Εκλογές 2015: Vol. 3

Εκλογές 2015: Vol. 3
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 11 23.9%
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 14 30.4%
  • ΠΟΤΑΜΙ

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • ΠΑΣΟΚ - ΔΗΜΑΡ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΕΛ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • ΑΛΛΟ

    Ψήφοι: 6 13.0%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Άνθιμος: Αν μας ζητηθεί και φέτος ΕΝΦΙΑ θα κλείσουμε το Χαρίσειο Γηροκομείο και μετά λέμε γιατί το κράτος χάνει πολλά λεφτά.
Αρκεί να δούμε:
Εκκλησία, φοροδιαφυγή (εννοώ τα πάντα εδώ αποδείξεις,ανασφάλιστοι εργαζόμενοι κτλπ)
Αντί να τα βάλεις με το κράτος που ζητά ΕΝΦΙΑ για γηροκομεία και ορφανοτροφεία τα βάζεις με την εκκλησία... Λες και αν φορολογήσεις αυτά τα ιδρύματα και γενικά την εκκλησία θα λύσουμε τα οικονομικά προβλήματα της χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Θέλω επιχειρήματα για έξοδο από το ευρώ αυτή τη χρονική στιγμή
Θες ...επιχειρήματα? :wall:
Τελικά, η απόλυτη ανοησία έχει περισσέψει. Εσύ τι επιχειρήματα έχεις ρε ...Δημητράκη, ότι η παραμονή στο ευρώ θα οδηγήσει σε ευημερία?
Αλλά ξέχασα, δεν χρειάζεσαι επιχειρήματα, αρκεί να κοιτάξουμε όλοι γύρω μας :D

Μιλάς με κάποιον.....
Ορίστε? Ξεκαβαλίκεψε αγοράκι, νομίζεις ότι μιλάω ;)


Άντε παιδάκι μου, παίξε με τη (φλεγόμενη) κιθάρα σου και συνέχισε τα copy-paste​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θες ...επιχειρήματα? :wall:
Τελικά, η απόλυτη ανοησία έχει περισσέψει. Εσύ τι επιχειρήματα έχεις ρε ...Δημητράκη, ότι η παραμονή στο ευρώ θα οδηγήσει σε ευημερία?
Αλλά ξέχασα, δεν χρειάζεσαι επιχειρήματα, αρκεί να κοιτάξουμε όλοι γύρω μας ;)

Άντε παιδάκι μου, παίξε με τη (φλεγόμενη) κιθάρα σου και συνέχισε τα copy-paste​

Βρίζεις και ειρωνεύεσαι. Δεν φαντάζεσαι πόσο εύκολο μου είναι να μπω στο ίδιο τριπάκι.
Στην παρούσα κατάσταση η πλέον συμφέρουσα λύση καλώς ή κακώς είναι να μείνει στο ευρώ. Δυστυχώς, οι επιπτώσεις από μια επιστροφή σε εθνικό νόμισμα θα είναι πολύ χειρότερες ειδικά σε βραχυπρόθεσμο ορίζοντα.

Τίποτα από αυτά που γράφω δεν είναι copy-paste.Προσπαθώ να διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ άρθρα,βιβλία ,κείμενα διαφορετικού ιδεολογικού,οικονομικού,πολιτικού περιεχομένου ώστε να καταλαβαίνω την ουσία των επιχειρημάτων της κάθε άποψης/ερμηνείας και να σχηματίζω την άποψη μου(και με βάση τις εμπειρίες μου).
Λίγος σεβασμός σε οποιονδήποτε διαφωνεί δεν βλάπτει.

Μιλάς με κάποιον μετριοπαθή έγραψα. Αν κόλλησες στο μιλάς ,ε τι να κάνουμε δεν είμαι συνηθισμένος στα fora
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

Πάλι..σας βρίζω? (sic) Ρε τα καημένα :(
Λοιπόν, η παραμύθα περί καταστροφής της Ελλάδας αν επιστρέψει σε εθνικό νόμισμα δεν έχει αληθινό δράκο, αντίθετα έχει φοβίσει με επιτυχία ακόμη και αυτούς που δεν έχουν...ευρώ στην τσέπη :eek:
Άντε καλή σου νύχτα κι εσένα :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Όλοι μαζί γερά Νέα Δημοκρατία και Μειμαράκη να εκλεγεί με όσο το δυνατό ευρύτερη κοινοβουλευτική πλειοψηφία, τον ψήφισα εδώ όπως και στην πραγματική κάλπη της Κυριακής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
βάλτε τώρα debate..
ο βαγγέλας ξεσκίζει τον τσίπρα live
κανένα έλεος στον λαοπλάνο...βαγγέλα τον πάτησες και τον έλιωσες σαν μικρό μυρμηγκάκι:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Ο Βαγγέλας είναι άντρας με τα όλα του ευθύς, ντόμπρος, ίσιος ο λόγος του είναι συμβόλαιο έχει και μουστάκι αλλά ο πανικός μην βγεί πρώτος ο αλητάμπουρας Τσίπρας είναι δυστυχώς υπαρκτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,049 μηνύματα.
Μου επιτρέπετε να γίνω ON TOPIC?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αντί να τα βάλεις με το κράτος που ζητά ΕΝΦΙΑ για γηροκομεία και ορφανοτροφεία τα βάζεις με την εκκλησία... Λες και αν φορολογήσεις αυτά τα ιδρύματα και γενικά την εκκλησία θα λύσουμε τα οικονομικά προβλήματα της χώρας.

Μισό γιατί να μην φορολογείται η εκκλησία.
Έχει τόσο ακίνητα και τόσα στρέμματα γιατί το πρόβλημά μπορεί να μη το λύσει αλλά θα δώσει μια ανάσα στην ελληνική οικονομία αλλά τι σου λέω εδώ θέλουν να πληρώνουν τίποτα οι κληρικοί.
Εδώ καλά καλά ψηφίζουν λαος και χα μόνο και μόνο για να τους δίνουν περισσότερα χρήματα.
Έχω μιλήσει με άτομο της εκκλησίας και πίστεψε με ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από your_idol:
Τελικά, η απόλυτη ανοησία έχει περισσέψει. Εσύ τι επιχειρήματα έχεις ρε ...Δημητράκη, ότι η παραμονή στο ευρώ θα οδηγήσει σε ευημερία?

Αγαπητέ μου προσωπικά είμαι παντελώς αδιάφορος για το νόμισμα αλλά στο θέμα αυτό πρέπει πάνω απο όλα να λάβουμε υπόψη τις επιθυμίες του Ελληνικού λαού ο οποίος σύμφωνα με όλες τις δημοσκοπήσεις είναι το λιγότερο 80% υπέρ της παραμονής στο ευρώ, αυτό θα το διαπιστώσεις οριστικά στις εκλογές της Κυριακής με τα ποσοστά που θα πάρουν τα κόμματα τα οποία υποστηρίζουν την έξοδο απο το νόμισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Μου επιτρέπετε να ...

Εγώ προσωπικά, δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό, να άρχιζες και τις...σφαλιάρες, αλλά είπαμε...το ρινγκ κτλ! :P
Κάποτε, η επιλογή της μετανάστευσης ήταν επαγγελματικός προσανατολισμός, τώρα έφτασε στο σημείο να είναι επιβίωση.
Όταν έγραφα το #4, δεν περίμενα βέβαια ο αρκάς να με "επιβεβαιώσει", αλλά σε τούτη τη ζωή συμβαίνουν πολλά...τυχαία γεγονότα!

Δια, λάθος τίτλο έβαλα στο ποιηματάκι τελικά, όχι ο" μπόλεκ & ο λόλεκ" αλλά "ο ηλίθιος & ο πανηλίθιος" έπρεπε να το τιτλοφορήσω και δεν αναφέρομαι φυσικά μόνο στους..."αδερφούς κατσάμπα" που παρεπιδημούν, αλλά γενικότερα στο επίπεδο των ανθρώπων με δικαίωμα ψήφου, άρα και ενεργή συμμετοχή στο χάλι που βρισκόμαστε.

Άντε πάμε παρακάτω τώρα, δλδ "...κάτω στο ρέμα κάτω στον ποταμό, άρχισε να βγαίνει τις νύχτες κι ένας...κουζουλός" για να σκιαγραφήσουμε τις...εναλλακτικές που το σύστημα, φροντίζει πάντα να παρέχει, για να μη πάει η ψήφος εκεί και με τον τρόπο που πρέπει ;)


Αγαπητέ μου προσωπικά είμαι παντελώς αδιάφορος για το νόμισμα
Α είσαι κι εσύ εδώ, συγγνώμη, όπως ήσουν κρεμασμένος ανάποδα στο ταβάνι με τα φτερά κλειστά, δεν φαίνεσαι εύκολα :D

Εννοείται δεν σε ενδιαφέρει το νόμισμα, με αίμα τρέφεσαι απ ευθείας :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από your_idol:
Εννοείται δεν σε ενδιαφέρει το νόμισμα, με αίμα τρέφεσαι απ ευθείας

Ο Βαγγέλας όμως ε όταν είπε στον Τσίπρα μην τολμήσεις να βγάλεις την χώρα απο το νόμισμα χωρίς να ρωτήσεις τον λαό εκείνος τα έκανε αμέσως πάνω του και έφερε μνημόνιο - δεινόσαυρο στο πι και φι μέσα σε δυο μέρες συμφωνείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μισό γιατί να μην φορολογείται η εκκλησία.
Έχει τόσο ακίνητα και τόσα στρέμματα γιατί το πρόβλημά μπορεί να μη το λύσει αλλά θα δώσει μια ανάσα στην ελληνική οικονομία αλλά τι σου λέω εδώ θέλουν να πληρώνουν τίποτα οι κληρικοί.
Εδώ καλά καλά ψηφίζουν λαος και χα μόνο και μόνο για να τους δίνουν περισσότερα χρήματα.
Έχω μιλήσει με άτομο της εκκλησίας και πίστεψε με ξέρω

Κάτσε και σκέψου δύο αριθμούς:
Α) πόσα άτομα αποτελούν το ποίμνιο της εκκλησίας
Β) πόσα άτομα επιθυμούν να φορολογηθεί η εκκλησία
και σκέψου ποιος από τους δύο αριθμούς είναι μεγαλύτερος.

Εγώ πιστεύω ότι ο Α είναι μεγαλύτερος του Β. Έτσι, αν το Κόμμα1 πάει και περάσει νομοθέσια για την φορολόγηση της εκκλησίας, χάνει περίπου Α ψηφοφόρους από το κράξιμο που θα τρώει κάθε Κυριακή κατά τη διάρκεια του κηρύγματος, ενώ κερδίζει Β ψηφοφόρους, όσους δηλαδή επιθυμούσαν να φορολογηθούν τα έσοδα της εκκλησίας.

Και γιατί να επωμιστεί κάποιος ένα τέτοιο πολιτικό κόστος, την στιγμή που η εκκλησία μπορεί να κάνει κάνουν οι περισσότερες ελληνικές επιχειρήσεις: Να δηλώσει ψευδή έσοδα. Από τη στιγμή μάλιστα που δεν οφείλει να κόβει απόδειξη για τα χρήματα που ρίχνεις στο παγκάρι ή συγκεντρώνει στους εράνους που κάνει, μπορεί να δηλώσει ένα βαρύγδουπο μηδενικό εισόδημα και κάνεις δεν θα μπορεί να πει το αντίθετο.

Οπότε, τελικά, αυτός που θα περάσει μια τέτοια νομοθεσία θα φάει μαύρο στις επόμενες εκλογές και η εκκλησία θα συνεχίσει να μην πληρώνει μία στα κρατικά ταμεία, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν εμφανίζει πουθενά έσοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
αν και δεν έχω ακόμα δικαίωμα ψήφου , θα πετούσα σε Σύριζα , σιγά μην έδινα ψήφο στους κλεφταράδες του νεοδημοκρατικους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πραγματικα μου ειναι αδυνατο να διαννοηθω οτι υπαρχει ακομα κοσμος που θα ψηφισει ΣΥΡΙΖΑ μετα απο ολα οσα εκανε και μαλιστα μετα απο τα προσφατα σκανδαλα με Φλαμπουραρη, θαλαμηγους, ιδιωτικα νηπιαγωγεια, μεταναστευτικη πολιτικη, κλπ. Η λιστα μερα με την μερα μεγαλωνει ολοενα και περισσοτερο. 7 μηνες και δεν εκαναν απολυτως τιποτα. Αν βγουν ξανα κυβερνηση θα διαλυθει οτι εχει απομεινει και περισσοτερο απο ολα με τρομαζει η μεταναστευτικη πολιτικη τους. Αν ημουν αριστερη θα ψηφιζα ΚΚΕ παρα αυτους. Ακομα και το ΠΑΣΟΚ μου φαινεται καλυτερη επιλογη απο τον ΣΥΡΙΖΑ αυτη τη στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
υπαρχει ακομα κοσμος που θα ψηφισει ΣΥΡΙΖΑ

Ας τελειώνουμε σε πρώτη φάση οριστικά με την κολοψοφοδεξιά και τους βρικόλακες της που παρουσιάζονται τώρα σαν ...άγγελοι κυρίου (πολύ σωστά λέει το κορίτσι παραπάνω) και βλέπουμε μετά και για τον κσύριζα...

Ένα ένα, όλα μαζί δεν γίνεται ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΒΑΡΕΜΕΝΩΝ

ο παλάβρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Πραγματικα μου ειναι αδυνατο να διαννοηθω οτι υπαρχει ακομα κοσμος που θα ψηφισει ΣΥΡΙΖΑ μετα απο ολα οσα εκανε και μαλιστα μετα απο τα προσφατα σκανδαλα με Φλαμπουραρη, θαλαμηγους, ιδιωτικα νηπιαγωγεια, μεταναστευτικη πολιτικη, κλπ.
η πλειοψηφία των ψηφοφόρων αυτα απλά τα αγνοεί.
δεν τους ενδιαφέρουν τα δεδομένα και τα πεπραγμένα της κυβέρνησης, αλλα τους αρκεί που ο σύριζα είναι νέο διαφορετικό, και ο αλέξης cool.

στο μεταναστευτικό 2 βδομάδες υπηρεσιακής κυβέρνησης και εγιναν περισσότερα απο όσα είχε κάνει η τασία όλο το 7μηνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σύσιφος

Νεοφερμένος

Ο Σύσιφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βλέποντας νέους ανθρώπους να γράφουν εδώ με τόση διάθεση υποταγής μου ανεβάζει το ηθικό ότι για όσο ζω θα συνεχίσω να έχω υπαλλήλους που για 500 ευρώ το μήνα θα συνεχίσουν να σκίζονται για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top