Γλυκά χωρίς ζάχαρη

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πείτε καμιά καλή συνταγή για να φιάξω γλυκό που να μην έχει ζάχαρη. Δεν με ενδιαφέρει να είναι γρήγορο και εύκολο, έτσι και αλλιώς είμαι μια χρυσοχέρα :loltooth:
Τη ζάχαρη την αποφεύγω αποφεύγω για λόγους υγείας.
Υπάρχει ένας σκαμός απο συνταγές στο ίντερνετ οκ, ωστόσο, εγώ θα ήθελα να μου πείτε μια που δοκιμάσατε εσείς και σας άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Μπορείς να φτιάξεις οτιδήποτε και αντί για ζάχαρη να βάλεις μέλι, σιρόπι ρυζιού, ζάχαρη καρύδας ή ακομη και μαύρη ζάχαρη. Η ζάχαρη καρύδας δεν είναι τόσο γλυκιά βέβαια, αλλά πχ σε τσιζκεϊκ πάει μια χαρά. Επίσης θα βρεις ωραίες συνταγές με μαύρη σοκολάτα αν δεν θέλεις πολύ γλυκά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
πιο συγκεκριμένα; Τι είδους γλυκά; Επειδή οι θεοί τις μισές φορές έως τώρα έφεραν στον δρόμο μου άτομα με παραπάνω κιλάκια, τα οποία μαζί μου τα έχαναν (δεν θέλω κακίες για τον λόγο που συνέβαινε αυτό :P ), mi;a σχετική εντρύφιση την κουβαλάω. Προσωπικά είμαι των δραστικών μεθόδων με ασπαρτάμη. Η γεύση της στέβιας σε καμία δεν άρεσε. Και αναγκαστικά δούλευαν πατέντες. Γιατί η ασπαρτάμη άμα ψηθεί πικρίζει και άμα θες να ''δέσει'' κάτι σε σιροπιαστό πχ, η ζάχαρη φαίνεται αναντικατάστατη. Αλλά δεν είναι! Καντερέλ σκόνη (όχι αυτή με την στέβια) και ζελατίνη. Πχ για μαρμελάδα ή σωσ για τόπιν σε τσήζκεϊκ.
Οπότε πείτε μας τι κατηγορία γλυκών λαχταράτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Μια αδυναμία στη σοκολάτα την έχω να πώ την αλήθεια...αλλα δεν λέω όχι και στα σοροπιαστά όπως καταιφι, εκμέκ, μπακλαβά, λουκουμάδες.
Μαρέσει το κακάο ή έστω το έχω συνηθίσει πλέον, δεν μπορώ να κάνω και αλλίως...κάθε συνταγή καλοδεχούμενη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Μια αδυναμία στη σοκολάτα την έχω να πώ την αλήθεια...αλλα δεν λέω όχι και στα σοροπιαστά όπως καταιφι, εκμέκ, μπακλαβά, λουκουμάδες.
Μαρέσει το κακάο ή έστω το έχω συνηθίσει πλέον, δεν μπορώ να κάνω και αλλίως...κάθε συνταγή καλοδεχούμενη!

συμβιβαζόμαστε με μερέντα σπιτική; Τροποποιημένη συνταγή παρλιάρου όπου κοινοποίησε 2 σημαντικά τιπσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Έχεις δοκιμάσει να ψήσεις κυδώνια; Ή και μήλα; Μπορείς και με ζάχαρη, αλλά και χωρίς (νομίζω)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Έχεις δοκιμάσει να ψήσεις κυδώνια; Ή και μήλα; Μπορείς και με ζάχαρη, αλλά και χωρίς (νομίζω)..

Κυδώνια όχι. Καλή ιδέα! Μήλα ναι. Είχα βγάλει το κουκούτσι τους και εβαλα μέσα σταφίδες και τα εβαλα στο φούρνο. Όταν τα έβγαλα τα έλουσα με μέλι. Το μήλο όταν ζεσταθεί βγάζει μια γλυκά άλλο πράγμα.

συμβιβαζόμαστε με μερέντα σπιτική; Τροποποιημένη συνταγή παρλιάρου όπου κοινοποίησε 2 σημαντικά τιπσ

Ναι καλε. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top