[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ωραία τα ιδανικά και οι θεωρίες, αλλά νομίζω πως το ερώτημα στις περισσότερες περιπτώσεις είναι δίλλημα, και είναι αυτό: Να μείνεις εδώ και να παλεύεις μια ζωή για μια δουλειά στην οποία θα κάνεις 12ωρα και θα πληρώνεσαι ελάχιστα, και το κράτος είναι ο εχθρός σου, και να φοβάσαι πότε θα ψηφίσουν τα πρόβατα τους φασίστες στην εξουσία ή να πας κάπου όπου θα δουλεύεις 8ωρο και θα πληρώνεσαι ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ, θα σκέφτεσαι το μέλλον σου και το κράτος σε αντιμετωπίζει ως άτομο με αξιοπρέπεια που συνεισφέρει στην κοινωνία;

Η χώρα μου είναι χώρα μου κατά τύχη. Αντίθετα το πόσο καλή είναι η ζωή σου είναι κάτι που μπορείς να καθορίσεις. Γι'αυτό και έχει προτεραιότητα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ωραία τα ιδανικά και οι θεωρίες, αλλά νομίζω πως το ερώτημα στις περισσότερες περιπτώσεις είναι δίλλημα, και είναι αυτό: Να μείνεις εδώ και να παλεύεις μια ζωή για μια δουλειά στην οποία θα κάνεις 12ωρα και θα πληρώνεσαι ελάχιστα, και το κράτος είναι ο εχθρός σου, και να φοβάσαι πότε θα ψηφίσουν τα πρόβατα τους φασίστες στην εξουσία ή να πας κάπου όπου θα δουλεύεις 8ωρο και θα πληρώνεσαι ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ, θα σκέφτεσαι το μέλλον σου και το κράτος σε αντιμετωπίζει ως άτομο με αξιοπρέπεια που συνεισφέρει στην κοινωνία;

Η χώρα μου είναι χώρα μου κατά τύχη. Αντίθετα το πόσο καλή είναι η ζωή σου είναι κάτι που μπορείς να καθορίσεις. Γι'αυτό και έχει προτεραιότητα πάντα.

Σύμφωνοι, δικαίωμά σου να θέτεις το ατομικό συμφέρον άνω του συλλογικού. Όταν αντιμετωπίζεις την πατρίδα σου ως προϊόν τύχης, άρα με αδιαφορία, γιατί περιμένεις να μην ανταποδώσει όμως; Υπενθυμίζω ότι οι πολίτες διαμορφώνουν την χώρα τους.
Και στο κάτω κάτω δεν έχεις προλάβει να της δώσεις κάτι, ούτε σου χρωστά κάτι σε τέτοια ηλικία (αυτό προφανώς εφαρμόζει σε όλους μας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Σύμφωνοι, δικαίωμά σου να θέτεις το ατομικό συμφέρον άνω του συλλογικού. Όταν αντιμετωπίζεις την πατρίδα σου ως προϊόν τύχης, άρα με αδιαφορία, γιατί περιμένεις να μην ανταποδώσει όμως; Υπενθυμίζω ότι οι πολίτες διαμορφώνουν την χώρα τους.
Και στο κάτω κάτω δεν έχεις προλάβει να της δώσεις κάτι, ούτε σου χρωστά κάτι σε τέτοια ηλικία (αυτό προφανώς εφαρμόζει σε όλους μας).
κατ'αρχάς το οτι δεν μου έχει προσφέρει κάτι με κάνει να μην έχω επιθυμία να του προσφέρω και εγώ τίποτα. you reap what you sow. είτε είναι αυτή η χώρα η Ελλάδα είτε η σουηδία. από εκεί και πέρα καθόλου αδιάφορος δεν είμαι. όταν το ~80% των νέων αδιαφορεί και από τους υπόλοιπους τα 3/5 είναι χρυσαυγίτες πιστεύεις υπάρχει λόγος να ασχοληθώ καθόλου; ζούμε σε μια παράνοια φίλε. εγώ είμαι ένας μόνο πολίτης και ουδεμία σημασία έχει αν μόνος μου έχω κάποια πιστεύω, η συλλογική νοοτροπία είναι αυτή που έχει σημασία και αυτή στην ελλάδα πήγε από τη λαμογιά και το βόλεμα στο φασισμό και τη συνωμοσιολογία. σήμερα εδώ τον άλλον τον ΕΣΦΑΞΑΝ και θα δεις στις δημοσκοπήσεις σε καμιά βδομάδα η χρυσή αυγή στο 15%.
λυπάμαι, αλλά δεν είναι στο χέρι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ρε παιδια ας το σκεφτουμε αλλιως.... Εγω θελω να μεινω στην Ελλαδα... Αλλα πως θα ζησω οταν το 90% των νεων ειναι ανεργοι? Θελω να βοηθησω στην αναπτυξη, αλλα πως να το κανω οταν δεν εχω δουλεια...?? Αμα καταφερω και βρω δουλεια στο εξωτερικο τι θα κανω? Δε θα παω?? Θα κοιταξω το κοινωνικο συνολο η το βιοπορισμο μου?? Μηπως τελικα οι νεοι δε φευγουν απο μονοι τους αλλα τους διωχνει η ιδια η Ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ρε παιδια ας το σκεφτουμε αλλιως.... Εγω θελω να μεινω στην Ελλαδα... Αλλα πως θα ζησω οταν το 90% των νεων ειναι ανεργοι? Θελω να βοηθησω στην αναπτυξη, αλλα πως να το κανω οταν δεν εχω δουλεια...?? Αμα καταφερω και βρω δουλεια στο εξωτερικο τι θα κανω? Δε θα παω?? Θα κοιταξω το κοινωνικο συνολο η το βιοπορισμο μου?? Μηπως τελικα οι νεοι δε φευγουν απο μονοι τους αλλα τους διωχνει η ιδια η Ελλαδα?
Σίγουρα το δίλλημα είναι τεράστιο. Και η δική μου άποψη στο θέμα δεν είναι ελαφρά τη καρδία...Και οι 2 απόψεις είναι εξ ίσου τεκμηριωμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ρε παιδια ας το σκεφτουμε αλλιως.... Εγω θελω να μεινω στην Ελλαδα... Αλλα πως θα ζησω οταν το 90% των νεων ειναι ανεργοι? Θελω να βοηθησω στην αναπτυξη, αλλα πως να το κανω οταν δεν εχω δουλεια...?? Αμα καταφερω και βρω δουλεια στο εξωτερικο τι θα κανω? Δε θα παω?? Θα κοιταξω το κοινωνικο συνολο η το βιοπορισμο μου?? Μηπως τελικα οι νεοι δε φευγουν απο μονοι τους αλλα τους διωχνει η ιδια η Ελλαδα?

To πρόβλημα είναι να κατανοήσουμε τι σημαίνει Ελλάδα για μια υγιή μερίδα του κόσμου, μακρυά από κομματικές σκοπιμότητες. Επίσης πρέπει να πάψουμε να βλέπουμε την Ελλάδα ως ξένη πατρίδα και να νιώθουμε ξένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rabo97

Νεοφερμένος

Ο Rabo97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Γνωρίζω ότι υπάρχει ένα ακόμη θέμα που ασχολείται με την πολιτική https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=46736 αν οι διαχειριστές κρίνουν ότι αυτό το thread συγχέεται με εκείνο είναι ελεύθεροι να το κλείσουν.

Είμαι 16 χρονών, μαθητής β' λυκείου. Μέχρι τώρα, τα θέματα πολιτικής φύσεως δεν με αφορούσαν ιδιαίτερα, μόλις που κρατούσα τον εαυτό μου ενημερωμένο για το εκάστοτε σύστημα. Μέχρι, δηλαδή, πριν από 1,5 χρόνο. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, είχα μάθει πως ο ναζισμός είναι το έσχατο κακό, είχα αηδιάσει από τα απάνθρωπα εγκλήματα που έμαθα ότι είχαν γίνει κατα Χίτλερ και είχα πιστέψει, προφανώς με παιδική αφέλεια, πως ο ναζισμός δεν υπήρχε πια και πως ο ρατσισμός περιοριζόταν σε φαινόμενα όπως η περίπτωση της γριούλας στο διπλανό διαμέρισμα που είχε παθολογική φοβία με Τούρκους και Πακιστανούς, χωρίς λόγο και αιτία.

Ξαφνικά, όχι τόσο καιρό πριν, ανοίγω ανέμελα την τηλεόραση για να βρεθώ μπροστά στο σύμβολο της ΧΑ, που στα μάτια μου και τότε και τώρα είναι η χιτλερική σβάστικα. Σοκάρομαι, σηκώνω την ένταση στην τηλεόραση και ακούω (ήταν τότε με το γνωστό σε όλους μας "Εγέρθητω!" στην συνέντευξη του Μιχαλολιάκου).

Η πρώτη μου αντίδραση; Ομολογώ πως ήταν το σοκ. Άλλα αυτό δεν κράτησε πολύ, καθώς γέλασα. Γέλασα με τους παλιάτσους που νόμιζαν οτι σε μια χώρα όπως η ΕΛΛΑΔΑ θα μπορούσαν να περάσουν τον ναζισμό. Μια χώρα που πέρασε 400 χρόνια τουρκοκρατίας, Α' & Β παγκόσμιο πόλεμο, τους Βαλκανικούς πολέμους παράλληλα, τον Μεσοπόλεμο, για να βρεθεί τελικά στην Χούντα την οποία έριξε και κρέμασε τους υπεύθυνους για την ανέγερση της.

Που να φανταστώ, τότε, ότι θα βρισκόμουν στα δεκαέξι μου χρόνια, λίγο πριν ανοίξω τα φτερά μου στον έξω κόσμο, ότι δεν θα ανησυχουσα για τις επικείμενες πανελλαδικές και για το πάρτυ το επόμενο σάββατο, αλλά για τον κίνδυνο αυτό.

Θέλω να ακούσω γνώμες συνομηλίκων μου και μη. Θέλω να ακούσω φωνές ατόμων που έχουν αγανακτήσει, που θέλουν να "ξεβρωμίσει ο τόπος", όπως το θέτουν τα χρυσα αυγά, από τέτοια φαινόμενα ναζισμού. Θέλω να πιστέψω ότι η Ελλάδα μου δεν έχει γεμίσει από 15χρονα τα οποία πανηγυρίζουν το πρωί στο σχολείο όταν ακούνε ότι το κόμμα που οι γονείς τους υποστηρίζουν τόσο παθιασμένα μόλις σκότωσε άλλον ένα μετανάστη, παράνομο ή όχι.

Παρακαλώ πείστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teaser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Τη στάση της ΔΑΠ στη σχολή Δικτύων στο Βόλο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας καταγγέλλει η Επιτροπή Αγώνα Δικτύων. Όπως σημειώνει, η ΔΑΠ μπροστά στο ψήφισμα καταδίκης που κατέθεσε ο εκλεγμένος με την «Πανσπουδαστική ΚΣ», για τη δολοφονική επίθεση χρυσαυγιτών σε μέλη του ΚΚΕ στο Πέραμα, ψήφισε ΛΕΥΚΟ.
δαπιτες για αλλη μια φορα γινεστε ρεζιλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
... όταν το ~80% των νέων αδιαφορεί και από τους υπόλοιπους τα 3/5 είναι χρυσαυγίτες πιστεύεις υπάρχει λόγος να ασχοληθώ καθόλου; ζούμε σε μια παράνοια φίλε. εγώ είμαι ένας μόνο πολίτης και ουδεμία σημασία έχει αν μόνος μου έχω κάποια πιστεύω, η συλλογική νοοτροπία είναι αυτή που έχει σημασία και αυτή στην ελλάδα πήγε από τη λαμογιά και το βόλεμα στο φασισμό και τη συνωμοσιολογία. σήμερα εδώ τον άλλον τον ΕΣΦΑΞΑΝ και θα δεις στις δημοσκοπήσεις σε καμιά βδομάδα η χρυσή αυγή στο 15%.
λυπάμαι, αλλά δεν είναι στο χέρι μου.

[...]
Κάθε φορά που θα γεμίζει το φεγγάρι να θυμάσαι
Ότι δεν είσαι πια μόνος
Κάθε φορά που θα γέρνεις στο σκοτάδι να κοιμάσαι
Να μη σε σκιάζει ο χρόνος
Κάθε φορά που θα γεμίζει το φεγγάρι μη φοβάσαι
Κάτι παραπάνω ξέρει κι ο παλιός
Σήκωστο κεφάλι ψηλά πανάθεμά σε
Εμείς μπορούμε κι αλλιώς.

Γι' αυτό σου λέω είναι βαριά τιμωρία
να θέλει η νιότη σου να τρέξει μπροστά.
Πείσε την πρώτα ότι δε κάνει αγγαρεία
κι ύστερα τράβα απ' αυτήν χωριστά.

Τρέχα και βρες τις στιγμές που δε λύγισε ο καιρός
Έχουν κουρνιάξει στις λεύτερες ψυχές
Και τραγουδούν για κείνους που όλα τα κάνανε αλλιώς
Αυτούς που δεν γονάτισαν ακόμα οι ευχές

Γίνανε λόγια απλά κι αυτές με φαντασία
γι' αυτό περίεργα απόψε, δε στο 'πα
δεν ικετεύουνε πια γι' αθανασία
με προσευχές και παράξενα κόλπα.

Μη ξεχνάς, όσοι χάνουν το τρόπο τους γερνούν
Χωρίς να κρατήσουν ομορφιά και στιγμές
Οι λυγισμένοι του σήμερα πάντα θα θρηνούν
Είναι παράξενες σίγουρα οι μέρες αυτές.


***​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aceBill

Νεοφερμένος

Ο aceBill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ειναι αδιανοητο πως μερικοι ανιδεοι ακολουθουν την Χ.Α. με οτι συνεπάγεται αυτο (πχ επιθεση σε αλλοδαπους ή "ιεροτελεστίες" κατω απο την ακροπολη)
Βεβαια, σε μια χωρα που η δημοκρατια --οπως και το συνταγμα-- εχουν καταληθει, απο δηθεν δημοκρατες, η Χ.Α. προσπαθει μανιωδως να καταλησει οτι εχει απομεινει.... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγαθαρχιδης

Νεοφερμένος

Ο Αγαθαρχιδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ο ρατσισμος δεν ειναι κατι καινουργιο που δημιουργηθηκε παραλληλα με την χρυση αυγη. Απορω γιατι εστιαζουμε και κολλαμε σε αυτην. Το μεγαλο προβλημα μας δεν ειναι η χα ουτε καμια κυβερνηση, ειναι η ιδια μας η νοοτροπια. Για την κοινωνικη υποκρισια μιλαει κανεις? Οταν ο καλος κοσμακις καθεται τα ξυνει και "συγκινειται" κατα τα αλλα για τις βιαιοπραγιες της χρυσης αυγης και αλλων, αλλοι πεινανε στους δρομους μεσα στην εξαθλιωση. Ο κοσμακις στο δρομο που παει για την καφετερια παρατηρει στο κρασπεδο να καθονται ζητιανοι-αστεγοι, αλλα δε μπαινει στον κοπο να βοηθησει εστω και λιγο καποιον συμπολιτη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ένα ξέρω...ότι η Αpple έβγαλε ένα νέα μοντέλο iPhone. Το καλοκαίρι τελείωσε. Ο κόσμος επέστρεψε μαυρισμένος από τις παραλίες έτοιμος για δράση. Σε λίγο καιρό θα μιλήσουμε για τα Χριστούγεννα, μετά για το Καρναβάλι, μετά για το Πάσχα...και μετά θα φτάσουμε στο καλοκαίρι. Νιώθω παρακατιανός που δεν έχω να αγοράσω μοδάτο iPhone, πανάκριβο τζιν, κ.α. αλλά νιώθω συνάμα άσχημα που ο διπλανός μου ψάχνει στον κάδο απορριμάτων για ένα κομμάτι μισοφαγωμένο πεταμένο ψωμί! Στις συζητήσεις ανακυκλώνω τα ίδια που μονοπωλούν: η ανεργία των νέων είναι 60%, για τα σουξέ της Πάολας,...κ.α. καθημερινά. Όμως και η τηλεόραση κάνει τη δουλειά της: αποχαυνώνει. Μια με τον νεκρό και την Χ.Α. και μια με τον εγγονό-σφαγέα. Σκέτη αηδία. Ο τηλεκομματικός κανιβαλισμός αλά Αλέξη Γρηγορόπουλου. Κανένας σεβασμός στον νεκρό. Η σκύλευση συνεχίζεται για μισή μονάδα στις δημοσκοπήσεις. Μια Ελλάδα αντιφατικών εικόνων διαφθοράς και ψυχιατρείου, μεταξύ άκρων. Ψάχνω να βρω μια λογική σε όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Κατ' αρχάς εγώ είμαι μαζί σου 1000%, αλλά αν μελετήσεις την ιστορία της Ελλάδας στην κατοχή και στη δικτατορία, θα δεις γιατί δε θα πρεπε να σοκαριστούμε από την άνοδο της χρυσής αυγής.

Διοτί στη μεν κατοχή, μεγάλο μέρος του πληθυσμού πήρε την πλευρά του χίτλερ και των Γερμανών ναζιστών (βλ. κατοχική κυβέρνηση, τάγματα ασφαλείας, Χωροφυλακή, εν μέρει Οργάνωση Χ, μαυραγορίτες-"βάστα Ρόμμελ" κτλ.), έχοντας ήδη ως ιδεολογικό και πολιτικό υπόβαθρο το καθεστώς Μεταξά, σε συνδυασμό με την απόλυτη ιδιοτέλεια που είχε ως σκοπό την ευημερία ακόμα κι αν τεράστιο πλήθος πέθαινε από την πείνα στις πόλεις ενώ γίνονταν εκτελέσεις στην ύπαιθρο από τα SS ως αντίποινα για τις πράξεις των αντιστασιακών.

Αυτός ο πολιτικός χώρος δεν εξαφανίστηκε. Επανήλθε στη μεταπολεμική εποχή και συντάχθηκε πλήρως με τη δικτατορία των συνταγματαρχών. Μετά την πτώση τους, μια ομάδα γύρω από κάποιον άγνωστο τότε Νικόλαο Μιχαλολιάκο, ο οποίος είχε κατηχιστεί από τον Γεώργιο Παπαδόπουλο ενώ βρίσκονταν και οι δύο στις φυλακές μετά την πτώση της χούντας, ίδρυσε τη Χρυσή Αυγή. Το 1984, το μεγαλύτερο μέρος της Χρυσής Αυγής, μαζί με τον αρχηγό της, προσχωρεί στην ΕΠΕΝ, πνευματικός αρχηγός και ιδρυτής της οποίας ήταν ο Παπαδόπουλος. Η ΕΠΕΝ στις ευρωεκλογές του 1984 εξέλεξε 1 βουλευτή, αφού πήρε το 2,3% των ψήφων.

Σύντομα όμως άρχισαν οι διχόνοιες και ο Μιχαλολιάκος αποχώρησε. Στη θέση του ως πρόεδρος της νεολαίας του κόμματος ο Μάκης Βορίδης. Αυτός στη συνέχεια ίδρυσε το Ελληνικό Μέτωπο το οποίο προσχώρησε στο λάος το 2005. Άλλοι πάλι κατέληξαν στην χρυσή αυγή.

Όσο για τη δικτατορία, πέρα από το Πολυτεχνείο, στο οποίο εκτός από τους φοιτητές, λίγοι πήραν το μέρος τους εναντίων των συνταγματαρχών, το μόνο δείγμα αντίστασης εναντίον της χούντας ήταν 2 διαδηλώσεις - μια στο μνημόσυνου του Γ. Παπανδρέου και μια στην κηδεία του Σεφέρη. Με λίγα λόγια, ο λαός στην καλύτερη περίπτωση ανεχόταν τη χούντα, ενώ σημαντικά και πολυάριθμα κομμάτια της τότε κοινωνίας, όπως οι αγρότες, την υποστήριξαν.

Τα παραπάνω δεν μπορούν να εξηγήσουν από μόνα τους την άνοδο της Χρυσής Αυγής ούτε αποτελούν ανάλυση σχετικά με το πολιτικό σκηνικό. Όμως δείχνουν γιατί δε θα πρεπε να σοκαριστούμε για την απήχηση και την υποστήριξη που απολαμβάνει αυτό το κόμμα/οργάνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ακριβως! Πιστευω οτι δεν ειναι μικρο το ποσοστο των Νεολληνων που ειχαν κι εχουν εθνικιστικες εως και ρατσιστικες αντιληψεις. Οχι οτι αυτο δεν συμβαινει και σε αλλες χωρες. Η λαθρομεταναστευση και η οικονομικη κριση ηταν απλα η αφορμη για να ανελθει στην επιφανεια η ΧΑ. Τη δεκαετια του 90, οταν τα ποσοστα της ΧΑ ηταν 0.2%, νομιζετε δεν υπηρχαν αρκετα ατομα που συμφωνουσαν με την πολιτικη της; Υπηρχαν αλλα "φοβοντουσαν" να το πουν ελευθερα, γιατι αν ψηφιζες χ.α εκεινη την εποχη ησουν ψυχακιας. Τωρα βλεπεις τον καθενα νεο και γερο φτωχο και πλουσιο να τους υποστηριζει ανοιχτα και να νομιζουν οτι αυτο το κομμα θα βγαλει τη χωρα απο το αδιεξοδο... Και για τη χουντα που ειπωθηκε παραπανω, εχει περασει η εκδοχη οτι ολος ο ελληνικος λαος ταχα αντισταθηκε στη χουντα, ενω κατι τετοιο δεν ισχυει. Εχω ακουσει απο πολλους να λενε, εστω και πανω σε χαλαρη κουβεντα, οτι τοτε ζουσαν καλυτερα και οτι μακαρι να χαν σημερα μια χουντα...Εχω την εντυπωση ομως οτι οσο θα περναει ο καιρος, αυτα δεν θα λεγονται μονο πανω σε χαλαρες κουβεντες, αλλα και σοβαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Βλέπω γράφετε στις 5 , γράφετε στις 6 , γράφετε στις 7 , γράφετε στις 8 , .... Άμα δεν έχετε τα κότσια να κατέβετε στο κερατσινι να πολέμησετε για την συνάνθρωπο σας τι τα λέτε ; Καλύτερα μην μιλάτε καθόλου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Ε ενταξει. Μπορει καποιοι απο δω να κατεβηκαν οντως στην πορεια και να τα λενε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ε ενταξει. Μπορει καποιοι απο δω να κατεβηκαν οντως στην πορεια και να τα λενε. :P
'Η μπορει να κατεβουν λιγο αργοτερα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Τα δακρυγονα σου πειραζουν το μυαλο, μην μπλεκεις μαζι τους.
Αυτα και οι λαμπαδιασμενοι καδοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teaser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Το ΣΚΑΙ ονομασε τους χρυσαυγιτες που ηταν κρυμμενοι πισω απο τα ΜΑΤ και πετουσαν πετρες ''αγανακτησμενους πολιτες'' που πετανε πετρες στους κουκουλοφορους..οτι και να πεις γι αυτα τα καθαρματα τους δημοσιογραφους ειναι λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Μια απλή ερώτηση:

Ποιος θα σώσει τον "καιόμενο"; Τα γεροντογυναικόπαιδα;

Διαπιστώνω ακόμη μια θεωρία του ατομικιστή. Να σώσω την καριέρα μου, όλοι να σώσετε το τομάρι σας και την ζωούλα σας αλλά ποιος θα σώσει την πατρίδα; Αν φεύγουν και τα νέα "εναλλακτικά" μυαλά, οι νέοι με τις πολλές περγαμηνές και certificates, τότε τι θα απογίνουμε σαν χώρα; Ποιος θα την επαναδομήσει; Μήπως κανένας εξωγήινος; Γιατί πρέπει να οδεύουμε συνεχώς στην καταστροφή και όχι να σταματήσουμε την καταστροφή; Νομίζω ότι οι περισσότεροι που ονειρεύεστε την "Γη της επαγγελίας" του εξωτερικού, σαν να αποποιείστε των ευθυνών σας για τούτη τη χώρα που πρώτη δίδαξε την ψυχαγωγία μέσω της τέχνης, την λογοτεχνία, τις επιστήμες, το πολίτευμα ως τρόπο ζωής και όχι ως σάκο του κομματικού μποξ που έχουμε σήμερα. Πρέπει λιγάκι να ρίξουμε τους τόνους και να εργαστούμε όλοι μας, από το κάθε πόστο ο καθένας, και να βοηθήσουμε τουλάχιστον για τις επόμενες γενιές που δεν μας φταίνε σε τίποτα. Αυτό που δεν έχουν οι ξένοι είναι μια λέξη το "φιλότιμο" στο λεξιλόγιό τους όπως επίσης, η χώρα μας άντεξε στο διάβα των αιώνων: με το "εμείς" που λέει και ο Μακρυγιάννης.




Να σώσω τα γεροντογυναικόπεδα ως τι;Με ποιά ιδιότητα; Του απόφοιτου του Φυσικού Αθηνών; Να κάτσω στην Ελλάδα να κάνω τι; Να με συντηρεί η μάνα μου και το επίδομα ανεργείας; Ποιές είναι οι προοπτικές μου στην Ελλάδα; Τι στόχους και τι όνειρα μπορώ να κάνω στην Ελλάδα; Τόσοι νέοι με περγαμηνές βρίσκονται στη σημερινή Ελλάδα,που είναι;Τι κάνουν αυτοί;

Δεν ήξερα να χαραμίσω τη ζωή μου έτσι,για την Ελλάδα ρε γαμώτο!
Προτιμώ λοιπόν να σώσω τη ζωούλα μου όπως λες παρά να παλέψω για κάτι που δε ξέρω καν αν μπορεί και αξίζει να σωθεί.Κρίνοντας από τη σημερινή νεολαία,το κόσμο δηλαδή που θα βρίσκεται αύριο στην εξουσία το μόνο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι να δω πως θα ξεφύγω από όλα αυτά,αν γίνεται να πάψω να ασχολούμαι και να κάνω τα όνειρά μου.Δεν είμαι καν σίγουρος οτι μπορεί να υπάρξει αλλαγή.Βλέπω και τα παιδιά στο σχολείο μου...τους αυριανούς πολίτες.
Δε θα πάρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top