Donnie Darko (2001)

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Donnie Darko είναι ένας ταραγμένος έφηβος, ο οποίος γλυτώνει από ένα κινητήρα αεροπλάνου ο οποίος πέφτει στο δωμάτιο του.Ο λόγος που δε βρισκόταν εκείνη την ώρα εκεί ήταν επειδή είχε ακολουθήσει ένα μεγάλο λαγό έξω από το σπίτι.
Εκεί ο λαγός, που ονομάζεται Frank, του λέει ότι ο κόσμος τελειώνει σε 28 μέρες. Καθώς πλησιάζει η τελική ημερομηνία ο έφηβος βιώνει γεγονότα που μπορεί να είναι (ή και όχι) αποτέλεσμα του ότι τρελαίνεται.

Η ταινία μου άρεσε αρκετά, αν και στο τέλος χάνεται η μπάλα με τα ερωτήματα που προκύπτουν και μένουν αναπάντητα.

Τελικά έκανε τα ταξίδια πίσω στο χρόνο;
Αυτός έβαλε τον Φρανκ να του λέει τί να κάνει;
Μήπως τελικά ήταν παράλληλο σύμπαν;
Η γριά Σπάρρου έπαιξε τελικά κάποιο ρόλο σε όλο αυτό;
Αφού ήξερε ότι θα πέσει εκεί ο κινητήρας, γιατί δεν έκανε κάτι να γλυτώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Έλεγα να φτιάξω θέμα,αλλά μιας και υπάρχει ήδη,ας το αναβιώσω. :P
Αυτοί που λέτε ότι σας άρεσε η ταινία,τι ακριβώς σας άρεσε; [είστε και πολλοί :P]
Στην αρχή είπα,μήπως φταίει,που δεν την κατάλαβα. Διάβασα,ύστερα,την ανάλυση και still καταπληκτική δεν την βρίσκω.Στα μέτρια θα έλεγα.
Για πείτε απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλεγα να φτιάξω θέμα,αλλά μιας και υπάρχει ήδη,ας το αναβιώσω. :P
Αυτοί που λέτε ότι σας άρεσε η ταινία,τι ακριβώς σας άρεσε; [είστε και πολλοί :P]
Στην αρχή είπα,μήπως φταίει,που δεν την κατάλαβα. Διάβασα,ύστερα,την ανάλυση και still καταπληκτική δεν την βρίσκω.Στα μέτρια θα έλεγα.
Για πείτε απόψεις.

Συμφωνώ μαζί σου. :P Και εμένα δε μου άρεσε. Ειδικά ο λαγός ήταν σίχαμα. :sick: Ούτε εγώ κατάλαβα τι έγινε. Λίγο η βαρεμάρα, λίγο τα αναπάντητα ερωτήματα, μου την έδωσε. :oops:

Νομίζω, όμως, ότι έχει καλές κριτικές. Αλλιώς γιατί να γινόταν τόσο ντόρος γι' αυτήν την ταινία; :redface:

Τέσπα, περιμένω και εγώ να δω τι άρεσε στους υπόλοιπους που την είδαν. :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.Την πρώτη φορά που την είδα με κούρασε λίγο γιατί ήταν βράδυ και νύσταζα αλλά μετά την ξαναείδα.Βασικά δεν την κατάλαβα με την πρώτη.Έπρεπε να κοιτάξω σε site στο Internet την ανάλυση :redface: Είχε πολύ ενδιαφέρον πάντως.Εμένα γενικά μου αρέσουν τέτοιου είδους ταινίες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.Την πρώτη φορά που την είδα με κούρασε λίγο γιατί ήταν βράδυ και νύσταζα αλλά μετά την ξαναείδα.Βασικά δεν την κατάλαβα με την πρώτη.Έπρεπε να κοιτάξω σε site στο Internet την ανάλυση :redface: Είχε πολύ ενδιαφέρον πάντως.Εμένα γενικά μου αρέσουν τέτοιου είδους ταινίες.:P


Σόρρυ αλλά το θέμα είναι να την καταλάβουμε από μόνοι μας και όχι να ψάχνουμε στο ίντερνετ για την ανάλυση. Φυσικά, συνήθως σε κάτι τέτοιες ταινίες χρειάζεται να ξαναδείς την ταινία πάνω από μία φορά. Και πάλι όμως θα προτιμούσα να καταλάβω μόνη μου την πλοκή και μετά αν είναι να κοιτάξω και την ανάλυση να δω αν την κατάλαβα σωστά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Σόρρυ αλλά το θέμα είναι να την καταλάβουμε από μόνοι μας και όχι να ψάχνουμε στο ίντερνετ για την ανάλυση. Φυσικά, συνήθως σε κάτι τέτοιες ταινίες χρειάζεται να ξαναδείς την ταινία πάνω από μία φορά. Και πάλι όμως θα προτιμούσα να καταλάβω μόνη μου την πλοκή και μετά αν είναι να κοιτάξω και την ανάλυση να δω αν την κατάλαβα σωστά. :)
Δε μπορούσα να καταλάβω με τίποτα ορισμένα σημεία :redface: Μετά βέβαια την ξαναείδα.Απλά έπρεπε στην ταινία να δίνω σημασία στα φύλλα από το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε μπορούσα να την καταλάβω με τίποτα :redface: Μετά βέβαια την ξαναείδα.Απλά έπρεπε στην ταινία να δίνω σημασία στα φύλλα από το βιβλίο.

Πωω καλά, ναι αυτό το σημείο μου έσπαγε τα νεύρα. :P Γιατί και εγώ βράδυ είδα την ταινία και ήμουν έτοιμη να κοιμηθώ. :redface:

Οπως και να έχει, υπάρχουν και καλύτερες ταινίες! :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα ή οτι απογοητευτηκα
βασικα μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα
το πως εμπλεκε την αντιμετωπιση της καθημερινοτητας ενος εφηβου και sci-fi στοιχειο
ωραια ηταν
και ναι ισως να μην ελαβα ολα τα καταπληκτικα μηνυματα οπως καποιοι υποστηριζουν οτι εχει αλλα μ αρεσουν οι ταινιες που αφηνουν ενα "ισως" για να μαντεψεις και να προβληματιστεις (κι ας μην εχει σχεση με την εικονα του δημιουργου τους)
δεν εχω διαβασει τις αποψεις στο ιντερνετ, ισως καποια στιγμη να το κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Πάντως,στην ανάλυση,που διάβασα,πρότεινε,μετά την ταινία να διαβάσουμε το βιβλίο,που αναφέρεται εκεί,για καλύτερη κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πωω καλά, ναι αυτό το σημείο μου έσπαγε τα νεύρα. :P Γιατί και εγώ βράδυ είδα την ταινία και ήμουν έτοιμη να κοιμηθώ. :redface:

Οπως και να έχει, υπάρχουν και καλύτερες ταινίες! :pfff:
Δεν αντιλέγω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ψάχνω το director's cut, δεν το βρίσκω και πάω να σκάσω :ropalo: μάλλον πρέπει να το αγοράσω. την είχα δει παλιά την ταινία και την ξαναείδα χθες, ξαναδιάβασα και την ανάλυση αλλά πιστεύω θα έχω μια καλύτερη εικόνα όταν δω και την άλλη ταινία. θα συμφωνήσω με την emilouko πάντως, μου άρεσε πολύ και τις δύο φορές που την είδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
ψάχνω το director's cut, δεν το βρίσκω και πάω να σκάσω :ropalo: μάλλον πρέπει να το αγοράσω. την είχα δει παλιά την ταινία και την ξαναείδα χθες, ξαναδιάβασα και την ανάλυση αλλά πιστεύω θα έχω μια καλύτερη εικόνα όταν δω και την άλλη ταινία. θα συμφωνήσω με την emilouko πάντως, μου άρεσε πολύ και τις δύο φορές που την είδα.

Θα λαβεις ενα πμ σε λιγο :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top