Aγώνες Επιχειρηματολογίας

Semina

Νεοφερμένος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!!!:) Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάτι σχετικά με τους ''Αγώνες Επιχειρηματολογίας'' ή ''Αντιλογίας''... Θα λάβει μέρος το σχολείο μου φέτος και ενδιαφέρομαι να μάθω περί τίνος πρόκειται... Αν έχει κάποιος ακουστά οτιδήποτε ή -ακόμα καλύτερα- προσωπική εμπειρία, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, εάν έριχνε τα φώτα του.!:P

Ευχαριστώ!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Λέγονται αλλιώς και ρητορικοί, αγώνες και πραγματοποιούνται υπό την αιγίδα της Βουλής των Ελλήνων. Είναι δυο ομάδες (Λόγος, Αντίλογος) και επιχειρηματολογούν επί ενός θέματος (επιλεγέντος από τους κριτές) με τρεις ομιλητές έκαστη. Στους αγώνες (η α' φάση θα γίνει το Δεκέμβριο) γίνονται τρεις αγώνες (για την κάθε ομάδα, συνήθως συμμετάσχουν από την Αττική γύρω στα 18 Σχολεία) και περνάνε στην επόμενη φάση τα τρια καλύτερα σχολεία, από κάθε γεωγραφικό διαμέρισμα που συμμετέχει. Στο β' γύρο γίνεται το ίδιο στην Αθήνα με τη συμμετοχή των προκριθέντων σχολείων από όλη την Επικράτεια και οι τέσσερις πρώτες ομάδες πάνε στην παλαιά Βουλή (άγαλμα του Κολοκοτρώνη) όπου γίνονται ο ημιτελικός και ο τελικός.

Είναι ένα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα αλλά και πολύ απαιτητικό ταυτόχρονα. Πρέπει να έχεις μια κάποια ευχέρεια λόγου, ενδιαφέρον για τα θέματα της επικαιρότητας και γενικώς ευρεία γνώση επί διαφόρων θεμάτων.
Σου προτείνω να συμμετάσχεις. Θα σε βοηθήσει πολύ και στην Έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Σε εμάς ούτε καν αναφέρθηκε...Δυστυχώς.Θα 'θελα να συμμετάσχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά μια φορά που το είχα παρακολουθήσει στην TV μου είχε φανεί πολύ στημένο, ψεύτικο, δήθεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Στημένο από ποιά άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω, κάτι δε μου κολλούσε. Προετοιμασία φροντιστηριακού στυλ και πιθανόν παπαγάλισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Γι' αυτό δεν έχω ΚΑΜΙΑ αμφιβολία.Είναι ακριβώς όπως και σε άλλος διαγωνισμούς,π.χ. Ε.Μ.Ε.Αυτοί που περνάνε έχουν συνήθως ασχοληθεί με φροντιστήριο πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι ξεφτίλες βέβαια. Για να πας πχ. στην ΕΜΕ για μένα πρέπει να γουστάρεις τα Μαθηματικά και τίποτα παραπάνω. Για γούστο πας, είναι εντελώς κομπλεξικό να κάτσεις να περάσεις με φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ακριβώς.Τέτοιοι διαγωνισμοί έχουν μοριοδότηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι. Απλά ορισμένοι κομπλεξάρες το παίζουν μούρες στους μαθηματικούς στα σχολεία. Άσε που προσωπικά εχω συναντήσει και περίπτωση στη δική μου τάξη το 19 να είναι το απόλυτο άριστα και το 20 να απαιτεί απόλυτο άριστα+επιτυχία στην ΕΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ε,τότε είναι ανόητο ακόμα και ανησυχήσεις.Προσωπικά πηγαίνω κάθε χρόνο στην Ε.Μ.Ε. αλλά ποτέ δεν προετοιμάζομαι.Είναι ακριβώς αυτό:
πρέπει να γουστάρεις τα Μαθηματικά και τίποτα παραπάνω.
Αλλά ως εδώ γιατί πολύ offtopic πήγαμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Όχι. Απλά ορισμένοι κομπλεξάρες το παίζουν μούρες στους μαθηματικούς στα σχολεία. Άσε που προσωπικά εχω συναντήσει και περίπτωση στη δική μου τάξη το 19 να είναι το απόλυτο άριστα και το 20 να απαιτεί απόλυτο άριστα+επιτυχία στην ΕΜΕ.

Συμφωνώ με το Μιχαλάρα...Τις περισσότερες φορές είναι αγώνες φτιαχτεί...Δύσκολα να βρεθεί κάποιος μόνος του...Φροντιστηριακός χαρακτήρας όπως ακριβώς το είπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Πάντως οι Αγώνες Επιχειρηματολογίας φαίνονται πολύ ωραίος και ενδιαφέρων θεσμός.
Αν έχετε άδικο δηλαδή και δεν συνεπάγονται φυλλάδια με συγκεκριμένα επιχειρήματα και φροντιστήρια και καθηγητές κλπ...

Μπορείτε να κάνετε και εξάσκηση ρητορείας στο ischool! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Δεν ξέρω, κάτι δε μου κολλούσε. Προετοιμασία φροντιστηριακού στυλ και πιθανόν παπαγάλισμα.

ΔΕΝ Είναι έτσι. Καμία σχέση με φροντιστήριο και παπαγαλία. Μόνο κάποια ιδιωτικά σχολεία το κάνουν. Οι υπόλοιποι κάνουμε προετοιμασία με κάποιον υπεύθυνο καθηγητή, χωριζόμαστε σε δυο ομάδες, βρίσκουμε επιχειρήματα και τα λέμε. Ξέρω, επειδή συμμετέχω για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Μη λέτε πράγματα για τα οποία δε γνωρίζετε αρκετά, διότι δυσφημίζετε το πρόγραμμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μου λες ότι είσαι σε θέση να γνωρίζεις το πως δουλέυει η συντριπτική πλειοψηφία που παίρνει μέρος; Δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία των συμμετοχών βρίσκεται στον Έβρο και ανήκει στην ομάδα σου, που, όπως λες, λειτουργεί ορθώς και έντιμα; Εγώ εκφράζω την εντύπωση του παρατηρητή κι αν πραγματικά το πρόγραμμα είναι καθαρό και διαφανές σαν κρύσταλλο, οι ιθύνοντες πρέπει να λάβουν υπ'οψιν τους την εντύπωση αυτή, αντι να προσπαθήσουν να με βγάλουν αναξιο κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγώ εκφράζω την εντύπωση του παρατηρητή κι αν πραγματικά το πρόγραμμα είναι καθαρό και διαφανές σαν κρύσταλλο, οι ιθύνοντες πρέπει να λάβουν υπ'οψιν τους την εντύπωση αυτή, αντι να προσπαθήσουν να με βγάλουν αναξιο κρίσης.

Κατ' αρχήν εδώ και τρία χρόνια δε μένω στον Έβρο. Μένω Αθήνα, απλά στον Έβρο τελείωσα το Γυμνάσιο. Και για ποιό πράγμα μιλάς ''σαςν κρύσταλλο''; Δεν είναι εκλογές φίλε μου, ούτε κάτι το κομματικό που να εμπλέκονται συμφέροντα και σκοπιμότητες. Χαλάρωσε. Μαζευόμαστε και συνδιαλεγόμαστε. Τίποτα παραπάνω. Βοηθάει και στην Έκθεση. Τώρα το ότι σε κάποια (ιδιωτικά σχολεία κυρίως) το έχουν πάρει πατριωτικά, και κάθονται και τα μαθαίνουν παπαγαλία τα θέματα, δε νικάνε πίστεψέ με. Το σχολείο που νίκησε το 2007 (3ο Λύκειο Αιγάλεω) ξέρω την ομάδα προσωπικά (αυτό φιλοξένησε και τους αγώνες το 2007, 2008 και μάλλον και εφέτος) και τους καθηγητές που ασχολούνται (έχουμε παίξει και φιλικό μαζί επειή είμαστε γειτονικά σχολεία) και σε πληροφορώ ότι το άξιζαν που το πήραν. Είχαν φοβερούς ομιλιτές. Μας έχουν νικήσει και εμάς δυο συνεχόμενες φορές. Ελπίζω βέβαια να νικήσουμε εφέτος. Κατά τα άλλα ηρεμία. Μην τα βλέπετε όλα από τη σκοπιά της σκοπιμότητος. Ηρεμήστε. Μια δραστηριότητα είναι. Σιγά τα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Αυτό πάντως που με ενοχλεί (όχι ιδιαίτερα βέβαια) είναι ότι αμέσωςβγάλατε συμπέρασμα, ως κλασσικοί Έλληνες. Χωρίς να έχετε απτά στοιχεία. Εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κατ' αρχήν εδώ και τρία χρόνια δε μένω στον Έβρο. Μένω Αθήνα, απλά στον Έβρο τελείωσα το Γυμνάσιο. Και για ποιό πράγμα μιλάς ''σαςν κρύσταλλο''; Δεν είναι εκλογές φίλε μου, ούτε κάτι το κομματικό που να εμπλέκονται συμφέροντα και σκοπιμότητες. Χαλάρωσε. Μαζευόμαστε και συνδιαλεγόμαστε. Τίποτα παραπάνω. Βοηθάει και στην Έκθεση. Τώρα το ότι σε κάποια (ιδιωτικά σχολεία κυρίως) το έχουν πάρει πατριωτικά, και κάθονται και τα μαθαίνουν παπαγαλία τα θέματα, δε νικάνε πίστεψέ με. Το σχολείο που νίκησε το 2007 (3ο Λύκειο Αιγάλεω) ξέρω την ομάδα προσωπικά (αυτό φιλοξένησε και τους αγώνες το 2007, 2008 και μάλλον και εφέτος) και τους καθηγητές που ασχολούνται (έχουμε παίξει και φιλικό μαζί επειή είμαστε γειτονικά σχολεία) και σε πληροφορώ ότι το άξιζαν που το πήραν. Είχαν φοβερούς ομιλιτές. Μας έχουν νικήσει και εμάς δυο συνεχόμενες φορές. Ελπίζω βέβαια να νικήσουμε εφέτος. Κατά τα άλλα ηρεμία. Μην τα βλέπετε όλα από τη σκοπιά της σκοπιμότητος. Ηρεμήστε. Μια δραστηριότητα είναι. Σιγά τα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Αυτό πάντως που με ενοχλεί (όχι ιδιαίτερα βέβαια) είναι ότι αμέσωςβγάλατε συμπέρασμα, ως κλασσικοί Έλληνες. Χωρίς να έχετε απτά στοιχεία. Εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον.

ΕΝΤΥΠΩΣΗ, ΕΝΤΥΠΩΣΗ! Που το είδες το συμπέρασμα; Μιλάω για εντύπωση, απλώς, το κερατό μου. Και γι'αυτό δεν έχω ανάγκη από κανένα στοιχείο, παρά μόνο απ'την εμπειρία μου που το έχω παρακολουθήσει ορισμένες φορές.
Και τέλος πάντων, πίστεψέ με, δεν χρειάζεται κανένα πολιτικό κίνητρο για να πάει κάποια ψωνάρα και να κάνει το κομμάτι της με εντελώς αντικανονικούς τρόπους. Και στην ΕΜΕ το ίδιο κάνουν οι μισοί. Υπάρχει κάποια πολιτική σκοπιμότητα; Ναι, παίζονται πολλά σε θέματα βαθμολογιών σχολείου και το ξέρεις καλά. Αυτοί ως "κλασικοί Έλληνες" πάνε και κάνουν τέτοια καραγκιοζιλίκια. Εμείς απλώς κρίνουμε αυτό που βλέπουμε και τουλάχιστον θα έπρεπε να τιμάει το πρόγραμμα ακόμη και το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που το παρακολουθούν και μπαίνουν στον κόπο να προβληματίζονται και να το κρίνουν. Θα προτιμούσατε να μη σας βλέπει κανένας ή μήπως θεωρείτε πιο εποικοδομητικό να λέμε όλοι για το πόσο ωραία και πόσο ρόδινα είναι τα πάντα, σαν τις γλάστρες και τους φαφλατάδες που έρχονται ν'απαγγείλουν τα βαρετά κενολόγια τη μέρα έναρξης του προγράμματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
καλα ε, οταν ειδα το θεμα νομιζα οτι ειναι παιχνιδι και μπηκα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
ΕΝΤΥΠΩΣΗ, ΕΝΤΥΠΩΣΗ! Που το είδες το συμπέρασμα; Μιλάω για εντύπωση, απλώς, το κερατό μου. Και γι'αυτό δεν έχω ανάγκη από κανένα στοιχείο, παρά μόνο απ'την εμπειρία μου που το έχω παρακολουθήσει ορισμένες φορές.
Και τέλος πάντων, πίστεψέ με, δεν χρειάζεται κανένα πολιτικό κίνητρο για να πάει κάποια ψωνάρα και να κάνει το κομμάτι της με εντελώς αντικανονικούς τρόπους. Και στην ΕΜΕ το ίδιο κάνουν οι μισοί. Υπάρχει κάποια πολιτική σκοπιμότητα; Ναι, παίζονται πολλά σε θέματα βαθμολογιών σχολείου και το ξέρεις καλά. Αυτοί ως "κλασικοί Έλληνες" πάνε και κάνουν τέτοια καραγκιοζιλίκια. Εμείς απλώς κρίνουμε αυτό που βλέπουμε και τουλάχιστον θα έπρεπε να τιμάει το πρόγραμμα ακόμη και το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που το παρακολουθούν και μπαίνουν στον κόπο να προβληματίζονται και να το κρίνουν. Θα προτιμούσατε να μη σας βλέπει κανένας ή μήπως θεωρείτε πιο εποικοδομητικό να λέμε όλοι για το πόσο ωραία και πόσο ρόδινα είναι τα πάντα, σαν τις γλάστρες και τους φαφλατάδες που έρχονται ν'απαγγείλουν τα βαρετά κενολόγια τη μέρα έναρξης του προγράμματος;

Τέλος πάντων, γνώμη σου είναι, σεβαστή (αν και δεν είπα ότι έχεις εντελώς άδικο) πάντως καλό θα ήταν να μην κάνεις κυνήγι μαγισσών. Το ότι υπάρχουν κάποιο στην κοινωνία μας που θέλουν να βολευτούν (ευτυχώς όχι όλοι) και είναι διεφθαρμένοι, δε σημαίνει ότι τ απάντα λειτουργούν έτσι. Δεν πρέπει να βλέπουμε παντού σκιές και σκοτεινά σημεία. Βέβαια η πολιτική και η εν γένει κοινωνική ζωή του τόπου ίσως να μη μας το επιτρέπει αλλά ας είμαστε και λίγο ρεαλίστές ή τουλάχιστον αν θες, λίγο πιο αισιόδοξοι για τον τρόπο λειτουργίας κάποιων θεσμών.
-----------------------------------------
Και επειδή δε θα ξαναμπώ στο ίντερνετ για πολυυυυ καιρό, θα σου πρότεινα επειδή μένεις στην Αττική, όταν μάθω την ημερομηνία των Αγώνων να μπω και να σου πω διεύθυνση σχολείου και ημερομηνία (υπολόγιζε μέσα στο Δεκέμβριο ένα Σάββατο) να έρθεις, να παρακολουθήσεις και να μου πεις μετά για τα διαπλεκόμενα συμφέροντα, τις σκοπιμότητες, τους απώτερους στόχους και για τις επικίνδυνες επιδιώξεις μερικών, που ελλοχεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vallout

Νεοφερμένος

Η Βάλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σεμίνα, ρίξε μια ματιά στο www.rhetoricineducation.com, θα βρεις ανάρτηση σχετικά με τους αγώνες. Αυτό που μπορώ να σου πω τώρα είναι ότι ουδεμία σχέση έχουν με τις "Λογομαχίες", που αναφέρει ένας φίλος παρακάτω. Πρόκειται γα ένα παιχνίδι λόγου και σκέψης, εξαιρετικά ζωντανό και απαιτητικό. Μόνο ενημερωμένοι και καλοί ομιλητές, με ωριμότητα στη σκέψη τους, "ψαγμένοι" για ό,τι συμβαίνει γύρω τους, αναδεικνύονται, συνήθως, σε αυτούς τους αγώνες. Σημασία έχει, βέβαια, και η συνεργασία με την ομάδα αλλά και το θέμα που θα δοθεί. Στείλε μου μήνυμα για περισσότερες πληροφορίες. Ένας τρόπος να ξεκινήσει αυτό στο σχολείο σου είναι να το προτείνεις σε έναν καθηγητή σου, που θα ενδιαφερθεί να έρθει σε επαφή μαζί μας (είμαι και εγώ καθηγήτρια και εκπαιδεύτρια ρητορικής), για να του δώσουμε υλικό και οτιδήποτε χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top