Τηγανητές πατάτες: Λίγο χαζή ερώτηση...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάτι πατατοκροκέτες-μπαλάκια που μου έκανε παλιά η μαμά μου, πολύυυ μου άρεσαν...!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
...και εγω σελω πατατοκλοκέτες-μπαλάκι...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Να σας κάνω εγώ που έτσι κι αλλιώς πατάτες πάω να τηγανίσω πουρές μου γίνονται; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μάλον τις τηγανίζεις λίγο και λιώνουν.... αχ έτσι μου αρέσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Τότε σου κάνω το τραπέζι ανα πάσα στιγμή... ό,τι και να κάνω έτσι θα μου βγουν...εγγυημένα πραγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Είμαστε σε επιστημονικά θέματα:P…σε λίγο θα μας μεταφέρουν σε fun chat.
Που λες…θέλω τη συνταγή για τους πατατοκροκέτες-μπαλάκια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
βασικα δεν διαβασα ολο το τοπικ, καταληξαμε ομως στο ποσο λαδι κρατανε οι πατατες? Εγω σκεφτικα οτι μπορουμε να τις κανουμε deep fry ωστε να μην εχουμε σημαντικες απολειες λογο εξαερωσης/βρασμου κτλ πχ σε φριτεζα, και να ζηγησουμε το λαδι πριν και μετα.

λογικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
100 γραμμάρια τηγανιτές πατάτες σπιτικές έχουν 13 γραμμάτια λίπος!
100 γραμμάρια κατεψυγμένες, έχουν 5 γρ. λίπος...

https://health.in.gr/tools/CalcNutritive.asp?Food=446&Quantity=100
https://health.in.gr/tools/CalcNutritive.asp?Food=470&Quantity=100

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σε σχέση με αυτο
βασικα δεν διαβασα ολο το τοπικ, καταληξαμε ομως στο ποσο λαδι κρατανε οι πατατες? Εγω σκεφτικα οτι μπορουμε να τις κανουμε deep fry ωστε να μην εχουμε σημαντικες απολειες λογο εξαερωσης/βρασμου κτλ πχ σε φριτεζα, και να ζηγησουμε το λαδι πριν και μετα.

λογικο?
και με αυτο

100 γραμμάρια τηγανιτές πατάτες σπιτικές έχουν 13 γραμμάτια λίπος!
100 γραμμάρια κατεψυγμένες, έχουν 5 γρ. λίπος...

https://health.in.gr/tools/CalcNutritive.asp?Food=446&Quantity=100
https://health.in.gr/tools/CalcNutritive.asp?Food=470&Quantity=100
ήθελα να ρωτήσω λοιπόν....
αλλά αυτο δε σημαίνει αυτοματα ότι εχουν υποστεί και μεγαλη επεξεργασία ώστε να είναι γεματες με συντηρητικά και Ε?
αυτο αυτοματα δεν μας οδηγεί ότι είναι καλύτερα να πάρεις τα επιπλέον 8γρ λίπους απ τα Ε?



καταλάβατε?:)
νι :D


θα το δοκιμάσω κι εγω αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, τώρα διάβαζα σε ένα περιοδικό με συνταγές και κόλπα νοικοκυριού, ότι αν βουτήξεις τις πατάτες πριν σε ξύδι και αλάτι, κάνουν κρούστα απ' έξω και δε "μπαίνει" πολύ λάδι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ναι, τώρα διάβαζα σε ένα περιοδικό με συνταγές και κόλπα νοικοκυριού, ότι αν βουτήξεις τις πατάτες πριν σε ξύδι και αλάτι, κάνουν κρούστα απ' έξω και δε "μπαίνει" πολύ λάδι!!!

To είχα γράψει λίγο πιο κάτω καλό μου, για το ξίδι.
Το αλάτι τώρα δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο καθώς μπορεί να τις κάνει και λίγο λύσσα.
Πάντως και μόνο με ξύδι για κανένα 10 λεπτό πρίν το τηγάνισμα είσαι οκ και μετά βάζει όσο αλάτι θέλεις.
Άσε που όχι μόνο δεν κρατάνε λάδι αλλα δεν πετάγετε ούτε σταγόνα λάδι στον τηγάνισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, βρε, αλά "εγκρίνω κι επαυξάνω" το έγραψα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η γεύση παίρνει έστω και λίγο από το ξύδι? είναι σημαντικό. Συγχαίνομαι το ξύδι γιαυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Η γεύση παίρνει έστω και λίγο από το ξύδι? είναι σημαντικό. Συγχαίνομαι το ξύδι γιαυτό.

nope! δεν την καταλαβένεις καθόλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω αυτο ηθελα να ρωτησω, γιατι αν και μου αρεσει το ξυδι, δεν θα το ηθελα στις πατατουλες μου! Αλλα αφου δεν το καταλαβαινεις, θα το δοκιμασω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μου έλεγαν για αυτή τη φριτέζα (οκ, μπορεί κάποια άλλη παρόμοια, τότε που μιλούσαν για μία που παρουσίασε/προώθησε ο Μαμαλάκης)...
είναι λέει πολύ καλή, τηγανίζεις με μόνο μία κουταλιά λάδι.

Την έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μου έλεγαν για αυτή τη φριτέζα (οκ, μπορεί κάποια άλλη παρόμοια, τότε που μιλούσαν για μία που παρουσίασε/προώθησε ο Μαμαλάκης)...
είναι λέει πολύ καλή, τηγανίζεις με μόνο μία κουταλιά λάδι.

Την έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;

Μπορεί επίσης κάποιος να εξηγήσει τον τρόπο που λειτουργεί αυτή η τεχνολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σβούρα λέει κάνει, ψεκάζει τις πατάτες με το λάδι...









οκ, ας περιγράψει κάποιος άλλος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
είναι λέει πολύ καλή, τηγανίζεις με μόνο μία κουταλιά λάδι.

Σιγά το κατόρθωμα, αυτή η τεχνογνωσία υπάρχει εδώ και χρόνια στα γυράδικα,
τηγανίζουν με μια κουταλιά αγνό λάδι και μισό βαρέλι χημικό κατακάθι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Σιγά το κατόρθωμα, αυτή η τεχνογνωσία υπάρχει εδώ και χρόνια στα γυράδικα,
τηγανίζουν με μια κουταλιά αγνό λάδι και μισό βαρέλι χημικό κατακάθι.
Μαθηματικός με γνώσεις χημικού μηχανικού? Που είσαι ρε καζανόβα, ελπίζω να μη πουλάς παράνομα cd στην Γερανίου :hmm:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top