Το επίθετο των παιδιών

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:confused:
Βασικά ελπίζω ο άντρας μου να μη θεωρει βάρος και φόρτωμα τα παιδιά μας.
Αν τα θεωρεί, τότε δε θα θα τον θεωρώ και εγώ για πολύ ακόμα άντρα μου. :look:
Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Άλλα νταλα κουτρουβάλα της παρασκευής το γάλα κατάλαβες :P

Ξέρω ότι η γκρίνια είναι έμφυτο στοιχείο μιας γυναίκας. Αλλά παρακαλώ καταλαβετε μας αν πάρει το παιδί το επίθετο της γυναίκας θα μας σχολιάζει όλη η τοπική κοινωνία. Βάλτε λίγο νερό στο κρασί σας, έχετε ένα σωρό σοβαρά θέματα να γκρινιάξετε.
Δεν ξέρω για τη δική σου τοπική κοινωνία, αλλά εγώ ακόμα και όταν ζούσα σε κωμόπολη 2000 κατοίκων, ουδείς το σχολίασε αρνητικά, είτε μπροστά μου, είτε από πίσω μου. Και δεν είναι ότι ήταν τόσο καλοί και ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι, για άλλα πράγματα άνετα σχολίαζαν :P
Όσο για τα περι γκρίνιας, δεν ξέρω για τις γυναίκες που γνωρίζεις, αλλά προσωπικά με προσβάλλει το σχολιάκι σου. Εξ'ου και η αρνητική.

Η συγκεκριμένη όμως παράδοση δε νομίζω να καταπατά κάποιο δικαίωμα.
Απλά το βλέπω (τώρα γιατί μετά μπορεί να αλλάξω οπτική) προσπάθεια των γυναικών για ισότητα για κάτι που δεν έχει σημασία.
Όλα αυτά τα πράγματα που "δεν έχουν σημασία", διαμορφώνουν υποσυνείδητα ένα παιδί καθώς μεγαλώνει στο να βλέπει τις γυναίκες ως πολίτες δεύτερης κατηγορίας. Είναι το ίδιο με τις σεξιστικές γλωσσικές συμβάσεις (βλ. θέμα "Η φεμινιστική γλώσσολογία").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Να φορτώσεις στα παιδιά το επίθετο του άντρα εννοεί, όχι να φορτώσεις τα παιδιά στον άνδρα.

Νυστάξατε; :P

ουπς. σορρυ.:redface:

Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Άλλα νταλα κουτρουβάλα της παρασκευής το γάλα κατάλαβες :P

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω αν είναι αγόρι πρέπει να παίρνει το όνομα του παππού του άντρα και αν είναι γυναικά το όνομα της γιαγιας της γυναίκας. Σε όλες τις περιπτώσεις το επίθετο θα είναι του άντρα. :)
Όπως πάντα, τεκμηριωμένη άποψη και με επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί την μία γιαγιά την λέγανε Μαρία και την άλλη Ειρήνη και για να αποφύγει την γκρίνια ο άνθρωπος έδωσε και τα δύο. Προσωπικά πιστεύω αν είναι αγόρι πρέπει να παίρνει το όνομα του παππού του άντρα και αν είναι γυναικά το όνομα της γιαγιας της γυναίκας. Σε όλες τις περιπτώσεις το επίθετο θα είναι του άντρα. :)
Όχι, την άλλη γιαγιά τη λένε Κατίνα. :crazy:
Για να αποφευχθεί η γκρίνια λοιπόν και ο Δημητράκης θα γράφει και τα δύο επίθετα. (aka δεν είναι επιχείρημα αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Ξέρω ότι η γκρίνια είναι έμφυτο στοιχείο μιας γυναίκας. Αλλά παρακαλώ καταλαβετε μας αν πάρει το παιδί το επίθετο της γυναίκας θα μας σχολιάζει όλη η τοπική κοινωνία. Βάλτε λίγο νερό στο κρασί σας, έχετε ένα σωρό σοβαρά θέματα να γκρινιάξετε.

Αγαπητε μου fockos..καθολου δεν με ενδιαφερει αν θα σχολιασει η κοινωνια...και οταν εγινε νομος να ψηφιζουν οι γυναικες- μην παμε μακρια..την δεκαετια του 50 ,αν θυμαμαι καλα εγινε- παλι διαμαρτυριες υπηρχαν..ειναι δυνατον;;Αν ακουγαμε τις διαμαρτυριες,θα ειχαμε μεινει ακομα στον μεσαιωνα,αν και σε καποιες αντιληψεις δυσρτυχως..δεν απεχουμε και πολυ..
επισης τον γαλιλαιο τον εστειλαν στην ιερα εξεταση,γιατι ελεγε οτι η γη γυριζει...ασχετο θα μου πεις..ή μηπως οχι και τοσο;;:hmm:
Δυστυχως ακομα και τωρα,στις αντιληψεις τουλαχιστον,ισοτητα ΔΕΝ υπαρχει...ειναι τυχαιο οτι οταν καποιος αντρας,συμπεριφερετε..καπως...τον λεμε οτι ειναι γυναικουλα,ενω οταν μια γυναικα εχει τσαγανό λεμε οτι ,αυτη ειναι αντρακι;;;Για σκεψου τι αντιπροσωπευει η εννοια αντρας,και τι η γυναικα;;;
ω..ναι..καταλαβαινω οτι νιωθετε πως σας παιρνουν τα κεκτημενα δικαιωματα σας..αλλα καποτε η κοινωνια θα πρεπει να γινει οντως ισοτιμη αναμεσα στα δυο φυλα...στην πραξη,και οχι μονο στα λογια και στους νομους..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όλα αυτά τα πράγματα που "δεν έχουν σημασία", διαμορφώνουν υποσυνείδητα ένα παιδί καθώς μεγαλώνει στο να βλέπει τις γυναίκες ως πολίτες δεύτερης κατηγορίας. Είναι το ίδιο με τις σεξιστικές γλωσσικές συμβάσεις (βλ. θέμα "Η φεμινιστική γλώσσολογία").
Και εγώ ένα επίθετο έχω και δε νομίζω να θεωρώ τις γυναίκες ως πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
Βέβαια, θα μου πεις, μιά γυναίκα είναι δυνατόν να θεωρεί το φύλο της ως κατώτερο; Όχι.
Αλλά και αγόρι να ήμουν δε νομίζω να είχα τέτοια εντύπωση. (Καλά τα αγοράκια πάσχουν γενικά στο θέμα ισότητας:P)

Πλάκα πλάκα με μπερδέψατε.
Έχω ένα 2χρονο ανιψάκι που μου έλεγε πως εγώ δεν έχω μπλούζα με κροκοδειλάκι (εεε, δε θυμάμαι μάρκα τώρα) επειδή είμαι κορίτσι ενώ αυτός είχε επειδή ήταν αγόρι!:eek::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:(
Οφείλω να ομολογήσω οτι αυτή η άποψη μου είναι είναι απολιθάβι της παλιάς νοοτροπίας που ήθελε τις γυναίκες κατώτερες του άντρα και με βάλατε σε σκέψεις. Δε νομίζω να μαλώσω ποτέ για ένα όνομα και ένα επίθετο σημασία έχει το περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
:(
Οφείλω να ομολογήσω οτι αυτή η άποψη μου είναι είναι απολιθάβι της παλιάς νοοτροπίας που ήθελε τις γυναίκες κατώτερες του άντρα και με βάλατε σε σκέψεις. Δε νομίζω να μαλώσω ποτέ για ένα όνομα και ένα επίθετο σημασία έχει το περιεχόμενο και όχι το περίβλημα.

οπως ακριβως το λες τωρα...:)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Και εγώ ένα επίθετο έχω και δε νομίζω να θεωρώ τις γυναίκες ως πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
Βέβαια, θα μου πεις, μιά γυναίκα είναι δυνατόν να θεωρεί το φύλο της ως κατώτερο; Όχι.
Αλλά και αγόρι να ήμουν δε νομίζω να είχα τέτοια εντύπωση. (Καλά τα αγοράκια πάσχουν γενικά στο θέμα ισότητας:P)

Πλάκα πλάκα με μπερδέψατε.
Έχω ένα 2χρονο ανιψάκι που μου έλεγε πως εγώ δεν έχω μπλούζα με κροκοδειλάκι (εεε, δε θυμάμαι μάρκα τώρα) επειδή είμαι κορίτσι ενώ αυτός είχε επειδή ήταν αγόρι!:eek::P

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσες γυναικες εχω συναντησει,που θεωρουν οτι ειναι κατωτερες απο τον αντρα..και ομως ετσι ειναι..και το χειροτερο ειναι οτι αυτο το "περνανε" και στα παιδια τους..και παει λεγοντας..
Γιατι θεωρειται τοσο εξωπραγματικο να παρει το παιδι το ονομα της μητερας;; αν αυτο δεν πηγαζει απο μια..εστω και λανθανουσα,μορφη φαλοκρατισμου.( με το προσχημα της παραδοσης) .απο τι πηγαζει;;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσες γυναικες εχω συναντησει,που θεωρουν οτι ειναι κατωτερες απο τον αντρα..και ομως ετσι ειναι..και το χειροτερο ειναι οτι αυτο το "παιρνανε" και στα παιδια τους..και παει λεγοντας..
Γιατι θεωρειται τοσο εξωπραγματικο να παρει το παιδι το ονομα της μητερας;; αν αυτο δεν πηγαζει απο μια..εστω και λανθανουσα,μορφη φαλοκρατισμου.( με το προσχημα της παραδοσης) .απο τι πηγαζει;;;:)
Προσωπικά δεν είναι ότι το θεωρώ εξωπραγματικό, το θεωρώ αμελητέας σημασίας.
Αnyway, θα το σκεφτώ και θα επανέλθω. (απειλή :crazy: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Προσωπικά δεν είναι ότι το θεωρώ εξωπραγματικό, το θεωρώ αμελητέας σημασίας.
Αnyway, θα το σκεφτώ και θα επανέλθω. (απειλή :crazy: )
Αφου ειναι..αμελητεας σημασιας...γιατι ενοχλει τοσο πολυ τους αντρες,και οχι μονο;;; αφου ειναι αμελητεας σημασιας..γιατι να μην παιρνει το παιδι το ονομα της μητερας;;:hmm:
Διοτι βασικα..ΔΕΝ ειναι αμελητεας σημασιας..δειχνει παρα πολλα πραγματα..οπως και η κτητικη που εχει το επιθετο μας...λεμε δηλαδη...η Παπαδοπουλου,ανηκει στον πατερα Παπαδοπουλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Μήπως ο fockos μας δουλεύει λίγο και έγραψε ότι έγραψε έτσι για πλάκα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αφου ειναι..αμελητεας σημασιας...γιατι ενοχλει τοσο πολυ τους αντρες,και οχι μομο;;; αφου ειναι αμελητεας σημασιας..γιατι να μην παιρνει το παιδι το ονομα της μητερας;;:hmm:
Wait!
Εννοώ ότι προσωπικά, στην παρούσα φάση, με αφήνει παγερά αδιάφορη. Όπως είπα το επίθετο ουσιαστικά είναι ένα όνομα, δε δηλώνει κάτι, για εμένα. Δεν πρόκειται να αγαπήσω το παιδί πιο πολύ αν έχει το δικό μου επίθετο ή του άντρα μου.
Τους άνδρες λογικά τους πειράζει, εγώ για εμένα μίλησα.
Κοριτσάκι είμαι.:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Wait!
Εννοώ ότι προσωπικά, στην παρούσα φάση, με αφήνει παγερά αδιάφορη. Όπως είπα το επίθετο ουσιαστικά είναι ένα όνομα, δε δηλώνει κάτι, για εμένα. Δεν πρόκειται να αγαπήσω το παιδί πιο πολύ αν έχει το δικό μου επίθετο ή του άντρα μου.
Τους άνδρες λογικά τους πειράζει, εγώ για εμένα μίλησα.
Κοριτσάκι είμαι.:redface::P
Ναι βρε συ..μην το παιρνεις προσωπικα...κουβεντα κανουμε..:)..ομως εχει πραγματικα τη σημασια του,γιατι περνανε μηνυματα..και διαιωνιζεται μια κατασταση..οσο και να λεμε οτι ειναι ανευ σημασιας...και η κομα που βαζουμε,εχει τη σημασια της..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
μην ξεχναμε οτι τα επιθετα ξεκινησαν ως παρατσουκλια,ή επαγγελματα...

οποτε σημαινουν πολλα.περα απο το απο ποιον θα το παρει..
Σήμαιναν πολλά για το χαρακτήρα αυτού που του τα δώσανε. 5 γενιές με τα χαρακτηριστικά άλλων 5 οικογενειών γυναικών να έχουν μπει στο παιχνίδι (που δεν φαίνονται στο επίθετο) δεν λένε τίποτα. Αν ο προπροπροπροπάππους σου ήταν τσιγγούνης λέει κάτι για σένα?
Η συγκεκριμένη όμως παράδοση δε νομίζω να καταπατά κάποιο δικαίωμα.
Απλά το βλέπω (τώρα γιατί μετά μπορεί να αλλάξω οπτική) προσπάθεια των γυναικών για ισότητα για κάτι που δεν έχει σημασία.
Δημιουργεί μια πολύ αστεία κατάσταση. Λοιπόν εγώ ήμουν σαν και σένα, δεν μ'αρέσαν τα διπλά ονόματα... ούτε για μένα ούτε για τα παιδιά... και χωρίς να το σκεφτώ καθόλου εγώ κράτησα το δικό μου επίθετο και τα παιδιά του πατέρα. Τώρα είμαστε μια οικογένεια όπου όλοι πλην εμού έχουν το ίδιο όνομα. Ακόμα και τα παιδιά μου το βρίσκουν περίεργο. Είναι σαν ο μόνος που είναι "απ'έξω" να είμαι εγώ. Δεν είναι ότι με πλγώνει, ξέρω ότι δεν έχει ουσία αυτό... αλλά σαφώς είναι γελοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
Δημιουργεί μια πολύ αστεία κατάσταση. Λοιπόν εγώ ήμουν σαν και σένα, δεν μ'αρέσαν τα διπλά ονόματα... ούτε για μένα ούτε για τα παιδιά... και χωρίς να το σκεφτώ καθόλου εγώ κράτησα το δικό μου επίθετο και τα παιδιά του πατέρα. Τώρα είμαστε μια οικογένεια όπου όλοι πλην εμού έχουν το ίδιο όνομα. Ακόμα και τα παιδιά μου το βρίσκουν περίεργο. Είναι σαν ο μόνος που είναι "απ'έξω" να είμαι εγώ. Δεν είναι ότι με πλγώνει, ξέρω ότι δεν έχει ουσία αυτό... αλλά σαφώς είναι γελοίο.

Συμφωνώ, αν δεν το έχεις ζήσει δεν μπορείς να κατανοήσεις ή να αισθανθείς τη θέση του άλλου.

Η διατήρηση του οικογενειακού ονόματος είναι εδώ και αρκετά χρόνια υποχρεωτική για τις γυναίκες που επισημοποιούν τη σχέση τους με γάμο. Μόνο που, εάν τεθεί θέμα να πάρουν τα παιδιά το επώνυμο της μητέρας, είναι μάλλον χαμένη υπόθεση για την συντριπτική πλειοψηφία οδηγώντας σε πλείστες όσες κωμικές καταστάσεις.

Άσε που νομίζω ότι έχει ουσία, το παιδί σου είναι κομμάτι από σένα, έχεις δώσει τη ζωή σου κυριολεκτικά και μεταφορικά γι αυτό, δε βλέπω γιατί για κάποιους είναι ήσσονος σημασίας να φέρει το όνομα της μητέρας αλλά μείζονος να φέρει το όνομα του πατέρα... (σαφώς δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα lugar:))

...για να μην αναφερθώ στα 6 χρόνια στο δημοτικό, 3 χρόνια στο γυμνάσιο, 3 χρόνια στο λύκειο και άλλα υπερδιπλάσια αυτών στις εξωσχολικές δραστηριότητες όπου κανείς δεν ξέρει ότι είσαι η "μαμά του Γιαννάκη" μέχρι που ή να αρχίσεις να συστήνεσαι με το όνομα του συζύγου, ή ως η "μαμά του Γιαννάκη" καθώς με τόσα παιδιά άντε να μάθουν και τα επώνυμα των μαμάδων τους...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Συμφωνώ, αν δεν το έχεις ζήσει δεν μπορείς να κατανοήσεις ή να αισθανθείς τη θέση του άλλου.

Η διατήρηση του οικογενειακού ονόματος είναι εδώ και αρκετά χρόνια υποχρεωτική για τις γυναίκες που επισημοποιούν τη σχέση τους με γάμο. Μόνο που, εάν τεθεί θέμα να πάρουν τα παιδιά το επώνυμο της μητέρας, είναι μάλλον χαμένη υπόθεση για την συντριπτική πλειοψηφία οδηγώντας σε πλείστες όσες κωμικές καταστάσεις.

Άσε που νομίζω ότι έχει ουσία, το παιδί σου είναι κομμάτι από σένα, έχεις δώσει τη ζωή σου κυριολεκτικά και μεταφορικά γι αυτό, δε βλέπω γιατί για κάποιους είναι ήσσονος σημασίας να φέρει το όνομα της μητέρας αλλά μείζονος να φέρει το όνομα του πατέρα... (σαφώς δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα lugar:))

...για να μην αναφερθώ στα 6 χρόνια στο δημοτικό, 3 χρόνια στο γυμνάσιο, 3 χρόνια στο λύκειο και άλλα υπερδιπλάσια αυτών στις εξωσχολικές δραστηριότητες όπου κανείς δεν ξέρει ότι είσαι η "μαμά του Γιαννάκη" μέχρι που ή να αρχίσεις να συστήνεσαι με το όνομα του συζύγου, ή ως η "μαμά του Γιαννάκη" καθώς με τόσα παιδιά άντε να μάθουν και τα επώνυμα των μαμάδων τους...


και αντιστροφα, το ιδιο προβλημα θα αντιμετωπισει ο μπαμπας του Γιαννακη αν ο Γιαννακης παρει το επιθετο της μαμας. Θα μου πεις, αφου η μαμα θα παει στο σχολειο να μιλησει με τους δασκαλους. Αλλα ΧΑ! Αν "εννοειται" οτι θα παει η μαμα στο σχολειο, ΕΚΕΙ ειναι το προβλημα, στο ρημα, κι οχι στο επιθετο.

Οκ ας υπαρχει το δικαιωμα επιλογης αφου τοσο το θελετε αλλα προσωπικα πιστευω οτι η μονιμη μαχη για ισοτητα υποδηλωνει σοβαρο κομπλεξ κατωτεροτητας. Αν ξερεις εσυ (και ξερεις οτι το ξερουν και οι γυρω σου) οτι εισαι ισος (αν οχι ανωτερος) δεν παλευεις τοσο πολυ να το αποδειξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
και αντιστροφα, το ιδιο προβλημα θα αντιμετωπισει ο μπαμπας του Γιαννακη αν ο Γιαννακης παρει το επιθετο της μαμας. Θα μου πεις, αφου η μαμα θα παει στο σχολειο να μιλησει με τους δασκαλους. Αλλα ΧΑ! Αν "εννοειται" οτι θα παει η μαμα στο σχολειο, ΕΚΕΙ ειναι το προβλημα, στο ρημα, κι οχι στο επιθετο.

Οκ ας υπαρχει το δικαιωμα επιλογης αφου τοσο το θελετε αλλα προσωπικα πιστευω οτι η μονιμη μαχη για ισοτητα υποδηλωνει σοβαρο κομπλεξ κατωτεροτητας. Αν ξερεις εσυ (και ξερεις οτι το ξερουν και οι γυρω σου) οτι εισαι ισος (αν οχι ανωτερος) δεν παλευεις τοσο πολυ να το αποδειξεις.
Κατ'αρχήν δεν είπε κανείς τίποτα για ένα επίθετο.
Ναι έχεις δίκιο στο ρήμα είναι το πρόβλημα οπότε η γυναίκα που έχει πάρει μόνη της την οικογένεια και τρέχει νοιώθει διπλά φτυσμένη όταν τα παιδιά της δεν "μοιάζουν" παιδιά της στο όνομα.
Το δικαίωμα υπάρχει, το θέμα είναι πόσοι το χρησιμοποιούν όταν οι μισοί δεν το θεωρούν σημαντικό ώστε να τεθει ως θέμα (όπως έκανα εγώ) και οι άλλοι μισοί το θεωρούν ταμπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο στο ρήμα είναι το πρόβλημα οπότε η γυναίκα που έχει πάρει μόνη της την οικογένεια και τρέχει νοιώθει διπλά φτυσμένη όταν τα παιδιά της δεν "μοιάζουν" παιδιά της στο όνομα.

Αρα για να μη νιωθει διπλα φτυσμενη ας δωσει το επιθετο της και ας συνεχισει να τρεχει μονη της. Λογικο.

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κοιτατε,,για να ειμαι ειλικρινης..
εγω δεν θα ειχα προβλημα,,να παρει και τα δυο ονοματα το παιδι...

αλλα -οπως φανταζομαι τωρα-θα ειχα προβλημα να παρει μονο της μανας..

αλλα αυτα φαινονται στην πραξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top