Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εσύ δηλ. τα ζευγάρια που δεν παντρεύονται τα θεωρείς απολίτιστα?
Στο εξωτερικό υπάρχουν πάρα πολλά ζευγάρια που δεν παντρεύονται καν αλλά φτιάχνουν ένα συμβόλαιο κινείς διαβίωσης λές αυτές οι χώρες να κινδυνεύουν να χάσουν την δημοκρατία τους?
Εξήγησε μου σε παρακαλώ που στηρίζεις το γεγονός ότι ''κάποιοι'' άνθρωποι νιώθουν άβολα με ''εσάς'' που στηρίζετε τοις παραδόσεις.? Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.
Φυσικα και δεν ειναι απολιτιστα δεν ειπα εγω κατι τετοιο, εαν διαβασεs καλα το απολιτιστα το ανεφερε η anda και οχι εγω να ξερουμε και τι λεμε δηλαδη μην τρελαθουμε κι ολαs.Για το επομενο σκελοs για το τι γινεται στο εξωτερικο πανω σε αυτο το θεμα σου απαντω οτι ολοι σχεδον αυτοι οι λαοι εχουν εναρμονιστει απολυτα με την παγκοσμιοποιηση και δεν μου κανει καθολου εντυπωση.Και για το τελευταιο σκελοs σου απαντω το αβολα το ανεφερα σχετικα με αυτο που ανεφερε η αντα οτι ειμαστε ολοι εμειs απολιτιστοι που υποστηριζουμε αυτεs τιs ιδεεs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
χαρη σε αυτoυs τουs αναχρονιστικουs και απολιτιστουs θεσμουs η ελλαδα περασε δια πυροs και σιδηρου ειs τουs αιωναs και ,επεζησε για να λεs εσυ σημερα ελευθερα την γνωμη σου.

Εννοείς, ακόμα και με αυτούς τους αναχρονιστικούς και απολίτιστους θεσμούς στο σβέρκο, η ελλάδα επέζησε για να τους έχουμε και σήμερα (στο σβέρκο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Για να μην τρελαθούμε κιολας, δεν είπα ΠΟΤΕ πως όποιος υποστηρίζει το γάμο είναι απολίτιστος!!!Αυτό που είπα είναι πως η πολιτική του ελληνικού κράτους να αναγνωρίζει ως οικογένεια ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΑ ζευγάρια είναι απολίτιστη!!!Αυτό που εγώ κατέκρινα είναι το γεγονός πως μία ανύπαντρη μητέρα ή ένα ανύπαντρο ζευγάρι ΔΕΝ χαίρει ίσης μεταχείρησης από το κράτος σε σχέση με τους παντρεμένους!!!ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ!!!
Καλό είναι πάντως να διαβάζουμε καλά τα όσα αναφέρει ο άλλος για να μη βγαίνουν λάθος συμπεράσματα...Και αν δεν τα καταλαβαίνουμε, ας ζητάμε διευκρίνηση...δεν είναι ντροπή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εννοείς, ακόμα και με αυτούς τους αναχρονιστικούς και απολίτιστους θεσμούς στο σβέρκο, η ελλάδα επέζησε για να τους έχουμε και σήμερα (στο σβέρκο).
Καταλαβεs πολυ καλα τι εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Για να μην τρελαθούμε κιολας, δεν είπα ΠΟΤΕ πως όποιος υποστηρίζει το γάμο είναι απολίτιστος!!!Αυτό που είπα είναι πως η πολιτική του ελληνικού κράτους να αναγνωρίζει ως οικογένεια ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΑ ζευγάρια είναι απολίτιστη!!!Αυτό που εγώ κατέκρινα είναι το γεγονός πως μία ανύπαντρη μητέρα ή ένα ανύπαντρο ζευγάρι ΔΕΝ χαίρει ίσης μεταχείρησης από το κράτος σε σχέση με τους παντρεμένους!!!ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ!!!
Καλό είναι πάντως να διαβάζουμε καλά τα όσα αναφέρει ο άλλος για να μη βγαίνουν λάθος συμπεράσματα...Και αν δεν τα καταλαβαίνουμε, ας ζητάμε διευκρίνηση...δεν είναι ντροπή!
Συμφωνο εν μερει αλλα γιατι να μην θελει ενα ζευγαρι να κανει εστω το πολιτικο γαμο, δεν νομιζω αυτο τουλαχιστον θα τουs ηταν και κατι τοσο τρομερο, μιση ωρα υποθεση θα ηταν εξαλλου.Ειναι ετσι: η δεν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Συμφωνο εν μερει αλλα γιατι να μην θελει ενα ζευγαρι να κανει εστω το πολιτικο γαμο, δεν νομιζω αυτο τουλαχιστον θα τουs ηταν και κατι τοσο τρομερο, μιση ωρα υποθεση θα ηταν εξαλλου.Ειναι ετσι: η δεν ειναι.

Ναι, μισή ώρα υπόθεση είναι αλλά αν εγώ δεν θέλω να παντρευτώ λόγω ιδεολογίας για παράδειγμα, έχει ο άλλος το δικαίωμα να μου πει:"Α!Εσύ είσαι κατώτερη της Μαρίας που είναι παντρεμένη!Και επομένως, το παιδί σου δεν είναι νόμιμο(γνωστό και ως μπ****ρδο) και άρα δεν έχεις τα ίδια δικαιώματα με τα παιδιά της Μαρίας!"
Και όλα αυτά γιατί δεν θέλω να φορέσω βέρα????Γούστο μου και καπέλο μου!! Ο νομοθέτης είναι υποχρεωμένος να με αναγνωρίζει ως ΜΗΤΕΡΑ είτε είμαι παντρεμένη είτε όχι!!!!
Άσε που αν όντως το κράτος ήθελε να διευκολύνει την κατάσταση και να κάνει μία πρόοδο ως κοινωνία, θα δεχόταν το σύμφωνο κοινής συμβίωσης!!!!Αλλά τότε δεν θα είχαν μερίδιο, ούτε ο δήμαρχος ούτε ο παππάς της ενορίας...(Θα μου πείτε και αυτοί κλέφτες θα γίνουν??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γάμος ο προορισμός του ανθρώπου; Όχι δα. :redface:
Νομίζω πως ο προορισμός του ανθρώπου είναι να ανακαλύψει ποιος είναι πραγματικά, να βρει τον εαυτό του και στη συνέχεια, εφόσον το επιθυμεί, να προχωρήσει στη δημιουργία οικογένειας, κάτι που θεωρείται ολοκλήρωσή του- σε συναισθηματικό επίπεδο.

Για μενα ο γάμος δεν είναι τίποτα άλλο παρα ένα χαρτί που λέει ότι είσαι με κάποιον ζευγάρι. Δε χρειάζεσαι το χαρτί για να είσαι ζευγάρι... Στις μέρες μας ζεις στο ίδιο σπίτι με κάποιον, κάνετε παιδί και πάλι έχεις την επιλογή να μην παντρευτείς. Και έτσι θα έπρεπε να είναι, να την έχεις αυτή την επιλογή.
Προσωπικά ο μόνος λόγος για τον οποίο θα παντρευόμουν είναι για να κάνω οικογένεια. Όταν είναι να κάνω παιδάκι, μόνο τότε θα αρχίσω να το σκέφτομαι- πιο πριν ούτως ή άλλως δεν θα βρίσκω νόημα στο να το κάνω, αφού στην ουσία δεν θα αλλάξει κάτι στη ζωή μου, είτε παντρεμένη είμαι, είτε απλά συζώ με τον σύντροφό μου.
Αλλά θα ήθελα τα παιδιά μου να είναι εντός γάμου, για πολλούς λόγους- κατ αρχάς για να μην αισθάνονται τα ίδια, άσχημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ναι, μισή ώρα υπόθεση είναι αλλά αν εγώ δεν θέλω να παντρευτώ λόγω ιδεολογίας για παράδειγμα, έχει ο άλλος το δικαίωμα να μου πει:"Α!Εσύ είσαι κατώτερη της Μαρίας που είναι παντρεμένη!Και επομένως, το παιδί σου δεν είναι νόμιμο(γνωστό και ως μπ****ρδο) και άρα δεν έχεις τα ίδια δικαιώματα με τα παιδιά της Μαρίας!"
Και όλα αυτά γιατί δεν θέλω να φορέσω βέρα????Γούστο μου και καπέλο μου!! Ο νομοθέτης είναι υποχρεωμένος να με αναγνωρίζει ως ΜΗΤΕΡΑ είτε είμαι παντρεμένη είτε όχι!!!!
Άσε που αν όντως το κράτος ήθελε να διευκολύνει την κατάσταση και να κάνει μία πρόοδο ως κοινωνία, θα δεχόταν το σύμφωνο κοινής συμβίωσης!!!!Αλλά τότε δεν θα είχαν μερίδιο, ούτε ο δήμαρχος ούτε ο παππάς της ενορίας...(Θα μου πείτε και αυτοί κλέφτες θα γίνουν??)
Ενοικιαζομενη συμβιωση βρε αντα μου: Σου ακουγεται καλα εσενα δηλαδη τωρα αυτο: Σε νοικιαζω δηλαδη για 7 χρονια σε αραδιαζω τα κουτσουβελα και την κανω εγω μετα με ελαφρα πηδηματακια και βγαλτα περα μονη σου χωριs να εχω εγω πλεον καμμια υποχρεωση απεναντι σε εσενα και τα παιδια :Eιδικα για εσαs τηs γυναικεs αυτο το συμφωνο συμβιωσηs θα ειναι οτι χειροτερο.Και μη μου πειs μετα οτι το κρατοs εχει υποχρεωση γιατι μετα θα εισαι παραλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ενοικιαζομενη συμβιωση βρε αντα μου: Σου ακουγεται καλα εσενα δηλαδη τωρα αυτο: Σε νοικιαζω δηλαδη για 7 χρονια σε αραδιαζω τα κουτσουβελα και την κανω εγω μετα με ελαφρα πηδηματακια και βγαλτα περα μονη σου χωριs να εχω εγω πλεον καμμια υποχρεωση απεναντι σε εσενα και τα παιδια :Eιδικα για εσαs τηs γυναικεs αυτο το συμφωνο συμβιωσηs θα ειναι οτι χειροτερο.Και μη μου πειs μετα οτι το κρατοs εχει υποχρεωση γιατι μετα θα εισαι παραλογη.
Εγώ παντρεύτηκα με θρησκευτικό γάμο γιατί πιστεύω. Αυτό δεν αναιρεί ότι αν ο άντρας μου με αφήσει θα μείνω με 3 παιδιά ούτε ότι αν εγώ τον αφήσω θα μείνει εκείνος με 3 παιδιά. Ούτε αναιρεί ότι ακόμα κι αν δικαστικά βγει διατροφή το κόστος να τον κυνηγάω κάθε φορά που δεν την δίνει σε χρόνο και χρήμα είναι απαγορευτικό για μια κανονική εργαζόμενη μάνα. Μέχρι τώρα που ο θρησκευτικός γάμος ήταν το must πόσα διαζύγια, πόσους αλήτες και αλήτισσες έχει καταγράψει η ιστορία!
Τι σημαίνει νοικιάζω... τότε και η γυναίκα τον νοικιάζει τον άντρα... και τι σημαίνει "χωριs να εχω εγω πλεον καμμια υποχρεωση απεναντι σε εσενα και τα παιδια", στα παιδιά έχεις υποχρέωση λόγω του γάμου ή γιατί τα αγαπάς ή γιατί τα έκανες?
Αυτό το σενάριο που λέει "όλα θα πάνε καλά αν ακολουθήσεις την πεπατημένη" έχει βγει τόσες φορές ουτοπία - κι ας έχει τόσο κόσμο μαζί του - που δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρούμε ότι μια διαφορετική προσέγγιση είναι από χέρι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zina85

Νεοφερμένος

Η zina85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μια φορα και ενα καιρο ηταν μια ομορφη κοπέλα που ονειρευόταν τον γάμο...ονειρευόταν να έχει ενα καλό και όμορφο σύντροφο που να την αγαπά και να την προστατεύει...Αυτή η κοπέλα ενηλικιώθηκε σπούδασε, ερωτεύτηκε πολύ στο παρελθόν αλλά τώρα είναι μόνη της απο επιλογή οπως λέει, κοπιάζει για να έχει την δική της εταιρία σύντομα και να γίνει ένας σωστός άνθρωπος...αλλα....??? Εχει την μαμά, τους φίλους να τις θυμίζουν εκείνο το παλιό όνειρο και η μικρή μας φιλή αρχίζει και σκέφτεται και σκεφτεται ....
Τι είναι ο γάμος?? Γιατί να παντρευτώ?? Αφου είμαι καλά μόνη μου...και όσο αυτή κλείνεται στο καβουκί της νά σου οι υποψήφιοι γαμπροι ..Νεοι, ωραίοι , ευκατάστατοι (δεν λέω εχουν και αυτοι τις παραξενιές τους) αλλά ειναι όλα οσα η κοπέλα ονειρευόταν ...
Τελικά να παντρευτώ τώρα απο έρωτα και όσο κρατησει ??
Η΄ να παντρευτώ αυτόν που ξέρει και η οικογενεια μου και είναι καλό παιδί, παιδί απο σπίτι που λέει και η μαμά??
Η΄ τον άλλον που είναι πολύ όμορφος και πολύ πλούσιος???
Τί είναι ο γάμος ?? τελικά υπάρχει ηλικία γι αυτο το βήμα ? Η ειναι στην κρίση του καθενός και οι συνθήκες που σε ωθούν σε κάτι τέτοιο? Είναι οτι θα πρέπει να νιώθεις έτοιμος για να το κάνεις...?
Γιατι δεν έιναι λίγοι αυτοι που λένε η μικρος μικρός παντρέψου ή μικρός καλογερέψου, απο προσωπική τους πέιρα...Μην μείνεις μόνος -η σου σαν και μας που τώρα στα 35-40 έχουμε παραξενέψει τόσο πολύ ...
Τελικά που βρίσκεται η αλήθεια ...
θα ήθελα να ακουσω την γνωμη σας ...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Καταρχήν πολλά στερεότυπα μαζεμένα. Έτσι, ακούγοντας πράγματα και παροιμίες από δω κι από κει, λογικό να μη βγάζεις άκρη. Αυτό το κοριτσάκι λοιπόν, αν είναι άνω των 18 χρόνων, κάτι έχει πάρει το αυτί μου οτι μπορεί να αποφασίσει μόνο του - δεν παίρνω κι όρκο, μπορεί να είναι φήμες. Δε χρειάζεται δηλαδή τη μαμά και τον μπαμπά να το πάρουν από το χεράκι και να του δείξουν τι να κάνει...

Σοβαρά τώρα. Αν εσύ είσαι καλά μόνη σου, τι πρόβλημα έχεις; Ο γάμος (όπως και μια σχέση έτσι;) δε γίνεται κατόπιν παραγγελίας. Αν εσύ γνωρίσεις κάποιον και τον αγαπήσεις, μόνη της θα σου βγει η επιθυμία να τον παντρευτείς. Αν όχι, και τι έγινε; Η ζωή δεν είναι φτιαγμένη με καλούπια κι εμείς ακολουθούμε αδιαμαρτύρητα. Εμείς την πάμε τη ζωή μας. Γι' αυτό ψάξε και βρες με τι είσαι εσύ ευτυχισμένη κι άσε τους άλλους να κρίνουν τη δική τους ζωή.

Αν μη τι άλλο είναι κι ένας τρόπος να βγάζουμε καινούριες παροιμίες - που κατά κανόνα αναιρούν τις ήδη υπάρχουσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ο γάμος είναι ένα από τα μυστήρια και παραμένει μυστήριο. Δύο άτομα από καθαρή τύχη ενώνονται και δημιουργούν.
Η παροιμία για το «μικρός παντρέψου», ισχύει, κατά τη γνώμη μου.
Τα νεαρά άτομα έχουν τον ενθουσιασμό συν τοις άλλοις και δεν έχουν αποκτήσει ακόμη τις παραξενιές και τις σκοπιμότητες, που προστίθενται με τα χρόνια και «ζυγίζουν» τα πάντα. Ένας 35-40αρης έχει δημιουργήσει το κλουβί του ανεξάρτητα από τον άλλο. Δεν ανέχεται εύκολα την εισχώρηση άλλου εκεί μέσα. Ενώ τα νεαρά παιδιά είναι ενθουσιώδεις και εύπλαστοι.
Και …… αυτή είναι η άποψή μου, που ξέρω πως δεν θα αρέσει σε πολλούς, αλλά εγώ βρε παιδιά, πιστεύω ότι η άνοιξη, τα νιάτα, είναι η εποχή του έντονου έρωτα. Οι άλλες εποχές είναι ψευδαίσθηση και συμβιβασμός. Βέβαια οι εξαιρέσεις και στις δύο περιπτώσεις είναι πολλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκε πριν το παράδειγμα, καμμιά φορά αναρωτιέμαι ποιά είναι η μεγαλύτερη ευτυχία από το να τρως τρία σακούλια πατατάκια λέγοντας στη φίλη σου "τώρα τον έδεσα το γάιδαρό" μου και αυτό να του αρέσει επίσης του "γαιδάρου". Ευτυχισμένοι στον κόσμο τους, τους ζηλεύω. Ο γάμος είναι μόνο ασφάλεια και χαλάρωση, και σε όποιον αρέσει η ασφάλεια και η χαλάρωση, αρέσει και ο γάμος. Χαλαρώνεις που χαλαρώνεις μετά από κάποια ηλικία, ας χαλαρώσεις μαζί με κάποιο άλλο άτομο. Οι πολύ νέοι να μη βιάζονται να παντρευτούν, είναι κίνδυνος μεγάλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Τι είναι ο γάμος?? Γιατί να παντρευτώ?? Αφου είμαι καλά μόνη μου...και όσο αυτή κλείνεται στο καβουκί της νά σου οι υποψήφιοι γαμπροι ..Νεοι, ωραίοι , ευκατάστατοι (δεν λέω εχουν και αυτοι τις παραξενιές τους) αλλά ειναι όλα οσα η κοπέλα ονειρευόταν ...
Τελικά να παντρευτώ τώρα απο έρωτα και όσο κρατησει ??
Η΄ να παντρευτώ αυτόν που ξέρει και η οικογενεια μου και είναι καλό παιδί, παιδί απο σπίτι που λέει και η μαμά??
Η΄ τον άλλον που είναι πολύ όμορφος και πολύ πλούσιος???
Τί είναι ο γάμος ?? τελικά υπάρχει ηλικία γι αυτο το βήμα ? Η ειναι στην κρίση του καθενός και οι συνθήκες που σε ωθούν σε κάτι τέτοιο? Είναι οτι θα πρέπει να νιώθεις έτοιμος για να το κάνεις...?
Γιατι δεν έιναι λίγοι αυτοι που λένε η μικρος μικρός παντρέψου ή μικρός καλογερέψου, απο προσωπική τους πέιρα...Μην μείνεις μόνος -η σου σαν και μας που τώρα στα 35-40 έχουμε παραξενέψει τόσο πολύ ...
Τελικά που βρίσκεται η αλήθεια ...
θα ήθελα να ακουσω την γνωμη σας ...:/:

Αυτή η κοπέλα καλύτερα να μην παντρευτεί :P
Σοβαρά τώρα, τι είναι ο γάμος; Δηλαδή πως το βλέπει;
Γιατί αν ήθελε να παντρευτεί όντως θα ήξερε και με ποιον....
Και δεν θα ζύγιζε τα υπερ και τα κατά του κάθε εν δυνάμει συζύγου...
Γάμο κάνει ή καινούρια επιχείρηση με νέο συνέταιρο;

Και δεν υπάρχει πρέπει να νιώσεις έτοιμος να το κάνεις...
Μπορεί να το νιώσεις, μπορεί και όχι...
Το πρέπει δεν έχει καμία θέση σε ο,τι αφορά την προσωπική σου ζωή και ευτυχία!

Το τι λένε οι άλλοι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...
Το θέμα είναι κυρίως τα δικά μας θέλω....
Αυτά που μας κάνουν εμάς ευτυχισμένους και όχι την θεία, το σόι, το γείτονα...

P/s: Δεν θυμάμαι αν έχω γράψει την άποψη μου....
Για εμένα ο γάμος είναι μία τελετή στην οποία δηλώνω μπροστά σε όλους ότι ο σύντροφός μου είναι ο άνθρωπος που αγαπώ, που θέλω να περάσω μαζί του όλη την υπόλοιπη ζωή μου και να κάνω οικογένεια...

Ξέρω ότι μάλλον το βλέπω χαζορομαντικά... αλλά μόνο γι' αυτό τον λόγο θέλω να παντρευτώ... (οκ...και να γλιτώσω και τα διάφορα γραφειοκρατικά...τελικά δεν είμαι τόσο ρομαντική :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Στο διαζύγιο, όταν χωρίζονται οι περιουσίες, εύκολα διαπιστώνει κάποιος τη σχέση του γάμου με την αγάπη.

Όταν ένας σύζυγος ξεφτιλίζει/πλακώνει στο ξύλο/κάνει τη ζωή κόλαση/δολοφονεί τον άλλο επειδή είχε εξωσχολικές δραστηριότητες και πάλι διαπιστώνουμε τη βαθιά αγάπη.

Το νόημα της λέξης αγάπη έχει βιαστεί με άπειρους τρόπους, γι'αυτό και οι στίχοι "Τι είναι αυτό που λένε αγάπη". Όταν μαθαίνουμε ότι ο Θεός αγαπάει τους ανθρώπους αλλά μια φορά έκανε και μια γενοκτονία σε παγκόσμιο επίπεδο(κατακλυσμός του Νώε) είναι λογικό να έχουμε μια πλήρη σύγχυση του νοήματος των λέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ο γάμος είναι ένα από τα μυστήρια και παραμένει μυστήριο. Δύο άτομα από καθαρή τύχη ενώνονται και δημιουργούν.
Η παροιμία για το «μικρός παντρέψου», ισχύει, κατά τη γνώμη μου.
Τα νεαρά άτομα έχουν τον ενθουσιασμό συν τοις άλλοις και δεν έχουν αποκτήσει ακόμη τις παραξενιές και τις σκοπιμότητες, που προστίθενται με τα χρόνια και «ζυγίζουν» τα πάντα. Ένας 35-40αρης έχει δημιουργήσει το κλουβί του ανεξάρτητα από τον άλλο. Δεν ανέχεται εύκολα την εισχώρηση άλλου εκεί μέσα. Ενώ τα νεαρά παιδιά είναι ενθουσιώδεις και εύπλαστοι.
Και …… αυτή είναι η άποψή μου, που ξέρω πως δεν θα αρέσει σε πολλούς, αλλά εγώ βρε παιδιά, πιστεύω ότι η άνοιξη, τα νιάτα, είναι η εποχή του έντονου έρωτα. Οι άλλες εποχές είναι ψευδαίσθηση και συμβιβασμός. Βέβαια οι εξαιρέσεις και στις δύο περιπτώσεις είναι πολλές.

Κατσε κατσε βρε Λαζαρε! Ισα ισα τα νιατα που ναι ανεμελα οπως λες και ετσι ειναι, πολλες φορες σε κανουν να παιρνεις αποφασεις που μετα τραβας τα μαλλια σου. Λιγα εχουμε δει?

Ισα ισα αν ειναι ο αλλος ωριμοτερος, εχει τις εμπειριες του, εχει πια κατασταλαξει στο τι θελει, θα αναζητησει κι αυτο που ψαχνει, το λιμανακι του και θαναι πιο σιγουρος για την επιλογη του, οπως το ιδιο ισχυει και για την εγκυμοσυνη στις γυναικες. Εκαναν πολυ νεες παιδια με αποτελεσμα να μεγαλωνουν παρεα με το παιδι, να μην προλαβουν να χαρουν το φλερτ, το αφθονο σεξ χωρις δεσμευσεις και κοινωνικα πρεπει, το λαθος και το παθος(οταν εχεις παιδια, δεν επιτρεπονται τα παθη αλλα ουτε και τα ... εξαντρικ λαθη) την θητεια για μια περιοδο στη μοναχικοτητα που σε φτανει πολλες φορες στην πληρωση.
Μια γυναικα 30 με 35 αν γινει μητερα και νεοτατη ειναι και κατασταλαγμενη και με εμπειριες κι αντοχες και οικονομικοκοινωνικα σταθεροποιημενη.

Οσο για τον ερωτα που λες και την ενταση αυτου, ειναι οπως το πες. Εμεις οι νεες(αν θες πες το ετσι) εχουμε εντασεις στον ερωτα και καμια φορα υπερμετρο ενθουσιασμο, γεγονος που αν το παραβλεψουμε και μπουμε σε οικογενεια να βλαστημαμε αργοτερα, λες και μας πηρανε τα χρονια και πρεπει να βιαστουμε μη χασουμε κανα τρενο.
Κι αλλο ερωτας κι αλλο αποφασιζω να ανοιξω σπιτι. Δε το θεωρω συμβιβαστικο οπως εσυ, το θεωρω ακρως λογικο και πληρωσης αποτελεσμα. Δε θα συμβιβαστω αν αποφασισω να κανω οικογενεια στα 30 ή τα 35 μου. Θα το κανω επειδη θαχω βαρεθει να μαι κουκουρουκου(που ετσι επρεπε και ειναι το φυσιολογικο) θαχω φαει τα στραπατσα μου και θα χω μαθει και θα θελησω αν τυχει κιολας να ανοιξω το δικο μου σπιτι.

Λαμβανεις υποψην σου την εποχη με χαρα ή μοιρολατρεις κι εσυ για τη γενια σου?
Βλεπεις ανοιχτα η εχεις κλεισει ματια στο αγνωστο που χει ερθει? (παρατηρω πως εισαι 50)
Διοτι καλο ειναι να δεχομαστε τις αλλαγες με ευχαριστηση και προσαρμοστικοτητα αλλιως κλαφτα χαραλαμπε,χανεις καθημερινα.

Ο ανθρωπος δεν ειναι απαραιτητο να παντρευτει απο νωρις. Ειναι απαραιτητο να ζησει και να μαθει, να νιωσει και να επιλεξει με ανοιχτη καρδια, να μη φτασει ποτε στο διαζυγιο εξαιτιας ενος λαθους της ηλικιας. Το να μη ταιριαζουν οι χαρακτηρες και να αλλαξουν οι ανθρωποι απο ενα σημειο κι επειτα το καταννοω. Το να νιωσει ομως ο αλλος πως εχει απωθυμενα ειναι κριμα κι αδικο για κεινον αλλα και το ταιρι του(πολλοι που χωριζουν αυτα τα λαθη πληρωνουν, με μια γυναικα απο τα 20 τους και στα 40 τους αναρωτιουνται τι εφταιξε)

Μια γυναικα στα 30 με 35 της ειναι πιστευω στην πιο ακμαια ηλικια της και να κανει αβερτα ερωτα οπως λες και να ενθουσιαστει αλλα και να δουλεψει ταυτοχρονα τα παντα με τη λογικη της. Ειναι απο τις γονιμοτερες και καλυτερες περιοδους της γυναικας.
Δε βιαζομαι ομως να τη φτασω, χαιρομαι την ηλικια μου οπως πρεπει και πιστευω πως καθε ηλικια εχει τη χαρη και την πολυτελεια της. Τα ιδια ισχυουν για τον ανδρα μεχρι τα 35 του ειναι πλεον εμπειρος, πολυ...''ταξιδεμενος''... και ετοιμος να αναλαβει να ''δεσμευτει'' (με την θετικη εννοια, δεν εννοω τον εγκλωβισμο*) με μια οικογενεια, που θα το κανει με χαρα χωρις απωθυμενα.
*Πιο εγκλωβιστικη θεωρω τη βιασυνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Κάθομαι βρε Frogaki ! Τα γνωρίζω αυτά που λες, τα βλέπω καθημερινά, πίστεψέ με, περισσότερο από ότι εσύ. Βλέπεις, και όπως διατύπωσα την άποψή μου ήμουν διστακτικός ......... Δεν προέτρεψα κανέναν να έρθει εις γάμου κοινωνία, όπως ίσως άλλοι παραπάνω τους αποτρέπουν. Δεν παύω όμως να πιστεύω ότι ο σωστός γάμος πρέπει να έχει συνισταμένη τον έρωτα. Και ο έρωτας, με τη σωστή του σημασία, όπως την έχουμε βιώσει εμείς που υπήρξαμε ερωτευμένοι, συμβαδίζει απολύτως με την άνοιξη. Συμφωνώ ότι ένας 35-40 θα έχει του κόσμου τις εμπειρίες, αλλά θα είναι εμπειρίες. Αλλά και ένας ηλικίας 23 - 30 δεν έχει εμπειρίες, δεν είναι έτοιμος; Δες εσένα, που είσαι παιδί και γράφεις πιο εμπεριστατωμένα από άτομα διπλής ηλικίας. Εγώ είμαι παλαιών αρχών. Φοβάμαι και το άγχος που φορτώνεται η γυναίκα από το βιολογικό της κύκλο, αν ξεφύγει λίγο η ηλικία. Τέλος πάντων πλάτειασα και δεν είναι του ύφους μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
προσωπικα ειμαι κατα του γαμου!!!και αυτο ελπιζω να μν αλλαξει στην διαρκεια των χρονων!!!Ειναι χασιμο μιας ζωης την οποια μπορουσες να αξιοποιησεις για δικο σου οφελος!!!αλλωστε ο ιδανικος συντροφος δεν υπαρχει ή και αν υπαρξει σιγουρα αργοτερα θα αλλαξει οψη....κανεις δεν ειναι τελειος!δυστυχωςςς.....:(:worry::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
προσωπικα ειμαι κατα του γαμου!!!και αυτο ελπιζω να μν αλλαξει στην διαρκεια των χρονων!!!Ειναι χασιμο μιας ζωης την οποια μπορουσες να αξιοποιησεις για δικο σου οφελος!!!αλλωστε ο ιδανικος συντροφος δεν υπαρχει ή και αν υπαρξει σιγουρα αργοτερα θα αλλαξει οψη....κανεις δεν ειναι τελειος!δυστυχωςςς.....:(:worry::mad:

Δεν μπορώ να αποφασίσω αν αυτά που λες είναι μηδενισμός ή ρεαλισμός. Το σίγουρο είναι οτι κάποια στιγμή θα αλλάξεις άποψη, κι αυτό θα γίνει όταν γνωρίσεις αυτόν που θα σε πείσει οτι είναι τέλειος και οτι θα μείνει αναλοίωτος στο χρόνο. Κι εγώ έτσι έλεγα πριν κάποια χρόνια, μια φίλη μου μου έλεγε "ότν βρεις τον κατάλληλο μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις!:P" ώσπου όντως τον βρήκα. Βέβαια δεν ήμουν εγώ για κείνον η κατάλληλη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Τα πάντα ρει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γάμος. Ο προορισμός του ανθρώπου;

Όχι. Όχι και πάλι ΟΧΙ.

Ο αμφίδρομος έρωτας που καταλήγει σε γάμο. Ίσως. Αλλιώς όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top