Retro αφίσες

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μην μου πείτε ότι έστω και μία φορά δεν βάλατε κάποια αφίσα στο δωμάτιο σας;;;)
Ελάτε να θυμηθούμε τα πάντα γύρω από παλιές αφίσες που αποφασίσαμε
κάποια στιγμή να αποτελέσουν διακοσμητικό στοιχείο του χώρου μας...
Ποιο χώρο σας στόλιζαν οι Αφίσες;
Ψάχνετε ακόμη με μανία παλιές αφίσες;

Τώρα έχετε αφίσες;





Εμένα μου αρέσει στην κουζίνα να υπάρχουν μικρές retro αφίσες....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
The Most Iconic Dorm Room Wall Art We All Remember
...Αναδρομή στο δικό σας φοιτητικό δωμάτιο. Τι είχατε στους τοίχους σας; Ήταν ο Τσε Γκεβάρα; Τι γίνεται με τις ζωγραφισμένες πλάτες των γυναικών από το εξώφυλλο του δίσκου των Pink Floyd;...
πηγή


et moi aussi... κι εγώ επίσης εχω ακόμη αυτή την αφίσα...:P
σε καδράκι:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Μερικες ρετρό αφίσες που θυμαμαι πως ποζάρουν τόσο στις ελληνικές ταινίες όσο και σε ένα μαγαζάκι της περιοχής μου το οπόιο είναι παντοπωλείο και παρα την ηλικία του οι συγκεκριμένες αφίσες βρίσκονται ακομα και σημερα σε αριστη κατασταση!!




Ρετρό αφίσες δεν έχω...αλλά αφίσες γενικά έχω στο φοιτητικό μου σπίτι κυρίως...;)

Το λονδίνο απο την μία
Τη Νέα Υόρκη..

βέβαια αυτη που έχω εγω είναι έγχρωμη!
και μία +18 στο δωμάτιο μου...:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
ειναι ενας παγκος διπλα σχεδον στο σταθμο ΗΣΑΠ στο θησειο που πουλαει τετοιες αφισουλες. καθε που περναω θελω να σηκωσω οτι εχει και δεν εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.




Τελικά και οι παλιές αφίσες μια μορφή τέχνης είναι!:redface:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σημερα μας τον θύμισε η Google:

Ο Σολ Μπας (Saul Bass), τα 93α γενέθλια του οποίου γιορτάζει η Google με ένα έντεχνο doodle, θεωρείται ο μεγαλύτερος σχεδιαστής που γνώρισε ποτέ το Χόλιγουντ.
Συνεργάστηκε με ιερά τέρατα της 7ης τέχνης: Χίτσκοκ, Κιούμπρικ, Σκορτσέζε, Γουάιλντερ, Πρέμιγκερ. Τα λογότυπα μεγάλων αμερικανικών εταιριών που σχεδίασε έγιναν σύμβολα μιας ολόκληρης εποχής.
Είναι βραβευμένος με Όσκαρ για την ταινία του Why Man Creates το 1968.

Έγινε ο πρώτος σχεδιαστής αφίσας που το όνομά του μπήκε στους τίτλους συντελεστών. Ήταν το 1954 για την αφίσα της ταινίας Carmen Jones του Πρέμιγκερ.
Μια άλλη ταινία του Πρέμιγκερ, το The Man With The Golden Arm, με το χέρι ενός ναρκωμανούς αλλά και αυτή του Χίτσκοκ, Στη Σκιά των Τεσσάρων Γιγάντων με τους τίτλους που σχηματίζουν ουρανοξύστη, ήταν που τον έκαναν περισσότερο γνωστό.

Είναι ο άνθρωπος πίσω από την αφίσα της Λάμψης, του Κιούμπρικ. Ο... θρύλος λέει πως για να δώσει το ΟΚ ο γνωστός σκηνοθέτης, ο Μπας του έδειξε 300 προσχέδια! Μερικά από αυτά εκτίθενται σε έκθεση αφιερωμένη στον Κιούμπρικ.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

science_lover

Νεοφερμένος

Η science_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Να μερικές από τις αφίσες που βλέπω σε παλιά παντοπωλεία και ψιλικατζίδικα του χωριού μου:




Αλλά και μερικές εν δυνάμει retro αφίσες:





Πάντως όσο και αν μου αρέσει να βλεπω, κυρίως τις retro style, αφίσες ποτέ δεν έβαλα στον τοίχο του δωματίου μου κάποια :redface: ... Μήπως εχω κάποιο πρόβλημα;;; :hmm: :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top