Η φιλοσοφία του rock και του metal

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aυτο με τα μηνυματα, λεγεται backmasking και δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα, οποτε μην αγχωνεστε. Περισσοτερη επιρροη θα εχει πχ η ιδια η μουσικη, παρα αναποδα ηχογραφημενο μηνυμα. Και επισης υπαρχει και το φαινομενο οπου τυχαια αν παιξεις κατι αναποδα ακουγεται σαν κατι αλλο, που δεν ειναι κατι ηθελημενο η παραξενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Το hidden message στο Stairway to heaven είναι απίστευτο, πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Στο με λενε ποπη ο πανουσης ειχε δειξει κατι ωραια παραδειγματα που μετα απο καμποσο καιρο που ετυχε και το δα τα βαλε ο χαρδαβελας στα σοβαρα :hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο το 666 The Number Of The Beast πια.... Η χαρα τον παπαδων... Αναρωτιεμε αραγε, εχει διαβασει κανεις τους στοιχους η μονο απο τον τιτλο εβγαλαν το συμπερασμα;....:whistle:


https://jeffmilner.com/backmasking.htm

Εδω εχει μπολικα κοματια με backmasking, τωρα αν αυτα ειναι ψευτικα η πραγματικα, και εφοσων ειναι πραγματικα αν μπηκαν για πλακα, καταλαθος η για καπιον σκοπο, δεν το ξερω, ουτε και με ενδιαφερει

Το Stairway ειναι μαματο παντος... Πολυ πραγμα! Και το Empty Spaces!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros.Nikw

Νεοφερμένος

Ο petros.Nikw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Λοιπόν εδώ άς συγκεντρωθούμε όλοι οι μεταλ lovers και οι ροκάδες να γνωριστούμε.
πείτε ποια είναι η αγαπημένη σας μπάντα, τραγούδι, ποιοί σας την σπάνε, πως σας αποδέχονται οι γύρω σας, αν έχετε εκκεντρική εμφάνιση, τι σας οδήγησε να ακούσετε μέταλ/ ροκ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Λοιπόν εδώ άς συγκεντρωθούμε όλοι οι μεταλ lovers και οι ροκάδες να γνωριστούμε.
πείτε ποια είναι η αγαπημένη σας μπάντα, τραγούδι, ποιοί σας την σπάνε, πως σας αποδέχονται οι γύρω σας, αν έχετε εκκεντρική εμφάνιση, τι σας οδήγησε να ακούσετε μέταλ/ ροκ ...
Led zeppelin
Babe I'm gonna leave you-Led Zeppelin και A man needs a maid-Neil Young
Αυτοί που λένε πως ακούν ροκ και εννοούν τον Καρρά με συνοδεία ηλεκτρικής κιθάρας
Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα αποδοχής. Απλώς μες στην παρέα υπάρχουν ελάχιστα άτομα με τα οποία ταιριάζουν τα γούστα μας.
Η εμφάνιση μου δεν έχει κάτι το εκκεντρικό μάλλον το αντίθετο :P
Όσο γελοίο και αν ακουστεί μια συνέντευξη του Αλκίνοου Ιωαννίδη που απαριθμούσε τα αγαπημένα του συγκροτήματα μέσα στα οποία υπήρχαν οι Led Zeppelin, Deep purple, The Cure, Pink Floyd, Portishead και τα λοιπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Αυτοί που λένε πως ακούν ροκ και εννοούν τον Καρρά με συνοδεία ηλεκτρικής κιθάρας

Ομοίως και αυτοί που από τότε που ο Καρράς τραγούδησε την Πριγκηπέσα έγιναν φαν του Μάλαμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros.Nikw

Νεοφερμένος

Ο petros.Nikw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
μόνο εγώ ακούω Arch Enemy και Nightwish ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimtennis

Νεοφερμένος

Ο dimtennis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
και εγω ακουω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Κι εγω ακουω :) Πιο πολυ κλασσικη(και ελληνικη) ροκ , δε το εχω ριξει πολυ στα βαρια ...προς το παρρον τουλαχιστον :P
Αγαπημενο συγκροτημα προς το παρρον δεν εχω . Τωρα τελευταια ακουω αρκετα τους Dire Straits , Lynyrd Skynyrd , Uriah Heep και ειλικρινα ειναι υπεροχοι :)
Γενικα δε ντυνομαι ιδιαιτερα εκκεντρικα . Ωστοσο επειδη ζω σε χωριο, το οποιο βεβαια δεν απεχει πολυ απο τη θεσσαλονικη, το ντυσιμο μου ειναι λογικο να διαφερει μιας και ελαχιστοι συμμαθητες ακουν παρωμια μουσικη .Εχω ακουσει απο ατομα της ηλικιας μου αρκετες αρνητικες κριτικες και προκαταληψεις που επικρατουν για τους fan του ειδους και εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι απλα δε ξερουν τι τους γινεται :P
Αν και δε ξερω ποσο ομορφο θα ακουστει αλλα προερχομαι απο οικογενεια ροκαδων (μαμα , μπαμπας , πατριος , μητρια) οποτε απο μικρη μυηθηκα στο ειδος . Μαλιστα οταν αλλοι μπαμπαδες πηγαιναν τα παιδια τους σε παιδοτοπους εμενα ο μπαμπας μου , που δε με εβλεπε και συχνα, με πηγαινε σε rock bar στην Αθηνα (και μου αρεζε πολυ τοτε γιατι με κερνουσανε σφηνακια χυμου :P ):P Τωρα πηγαινουμε μαζι και σε συναυλιες :D
Αυτα απο εμενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
και εγώ ακούω.
απλά απο τους nightwish δεν ακουμπάω ότι έχει σ΄χεση με anette.
ακούω όμως τα τραγούδια που έχουν με την tarja και την floor :D
και arch enemy άκουγε πολύ ένας φίλος μου και μου έκανε πλύση εγκεφάλου και μου κόλησαν δυο τραγούδια τους.
γενικά με εκενευρίζει η άποψη που έχει αρκετός κόσμος, ότι όσοι ακούνε μέταλ είναι σατανιστές , παλαβοί, κάνουν απόπειρες αυτοκτονίας καθημερίνα και τέτοια.
δεν ξέρω δεν νομίζω να έχει κάτι εκκεντρικό η εμφάνισή μου, απλά δεν φοράω πολύ χρωματιστά ρούχα. αλλά σιγά δεν λέει κάτι αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros.Nikw

Νεοφερμένος

Ο petros.Nikw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
οι arch enemy γαμάνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ακούω όλα τα ειδη της rock και κάποια κομμάτια metal. Το αγαπημένο μου συγκρότημα είναι οι Queen και το αγαπημένα μου τραγούδια τους το Bohemian Rhapsody και το '39. Τα υπόλοιπα rock αγαπημένα μου συγκροτήματα είναι οι Pink Floyd, Led Zeppelin και Deep Purple. Από metal πέρα των Metallica και των Black Sabbath δεν μου κινει τίποτα άλλο το ενδιαφέρον. Btw, είμαι και μεγάλος φαν της κλασσικής μουσικής (ειδικά όταν αυτή συνδυάζεται με rock και metal).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimtennis

Νεοφερμένος

Ο dimtennis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Btw, είμαι και μεγάλος φαν της κλασσικής μουσικής (ειδικά όταν αυτή συνδυάζεται με rock και metal).

Ε τότε δοκίμασε να ακούσεις symphonic metal. Άκου Epica, Nightwish, After forever και αν σου αρέσουν όπως είπες οι Metallica άκου το album των Apocalyptica Plays Metallica with four cellos.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Για 'μένα ροκ σημαίνει κυρίως ελευθερία του να είσαι ο εαυτός σου! Απελευθέρωση από οτιδήποτε δήθεν και ψεύτικο!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
rock = είδος μουσικής
rock φιλοσοφία = εφεύρεση για να ρίχνουμε γκομενες/ους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
η ροκ ειναι απο τις μουσικες που εφερε μεγαλες εξεγερσεις στο παρελθον αλλα και η τζαζ ειχε απο αυτο πιο παλια.Μεγαλα θεματα αυτα και η μουσικες κουλτουρες ανα την ιστορια,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Πάμε ολοταχώς για Νοέμβρη και θα αρχίσουν οι βροχές :music:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάμε ολοταχώς για Νοέμβρη και θα αρχίσουν οι βροχές :music:

Το φθινόπωρο το χω συνδυάσει με melodeath. Βάζεις ακουστικά και χάνεσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
O καθένας έχει την δική του ερμηνεία για την "φιλοσοφία" του Rock, για μένα σημαίνει...πάθος​
Ας ακούσουμε έναν ακόμη μεγάλο συνθέτη-στιχουργό-ερμηνευτή, που έφυγε νωρίς κι αυτός....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top