Πόσο εύκολο νομίζετε πως είναι να κόψετε οριστικά το κάπνισμα;

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Υπαρχουν και αλλες πρακτικης φυσης δυσκολιες.
Αντε και το κοβω.
1)Τι θα κανω για να περασει η ωρα οταν περιμενω το λεωφορειο ; Να παιζω sudoku;
2)Πως θα εκτονωνω τα νευρα μου στις δυσκολες στιγμες; Να παω για τρεξιμο, forget it
3)Πως θα καταφερω να μεινω ηρεμη στο τιμονι και να μην αρχισω τα σιχτιρια οταν οδηγω; Ή να παιρνω το λεωφορειο; Μετα ομως ξαναοδηγουμαστε στο ερωτ 1.
4)Με τι θα συνοδευω τον καφε που δεν πινω;
5)Τι θα κραταω στο χερι μου οταν χορευω στα clubs;
6)Πως θα κανω διαλειμμα για τσιγαρο αφου δε θα καπνιζω πια; Ή μηπως να μην κανω διαλειμμα;
7)Πως θα γνωριζω νεο κοσμο οταν δε θα μπορω να λεω πλεον: "Εχεις φωτια;"
Και το κυριοτερο
8 )Τι θα αναβω μετα το σεξ;:P
το εθεσες πολυ σωστα . Αυτο ειναι το θεμα ...το τσιγαρο παντα μα παντα συνδεεται με συνηθειες , καφες και τσιγαρο , τσιγαρο μετα το σεξ και το φαγητο , τσιγαρο πριν το λεωφορειο , τσιγαρο σε μια πολιτικη συζητηση ...

για αυτο το λογο ειναι και πιο δυσκολο να το κοψει κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ε μην το κόβεις ρε φιλενάδα άμα είναι να έχεις όλα αυτά τα προβλήματα.

Εγώ πάντως τώρα που τα διάβασα και σκέφτηκα πως τα είχα όσο κάπνιζα, αλλά δεν τα έχω πια, νιώθω 3 φορές καλύτερα! :D

Εδώ ταιριάζει αυτό που λένε: «Αφού σε χαλάει, μην το κόβεις» :hehe::crazy:

Πω-πω...τόσο εξαρτημένη ήμουν κι εγώ ε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
1)Τι θα κανω για να περασει η ωρα οταν περιμενω το λεωφορειο ;

κάνε κλακέτες στο χώμα προσπαθώντας να τρίψεις δυο πετρες
με τα χέρια πολύ πολύ δυνατά, σαν μαράκες ώσπου να βγάλουν φωτιές. :)



2)Πως θα εκτονωνω τα νευρα μου στις δυσκολες στιγμες;

αναβόσβηνε ένα παλιό λυχνοστάτη τραγουδώντας μια παλιά επιτυχία των ABBA.

3)Πως θα καταφερω να μεινω ηρεμη στο τιμονι και να μην αρχισω τα σιχτιρια οταν οδηγω;

πάρε το αγέρωχο βλέμμα του φασιανού
και με μάτι πρισματικό που θα αναδύει τη γαλήνη του ονείρου,
θα κυνηγά το μάτι των αστεριών και θα ατενίζει
στον καθρέφτη την προσωπική του περιδίνηση φτερούγισε
σαν τον αρχέγονο σκαραβαίο
που κατεβαίνει τη σκάλα των συνθετικών σιχτιρίων
όπου το αυγό του μέλλοντός τους είναι ένα τιμόνι
από μαλαχίτη.

ή πολύ απλά, αν προτιμάς,
μετεξελίξου σε ατίμονο μεταξοσκώληκα
και περίμενε να μεταμορφωθείς σε
πεταλούδα που στο θυμό φτερουγίζει πιο νευρικά
αλλά στο τέλος πάντα θα κάθεται στην χούφτα
της αγανάκτισης.


4)Με τι θα συνοδευω τον καφε που δεν πινω;

με ένα μουχλιασμένο μουστοκούλουρο


5)Τι θα κραταω στο χερι μου οταν χορευω στα clubs;

μια οξειδωμένη και λιωμένη μπανάνα,
μια γλοιώδης μάζα δηλ. που θα θυμίζει το παμπάλαιο αέτωμα
των παραθύρων με την ταμπέλα "ξενοδοχείον Λεωνίδας :worry:"


6)Πως θα κανω διαλειμμα για τσιγαρο αφου δε θα καπνιζω πια;

θα ζουλάς μια ρώγα από σταφύλι και θα καις φτερά ιπτάμενων μυρμηγκιών
ή τζιτζικιών


7)Πως θα γνωριζω νεο κοσμο οταν δε θα μπορω να λεω πλεον: "Εχεις φωτια;"

θα τον ρωτάς: έχεις καμινέτο σπίτι σου να λιώσω τη ζάχαρη πάνω στον..
...****** σου? :redface::redface::redface:

ή..έχεις αυτό που βοηθάει πολύ για να λαμβάνουν χώρα τα beach parties?

ή...έχεις αυτό που δημιουργείται μέσα σε τζάκι καθώς χώνουμε ράθυμα
μια αρμαθιά από κούτσουρα?

ή ...έχεις αυτό που μπαίνει συχνά στα δάση το καλοκαίρι και στο 99%
εικάζουμε ότι είναι εμπρησμός


8 )Τι θα αναβω μετα το σεξ;

εμένα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
πάρε το αγέρωχο βλέμμα του φασιανού
και με μάτι πρισματικό που θα αναδύει τη γαλήνη του ονείρου,
θα κυνηγά το μάτι των αστεριών και θα ατενίζει
στον καθρέφτη την προσωπική του περιδίνηση φτερούγισε
σαν τον αρχέγονο σκαραβαίο
που κατεβαίνει τη σκάλα των συνθετικών σιχτιρίων
όπου το αυγό του μέλλοντός τους είναι ένα τιμόνι
από μαλαχίτη.​

ή πολύ απλά, αν προτιμάς,
μετεξελίξου σε ατίμονο μεταξοσκώληκα
και περίμενε να μεταμορφωθείς σε
πεταλούδα που στο θυμό φτερουγίζει πιο νευρικά
αλλά στο τέλος πάντα θα κάθεται στην χούφτα
της αγανάκτισης.​


Άι, άι, άι!
Μεγάλε τροβαδούρε Μανουέλ Τόρρες
Συλβέριο Φρανκονέττι, μαέστρο Χουάν Μπρέβα
Νίνια των Πέϊνες
Ντολόρες του ολοφυρμού
Κάρμεν του κοντραμπάντο και των σεγκιντίλλιας
Λόλα της ξενοιασιάς των ταυρομάχων
Αμπαρώ περίκλειστη, του μοναστηριού
Άι, άι, άι!
Τσιγγάνικες μπαλάντες της Ανδαλουσίας
Μάλαγα Κόρντομπα Σεβίλλια
Ο Γουαδαλκιβίρ των άστρων
Αλάμπρα Σακρομόντε Αλμπαϊθίν
Τα δυο ποτάμια της Γρανάδας
Ο Ντάουρο και ο Χενίλ

Με επηρεασες





















Για να μην ξεφυγω και απο το θεμα και παω στα off ως συνηθως, νομιζω δεν εχω και πολλες επιλογες απο το να συνεχισω το καπνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
το κόψιμο του καπνίσματος σαφώς δεν είναι εύκολη υπόθεση!!!παρόλα αυτά χρήζει απαραίτητο η διακοπή του, λόγω των ποικίλλων προβλημάτων που προκαλεί στην υγεία μας. Μερικές συμβουλές που σου προτείνω για τη διακοπή του είναι οι ακόλουθες ;););)
1.ΜΗΝ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΠΟΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΣΙΓΑΡΑ!!!;)
2.ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ ΤΗΝ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΜΕΡΑ!!!ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΤΟΣ,ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΗ ΜΗΝΑ,ΤΗ ΠΡΟΣΕΧΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ!!!!!
3.ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΣΑΙ ΣΤΗ ΣΤΕΡΗΣΗ!!!:)
4.ΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ :)
5.ΕΑΝ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΤΣΙΓΑΡΟΥ,ΘΥΜΗΣΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ!!!
6.ΜΑΖΕΨΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΧΑΛΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΣ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Υπαρχουν και αλλες πρακτικης φυσης δυσκολιες.
Αντε και το κοβω.
1)Τι θα κανω για να περασει η ωρα οταν περιμενω το λεωφορειο ; Να παιζω sudoku;
2)Πως θα εκτονωνω τα νευρα μου στις δυσκολες στιγμες; Να παω για τρεξιμο, forget it
3)Πως θα καταφερω να μεινω ηρεμη στο τιμονι και να μην αρχισω τα σιχτιρια οταν οδηγω; Ή να παιρνω το λεωφορειο; Μετα ομως ξαναοδηγουμαστε στο ερωτ 1.
4)Με τι θα συνοδευω τον καφε που δεν πινω;
5)Τι θα κραταω στο χερι μου οταν χορευω στα clubs;
6)Πως θα κανω διαλειμμα για τσιγαρο αφου δε θα καπνιζω πια; Ή μηπως να μην κανω διαλειμμα;
7)Πως θα γνωριζω νεο κοσμο οταν δε θα μπορω να λεω πλεον: "Εχεις φωτια;"
Και το κυριοτερο
8 )Τι θα αναβω μετα το σεξ;:P

Χμμ... Με προβληματισες...!

1) Ποτε δεν επερνα λεωφορειο, παντα ειχα δικο μου οχημα. Οταν αρχισα να εξαρτομαι απο λεωφορεια αρχισα το καπνισμα...! Οταν επαψα να εξαρτομαι απο αυτα το εκοψα...!:confused: Λες τελικα το ΚΤΕΛ να εφταιγε και εγω τα ριχνω αλλου; :hmm: Διαπιστωνω λοιπον πως δεν εχω απαντηση στην ερωτηση σου!

2)Μπορω να σου προτινω μερικες λυσεις για αυτο, αλλα εξαρτατε απο τον λογο και τον χορο στον οποιο νευριαζεις. Πολυ καλο νευρο-αποροφιτικο ειναι το ποντικι και το πληκτρολογιο! Θα χρειαστεις ενα ενσυρματο ποντικι (σου προτινω καποιο απο τα φτηνα τις logitech η της microsoft, ειναι πολυ ανθεκτικα, σε αντιθεση με τα καλα ποντικια) το οποιο οταν νευριαζεις μπορεις τα το πεταξεις. Ετσι εκτονωνεις τα νευρα σου και οταν το καλωδειο τεντωσει το ποντικι επιστρεφει σε ενα με την λιγοτερη δυνατη ζημεια. Αντιστοιχα μπορεις να αρχισεις να κοπανας το πληκτρολογιο πανω στην γωνια του γραφειου, θα σου φυγουν μερικα κουμπια, το πιθανοτερο ομως ειναι μολις τα βρεις και τα τοποθετισεις να μην εχει καποια ζημια στην λειτουργεια του.
Επισης υπαρχουν οι γροθιες στον τοιχο, αν και πονανε. Τελος, υπαρχει η καλη μουσικη! (εδω ενα πολυ καλο κοματι για αυτον τον σκοπο)

3)Αυτο ειναι πολυ απλο, δεν θα οδηγεις μεσα στην πολη!:D Για οδηγηση μεσα στην πολη με ηρεμια δεν υπαρχει ακομα τιποτα.

4) Μπορεις να κοψεις τον καφε που δεν πινεις, ωστε με την αντιστροφη αυτη να δημιουργιθει ενα καπνιστικο παραδοξο. Αν το πετυχεις το καπνισμα θα παψει να ειναι βλαβερο και μαλιστα θα ειναι συνιθια των λιγων.

5) Μπορεις να δοκιμασεις να κρατας το ποτο σου. Αν τωρα δεν κρατας ποτο γιατι ειναι πανακριβα στα club (αλλα και στις καβες και στα super market πλεων) μπορεις να δοκιμασεις να μην χορευεις και να το παιζεις snob!

6) Το αφεντικο δεν χρειαζετε να το ξερει;) Μπορεις να κανεις διαλημα για φαΐ, για μια ανασα, για ενα τηλεφωνο η και με απλη προφαση τις βιολογικες σου αναγκες.

7) Και φτασαμε σε ενα απο τα πιο βασικα σημεια...! Εχω ανακαληψει εναν ακομα καλητερο και διπλα κερδοφορο τροπο για να γνωριζεις νεο κοσμο, την εξης φραση: "Να σου κανω μια τρακα;". Αν ειναι τσιγκουνης το εχεις αντιληφθει με την μια και τον κανεις περα, ενω εκτος απο την γνωριμια κερδιζεις και ενα τσιγαρο που εχει σαφως μεγαλητερη αξια απο την φωτια που θα σου δινανε σε προηγουμε περιπτωση! (Προσοχη, αυτη η μεθοδος απαιτη εγκρατια και μη-εθισμο στο καπνισμα! Εαν εισται εθισμενος και προσπαθειτε να το κοψετε, η εχετε την οποιαδηποτε υποψια πως αν καπνισετε μερικα τσιγαρα θα εθιστιτε μην το δοκιμασετε ποτε!)

8 ) Γιατι δεν δοκιμαζεις να αναψεις τον συντροφο για δευτερο γυρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ο μπαμπάς μου ήταν καπνιστής για περίπου 30 χρόνια και κάπνιζε μέσο όρο κάθε μέρα 2 πακέτα. Κανονική εξάρτιση. Τύχαινε να ξυπνήσει το βράδυ και κάπνιζε. Τέλως πάντων τον είχαμε γλωσσοφάει να το κόψει γιατί έκανε κακό στην ύγεία του κτλ,κτλ, αποτελέσμα δεν βγάζαμε είχε μαλλιάσει η γλώσσα μας. Τι να του δείχναμε διάφορα βίντεο τα όποια μιλάνε για το κακό που κάνει στην υγεία του ένας καπνιστής, τι να του δείχναμε φωτογραφίες με πνευμόνια καπνιστών αλλα και παθητικών (οι οποίοι παθητικοί ήμασταν εμείς) δεν έβαζε μυαλό.
Έρχεται μήνας Φεβρουάριος και πιάνει κρύωμα με 40 πυρετό. Απο την μέρα που αρρώστησε και μετά δεν το ξανάβαλε στο στόμα του. Απο εκεί που κάπνιζε 2 πακέτα την μέρα (40 τσιγάρα) βρέθηκε να μην καπνίζει κανένα. Ούτε τσίκλες νικοτίνης, ούτε ιατρική βοήθεια, όυτε τίποτα. Μάλλον προτίμησε να στερηθεί το τσιγάρο παρά να έχει την μουρμούρα μας κάθε μέρα.. ;)

Βοήθησε το γεγονός οτι αρρώστησε... Δεν το ήθελε ο οργανισμός του... Αν δεν είχε αρρωστήσει, μπορεί να μην το έκοβε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Παίζει να είμαι η μόνη που έκοψα το τσιγάρο κυρίως από τσιγκουνιά :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω οσα χρονια ειμαι εδω τις ιδιες αηδιες λεω. Δε θα μπορεσω να το κοψω οπως διαφαινεται. Πηρα ηλεκτρονικο, τελειωσαν τα υγρα του κ δρν εχω αξιωθει ΕΝΑ ΜΗΝΑ να τα ανανεωσω. Τι βλακας που ειμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ μετά από 7-8 μήνες χωρίς τσιγάρο, στις 6 Νοεμβρίου αγόρασα ένα πακέτο ξαφνικά μου την έδωσε! Ευτυχώς έχω καπνίσει μόνο ένα τσιγάρο και το πακέτο είναι φουλ γεμάτο, ίσως απλά το θέλω για ασφάλεια, γιατί γενικά με ενοχλεί πάρα πολύ ο καπνός. :ermm: weirdo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Το κάπνισμα μειώνει το μέσο όρο ζωής κατά 10 χρόνια. Fun fact.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top