• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τριχόπτωση

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Κορίτσια του φόρουμ την προσοχή σας :redface:


Μου πέφτουν τα μαλλιά μου, τούφες ολόκληρες και δεν ξέρω τι να κάνω, έχω πυκνό μπουκλωτό μαλλί :(


Τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Κατ'αρχήν, αφού βεβαιωθείς οτι δεν είναι εποχικό (σε όλους πέφτουν τα μαλλιά κάποια διαστήματα, αλλά το πρόβλημα είναι προσωρινό), στη συνέχεια να ελέγξεις τα επίπεδα σιδήρου στον οργανισμό σου.
Ανεπαρκής πρόσληψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων, συχνά ευθύνονται για την απώλεια μαλλιών.
Συμπληρώματα διατροφής όπως σιδήρου, ασβεστίου, βιταμίνης Β και ψευδάργυρου βοηθούν.

Επίσης προσοχή στο άγχος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Κατ'αρχήν, αφού βεβαιωθείς οτι δεν είναι εποχικό (σε όλους πέφτουν τα μαλλιά κάποια διαστήματα, αλλά το πρόβλημα είναι προσωρινό), στη συνέχεια να ελέγξεις τα επίπεδα σιδήρου στον οργανισμό σου.
Ανεπαρκής πρόσληψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων, συχνά ευθύνονται για την απώλεια μαλλιών.
Συμπληρώματα διατροφής όπως σιδήρου, ασβεστίου, βιταμίνης Β και ψευδάργυρου βοηθούν.

Επίσης προσοχή στο άγχος!


Όχι όλον τον χρόνο μου πέφτουν, μαδάω. Έχω βαρεθεί να μαζεύω τούφες από τα μαλλιά μου, στο πάτωμα. Έχω κάνει εξετάσεις αίματος πέρυσι τον Σεπτέμβρη και ήταν όλες πολύ φυσιολογικές. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσουν τα φρούτα και τα τρώω ως παραλλαγές. Καλά από άγχος η ζωή μου όλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεδομένου του διαρκους bad mood σου, θα έλεγα να το ψάξεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νο1 Να μην αγχώνεσαι..
Νο2 τσεκαπ για αιματοκριτη,σιδηρο, γενικές αίματος τέλος πάντων.
Νο3 υποθυρεοειδισμός... Έχεις νομίζω..
Τσεκαρε το. Και ακόλουθα ΣΩΣΤΑ την αγωγή του.
Νο4 ΚΑΛΜΑΡΕ ;)

ΜΠΑΥΥ!! :bye:
Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα κορίτσια :give_rose:

Δεδομένου του διαρκους bad mood σου, θα έλεγα να το ψάξεις..

Λες να έχει ρόλο αυτό ε ;

Νο1 Να μην αγχώνεσαι..
Νο2 τσεκαπ για αιματοκριτη,σιδηρο, γενικές αίματος τέλος πάντων.
Νο3 υποθυρεοειδισμός... Έχεις νομίζω..
Τσεκαρε το. Και ακόλουθα ΣΩΣΤΑ την αγωγή του.
Νο4 ΚΑΛΜΑΡΕ ;)

ΜΠΑΥΥ!! :bye:
Φιλικά.

1. + 4. Αν μπορούσα :P
2. Κάθε Σεπτέμβρη κάνω :(
3. Ναι .....άστα να πάνε!

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου λέω ευγενικά οτι κάποιο -προβλήματα υπάρχει...δε θα σου χάιδεψω τα αφτιά όπως κάνουν πολλοί. Δικό σου το μαχαίρι, αξιοποίησ
ε το όπως θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σου λέω ευγενικά οτι κάποιο -προβλήματα υπάρχει...δε θα σου χάιδεψω τα αφτιά όπως κάνουν πολλοί. Δικό σου το μαχαίρι, αξιοποίησ
ε το όπως θες.


Ναι βρε, απλά δεν μου πέρασε από το μυαλό μου, η κακή μου διάθεση :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Βρε Σοφη μου, σου τα έχουμε πει πολλες φορές εδώ μέσα, τι άλλο θες να σου πούμε; Αν δεν πάρεις την ζωή στα χέρια σου, ούτε το bad mood σου θα βελτιωθεί ούτε τα ψυχοσωματικά σου :/: Πάρε την απόφαση να κανεις την μεγάλη αλλαγή επιτέλους. Για το καλό σου τα λέω αυτά. Φιλικά πάντα ε <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Βρε Σοφη μου, σου τα έχουμε πει πολλες φορές εδώ μέσα, τι άλλο θες να σου πούμε; Αν δεν πάρεις την ζωή στα χέρια σου, ούτε το bad mood σου θα βελτιωθεί ούτε τα ψυχοσωματικά σου :/: Πάρε την απόφαση να κανεις την μεγάλη αλλαγή επιτέλους. Για το καλό σου τα λέω αυτά. Φιλικά πάντα ε <3


Γλυκούλα <3 θεώρησα ότι αρχικά η τριχόπτωση οφείλεται σε άλλο παράγοντα πχ και χρειαζόνταν κάποιο άλλο καλλυντικό για ενδυνάμωση δεν το συνδύασα καθόλου με τους παράγοντες που ανέφεραν πριν τα κορίτσια.
Έχεις δίκιο στ ΄άλλα :give_rose:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κορίτσια του φόρουμ την προσοχή σας :redface:


Μου πέφτουν τα μαλλιά μου, τούφες ολόκληρες και δεν ξέρω τι να κάνω, έχω πυκνό μπουκλωτό μαλλί :(


Τι να κάνω;

Εξετάσεις αίματος σίγουρα πρέπει να κανεις πρέπει να δεις αν σου λείπει κάποια βιταμίνη αλλά επειδή δεν ξέρω ακριβώς ποια σχετίζεται με την απώλεια μαλλιών καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον παθολόγο που θα σου γράψει και τις εξετάσεις αίματος στοχευμένα. Πέρα από τις γενικές.

Δεύτερον, ίσως σου πέφτουν τη συγκεκριμένη εποχή. Εμένα για παράδειγμα κάθε φθινωπορο αλλά και λίγο την άνοιξη. Κάθε μα κάθε όμως. Εσυ έχεις παρατηρήσει αν γίνεται κατά περιόδους;

Τέλος, μπορεί να είναι ψυχολογικό το θέμα σου και να σωματοποιειται. Ο καθένας μας έχει τα δικά του ψυχοσωματικά. Αστα να πάνε αν τ αναλύσω αυτό...

Παντως κάνε μια εξέταση αίματος να επιβεβαιωθεί ή ν αποκλειστεί κάποιο παθολογικό αίτιο. Είναι σημαντικό ώστε αν χρειαστεί να ακολουθήσεις κάποια αγωγή να γίνει άμεσα. Όχι για τα μαλλια σαν μαλλια όσο για το ότι ενδεχομένως κάτι λείπει από τον οργανισμό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εξετάσεις αίματος σίγουρα πρέπει να κανεις πρέπει να δεις αν σου λείπει κάποια βιταμίνη αλλά επειδή δεν ξέρω ακριβώς ποια σχετίζεται με την απώλεια μαλλιών καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον παθολόγο που θα σου γράψει και τις εξετάσεις αίματος στοχευμένα. Πέρα από τις γενικές.

Δεύτερον, ίσως σου πέφτουν τη συγκεκριμένη εποχή. Εμένα για παράδειγμα κάθε φθινωπορο αλλά και λίγο την άνοιξη. Κάθε μα κάθε όμως. Εσυ έχεις παρατηρήσει αν γίνεται κατά περιόδους;

Τέλος, μπορεί να είναι ψυχολογικό το θέμα σου και να σωματοποιειται. Ο καθένας μας έχει τα δικά του ψυχοσωματικά. Αστα να πάνε αν τ αναλύσω αυτό...

Παντως κάνε μια εξέταση αίματος να επιβεβαιωθεί ή ν αποκλειστεί κάποιο παθολογικό αίτιο. Είναι σημαντικό ώστε αν χρειαστεί να ακολουθήσεις κάποια αγωγή να γίνει άμεσα. Όχι για τα μαλλια σαν μαλλια όσο για το ότι ενδεχομένως κάτι λείπει από τον οργανισμό σου.

Εξετάσεις αίματος αναγκαστικά κάνω κάθε Σεπτέμβρη προς Οκτώβρη μαζί με καρδιολογικές για την ανανέωση κάρτα άθλησης που χρειάζομαι για να συμμετέχω στην Πανεπιστημιάδα. Δεν είναι μόνο γενική αίματος έχει και κάποια άλλα ειδικά που ζητάει. Δεν μου συμβαίνει ανά περιόδους αν θυμάμαι καλά αλλά συνέχεια βλέπω τούφες οι οποίες συγκεντρώνονται στην μπαλκονόπορτα του σπιτιού μου. Καλά άστα να πάνε από ψυχοσωματικά άλλο τίποτα και αυτήν την περίοδο είναι σε έξαρση. Και εσύ μία από τα ίδια ε; :/: Οι περσινές εξετάσεις αίματος ήταν να φανταστείς οι καλύτερές μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top