Προβληματικές επιδόσεις των Windows

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οπωσδηποτε χρειαζεσαι ενα registry cleaner.
Επισης θα κανεις εκκαθαριση δισκου (δεξι κλικ στο σκληρο δισκο, ιδιοτητες, εκκαθαριση) για να σβηστουν προσωρινα αρχεια.
Δοκιμασε το WinUtilities 6.2 που κανει αυτες τις δουλειες (Ειδικα το disc cleaner και το registry cleaner ειναι πολυ καλα). Ειναι trial και μπορεις να το χρησιμοποιησεις για 30 ημερες.
https://www.ylcomputing.com/content/view/12/31/
Δηλαδή πρέπει να κάνω και τα δύο; Αυτό με το δεξί κλικ θα το δοκιμάσω, θενξ!!
Αυτο γινεται διοτι, εχεις πολλα updates μαζεμενα, και δε προλαβαινει να τα κατεβασει σε μια μερα, και συνεχιζει απο κει που ηταν, την επομενη μερα. Αν εχεις broadband αστο 2-3 ωρες να κατεβασει ΟΛΑ τα updates, να "ξεμπουκωσει" και να μη σε ξαναενoχλει τοσο συχνα. Αν εχεις 56κ συνδεση, κατσε και κατεβασε μονο τα critical updates και μετα disable automatic updates. Θα παρει λιγο αλλα ειναι απαραιτητο για την ασφαλεια του υπολογιστη.
Μα κάνω όλα τα updates!! :)
Καλά ίσως τα απενεργοποιήσω...

@Fandago: Να κατεβάσω εκείνο το πρόγραμμα δηλαδή ε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ναι, για μένα TuneUp Utilities 2009 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
οκ! :)
Καλέ παιδιά, πού τα ξέρετε όλα αυτά;;; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γίδι αν δεν κάνεις συχνά updates δεν έχει το δικαίωμα να βρίζεις την Microsoft. :P

Επίσης toyw υποστηρικτές των Registry Cleaners θα ήθελα να τους ρωτήσω γιατί;
Προσωπικά είμαι εντελώς καθέτως με αυτού του τύπου τα προγράμματα.

  1. Είναι απλά γελοίος ο αλγόριθμος που πιστεύει ότι αν ένα CLSID είναι invalid μόνο και μόνο επειδή δεν δείχνει σε συγκεκριμένο pathname.
  2. Η Registry είναι απλά μια indexed binary βάση δεδομένων. Τέτοιου τύπου βάσεις έχουν σχεδόν την ίδιαα απόδση είτε είναι 1MB είτε είναι 1GB.
    • Εξάλλου λογικά όλοι οι προγραμματιστές θα χρησιμοποιούν συναρτήσεις όπως RegOpenKeyEx που δεν χρησιμοποιούν σειριακή αναζήτηση.
  3. Είναι παρά πολύ πολύ εύκολο να σβήστει κάτι χρήσιμο.
  4. Πότε δεν μου δεν έχω δει την παραμικρή αύξηση στις επιδοσείς έπειτα από καθαρισμό της Registry
Να σημειώσω ότι τα παραπάνω δεν ισχύουν για win95 και ίσως και για win98
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Προσωπικά βλέπω διαφορά στα Windows μόνο και μόνο από ένα Registry Defrag. Η διαφορά είναι σαφώς εμφανής κατά την εκκίνηση των Windows, στο οποίο εστίασε το πρόβλημα της το Γίδι. Δες:
When you remove the software or the hardware component, these keys and values are usually deleted, but the registry doesn't get any smaller. Why? The space that was occupied by a deleted key is still in the registry, even if it is no longer used. Sooner or later, your registry looks like Swiss cheese with lots of holes. It can be 13 MB large, but only contain 9 MB of information. This slows your system down and wastes space, both on your hard drive and in the memory.
Analyzing the registry , however, can also compress the registry, making it considerably smaller. This also contributes to increasing the performance of Windows. The module analyzes the old registry and from it creates an entirely new version that contains only the valid data in the correct order. Once this step is complete, the old registry is deleted and automatically replaced with the new one when the system restarts.
Επίσης, ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με την χρήση του Registry Cleaner του TuneUp Utilities, και το χρησιμοποιώ πάνω από 3 χρόνια. Τέλος, είμαι σίγουρος ότι αν δεν υπήρχε λόγος ύπαρξης, δεν θα υπήρχαν καν και ειδικότερα δεν θα είχαν τέτοια απήχηση. :)

Ειδικότερα δες τι ελέγχει:
  • ActiveX and COM
Windows applications consist of many individual components. Information about these components is stored in the ActiveX and COM areas of the registry which are available to applications installed on your computer.

  • Sounds
The sounds that are played when certain application or system events occur (for example, when an error message is shown, or when you shut down Windows) are stored in sound files on your computer.

  • Application paths
The installation folders for some programs are saved in the registry. This lets these programs be started through the Run dialog without entering the complete application path.

  • Autostart
Many applications (for example, virus scanner programs or service programs) start up automatically when Windows does. When you remove such applications from your computer, orphaned entries can be left behind in the Autostart region of the registry.

  • File Types
File types link one or more file extensions, like .TXT or .DOC, to various kinds of information. For example, they specify the icon that should be used in Windows Explorer to represent this type of file, or the program that should be used to open them.

  • Shared files
The registry contains references to files which were intended for use by more than one application. If the specified files are moved or deleted, the references may become invalid.

  • Help files
The registry contains information about which folder contains the help files for a given application. If the specified help files have been moved or deleted, this part of the registry may contain incorrect entries.

  • Fonts
The fonts that are installed in Windows are registered in a special part of the registry. Errors in this part of the registry should be corrected in any case, because Windows will unsuccessfully attempt to load the corresponding fonts every time the system is started.

  • Installed programs
In the Control Panel, the "Programs and Features" entry in Vista ("Add and Remove Programs" in older versions of Windows) lists the programs that you can remove from your system. This list is generated from a special part of the registry, which can also sometimes contain errors.

  • System extensions
The registry contains references to system extensions such as audio and video codecs or Internet Explorer add-ons that enhance the functionality of media player programs and Internet Explorer. References to these system extensions can become invalid if the extensions are moved or deleted.

  • Windows Firewall
The Windows Firewall stores information about which applications can accept incoming network connections. When such applications are moved or deleted, the corresponding information can also be removed.

  • Program settings
Every program installed on your system can store program-specific information, such as data or program paths, in the registry. These entries may not always be correct and are sometimes left behind by a failed or manual uninstall process.

  • Database driver
Database drivers and data sources can be installed or registered in the registry. They are sometimes needed by programs even if your computer isn't used primarily as a database server. These entries may not always be correct and are sometimes left behind by a failed or manual uninstall process.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μην περιμένεις να λάβω αυτή την πηγή ως σοβαρή και αξιόπιστη.

Τώρα σχετικά με τα προγράμματα αυτά είναι λογικό να έγιναν γνωστά αφού υπόσχονται φοβέρα αποτελέσματα. Ποίος δεν θέλει έναν γρηγορότερο PC χωρίς αναβάθμιση hardware; Ειδικά αυτά που κάνουν defrag την ram (???) μου είναι απίστευτη "απάτη".

Ναι μεν κάποτε ήταν σημαντικά αυτά τα προγράμματα που καθάριζαν την Registry. Θυμάμαι στο πρώτο μου PC με Pentium (όχι MMX :'( ) στα 144mhz και 2mb ram αλλά και 800mb HDD και windows 95 αυτά τα προγράμματα τα λάτρευα.
Εξάλλου τότε ήταν και διαφορετικός ο τρόπος που ξεκίναγαν τα windows. Αν δεν έβρισκαν κάποιον drivers κόλλαγαν ενώ τώρα απλά πάνε στην επόμενη εγγραφή ή εκτός θεωρείς 0.1ms σημαντικό.

Σε προκαλώ να κάνεις το παρακάτω πείραμα. Βάλε σε ένα σύστημα (έστω και εικονικό) windows XP και χωρίς να κάνεις τίποτα install δοκίμασε να εκτελέσεις κάποιο τέτοιο πρόγραμμα. Θα τρομάξεις :P

Τι ακριβώς κάνει το defrag για Registry; Αφού η registry δυο αρχεία dat είναι. Μου φαίνεται ανούσιο, ωστόσο δεν το έχω μελετήσει όποτε δεν εκφράζω άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σε προκαλώ να κάνεις το παρακάτω πείραμα. Βάλε σε ένα σύστημα (έστω και εικονικό) windows XP και χωρίς να κάνεις τίποτα install δοκίμασε να εκτελέσεις κάποιο τέτοιο πρόγραμμα. Θα τρομάξεις :P

Τι ακριβώς κάνει το defrag για Registry; Αφού η registry δυο αρχεία dat είναι. Μου φαίνεται ανούσιο, ωστόσο δεν το έχω μελετήσει όποτε δεν εκφράζω άποψη.
Πρώτον, αν και θα φανεί ότι "τις μετράμε" τώρα, να σου πω ότι σίγουρα το "πείραμα" σου το έχω κάνει πολλάκις περισσότερες φορές. Εγώ σε προκαλώ λοιπόν, σε ένα pc με Windows XP (δεν χρησιμοποιώ Vista) το οποίο μάλιστα να έχεις να κάνεις format κάνα χρόνο, να μετρήσεις τις μπάρες εκκίνησης (να μη σου πω και τον χρόνο που κάνεις από τη στιγμή που θα φορτώσουν μέχρι να μπορείς να δουλέψεις). Έπειτα να τρέξεις τα 1-click Cleanup και Registry Defrag και να τις ξαναμετρήσεις τους χρόνους. Θα εκπλαγείς :)

Στην τελική όπως σου έδειξα, δεν κοιτάζει μόνο την Registry το πρόγραμμα. Επίσης τα κείμενα δεν στα έβαλα για να σου αποδείξω κάτι, αλλά να σου δείξω τι κάνει το πρόγραμμα, οπότε ποια καλύτερη πηγή από το ίδιο το manual;

Το ότι λάτρευες στα παλιά σου μηχανήματα τέτοια προγράμματα δεν αποδεικνύει ότι κάνουν δουλειά; Ή μου λες ότι τότε ήσουν αφελής και τώρα είδες το φως το αληθινό; Η αλλαγή που λες στην Registry των Windows έγινε με τα Windows XP; Έχεις κάποια πηγή για αυτό; Επίσης ποια είναι η δική σου πηγή που λέει ότι τα Registry Cleaners δεν προσφέρουν τίποτα; Η εμπειρία σου μήπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πρώτον, αν και θα φανεί ότι "τις μετράμε" τώρα,
E και τι φοβάσαι; Μήπως είσαι σίγουρος ότι θα χάσεις; :slourp:

να σου πω ότι σίγουρα το "πείραμα" σου το έχω κάνει πολλάκις περισσότερες φορές.
Περισσότερες σε σχέση τι; Με εμένα; Ε ναι εγώ δεν το έκανα απλά διάβαζα έναν τύπο που ρωτούσε πως εξηγείτε που σε έναν υπολογιστή που μόλις έγινε format το CClenaer βγάζει τόσες εγγραφές της Registry για σβήσιμο. Επίσης το ίδιο διαπίστωσε και αλλά δυο προγράμματα. Γενικά αν μελετήσεις πως δουλεύουν τα windows κτλ θα διαπιστώσεις ότι είναι ο μοναδικός αλγόριθμός,αυτός που περιέγραψα πιο πάνω, που μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.

Έπειτα να τρέξεις τα 1-click Cleanup και Registry Defrag και να τις ξαναμετρήσεις τους χρόνους. Θα εκπλαγείς :)
Δεν αμφιβάλλω. Αν θυμάσαι εσύ μου είχες προτείνει να βάλω το tune up. Εγώ όμως αναφέρομαι ΜΟΝΟ στον καθαρισμό της registry.

Επίσης σχετικά με τον Registry Defrag. Έμαθα κάποιες λεπτομέρειες για τα προγράμματα που κάνουν defrag την registry. Καταρχάς υπάρχουν δυο τρόποι να πάθει κατακερματισμό η registry. Το εξωτερικό fragmentation και το εσωτερικό framentation.
Το εξωτερικό είναι όταν απλά τα δυο dat, δηλαδή των δυο αρχείων που είναι αποθηκευμένη η registry, είναι κατακερματισμένα. Αυτό λύνεται με μια απλή ανασυγκρότηση κατά το start up του υπολογιστή.

Το εσωτερικό λαμβάνει χώρα όταν υπάρχουν κενές εγγραφές μέσα στην Registry. Στα Windows 2000, XP, 2003 και Vista αντιμετωπίζονται τα null records της Registry με τον ίδιο τρόπο αντιμετωπίζει και τα άχρηστα records (π.χ. αυτά που δεν έχουν έγκυρο pathname) όποτε η απόδοση της registry ακόμη και όταν πάθει εσωτερικό fragmentation είναι η ίδια. Επίσης αφού ένα μεγάλο τμήμα της Registry αντιγράφετε στην Ram κατά την εκκίνηση του υπολογιστή τότε μια διαφορά μεγέθους 10kb στα σημερινά συστήματα μοιάζει αστεία.

Σαφώς είναι χρήσιμο και καλό να γίνεται defrag της Registry αλλά δεν είναι πανάκια ;)
Το ότι λάτρευες στα παλιά σου μηχανήματα τέτοια προγράμματα δεν αποδεικνύει ότι κάνουν δουλειά; Ή μου λες ότι τότε ήσουν αφελής και τώρα είδες το φως το αληθινό
Όχι αλλά τότε τα windows:

  1. Ήταν ικανά να μην ξεκινήσουν λόγο άδειας εγγραφής της registry.
  2. Τότε τα windows έκαναν σειριακή προσπέλαση της registry όποτε όσο περισσότερες εγγραφές τόσο το χειρότερο. Ας μην ξεχνάμε και πόσο αργοί και ήταν οι δίσκοι. Νομίζω ότι δίσκος μου τότε ήταν 1800 στροφές.
Όπως είπα τώρα τα θεωρώ παντελώς άχρηστα.
Η αλλαγή που λες στην Registry των Windows έγινε με τα Windows XP; Έχεις κάποια πηγή για αυτό; Επίσης ποια είναι η δική σου πηγή που λέει ότι τα Registry Cleaners δεν προσφέρουν τίποτα; Η εμπειρία σου μήπως;
Υποθέτω είτε από τα 2000 ή από τα ΝΤ. Δυστυχώς τον ΝΤ πυρήνα άρχισα να τον γνωρίζω από τα XP αλλά κυρίως από Vista όποτε δεν τα πάω καλά με την ιστορία.

Δυστυχώς δεν έχω εύκαιρη πηγή, είναι διάφορες γνώσεις που απέκτησα καθώς ασχολούμουν με τους υπολογιστές και ειδικά με τον desktop προγραμματισμό. Π.χ. κόβω το κεφάλι μου ότι πολλά από όσα έχω πει λογικά θα αναφέρονται και στο msdn αφού και εγώ από βιβλίο προγραμματισμού τα έχω μάθει. Πάντως για το defrag της Registry το διάβασα στα forums της microsoft
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
E και τι φοβάσαι; Μήπως είσαι σίγουρος ότι θα χάσεις; :slourp:
:)
Και καλά να "την έχεις μεγαλύτερη" από μένα, αλλά να την έχεις μεγαλύτερη και από ειδικότερους στον χώρο όπως πχ το pcmagazine;
Περισσότερες σε σχέση τι; Με εμένα; Ε ναι εγώ δεν το έκανα απλά διάβαζα έναν τύπο που ρωτούσε πως εξηγείτε που σε έναν υπολογιστή που μόλις έγινε format το CClenaer βγάζει τόσες εγγραφές της Registry για σβήσιμο. Επίσης το ίδιο διαπίστωσε και αλλά δυο προγράμματα. Γενικά αν μελετήσεις πως δουλεύουν τα windows κτλ θα διαπιστώσεις ότι είναι ο μοναδικός αλγόριθμός,αυτός που περιέγραψα πιο πάνω, που μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.
Α δεν το έκανες ο ίδιος, αλλά με προκάλεσες να το κάνω επειδή το είπε ένας τύπος (για τον οποίο δεν μου δίνεις link); :worry:
Εσύ που έχεις μελετήσει λοιπόν πως δουλεύουν τα Windows, γιατί δεν με κατατοπίζεις λίγο με συγκεκριμένα στοιχεία, να μάθω και εγώ ο αμαθής; :)
Δεν αμφιβάλλω. Αν θυμάσαι εσύ μου είχες προτείνει να βάλω το tune up. Εγώ όμως αναφέρομαι ΜΟΝΟ στον καθαρισμό της registry.
Εσύ μίλησες ότι γενικά δεν πρόκειται να δει καμία βελτίωση και μάλιστα με προκάλεσες να κάνω και το πείραμα. Άλλωστε ΟΛΑ αυτά μαζί έχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για αυτό που ζητάει το Γίδι, το οποίο είναι και το ζητούμενο του θέματος άλλωστε. :confused:
Το εσωτερικό λαμβάνει χώρα όταν υπάρχουν κενές εγγραφές μέσα στην Registry. Στα Windows 2000, XP, 2003 και Vista αντιμετωπίζονται τα null records της Registry με τον ίδιο τρόπο αντιμετωπίζει και τα άχρηστα records (π.χ. αυτά που δεν έχουν έγκυρο pathname) όποτε η απόδοση της registry ακόμη και όταν πάθει εσωτερικό fragmentation είναι η ίδια.
Δεν μου είπες όμως πως...
Σαφώς είναι χρήσιμο και καλό να γίνεται defrag της Registry αλλά δεν είναι πανάκια ;)
Το Γίδι, ζήτησε τρόπους να γίνει πιο γρήγορο το pc της μητέρας της και αυτοί είναι κάποιοι τρόποι. Έχεις να προτείνεις κάποιον άλλο;
Όχι αλλά τότε τα windows:

  1. Ήταν ικανά να μην ξεκινήσουν λόγο άδειας εγγραφής της registry.
  2. Τότε τα windows έκαναν σειριακή προσπέλαση της registry όποτε όσο περισσότερες εγγραφές τόσο το χειρότερο. Ας μην ξεχνάμε και πόσο αργοί και ήταν οι δίσκοι. Νομίζω ότι δίσκος μου τότε ήταν 1800 στροφές.
Όπως είπα τώρα τα θεωρώ παντελώς άχρηστα.
Αυτό με τη σειριακή προσπέλαση, πρώτη φορά το ακούω. Πάντα η registry από τα Windows 9x είχε ίδια δομή στην registry και αυτή ήταν ένα tree από hashtables με keys και values. Περιμένω λοιπόν την πηγή σου (και όχι ένα γενικό link στα forums). Registry Cleaner είχε και η ίδια η Microsoft (scanreg.exe) μέχρι τα Millenium. Με το σκεπτικό λοιπόν ότι και τότε λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο η registry, ποιος ο λόγος που το έβγαζε; :worry:
Δυστυχώς δεν έχω εύκαιρη πηγή, είναι διάφορες γνώσεις που απέκτησα καθώς ασχολούμουν με τους υπολογιστές και ειδικά με τον desktop προγραμματισμό. Π.χ. κόβω το κεφάλι μου ότι πολλά από όσα έχω πει λογικά θα αναφέρονται και στο msdn αφού και εγώ από βιβλίο προγραμματισμού τα έχω μάθει. Πάντως για το defrag της Registry το διάβασα στα forums της microsoft
Επειδή δεν θέλω να σου κόψω το κεφάλι, μιας και ασχολιόσουν με desktop προγραμματισμό (:confused:), θα σε αφήσω μόνο σου να μου βρεις που αναφέρονται αυτά που λες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πλς διάβασε καλύτερα τα κείμενα μου

Εσύ που έχεις μελετήσει λοιπόν πως δουλεύουν τα Windows, γιατί δεν με κατατοπίζεις λίγο με συγκεκριμένα στοιχεία, να μάθω και εγώ ο αμαθής; :)
Προσωπικά είμαι εντελώς καθέτως με αυτού του τύπου τα προγράμματα.

  1. Είναι απλά γελοίος ο αλγόριθμος που πιστεύει ότι αν ένα CLSID είναι invalid μόνο και μόνο επειδή δεν δείχνει σε συγκεκριμένο pathname.
  2. Η Registry είναι απλά μια indexed binary βάση δεδομένων. Τέτοιου τύπου βάσεις έχουν σχεδόν την ίδιαα απόδση είτε είναι 1MB είτε είναι 1GB.
    • Εξάλλου λογικά όλοι οι προγραμματιστές θα χρησιμοποιούν συναρτήσεις όπως RegOpenKeyEx που δεν χρησιμοποιούν σειριακή αναζήτηση.
  3. Είναι παρά πολύ πολύ εύκολο να σβήστει κάτι χρήσιμο.
  4. Πότε δεν μου δεν έχω δει την παραμικρή αύξηση στις επιδοσείς έπειτα από καθαρισμό της Registry
Μιας και ξανά γράφτηκε το πως δουλεύουν οι Cleaners νομίζω ότι έχει νόημα να γραφτεί και πως δουλεύει η ανασυγκρότηση της registry. Δυστυχώς το μόνο που βρήκα είναι το:
  1. Boot υπολογιστή
  2. Χρήση permissions SYSTEM
  3. Εξαγωγή ολόκληρης της registry σε προσωρινό αρχείο
  4. Διαγραφή των registry hives files (ntuser.dat, usrclass.dat κλπ)
  5. Εισαγωγή των προσωρινών αρχείων και επαναδημιουργία της registry
  6. Συνέχεια του startup των Windows
Πηγή
Αν κρίνω το τι γίνεται με την MySQL τότε αυτό μου μοιάζει λογικό.

Εσύ μίλησες ότι γενικά δεν πρόκειται να δει καμία βελτίωση και μάλιστα με προκάλεσες να κάνω και το πείραμα. Άλλωστε ΟΛΑ αυτά μαζί έχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για αυτό που ζητάει το Γίδι, το οποίο είναι και το ζητούμενο του θέματος άλλωστε. :confused:
Μίλησα απλά για τον καθαρισμό της Registry.
Συγκεκριμένα είχα γράψει:
Επίσης toyw υποστηρικτές των Registry Cleaners θα ήθελα να τους ρωτήσω γιατί;
----
Αυτό με τη σειριακή προσπέλαση, πρώτη φορά το ακούω. Πάντα η registry από τα Windows 9x είχε ίδια δομή στην registry και αυτή ήταν ένα tree από hashtables με keys και values. Περιμένω λοιπόν την πηγή σου (και όχι ένα γενικό link στα forums). Registry Cleaner είχε και η ίδια η Microsoft (scanreg.exe) μέχρι τα Millenium. Με το σκεπτικό λοιπόν ότι και τότε λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο η registry, ποιος ο λόγος που το έβγαζε; :worry:
  1. Η Registry είναι απλά μια indexed binary βάση δεδομένων. Τέτοιου τύπου βάσεις έχουν σχεδόν την ίδιαα απόδση είτε είναι 1MB είτε είναι 1GB.
  2. Εξάλλου λογικά όλοι οι προγραμματιστές θα χρησιμοποιούν συναρτήσεις όπως RegOpenKeyEx που δεν χρησιμοποιούν σειριακή αναζήτηση.

Ήταν ικανά να μην ξεκινήσουν λόγο άδειας εγγραφής της registry.

-------------------

Όπως παρατήρησες δεν έγραψα στην ουσία κάτι νέο απλά αντέκρουσα κάποια επιχειρήματα σου και διευκρίνισα κάποιες παρεξηγήσεις. Δυστυχώς δεν χρόνο για κάτι περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ok, θα περιμένω κάποιο κείμενο για την "σειριακή αναζήτηση", γιατί αν δεν ισχύει νομίζω ότι θα αλλάξεις άποψη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι δεν ξέρεις τι είναι η σειριακή αναζήτηση;

Απλά ξεκινά να ελέγχει την λίστα/πίνακα από την αρχή και σταματάει όταν το βρει ή όταν φτάσει στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σου έχω δείξει να είμαι τόσο άσχετος; :confused:

Λέω να μου βρεις ένα σοβαρό κείμενο που να λέει ότι παλιότερα για να βρεις κλειδιά στην Registry την διέτρεχες σειριακά. Γιατί όλα σου τα επιχειρήματα εκεί στηρίζονται. Ότι πλέον δεν διατρέχεται σειριακά οπότε δεν χρειάζεται να είναι καθαρή. Ή κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πλέον δεν μου αρέσουν οι επιδόσεις του laptop μου και η διαίσθηση μου λέει ότι μάλλον κάτι με το δίσκο παίζει παρόλο που είναι 7200rpm. Έχετε καμία ιδέα για το πως θα μπορούσα να επιβεβαιώσω αυτή την θεωρία μου;

Edit: Με το HD Tunes Pro βγήκαν τα παρακάτω αποτελέσματα. Μπορεί κάποιος να βγάλει κάποιο συμπέρασμα;
HD Benchmark - Read.pngHD Tune Pro - Error Scan.pngHD Tune Pro - File Benchmark.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βρήκα μια ρύθμιση στα bios που με ρωτάει αν θέλω έναν αθόρυβο δίσκο αλλά κάπως αργό ή αν θέλω έναν γρήγορο δίσκο και όχι αθόρυβο. Τώρα διάλεξα τα δεύτερο όποτε τα αποτελέσματα αλλάξαν σε:
HD Benchmark - Read_2.png

Πάντως δοκίμασα και το πρόγραμμα που πρότεινε ο stravos_ και μου έβγαλε τα παρακάτω αποτελέσματα
Disk Thruput Tester.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λοιπόν. Δεν έκανα ακόμα την εκκαθάριση. Με δεξί κλικ δεν έχω την επιλογή, ένα από τα προγράμματα που αναφέρθηκαν λέω να το κατεβάσω. Άλλωστε το διάλογο fandago και exposed δεν τον κατάλαβα, αλλά νταξ.

Το λάπτοπ πάντως είναι αργό. Μου 'παν ότι έχει όχι-καλό επεξεργαστή:
λέει Processor 3000+, 1.79 GHz, 224 RAM.

Τι να κάνω; Θα κάτσω κάτω και θα κλαίω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Καλή μου πίου-πίου δεν είμαι κακός άνθρωπος αλλά... :/:
Απ' αυτά που γράφεις προκύπτει ότι έχουμε και κάποια παλαιότητα .
Θα έλεγα ότι το πρώτο που πρέπει να κάνεις (αφού ακούς θορύβους) να πάρεις ένα Backup όλα τα αρχεία.
Δεν έχω XP αλλά αν θυμάμαι καλά κάνοντας δεξί κλικ στο My computer σου βγάζει επιλογή για έλενχο του δίσκου.
Γιά καθάρισμα Βοηθήματα>εργαλεία συστήματος >...
αν και θα συνιστούσα τη λύση του CCleaner που σου πρότεινε ο συντοπίτης.
Αν έχει περάσει πολύς καιρός απ' το τελευταίο format μάλλον πρέπει να καταφύγεις σ'αυτό η στην επαναφορά του συστήματος μέσω του Recovery διαμερίσματος(Restore factory default settings) που υπάρχει σε πολλά λάπτοπ.
Καλές Γιορτές και καλή ευκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά, τι κάνουμε για low virtual memory;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πότε εμφανίζεται.
Μπορεί να φταίει και λόγω έλλειψης χώρου στο σκληρό δίσκο, μπορεί να τρέχεις μια πολύ βαριά εφαρμογή που απαιτεί αρκετή μνήμη, οπότε θα πρέπει να μην τρέχεις πολλά κατά τη διαρκεια που τη χρησιμοποιείς.
Επίσης στο my computer (δεξί κλικ) -> properties -> tab advanced -> Settings (στο performance) -> tab advanced -> change μπορείς να δεις τη διαχείριση του.

Τώρα για να δεις αν στο προκαλεί κάποια εφαρμογή άνοιξε το task manager (ctrl+alt+del) .
View->select columns και τσέκαρε το κουτάκι virtual memory size.Πάτα οκ και δες στο tab με τα processes αν υπάρχει κάτι που έχει μεγάλο νούμερο, για να εντοπίσουμε αρχικά τί μπορεί να φταίει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top