[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλά το ποιών της Χρυσής Αυγής είναι γνωστό. Όπως και η σχέση της με την ΕΛ.ΑΣ. και η αβάντα που δίνει η τελευταία. Αλλά μόνο εμάς πρέπει να κατηγορούμε. Τον ανιστόρητο νεοέλληνα που έβαλε στη Βουλή τους τραμπούκους νεό-ναζί. Και φυσικά το όλο σκηνικό δεν πιστεύω ότι είναι τυχαίο. Δεν είναι τυχαία η επινόηση της ιδέας των δύο άκρων που εξισώνουν τους φασίστες με τους κομμουνιστές/αναρχικούς, σε μια εποχή που το κυβερνητικό μόρφωμα είναι ετοιμόρροπο.Προσπαθούν εν ολίγοις να πείσουν τον κόσμο ότι τα 2 άκρα θα οδηγήσουν τη χώρα σε εμφυλιακή κατάσταση και γι αυτό να επιστρέψει στο μαντρί (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ), χρησιμοποιώντας τον τραμπούκο της ΧΑ για να εκφοβήσει τον τα απολωλότα πρόβατα.

Couldn't agree more.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Κατ΄αρχας κατεβαζω πρωτος τους τονους γιατι διαλογο κανουμε:PΑν διαβασεις την επιτομη της ελληνικης ιστοριας απο τοαν αυστραλο david close(κυκλοφορει απο τις εκδοσεις θυραθεν) θα διαπιστωσεις οτι το κρατος τα τελευται 50 χρονια ρυθμιζε την οικονομια μεσω π.χ καθορισμου των επιτοκιων και αλλων αναγακστικων υποχρεωσεων προς τις τραπεζες...σε αυτο συνεβαλλαν και οι πολιτικες σχεδον ολων των κυβερνησεων οι οποιες επεβαλλαν το πλεον αντιεπιχειρηματικο φορολογικο συστημα της ευρωπης...η πελατοκρατια που στηριχθηκε πανω απο ολα στις νοοτροπιες των ελληνων γιγαντωσε πρωτα το δημοσιο και επειτα τα συνδικατα με αποτελεσμα η ελλαδα να ειναι η πρωτη χωρα του οοσα σε χαμανες εργατικες ωρες λογω απεργιων μεχρι τη δεκαετια του 90..επιπελεον η χωρα εφτασε να κυριαρχειται απο τεραστια δημοσια μονοπωλια τα οποια παραμενουν μεχρι σημερα ανεγγιχτα(ΔΕΗ,ΟΣΕ,ΛΑΡΚΟ,ΕΛΒΟ αστικες συγκοινωνιες κλπ).Γενικα δεν μπορω να σου πω πολλα απο εδω αλλα οποια εκδοχη της ελλεηνικης ιστοριας και να διαβασεις θα διαπιστωσεις οτι η ελλαδα δε γωνρισε ελευθερη οικονομια...Αυτα...καθε αντιλογος δεκτος:P

Όλο αυτό που περιγράφεις και με συγχωρείς για την παρέμβαση είναι πρακτική ισχυρού κρατικού παρεμβατισμού που παραπέμπει σε ισχυρότατη γραφειοκρατεία που πριμοδοτεί μια κεντρική πολιτική ηγεσία. Σύμφωνοι δεν είναι καθαρά καπιταλιστικό μοντέλο, αλλά ούτε και σοσιαλιστικό. Κατ αρχάς δεν έχει εφαρμοσθεί σοσιαλιστικό μοντέλο οικονομίας. Εκτός και αν θεωρείς το ΠΑΣΟΚ σοσιαλιστικό κόμμα επειδή έχει το ΣΟ στην ταμπέλα. Από την άλλη μεριά το ετοιμόρροπο κρατικίστικο μοντέλο που περιγράφεις έρχεται να αποτελειώσει το Θατσερικό νεοφιλελεύθερο μοντέλο που ξεκίνησε στην Αμερική και την Αγγλία τα 80ς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Όλο αυτό που περιγράφεις και με συγχωρείς για την παρέμβαση είναι πρακτική ισχυρού κρατικού παρεμβατισμού που παραπέμπει σε ισχυρότατη γραφειοκρατεία που πριμοδοτεί μια κεντρική πολιτική ηγεσία. Σύμφωνοι δεν είναι καθαρά καπιταλιστικό μοντέλο, αλλά ούτε και σοσιαλιστικό. Κατ αρχάς δεν έχει εφαρμοσθεί σοσιαλιστικό μοντέλο οικονομίας. Εκτός και αν θεωρείς το ΠΑΣΟΚ σοσιαλιστικό κόμμα επειδή έχει το ΣΟ στην ταμπέλα. Από την άλλη μεριά το ετοιμόρροπο κρατικίστικο μοντέλο που περιγράφεις έρχεται να αποτελειώσει το Θατσερικό νεοφιλελεύθερο μοντέλο που ξεκίνησε στην Αμερική και την Αγγλία τα 80ς.
Μα το πρωτο που λες ειναι ο ορισμος του σοσιαλισμου:hmm:Και το πασοκ μεχρι το 96 ηταν ακρως σοσιαλιστικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα το πρωτο που λες ειναι ο ορισμος του σοσιαλισμου:hmm:Και το πασοκ μεχρι το 96 ηταν ακρως σοσιαλιστικο...

Σοσιαληστρικο ηταν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Μα το πρωτο που λες ειναι ο ορισμος του σοσιαλισμου:hmm:Και το πασοκ μεχρι το 96 ηταν ακρως σοσιαλιστικο...

Τι λες; Πού τα διάβασες αυτά; Διάβασε το Μανιφέστο (μη ρωτήσεις ποιο), έστω, δεν κάνει κακό.

Ποιο ΠΑΣΟΚ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Τι λες; Πού τα διάβασες αυτά; Διάβασε το Μανιφέστο, έστω, δεν κάνει κακό.
Το εχω διαβασει το μανιφεστο:)Εσυ μπορεις αν θες να διαβασεις την ''Πορεια προ τον φιλελευθερισμο'' του μαρκου δραγουμη...Και γιατι αναφερεις συνεχως την ηλικια μου?Δε νομιζω να εχουμε και πολλα χρονια διαφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Μα το πρωτο που λες ειναι ο ορισμος του σοσιαλισμου:hmm:Και το πασοκ μεχρι το 96 ηταν ακρως σοσιαλιστικο...
Οπως επεσήμανα και πιο πριν . Σοβιετικό Μοντέλο Οικονομίας. Ελεγχόμενη οικονομία (check) χάρει μια μακροβιας ηγεσίας (πάλι check). Και μην μου πεις το πιο κλασσικό πεθαίνεις σοσιαλισμός εφαρμόστηκε στη ΕΣΣΔ γιατι δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Μα το πρωτο που λες ειναι ο ορισμος του σοσιαλισμου:hmm:Και το πασοκ μεχρι το 96 ηταν ακρως σοσιαλιστικο...
"Στις 6 Μάρτη του 1985 ο πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου εξαγγέλλει θεαματικά την περιβόητη «αγορά του αιώνα».Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΚΥΣΕΑ, εγκρίνεται η υπογραφή προσυμφώνων για την αγορά 40 αεροσκαφών F-16 και 40 Μιράζ 2000. Υλοποιείται έτσι μια προειλημμένη απόφαση, αγνοώντας το κοινό αίσθημα και τις διαμαρτυρίες για την καταστροφική αυτή επιλογή. Ταυτόχρονα ο πρωθυπουργός ανακοινώνει ότι η κυβέρνηση θα προχωρήσει εσπευσμένα στα εξοπλιστικά προγράμματα του Στρατού και του Ναυτικού, τα οποία αντιπροσωπεύουν κολοσσιαίες δαπάνες και χρέη που πρόκειται να κρατήσουν τη χώρα μας εξαρτημένη για πολλές δεκαετίες. Σύμφωνα με τους αρχικούς υπολογισμούς, το κόστος της «αγοράς του αιώνα» ξεπερνούσε τα 200 δισεκατομμύρια δραχμές. Κατά την υλοποίηση του προγράμματος, το ποσό αυτό αυξήθηκε σημαντικά ενώ η «αγορά του αιώνα» εξελίχτηκε σε ένα θερμοκήπιο οικονομικών και πολιτικών σκανδάλων."

Πάρε λαέ σοσιαλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Το εχω διαβασει το μανιφεστο:)Εσυ μπορεις αν θες να διαβασεις την ''Πορεια προ τον φιλελευθερισμο'' του μαρκου δραγουμη...Και γιατι αναφερεις συνεχως την ηλικια μου?Δε νομιζω να εχουμε και πολλα χρονια διαφορα...

Είσαι σίγουρος; Είναι ανεξήγητα αυτά που διαβάζω. Επικρατεί τεράστια σύγχυση εννοιών στο κεφάλι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Τι λες; Πού τα διάβασες αυτά; Διάβασε το Μανιφέστο (μη ρωτήσεις ποιο), έστω, δεν κάνει κακό.

Ποιο ΠΑΣΟΚ;
Μηπως εννοεις το κομμουνιστικο μανιφεστο?:P

Είσαι σίγουρος; Είναι ανεξήγητα αυτά που διαβάζω. Επικρατεί τεράστια σύγχυση εννοιών στο κεφάλι σου.
Δεν επικρατει συγχυση απλως τυχαινει να διαφωνουμε:PΚαι σου ειπα πριν οτι καταβαζω τους τονους γιατι διαλογο κανουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
"Στις 6 Μάρτη του 1985 ο πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου εξαγγέλλει θεαματικά την περιβόητη «αγορά του αιώνα».Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΚΥΣΕΑ, εγκρίνεται η υπογραφή προσυμφώνων για την αγορά 40 αεροσκαφών F-16 και 40 Μιράζ 2000. Υλοποιείται έτσι μια προειλημμένη απόφαση, αγνοώντας το κοινό αίσθημα και τις διαμαρτυρίες για την καταστροφική αυτή επιλογή. Ταυτόχρονα ο πρωθυπουργός ανακοινώνει ότι η κυβέρνηση θα προχωρήσει εσπευσμένα στα εξοπλιστικά προγράμματα του Στρατού και του Ναυτικού, τα οποία αντιπροσωπεύουν κολοσσιαίες δαπάνες και χρέη που πρόκειται να κρατήσουν τη χώρα μας εξαρτημένη για πολλές δεκαετίες. Σύμφωνα με τους αρχικούς υπολογισμούς, το κόστος της «αγοράς του αιώνα» ξεπερνούσε τα 200 δισεκατομμύρια δραχμές. Κατά την υλοποίηση του προγράμματος, το ποσό αυτό αυξήθηκε σημαντικά ενώ η «αγορά του αιώνα» εξελίχτηκε σε ένα θερμοκήπιο οικονομικών και πολιτικών σκανδάλων."

Πάρε λαέ σοσιαλισμό.
Μα οι μεγαλες κρατικες δαπανες δεν ειναι ουτε φιλελευθερη πρακτικη το αντιθετο μαλιστα...Γενικα εδω εχουμε μια κλασσικη περιπτωση ελληνικης διαφθορας που δε θα τη χαρακτηριζα ουτε ετσι ουτε αλλιως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
οταν δεις οτι στη χωρα σου δεν υπαρχει μελλον,ειτε λεγεται ελλαδα,ειτε ουγκαντα,ειτε γερμανια,και δεν βρισκεις τις ευκαιριες που θες τοτε ναι,να φυγεις απο αυτη,αλλα οχι να απαρνηθεις τις ριζες σου και την καταγωγη σου.υπαρχει διαφορα αναμεσα στο εθνος και στο κρατος .το ελληνικο κρατος ,το ξερουμε ολοι,οτι ειναι χρονια πισω και διαφερει κατα πολυ απο αυτο που αρμοζει στο συγχρονο κοσμο.επομενως ,δεν ειναι δυσκολο να πεις αντε στο διαολο και να φυγεις.οταν ομως δε θες να εχεις καμια σχεση με την πατριδα σου,με τον τοπο σου τοτε δεν εισαι αξιος να ζεις σε αυτον,ουτε και να θεωρεισαι ελληνας,ζιμπαμπουανος κτλ.
τωρα,οσον αφορα τα σημερινα ,καταδικαζονται απο καθε νοημων ανθρωπο,και πρεπει να καταδικαζονται ανεξαρτητος του χρωματος,της φυλης,της ιδεολογιας του δραστη και του θυματος.να παει μεσα ο αλητης ,να πληρωσει.αλλα δεν δεχομαι ρε που.. μου να γινεται η φασαρια λογω των κομματικων συμφεροντων και των δημοσκοπησεων.γιατι δεν εγινε ο ιδιος ντορος οταν κομμουνιστες σκοτωσαν 3 ανθρωπους το 2010 στη marfin?
ποιοι κομμουνιστες ρε φιλε? καποιοι δηθεν αναρχικοι το εκαναν που νομιζουν πως με το να καψουν την τραπεζα ή να πεταξουν μολοτωφ στους αστυνομικους θα καταρρευσει το συστημα και θα αλλαξει η πολιτικη κατασταση της χωρας...ασε που νομιζω επιτρεπεται να εχω στο πισω μερος του μυαλου μου πως ολες οι τραγωδιες δεν ειναι τυχαιο οτι συμβαινουν σε μεγαλες γενικες απεργιες οπου πληθος κοσμου εχει κατεβει στους δρομους.. προκειμενου λοιπον ο κοσμος να μην ασχοληθει με την απεργια ή την συγκεντρωση και να παρει θαρρος απο την επιτυχια αυτης ΄τυχαια΄ καποια ανθρωπινη ζωη θα χαθει και ετσι επερχεται ο πληρης αποπροσανατολισμος με πρωτεργατες σαφως τα αστικα ΜΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Μα οι μεγαλες κρατικες δαπανες δεν ειναι ουτε φιλελευθερη πρακτικη το αντιθετο μαλιστα...Γενικα εδω εχουμε μια κλασσικη περιπτωση ελληνικης διαφθορας που δε θα τη χαρακτηριζα ουτε ετσι ουτε αλλιως
Γενικά μιλάς σωστά αλλά το τελευταίο είναι ποοοοολλύ off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι βάζετε τους κομμουνιστές εδώ μέσα? Αυτοί δεν είναι που κάνουν αγώνα πίνοντας καφεδά- εμ απεργώντας εννοώ! Αυτοί οι αγώνες είναι απολύτως φιλικοί. Και προς του πολίτες, και προς το κράτος και προς το περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Τι βάζετε τους κομμουνιστές εδώ μέσα? Αυτοί δεν είναι που κάνουν αγώνα πίνοντας καφεδά- εμ απεργώντας εννοώ! Αυτοί οι αγώνες είναι απολύτως φιλικοί. Και προς του πολίτες, και προς το κράτος και προς το περιβάλλον.
Ωραία, οπότε ας κάτσουμε να απολαύσουμε την ζωάρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Φίλε και εγώ ήμουν αυτής της άποψης παλαιότερα, αλλά δεν είναι κρίμα να αφήσεις να καταστραφεί ένα έθνος καθώς όλοι οι επιστήμονες και οι μορφωμένοι θα το έχουν εγκαταλείψει? Συμφωνώ με τον θυμό και την αγανάκτηση σου σε μια χώρα που κυριαρχεί η λαμογία και το βόλεμα καθώς και με το γεγονός πως λίγοι είναι αυτοί που θα σταθούν πλάι σου για να αλλάξουν τα πράγματα. Πιστεύω όμως ότι αξίζει να προσπαθήσουμε. Αν εγκαταλείψουμε τη χώρα στη μοίρα της, καιροσκόποι σαν τους φασίστες και τους ναζί θα αδράξουν την ευκαιρία και θα οδηγήσουν τη χώρα στο γκρεμό, και θα ζήσουμε ΑΣΧΗΜΕΣ καταστάσεις. Και όντως έχουν και τη δύναμη και τη θέληση για κάτι τέτοιο. Πχ η δολοφονία σήμερα απ τον φασίστα.

Συμφωνώ μαζί σου,αλλά:
Αξίζει να θυσιάσω την επιστημονική καριέρα (που θα ήθελα να έχω) και τα όνειρα σχετικά με το μέλλον μου,για το αμφίβολο μέλλον της Ελλάδας;
Αξίζει να κάθομαι και να παλεύω για κάτι που δε ξέρω καν αν θα πραγματοποιηθεί και να θυσιάσω τα όνειρά μου ενώ μπορώ απλά να φύγω και να γλιτώσω από όλα τα προβλήματα;Στο κάτω κάτω έτυχε και γεννήθηκα Έλληνας.Είμαι στην Ελλάδα.Εφόσον δε μπορεί αυτή η χώρα να υποστηρίξει τα όνειρά μου,μου φαίνεται βλακεία το να κάτσω εδώ ενώ έχω την ευκαιρία να φύγω.

Ίσως κάποια μέρα αν η Ελλάδα μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις* μου να γυρίσω.Προς το παρόν ανυπομονώ να φύγω.

* λέγοντας απαιτήσεις δεν εννοώ τίποτα ιδιαίτερο.Μια ανεπτυγμένη χώρα,με επιστημονική κοινότητα,έργο,μεγάλα ερευνητικά κέντρα,ευκαιρίες,πολιτισμικό επίπεδο κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ωραία, οπότε ας κάτσουμε να απολαύσουμε την ζωάρα μας.

Μπα λέω να κατέβω για μια απεργία αύριο, έχει φάση.

Kidding, τις βαριέμαι.

Τώρα σοβαρά όμως, η απεργία θα αλλάξει την ζωάρα σου?

Συμφωνώ μαζί σου,αλλά:
Αξίζει να θυσιάσω την επιστημονική καριέρα (που θα ήθελα να έχω) και τα όνειρα σχετικά με το μέλλον μου,για το αμφίβολο μέλλον της Ελλάδας;
Αξίζει να κάθομαι και να παλεύω για κάτι που δε ξέρω καν αν θα πραγματοποιηθεί και να θυσιάσω τα όνειρά μου ενώ μπορώ απλά να φύγω και να γλιτώσω από όλα τα προβλήματα;Στο κάτω κάτω έτυχε και γεννήθηκα Έλληνας.Είμαι στην Ελλάδα.Εφόσον δε μπορεί αυτή η χώρα να υποστηρίξει τα όνειρά μου,μου φαίνεται βλακεία το να κάτσω εδώ ενώ έχω την ευκαιρία να φύγω.

Ίσως κάποια μέρα αν η Ελλάδα μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις* μου να γυρίσω.Προς το παρόν ανυπομονώ να φύγω.

* λέγοντας απαιτήσεις δεν εννοώ τίποτα ιδιαίτερο.Μια ανεπτυγμένη χώρα,με επιστημονική κοινότητα,έργο,μεγάλα ερευνητικά κέντρα,ευκαιρίες,πολιτισμικό επίπεδο κτλ.

Δυστυχώς, δεν έχετε καταλάβει τι εστί παγκόσμια κρίση, και έχετε μια πλασματική ιδέα περί παράδεισου για τις χώρες του εξωτερικού. Ποιες εννοείς? Εκείνες που πληρώνεις 30 χιλιάρικα τον χρόνο για να κάνεις το "όνειρο" σου πραγματικότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Μπα λέω να κατέβω για μια απεργία αύριο, έχει φάση.

Kidding, τις βαριέμαι.

Τώρα σοβαρά όμως, η απεργία θα αλλάξει την ζωάρα σου?



Δυστυχώς, δεν έχετε καταλάβει τι εστί παγκόσμια κρίση, και έχετε μια πλασματική ιδέα περί παράδεισου για τις χώρες του εξωτερικού. Ποιες εννοείς? Εκείνες που πληρώνεις 30 χιλιάρικα τον χρόνο για να κάνεις το "όνειρο" σου πραγματικότητα?
Ναι, μπορεί να αλλάξει τη ζωή μου η απεργία.
Όπως άλλαξε και την ζωή των αμερικάνων του 1886 που δούλευαν 12 ώρες και περισσότερο μόνο για τον επιούσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου,αλλά:
Αξίζει να θυσιάσω την επιστημονική καριέρα (που θα ήθελα να έχω) και τα όνειρα σχετικά με το μέλλον μου,για το αμφίβολο μέλλον της Ελλάδας;
Αξίζει να κάθομαι και να παλεύω για κάτι που δε ξέρω καν αν θα πραγματοποιηθεί και να θυσιάσω τα όνειρά μου ενώ μπορώ απλά να φύγω και να γλιτώσω από όλα τα προβλήματα;Στο κάτω κάτω έτυχε και γεννήθηκα Έλληνας.Είμαι στην Ελλάδα.Εφόσον δε μπορεί αυτή η χώρα να υποστηρίξει τα όνειρά μου,μου φαίνεται βλακεία το να κάτσω εδώ ενώ έχω την ευκαιρία να φύγω.

Ίσως κάποια μέρα αν η Ελλάδα μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις* μου να γυρίσω.Προς το παρόν ανυπομονώ να φύγω.

* λέγοντας απαιτήσεις δεν εννοώ τίποτα ιδιαίτερο.Μια ανεπτυγμένη χώρα,με επιστημονική κοινότητα,έργο,μεγάλα ερευνητικά κέντρα,ευκαιρίες,πολιτισμικό επίπεδο κτλ.


Μια απλή ερώτηση:

Ποιος θα σώσει τον "καιόμενο"; Τα γεροντογυναικόπαιδα;

Διαπιστώνω ακόμη μια θεωρία του ατομικιστή. Να σώσω την καριέρα μου, όλοι να σώσετε το τομάρι σας και την ζωούλα σας αλλά ποιος θα σώσει την πατρίδα; Αν φεύγουν και τα νέα "εναλλακτικά" μυαλά, οι νέοι με τις πολλές περγαμηνές και certificates, τότε τι θα απογίνουμε σαν χώρα; Ποιος θα την επαναδομήσει; Μήπως κανένας εξωγήινος; Γιατί πρέπει να οδεύουμε συνεχώς στην καταστροφή και όχι να σταματήσουμε την καταστροφή; Νομίζω ότι οι περισσότεροι που ονειρεύεστε την "Γη της επαγγελίας" του εξωτερικού, σαν να αποποιείστε των ευθυνών σας για τούτη τη χώρα που πρώτη δίδαξε την ψυχαγωγία μέσω της τέχνης, την λογοτεχνία, τις επιστήμες, το πολίτευμα ως τρόπο ζωής και όχι ως σάκο του κομματικού μποξ που έχουμε σήμερα. Πρέπει λιγάκι να ρίξουμε τους τόνους και να εργαστούμε όλοι μας, από το κάθε πόστο ο καθένας, και να βοηθήσουμε τουλάχιστον για τις επόμενες γενιές που δεν μας φταίνε σε τίποτα. Αυτό που δεν έχουν οι ξένοι είναι μια λέξη το "φιλότιμο" στο λεξιλόγιό τους όπως επίσης, η χώρα μας άντεξε στο διάβα των αιώνων: με το "εμείς" που λέει και ο Μακρυγιάννης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου,αλλά:
Αξίζει να θυσιάσω την επιστημονική καριέρα (που θα ήθελα να έχω) και τα όνειρα σχετικά με το μέλλον μου,για το αμφίβολο μέλλον της Ελλάδας;
Αξίζει να κάθομαι και να παλεύω για κάτι που δε ξέρω καν αν θα πραγματοποιηθεί και να θυσιάσω τα όνειρά μου ενώ μπορώ απλά να φύγω και να γλιτώσω από όλα τα προβλήματα;Στο κάτω κάτω έτυχε και γεννήθηκα Έλληνας.Είμαι στην Ελλάδα.Εφόσον δε μπορεί αυτή η χώρα να υποστηρίξει τα όνειρά μου,μου φαίνεται βλακεία το να κάτσω εδώ ενώ έχω την ευκαιρία να φύγω.

Ίσως κάποια μέρα αν η Ελλάδα μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις* μου να γυρίσω.Προς το παρόν ανυπομονώ να φύγω.

* λέγοντας απαιτήσεις δεν εννοώ τίποτα ιδιαίτερο.Μια ανεπτυγμένη χώρα,με επιστημονική κοινότητα,έργο,μεγάλα ερευνητικά κέντρα,ευκαιρίες,πολιτισμικό επίπεδο κτλ.

Αν δεν παλέψεις για τα όνειρα του άλλου γιατί ο άλλος να παλέψει για τα δικά σου? Αν την κάνουμε όλοι προς τα έξω ρίχνουμε ταφόπλακα στην Ελλάδα μια και καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top