Ελληνοτουρκική Φιλία!

Θα θέλατε να είστε σαν αδέρφια με τους Τούρκους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 99)
  • Ναι, θα ήθελα!

    Ψήφοι: 55 55.6%
  • Όχι βέβαια!

    Ψήφοι: 27 27.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 17 17.2%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Μην περιμένετε να μπώ σε τέτοιες λεπτομέρειες, εργάζομαι τη μιση μέρα και δεν έχω τοσο ελευθερο χρονο απο το να απασχολούμαι με τα εσωτερικά της Τουρκιας. Εγω βλέπω εναν Ερντογαν ο οποιος ως προς την εξωτερική του πολιτική ειναι πολυ εχθρικος εναντιον της Ελλάδας αυτο και μονο ειναι το κεντρικο σημειο και αυτο αρκεί. Ολα τα αλλα ειναι για μενα τουλάχιστον αχρειαστες λεπτομέρειες που δεν με ενδιαφέρουν. Και στον Σεισμο του 1999 η Ελλαδα έστειλε βοηθεια στον μεγάλο σεισμο της Τουρκιας. Αυτα ειναι άλλα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
methexys προσωπικα ειχα αρκετα διαφορετικες εμπειριες με τουρκους απο προγραμματα ανταλλαγης που εχω συμμετεχει. Καταρχας να πω οτι ηταν ισως απο τα ατομα που ειχαμε την λιγοτερη επικοινωνια και παντα εβρισκα τον εαυτο μου να ταιριαζει κατα πολυ περισσοτερο με παιδια απο την ισπανια ή την βουλγαρια που μοιαζουμε σε πολλα πραγματα καθως ειμαστε γειτονες. Οσον αφορα τους τουρκους δεν αντεχα ποτε τις κοπελες απο την τουρκια ΚΑΘΟΛΟΥ ομως. Γενικα ειμαι ενας ανθρωπος που δεν με ενοχλει να πιστευει καποιος αλλα αν μου το δειχνει καθε 20 λεπτα με τον τροπο του λυπαμαι αλλα δεν ταιριαζουμε καθολου οποτε παμε για αλλα. Θυμαμαι μια χρονια μια φιλη μου που φιλοξενουσε μια τουρκαλα και ειχε φρικαρει την ζωη της. Εκτος απο οτι δεν μπορουσαν να συννενοηθουν επειδη δεν μιλουσε και καλα αγγλικα ειχε την μαντιλα, προσευχοταν βραδιατικα και αλλα τετοια. Ελεος η τουρκια ειναι μια χωρα που οσο αναπτυγμενη ειναι πολεμικα τοσο πισω εχει μεινει κοινωνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
methexys προσωπικα ειχα αρκετα διαφορετικες εμπειριες με τουρκους απο προγραμματα ανταλλαγης που εχω συμμετεχει. Καταρχας να πω οτι ηταν ισως απο τα ατομα που ειχαμε την λιγοτερη επικοινωνια και παντα εβρισκα τον εαυτο μου να ταιριαζει κατα πολυ περισσοτερο με παιδια απο την ισπανια ή την βουλγαρια που μοιαζουμε σε πολλα πραγματα καθως ειμαστε γειτονες. Οσον αφορα τους τουρκους δεν αντεχα ποτε τις κοπελες απο την τουρκια ΚΑΘΟΛΟΥ ομως. Γενικα ειμαι ενας ανθρωπος που δεν με ενοχλει να πιστευει καποιος αλλα αν μου το δειχνει καθε 20 λεπτα με τον τροπο του λυπαμαι αλλα δεν ταιριαζουμε καθολου οποτε παμε για αλλα. Θυμαμαι μια χρονια μια φιλη μου που φιλοξενουσε μια τουρκαλα και ειχε φρικαρει την ζωη της. Εκτος απο οτι δεν μπορουσαν να συννενοηθουν επειδη δεν μιλουσε και καλα αγγλικα ειχε την μαντιλα, προσευχοταν βραδιατικα και αλλα τετοια. Ελεος η τουρκια ειναι μια χωρα που οσο αναπτυγμενη ειναι πολεμικα τοσο πισω εχει μεινει κοινωνικα.
Εγώ πάλι έχω εντελώς διαφορετικά βιώματα με τους Τούρκους απ' όσο ήμουν στη Γερμανία. Οι Τούρκοι ήταν το μεγαλύτερο γκρουπ φοιτητών που είχαν έρθει με ανταλλαγή, το οποίο είναι λογικό, δεδομένου ότι στη Γερμανία υπάρχει μεγάλη μειονότητα. Θα έλεγα με βεβαιότητα ότι ήταν η εθνικότητα που ταίριαζε περισσότερο με τους Έλληνες, καθώς είναι δύσκολο να παραβλέψει κανείς τις ομοιότητες στον τρόπο ζωής (400 χρόνια ήταν αυτά). Ούτε μία κοπέλα δεν φορούσε μαντίλα, αλκοόλ έπιναν, ενώ είχαμε πολύ καλές σχέσεις, μολονότι ήταν περίοδος που ο Ερντογάν προέβαινε σε συνεχείς προκλήσεις εναντίον της Ελλάδας. Είναι σημαντικό όμως να πω ότι αυτή είναι μόνο μια μικρή πλευρά της Τουρκίας που γνώρισα. Η συντριπτική πλειονότητα, αν όχι όλοι, ήταν από τις περιοχές της Κωνσταντινούπολης, της Σμύρνης και των παραλίων, οι οποίες είναι σαφώς πιο εξευρωπαισμένες και γενικά τους αρέσει η Ελλάδα. Εξάλλου, είναι λογικό όσοι αποφασίζουν να λάβουν μέρος σε ένα διεθνές πρόγραμμα να είναι πιο κοσμοπολίτες. Δεν μπορώ βέβαια να αγνοήσω το εσωτερικό της Τουρκίας, στο οποίο κυριαρχεί η μαντίλα, ο σκοταδισμός και η έχθρα απέναντι στην πατρίδα μας, καθώς και τα αντικρουόμενα εθνικά συμφέροντα που νομοτελειακά μας οδηγούν σε επιφυλακή. Πρέπει απλά να έχουμε κατά νου ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι στην Τουρκία το ίδιο και υπάρχουν μεγάλες διαφορές στον τρόπο ζωής ανά περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι Τούρκοι είναι φίλοι μας αλλά στο τόπικ με το Μακεδονικό γράφατε στα θετικά ότι θα κόψουμε το πλοκάμι της Τουρκίας στα Βαλκάνια υπονοόντας το ως κάτι που πρέπει να γίνει επειδή είναι κακό οι Τούρκοι να έχουν συμμάχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Οι Τούρκοι είναι φίλοι μας αλλά στο τόπικ με το Μακεδονικό γράφατε στα θετικά ότι θα κόψουμε το πλοκάμι της Τουρκίας στα Βαλκάνια υπονοόντας το ως κάτι που πρέπει να γίνει επειδή είναι κακό οι Τούρκοι να έχουν συμμάχους.
Όλοι είναι φίλοι μας μέχρι να μην είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Αλλο οι διαπροσωπικές σχέσεις, αλλο οι πολιτικοί.

Το πρόβλημα με πολλούς Τούρκους απλούς πολίτες, ειναι ότι έχουν φασιστική-μουσουλμανική νοοτροπία (είμαστε μουσουλμάνοι, αρα και οι «καλύτεροι»). Συνδυασμένο με «πατριωτισμό».

Κατά Τ αλλά, υπάρχουν και νορμαλ άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,301 μηνύματα.
Θα ήθελα. Και ποιος δεν θα ήθελε να έχει ησυχία στα σύνορα του και να αφιερώνεται μόνο στις εσωτερικές του υποθέσεις; Να μην είχαμε την ανάγκη να πετάμε τόσα δισεκατομμύρια σε στρατιωτικούς εξοπλισμούς. Είναι και το αίσθημα του ότι είμαστε Βαλκάνιοι και Νότιοι. Τα Βαλκάνια και ο Νότος μοιράζονται πολλά πολιτισμικά στοιχεία. Όσο αγαπημένοι είμαστε με τους Ιταλούς και τους Ισπανούς που έχουμε πολλά κοινά θα έπρεπε να είμαστε και με τους Τούρκους. Το γεγονός όμως ότι οι Τούρκοι δεν μετανιώνουν για πεπραγμένα του παρελθόντος δυσχεραίνει την κατάσταση. Για τους Ιταλούς ας πούμε η εισβολή του 1940 στην Ελλάδα θεωρείται ντροπή.

Ωστόσο αυτό είναι ουτοπικό σενάριο που ποτέ δεν θα πραγματοποιηθεί, ιδίως όσο και οι δύο χώρες απαρτίζονται ως επί το πλείστον από φτωχούς ανθρώπους και η μία κιόλας πλήττεται από αναλφαβητισμό που δεν βοηθάει και ιδιαίτερα.
Συνθήματα βέβαια όπως "το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του"," κάτω τα σύνορα " και τέτοια είναι για γέλια και δεν βοηθάνε πουθενά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top