24

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Χτες τελείωσα την πρώτη σεζόν:clapup:
Μου άρεσε αρκετά (αν και lost δεν είναι;))
Έχω πάντως κάποια σχόλια για κάποια σημεία που δεν μου άρεσαν:

ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILERS ΓΙΑ ΣΕΖΟΝ 1

Κατ' αρχήν έχω την εντύπωση οτι το σκηνικό με την Νίνα στο τέλος, δεν ήταν σχεδιασμένο από την αρχή, αλλά το σκεφτήκανε προς το τέλος για να το κάνουν πιο ανατρεπτικό. Γενικώς υπάρχουν πολλά κενά, ας πούμε: Γιατί δώσανε στον Τζακ εντολή να σκοτώσει τη Νίνα (τότε που της είχε βάλει αλεξίσφαιρο) αφού δούλευε γι' αυτούς?:hmm: Τι εννοούσε η Νίνα στο τέλος "Δεν θα μάθεις για ποιον δουλεύω, νομίζεις ότι δουλεύω για τον Ντρέιζεν αλλά δεν είναι έτσι"; Επίσης, τελικά την Τέρι η Νίνα την σκότωσε; Γιατί δεν το δείχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
βαλε να δεις την δευτερη σεζον και θα σου απαντηθουν πολλα ερωτηματα.


αντε και να φτασεις στην 6η, εκει να δεις καψιμο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
βαλε να δεις τη ν δευτερη σεζον και θα σου απαντηθουν πολλα ερωτηματα.


αντε και να φτασεις στην 6η, εκει να δεις καψιμο :)
Σήμερα κι όλας ξεκινάω την 2η:jumpy:
Α, απαντιούνται? Ωραία, γιατί νόμιζα ότι ήταν τελείως ανεξάρτητες οι σεζόν μεταξύ τους:hmm:

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ναι ου μέσα στην ανεξαρτησία είναι:P

άργησες λίγο βρε πιδίμ να αρχίσεις το 24, που μας γυρνάς τώρα 6 χρόνια πίσω...:P

"It's not an option..." τάδε έφη τζακ. Θυμήσου την ατάκα, θα σε συντροφεύει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Septagram

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Σημερα δεν επρεπε να υπαρχει το καινουργιο επεισοδιο στα γνωστα διαδυκτιακα στεκια; Damn iT!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτή την περίοδο βλέπουμε τις σεζόν από την αρχή και θυμήθηκα τις εξυπνάδες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο για τον Τζακ τον αντεροβγάλτη...εεε τον Μπάουερ ήθελα να πω...


  • Υπάρχουν δύο είδη ανθρώπων στον κόσμο: αυτοί που θα κάνουν τα πάντα για τον Τζακ Μπάουερ και τελικά θα πεθάνουν, κι εκείνοι που σχεδιάζουν να προδώσουν τον Τζακ Μπάουερ και τελικά θα πεθάνουν!
  • Όταν άκουσε ότι θα τον έπαιζε ο Κίφερ Σάδερλαντ, ο Τζακ Μπάουερ σκότωσε τον Σάδερλαντ. Κανείς δεν παίζει (με) τον Τζακ!
  • 1,6 δισεκατομμύρια Κινέζοι είναι έξαλλοι με τον Τζακ. Ο αγώνας είναι δίκαιος!
  • Ο Σούπερμαν φοράει πιτζάμες με τον Τζακ Μπάουερ!
  • Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: ο μόνος λόγος που δεν είσαι αυτή τη στιγμή αναίσθητος είναι επειδή ο Τζακ Μπάουερ βαριέται να σε κουβαλάει!
  • Ο πραγματικός λόγος που ο Τζακ Μπάουερ απολύθηκε από τη CTU ήταν ο τεράστιος λογαριασμός του κινητού του!
  • Ο Τζακ Μπάουερ δεν διαβάζει βιβλία. Απλώς τα κοιτάζει έντονα μέχρι να του αποκαλύψουν τις πληροφορίες που θέλει!
  • Ο συντομότερος δρόμος για την καρδιά ενός άνδρα είναι μέσα από το όπλο του Τζακ Μπάουερ!
  • Ο Τζακ Μπάουερ μπορεί να σε πνίξει με ένα ασύρματο τηλέφωνο.
  • Αν σκοτώσεις τον Τζακ Μπάουερ δεν θα είναι νεκρός. Απλά θυμωμένος.
  • Ο Τζακ Μπάουερ δεν μιλάει ξένες γλώσσες, αλλά κάνει οποιονδήποτε ξένο να μιλήσει Αγγλικά σε μερικά λεπτά.
  • Ο Σουν Τζου έγραψε κάποτε, "Αν ο αντίπαλος σου είναι αδύναμος, συνέτριψε τον. Αν είναι δυνατότερος, συμμάχησε μαζί του. Αν είναι ο Τζακ Μπάουερ την έβαψες."
  • Ο Τζακ Μπάουερ ήταν κάποτε στον πλανήτη Άρη. Έτσι εξηγείται ότι δεν υπάρχει ζωή εκεί.
  • Κάποτε ο Τζακ Μπάουερ ξέχασε που έβαλε τα κλειδιά του. Το επόμενο μισάωρο το πέρασε βασανίζοντας τον εαυτό του μέχρι να ομολογήσει την τοποθεσία των κλειδιών.
  • Το ημερολόγιο του Τζακ Μπάουερ από τις 31 Μαρτίου πηγαίνει στις 2 Απριλίου. Κανεις δεν κοροϊδεύει τον Τζακ Μπάουερ.
  • Όταν το "24" παίζει διαφημίσεις ο Τζακ Μπάουερ τηλεφωνεί στους εγληματολόγους του CSI και τους λύνει τις υποθέσεις.
  • Τι χρώμα είναι το αίμα του Τζακ Μπάουερ; Ερώτηση παγίδα. Ο Τζακ Μπάουερ δεν ματώνει.
  • Ο νόμος είναι το δεξί χέρι του Τζάκ Μπάουερ. Με το αριστερό τις κάνει τις βρωμοδουλειές του.
  • Όταν ο Τζακ θέλει να χαλαρώσει, βάζει στο βίντεο τον Εξορκιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αρχές του 21ου αιώνα. Οι ΗΠΑ έχουν πλέον για τα καλά και ανεπίστρεπτα μετατραπεί από μια υποδειγματική δημοκρατία, σε Κράτος Εθνικής Ασφάλειας. Σύμπας ο πλανήτης Γη έχει εξαγριωθεί με τους Αμερικανούς και τις αέναες στρατιωτικές τους επεμβάσεις σε δύση κι ανατολή και ο πόλεμος έχει πια, ως Νέμεσις, μεταφερθεί εντός έδρας. Πράκτορες πρώην και νυν κομμουνιστικών επίδοξων υπερδυνάμεων, αλλά και των πάντοτε ύποπτων Γερμανών, για να τιμηθούν οι τόνοι σελιλόιντ που ξοδεύτηκαν σε ταινίες για τον Δεύτερο Παγκόσμιο και τον Ψυχρό Πόλεμο, ώστε να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλαιοί, μουσουλμάνοι τρομοκράτες, Αφρικανοί πολεμοχαρείς και κανίβαλοι φύλαρχοι, Σέρβοι εγκληματίες πολέμου, Μεξικανοί κι Αμερικάνοι έμποροι ναρκωτικών και όλο το πάνθεον των δυνάμεων του κακού, κυκλοφορούν ανενόχλητοι κι ευυπόληπτοι στη "χώρα της ελευθερίας", κουβαλώντας τις σατανικές τους προθέσεις σε σινιέ χαρτοφύλακες, με σκοπό να προκαλέσουν εκατοντάδες χιλιάδες έως μερικά εκατομμύρια θύματα μεταξύ των εξ ορισμού αθώων Αμερικανών πολιτών, που χάσκουν αμέριμνα περί άλλων τυρβάζοντες.

Πυρηνικά όπλα, τοξικά αέρια, ιοί και prions, βρώμικες βόμβες, ηλεκτρομαγνητικοί παλμοί και κάθε λογής γέννημα της κόλασης, συχνά αμερικανικής κατασκευής, προοριζόμενα να πέσουν στα κεφάλια αμάχων πολιτών άλλων χωρών, ένοχων ωστόσο εκ προοιμίου, σουλατσάρουν αδιάφορα και διακινούνται με ύπουλη ευκολία, κάτω απ' τη μύτη των αρχών και των υπηρεσιών εθνικής ασφάλειας, έτοιμα να κατασπαράξουν πληθυσμούς, να ισοπεδώσουν ακμάζουσες μητροπόλεις και να υποσκάψουν την ισχύ της Αμερικανικής Αυτοκρατορίας.

Επειδή όμως, όπως μας δίδαξε και η 11η Σεπτεμβρίου του 2001, κανείς τρομοκράτης που σέβεται τον εαυτό του δεν δύναται να επιτελέσει ένα αξιοπρεπές χτύπημα, χωρίς να διαθέτει βοήθεια εκ των έσω, το χορό των δαιμόνων συμπληρώνουν διεφθαρμένοι γραφειοκράτες, ξεπουλημένοι διπλοί πράκτορες, φιλόδοξοι πολιτικοί, λυσσασμένοι για εξουσία Αντιπρόεδροι, πετρελαϊκά συμφέροντα, ιδιωτικές εταιρείες παροχής στρατιωτικών υπηρεσιών, συνωμότριες σύζυγοι και κόρες Αμερικανών Προέδρων, ακόμη ακόμη κι ένας επίορκος Πρόεδρος, ενώ από τον εσμό των κακοποιών στοιχείων, παραδόξως λείπει μόνο η ελληνική διαιτησία και ο Κύρος Βασσάρας αυτοπροσώπως. Όλοι αυτοί, πάντοτε προφασιζόμενοι το καλό της πατρίδας, δεν διστάζουν να θυσιάσουν τις ζωές των συμπατριωτών τους, προκειμένου να προκαλέσουν πόλεμο μέσω προβοκάτσιας, ώστε να προωθήσουν τα επιχειρηματικά και πολιτικά τους συμφέροντα.

Μέσα σ' αυτήν την πνιγηρή πραγματικότητα, ο λαός είναι προκλητικά απών, αφού η μοίρα του αποφασίζεται χωρίς εκείνον για εκείνον, μέσα στους μισοφώτιστους διαδρόμους μυστικών υπηρεσιών, από πράκτορες, προδότες, επίορκους, δοσίλογους και κάθε άλλη παρόμοια "δημοκρατικά εκλεγμένη αρχή". Άβουλοι και ανίδεοι, οι πολίτες χρησιμεύουν μόνο ως όμηροι των τρομοκρατών αλλά και των ομοσπονδιακών πρακτόρων, σε περίπτωση που έχουν την ατυχία να βρεθούν στο δρόμο τους, και ως εικαζόμενες ή πραγματικές απώλειες εφόσον οι παντογνώστες ηγέτες τους αποφασίσουν ότι η απώλειά τους κρίνεται ως αποδεκτή, για χάρη του "κοινού καλού".

Μ' αυτόν τον τρόπο μπροστά στα μάτια του υπνωτισμένου θεατή, που θα ήθελε ν' απέστρεφε το βλέμμα και ν' άλλαζε κανάλι, όμως του είναι αδύνατον, όπως συμβαίνει πάντοτε στους εφιάλτες, σκιαγραφείται μια σκοτεινή και διεστραμμένη δυστοπία, με κόμιξ αισθητική και πολύ μαύρο μελάνι, ένας κολασμένος, κυκλικός και λαβυρινθώδης μικρόκοσμος, που μπροστά του ο Όργουελ φαντάζει ως Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, η Sin City μοιάζει με παιδική χαρά, η Gotham City με αθλοπαιδιά και η πόλη των Bladerunners με απλή οδοντόπαστα.

Από μια τέτοια εκτρωματική λαγότρυπα, δεν θα μπορούσε να λείπει και ο αντίστοιχος υπερήρωας, υπερασπιστής του δικαίου, της ελευθερίας, των φτωχών και αδυνάτων, ο θρυλικός Τζακ Μπάουερ. Με το ένα πόδι στον παράδεισο και το άλλο να πατά σταθερά στο σκότος της αβύσσου, όπως ο Τζων Κόνσταντιν ή ο Μπλαίηντ, ο Μπάουερ εξισορροπεί την πλάστιγγα στην αιώνια πάλη του καλού με το κακό. Κανένας κανόνας δεν τον περιορίζει, κανένας φραγμός δεν τον σταματά, τίποτε δεν μπορεί να προβλεφτεί γι' αυτόν, εκτός ίσως απ' το ότι δεν μπορεί να πεθάνει, όπως είναι η μοίρα όλων των καταραμένων, ένας σκοτεινός ιππότης όπως ο Μπάτμαν, έτοιμος ανά πάσα στιγμή όχι μόνο να θυσιάσει τη ζωή του, αλλά ακόμη περισσότερο την υπόληψή του, αμφιλεγόμενος, παρεξηγημένος και τρομακτικός, σαν τον Έλρικ του Μελνιμπονέ. Καταδικασμένος στην αιωνιότητα να ζει τη ζωή του μέσα σε ιλιγγιώδη εικοσιτετράωρα, χωρίς ανάσα, χωρίς ύπνο, τροφή, νερό ή φυσικές ανάγκες, με το τομάρι αργασμένο από σφαίρες, μαχαίρια και βασανιστήρια, άφθαρτος όπως ο Μπρους Γουίλις στην ομώνυμη ταινία του Σιάμαλαν, γρήγορος στο πιστόλι κι εύστοχος όπως ο Λούκυ Λουκ, με το ένστικτο του Ντέαρντέβηλ, αγέλαστος όπως ο Τζων Γουαίην ή ο Ντέρτυ Χάρρυ, σκληρός όπως το Πράγμα από τους 4 Φανταστικούς, ο Μπάουερ κουβαλάει την κατάρα όλων ανεξαιρέτως των υπερηρώων: Δεν του επιτρέπεται ν' αγαπήσει, ούτε ν' αγαπηθεί αφού όποια σταθεί δίπλα του ως σύζυγος, κόρη ή ερωμένη, περνάει έναν ανείπωτο Γολγοθά και συνήθως καταλήγει νεκρή, στα χέρια του Μπάουερ που λυσσομανώντας ορκίζεται εκδίκηση. Οι προσωπικές του θυσίες για χάρη της πατρίδας, όπως απαιτεί αναπόδραστα ο Μύθος του Αιώνιου Πρόμαχου, θα μπορούσαν να συγκριθούν μόνο με τον μυθικό Προμηθέα ή τον Λεωνάιντας των 300.

Ο Τζακ Μπάουερ διαθέτει μια δική του ιδιόρρυθμη αίσθηση της δικαιοσύνης, καθώς καλείται να εξισορροπήσει την Τάξη με το Χάος, την ουτοπία της Ελευθερίας με την δυστοπία της Εθνικής Ασφάλειας. Ο λόγος του είναι βαρύτερος κι από συμβόλαιο, αφού όταν χρειαστεί να τον δώσει, τον κρατά πάση θυσία. Βασανίζει αλύπητα τον ύποπτο ή και την οικογένειά του, με λεπίδες, στυλό, χημικά και φάρμακα, ή - το αγαπημένο του - με γυμνά χέρια, δεν βρίσκει όμως καμμία ευχαρίστηση σ' αυτό και σταματάει άμεσα μόλις αποσπάσει την πολύτιμη πληροφορία, ενώ κερνάει το θύμα του και καφέ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο σκοτεινό κόσμο του 24 οι κάθε λογής προδότες, όταν συλληφθούν, εύκολα διαπραγματεύονται συμφωνίες αμνηστίας, τις οποίες οι Πρόεδροι υπογράφουν όπως ο Μικ Τζάγκερ τ' αυτόγραφα, ωστόσο ο Μπάουερ ή στη χειρότερη περίπτωση ο Θεός-σεναριογράφος, φροντίζουν έτσι ώστε κανείς απ' αυτούς να μη ζήσει να τη χαρεί, για να θυμούνται όλοι that crime doesn't pay!!

Μια σειρά με εθιστικό χαρακτήρα, με έναν ήρωα που σε κάνει να ξεχνάς κάθε είδους ιδεολογίας και ηθικής και σε τραβάει από το γιακά στο απάνθρωπο μονοπάτι του, ένα κόμιξ από τ' αγαπημένα μου. Θα ήθελα λοιπόν, μέσα από το βήμα που μου δίνεται από το e-steki, να αποτίσω έναν ταπεινό φόρο τιμής στο επιστέγασμα όλων των καταραμένων Αμερικανών ηρώων, τον ανεπανάληπτο Τζακ Μπάουερ, τον οποίο φέτος απολαμβάνουμε για όγδοη και τελευταία δυστυχώς φορά. Εάν τον συναντήσετε, θα σας συμβούλευα να απαντήσετε σε οποιαδήποτε ερώτησή του, ακόμη κι αν δεν γνωρίζετε την απάντηση, αφού εάν σας περιλάβει εκείνος, θα τη μάθετε θέλετε δεν θέλετε. Όπως λένε οι κακές γλώσσες, ο Μπαμπούλας κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί, κοιτάει μέσα στη ντουλάπα του, από φόβο μήπως εκεί κρύβεται ο Μπάουερ, εκείνος όμως είναι κρυμμένος κάτω από το κρεβάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ενώ οι Χαμένοι του Lost περιμένουν με κομμένη την ανάσα για το πολυαναμενόμενο τέλος κι ενώ το ρημάδι το αρχείο κατεβαίνει με βασανιστικά αργούς ρυθμούς, εμείς οι Μπαουερομανείς αντιστεκόμαστε στην τάση της μόδας κι επιμένουμε να κάνουμε την ηλιοθεραπεία μας, μέσα στο σκοτεινό κόσμο του 24...:hehe:


Η Χαμενοκρατία δεν θα περάσει!! Όταν ο Λοκ θα έχει ξεχαστεί και θά 'χει σκορπίσει σαν μαύρος καπνός, τον Μπάουερ θα τον διδάσκουν στο πανεπιστήμιο ρε!! :teasing:

Ένα ανέκδοτο για τον Τζακ Μπάουερ, που ψάρεψα στο δίκτυό μου:

Ο μικρός Τζακ Μπάουερ μπήκε στην κουζίνα όπου η μαμά του ετοίμαζε βραδινό.
Πλησίαζαν τα γενέθλιά του και σκέφτηκε ότι ήταν μια καλή ευκαιρία να πει στη μαμά του τι δώρο ήθελε.
- Μαμά, είπε ο μικρός Τζακ Μπάουερ, θέλω ένα ποδήλατο για τα γενέθλιά μου.
Ο μικρός Τζακ Μπάουερ ήταν ένας μεγάλος φασαρτζής. Και στο σχολείο και στο σπίτι όλο μπελάδες δημιουργούσε. Έτσι λοιπόν η μαμά του τον ρώτησε αν πιστεύει ότι δικαιούται το δώρο.
- Φυσικά! είπε ο μικρός.
Η μαμά του, ήθελε...

να βάλει τον γιο της να σκεφτεί τη συμπεριφορά του όλο τον χρόνο που είχε περάσει. Έτσι, του είπε να πάει στο δωμάτιό του και να σκεφτεί πώς φέρθηκε όλους τους μήνες, από τα προηγούμενα γενέθλιά του. "Και μετά", του είπε, " γράψε ένα γράμμα στον Θεούλη και εξήγησε γιατί σου αξίζει το ποδήλατο!"
Έτσι, ο μικρός Τζακ Μπάουερ πήγε στο δωμάτιό του και άρχισε να γράφει:
- ΓΡΑΜΜΑ ΠΡΩΤΟ -
"Αγαπητέ Θεούλη,
Ήμουν πολύ καλό παιδί φέτος και θα θελα ένα ποδήλατο για τα γενέθλιά μου. Το προτιμώ κόκκινο.
Ο φίλος σου, Τζακ Μπάουερ"
Ο μικρός Τζακ Μπάουερ όμως, ήξερε ότι αυτά που έγραψε δεν ήταν αλήθεια. Δεν ήταν και τόσο καλό παιδί.
Έτσι, έσκισε το πρώτο γράμμα και ξανάρχισε:
- ΓΡΑΜΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ -
"Αγαπητέ Θεούλη,
Είμαι ο φίλος σου, ο Τζακ. Ήμουν καλό παιδί φέτος και θα θελα ένα κόκκινο ποδήλατο για τα γενέθλιά μου.
Σ' ευχαριστώ,
Ο φίλος σου, Τζακ Μπάουερ"
Ήξερε όμως ότι ούτε αυτό ήταν αλήθεια. Έτσι, έσκισε κι αυτό το γράμμα και άρχισε ξανά:
- ΓΡΑΜΜΑ ΤΡΙΤΟ -
"Αγαπητέ Θεούλη,
Ήμουν εντάξει τη χρονιά που πέρασε. Θα 'θελα ένα ποδήλατο για τα γενέθλιά μου.
Τζακ"
Ο μικρός Τζακ Μπάουερ ήξερε ότι ούτε αυτό το γράμμα μπορούσε να το στείλει στο Θεό. Έτσι έγραψε το...
- ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΡΑΜΜΑ -
"Θεέ,
Ξέρω ότι δεν ήμουν καλό παιδί φέτος. Λυπάμαι πραγματικά. Θα γίνω καλό παιδί όμως αν μου στείλεις ένα ποδήλατο για τα γενέθλιά μου. Σε παρακαλώ...
Ευχαριστώ.
Τζακ"
Ο μικρός ήξερε όμως, ότι ακόμη κι αν έλεγε αλήθεια, αυτό το γράμμα δεν θα του 'φερνε το ποδήλατο... Τώρα πια ανησύχησε. Πήγε στην κουζίνα και είπε στη μαμά του ότι ήθελε να πάει στην εκκλησία. Η μαμά σκέφτηκε ότι το "κόλπο" της είχε πιάσει, μιας και είδε τον μικρό να είναι σκεφτικός και λυπημένος.
- Πήγαινε, αλλά να γυρίσεις γρήγορα.
Ο μικρός Τζακ Μπάουερ πήγε στην εκκλησία της γειτονιάς. Μπήκε μέσα κι έριξε μια ματιά γύρω του να δει αν ήταν κανένας άλλος εκεί. Προχώρησε προς το ιερό και βρήκε μια εικόνα της Παναγίας. Πολύ προσεκτικά την ξεκρέμασε, την έχωσε κάτω από το παλτό του κι έφυγε από την εκκλησία τρέχοντας.
Μπήκε γρήγορα στο σπίτι του, χώθηκε στο δωμάτιό του και πήρε μολύβι και χαρτί...
- ΓΡΑΜΜΑ ΠΕΜΠΤΟ -
"Θεέ,
Έχω στα χέρια μου τη μάνα σου. Αν θέλεις να την ξαναδείς, στείλε μου το ποδήλατο...
(υπογραφή) Ξέρεις ποιος..."

:lol: :loltooth: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top