήταν μια απελπισμένη γυναίκα η Βαια αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβε να κάνει τίποτα».

Η άτυχη γυναίκα κηδεύεται αυτή την ώρα, στα Τρίκαλα.

ΠΗΓΗ: ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ
Προσωπικό Σχόλιο:

Με αφορμή αυτό το θέμα, θα ήθελα να δούμε τι ακριβώς φταίει και γενικά τον τελευταίο χρόνο στη χώρα μας έχουμε βαθύτερη ύφεση στον τομέα τον κοινωνικό. Μακάρι να μας έφταιγαν τα υπερμνημόνια και οι αριστεροδήθεν καραμέλες και οι μεγαλοστομίες των δελφίνων νέων πρωθυπουργών της κάθε επόμενης περιόδου. Τι συμβαίνει στη χώρα μας και είναι στον αυτόματο; Κάπως νιώθω μουδιασμένος για το αν μπορεί κάποιος νέος να στηρίξει τη ζωή του σε μια κοινωνία με τέτοια καθημερινά νέα. Βάζω πληθυντικό, γιατί γίνονται πολλά παρόμοια απλά δεν βγαίνουν στη δημοσιότητα και πόσο μάλλον, όλοι ξέρουμε ότι πολλές γυναίκες τρώνε λεκτικό ξυλοδαρμό σε μικρό ή μεγάλο βαθμό εκτός από την κανονική βία. Λυπάμαι για την Ελλάδα αυτή. Λυπάμαι για την απάθεια των λογικών ανθρώπων της που η ζωή τους δεν τους αφήνει χρόνο να σκεφτούν έξω από τις προσωπικές φιλοδοξίες και την καθημερινότητά τους, για τα άλυτα ανθρωπιστικά και κοινωνικά προβλήματα της χώρας μας. Έτυχε να ακούσω τουρίστες που είχαν επισκεφθεί τη χώρα μας και έλεγαν ότι οι Έλληνες της τρέχουσας περιόδου δείχνουν να μην τους νοιάζει η χώρα τους, έχουν μόνιμο ενδιαφέρον στον οικονομικό τομέα, καθώς δεν κάνουν τίποτα για τη χώρα τους από το να κακομοιριάζουν για τους νόμους και τα μέτρα της κυβέρνησης. Κανένας δεν πάει να σκουπίσει κανένα πεζοδρόμιο ή να ξύσει καμία τσίχλα από το πλακάκι. Κρίμα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Δεν βρίσκω σύνδεση μεταξύ του ενδοοικογενειακής βίας και της κατάστασης της χώρας. Τέτοια περιστατικά συνέβαιναν από ανέκαθεν .

ειδικά εν έτη 2018 είναι απαράδεκτο για μία γυναίκα να υπομένει τέτοιου είδους κακοποίηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Προσωπικό Σχόλιο:

Με αφορμή αυτό το θέμα, θα ήθελα να δούμε τι ακριβώς φταίει και γενικά τον τελευταίο χρόνο στη χώρα μας έχουμε βαθύτερη ύφεση στον τομέα τον κοινωνικό. Μακάρι να μας έφταιγαν τα υπερμνημόνια και οι αριστεροδήθεν καραμέλες και οι μεγαλοστομίες των δελφίνων νέων πρωθυπουργών της κάθε επόμενης περιόδου. Τι συμβαίνει στη χώρα μας και είναι στον αυτόματο; Κάπως νιώθω μουδιασμένος για το αν μπορεί κάποιος νέος να στηρίξει τη ζωή του σε μια κοινωνία με τέτοια καθημερινά νέα. Βάζω πληθυντικό, γιατί γίνονται πολλά παρόμοια απλά δεν βγαίνουν στη δημοσιότητα και πόσο μάλλον, όλοι ξέρουμε ότι πολλές γυναίκες τρώνε λεκτικό ξυλοδαρμό σε μικρό ή μεγάλο βαθμό εκτός από την κανονική βία. Λυπάμαι για την Ελλάδα αυτή. Λυπάμαι για την απάθεια των λογικών ανθρώπων της που η ζωή τους δεν τους αφήνει χρόνο να σκεφτούν έξω από τις προσωπικές φιλοδοξίες και την καθημερινότητά τους, για τα άλυτα ανθρωπιστικά και κοινωνικά προβλήματα της χώρας μας. Έτυχε να ακούσω τουρίστες που είχαν επισκεφθεί τη χώρα μας και έλεγαν ότι οι Έλληνες της τρέχουσας περιόδου δείχνουν να μην τους νοιάζει η χώρα τους, έχουν μόνιμο ενδιαφέρον στον οικονομικό τομέα, καθώς δεν κάνουν τίποτα για τη χώρα τους από το να κακομοιριάζουν για τους νόμους και τα μέτρα της κυβέρνησης. Κανένας δεν πάει να σκουπίσει κανένα πεζοδρόμιο ή να ξύσει καμία τσίχλα από το πλακάκι. Κρίμα. :(


Κανεις δεν ασχολειται με τίποτα τι περιμένεις. Εδω μάρτυρες ενος περιστατικου στο δρομο γινομαστε και στριβουμε το κεφάλι και φεύγουμε.

Και απο συζητησεις με γνωστούς αυτο εχω παρατηρήσει. Εδω χθές ειδα μπήκε ο Ρουβίκωνας μέσα στο προαύλιο ενος χώρου και ο άλλος κοιταζε με το χέρι στο στομα. Φυλάς εναν χώρο το πρώτο πράγμα που κάνεις ειναι να κλειδώσεις τις πορτες τι δουλειά έχει η πορτα να ειναι ανοιχτη και να έχει προσβαση μέσα στο ΣτΕ ο κάθε άσχετος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έχει σχέση η κατάσταση της χώρας με το ότι υπάρχουν ακόμα τέτοια περιστατικά. Και ούτε νομίζω τα οικονομικά πρόβλημα είναι ο μόνος λόγος που ο Έλληνας δεν δίνει σημασία σε τέτοιες καταστάσεις που εξελίσσονται γύρω του. Ακόμα και προβλήματα να μην είχαμε, αυτή είναι η λογική μας. Έλα μωρε, και που να πάω να μπλέξω εγώ σ’αυτη την κατάσταση, έλα, θα βρεθεί μια λύση, κτλ κτλ. Κι όλα τα λεφτά του κόσμου να ειχαμε, αυτη είναι η νοοτροπία μας. Γι’αυτο αφήνουμε τέτοια πράγματα να συμβαίνουν, γιατί πιστεύουμε ότι θα κάνει κάποιος άλλος κάτι γι’αυτα.
Και επίσης, επειδή σε τέτοιες περίπτωσεις ενδοοικογενειακής βίας, έχουμε την συνήθεια να κατηγορούμε το θύμα. Όποτε αντί να κάνουμε κάτι εμεις, σκεφτόμαστε Πφφ τι ηλίθια που είναι, γιατί δεν τον χωρίζει; Γιατί αν τον χωρίσει, αυτός μπορεί να συνεχίσει να την απειλεί. Γιατί μπορεί να σκοτώσει τα παιδιά. Γιατί μπορεί να σκοτώσει την ίδια όπως έγινε. Γιατί μπορεί να κρατάει αυτός όλα της τα λεφτά και να μην μπορεί να πάει πουθενά. Γιατί,γιατί... Τι να πω, πραγματικά βρίσκω σοκαριστικό το συγκεκριμένο περιστατικό. Και λυπάμαι και τα καημένα τα παιδιά. Μακάρι να μην κάναμε όλοι τα στραβά μάτια σε τέτοιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εδω πρέπει να ενισχυθεί και ο ρόλος της ποινικής μεταχείρισης των περιστατικών ενδοοικογενειακής βίας.Μεγάλο μέρος των γυναικών δεν φτάνουν ούτε οι ίδιες στις διωκτικές αρχές για να καταγγείλουν το περιστατικό παρόλο που είναι αυτεπάγγελτα διωκόμενο το αδίκημα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Προσωπικό Σχόλιο:

Με αφορμή αυτό το θέμα, θα ήθελα να δούμε τι ακριβώς φταίει και γενικά τον τελευταίο χρόνο στη χώρα μας έχουμε βαθύτερη ύφεση στον τομέα τον κοινωνικό. Μακάρι να μας έφταιγαν τα υπερμνημόνια και οι αριστεροδήθεν καραμέλες και οι μεγαλοστομίες των δελφίνων νέων πρωθυπουργών της κάθε επόμενης περιόδου. Τι συμβαίνει στη χώρα μας και είναι στον αυτόματο; Κάπως νιώθω μουδιασμένος για το αν μπορεί κάποιος νέος να στηρίξει τη ζωή του σε μια κοινωνία με τέτοια καθημερινά νέα. Βάζω πληθυντικό, γιατί γίνονται πολλά παρόμοια απλά δεν βγαίνουν στη δημοσιότητα και πόσο μάλλον, όλοι ξέρουμε ότι πολλές γυναίκες τρώνε λεκτικό ξυλοδαρμό σε μικρό ή μεγάλο βαθμό εκτός από την κανονική βία. Λυπάμαι για την Ελλάδα αυτή. Λυπάμαι για την απάθεια των λογικών ανθρώπων της που η ζωή τους δεν τους αφήνει χρόνο να σκεφτούν έξω από τις προσωπικές φιλοδοξίες και την καθημερινότητά τους, για τα άλυτα ανθρωπιστικά και κοινωνικά προβλήματα της χώρας μας. Έτυχε να ακούσω τουρίστες που είχαν επισκεφθεί τη χώρα μας και έλεγαν ότι οι Έλληνες της τρέχουσας περιόδου δείχνουν να μην τους νοιάζει η χώρα τους, έχουν μόνιμο ενδιαφέρον στον οικονομικό τομέα, καθώς δεν κάνουν τίποτα για τη χώρα τους από το να κακομοιριάζουν για τους νόμους και τα μέτρα της κυβέρνησης. Κανένας δεν πάει να σκουπίσει κανένα πεζοδρόμιο ή να ξύσει καμία τσίχλα από το πλακάκι. Κρίμα. :(

Θα συμφωνησω με τους απο πανω. Δεν βλεπω τη συνδεση μεταξυ των περιστατικων ενδοοικογενειακης βιας με την μιζερια της κοινωνιας. Οντως ζουμε σε μια μιζερη κοινωνια, που τη βγαζει μηνα με το μηνα πριν πεσει στον γκρεμο, που ειναι ακομα βαθια διχασμενη, που η φτωχοποιηση της εχει αναψει τα λαμπακια αλλα δε πιστευω οτι συνδεεται με την κριση. Ισως η κριση απλα ξεσκεπασε τη σαπιλα της χωρας στο κοινωνικο κομματι οπως εκανε και με τοσα αλλα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Εγω αν δεν ειχα δουλειά θα ειχα φυγει πάντως. Θα προτιμουσα να πλένω και πιάτα τον πρώτο καιρο στο Αμέρικα ή αλλού αλλα τουλάχιστον κάποια στιγμη θα έπιανα κανα κονέ (ετσι και αλλιως ειναι ευκολο να πιάσω επαφή με κοσμο) οποτε θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω το πτυχιο και να πιάσω καμια δουλειά. Θα τρώγαμε στην αρχη ρατσισμο ισως στη μούρη και άλλα οποτε θα ειχα πάει προετοιμασμενος. Αλλα εδω δεν θα καθομουν. 30 χρονων να ψάχνω 3-4 κατοστάρικα και οι γυναικες - άντρες να σε κοιτάνε περιεργα. Ειμαι πολυ καλυτερος απο αυτο. Θα ειχα κινηση γη και ουρανο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εσείς που με ευκολία λέτε ότι θα φεύγατε ή που σκοπεύετε να φύγετε, αλήθεια τις οικογένειές σας σκέφτεστε ότι θα τις βλέπετε μια φορά το χρόνο και αν; Εγώ δεν μπορώ να φανταστώ να μη βλέπω τους συγγενείς μου, να πάθουν κάτι κι εγώ να λείπω. Είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν πάθουν κάτι είτε είσαι εκεί είτε όχι δε θα αλλάξει τίποτα. Το να μένεις πχ άνεργη ή σε δουλειά που σε υποτιμάει ως άνθρωπο όλη σου τη ζωή έτσι ώστε αν πάθει κάτι κάποιος συγγενής σου να τρέξεις πρώτη στο νοσοκομείο το βρίσκω ανούσιο. Πλέον με τις μεταφορές που υπάρχουν παγκοσμίως μπορείς μέσα σε 2 μέρες να έρθεις Ελλάδα από οπουδήποτε είσαι. Αν έβρισκα καλή δουλειά στο εξωτερικό θα μπορούσα να τους βοηθάω και οικονομικά ενώ σπίτι θα ήμουν βάρος αν δεν εργαζόμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν ξέρω βρε παιδιά, δε μιλάω για ακραίες περιπτώσεις φτώχειας αλλά σε κανονικές συνθήκες η γνώμη μου είναι οτι ο άνθρωπος και με τα πολλά ζει και με τα λίγα ζει. Αυτή είναι η νοοτροπία μου αντί να στεναχωριέμαι συνεχώς για αυτά που δεν έχω και ίσως έχει πχ ο Γερμανός. Όλη αυτή η νοοτροπία μάς τρώει και μας αρρωσταίνει. Όπου ο κόσμος κι ο Κοσμάς. Θα ζήσουμε.
(πέστε να με φάτε τώρα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,776 μηνύματα.
Αν είναι να δουλεύεις για να παίρνεις 400 - 500 μισθό είναι καλύτερα έξω να χεις τουλάχιστον αξιοπρέπεια.To θέμα είναι να μη φτάσεις στις ακραίες συνθήκες φτώχιας, γιατί αν φτάσεις δεν θα μπορείς να μετακινηθείς ούτε στη χώρα σου.

Στην Ελλάδα υπάρχουν λύσεις για να επιβιώσεις:
α) Χώνεσε στις παρατάξεις και γενικά να κάνεις γνωριμίες για να πάρεις καμιά αξιοπρεπή θέση στο δημόσιο ή σε ιδιωτικούς φορείς.
β) ή σπουδάζεις κάτι που έχει ανταπόκριση στη αγορά εργασίας (π.χ. πληροφορική, ιατρική)
γ) ή κάνεις τη δικιά σου μπίσνα και δηλώνεις όσο το πολύ λιγότερα

Μην έχει κάποιος την ελπίδα ότι θα πέσουν οι τιμές στα επίπεδα των μισθών. Τις τιμές τις τραβάνε πάνω οι συνταξιούχοι και οι πλούσιοι Έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εσείς που με ευκολία λέτε ότι θα φεύγατε ή που σκοπεύετε να φύγετε, αλήθεια τις οικογένειές σας σκέφτεστε ότι θα τις βλέπετε μια φορά το χρόνο και αν; Εγώ δεν μπορώ να φανταστώ να μη βλέπω τους συγγενείς μου, να πάθουν κάτι κι εγώ να λείπω. Είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας.

Εγώ λέω με μεγάλη ευκολία ότι αν δεν μπορούσα να έχω ούτε τα βασικά θα ντρεπόμουν και μόνο στη σκέψη ολόκληρη γαϊδούρα να με συντηρούσε η μαμά και μπαμπας, όποτε θα έφευγα.
Ωστόσο θίγεις με τόσο γλυκο τρόπο το νόημα της ζωης. Αξίζει για λίγα ευρώ παραπάνω να χάνεις στιγμές με την οικογένεια σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν ξέρω βρε παιδιά, δε μιλάω για ακραίες περιπτώσεις φτώχειας αλλά σε κανονικές συνθήκες η γνώμη μου είναι οτι ο άνθρωπος και με τα πολλά ζει και με τα λίγα ζει. Αυτή είναι η νοοτροπία μου αντί να στεναχωριέμαι συνεχώς για αυτά που δεν έχω και ίσως έχει πχ ο Γερμανός. Όλη αυτή η νοοτροπία μάς τρώει και μας αρρωσταίνει. Όπου ο κόσμος κι ο Κοσμάς. Θα ζήσουμε.
(πέστε να με φάτε τώρα :P)

Εγώ χιμέλα μου θα συμφωνήσω μαζί σου, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση της ζωής μου! Παλαιότερα ονειρεύομουν κιόλας το εξωτερικό.
Όσο μεγαλώνω δηλώνω πρώτη μου επιλογή την ελλάδα, λόγω οικογένειας ξεκάθαρα. Είχα πολλές ευκαιρίες να φύγω και δε το έκανα.
Στη χειρότερη των περιπτώσεων θα το 'εκανα για να μην πεινάσω, αλλά φτου φτου μακριά από μας. Όταν είμαι ελλάδα με την δουλίτσα μου, με το μισθούλη μου, με την οικογένειά μου, τους φίλους μου κτλ γιατί να ζητήσω παραπάνω εγκαταλείπωντάς τα όλα;


Και για να θίξω κι ένα άλλο ζήτημα, μπορεί τα 600ευρώ να είναι όντως πολύ λίγα, αλλά αν ένα ζευγάρι βάζει 1200€ το μήνα στο σπίτι, ε νταξ, βγαίνουν......
Αγάπη και αρμονία να υπάρχει μεταξύ μας και όλα τα καταφέρνουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και για να θίξω κι ένα άλλο ζήτημα, μπορεί τα 600ευρώ να είναι όντως πολύ λίγα, αλλά αν ένα ζευγάρι βάζει 1200€ το μήνα στο σπίτι, ε νταξ, βγαίνουν......
Mέχρι να συμβεί κάτι που θα θέλει γερά χρήματα και θα καταλάβεις πως τόσο καιρό ήσουν στον αέρα και δεν το χες πάρει χαμπάρι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ο Μπέζος ο Ιδρυτής της Αμαζον ειπε "Πρεπει να παιρνουμε ρίσκα , μη φοβασαι τις αποτυχιες ακομη κ αν ειναι μεγάλες... " ποσοι γνωστοι σας πιστευετε οτι ψάχνουν τις τολμηρες κινησεις ; εγω πιστευω ελάχιστοι. Οι πιο πολλοι απλα τα ριχνουν στη κατασταση αλλα ΟΛΑ ΑΥΤΑ ειναι δικαιολογιες. Βγες έξω και παιξε ξύλο... μη φοβασαι να βραχείς.

προσωπικα αν δεν ημουν στη δουλεια που ειμαι τωρα... η οποια μετα βιας με κρατάει..... θα ειχα πάρει ενα δάνειο κ θα ειχα ξεκινησει απευθειας μια δικη μου επιχειρηση. Μην αρχισετε απο κατω να γράφετε για τις δυσκολιες και τα λοιπα... ειναι μάταιο εγω θα ξεκινουσα. Και οποιος ήθελε θα ακολουθουσε.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ήταν να ξεκινήσεις θα είχες φύγει ήδη από την δουλειά που με τα βίας σε κρατάει, θα είχες πάρει το δάνειο και θα είχες ξεκινήσει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Αν ήταν να ξεκινήσεις θα είχες φύγει ήδη από την δουλειά που με τα βίας σε κρατάει, θα είχες πάρει το δάνειο και θα είχες ξεκινήσει.

Σιγα ρε φιλε εσυ... τα ξέρεις ολα ως συνηθως 34 ειμαι , δεν ειμαι και κανας γέρος να μου πεις οτι έληξε και το deadline μου. Επειδη έχουμε γεμισει συνταξιουχους των 30 ετων δεν σημαινει οτι ειμαι κ εγω το ίδιο. Άραξε.

Καταρχας δεν μπορεις να ξέρεις μια δουλεια αν δεν την εχεις ζησει εκ των εσω 2-3....5-10 χρονια. Να ξερεις τα θετικα και τα αρνητικα της. Μιλαω να ξέρεις οντως ετσι οχι απλα να γραφεις σε αθε θεμα για να γράψεις.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Μπέζος ο Ιδρυτής της Αμαζον ειπε "Πρεπει να παιρνουμε ρίσκα , μη φοβασαι τις αποτυχιες ακομη κ αν ειναι μεγάλες... " ποσοι γνωστοι σας πιστευετε οτι ψάχνουν τις τολμηρες κινησεις ; εγω πιστευω ελάχιστοι. Οι πιο πολλοι απλα τα ριχνουν στη κατασταση αλλα ΟΛΑ ΑΥΤΑ ειναι δικαιολογιες. Βγες έξω και παιξε ξύλο... μη φοβασαι να βραχείς.

προσωπικα αν δεν ημουν στη δουλεια που ειμαι τωρα...
Μα εσύ τα λες ο ίδιος δεν τα λέω εγώ.
Στην πρώτη παράγραφο σκιαγραφείς το άτομο που λέει δικαιολογίες και στην δεύτερη ξεκινάς με την δική σου δικαιολογία.

Anyway, επειδή αυτά που λες τα ακούω συνεχώς, αν δεν είχα τη δουλειά που έχω θα ρίσκαρα, αν δεν είχα οικογένεια θα ρίσκαρα, αν δεν ήμουν 35 θα ρίσκαρα κ.ο.κ., ε αυτό που έχω εγώ να πω είναι πως κάποιος οδηγείται και σε όλα αυτά ακριβώς επειδή δεν θέλει να ρισκάρει, και απλά όλα αυτά τα λέει γιατί θέλει να έχει και την προσωπική εικόνα πως είναι άνθρωπος του ρίσκου και μελλοντικός Μπεζος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Να σου πω ενα απλο παράδειγμα.... μπαινει κάποιος στο δημοσιο.... στην αρχη του άρεσε... μετα ομως δεν του αρέσει... βλεπει και τα άσχημα της δουλειας πχ το οτι ειναι σε ενα περιβαλλον που κάποιοι απλα θέλουν να μενουν στασιμοι και να πηγαινει η ωρα 3 να φευγουν κάνοντας τα απολυτως απαραιτητα... αυτος ομως στο ενδιάμεσο ξεκιναει κ ενα μεταπτυχιακο.... γινεται καλός. Διεκδικει μια αλλη θέση κοντα στο αντικειμενο του μέσα εκει και τελικα αν ευνοησουν και οι συνθηκες κάποια στιγμη αποφασιζει να την κάνει (αν την κάνει) ενω εχει σταθερα μια βάση πχ εχει ασχοληθει σχετικά ας πουμε ενας αστυνομικος με τη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος και αποφασιζει να φτιαξει μια εταιρεια ασφαλειας λογισμικου και πληροφοριακων συστημάτων ή ακομη και μια εταιρεια ιδιωτικής ασφάλειας.

Οποτε καλο ειναι να μην το βλέπουμε μονοκοματα το πραγμα "ΑΑΑ αμα ηθελες θα ειχες φυγει" πρεπει να δημιουργηθουν και κάποιες προυποθεσεις. Σε αυτη τη περιπτωση... διοτι έχεις να χάσεις .. στην αλλη δεν εχεις να χάσεις τιποτα. Απλα θα πάρεις δάνειο οκ και αν κρατησεις ξερω γω την επιχειρηση εστω 2 χρονια με τις επιδοτησεις σου μενει. Μπορει δηλαδη να φυγεις χωρις ζημιές λέμε τωρα... Αν εχεις ζημιά.... και χρωστάς μπορει να σκεφτεις κάτι ακομη πιο τολμηρο... να συνεργαστεις με κάποιον να βγάλετε καποια λεφτά να πληρώσεις τις ζημιές και να ξανα ξεκινησεις γνωριζοντας πλεον τα λάθη που έκανες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άτομο που μπαίνει στο δημόσιο σκέφτεται προτιστως πως να μην πάρει ρίσκο. Λυπάμαι που στο λέω, αλλά αυτό ειναι το κύριο προσόν του δημοσίου. Ασφάλεια.

Και δεν το λέω υποτιμητικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top