Διακόσμηση εσωτερικών χώρων

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Αποφασίσαμε να βάψουμε το σπίτι και επειδή αυτό περιλαμβάνει και το δωματιό μου πρέπει να σκεφτώ τι χρώμα να το βάψω!

Το δωμάτιο τώρα έχει ένα τοίχο πορτοκαλί (δεν έχει πετύχει καθόλου) και οι υπόλοιποι είναι άσπροι! Το αγαπημένο μου χρώμα είναι το μπλε, θα μου άρεσε να έχω ένα τοίχο στο αγαπημένο μου χρώμα, αλλά όλοι μου λένε κατηγορηματικά όχι! Σκέφτηκα και για κάποια απόχρωση του, αλλά είτε μου φαίνεται παιδική-αγορίστικη, είτε είναι πολύ σκούρο!

Θέλω να μπαίνω στο δωμάτιο μου και να ηρεμώ, να χαλαρώνω, να το αισθάνομαι δικό μου, να είναι ζεστό, αλλά να μην με πνίγει, να είναι χαρούμενο, αλλά όχι πάρα πολύ και πάνω από όλα να μείνω ικανοποιημένη! Όλα αυτά πρέπει να τα πετύχει το βάψιμο του τοίχου, γιατί προς το παρών δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να κάνω κάποια παραπάνω αλλαγή!

Οπότε θέλω πολλές διαφορετικές γνώμες! Θέλω προτάσεις για συνδυασμούς διαφορετικών χρωμάτων, γιατί αν περιμένω από το δικό μου γούστο σώθηκα :P, αλλά και συνδυασμό του ίδιου χρώματος διαφορετικών αποχρώσεων! :) Δεν έχω πρόβλημα στο χρώμα, αρκεί να μην είναι μαύρο! :P

πσ1. Στο δωμάτιο μπορώ να βάψω μόνο 2 τοίχους και κάνουν γωνία μεταξύ τους!

πσ2. Βοηθήστεεεεεε την άγουστη! :confused::P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σουίτυ, γιατί δε δοκιμάζεις κάποια ταπετσαρία στον έναν τοίχο;.. Όπως το σκέφτομαι, μου έρχεται στο μυαλό μια ταπετσαρία σε βαθύ μπλε με κάποιο σχέδιο περίτεχνο και κομψό, αλλά όχι πολύ εξεζητημένο- ίσως μπλε φόντο με άσπρα/εκρού σχέδια. Κάτσε να κοιτάξω στο νετ μήπως βρω κάτι ενδιαφέρον.. :)

Ή μπορείς απλά να παίξεις με κουρτίνες ή φωτιστικό για να δίνει ένα γλυκό χρώμα στο δωμάτιο, και να βάψεις τοίχους άσπρους.

Το σκέφτηκα με βάση το μπλε που σου αρέσει, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προγραμματάκι που έβαλα σε προηγούμενη σελίδα, για να δεις πώς ταιριάζουν μεταξύ τους διάφορα χρώματα.. Πειραματίσου και θα βρεις τι σου αρέσει πιο πολύ :)

πς. Το μπλε είναι τέλειο χρώμα για υπνοδωμάτιο, επειδή είναι χρώμα που "ξεκουράζει" τα μάτια και σε χαλαρώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Σουίτυ, γιατί δε δοκιμάζεις κάποια ταπετσαρία στον έναν τοίχο;.. Όπως το σκέφτομαι, μου έρχεται στο μυαλό μια ταπετσαρία σε βαθύ μπλε με κάποιο σχέδιο περίτεχνο και κομψό, αλλά όχι πολύ εξεζητημένο- ίσως μπλε φόντο με άσπρα/εκρού σχέδια. Κάτσε να κοιτάξω στο νετ μήπως βρω κάτι ενδιαφέρον.. :)

Ή μπορείς απλά να παίξεις με κουρτίνες ή φωτιστικό για να δίνει ένα γλυκό χρώμα στο δωμάτιο, και να βάψεις τοίχους άσπρους.

Το σκέφτηκα με βάση το μπλε που σου αρέσει, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προγραμματάκι που έβαλα σε προηγούμενη σελίδα, για να δεις πώς ταιριάζουν μεταξύ τους διάφορα χρώματα.. Πειραματίσου και θα βρεις τι σου αρέσει πιο πολύ :)

πς. Το μπλε είναι τέλειο χρώμα για υπνοδωμάτιο, επειδή είναι χρώμα που "ξεκουράζει" τα μάτια και σε χαλαρώνει.

Χμ... ταπετσαρία δεν θέλω να βάλω, μου φαίνεται πολύ μπελαλίδικη, νιώθω οτι θα με περιορίσει και, το κυριότερο, θέλει πιο πολύ ψάξιμο και χρόνο, κάτι που δεν διαθέτω αυτή την στιγμή!

Τοίχους άσπρους δεν θέλω! Τους έχω βαρεθεί τόσα χρόνια και τους νιώθω άδειους!

Το πρόγραμμα που έβαλες είναι πραγματικά πολύ καλό, αλλά αυξάνει το μειονέκτημα μου στο να μην κάνω καθόλου καλούς συνδυασμούς χρωμάτων! Δεν μπορώ να αντιληφθώ αν το ένα χρώμα πάει με το άλλο, αν είναι κατάλληλα για το δωμάτιο ή αν είναι too much! Έχω μεγάλο πρόβλημα! :redface::P

πσ. Αυτό λέω και εγώ, αλλά όλοι μου λένε όχι, είτε γιατί λένε οτι θα είναι πολύ μουντό το χειμώνα με βροχή, είτε πολύ παιδικό, είτε απλά όχι! :P
Μου είπαν οτι ωραίος συνδυασμός είναι το λιλά με το φυστικί (ή τελοσπάντων το ανοιχτό μωβ με το ανοιχτό πράσινο), ωραίο μου φαίνεται, αλλά νιώθω οτι δεν θα είμαι εγώ, οτι θα είναι ξένο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Φλασιά...τον συνδιασμό μπορνώ, λευκό, ανοιχτό γαλάζιο τον έχεις σκεφτεί;; :hmm:
Τον ένα τοίχο να τον κάνεις ζεστό κόκκινο, τον άλλον σιέλ και τους άλλους άσπρους για να φωτίσει! Επίσης μπορείς στον ένα τοίχο να κάνεις ρίγες, τον άλλο σιελ και τους άλλους 2 πάλι άσπρους.

Κάτι τέτοιο εννοώ... phoebe.jpg Το έκανα στην ζωγραφική του word και μου βγήκε λίγο μάπα! :redface: Γενικά, αφού σου αρέσει το γαλάζιο φρόντισε να βάλεις κάποιον συνδιασμό του γαλάζιου (που είναι παααρα πολύ ξεκούραστο και δροσερό χρώμα για υπνοδωμάτιο) με κάποιο πιο ζεστό χρώμα για να μην δείχνει αγορίστικο. :) Εκτός από το ζεστό κόκκινο, το σιέλ πάει πολύ και με το λιλά αλλά θα πρέπει τα έπιπλα σου να είναι σε ουδέτερες αποχρώσεις για να παίξεις με την παστέλ παλέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Εγω παντως εχω κανει εναν τοιχο βαθυ μπλε με stucco veneziano (νομιζω ετσι γραφεται) και τους υπολοιπους γαλαζιους και ειναι πολυ ωραιο το αποτελεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μου είπαν οτι ωραίος συνδυασμός είναι το λιλά με το φυστικί (ή τελοσπάντων το ανοιχτό μωβ με το ανοιχτό πράσινο), ωραίο μου φαίνεται, αλλά νιώθω οτι δεν θα είμαι εγώ, οτι θα είναι ξένο! :)

Βρε να βάλεις κάτι που θα νιώθεις ότι είναι εσύ- το δωμάτιό σου είναι ο προσωπικός σου χώρος, εκεί περνάς μεγάλο μέρος του χρόνου σου όταν βρίσκεσαι σπίτι.. Οπότε να κάνεις κάτι που θα αρέσει σε εσένα, και θα σε εκφράζει, και άσε τι λένε οι άλλοι!! :)

Να σου πω.. Κάτι τέτοιο πώς σου φαίνεται πχ
τους τοίχους κοίταξε μόνο
..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Phoebs1.bmp
    2.2 MB · Εμφανίσεις: 624

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Φλασιά...τον συνδιασμό μπορνώ, λευκό, ανοιχτό γαλάζιο τον έχεις σκεφτεί;; :hmm:
Τον ένα τοίχο να τον κάνεις ζεστό κόκκινο, τον άλλον σιέλ και τους άλλους άσπρους για να φωτίσει! Επίσης μπορείς στον ένα τοίχο να κάνεις ρίγες, τον άλλο σιελ και τους άλλους 2 πάλι άσπρους.

Κάτι τέτοιο εννοώ...View attachment 5060 Το έκανα στην ζωγραφική του word και μου βγήκε λίγο μάπα! :redface: Γενικά, αφού σου αρέσει το γαλάζιο φρόντισε να βάλεις κάποιον συνδιασμό του γαλάζιου (που είναι παααρα πολύ ξεκούραστο και δροσερό χρώμα για υπνοδωμάτιο) με κάποιο πιο ζεστό χρώμα για να μην δείχνει αγορίστικο. :) Εκτός από το ζεστό κόκκινο, το σιέλ πάει πολύ και με το λιλά αλλά θα πρέπει τα έπιπλα σου να είναι σε ουδέτερες αποχρώσεις για να παίξεις με την παστέλ παλέτα.

Πολύ ωραία η σκέψη μάρα! Μου άρεσε το μπορντό στην ιδέα σου, αλλά δυστυχώς δεν ταιριάζει με τα επιπλά μου! Οι ρίγες πάντως είναι πολύ ξεχωριστές! :D

Εγω παντως εχω κανει εναν τοιχο βαθυ μπλε με stucco veneziano (νομιζω ετσι γραφεται) και τους υπολοιπους γαλαζιους και ειναι πολυ ωραιο το αποτελεσμα.

Είδα την τεχνοτροπία και με το κατάλληλο μπλε θα είναι σαν ουρανός! :eek: Θα έχω ένα ουρανό στο δωμάτιο μου! :inlove::inlove::inlove: Την λάτρεψα την ιδέα σου!!! :clapup::clapup::clapup:
Ελπίζω μόνο ο κυριούλης που θα έρθει να ξέρει να κάνει καλά αυτή την τεχνοτροπία!


Βρε να βάλεις κάτι που θα νιώθεις ότι είναι εσύ- το δωμάτιό σου είναι ο προσωπικός σου χώρος, εκεί περνάς μεγάλο μέρος του χρόνου σου όταν βρίσκεσαι σπίτι.. Οπότε να κάνεις κάτι που θα αρέσει σε εσένα, και θα σε εκφράζει, και άσε τι λένε οι άλλοι!! :)

Να σου πω.. Κάτι τέτοιο πώς σου φαίνεται πχ
τους τοίχους κοίταξε μόνο
..

Έχω αρχείο με το ονομά μου! Χουχου! :D :P

Πολύ ωραίο και αυτό!!! Απαλό, γλυκό, μου αρέσει πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, λόγο της δουλειάς μου καθημερινά έρχομαι σε επαφή με αρκετούς διακοσμητές κ γενικά ασχολούμαι αρκετά κ λόγο δουλειάς αλλα κ ψώνιου(!) ...

Έχω να προτείνω στη φίλη με την ντουλάπα οτι μπορεί να βγάλει (μέτρησε μ το βάθος να σου πώ) τα φύλλα της ντουλάπας της κ να τα κάνει συρώμενα (αυτο βέβαια δν μπορείς να το κάνεις πάντα λόγο βάθους αν ειναι πάνω απο 60 ποντους μπορείς ) ... !! Κοστίζει η αλήθεια ειναι αλλα το αποτέλεσμα ειναι ΤΕΛΕΙΟ !! Μπορείς να κάνεις κάποιο φύλλο καθρέπτη εντυπωσιακό κ για μικρούς χώρους !!!

Επίσης μπορείς να την βάψεις κ ένα καθαρό χρώμα (άσπρο γυαλιστερό που να δίνει την εντύπωση της λάκας - την λατρεύω τη λευκή λάκα -high gloss, κ σχετικά οικονομικό) να βάλεις ωραίοτατα πόμολα (έφτιαξα κ γω την δική μου φέτος θα βγάλω φωτό κάποια στιγμή κ θα σου δείξω ) μου κόστισαν μόνο 1.2ε απο γνωστό πολύκατάστημα !!! Ειναι αυτο το υλικό το νίκελ "μούφα" στη ουσια ειναι πλαστικό !! Όταν βρώ χρόνο θα σου δείξω !!

Επίσης σας διαβάζω ου λέτε για ταπετσαρίες !! Πλεόν στο εμπόριο υπάρχουν κ πιο απλές λύσεις !! Σκεφτητε τα αυτοκόλλητα τοίχου !! Τα οποία δν χαλάνε τον τοίχο ουτε χαλάνε τα ίδια κ ειναι κ σχετικά οικομικά !!Τα κολλάς κ αν τα βαρεθείς τα ξεκολλάς με το μπιστολάκι για τα μαλλία κ τσακ τα κολλάς αλλού !!! Με 4ε έχει κ γνωστό κατάστημα παιχνιδιών κάποια σχέδια !! Δυστυχώς δν εχω την ψηφιακή μου εδώ αυτη τη στιγμή για να βγάλω κάποιες φωτό να σας δείξω απο τον προσωπικό μ χώρο , πρόσφατα διαμορφωμένο !!! :/

Αύριο το πρωί απο τη δουλειά αν προλάβω θα σας δείξω τι εννοώ για τα αυτοκόλλητα !! Υπάρχει κ ένα site που αυτη τη περίοδο έχει εκπτώσεις !!

Αν θέλετε δείγμα απο χρώματα στείλτε μ μια πρόχειρη κάτοψη του χώρου σας κ τα χρώματα που σκέφτεστε να σας το βγάλω στο πρόγραμμα της δουλειάς μου !! Αν μπορώ να βοηθήσω έτσι τους αναποφάσιστους !!! : )))))

Φιλικά,
Εύα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ahilleas11

Νεοφερμένος

Ο Nikolaos Gonos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το ceiling is the limit ισχύει πια ..γιατί αν ισχύει ..πάω για σύνταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Hello Phoebe!
Θα ήθελες να μας πεις τι χρώματα και υλικά υπάρχουν μέσα στο δωμάτιο σου?
Θα βοηθούσε αρκετά αυτό όπως επίσης και κάποια φωτογραφία του χώρου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
εχετε ιδεες για το πως θα μπορουσα με αυτες τις ντουλαπες να κανω τον χωρο να φαινεται μεγαλυτερο και να ταιριαζει εστω? (με μια ταπετσαρια ισως? βαψιμο?) αλλαγες στα χερουλια? κατι που να τις κανει να μην φαινονται για ντουλαπες?)

Θα εβαζα καθρεπτη...

Παμε στη Φοιβη τωρα...:P
Φοιβη μου υπαρχουν 3 τροποι για να συνδυασεις χρωματα...1. δημιουργωντας αντιθεση, 2. δημιουργωντας αρμονια, 3. συνδυασμος τονων...



Εγω π.χ στο υπνοδωματιο μου χρησιμοποιησα γειτονικα χρωματα το 3ο απο πανω απο τα μωβ και το 3ο απο πανω απο τα ροζ. Αλλα για να ειμαι ειλικρινης μετανοιωσα που απο τα μωβ δε χρησιμοποιησα ενα πιο σκουρο, τουλαχιστον το 2ο απο πανω...
Η μητερα μου προτιμησε το συνδυασμο τονων και εβαλε το 1ο απο πανω απο τα ροζ και το 3ο απο τα ροζ επισης, το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο..

Ααα και μια συμβουλη, εαν επιλεξεις τα χρωματα απο το χρωματολογιο, μην τα φοβηθεις τα σκουρα...γενικα στο χρωματολογιο δειχνουν πιο εντονα απ ο,τι τελικα δειχνουν στους τοιχους...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Phoebe επειδή σου αρέσουν οι τόνοι του μπλε, στη θέση σου θα έβαφα αυτούς τους 2 τοίχους τιρκουάζ, θα άφηνα το ταβάνι άσπρο και θα έβαζα στον έναν τοίχο ένα από αυτά τα αυτοκόλλητα και κατά προτίμηση αυτό:




Το τιρκουάζ με το καφέ ταιριάζουν τέλεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Είδα την τεχνοτροπία και με το κατάλληλο μπλε θα είναι σαν ουρανός! :eek: Θα έχω ένα ουρανό στο δωμάτιο μου! :inlove::inlove::inlove: Την λάτρεψα την ιδέα σου!!! :clapup::clapup::clapup:
Ελπίζω μόνο ο κυριούλης που θα έρθει να ξέρει να κάνει καλά αυτή την τεχνοτροπία!

Ακριβως ετσι ειναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Phoebe επειδή σου αρέσουν οι τόνοι του μπλε, στη θέση σου θα έβαφα αυτούς τους 2 τοίχους τιρκουάζ, θα άφηνα το ταβάνι άσπρο και θα έβαζα στον έναν τοίχο ένα από αυτά τα αυτοκόλλητα και κατά προτίμηση αυτό:




Το τιρκουάζ με το καφέ ταιριάζουν τέλεια :)


Όταν εννοούσα για αυτοκόλλητα αυτα ακριβώς έλεγα !! (Υπάρχουν σχεδόν παντού με διάφορες τιμές) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αποφασίσαμε να βάψουμε το σπίτι και επειδή αυτό περιλαμβάνει και το δωματιό μου πρέπει να σκεφτώ τι χρώμα να το βάψω!

Το δωμάτιο τώρα έχει ένα τοίχο πορτοκαλί (δεν έχει πετύχει καθόλου) και οι υπόλοιποι είναι άσπροι! Το αγαπημένο μου χρώμα είναι το μπλε, θα μου άρεσε να έχω ένα τοίχο στο αγαπημένο μου χρώμα, αλλά όλοι μου λένε κατηγορηματικά όχι! Σκέφτηκα και για κάποια απόχρωση του, αλλά είτε μου φαίνεται παιδική-αγορίστικη, είτε είναι πολύ σκούρο!

Θέλω να μπαίνω στο δωμάτιο μου και να ηρεμώ, να χαλαρώνω, να το αισθάνομαι δικό μου, να είναι ζεστό, αλλά να μην με πνίγει, να είναι χαρούμενο, αλλά όχι πάρα πολύ και πάνω από όλα να μείνω ικανοποιημένη! Όλα αυτά πρέπει να τα πετύχει το βάψιμο του τοίχου, γιατί προς το παρών δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να κάνω κάποια παραπάνω αλλαγή!

Οπότε θέλω πολλές διαφορετικές γνώμες! Θέλω προτάσεις για συνδυασμούς διαφορετικών χρωμάτων, γιατί αν περιμένω από το δικό μου γούστο σώθηκα :P, αλλά και συνδυασμό του ίδιου χρώματος διαφορετικών αποχρώσεων! :) Δεν έχω πρόβλημα στο χρώμα, αρκεί να μην είναι μαύρο! :P

πσ1. Στο δωμάτιο μπορώ να βάψω μόνο 2 τοίχους και κάνουν γωνία μεταξύ τους!

πσ2. Βοηθήστεεεεεε την άγουστη! :confused::P:P:P

Αγαπητή μου μας λές πουθενά τι ακριβώς εχεις αυτη τη στιγμή στο δωμάτιο σου ?!

Πχ, χρώματα κουρτίνων - χρώμα επίπλων !! ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ! (για μένα εχει σημασία κ το πάτωμα !!!)

Κορίτσια δν ξέρω , αλλα πλεόν πιστεύω οτι όλα παίζουν ρόλο σε ένα καλοστημένο χώρο !! Θέλω να πώ οτι αν έχεις ένα σκούρο πλακάκι πχ κ βάψεις ένα μπλέ σκούρο το δωμάτιο σου λογικά θα σκοτεινιάσει ..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πλακακια σε υπνοδωματια?!
Τζισουςςςςςςςς...χαλιααααα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πλακακια σε υπνοδωματια?!
Τζισουςςςςςςςς...χαλιααααα...



Αχαχα !! Τι να κάνουμε !! Δν έχουν ολοι στο σπίτι τους ξύλινο δάπεδο !!
Κ ούτε γίνετε να το "ξηλώσουν" για να βάλους !! :P

Το γιαπί το πιλοφόρι το μιστρί !! Ώπααα !!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Hello Phoebe!
Θα ήθελες να μας πεις τι χρώματα και υλικά υπάρχουν μέσα στο δωμάτιο σου?
Θα βοηθούσε αρκετά αυτό όπως επίσης και κάποια φωτογραφία του χώρου!:)

Επειδή έχω ένα τοίχο πορτοκαλί, η κουρτίνα είναι πορτοκαλί και τα έπιπλα άσπρο-μπλε ξύλο! Γενικά το δωμάτιο μου δεν είναι πολυφορτωμένο, ένα κρεβάτι, μια βιβλιοθήκη, ένα κομοδίνο και μια πολύχρωμη βλακειούλα (aka δεν ξέρω πως να το περιγράψω :P)! :)

Παμε στη Φοιβη τωρα...:P
Φοιβη μου υπαρχουν 3 τροποι για να συνδυασεις χρωματα...1. δημιουργωντας αντιθεση, 2. δημιουργωντας αρμονια, 3. συνδυασμος τονων...



Εγω π.χ στο υπνοδωματιο μου χρησιμοποιησα γειτονικα χρωματα το 3ο απο πανω απο τα μωβ και το 3ο απο πανω απο τα ροζ. Αλλα για να ειμαι ειλικρινης μετανοιωσα που απο τα μωβ δε χρησιμοποιησα ενα πιο σκουρο, τουλαχιστον το 2ο απο πανω...
Η μητερα μου προτιμησε το συνδυασμο τονων και εβαλε το 1ο απο πανω απο τα ροζ και το 3ο απο τα ροζ επισης, το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο..

Ααα και μια συμβουλη, εαν επιλεξεις τα χρωματα απο το χρωματολογιο, μην τα φοβηθεις τα σκουρα...γενικα στο χρωματολογιο δειχνουν πιο εντονα απ ο,τι τελικα δειχνουν στους τοιχους...

Την εικόνα αυτή με τα χρώματα την βρήκα και εγώ στο νετ και επειδή θέλω το δωμάτιο να είναι ήρεμο και γαλήνιο θα συνδυάσω διαφορετικούς τόνους του ίδιου χρώματος!

Δεν ξέρω αν ο άνθρωπος που θα έρθει θα έχει χρωματολόγιο μαζί του, θα φτιάξει τα χρώματα εκείνη την στιγμή και εγώ θα του πω ποιο μου αρέσει! Πρέπει πρώτα βέβαια να του δώσω μια αρχική ιδέα!

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή, δεν το ήξερα! :)


Phoebe επειδή σου αρέσουν οι τόνοι του μπλε, στη θέση σου θα έβαφα αυτούς τους 2 τοίχους τιρκουάζ, θα άφηνα το ταβάνι άσπρο και θα έβαζα στον έναν τοίχο ένα από αυτά τα αυτοκόλλητα και κατά προτίμηση αυτό:




Το τιρκουάζ με το καφέ ταιριάζουν τέλεια :)

Πολύ ωραίο το αυτοκόλλητο και πολύ ωραίο το κρεβάτι και το ξύλο του, αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει το καφέ με τα έπιπλά μου!
Θα κοιτάξω πάντως και για άλλα αυτοκόλλητα! Πολύ ωραία η ιδέα σου και πολύ πρωτότυπη! :D

Αγαπητή μου μας λές πουθενά τι ακριβώς εχεις αυτη τη στιγμή στο δωμάτιο σου ?!

Πχ, χρώματα κουρτίνων - χρώμα επίπλων !! ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ! (για μένα εχει σημασία κ το πάτωμα !!!)

Κορίτσια δν ξέρω , αλλα πλεόν πιστεύω οτι όλα παίζουν ρόλο σε ένα καλοστημένο χώρο !! Θέλω να πώ οτι αν έχεις ένα σκούρο πλακάκι πχ κ βάψεις ένα μπλέ σκούρο το δωμάτιο σου λογικά θα σκοτεινιάσει ..!!

Το πάτωμα είναι καφέ, το κλασσικό παρκέ δηλαδή! Δεν ξέρω αν υπάρχουν διάφοροι τόνοι καφέ για παρκέ και ούτε μπορώ ακριβώς να σου το περιγράψω! Δεν είναι ούτε πολύ ανοιχτό, ούτε πολύ σκούρο, είναι κανονικό! :P

Η κουρτίνα είναι διάφανη και πορτοκαλί, για να ταιριάζει με τον πορτοκαλί τοίχο και τα έπιπλα είναι άσπρο ξύλο (σίμιδα νομίζω πως λέγεται) και μπλε ξύλο!
Η κουρτίνα αλλάζει πολύ εύκολα χρώμα, αλλά τα έπιπλα όχι, όχι τώρα δηλαδή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Την εικόνα αυτή με τα χρώματα την βρήκα και εγώ στο νετ και επειδή θέλω το δωμάτιο να είναι ήρεμο και γαλήνιο θα συνδυάσω διαφορετικούς τόνους του ίδιου χρώματος!

Δεν ξέρω αν ο άνθρωπος που θα έρθει θα έχει χρωματολόγιο μαζί του, θα φτιάξει τα χρώματα εκείνη την στιγμή και εγώ θα του πω ποιο μου αρέσει! Πρέπει πρώτα βέβαια να του δώσω μια αρχική ιδέα!

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή, δεν το ήξερα! :)

Ζητηστε του βρε να σας πει την εταιρια χρωματων που χρησιμοποιει και να σας δωσει ενα χρωματολογιο...ή οταν μαθετε την εταιρια να το βρειτε μονοι σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Επειδή έχω ένα τοίχο πορτοκαλί, η κουρτίνα είναι πορτοκαλί και τα έπιπλα άσπρο-μπλε ξύλο! Γενικά το δωμάτιο μου δεν είναι πολυφορτωμένο, ένα κρεβάτι, μια βιβλιοθήκη, ένα κομοδίνο και μια πολύχρωμη βλακειούλα (aka δεν ξέρω πως να το περιγράψω :P)! :)



Την εικόνα αυτή με τα χρώματα την βρήκα και εγώ στο νετ και επειδή θέλω το δωμάτιο να είναι ήρεμο και γαλήνιο θα συνδυάσω διαφορετικούς τόνους του ίδιου χρώματος!

Δεν ξέρω αν ο άνθρωπος που θα έρθει θα έχει χρωματολόγιο μαζί του, θα φτιάξει τα χρώματα εκείνη την στιγμή και εγώ θα του πω ποιο μου αρέσει! Πρέπει πρώτα βέβαια να του δώσω μια αρχική ιδέα!

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή, δεν το ήξερα! :)




Πολύ ωραίο το αυτοκόλλητο και πολύ ωραίο το κρεβάτι και το ξύλο του, αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει το καφέ με τα έπιπλά μου!
Θα κοιτάξω πάντως και για άλλα αυτοκόλλητα! Πολύ ωραία η ιδέα σου και πολύ πρωτότυπη! :D



Το πάτωμα είναι καφέ, το κλασσικό παρκέ δηλαδή! Δεν ξέρω αν υπάρχουν διάφοροι τόνοι καφέ για παρκέ και ούτε μπορώ ακριβώς να σου το περιγράψω! Δεν είναι ούτε πολύ ανοιχτό, ούτε πολύ σκούρο, είναι κανονικό! :P

Η κουρτίνα είναι διάφανη και πορτοκαλί, για να ταιριάζει με τον πορτοκαλί τοίχο και τα έπιπλα είναι άσπρο ξύλο (σίμιδα νομίζω πως λέγεται) και μπλε ξύλο!
Η κουρτίνα αλλάζει πολύ εύκολα χρώμα, αλλά τα έπιπλα όχι, όχι τώρα δηλαδή!


Μπορείς να αλλάξεις την κουρτίνα σου με ένα στορυ όχι το στορυ το απλό το στόρυ το υφασμάτινο !! Ψάξε σε γνωστό πολυκατάστημα έχει !! Εγώ στη θέση σου θα έβαφα τον τοίχο στο χρώμα της συμίδας (κ μένα τα έπιπλα μ ετσι ειναι) κ θα έκανα μικρές λεπτομέριες μπλέ !!! Πίστεψε με αν θες αρμονία ειναι ΤΕΛΕΙΟ !! Θα βγάλω φωτο κ θα σου δείξω .. Btw ο φάδερ μ ειναι μπογιατζής (!) κ το χρώμα το έβγαλε μόνος τους .. αν σ αρέσει θα τον ρωτήσω να σ πώ !!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 22 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top