Είμαστε ό,τι δηλώνουμε;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Παλιότερα είχα πει σε μια φίλη μου μετά από τσακωμό που είχαμε "κοίταξε να δεις, εγώ είμαι νευρική οπότε πρέπει να με συγχωρείς όταν λέω πράγματα πάνω στο θυμό μου". Και γυρίζει και μου λέει "Μπα, τι σημαίνει αυτό; Είμαστε ό,τι δηλώσουμε; Δηλαδή το οτι εσύ δηλώνεις οτι είσαι νευρική σημαίνει οτι θα συγχωρώ ό,τι μου λες πάνω στα νεύρα σου;".

Και αναρωτιέμαι: είναι επαρκής δικαιολογία για λανθασμένες πράξεις μας να δηλώσουμε εκ των προτέρων μια αδυναμία - ένα ελάττωμά μας που μας οδηγεί στην πράξη αυτή; Πρέπει να λαμβάνεται υπόψη αυτή η δήλωση ή αποτελεί απλά δικαιολογία για να κάνουμε λανθασμένες ή κακές πράξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου δε πρεπει να χρησιμοποιουμε πιθανον αρνητικα χαρακτηριστικα που εχουμε ως δικαιολογια αλλα απο τη στιγμη που ενοχλουν και ανθρωπους που ειναι γυρω μας πρεπει να προσπαθουμε να τα ελαττώνουμε και ισως και να απολογούμαστε αν είναι κάτι πιο σοβαρο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αγαπα το φιλο σου με τα ελαττωματα του. κανεις δεν ειναι τελειος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πολλές φορές το έχω σκεφτεί. Όχι, δε νομίζω ότι πρέπει να δικαιολογούμε κάποιον συνέχεια επειδή δηλώνει ότι γνωρίζει ότι έχει το τάδε αρνητικό στοιχείο στον χαρακτήρα του. Στην αρχή μπορεί να προκαταληφθούμε θετικά, καθώς το άτομο που κάνει την συγκεκριμένη δήλωση δείχνει να μην είναι τελείως hopeless, καθώς προβάλλει κάποιο βαθμό αυτογνωσίας. Στην πορεία όμως, όταν μάλιστα κάποιος φαίνεται να έχει επίγνωση των μειονεκτημάτων του, λογικά αναμένει κανείς κάποια προσπάθεια βελτίωσης εκείνων. Εγώ τουλάχιστον αναμένω. Κι αν δεν δω την παραμικρή προσπάθεια ξενερώνω, κυρίως αν θεωρήσω ότι υπάρχει δηθενιά στο όλο στυλάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αφού έχουμε την αυτογνωσία να αναγνωρίσουμε ένα ελάττωμά μας θα πρέπει να μπορούμε να το ελέγχουμε κιόλας. Το ότι είσαι εσύ (όχι απαραίτητα εσύ Himela:P) νευρικός άνθρωπος δε σημαίνει πως θα ξεσπάς στον άλλον μέχρι να σου περάσει και μετά να το προβάλλεις αυτό ως δικαιολογία.
Εφόσον αναγνωρίζουμε κάτι αρνητικό πάνω μας που δε μας αρέσει κάνουμε προσπάθειες είτε να το αλλάξουμε είτε να το περιορίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Για μένα πάντα το να δηλώνεις ένα χαρακτηριστικό του χαρακτήρα σου δεν αποτελεί τόσο κακό πράγμα αφού έχει γίνει πλέον αναπόσπαστο κομμάτι του .
Περισσότερο ίσως με πειράζει ο χρόνος δήλωσης του .Το να πείς σε κάποιον άλλο ότι είσαι νευρικός όταν τον γνωρίσεις αρχικά νομίζω ότι μερικές φορές επιβάλλεται για να αποφευχθούν δυσάρεστες καταστάσεις εν τη γενέση τους .
Το να πείς σε κάποιον άλλο ότι είσαι κάτι που δεν είναι καλό , κατά γενική παραδοχή ,αφού συμβεί το "γεγονός" αποτελεί για μένα μια λύση "σωσίβιο" την οποία αποκαλύπτεις για να δικαιολογήσεις μερικώς την εξέλιξη της όλης κατάστασης και να αποποιηθείς τυχόν ευθυνών .
Η λαική ρήση "οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους" καλύπτει κατά το δυνατόν την όλη φιλοσοφία του θέματος ,σε όποια κοινωνική σχέση και αν αποδοθεί , φιλία ,εργασία , οικογένεια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περισσότερο ίσως με πειράζει ο χρόνος δήλωσης του .Το να πείς σε κάποιον άλλο ότι είσαι νευρικός όταν τον γνωρίσεις αρχικά νομίζω ότι μερικές φορές επιβάλλεται για να αποφευχθούν δυσάρεστες καταστάσεις εν τη γενέση τους .

Όχι απαραίτητα! Εμένα δεν μου αρκεί αυτό!
Γενικότερα είμαι απ' τους ανθρώπους που δεν μιλά και κάνει υπομονή! Δεν μπορώ όμως να ανεχτώ άτομα με κάποιο συγκεκριμένο ελάττωμα, που κάθε φορά που συμβαίνει κάτι το προβάλλουν σαν δικαιολογία. Είναι εγωιστικό, παιδιάστικο κι αν θέλεις ολίγον υποτιμητικό για τον δέκτη. Όταν έχουμε κάποιο ελάττωμα προσπαθούμε να το περιορίσουμε & να το μειώσουμε/βελτιώσουμε και όχι να το κρατάμε αναλλοίωτο και να αφηνόμαστε. Πόσο μάλλον να το χρησιμοποιούμε και σαν δικαιολογία!
Εγώ αυτό περιμένω απ' τον άλλο... Αν δε δω μία προσπάθεια βελτίωσης, κάτι τέλος πάντων, ξενερώνω κι έχει φάει Χ.

Αυτά τα λέω γιατί είπες πως επιβάλλεται να λέμε κάποιο ελάττωμά μας, ώστε να αποφευχθούν δυσάρεστες καταστάσεις που μπορεί να προκύψουν! Έτσι όπως το γράφεις ο καθένας μπορεί να το πάρει αλλιώς. Πχ. εγώ το έλαβα ως μία δικαιολογία του τύπου "αφού ήξερες εξ αρχής πως είμαι έτσι" κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αυτά τα λέω γιατί είπες πως επιβάλλεται να λέμε κάποιο ελάττωμά μας, ώστε να αποφευχθούν δυσάρεστες καταστάσεις που μπορεί να προκύψουν! Έτσι όπως το γράφεις ο καθένας μπορεί να το πάρει αλλιώς. Πχ. εγώ το έλαβα ως μία δικαιολογία του τύπου "αφού ήξερες εξ αρχής πως είμαι έτσι" κλπ.

Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ αυτό που νομίζεις , αγαπητή φίλη .Το αντίθετο μάλιστα , όταν προειδοποιηθεί ό άλλος για ένα χαρακτηριστικό ελλάτωμα μας και το έχει υπόψιν του πιστεύω πως θα λειτουργήσει τελείως διαφορετικά απο ότι σε περίπτωση που το αγνοεί τελείως και του έρθει ώς "κεραυνός στο κούτελο".
Συνήθως στην δεύτερη περίπτωση αρχίζει να χάνει και την αξιοπιστία του πρός το άλλο άτομο με όλες τις "παρενέργειες" που θα ακολουθήσουν στην πορεία , περιπλέκοντας την κατάσταση ακόμη περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι όπως το θέτεις δεν έχω παρά να συμφωνήσω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Σε αυτή τη χώρα ό,τι δηλώσεις είσαι (και ας μην είσαι...), δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δηλωνουμε οτι θα θελαμε να ειμαστε κ οτι μας συμφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.
Κάποιοι ειναι οντως αυτο που δηλώνουν και το αναφέρουν εξαρχης για να ξέρει και ο άλλος με τι έχει να κάνει και τι να περιμένει. Κάποιοι επειδη ειναι υπερβολικά εγωϊστες και απορροφημένοι με τον εαυτο τους δεν το λαμβάνουν υποψη και μάλιστα σκεφτονται "Ποιος μωρε αυτος ... σιγα τα αυγά" μετά μπορεί να τρέχουν .... να καταλαβουν τι έγινε.

Μια φορα ειχε έρθει ενας και νομιζε οτι θα κανει μαγκιές επειδη ειναι παλιος. Δεν έλαβε υποψη του τις χαλαρες επισημανσεις που του ειχα κανει επί 2-3 μηνες οτι δεν μου αρέσουν οι πονηριές, να μην με σέβεται ο άλλος και να μην ισομοιράζεται αυτο που κάνουμε νομιζε οτι τα έλεγα ετσι απλα για να τα πώ και οτι ειμαστε ολοι το ιδιο και του δεν βαριέσαι. Σε κάποια φαση πάνω σε μια διαφωνια μου γυρνάει "Εσυ θα πεις σε μενα.... άντε τράβα απο εδω." χαχα τραβα απο εδω; αληθεια του κανω; οκ. Θα χρειαστει να ζητησεις συγγνωμη και να διορθωθεις.


Δεν το έκανε ποτέ φυσικά γιατι ηταν εγωϊστης. Οποτε ξεκινησα τις ενέργειες που έπρεπε μέχρι που διακοψαμε (δεν ηταν και στο χέρι μου αλλιως θα ειχε φυγει απο την επομενη μέρα). Φυσικα τον ειχα ενημερωσει απο πριν για ολα αυτα που θα έκανα .... για να μην έχει να λέει οτι υπήρξα ύπουλος και υποκριτής. Πράγμα σπάνιο για τα καθημερινά δεδομενα βεβαια αλλα δε βαριέσαι.



Εγω έχω άλλη γραμμή. Ο άλλος μπορει να καλοπιάνει κοσμο εγω αυτο ποτε δεν το καταλαβα. Εφοσον εχουμε κανει μια συμφωνια δεν θα κάτσω να διαπραγματευτω τιποτα μαζι σου. Εχεις υποχρεωσεις οπως και δικαιωματα.Σέβομαι και τα 2 εννοειται. Δεν θα κατσω ομως εγω να σε καλοπιάσω και να σε πιάσω στο φιλοτιμο και να σου μιλησω ειδικα για να κανεις αυτο που πρέπει σημαινει οτι ειμαι ηδη χαμένος γιατι κανεις λιγοτερα απο εκεινα που πρέπει! Που λένε κάποιοι .... να έχεις τροπο. Ναι εντάξει δεν θα βριστουμε.Ολοι έχουν τροπο στην Ελλαδα για αυτο ο καθενας κάνει οτι γουστάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια φορα ειχε έρθει ενας και νομιζε οτι θα κανει μαγκιές επειδη ειναι παλιος. Δεν έλαβε υποψη του τις χαλαρες επισημανσεις που του ειχα κανει επί 2-3 μηνες οτι δεν μου αρέσουν οι πονηριές, να μην με σέβεται ο άλλος και να μην ισομοιράζεται αυτο που κάνουμε νομιζε οτι τα έλεγα ετσι απλα για να τα πώ και οτι ειμαστε ολοι το ιδιο και του δεν βαριέσαι. Σε κάποια φαση πάνω σε μια διαφωνια μου γυρνάει "Εσυ θα πεις σε μενα.... άντε τράβα απο εδω." χαχα τραβα απο εδω; αληθεια του κανω; οκ. Θα χρειαστει να ζητησεις συγγνωμη και να διορθωθεις.
Λίγο πολύ αυτό δεν κάνεις κι εσύ όταν επισημαίνεις συνεχώς ότι είσαι μεγαλύτερος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Έχει πλάκα γιατί το θέμα που βάζει η Himela στο πρώτο της μήνυμα και ο τίτλος είναι δύο διαφορετικά πράγματα, γι' αυτό και οι "ό,τι να 'ναι" συζητήσεις από κάτω. Ενώ ο τίτλος αναρωτιέται με πολύ ξεκάθαρο τρόπο αν είμαστε ό,τι δηλώνουμε (και όχι ό,τι κάνουμε βάζω συμπληρωματικά εγώ), το θέμα είναι αν "είναι επαρκής δικαιολογία για λανθασμένες πράξεις μας να δηλώσουμε εκ των προτέρων μια αδυναμία - ένα ελάττωμά μας που μας οδηγεί στην πράξη αυτή; Πρέπει να λαμβάνεται υπόψη αυτή η δήλωση ή αποτελεί απλά δικαιολογία για να κάνουμε λανθασμένες ή κακές πράξεις;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.
Λίγο πολύ αυτό δεν κάνεις κι εσύ όταν επισημαίνεις συνεχώς ότι είσαι μεγαλύτερος; :P


Εγω δεν κάνω μαγκιές. Δεν έκανα ποτέ. Έφτιαξα ένα θρέντ έγραφα εκει μεσα δικιές μου αποψεις και ιστοριες και κάποιοι-κάποιες μπήκαν να επικρινουν και να αμφιβάλλουν σε εμπειριες που εχω ζησει σε ηλικιες απο τις οποιες δεν έχουν περάσει κάν.


Ειναι άλλο να δινεις μια κατευθυνση σαν μεγαλυτερος και αλλο να καπελώνεις κάποιον επειδη εισαι μεγαλυτερος. Και βεβαια εκεινος που δεν την δέχεται καιτοι μικροτερος το κανει λογω εγωϊσμου καθαρά. Νομιζει οτι ξέρει περισσοτερα απο εκεινον που παραθέτει τις εμπειριες του και κατα βαθος τον αντιπαθει γιατι νομιζει οτι του παιζει ανωτερος ενω δεν ισχυει αυτο ειναι θεμα οπτικής πως το βλέπει ο καθενας σε συναρτηση και με τον εγωϊσμο που κουβαλάει βεβαια.


Μπορει να ακουσεις κάτι απο εναν μεγαλυτερο που θα σου αλλάξει τη ζωή. Οποτε παιζει μεγαλυτερο ρολο η αντιδραση και η στάση παρα τα δηθεν πολιτικαλ κορεκτ που πετάμε σε μια κουβεντα για να γινουμε αρεστοι. Προσωπικα δεν μου λένε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top