• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι η υγεία το υπέρτατο αγαθό ή έχει θεοποιηθεί;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μη σπαταλάτε τις ευχές σας στο λυχνάρι του Αλαντίν. Η υγεία είναι πεταμένη ευχή στα σκουπίδια, γιατί άμα υπάρχουν τα άλλα υπάρχει και η υγεία, οπότε ευχηθείτε τα άλλα καλύτερα για οικονομία.
Διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως. Για την ακρίβεια είμαι πεπεισμένη πως ισχύει το ακριβώς αντίθετο.
Διότι αν δεν έχεις την υγεία σου, δεν μπορείς να απολαύσεις τίποτα, ούτε να χαρείς, ούτε να βάλεις στόχους, ούτε τίποτα.

Αλλά αν δεν πάθεις, ομολογουμένως δεν θα μάθεις. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως. Για την ακρίβεια είμαι πεπεισμένη πως ισχύει το ακριβώς αντίθετο.
Διότι αν δεν έχεις την υγεία σου, δεν μπορείς να απολαύσεις τίποτα, ούτε να χαρείς, ούτε να βάλεις στόχους, ούτε τίποτα.

Αλλά αν δεν πάθεις, ομολογουμένως δεν θα μάθεις. :(

:D ωραίο το διαγωνίως. Μα την υγεία σου πώς να την έχεις όταν είσαι δυστυχισμένος ; Τουλάχιστον εγώ δεν πιστεύω ότι αρρωσταίνεις βιολογικά πρώτα. Πρώτα κάτι έχει διαταραχθεί στην ψυχολογική ισορροπία, απλά δεν το καταλαβαίνουμε, και δεν εννοώ ότι είσαι τρελλός και ότι αυτός είναι ο λόγος που αρρωσταίνεις και σωματικά, αλλά όλο και κάτι θα σου λείπει από τη ζωή σου. Δεν έχω δει ποτέ ευτυχισμένο άνθρωπο άρρωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως. Για την ακρίβεια είμαι πεπεισμένη πως ισχύει το ακριβώς αντίθετο.
Διότι αν δεν έχεις την υγεία σου, δεν μπορείς να απολαύσεις τίποτα, ούτε να χαρείς, ούτε να βάλεις στόχους, ούτε τίποτα.

Αλλά αν δεν πάθεις, ομολογουμένως δεν θα μάθεις. :(

Φιλτάτη Καγίρα, κάπου εκεί στο "διαγωνίως" σου με βρίσκει η αμηχανία! Γνωρίζω αρκετούς συνανθρώπους μας, που από "υγεία", να πιάσουν πέτρα και να τη λειώσουν στου χούφτα τους, αλλά λίγο η ανεργία μερικών απ' αυτούς, λίγο η "έλλειψη ρευστότητας" και η συνακόλουθη κρίση των επαγγελμάτων τους, έχουν πέσει σε μανιοκαταθλιπτικές ατραπούς. Κι αναρωτιέμαι: είναι υγιείς; Ή ασθένεια είναι μόνον ο καρκίνος, το εγκεφαλικό, η γρίπη (παλιά ή νέα) και παρόμοια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Φιλτάτη Καγίρα, κάπου εκεί στο "διαγωνίως" σου με βρίσκει η αμηχανία! Γνωρίζω αρκετούς συναθρώπους μας, που από "υγεία", να πιάσουν πέτρα και να τη λειώσουν στου χούφτα τους, αλλά λίγο η ανεργία μερικών απ' αυτούς, λίγο η "έλλειψη ρευστότητας" και η συνακόλουθη κρίση των επαγγελμάτων τους, έχουν πέσει σε μανιοκαταθλιπτικές ατραπούς. Κι αναρρωτιέμαι: είναι υγιείς; Ή ασθένεια είναι μόνον ο καρκίνος, το εγκεφαλικό, η γρίπη (παλιά ή νέα) και παρόμοια;

Δεν αναγνωρίζω βιολογική ασθένεια, γι'αυτό είπα ότι η ευχή για υγεία είναι σπατάλη μπροστά στο λυχνάρι του Αλαντίν. Και ο καρκίνος και τα εγκεφαλικά και το έμφραγμα, όλα είναι αποτελέσματα ανισορροπίας τρόπου ζωής, απλώς αυτή η ανισορροπία δεν είναι αναγνωρίσιμη όπως είναι στις ψυχικές παθήσεις τις λεγόμενες. 'Ολοι οι βιολογικοί ασθενείς είναι κατά βάθος ψυχικά διαταραγμένοι, είτε ο τρόπος διατροφής τους, είτε ο γενικότερος τρόπος διαβίωσης τους είναι διαταραγμένος, και απλά κληροδοτούν την διαταραχή τους και στις επόμενες γενιές (παιδιά, εγγόνια) και έτσι οι άνθρωποι τα φορτώνουν όλα στην κληρονομικότητα και ξεμπερδεύουν, γιατί δεν βολεύει να παραδεχτούν ότι είναι βίδες ξεχαρβαλωμένες και ψυχασθενείς όταν κάνουν πράγματα αφύσικα, όπως να καπνίζουν 2 πακέτα την ημέρα. Δεν έχω γνωρίσει ποτέ αληθινά ευτυχισμένο άνθρωπο που να αρρώστησε από σοβαρή ασθένεια ή να πέθανε νέος εκτός αν τον δολοφόνησαν ή είχε κάποιο ατύχημα ή εκτέθηκε σε κάτι εξωτερικό, πχ όλοι αυτοί που εκτέθηκαν στη ραδιενέργεια στο Τσέρνομπιλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με παρεξηγήσατε. Προφανώς και η βιολογική υγεία είναι απολύτως συνάρτηση της ψυχικής, αυτό είπα κι εγώ. Και γι' αυτόν τον λόγο θεωρώ πως δεν πρέπει να μας καταβάλλουν οι δυσκολίες και οι αντιξοότητες της ζωής, εφόσον έχουμε την υγεία μας, διότι αν μας καταβάλλουν διαρκώς, τότε σίγουρα κάποια στιγμή θα ασθενήσουμε και σωματικά.. Ναι, ξέρω πως αυτό λέγεται πιο εύκολα απ' ότι εφαρμόζεται, αλλά τουλάχιστον για τον εαυτό μου έχω υποσχεθεί πως θα προσπαθώ συνέχεια για να μην αφήνω τίποτα να με πάρει από κάτω, τουλάχιστον όχι πολύ.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον τίτλο?Τι πάει να πει έχει "θεοποιηθεί"?Δεν μιλάμε για τον έρωτα, δεν μπορείς να "λατρέψεις" την υγεία, μάλλον η σωστή φράση είναι υπερεκτιμηθεί.
Αλήθεια πως θα μπορούσε να υπερεκτιμηθεί η υγεία?Υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι την έχει σε πλεόνασμα και δεν τον πειράζει να χάσει λίγη?Θεωρείται αλάζονας αυτός που εύχεται να είναι πάντα υγιής?
Μήπως την θεωρούμε δεδομένη και αναλωνόμαστε στο να μας απασχολούν όλα τα υπόλοιπα?
Κι εδώ μιλάω κρίνοντας μόνο απο τον εαυτό μου λέγοντας πως όλα μα όλα τα άλλα,έρωτας,χρήμα,επιτυχία είναι στο χέρι μου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να τα αποκτήσω αλλα το θέμα της υγείας δεν είναι πάντα του χεριού μου.
Ο Ωνάσης όταν χαροπάλευε ο γιος του πρόσφερε στο γιατρό όσα έχει κι άλλα τόσα για να τον σώσει κι όταν εκείνος αποκρίθηκε πως δεν μπορεί να γίνει τίποτα τότε ο Ωνάσης δήλωσε πως "τότε γιατρέ είμαι ο πιο φτωχός άνθρωπος του κόσμου".
Δυστυχώς ανέκαθεν η οικονομική άνεση μπορεί ναι μεν να σου προσφέρει καλύτερη νοσηλεία δεν σου εξασφαλίζει όμως πάντα την γιατρειά.
Κατα τ αλλα συμφωνώ με όλα τα ποστ της Himela(συγγνώμη αν το γράφω λάθος) και το νούμερο 21(νομίζω) της Καγίρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον τίτλο?Τι πάει να πει έχει "θεοποιηθεί"?Δεν μιλάμε για τον έρωτα, δεν μπορείς να "λατρέψεις" την υγεία, μάλλον η σωστή φράση είναι υπερεκτιμηθεί.

Δεν έχεις και άδικο, όμως το θέμα δημιουργήθηκε, ως εμβόλιμη συζήτηση μέσα σε ένα άλλο νήμα, όταν ο αγαπητός Νωεύς έθεσε αυτόν τον "παράξενο" για τους περισσότερους προβληματισμό. Επειδή μάλιστα τούτη ακριβώς ήταν η έκφραση που χρησιμοποίησε, θεωρήσαμε καλό να τη διατηρήσουμε, ώστε να μην αλλιωθεί η άποψη. Ίσως η ανάγνωση των αναρτήσεων του Νωέως να σε διαφώτιζε περισσότερο επ' αυτού του ζητήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν έχεις και άδικο, όμως το θέμα δημιουργήθηκε, ως εμβόλιμη συζήτηση μέσα σε ένα άλλο νήμα, όταν ο αγαπητός Νωεύς έθεσε αυτόν τον "παράξενο" για τους περισσότερους προβληματισμό. Επειδή μάλιστα τούτη ακριβώς ήταν η έκφραση που χρησιμοποίησε, θεωρήσαμε καλό να τη διατηρήσουμε, ώστε να μην αλλιωθεί η άποψη. Ίσως η ανάγνωση των αναρτήσεων του Νωέως να σε διαφώτιζε περισσότερο επ' αυτού του ζητήματος...

Δεν με κατάλαβες, δεν σας κάνω "παρατήρηση" ότι δεν επιλέξατε τον κατάλληλο τίτλο, ότι είναι σπλιτ το πρόσεξα, όπως επίσης κι όλα τα πριν απο εμένα ποστ διάβασα-26 ήτανε μόνο δεν είμαι τόσο τεμπέλα συνήθως τα τλτ 30 τα διαβάζω-απλά η άποψη μου για το συγκεκριμένο θέμα ξεκινάει κάνοντας κριτική στην παραπάνω πρόταση.Ίσως να μην σε έβαζα στον κόπο να ποστάρεις αν αντί για "τίτλό" έγραφα "πρόταση".'Ομως η επιλογή της συγκεκριμένης λέξης έχει εξ ορισμού αρνητική σημασία και καταδεικνύει την άποψη του γράφοντα, σου θέτει ένα δίλημμα στο οποίο ο ίδιος έχει προαποφασίσει τι πιστεύει,την αντίθεση μου στην συγκεκριμένη πεποίθηση τονίζω με το να το σχολιάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Τι πάει να πει έχει "θεοποιηθεί"?Δεν μιλάμε για τον έρωτα, δεν μπορείς να "λατρέψεις" την υγεία, μάλλον η σωστή φράση είναι υπερεκτιμηθεί.
Αλήθεια πως θα μπορούσε να υπερεκτιμηθεί η υγεία?Υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι την έχει σε πλεόνασμα και δεν τον πειράζει να χάσει λίγη?...
... λέγοντας πως όλα μα όλα τα άλλα,έρωτας,χρήμα,επιτυχία είναι στο χέρι μου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να τα αποκτήσω αλλα το θέμα της υγείας δεν είναι πάντα του χεριού μου.
...

- Ακριβώς, "τα πάντα όλα" για την υγεία, είναι μία λατρευτική στάση, που δεν απέχει καθόλου μα καθόλου απ' την πανθεϊστική. Το ίδιο φυσικά θα ίσχυε ακόμη και για τον έρωτα, αν και αυτός δεν είναι και τόσο "αόριστος", όσο η υγεία.
- Δεν υπερεκτιμάται εν προκειμένω η υγεία, αλλά μάλλον υποτιμάται η έλλειψή της. Γιατί, αλήθεια, ποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι απόλυτα υγιής; Κι από την άλλη, ποιος έχει το δικαίωμα να σου πει, πως δεν είσαι υγιής, αν εσύ δεν του το δώσεις;
- Είναι υγιές πχ να θεωρούμε "πως όλα μα όλα τα άλλα,έρωτας,χρήμα,επιτυχία είναι στο χέρι μου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να τα αποκτήσω";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Είναι υγιές πχ να θεωρούμε "πως όλα μα όλα τα άλλα,έρωτας,χρήμα,επιτυχία είναι στο χέρι μου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να τα αποκτήσω";

Δεν ξέρω αν είναι υγιές, πάντως λογικό είναι. Αν δεν υπάρχει η υγεία, πώς θα μπορέσουμε να κάνουμε σχέδια - έστω - για περαιτέρω πράγματα στη ζωή μας;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
- Ακριβώς, "τα πάντα όλα" για την υγεία, είναι μία λατρευτική στάση, που δεν απέχει καθόλου μα καθόλου απ' την πανθεϊστική.
Λατρευτική στάση η προσπάθεια να εξασφαλίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης?(Επειδή η διατήρηση σε όσο το δυνατόν καλύτερα επίπεδα της υγείας μας συντελεί στην καλυτέρευση του βιοτικού μας επιπέδου, κατ' εμέ)
Αντίστοιχα θεωρείται λατρευτική στάση η προσπάθεια μας να επιτύχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη:μόρφωση,καλλιέργεια,τεχνογνωσία αυτό που εσύ καλείς λατρευτική στάση(ή τα πάντα όλα αν θες) εγώ το βλέπω ως τον κινητήριο μοχλό εξέλιξης της ανθρωπότητας, η διαρκής προσπάθεια βελτίωσης.

- Δεν υπερεκτιμάται εν προκειμένω η υγεία, αλλά μάλλον υποτιμάται η έλλειψή της.
Αν αυτό το γράφεις έχοντας άρτια υγεία τότε είσαι τουλάχιστον αχάριστος, αν αυτό το γράφεις ενώ ταλαιπωρείσαι απο κάποιο πρόβλημα τότε είσαι δυνατός.Ποτέ μου δεν ευχήθηκα να μου δοθεί η ευκαιρία να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου μέσα απο ένα πρόβλημα υγείας, πάντα το απευχόμουν, το αν το βιώσα ή το βιώνω δεν θέλω να το απαντήσω γιατί ακριβώς όπως γράφεις
- Κι από την άλλη, ποιος έχει το δικαίωμα να σου πει, πως δεν είσαι υγιής, αν εσύ δεν του το δώσεις;
η αξιοπρέπεια, ο χαρακτήρας, δεν ξέρω ακριβώς τι ωθεί κάποια άτομα να μην αφήνουν να τους χαρακτηρίζουν τυχόν "αδυναμίες" τους, αλλά μην μπερδεύεσαι δεν σε πονάει ότι ο άλλος τις γνωρίζει, σε πονάει ότι τις γνωρίζεις εσύ.

-Γιατί, αλήθεια, ποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι απόλυτα υγιής;
Κανείς, ποιος όμως με το χέρι στην καρδιά μπορεί να δηλώσει πως δεν θα επιθυμούσε να είναι?

-- Είναι υγιές πχ να θεωρούμε "πως όλα μα όλα τα άλλα,έρωτας,χρήμα,επιτυχία είναι στο χέρι μου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να τα αποκτήσω";
Με ξανακάλυψε η Ηimela(το πέτυχα?)

Υ.Γ.Πιθανόν απο τις απαντήσεις μου να θεωρείς πως διαφωνώ μαζί σου σε σημείο να θέλω να σου σπάσω το πληκτρολόγιο για να μην γράψεις άλλο,ίσως.Αυτό που δεν φαντάζεσαι όμως είναι πως με αυτό το θέμα μου κέντρισες το ενδιαφέρον να γράψω σε φόρουμ μετά απο πολύ καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Λατρευτική στάση ...
Υ.Γ.Πιθανόν απο τις απαντήσεις μου να θεωρείς πως διαφωνώ μαζί σου σε σημείο να θέλω να σου σπάσω το πληκτρολόγιο για να μην γράψεις άλλο,ίσως.Αυτό που δεν φαντάζεσαι όμως είναι πως με αυτό το θέμα μου κέντρισες το ενδιαφέρον να γράψω σε φόρουμ μετά απο πολύ καιρό.

...με πυρπολείς...μου κλέβεις την καρδιά και τώρα, ναι, νοιώθω πολύ πιο υγιής απ' όσο μπορεί να είμαι, καλή μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αχ , ο καλός μου ο Νωέας :)
Πάντα να βάζει τη σκέψη και τον προβληματισμό , ένα βήμα παραπέρα ακόμα και στα πιο *αυτονόητα .
Μα υπάρχει κανείς που να μη θεωρεί πως η υγεία , ψυχική και σωματική φυσικά είναι το βασικότερο , το κυριότερο ?
Αλλοίμονο !
( * σημείωση προς αποφυγή παραγνώρισης κοινώς ας το κάνω πιο νιανια : αυτονόητο όχι με την έννοια του δεδομένου , μα με την έννοια πως είναι αυτονόητο σαν βασική αρχη , το να ζητάς την υγεία σου ! )

Ποιος είναι αυτός που θα ήθελε από το κρεββάτι του πόνου με σωληνάκια , δεκάδες φάρμακα στις φλέβες του
με αφόρητους πόνους να ζει τη ζωή του ?
Αλλοίμονο !
Βέβαια , δεν ξεχνάω πως πάρα πολλοί άνθρωποι μεγαλούργησαν πάνω σε ένα κρεββάτι ή σε ένα αναπηρικό καροτσάκι !
Και σε πολλούς αυτό έγινε εφαλτήριο για να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι ή ίσως για να το πω πιο απλά … άνθρωποι .
Καθώς επίσης πόσοι ποιητές , συγγραφείς , καλλιτέχνες δεν οφείλουν το υπέροχο έργο τους στη βαριά κατάθλιψη ή
" τρέλλα " που τους τυρανούσε ?
Τεςπα περιαυτολογώ , γιατί αν κατάλαβα σωστά ....
ο καλός μου ο Νωέας , μίλησε για δυτικότροπες νοοτροπίες κυρίως των τελευταίων ετών που έχουν βάλει στην
θέση του αμαρτωλού το ανθυγιεινό .
Στη θέση της ψυχής το σώμα .
Στη θέση της προσευχής ή του διαλογισμού το γυμναστήριο τη διατροφή κλπ
Και όλα αυτά μέσα στα πλαίσια μιας απίστευτης τρομολαγνείας .

Έχω ξαναβάλει το βίντεο στο θέμα Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας


Δείτε το μήπως βάλουμε τη συζήτηση σε άλλη βάση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δόξα τω Θεώ, κάποιος το έβαλε σε σωστότερη βάση.......
Επίσης η μη-υγεία δεν είναι το κρεββάτι με τα σωληνάκια, είναι μια τεράστια γκάμα που ανάλογα με το πόσο κοντά στην άψογη υγεία βάζει κανείς τα όρια της, σηματοδοτεί τελικά και το πόσο έχει θεοποιήσει την υγεία.

ΥΓ Που για να μην ξεχνιόμαστε ήταν Θεά.
Ήταν κόρη του Ασκληπιού, και της Ηπιόνης και εκτός από θεά της Υγείας, ήταν θεότητα κάθε καθαρού πράγματος. Στην μυθολογία κατέχει εξέχουσα θέση στην λατρεία του πατέρα της. Ωστόσο, ενώ ο Ασκληπιός συνδέεται άμεσα με την θεραπεία των ασθενειών, η θεά συνδέθηκε με την πρόληψη των ασθενειών και τη διατήρηση της κατάστασης της υγείας. Αδέλφια της θεάς Υγείας ήταν η Ακεσώ, η Ιασώ, η Πανάκεια, η Αίγλη και οι δύο Ασκληπιάδες Ποδαλείριος και Μαχάων, ένδοξοι γιατροί της θεο-ηρωϊκής εποχής. (βικι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γιατί το θεμα αυτο μπροστα στο στεκι παρουσιαζεται με μια εικονα απο μια ομαδα γιατρων...την στιγμη που μιλαμε για υγεια? Το προτυπο της υγειας ειναι οι γιατροι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το προτυπο της υγειας ειναι οι γιατροι? :P

Όχι απαραίτητα, δεν είναι. Θεώρησέ το ως μια ατυχή επιλογή εικόνας. Θα φροντίσουμε να την αντικαταστήσουμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τη Μάρω και εδώ πιστεύω πως και οι γιατροί έχουν βάλει το χεράκι τους για να μην θεωρουν αρκετοί την υγεία υπέρτατο αγαθό....
Όταν φεριπίν ο άλλος έχει όνειρο ζωής να γίνει γιατρός μόνο και μόνο επειδή γουστάρει το χρήμα, το κύρος, την κοινωνική αποδοχή και γιατί όχι τη θεοποίησή του χωρίς να ενδιαφέρεται πραγματικά για την έννοια της υγείας και να ασκεί το κατα τη γνώμη αυτό το λειτούργημα "του γιατρού" λογικό πιστεύω είναι να χάνει την αίσθηαση του τι έχει να κάνει. Και αυτό το μεταδίδει και στους υπολοιπους λ.χ. ασθενείς, συγγενείς ασθενών οι οποίοι προκειμένου να δουν τα συγγενικά τους πρόσωπα και πάλι καλά αφείνονται στα χέρια του Θεού Γιατρού με όποιον όρο αυτός βάλει. Το πράγμε έχει ξεφτιλιστεί. Η μόνη ευχή που κάνω είναι αυτοί οι λίγοι άνθρωποι που δυστυχώς έχουν απελπιστεί από τον συγγεκριμένο εργασιακό χώρο και έφυγαν μακριά πολύ απλά για να αναθεωρήσουν, οι οποίοι πραγματικά προσφέρουν χωρίς όρους και εκβιασμούς, χωρίς να ενδιαφέρονται για τα υλικά αγαθά που τους προσφέρει το επάγγελμα του "γιατρού" και εκτελώντας το επάγγελμά τους επειδή η καρδιά τους τούς το επιβάλλει, να παρακινήσουν και τους υπόλοιπους συναδέλφους. Διαφορετικά η υγεία θα πάψει να είναι το υπέρτατο αγαθό!!!
(είμαι λίγο οφφ τόπικ αλλά δεν άντεξα άλλο, έπρεπε να τα λεγα!!!:mad::mad::mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
H υγεία ορίζεται ως η καλή σωματική, ψυχική και διανοητική κατάσταση που κάνουν τον άνθρωπο ισοροπημένο σωματικά, κοινωνικά κλπ. Συνεπώς με αυτό τον όρο δεν εννοούμε μόνο το να είμαστε εντάξει σωματικά. Αυτό είναι μόνο ένα κομμάτι της υγείας. Οπότε αφού περιλαμβάνει και τον ψυχικό μας κόσμο πιστεύω πως είναι το υπέρτατο αγαθό. Από αυτήν ξεκινάνε όλα. Αρχίζουμε με βάση την υγεία και μετά κοιτάμε όλα τα υπόλοιπα. Εάν δεν είσαι υγιής με την παραπάνω έννοια της λέξης, τότε τι σε ενδιαφέρουν άλλα πράγματα;

Βέβαια, δεν σημαίνει ότι υγεία=ευτυχία. Παρόλο που είναι πολύ βασικό να έχεις έναν δυνατό οργανισμό και μια καλή διάθεση. Είναι και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την ζωή μας. Νομίζω πως όλοι λέμε διάφορα σχετικά με την υγεία, αλλά απλά θεωρητικολογούμε. Στην πράξη, νομίζω πως ο πολύς κόσμος θεωρεί την υγεία σαν κάτι δεδομένο σε έναν άλφα τουλάχιστον βαθμό, για αυτό σκέφτεται όλα τα άλλα πρώτα, άσχετα με το τι λέει. Φανταστείτε να σας χτύπαγε μια αρρώστια ξαφνικά και να μαθαίνατε πως έχετε λίγους μόνο μήνες ζωής. Πόσο θα εκτιμούσαμε τότε όλοι την υγεία! Τίποτα δεν είναι δεδομένο, για αυτό ας σκεφτόμαστε λίγο και την υγεία μας σαν βασικό αγαθό και όχι υπερεκτιμημένη έννοια. Συμφωνώ ότι δεν σημαίνει πως αν έχεις αυτή, όλα τέλεια, αλλά από εκεί ξεκινάνε όλα και ουσιαστικά εκεί τελειώνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top