Είστε ευχαριστημένοι από τα windows 7;

Είστε ευχαριστημένοι από τα windows 7;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Καθόλου (Ο ανταγωνισμός είναι πολύ καλύτερος)

    Ψήφοι: 3 11.5%
  • Ελάχιστα (Πολλά προβλήματα)

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Αρκετά (Απλά ακολουθούν τις εξελίξεις, δεν έχουν κάποια καινοτομία)

    Ψήφοι: 5 19.2%
  • Πολύ (Δεν έχω κάποιο παράπονο)

    Ψήφοι: 7 26.9%
  • Τέλεια (Το καλύτερο λειτουργικό στην αγορά)

    Ψήφοι: 9 34.6%

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Με άριστα το 10 πόσο θα βάζατε στα Windows 7 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Εγώ λέω 10 !:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
10! Ειναι καλυτερα απο xp!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Έβαλα 10, γιατί πρώτον είναι τα καλύτερα εως τώρα και δεύτερον όπως και να χει δεν έχω κανένα κόλλημα στο να τα χρησιμοποιώ.Είναι πολύ εύχρηστα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ερώτηση....γιατί είναι καλύτερα; θέλω λόγους πχ 1)ταδε ταδε ταδε 2)τουτο τουτο και τουτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
1.Ειναι πιο γρηγορα. 2.Δεν κολλανε. 3.Ειναι πιο ομορφο το συστημα τους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
  • Καλύτερο UI (interface, περιβάλλον)
  • Πολύ πιο ελαφριά από τα vista (τα XP ναι μεν είναι ελαφριά αλλά είναι απαρχαιωμένα)
  • Υποστηρίζουν touchscreen
  • Λίγο καλύτερο defrag σύστημα
  • Υποστηρίζουν καλύτερα νέες τεχνολογίες όπως SSD

Γενικότερα η αλήθεια είναι ότι τα windows 7 δεν είναι υπερβολικά καλύτερα τα vista. Απλά είναι πιο γρήγορα, ελαφριά και λίγο πιο σταθερά από vista.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Γενικα, εχουν πιο ευχαριστο συστημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Η Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
10!!Μεγαλυτερο πλεονεκτημα η σταθεροτητα. Τα vista τα ειχα αντιπαθησει απο την πρωτη στιγμη,παραηταν ευαισθητα και αρνιομουν πεισματικα να τα τρεξω στο λαπτοπ...οποτε αυτο εκανε ενα αλμα απο τα xp στα W7 και σε συνδυασμο με εναν πιο γρηγορο επεξεργαστη απολαμβανω ταχυτητα,μηδεν κολληματα και το μακραν καλυτερο interface.Τα ΧP οχι οτι ειχα κανενα παραπονο,ισα ισα που δυσκολευτηκα να τα αποχωριστω απλως ηταν θα ελεγα πιο ακαμπτα και δυσκολα προσαρμοζονταν με τα καινουρια προγραμματα.Τα W7 δεν εχουν παρουσιασει μεχρι στιγμης κανενα τετοιο προβλημα, ειναι αντιθετα αρκετα ευελικτα και ευπροσαρμοστα σαν λογισμικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
3 (και πολυ εβαλα)

1. δεν μπορεις να τα περασεις σε 2ο pc (τα xp μπορουσα να τα εχω σε 2 χωρις να χρειαστει να αγορασω license)
2. κενα ασφαλειας
3. αργουν (παρα πολυ σε σχεση πχ με το ubuntu)
4. file preview: χαλια (ειδικα οταν το συγκρινεις με το quick look του macOSX snow leopard)
5. windows backup... καπου κρυμμενο στο maintenance folder, καθολου φιλικο
6. system performance: τραγικο
7. κοστος: πολυ ακριβα σε σχεση με αλλα λειτουργικα. (το upgrade του macOSX κοστιζει μολις $29, των windows πανω απο $100)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Θα έβαζα άριστα 10, γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι έχω κάποια προγράμματα, και μάλιστα αγορασμένα από το διαδίκτυο, και δεν δουλεύουν σωστά στα 7 όπως δούλευαν στα ΧΡ.
Γι αυτό ψήφισα την προ-τελευταία επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**mar**

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η **mar** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Θα εβαζα 10, γιατι ειναι τελεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
1. δεν μπορεις να τα περασεις σε 2ο pc (τα xp μπορουσα να τα εχω σε 2 χωρις να χρειαστει να αγορασω license)
Καλά, μεταξύ μας αυτό με τα XP μπορούσες να το κάνεις επειδή δεν το είχαν προβλέψει. Κανονικά για 2ο PC χρειαζόσουν και στα XP 2ο license, hence ήσουν παράνομη. :P

Έτσι υπαγορεύεται άλλωστε από το EULA της Microsoft. Άλλο PC, άλλο license. Επίσης αν τύχει κάτι και αλλάξεις μητρική πρέπει πάλι να πάρεις άλλο license.


Αυτό δεν θα το έβαζα στα αρνητικά των Vista/7, αλλά στα "θετικά", από την άποψη του ότι καταπολεμάται η καταπάτηση του EULA. "Θετικό" από την άποψη του ότι ευνοεί την Microsoft και τα διάφορα legal issues, για τους ... "άτακτους" καταναλωτές προφανώς και δεν είναι θετικό. :Ρ

But then again, +1 στο post σου, ειδικά στο performance. Αυτή τη στιγμή που έχω firefox και τόσα άλλα πράγματα ανοιχτά, με idle σύστημα καταναλώνω ~280 MB στην RAM. Τα δε Windows θέλουν 1+ GB από μόνα τους, δεν ξέρω τι κάνουν και θέλουν τόσο πολύ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έτσι υπαγορεύεται άλλωστε από το EULA της Microsoft. Άλλο PC, άλλο license. Επίσης αν τύχει κάτι και αλλάξεις μητρική πρέπει πάλι να πάρεις άλλο license.
Δεν ισχύει αυτό με την μητρική, επειδή σε retail έκδοση η άδεια είναι για ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ χρήση σε ένα PC. Άρα αν αλλάξεις μητρική, είσαι OK.
Σε OEM έκδοση, ΙΣΩΣ χρειαστεί να κάνεις ένα τηλέφωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Με άριστα το 10 πόσο θα βάζατε στα Windows 7 ;
10, γιατί απλά είναι τέλεια, σε όλα.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε OEM έκδοση, ΙΣΩΣ χρειαστεί να κάνεις ένα τηλέφωνο
ναι,,και στην πραξη δεν θα σου κανουν προβλημα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό με την μητρική, επειδή σε retail έκδοση η άδεια είναι για ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ χρήση σε ένα PC. Άρα αν αλλάξεις μητρική, είσαι OK.
Σε OEM έκδοση, ΙΣΩΣ χρειαστεί να κάνεις ένα τηλέφωνο
Ναι, δεν διευκρίνησα ότι μιλούσα για OEM έκδοση, γιατί είθισται να είναι η έκδοση που έχουν οι περισσότεροι (ως προεγκατεστημένη).

Στο OEM EULA είχα διαβάσει αυτό το πράγμα, ότι ουσιαστικά το λειτουργικό είναι binded with your motherboard. Εάν αλλάξεις motherboard πρέπει να πάρεις νέα license, αλλά δεν χρειάζεται εάν αλλάξεις πραγματάκια τύπου RAM ξέρω 'γω.

Ενδιαφέρον έχει πάντως στο ότι όταν σε OEM version των XP άλλαξα RAM, μου απενεργοποιήθηκαν τα Windows :) (ύστερα από 3 μήνες :P) οπότε έπρεπε να τα επανενεργοποιήσω. Σε Vista ή 7άρια εκεί ναι θα έπρεπε να κάνεις ένα τηλεφωνάκι αλλά θα στο ενεργοποιούσαν. Απλά σε περίπτωση motherboard νομίζω ότι δεν καλύπτεσαι. Δεν έχω και πρόχειρο το EULA πάνω μου να δω - και είμαι και πτώμα για να το ψάξω right now.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ενδιαφέρον έχει πάντως στο ότι όταν σε OEM version των XP άλλαξα RAM, μου απενεργοποιήθηκαν τα Windows
εγω εχω αλλαξει τα παντα στα xp μου,, και δεν ειχα προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω εχω αλλαξει τα παντα στα xp μου,, και δεν ειχα προβλημα..

ποια προγραμματα δεν παιζουν καλα σε win 7 64bit κλπ?πρακτικα,,τι βλεπετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
ερώτηση....γιατί είναι καλύτερα; θέλω λόγους πχ 1)ταδε ταδε ταδε 2)τουτο τουτο και τουτο
Επίσης είναι τα πιο δημοφιλείς, π.χ. άμα πας σε ένα μαγαζί και τους ζητήσεις ένα πρόγραμμα θα σου το φέρουνε αυτό το πρόγραμμα για windows για windows ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top