Τους παίρνουν το παιδί γιατί είναι ηλικιωμένοι

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Aντιγράφω αυτούσιο το άρθρο από εδώ

Δικαστήριο Ανηλίκων στο Τορίνο αποφάσισε ότι ένα κοριτσάκι 18 μηνών θα δοθεί για υιοθεσία, καθώς έκρινε ότι οι γονείς του είναι πολύ μεγάλοι σε ηλικία, για να το μεγαλώσουν.

Η μικρή Βιόλα, της οποίας ο πατέρας είναι 70 ετών και η μητέρα 57, γεννήθηκε στο Τορίνο το 2010, με εξωσωματική γονιμοποίηση.
Το παιδί αυτό είναι καρπός «μιας διεστραμμένης εφαρμογής των τεράστιων δυνατοτήτων που προσφέρει η πρόοδος της γενετικής. Δεν σκέφτηκαν ποτέ το ότι η κόρη τους θα έμενε ορφανή πολύ μικρή και ακόμα ότι θα ήταν αναγκασμένη να φροντίσει τους γονείς της» ανακοίνωσε το δικαστήριο.
=======================================================================================================

Πώς κρίνετε την απόφαση?

Προσωπικά έχω ανάμεικτα συναισθήματα στο άκουσμα της ιστορίας, γιατί αφενός πράγματι είναι μεγάλης ηλικίας οι γονείς και τα επιχειρήματα του δικαστηριου στέκουν , αφετέρου πόσο πολύ θα το θέλαν αυτό το παιδί και τι αγάπη θα είχαν να του δώσουν, για να μπουν σε αυτή τη διαδικασία της εξωσωματικής σε αυτήν την ηλικία, και πόσο πόνο θα πρέπει να τους προκαλεί η απόφαση...

Εσείς τι πιστεύετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Είναι από αυτά τα διλήμματα που χτυπούν εξίσου τη λογική και το συναίσθημα.

Είναι ακριβώς αυτό που λες.
Βάσει λογικής,είναι αναμενόμενο όχι μόνο να την αφήσουν ορφανή σε μικρή ηλικία,αλλά να μην έχουν την απαραίτητη ενέργεια για το μεγάλωμά της.Δεν θα μπορούν να ξυπνούν 100 φορές μέσα σε ένα βράδυ,ή δεν θα μπορούν άυριο-μεθαύριο να τέρχουν από πίσω της στα πάρκα.Δε θα μπορούν με τίποτα στην εφηβεία να την κατανοήσουν [γιατί πια θα έχουν ξεφύγει από το τυπικό χάσμα γενεών] και μετά ίσως να μην είναι εκεί -ο πατέρας τουλάχιστον- να την καμαρώνει.

Στον αντίποδα βρίσκεται το συναίσθημα.
Όντως για να κάνουν παιδί σε τέετοια ηλικία πρέπει να το ήθελαν πάρα πολύ για να μπούν σε τέτοιες επικίνδυνες διαδικασίες.Και η αγάπη του γονέα είναι τόσο μα τόσο δυνατή,που θα μπορούσε να τους κρατήσει "ζωντανούς" πολύ παραπάνω απ'το αναμενόμενο.

Θα ψηφίσω το συναίσθημα

Τέλος,μια αφελής ερωτησούλα...Υπάρχει κάπου νόμος που να απαγορεύει σε άτομα προχωρημένης ηλικίας,την τεκνοποίηση;Ή μπλέχτηκαν τίποτα κοινωνικοί λειτουργοί επειδή δεν ήταν φυσιολογική τεκνοποίηση αλλά τεχνητή;
Δεν ξέρω...βλέπω πολλές αμερικανιές :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Θεωρώ την απόφαση άδικη κι εγκληματική.
Γνωρίζουν μήπως οι δικαστές, οι κοινωνικοί λειτουργοί, όποιοι τέλος πάντων πήραν αυτή την απόφαση την ακριβή ημερομηνία θανάτου των γονιών αυτού του παιδιού; Πως θεωρείται απίθανο αυτοί οι γονείς να ζήσουν άλλα 20 χρόνια που το παιδί τους θα έχει ενηλικιωθεί; 70 και 57 είναι!
Δεν το χωράει το μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
για να μπουν σε αυτή τη διαδικασία της εξωσωματικής σε αυτήν την ηλικία, και πόσο πόνο θα πρέπει να τους προκαλεί η απόφαση...

Εσείς τι πιστεύετε?

Το θέμα είναι πόσα χρόνια πριν, ξεκίνησαν οι άνθρωποι αυτοί, τις προσπάθειες για να φθάσουν τώρα στο ποθητό. Ελάχιστοι γνωρίζουν, πως το θέμα των εξωσωματικών, μπορεί να τραβήξει χρόνια. Και τους στερούν το παιδί τους, κρίνοντας, πως το κράτος θα γίνει καλύτερος γονιός, από τους βιολογικούς.....:hmm:Στεναχώρια νιώθω και που το διαβάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν διορθώνεις ένα λάθος με ένα λάθος... και είναι λάθος να στερείς από ένα παιδί τους φυσικούς του γονείς, εφόσον είναι αρτιμελείς και έχουν σώας τας φρένας, όσο λάθος είναι και να τεκνοποιείς σε προχωρημένη ηλικία :hmm:
Εφόσον δεν υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει, εφόσον δεν μπορείς να κυνηγήσεις τον γιατρό που έκανε την επέμβαση (ή μήπως μπορείς; Δεν γνωρίζω), εφόσον δεν μπορείς να καταπολεμήσεις το πρόβλημα στη ρίζα του - κύριε κράτος - φρόντισε αυτό το παιδί να περάσει καλά με τους γονείς του όσο αυτοί είναι ζωντανοί και υποχρέωσέ τους να βρουν ανάδοχους γονείς που θα έχουν σχέση και επαφή με το παιδί, μέχρι να τους χρειαστούν (αν τους χρειαστούν)...

Ο πατέρας του πρώην φίλου μου πάντως, χωρισμένος με δύο παντρεμένα παιδιά (τον φίλο μου και τον αδερφό του) στα 70 φεύγα του, παντρεύτηκε κι έκανε μια κόρη που είχε από τον φίλο μου 30 χρόνια διαφορά... Σήμερα είναι 20 ετών περίπου και ο πατέρας της ζει ακόμα... Το κορίτσι γεννήθηκε με φυσιολογική εγκυμοσύνη, η μητέρα της προφανώς είναι πολύ νεότερη. Τι σημαίνει όμως αυτό για τον άνδρα που στα 70 του είναι καρπερός όπως ο κύριος της είδησης παραπάνω; :hmm:

Edit: Και τώρα που το σκέπτομαι, η μητέρα της (πρώην :P) κουμπάρας μου όταν την έκανε ήταν αρκετά μεγάλη σε ηλικία, όπως και ο πατέρας της, παρ' όλα αυτά μια χαρά τη μεγάλωσαν και πέθαναν αφού είχε κλείσει τα 20. Σάμπως ξέρουμε από πριν πότε θα πεθάνουμε;;; (Ο δικός μου πατέρας πέθανε στα 55 του...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
H δικιά μου απορία είναι ποιος ακριβώς έκανε αίτηση στο δικαστήριο.. και πως ακριβώς νομιμοποιήθηκε. Πέρα από το ότι θεωρώ παράλογο να θεωρείς δεδομένο πως οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα πεθάνουν σε κάποια χ ηλικία οπωσδήποτε, όπως ήδη ειπώθηκε - αν το συγκεκριμένο δικαστήριο γνωρίζει το μέλλον, τότε πραγματικά χαραμίζεται δικάζοντας μόνο :P Πέραν τούτων, το επιχείρημα πως δεν θα έχουν αντοχές, όσο αληθινό κι αν είναι, δεν μπορεί να αποτελεί σοβαρή δικαιολογία, διότι όλοι γνωρίζουμε πάρα πολλές περιπτώσεις γιαγιάδων και παππούδων που έχουν μεγαλώσει το εγγόνι τους, επειδή οι γονείς είτε δεν υπήρχαν, είτε δεν μπορούσαν, είτε υπήρχε άλλο κώλυμα. Ένα παιδί αγάπη χρειάζεται πάνω απ’ όλα, δεν νοιάζεται αν θα μπορείς να το κυνηγάς στα πάρκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Πράγματι είναι μια ιστορία στην οποία κανείς δεν μπορεί να τοποθετηθεί με απόλυτη βεβαιότητα ότι επιλέγει το σωστό.
Είναι ένα από τα πολλά ηθικά διλήμματα που αντιμετωπίζουμε καθημερινά.Προσωπικά τείνω να συμφωνήσω με την απόφαση του δικαστηρίου, χωρίς βέβαια να μην διατηρώ τις αμφιβολίες μου.

Δεν μπορώ να καταλάβω και να ξεκαθαρίσω, αν η απόκτηση αυτού του παιδιού αποτελούσε γι'αυτό το ζευγάρι μια απλή ικανοποίηση του πληγωμένου τους εγωισμού(μιας και δεν μπορούσαν να τεκνοποιήσουν σε νεαρότερη ηλικία). Πολλοί βέβαια θα σπεύσουν να με κατηγορήσουν, λέγοντας πως δεν μπορώ να ψυχολογήσω έναν άνθρωπο που πάσχιζε να αποκτήσει ένα παιδί τόσα χρόνια.Ίσως και να με πουν άκαρδο.

Εγώ όμως θέτω την ακόλουθη ερώτηση:
Γιατί αυτοί οι άνθρωποι δεν υιοθετούσαν ένα άλλο παιδάκι, από τα τόσα που υπάρχουν στα ιδρύματα και που αναζητούν την αγάπη μας;
Γιατί δεν είχαν πάρει την απόφαση της υιοθεσίας, ενώ ήταν ακόμα νέοι;
Γιατί ήθελαν αποκλειστικά το ΔΙΚΟ τους παιδί;Μήπως δεν ήθελαν να αποδεχτούν αυτό που συμβαίνει σε εκαττομύρια ζευγάρια στον κόσμο;Μήπως δεν ήθελαν να αποδεκτούν ότι δεν μπορούσαν να αποκτήσουν παιδί;

Προσωπικά εγώ το βρίσκω λίγο εγωιστικό.
Και δεν λέω να υιοθετούσαν κάποιο άλλο παιδί χωρίς να προσπαθήσουν πρώτα να κάνουν το δικό τους.Αλλά μετά από τόσες προσπάθειες και εξωσωματικές στις οποίες υποβλήθηκαν ......... δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως:/:

Βέβαια, μπορεί να μην ισχύει τίποτα από τα παραπάνω και απλώς αυτοί οι άνθρωποι να απέκτησαν αυτό το παιδί σε αυτή την ομολογουμένως μεγάλη ηλικία.Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση την αγάπη που θα προσφέρουν σε αυτό το παιδί, όμως και έτσι να
συμβαίνει, δεν είναι φυσιολογικό:/:
Και δεν είναι φυσιολογικό όχι γιατί οι γονείς θα πεθάνουν, αυτό άλλωστε δεν το ξέρει κανείς, αλλά γιατί ένα παιδί χρειάζεται άλλα πράγματα από τους γονείς, και οι συγκεκριμένοι δεν θα μπορούν να του τα προσφέρουν λόγω ηλικίας.Ένα παιδί χρειάζεται ενέργεια.Για φανταστείτε την καθημερινότητα αυτού του παιδιού.Θα είναι όλη μέρα μέσα στο σπίτι γιατί η μάνα του δεν θα μπορεί να τρέξει στο πάρκο , ούτε να το πάει βόλτα , ούτε να παίξουν.
Ακόμα και η ψυχολογία του παιδιού θα είναι χάλια.Θα βλέπει τα άλλα παιδιά με τους νέους γονείς τους.Τα άλλα παιδιά με την αθωότητά τους θα το ρωτάνε: Ο παππούς σου είναι αυτός;

Καταλάβατε τώρα γιατί το δικαστήριο πήρε αυτή την απόφαση;
Βοήθησε ένα παιδί να μεγαλώσει φυσιολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Θα έπρεπε νομίζω να είχε το άρθρο περισσότερες πληροφορίες για το ζευγάρι αυτό των υπερηλίκων, για να έχουμε κι εμείς μία πιο αντικειμενική άποψη.
Για παράδειγμα: Πως ήταν στην υγεία το ζευγάρι αυτό;
Ποιο ήταν το παρελθόν τους;
Είχαν κάνει στο παρελθόν άλλα παιδιά, και είχαν κάποιο ιστορικό;
Πως ήταν η ζωή τους και η συμπεριφορά τους και ποια η γνώμη των γειτόνων και των γνωστών τους;
Ποια η ως τότε μαρτυρία τους στον έξω κόσμο ώστε να κρίνει το δικαστήριο αν είναι ικανό το ζευγάρι να μεγαλώσει το συγκεκριμένο παιδί, και ίσως και σε ποια φάση βρίσκονται τα οικονομικά τους.
Πολλά τα ερωτήματα, για να έχουμε κι εμείς μία συγκεκριμένη άποψη αν ήταν σωστή η απόφαση του δικαστηρίου ή όχι.
Επίσης:
Γιατί αυτοί οι άνθρωποι δεν υιοθετούσαν ένα άλλο παιδάκι, από τα τόσα που υπάρχουν στα ιδρύματα και που αναζητούν την αγάπη μας;
Είναι κι αυτό ένα ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
βρήκα την είδηση και αλλού
Το ζεύγος Γκαμπριέλα και Λουίτζι Ντε Αμπρόζις παντρεύτηκε το 1990 και η γυναίκα έκανε δέκα ανεπιτυχείς εξωσωματικές, επίσης απορρίφθηκαν οι δύο αιτήσεις υιοθεσίας που κατέθεσαν.
βέβαια από την άλλη
Όμως το κοριτσάκι δόθηκε σε ανάδοχη οικογένεια όταν ο πατέρας του το ξέχασε επί 45 λεπτά στο αυτοκίνητο, όταν ήταν νεογέννητο.
(αλλά ας θυμηθούμε όλοι μας όμως και τον υγιέστατο και καταπληκτικό γιατρό που σκότωσε το παιδί του αφήνοντας το να σκάσει από τη ζέστη μέσα στο αμάξι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα έπρεπε νομίζω να είχε το άρθρο περισσότερες πληροφορίες για το ζευγάρι αυτό των υπερηλίκων, για να έχουμε κι εμείς μία πιο αντικειμενική άποψη.
Για παράδειγμα: Πως ήταν στην υγεία το ζευγάρι αυτό;
Ποιο ήταν το παρελθόν τους;
Είχαν κάνει στο παρελθόν άλλα παιδιά, και είχαν κάποιο ιστορικό;
Πως ήταν η ζωή τους και η συμπεριφορά τους και ποια η γνώμη των γειτόνων και των γνωστών τους;
Ποια η ως τότε μαρτυρία τους στον έξω κόσμο ώστε να κρίνει το δικαστήριο αν είναι ικανό το ζευγάρι να μεγαλώσει το συγκεκριμένο παιδί, και ίσως και σε ποια φάση βρίσκονται τα οικονομικά τους.
Πολλά τα ερωτήματα, για να έχουμε κι εμείς μία συγκεκριμένη άποψη αν ήταν σωστή η απόφαση του δικαστηρίου ή όχι.
Εσύ δέχεσαι να υποστείς αυτόν τον έλεγχο πριν κάνεις παιδί; Αλλά ακόμη κι αν δέχεσαι, γιατί ειδικά γι' αυτό το ζευγάρι θέλουμε όλα αυτά τα στοιχεία; Επειδή είναι απλά ηλικιωμένοι; :eek: Ξέρετε εσείς να περνάνε από τέτοιο έλεγχο τα ζευγάρια που θέλουν να κάνουν εξωσωματική γονιμοποίηση; Γιατί ειδικά αυτούς; ...για να μην αναφέρω πως δεν είναι απίθανο η υγεία τους να είναι καλύτερη κι από 20χρονου, ποιος μας δίνει το δικαίωμα να ζυγίζουμε έτσι τις ανθρώπινες ζωές, θέτοντας τους εαυτούς μας (ή το δικαστήριο) ικανούς για τέτοιες αποφάσεις;
Αυτό δε για τα οικονομικά τι το 'θελες; :/: Τώρα που οι Έλληνες σε μεγάλο ποσοστό ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας, μήπως προτείνεις να τους παίρνουν και τα παιδιά;; :/::( Μήπως να τους απαγορεύαμε να κάνουν παιδιά;; :(
Αυτά όλα τα ερωτήματα θέτονται συνήθως στα υποψήφια προς υιοθεσία ζευγάρια και τελικά καταλήγουν τα παιδιά να μεγαλώνουν στα ιδρύματα επειδή ελάχιστοι πληρούν τις προϋποθέσεις.
Τελικά προς τα εκεί οδεύουμε: Άδεια πατρότητας/μητρότητας ;;

Δέχομαι πως δεν είναι σοφό να αποκτά κανείς παιδιά σε μεγάλη ηλικία και ίσως θα έπρεπε να θεσπιστεί ένα ηλικιακό όριο στις εξωσωματικές (αντίστοιχο ας πούμε του φυσιολογικού ορίου ηλικίας), αλλά κι αυτή η ελιτίστικη αντιμετώπιση πάλι λάθος μου φαίνεται. Πιθανότατα να συντρέχουν κι άλλοι λόγοι που ανάγκασαν το δικαστήριο να πάρει αυτήν την απόφαση, αλλά αν δεν συντρέχουν, για μένα η ηλικία και μόνο ως αιτία απομάκρυνσης του παιδιού είναι εξωφρενική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
εμενα οι γονεις μου ειναι λιγο πιο μεγαλης ηλικιας... ειμαι 16 και με εκαναν περιπου στα σαραντα τους.
ειλικρινα δεν ξερω αν συμφωνω ή διαφωνω με αυτη την αποφαση... ναι μεν ωρες ωρες σκεφτομαι οτι αν ηταν καποια χρονια νεοτεροι θα με καταλαβαιναν πιο καλα και θα ειχαμε πιο σωστη επικοινωνια αλλα απο την αλλη ηταν δικη τους αποφαση να με αποκτησουν γιατι ηθελαν πολυ ενα παιδι και οφειλω να ομολογησω οτι κανουν τα παντα για να μη μου λειψει τιποτα... δεν το θεωρω απολυτα σωστο και δικαιο αυτο το πραγμα. καταρχην το θεμα ειναι ποσων ετων νιωθεις και οχι ποσο εισαι. εχω συναντησει ανθρωπους που φαινονται και ενεργουν με πολυ περισσοτερη ζωντανια και ορεξη για ζωη απο οτι θα ηταν φυσιολογικο δεδομενης της ηλικιας τους , και το αντιθετο. το δικαστηριο θα επρεπε πρωτα να ερευνησει αν ειναι καλοι γονεις και μετα αν εχουν γερασει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εσύ δέχεσαι να υποστείς αυτόν τον έλεγχο πριν κάνεις παιδί; Αλλά ακόμη κι αν δέχεσαι, γιατί ειδικά γι' αυτό το ζευγάρι θέλουμε όλα αυτά τα στοιχεία; Επειδή είναι απλά ηλικιωμένοι;
Πριν γράψω το μήνυμα, έκανα μία αναζήτηση στην google, και είδα ότι όλες οι πηγές ανέφεραν πολύ περιληπτικά το νέο αυτό.
Επειδή δεν έχω κι εγώ άποψη, απλώς έγραψα ότι θα προτιμούσα να ξέρω περισσότερα, και τα επιχειρήματα των δικαστών πριν πάρουν την συγκεκριμένη απόφαση, γιατί ζύγισαν σίγουρα τα συν και τα πλην.
Δεν είμαι ούτε υπέρ, ούτε κατά, χωρίς να ξέρω, αν ήμουν προσωπιά στην θέση τους όμως νομίζω ότι θα προτιμούσα να υιοθετήσω ένα παιδί, χωρίς να είμαι όμως απόλυτος, όπως δεν είμαι για το συγκεκριμένο θέμα και απαντώ ότι δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δημήτρη, προς θεού, δεν σου επιτίθεμαι προσωπικά, εξετάζω την είδηση σε ένα ευρύτερο πλαίσιο που αφορά την ηλικία και την τεκνοποίηση, ειδικά έπειτα από εξωσωματική· όχι το συγκεκριμένο ζευγάρι και τη συγκεκριμένη ιστορία επειδή όπως λες κι εσύ τα στοιχεία μας είναι ελλειπή.
Νομίζω πως έχει μεγαλύτερη αξία μια συζήτηση γύρω από τα όρια της εξωσωματικής, παρά το ζευγάρι αυτό καθαυτό.

αν ήμουν προσωπιά στην θέση τους όμως νομίζω ότι θα προτιμούσα να υιοθετήσω ένα παιδί,...
Κι εγώ αυτό θα έκανα πιθανότατα αν δεν μπορούσα να τεκνοποιήσω φυσιολογικά, (ασχέτως αν μάλλον δεν θα πληρούσα τις προϋποθέσεις...) όμως εδώ μας ενδιαφέρει ο τρόπος που απέκτησαν το παιδί ή το γεγονός ότι είναι ηλικιωμένοι; Αν δηλαδή στην ηλικία που είναι είχαν υιοθετήσει θα είχες διαφορετική άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Έχω υπάρξει στην δύσκολη θέση να χρειαστεί να είμαι συναινετική -ή όχι- και να βοηθήσω -ή όχι- ένα ζευγάρι ανάλογης προχωρημένης ηλικίας σε διαδικασία υιοθεσίας...
Εξ αρχής είχα πολλούς ηθικούς ενδοιασμούς και ένιωθα μέσα μου λίγο ¨συνυπεύθυνη¨ αν βοηθούσα προς την κατεύθυνση της υιοθεσίας...:/:
Εξ αρχής ¨κλωτσούσα¨...
Βέβαια, είχα να κάνω με την εξής ιδιάζουσα περίπτωση... ηλικιωμένοι γονείς, τρρομερά ευκατάστατοι, αλλά και... με θεματάκια ψυχικής υγείας-όχι εμφανή,κραυγαλέα και πασιφανέστατα ίσως για κάποιον εκτός χώρων ψυχικής υγείας- ... ίσως πάλι και ναι, δεν ξέρω!
Δεν αναφέρομαι σε ψυχώσεις και τέτοια ¨βαριά¨, αλλά σε πιο ¨καμουφλαρισμένα¨.
Δεν ξέρω αν τα αντιλαμβάνεται κάποιο ¨μη εκπαιδευμένο μάτι¨...
πχ ένα σπίτι-μαυσωλείο , υπερ-υπερ-φορτωμένο, σημείο φορτώματος όμως από αυτά που υποδεικνύουν ότι σαφώς και κάτι δεν πάει καλά...
Εμφάνιση (πχ η γυναίκα) εμπριμέ φούστα ροζ αποχρώσεων, άλλη εμπριμέ μπλούζα κόκκινων αποχρώσεων, άσχετο παπουτσικό από αθλητικό εως πέδιλο με κάλτσα,κάλτσα από κίτρινη ως ριγε και ό,τι άσχετο χαϊμαλί μπορείς να φανταστείς ... (εμφανώς βρώμικα συνήθως :/: )
Θα μου πείτε ¨κολλάς στην εμφάνιση;;;¨ .
Κολλάω και σε αυτή....
Αναγκαστικά και απαραίτητα!
Όλα υποδείκνυαν ανθρώπους χωρίς τάξη και νοικοκυριό...:/: (δεν τους άντεχα πάνω από μισή ώρα...ακατάσχετη φλυαρία και άκρως φευγάτη συμπεριφορά...ας πω λίγο ¨παρατράγουδα¨ στην γενικότερη συμπεριφορά για να είμαι πιο σαφής...)
Δεν ανέλαβα να το προχωρήσω και δεν το έχω μετανιώσει.
Βρέθηκε άλλη συνάδελφος που το έκανε πρόθυμα ...
Είχαμε μια πολύ φιλική και ενδιαφέρουσα συναδελφική συζήτηση, και το βασικό της επιχείρημα ήταν ¨από το ίδρυμα καλύτερα θα είναι...έχουν πολλά λεφτά, δεν θα της λείψει τίποτα¨ κτλ...
Εγώ από την άλλη πίστευα ¨αντί με λολαμένους-παρατράγουδα πλούσιους ηλικιωμένους γονείς, καλύτερα στο ιδρυμα το κοριτσάκι...θα το κάνουν σαν τα μούτρα τους¨...
Το μικρό το βλέπω συχνά-πυκνά...
Ένα κουκλάκι, υπερκινητικό, με γονείς που ασθμαίνουν να ακολουθήσουν τους ρυθμούς του... συνήθως βρώμικο....:/:
Κινητοποιημένοι όμως σε ό,τι αφορά την υγεία του.
Του έκαναν μια επέμβαση στα ματάκια του στην οποία έπρεπε να υποβληθεί .
Το καλοκαίρι πήγαν σε νησί του Αργοσαρωνικού στο εξοχικό τους...
Η συμπεριφορά τους βέβαια, πάντα, ζήτω η τρέλλα...
Συνήθως (πάντα!) τους ρωτάνε αν είναι εγγονάκι τους...
Δεν το έχω μετανιώσει που δεν το προχώρησα...
Εγώ νιώθω να πνίγομαι όποτε τους συναντώ...Δεν τους αντέχω πάνω από μισάωρο...
Τώρα αν τα λεφτά τους μπορούν να λειτουργούν σαν σωσίβιο και σαν άλλοθι , δεν ξέρω...
Θεωρώ πως όχι, αν δεν συνυπάρχουν με άλλους παράγοντες...
Σε μία υιοθεσία -όλη κ'όλη- που έχω βοηθήσει νιώθω πολύ όμορφα όταν τους συναντώ!
Νιώθω χαρούμενη που έχω συμβάλλει!..
Ενα νέο ζευγάρι (γύρω στα 40 και οι δύο),¨μεσοαστή¨ οικογένεια, ψαγμένοι, με αγάπη , μεράκι και αντοχές...Το μικρό ένα κουκλί κινεζάκι!:D
Μα είναι τόσο όμορφη οικογένεια, χωρίς καμιά παραφωνία!
Τα έχω καλά με τον εαυτό μου που βοήθησα, χωρίς ηθικούς ενδοιασμούς και διλήμματα... ίσως το κοριτσάκι των ηλικιωμένων στο μέλλον να ευγνωμονεί ή να βρίζει την συνάδελφο που βοήθησε στην υιοθεσία...ή ίσως και να είναι το ίδιο διχασμένη με πολλούς από μας... Δεν ξέρω!Αυτό μόνο εκείνη -ίσως- κάποια στιγμή το ξέρει! (Θα με ενδιέφερε κάποια στιγμή να το μάθω και εγώ..:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Θεωρω αδιανοητη και απανθρωπη την αποφαση του δικαστηριου αυτου αν βασιζεται μονο σε ηλικιακα κριτιρια ,ιδιαιτερα εαν στο κρατος αυτο δεν υπαρχει Νομος που να θετει ηλικιακο οριο στις εξωσωματικες ή στις υιοθεσιες.
Αλλα και παλι ακομη κι αν θετει...,το βρεφος δυνητικα δεν θα μπορουσε να ειναι καρπος φυσιολογικης τεκνοποιιας;Ποιος νομος θα μπορουσενα απαγορευσει αυτην την περιπτωση;ΚΑΝΕΝΑΣ.Συνεπως ,θα υπηρχε μια ανισοτητα στην αντιμετωπηση διαφορων εκφανσεων του ιδιου ζητηματος...
Κανενας Νομος λοιπον δεν μπορει να απαγορευσει σε ενα ζευγαρι να αποκτησει παιδι με τον α 'η β τροπο ,λογω ηλικιακων κριτηριων.
Αλλωστε ,η καταλληλοτητα 'η οχι ενος ανθρωπου να ειναι σωστος γονεας κρινεται απο χιλιους δυο αλλους παραγοντες και οχι απο την ηλικια....Νεαροτατα ζευγαρια εχουμε δει ,απειρες φορες να παραμελουν 'η να κακοποιουν τα παιδια τους ,ενω μεγαλυτερης ηλικιας ανθρωπους να αναλωνουν τη ζωη τους σε απεγνωσμενες προσπαθειες να αποκτησουν παιδι με εξωσωματικες ,η με υιοθεσιες κλπ.Και οπως πολυ σωστα επεσημαναν συμφορουμιτες ,ειναι πολυ συνηθισμενο ,λογω συνθηκων,τα παιδια να τ α αναθρεφουν τελικα οι γιαγιαδες και οι παπουδες και οχι οι γονεις...αρα τα παντα ειναι σχετικα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Θεωρω αδιανοητη
Επίσης!:)
Θεωρώ αδιανόητο να παίρνουν το παιδί ενός ηλικιωμένου ζευγαριού -ασχέτως τρόπου ¨απόκτησής¨ του- εάν και εφόσον είναι βασιζόμενοι μόνο και αποκλειστικά στον ηλικιακό παράγοντα...
Εφόσον τεκνοποίησαν,είναι ένα γεγονός τετελεσμένο και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τους στερήσει αυτό το πλάσμα,αυτό το συναίσθημα και αυτό το δικαίωμα εν γένει εαν και εφόσον δεν υπάρχουν και άλλοι λόγοι εκτός ηλικίας...όντως είναι άκρως φασιστικό...
Ωστόσο, δεν είμαι συναινετική στην διαδικασία υιοθεσιών σε άτομα προχωρημένης ηλικίας....Είναι κάτι που δεν είναι τετελεσμένο,δεν συμφωνώ, και δεν θα αναλάμβανα εύκολα τέτοιου είδους ευθύνη,δηλ. να διευκολύνω υιοθεσία σε άτομα προχωρημένης ηλικίας, παρά τους όποιους ηθικούς ενδοιασμούς -που ούτως ή άλλως θα υπάρχουν στους υπέρμαχους και των 2 απόψεων...- (και συμφωνώ εν κατακλείδι με αυτό που και εσύ καταλήγεις...όντως, τα πάντα είναι σχετικά, ειδικά σε τέτοιου είδους θέματα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν ειμαστε καλα
Να τους παρουν το παιδι τους? Δεν την εξηγω την αποφαση και δεν την αποδεχομαι.
Αλλοι ανικανοι νεοι μεγαλοι γινονται γονεις και τα εγκαταλειπουν, αδιαφορουν, τα εκμεταλλευονται κι αλλοι φουκαριαρηδες παλευουν να φερουν στον κοσμο μια ζωη, να δωσουν αγαπη ποσο μαλλον ακομα περισσοτερο φαινεται οταν αρχιζεις τις εξωσωματικες και παλευεις- οπως και οι υιοθεσιες- ειναι για επιβραβευση, δειχνει θεληση και προπαντων αγαπη
Προσωπικα δε θα υπηρχε τετοια περιπτωση να μου το κανουν και θα εφτανα στα ακρα, στα πολύ ακρα
και αυτο δεν το διαπραγματευομαι

Στην Ελλαδα δε θα γινοταν κατι τετοιο, θα επαναστατουσε ολος ο κοσμος, εκει τι κανουν? Αυτοι οι γονεις τι κανουν? Και πως εφτασε να συμβει κατι τετοιο? Το πρωτο η το τελευταιο ζευγαρι μεγαλης ηλικιας ειναι που κανει παιδια? Τα παιδια αγαπη θελουν, τι σημασια εχει αν στη δωσει ενας 70 αρης η ενας 30αρης?
Δεν τα καταλαβαινω αυτα. Οκ να δεχτω πως εχεις περισσοτερη ενεργητικοτητα σωματικα βιολογικα καθως εισαι νεος, αλλα οταν αγαπας, αποκτας ενεργητικοτητα απο κει που δεν την ειχες. Η αγαπη σου δινει ολα οσα σου λειπουν.

Δεν τα καταλαβαινω μερικα που γινονται στον κοσμο κι ουτε θελω. Δε θελω βρε αδερφε.

Ελπιζω αυτοι οι γονεις να κανουν φασαρια, πολλη μεγαλη φασαρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει βρε παιδιά: Μπορείς να υιοθετήσεις παιδί σε όποια ηλικία κι αν βρίσκεσαι; Δεν υπάρχει στη νομοθεσία όριο ηλικίας;
Άμα έχεις φράγκα σου δίνουν το παιδί αέρα πατέρα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγκληματικη για μενα δεν ειναι η αποφαση του δικαστηριου, η οποια προφανεστατα (διοτι διαφορετικα θα ηταν το λιγοτερο γελοιο) δε θα στηριχθηκε μονο στην ηλικια του ζευγαριου, αλλα η αποφαση του συγκεκριμενου ζευγαριου να φερει στον κοσμο ενα παιδι σε αυτη την ηλικια.
Ανεπιτρεπτο, τραγικα ανευθυνο εκ μερους τους και με λυπει πολυ το γεγονος οτι υπαρχουν ατομα που στο βωμο των προσωπικων "θελω" και μονο ειναι διατεθημενα να θυσιασουν ακομα και μια ζωη.
Και ναι κανεις δε γνωριζει το ποτε θα "φυγει", αλλα δεν ξεκινας να κανεις κατι-το οτιδηποτε- με τις χειροτερες προυποθεσεις, πολυ περισσοτερο δε να φερεις ενα παιδι στον κοσμο. Ελεος δηλαδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το πρόβλημα θεωρώ πως δεν είναι η απόφαση του δικαστηρίου... αυτή ήρθε σαν προσπάθεια λύσης ενός προβλήματος από τη στιγμή που δεν κατέστη δυνατή η αποτροπή του...
το οποίο πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι απ' ό,τι φαίνεται ακόμα και αν σε κάποιες χώρες τίθεται ηλικιακός περιορισμός στην εξωσωματική γονιμοποίηση, σε κάποιες άλλες ή δεν υπάρχει, ή λειτουργεί μια υπόγεια ιατρική οικονομία που είναι περισσότερο οικονομία παρά ιατρική.

Από κει κι έπειτα, το να προσπαθήσει το κράτος να εξασφαλίσει κάπως το μέλλον του παιδιού υποχρεώνοντας π.χ. κάποιους προχωρημένης ηλικίας "τεχνητούς" ή "φυσικούς" γονείς να έχουν ορίσει την διάδοχο κατάσταση για το παιδί τους (όπου εννοείται ότι θα μπαίνουν κι άλλες παράμετροι όπως π.χ. ότι το παιδί θα πρέπει να εξοικειώνεται με την "επόμενη πιθανή του οικογένεια" ώστε να μην βρεθεί στο ξάφνιασμα μιας μετεγκατάστασης) θα θεωρηθεί μάλλον τραβηγμένο και προφανώς θα συναντήσει αντιδράσεις καθώς και μόνη η κίνηση ανθρώπων αυτής της νοοτροπίας να αποκτήσουν με αυτόν τον τρόπο "βιολογικό" παιδί σε αυτή την ηλικία δείχνει κατ' εμέ την στενή αντίληψη της "βιολογικής" οικογένειας.

Οπότε, μάλλον επιστρέφουμε στη νοοτροπία των ανθρώπων, στην ανεξέλεγκτη χρήση της ιατρικής τεχνολογίας, στην αδυναμία του όποιου κράτους να ρυθμίσει με κοινώς αποδεκτό τρόπο κάποιες παρόμοιες καταστάσεις καθώς τρέχει ασθμαίνοντας πίσω από την επιστήμη...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top