[Καπνιστές] Πίπα

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμ, ένω υπάρχουν αρκετά θέματα που σχολιάζουμε το κάπνισμα τσιγάρων δεν υπάρχει κανέναν για την πίπα.

Υπάρχει κάνεις που να καπνίζει πίπα; Τι καπνό προτιμάει;
Επίσης μια πολυ φτήνη πίπα (αξίας 25?) πόσο χάλια μπορεί να είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Η εικόνα που εχω για την πίπα ειναι ενας παππούς η καπετανιος :) . Μαλλον λιγο δυσκολο να τον φανταστώ και internet user τον ιδιο. Θα δουμε βεβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
χαχα όντως έχεις απόλυτα δίκαιο, έτσι σκεφτόμουν και εγώ μέχρι που ερωτευτήκα τον καπνό της πίπας ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
(φτου σας προστυχοι! Στο εργαλειο καπνισματος αναφερομαι!)

Πριν λιγες μερες ηθελα να αντλισω καπιες πληροφοριες για την πιπα, και παραξενευτικα που δεν βρηκα κανενα τοπικ! Ειπα λοιπον να ανοιξω ενα, για να συζιτανε οι φιλοι της (αν υπαρχουν εδω μεσα. Αλλα δεν μπορει, τοσα μελη και κανεις να μην καπνιζει πιπα!), να ρωταμε οι ασχετοι που μας αρεσει , αλλα μενουμε μακρια για καπιους λογους, και γενικα να υπαρχει το ενδιαφερων γυρο παο την πιπα.

Εμενα παντα μου αρεσε η πιπα σαν ιδεα, αλλα λογο του οτι και αυτη καπνισμα ειναι, δεν την αρχιζω. Επισης ανασταλτικος παραγωντας, οπως προσεξα πριν λιγες μερες που σκευτικα να παρω μια πιπα για διακοσμιτικη, ειναι η τιμη! Ειναι πολυ ακριβες! Τις ειχα για πολυ φτηνοτερες (τις φθηνες παντα), και ακομα και το καθαρισμα και ο καπνος πρεπει να κοστιζουν συνολικα αρκετα...!
Καιρο τωρα σκευτομαι ομως να παρω μια στον πατερα μου, που ουτος η αλλος καπνιζει, για να μην τρωει και τα χημικα των χαρτιων. Ακουσα κιολας οτι η "ομορφια" στην πιπα, ειναι οτι δεν κατευαζεις τον καπνο, απλος τον γευεσε, οποτε την κανει και λιγοτερο επιβλαβη. Αλλα ο πατερας μου δεν ειναι ο τυπος που θα κατσει να καθαρισει την πιπα, να μαθει πως να την αναβει σωστα κλπ.... Τουλαχιστων δεν θα το κανει συχνα..! Ειναι οντως κατι "δυσκολο" και χρονοβορο, η μονο στην αρχη ειναι λιγο δυσκολο και εχει γινει μεγαλο θεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αχχχ ...
πάντα ήθελα να ποστάρω σε ένα σοβαρό θέμα που να έχει τον τίτλο : Πίπα – τσιμπούκι :P



Απ΄ ότι βλέπω Κρόνε μου ουδείς λάτρης του αθλήματος σε αυτό το φόρουμ αντιερωτικοί όλοι τους πιδιʼ μ τι περιμένεις ?:P


Λοιπόν θα αφήσω ( για την ώρα ) την πλάκα κατά μέρος και θα πω αρχικά τα εξής καλώς
κάνεις και δεν καπνίζεις και σου εύχομαι να μην το αρχίσεις ποτε
Όμως αφού άνοιξες αυτό το θέμα κι αφού σίγουρα θα υπάρχουν καπνιστές πίπας έστω και μελλοντικοί είπα κομμάτια να γίνει ας καταθέσω τις ταπεινές μου γνώσεις για το θέμα .


Καταρχήν γδύνετε το έταιρον ήμισυ …

:redface:

ουπς σόρι βρε παληκάρι μου ο τίτλος με παρασέρνει :P




Η πιπα λοιπόν για να σοβαρευτώ επιτέλους ( που δεν το βλέπω ) είναι ακριβό σπορ
όχι πως το κάπνισμα δεν είναι όμως προυποθέτει έναν εξοπλισμό που αν είσαι και λίγο καλόγουστος θα στοιχίσει αρκετά .

Γενικα στους καπνιστές πίπας επικρατεί η άποψη πως καλό είναι να διαθέτει κανείς
γύρω στις 7 διαφορετικές πίπες , δλδ μια για κάθε μέρα της εβδομάδας ώστε να
«ξεκουράζεται» το ξύλο , θα μου πεις αφού συνήθως τα άτομα που καπνίζουν πίπα
σίγουρα διαθέτουν τα μπικικίνια γιατί να μην διαδώσουν και μια τέτοια φήμη ?
Προσωπική μου άποψη είναι πως 2-3 πίπες είναι αρκετές , θα πρότεινα μάλιστα
διαφορετικού στυλ και κρατήματος .


Δεν έχω κάνει αγορά πρόσφατα αλλά οι τιμές τους για μια μέτρια πίπα πρέπει να
κυμαίνονται γύρω στα 40- 50 ευρώ και φυσικά τα καλύτερα κομμάτια είναι πιο ακριβά
αλλά και σε αυτές τις τιμές μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου .

Στο θέμα του καπνού τώρα κυκλοφορούν πάρα πολλά είδη καπνού σε διάφορες
γεύσεις και αρώματα , εγώ προτιμώ τις γεύσεις του ουίσκι ή με άρωμα σοκολάτας
και τα συνιστώ .

Ο εξοπλισμός της ....
Βασικά χρειάζεσαι φιλτράκια , σχινάκια καθαρισμού , το πολυεργαλείο για το πάτημα
του καπνού και το καθάρισμα της πίπας , έναν αναπτήρα με πλάγια φλόγα για άναμα
πίπας ( προαιρετικό ) , επίσης και ένα «σκαμνάκι» για πίπα (επισης προαιρετικό )διότι
σκέψου πως θα ακουμπάς το στομιο της στο τραπέζι της καφετέριας ή στο γραφείο σου
που σίγουρα ένα πάρτυ μικροβίων θα γίνεται .
Όλα αυτά βέβαια για να τα έχεις κάπου μαζεμένα και να μην είναι αλλού παπάς αλλού τα
ράσα του ,χρειάζεσαι ένα νεσεσέρι για να τα βάλεις το οποίο θεωρητικά είναι επίσης προαιρετικό
όμως σίγουρα πολύ πρακτικό .
Τωρα αν θες και κάτι ακόμα πιο ειδικό πάρε και ένα τασάκι που στη μέση έχει φελό ώστε να κοπανάς στο φελο την πίπα για να πέφτει η στάχτη ώστε να μην χαλάσει το ξύλο που
δεν βγήκε από τον παράδεισο βεβαιως - βεβαίως !


Πρώτη χρήση :
Εδώ ισχύει αυτό που ισχύει και για τους πρωτάρηδες οδηγους καλό θα ήταν να ξεκινήσεις
με μια φτηνή πίπα ώστε να μάθεις στου κασίδη το κεφάλι , πες με και τσιμπούκι εν
προκειμένω και μετά ξανοίγεσαι σε πιο ακριβά μοντέλα .

Πριν την πρώτη ( ουσιαστικά ) χρησιμοποίηση της η πίπα καλό είναι να δημιουργήσει ένα στρώμα ένα " πουρί " γύρω από το ξύλο εσωτερικά το οποίο και θα την προστατεύει
ώστε να μην καίγεται , αλλιώς ουσιαστικά θα είναι σαν να βάζεις φωτιά στο ξύλο
και να καπνίζεις το ξύλο χώρια που στο τέλος θα καταστραφεί η πίπα .

Αυτό επιτυγχάνεται με το εξής κόλπο επί μια βδομάδα τουλάχιστον γεμίζεις την πίπα
με πολύ λίγη ποσότητα καπνού και αυξάνεις την ποσότητα σταδιακά με το πέρας κάθε
μέρας ώστε να φτάσεις στο τέλος της εβδομάδας ,( μπορεί και δυο βδομάδες ) εκεί κάπου
θα δεις το εσωτερικό της να έχει γίνει σκούρο καφέ εως μαύρο .
Αυτό είναι το πουρί που προανέφερα και όχι το γνωστό πουρί που σχηματίζεται
σε γνωστό δωμάτιο του σπιτιού μας και φεύγει με ένα παπί που
δεν πάει στη ποταμιά :P




Πράγματι η αλήθεια είναι πως τον καπνό της πίπας όπως και του πούρου , δεν τον
«κατεβάζεις» διότι αν τον «κατεβάσεις» και έχεις πιει και τα σχετικά σου μπορεί να δεις
τον τζον λενον να σου ψάλλει το «άβε μαρία» :upside: όμως αν είσαι χρόνιος καπνιστής την
τζούρα σου θα την πάρεις , αντανακλαστική κίνηση , όμως κυρίως ο καπνός μένει στο στόμα και γενικότερα η όλη διαδικασία γίνεται για την γεύση , το άρωμα , την αίσθηση .
Αλλά ας μην γελιόμαστε κι αυτό είναι επιβλαβές βλέπε καρκίνος του στόματος επίσης
αν σκεφτείς πως ακόμα κι ένας παθητικός καπνιστής κινδυνεύει από καρκίνο του
πνεύμονα σκέψου έναν παθητικό καπνιστή που έχει τόσο μα τόσο κοντά του τον καπνό .


Μια και ανέφερα τα πουρα να ενημερώσω εδώ πως έχουμε και στην Ελλάδα εταιρεία
που φτιάχνει πούρα και μάλιστα : made in Potamia :P

Ναι μην το γελάτε , αν ψάξετε θα τα βρείτε απλά δεν αναφέρω το όνομα της εταιρείας
για να μην θεωρηθεί διαφήμιση , όμως θεώρησα σωστό να αναφέρουμε και τους έλληνικές προσπαθειες όχι μόνο τις κουβανικές :pfff:


Τώρα αν ο πατέρας σου Κρόνε αλλά και ο οποιοσδήποτε καπνιστής δεν έχει πολύ
υπομονή και διάθεση θα τον κουράσει η πίπα , διότι όπως καταλαβαίνετε είναι για
μερακλήδες και δεν είναι μια διαδικασία όπως το τσιγάρο όμως με τον καιρό γίνεται
αυτόματα , το πρώτο διάστημα είναι που αν έχεις και διάθεση το βλέπεις σαν
καινούργιο κοσκινάκι και ασχολείσαι συνέχεια μαζί του .



Ένα πολύ σημαντικό τιπ είναι το ακόλουθο ο καπνιστης πίπας καλό είναι να έχει
σχεδόν συνέχεια την πίπα στο χέρι του , κατά τη διάρκεια που καπνίζει ώστε να
έχει μόνιμη αίσθηση της θερμοκρασίας που αναπτύσσει , ώστε αν νιώσει πως η
θερμοκρασία αυξάνεται πολύ να σταματήσει τη χρήση της για λίγη ώρα , γιατί ουσιαστικά
θα αρχίσει σε λίγο να καίγεται το ξύλο



Ένα τελευταίο και σημαντικό
κυκλοφορει γενικά ένας μύθος γύρω από το καθάρισμά
της ο οποίος λέει πως η πίπα πρέπει να καθαρίζεται με αλκοολ , με ουίσκι , κονιάκ κλπ
για να παίρνει και άρωμα το ξύλο όμως αυτός ο τρόπος καθαρισμού ,αφαιρει το
δημιουργηθέν πουρί που προανέφερα οπότε είπαμε …ουσιαστικά θα καπνίζει
το ρεικι ,ξύλο το οποίο κυρίως χρησιμοποιείται για την κατασκευή τσιμπουκίου .

Όπως πολύ καλά καταλάβατε η πίπα είναι για τους δεξιοτέχνες και τις δεξιοτέχνισσες
( γκουχ- γκουχ ) , αλλά κυρίως για όσους τους "περισσεύει " χρόνος , χρήμα και υπομονή

Γι αυτό και γω την παράτησα και άρχισα τον ναργιλέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
(φτου σας προστυχοι! Στο εργαλειο καπνισματος αναφερομαι!)

Πριν λιγες μερες ηθελα να αντλισω καπιες πληροφοριες για την πιπα, και παραξενευτικα που δεν βρηκα κανενα τοπικ! Ειπα λοιπον να ανοιξω ενα, για να συζιτανε οι φιλοι της (αν υπαρχουν εδω μεσα. Αλλα δεν μπορει, τοσα μελη και κανεις να μην καπνιζει πιπα!), να ρωταμε οι ασχετοι που μας αρεσει , αλλα μενουμε μακρια για καπιους λογους, και γενικα να υπαρχει το ενδιαφερων γυρο παο την πιπα.

Εμενα παντα μου αρεσε η πιπα σαν ιδεα, αλλα λογο του οτι και αυτη καπνισμα ειναι, δεν την αρχιζω. Επισης ανασταλτικος παραγωντας, οπως προσεξα πριν λιγες μερες που σκευτικα να παρω μια πιπα για διακοσμιτικη, ειναι η τιμη! Ειναι πολυ ακριβες! Τις ειχα για πολυ φτηνοτερες (τις φθηνες παντα), και ακομα και το καθαρισμα και ο καπνος πρεπει να κοστιζουν συνολικα αρκετα...!
Καιρο τωρα σκευτομαι ομως να παρω μια στον πατερα μου, που ουτος η αλλος καπνιζει, για να μην τρωει και τα χημικα των χαρτιων. Ακουσα κιολας οτι η "ομορφια" στην πιπα, ειναι οτι δεν κατευαζεις τον καπνο, απλος τον γευεσε, οποτε την κανει και λιγοτερο επιβλαβη. Αλλα ο πατερας μου δεν ειναι ο τυπος που θα κατσει να καθαρισει την πιπα, να μαθει πως να την αναβει σωστα κλπ.... Τουλαχιστων δεν θα το κανει συχνα..! Ειναι οντως κατι "δυσκολο" και χρονοβορο, η μονο στην αρχη ειναι λιγο δυσκολο και εχει γινει μεγαλο θεμα;


Η πίπα είναι φοβερή απόλαυση, αλλά έχεις περισσσότερες πιθανότητες να προσβληθείς από καρκίνο της γλώσσας ή του οισοφάγου. Διαλέγεις θάνατο, από καρκίνο των πνευμόνων θα μας με τσιγάρο, από καρκίνο της γλώσσας ή του οισοφάγου με πίπα. Πάντως κανείς από τους προγόνους μου δεν έπαθε τίποτα. Κάπνιζε ο παππούς μου, κάπνιζε ο πατέρας μου, δοκίμασα κι εγώ. Παλιά οι πίπες είχαν το λεγόμενο σιδεράκι, πράγμα που καθιστούσε το κάπνισμα πολύ κουραστικό, πολύ πιο δύσκολο και μάλλον πιο επιβλαβές. Σήμερα οι πίπες έχουν ειδική υποδοχή για φίλτρο. Τοποθετείς ένα φίλτρο. Είναι μια εξίσου εθιστική συνήθεια με το τσιγάρο. Οι τιμές δεν είναι τόσο τραγικές (διάβασα κάτι 50 Ευρό παρακάτω). Με 20-25 Ευρό βρίσκεις μια πίπα να κάνεις τη δουλειά σου. Συμφωνώ ακόμα ότι δεν χρειάζονται 7 ή 8 πίπες. :P Και με δυο μια χαρά τα πας άμα καπνίζεις σωστά και με μέτρο. Τα φίλτρα κοστίζουν 5 Ευρό, αλλά διαρκούν πολύ (κάθε κουτάκι έχει αρκετά και συνήθως βγάζεις πάνω από μήνα). Καπνός : Να υπολογίζεις 7 Ευρό το πακέτο (τόσο κοστίζει ο Σκανδιναβός βανίλια), αλλά οικονομικά σίγουρα βολεύει γιατί ένα πακέτο τσιγάρα πες κοστίζει 3 Ευρό και οι περισσσότεροι καπνιστές τσιγάρου κάνουν ένα πακέτο ημερησίως, ενώ ένα πακέτο καπνού για πίπα διαρκεί παραπάνω από μία εβδομάδα. Μου αρέσει ο Skandinavik vanillα που είναι πολύ ελαφρύς και έχει ένα αξεπέραστο άρωμα. 'Ενα από τα πλεονεκτήματα της πίπας είναι ότι δεν βρωμάει ο χώρος σου και τα ρούχα σου. Bρωμάνε μόνο όσοι δεν ξέρουν να καθαρίζουν σωστά.

'Ενα από τα μειονεκτήματα είναι ότι δεν μπορείς να καπνίσεις πάρα πολύ (όσοι είναι μανιώδεις καπνιστές, οι λεγόμενοι chain smokers δύσκολα θα καπνίσουν πίπα). 'Επειτα αν δεν καπνίζεις σωστά καίγεται η γλώσσα σου. 'Οχι γρήγορες και σύντομες ρουφηξιές όπως το τσιγάρο. Αυτό είναι που σου καίει τη γλώσσα. 'Αλλο αρνητικό είναι ότι δεν μπορείς να καπνίσεις εύκολα στον αέρα, δηλαδή αυτά "βγάλαμε το τσιγαράκι στο δρόμο" και καπνίζουμε βιαστικά ξεχάστε τα. Θέλει ολόκληρη ιεροτελεστία και δεν καταλαβαίνεις τίποτα αν καπνίζεις σε εξωτερικό χώρο. Από την άλλη πλευρά χρειάζεστε τα σύνεργα του "φόνου", πατητήρι, ξύστρα κλπ. Δουλειά δεν έχει ο διάολος .... τα παιδιά του...Με τον καιρό οι περισσσότεροι τα παρατάνε γιατί δεν έχουν υπομονή. Φίλτρα να παίρνετε DrPerlJunior πάντωςςςςς, 40 φίλτρα 9 ΜΜ. Μεγάλη σημασία έχει η ετοιμασία. Πρέπει να ρίχνετε και να πιέζετε απαλά τον καπνό στο μπολ και όταν κοντεύει να γεμίσει, το πιέζετε περισσσότερο. Να γεμίζει όμως, να μην μένει κενό πολύ το μπολ. Οι περισσσότεροι καπνιστές πίπας δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν στο τσιγάρο. Τόσο αηδία σου φαίνεται μετά το τσιγάρο. Μερικοί μάλιστα λένε ότι έκοψαν τελείως το κάπνισμα έτσι αλλά δεν τους πιστεύω.

ξέχασα, χρειάζεται εκτός από το "εργαλείο" και ένα πακέτο καθαριστικά, λέγονται pipe cleaners, η τιμή τους όμως είναι εξευτελιστικά χαμηλή, 1 Ευρό και περνάς μ'αυτά πολύ καιρό. Τα χώνεις μέσα στο μαύρο στέλεχος της πίπας αλλά και στο μπολ και καθαρίζεις κάθε τόσο την βρωμιά που μαζεύει. Αλλιώς θα πικρίζει πολύ όταν καπνίζεις. Το σάλιο σε συνδυασμό με τη βρωμιά που μαζεύει δίνουν αυτή την πολύ πικρή γεύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χμμ! Με τις περιγραφες σας μου φαινετε σχετικα ευκολο να καπνιζει κανεις πιπα σε σχεση με αλλους που το παρουσιαζουν πολυ πιο δυσκολο!
Κριμα που ειναι ανθυγινο...! Δεν σας κριβω οτι θα μου αρεσε να ειχα μια πιπα σπιτι να καπνιζα μια-2 φορες την εβδομαδα, ακουγοντας μουσικη!

Ισως τελικα αυτο που συζιτιετε σε αλλο τοπικ, το κατα ποσων ευθηνετε η τριτη λυκειου για το ξεκινιμα του καπνιζματος να εχει μια πολυ γερη βαση τελικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Χμμ! Με τις περιγραφες σας μου φαινετε σχετικα ευκολο να καπνιζει κανεις πιπα σε σχεση με αλλους που το παρουσιαζουν πολυ πιο δυσκολο!

Εγώ πάλι, γιατί κατάλαβα ότι είναι δύσκολο σχετικά:P? (στην αρχή τουλάχιστον)

Ισως τελικα αυτο που συζιτιετε σε αλλο τοπικ, το κατα ποσων ευθηνετε η τριτη λυκειου για το ξεκινιμα του καπνιζματος να εχει μια πολυ γερη βαση τελικα!

Υπάρχουν και άλλοι διέξοδοι πέρα από το κάπνισμα! Και σκέψου ότι, βρίσκεσαι ακόμα στην αρχή της Γ' λυκείου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγώ πάλι, γιατί κατάλαβα ότι είναι δύσκολο σχετικά:P? (στην αρχή τουλάχιστον)



Υπάρχουν και άλλοι διέξοδοι πέρα από το κάπνισμα! Και σκέψου ότι, βρίσκεσαι ακόμα στην αρχή της Γ' λυκείου!


1) Γιατι δεν εχεις ακουσει της μυθικες περιγραφες για το ποσο δυσκολο ειναι να την αναψεις σωστα, να την καθαρισεις, να την περιποιηθεις, ακομα και να ρουφιξεις σωστα!

2)Σιγουρα, και δεν περναει απο το μυαλο μου το να αρχισω να καπνιζω, αλλα η εικονα του να αραζω για 5-10 λεπτα, κανοντας τιποτα απολυτος, εκτος απο το να καπνιζω, φανταζει πολυ ωραιο.... Ωστοσω προτιμω χιλια δυο αλλα πραγματα που δεν περιεχουν "κακες συνιθιες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drummer

Νεοφερμένος

Ο drummer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτή την παλιά συζητηση και λόγο ότι καπνίζω πίπα θα σας πω 2 λόγια :
1.Αυτός που καπνίζει πίπα δεν χρειάζετε να έχει υπομονή όπως διάβασα πιο πάνω, αφού ο καπνός της πίπας σε γεμίζει γεύση για πολύ μεγάλο διάστημα (κάπνιζα 3 πακέτα τσιγάρα την ημέρα)
2.Με 25-30 ευρώ η μόνη πίπα που μπορείς να βρεις είναι από κανένα γκεουλα στη συγγρού:-))), αφού μία μέτρια πίπα κοστίζει πάνω από 60 ευρώ.
3.Η πίπα για να ξεκουραστεί χρειάζετε 24 ώρες, άρα χρειάζεσε τουλάχιστον 2.
4.Οι καπνοί της πίπας αν τους αγοράζεις από χοντρέμπορους και όχι από περίπτερα στοιχίχουν κατά μέσο όρο 3,50 ευρώ. Κατ'εμένα οι καλύτεροι καπνοί είναι οι :Sunday Fantasy,Black Vanilia,Captain Black(silver),Mango Vanilia.
5.Το να καπνίζεις πίπα δεν δηλώνεις ότι ντε και καλά έχεις φράγγα (αφού εγώ δεν έχω) :-)))))
6.Το να καπνίζεις πίπα δεν σημένει ότι χρειάζεσε να κουβαλάς νεσεσέρ, αφού μόνο τον αναπτήρα το σκαλιστήρι και τον καπνό κουβαλάς,εφόσον σήμερα υπάρχουν πίπες που στέκοντε όρθιες μόνες τους(κοίτα κατάλογο της Vauen).
7. Εάν καπνίζεις 1,5 πακέτα τσιγάρα την ημέρα, τότε με το κάπνισμα της πίπας θα δεις μεγάλη οικονομική διαφορά σε βάθος χρόνου.

αυτά προς το παρών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Έχω στη διάθεσή μου 9 πίπες, αλλά ούτε καπνό μπορώ να αγοράσω με την περιρρέουσα κρίση, ούτε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτή την παλιά συζητηση και λόγο ότι καπνίζω πίπα θα σας πω 2 λόγια :
1.Αυτός που καπνίζει πίπα δεν χρειάζετε να έχει υπομονή όπως διάβασα πιο πάνω, αφού ο καπνός της πίπας σε γεμίζει γεύση για πολύ μεγάλο διάστημα (κάπνιζα 3 πακέτα τσιγάρα την ημέρα)

Kάπνιζες 3 πακέτα την μέρα και μπόρεσες να περάσεις στην πίπα μετά ; :eek: Πώς είναι δυνατόν αυτό ; Για να κάπνιζες 3 πακέτα την μέρα, πάει να πει ότι ήσουν chain smoker σωστό πρεζάκι. Αυτοί δεν μπορούν την πίπα με τίποτα, γιατί η πίπα θέλει ρέγουλα και σίγουρα δεν είναι για καπνίζεις όλη μέρα !

2.Με 25-30 ευρώ η μόνη πίπα που μπορείς να βρεις είναι από κανένα γκεουλα στη συγγρού:-))), αφού μία μέτρια πίπα κοστίζει πάνω από 60 ευρώ.
καλό αλλά στα περίπτερα στο Σύνταγμα δεν έχεις ψάξει ; 30 Ευρό πριν 1 χρόνο, και δεν μιλάω για την πίπα που ανέφερες από τον γκέουλα. Σε κατάστημα καλό 50 Ευρό πριν λίγο καιρό είδα τις τιμές, μην τρελλαθούμε.

Τελευταίο, που βρίσκεις χονδρέμπορους με 3 Ευρό καπνό ; :eek:

PS αν είσαι ο ίδιος χονδρέμπορος γράψε μου πριβέ :P απλά δεν πιστεύω ότι υπάρχουν καπνοί πιο φτηνοί από τα τσιγάρα ή θα'ναι χάλια μαύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Spiros_dnb

Νεοφερμένος

Ο Spiros_dnb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Συμφωνω με τον drummer.Η πιπα οικονομικα συμφερει σε βαθος χρονου και η χρηση της σε διαδικασια κλπ ειναι αντιστοιχη του στριφτου.Στην αρχη το προβλημα ειναι οτι καιγεται η γλωσσα σου λογω συνηθειας του τσιγαρου αλλα μετα ειναι απολαυση.Υπαρχουν ομως οικονομικες πιπες η πρωτη που πηρα ηταν στα 30 ευρα αλλα δεν ηταν ιδιαιτερα καλη.Ο Captain black μετραει ασχημα αν και νομιζω οτι ειναι ο ακριβοτερος δεν αξιζει να λυπηθεις τα λεφτα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έχω στη διάθεσή μου 9 πίπες, αλλά ούτε καπνό μπορώ να αγοράσω με την περιρρέουσα κρίση, ούτε ...

όσο μας παίρνει π@@@α το κράτος, δεν θα δεις χαρά στα χείλη σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drummer

Νεοφερμένος

Ο drummer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παίδες ξέχασα να πω πως δεν βρίσκομαι Ελλάδα.
Τον Black Vanilia 40gr εχτές τον αγόραρα 3,30, και όποιοσ θέλει του σκανάρω την απόδειξη :-)))
Για τον φίλο που λέει για τα 3 πακέτα που κάπνιζα, ναι όντος δεν ήταν εύκολο αλλά ούτε και τρομερά δύσκολο.
Από περίπτερα θα αγοράσεις μία πίπα με 25-30 ευρώ, αλλά πολύ κακής ποιότητας, ενώ αν διαθέσεις ακόμα 10-15 ευρώ από ένα μαγαζί με είδη καπνιστού, θα αγοράσεις μία αρκετά καλή πίπα. Εγώ σας προτείνω μία μάρκα από καλές και όχι ακριβές πίπες "Vauen".
Ο μύθος ότι δεν μπορείς να καπνίζεις πίπα όλη ήμερα δεν υπάρχει, αφού η πίπα είναι απόλαυση και στην απόλαυση έχεις δικαίωμα όλη μέρα. Φυσικά δεν καπνίζεις με την συχνότητα του τσιγάρου.
το κάψιμο της γλώσσας δεν προκαλείτε από την πίπα, αλλά από το κακό γέμισμα και την κακή υγρασία του καπνού.

Αυτά και πάλι προς το παρών :-))))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Παίδες ξέχασα να πω πως δεν βρίσκομαι Ελλάδα.
Τον Black Vanilia 40gr εχτές τον αγόραρα 3,30, και όποιοσ θέλει του σκανάρω την απόδειξη :-)))

Εμ πες μας ότι ζεις σε κράτος. Εγώ νόμιζα ότι ζούσες εδώ χάμω. 'Ηξερα για τα βιβλία, ότι στα κράτη κοστίζουν πολύ φτηνότερα από εδώ. Πολύ φτηνότερα όμως. Εδώ κοστίζουν τα βιβλία πολύ ακριβότερα. Για τα καπνιστικά δεν ξέρω τί γίνεται στα κράτη. Σε ποιό κράτος δεν μας είπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drummer

Νεοφερμένος

Ο drummer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εμ πες μας ότι ζεις σε κράτος. Εγώ νόμιζα ότι ζούσες εδώ χάμω. 'Ηξερα για τα βιβλία, ότι στα κράτη κοστίζουν πολύ φτηνότερα από εδώ. Πολύ φτηνότερα όμως. Εδώ κοστίζουν τα βιβλία πολύ ακριβότερα. Για τα καπνιστικά δεν ξέρω τί γίνεται στα κράτη. Σε ποιό κράτος δεν μας είπες.
Όχι πολύ μακριά από την Ελλάδα. Στην Κύπρο ζω (αν και Βολιώτης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Καλημέρες,
σήμερα αγόρασα και εγώ μία
μιάς και είμαι περίεργος και είχα λεφτά για σπατάλη.
Πήρα και όλα τα σύνεργα πέραν του αναπτήρα
ερώτηση: πως τη γεμίζεις πρώτη φορά;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Καλημέρες,
σήμερα αγόρασα και εγώ μία
μιάς και είμαι περίεργος και είχα λεφτά για σπατάλη.
Πήρα και όλα τα σύνεργα πέραν του αναπτήρα
ερώτηση: πως τη γεμίζεις πρώτη φορά;:redface:

με τη σέσουλα....


πλάκα έκανα, αν ήξερα θα είχα γράψει ήδη....
απλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top