Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όταν μεγαλώνεις όμως θες κάπου να κατασταλάξεις, να κουρνιάσεις, να δεις τι άλλο θα κάνεις εκτός από τη διασκέδαση. Δεν είναι έτσι;

+ 20 θετικές, αλλά λογάριαζε ότι τα παιδιά δεν θα σε αφήσουν να κουρνιάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
+ 20 θετικές, αλλά λογάριαζε ότι τα παιδιά δεν θα σε αφήσουν να κουρνιάσεις.
Ε όχι από τη μία να θέλεις να κάνεις παιδιά και από την άλλη να τα θεωρείς και βάρος.
Άκου εκεί, δε θα σε αφήσουν να κουρνιάσεις.
Το παιδί θέλει υπευθυνότητα και χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Eπίσης το θεωρώ εγωκεντρικό να κάνουμε παιδιά με το σκεπτικό να έχουμε να κουρνιάσουμε κάπου στα γεράματα....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η απόρριψη της μητρότητας από μια γυναίκα δείχνει δύο πράγματα, είτε ότι αυτή η γυναίκα νοιώθει υπερβολική επάρκεια με τον σύντροφό της και στο πρόσωπο του συντρόφου της εμπεριέχεται και το παιδί εκτός από τον σύντροφο, είτε έχει έντονα αρσενικά στοιχεία η ψυχοσύνθεσή της. Την ανευθυνότητα ως λόγο άρνησης της μητρότητας την αποκλείω γιατί έχω δει αρκετές πολύ υπεύθυνες γυναίκες στη δουλειά τους που αναλαμβάνουν μεγάλες ευθύνες, αλλά παιδί δεν θέλουν. 'Οσο για τους άντρες, είναι ελάχιστοι αυτοί που ονειρεύονται να έχουν ένα παιδί. Δεν έχω ακούσει κανέναν άντρα να λέει ότι θέλει κάνει σχέση για να αποκτήσει ένα παιδί, ενώ γυναίκες πάρα πολλές. Αυτό δείχνει ότι ο άντρας είναι πιο ειλικρινής σε αυτό. Σπάνια έως ποτέ θα χρησιμοποιούσε μια γυναίκα για να του χαρίσει την πατρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Θελετε παιδια; Αν ναι σε τι ηλικια; Ποσα; Καπια προτιμησει σε φυλο;
Ναι.
Εεεε ηλικία δε ξέρωωω, αλλά σε 10 χρόνια ξέρω γω από τώρα; Καλά δε θα το βάλω και υπενθύμιση στο κινητό.:P
Και θέλω 2.
Ένα κορίτσι κι ένα αγόρι. Το κορίτσι να είναι μεγαλύτερο για να μην την κάνει ό,τι θέλει ο μεγάλος αδερφός.
Βέβαια, με το κορίτσι έχεις και ασχολείσαι με μαλλάκια, και ρουχαλάκια, και όταν μεγαλώνει θα πηγαίνετε μαζί για ψώνια κτλ. και έχω μια πώρωση μπορώ να πω.
Αλλά υγεία να' χουν βασικά.

Καλά η μόνη είμαι που απάντησα σοβαρά;:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τα παιδιά δεν είναι το μοναδικό σημαντικό πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος στη ζωή του. :)
Όχι βέβαια. Το άλλο σημαντικό είναι να φροντίζει παιδιά που δεν έκανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Η απόρριψη της μητρότητας από μια γυναίκα δείχνει δύο πράγματα, είτε ότι αυτή η γυναίκα νοιώθει υπερβολική επάρκεια με τον σύντροφό της και στο πρόσωπο του συντρόφου της εμπεριέχεται και το παιδί εκτός από τον σύντροφο, είτε έχει έντονα αρσενικά στοιχεία η ψυχοσύνθεσή της. Την ανευθυνότητα ως λόγο άρνησης της μητρότητας την αποκλείω γιατί έχω δει αρκετές πολύ υπεύθυνες γυναίκες στη δουλειά τους που αναλαμβάνουν μεγάλες ευθύνες, αλλά παιδί δεν θέλουν. 'Οσο για τους άντρες, είναι ελάχιστοι αυτοί που ονειρεύονται να έχουν ένα παιδί. Δεν έχω ακούσει κανέναν άντρα να λέει ότι θέλει κάνει σχέση για να αποκτήσει ένα παιδί, ενώ γυναίκες πάρα πολλές. Αυτό δείχνει ότι ο άντρας είναι πιο ειλικρινής σε αυτό. Σπάνια έως ποτέ θα χρησιμοποιούσε μια γυναίκα για να του χαρίσει την πατρότητα.

Αυτο...ποιος το λεει; Δηλαδη..αυτα τα δυο ειναι; ή το ενα,΄ή το αλλο;Γιατι;; Απο που και ως που;Και ποιος σου ειπε οτι οταν μια γυναικα δεν θελει να κανει παιδι,εχει απαρνηθει το ενστικτο της μητροτητας; Αυταπατασαι αν νομιζεις οτι την μητροτητα τη νιωθουμε και την βγαζουμε μονο στα ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,και μονο σε παιδια.Η μητροτητα μπορει να βγει σε πολλα πραγματα..δεν με ενδιαφερει να επεκταθω τωρα στο θεμα.Ομως αυτα τα αυθαιρετα συμεπρασματα,ειναι τουλαχιστον προχηραντζες..με το συμπαθειο,δεν το λεω υποτιμητικα...:)

Αυτη η συνηθεια,να βγαζουμε ταμπελακια,συμπερασματακια..οταν κατι δεν πηγαινει με τα δικα μας δεδομενα...τη σημερινη εποχη βρε παιδια;:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
τα παιδια ειναι μια αποφαση που πρεπει να παρει καποιος ωριμα σκεπτομενος
οποτε για αυτο ειναι ο γαμος και η οικογενεια ..
φυσικα και σκεφτομαι να κανω παιδια αλλα τα θελω με μια κοπελα που να :
1. να την λατρευω (οπως εχω σε αλλα ποστ μου να ειναι ο παραδεισος μου )
2. να εχει πανω κατω ιδιες αντιληψεις με εμενα περι οικογενειας κλπ..

δεν δεχομαι παιδια εκτος γαμου . και με τιποτα την εκτρωση δεν την δεχομαι
προτιμω παιδια εκτος γαμου ( με καλες προθεσεις με την μαμα του παιδιου με καλη συνενοηση και τετοια) παρα την εκτρωση

Eπίσης το θεωρώ εγωκεντρικό να κάνουμε παιδιά με το σκεπτικό να έχουμε να κουρνιάσουμε κάπου στα γεράματα....;)

συμφωνω με την μαρινα... βασικα παντα συμφωνω με τις αποψεις σου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μια 17χρονη που δηλώνει οτι δε θέλει να κάνει παιδιά ποτέ τι σκοπό έχει στη ζωή της;
Να γίνει πετυχημένη στον επαγγελματικό της κλάδο, να βοηθήσει στην έρευνα ή και να πάρει το Νόμπελ. Μερικά παραδείγματα από το τι lifetime wishes (SIMS 3 alert!) μπορεί να έχει.

Όλοι οι στόχοι είναι - γενικά - σημαντικοί, απλώς κάθε ένας βάζει διαφορετικά βάρη σε αυτούς. Και τα βάρη αυτά (ή προτεραιότητες) μπορεί να αλλάζουν με τον καιρό. Για παράδειγμα, μπορεί άνετα να έχει στην αρχή ως σκοπό να βοηθήσει στην έρευνα και στα 30 της να πει "ας κάνω και ένα πανέξυπνο παιδί να συνεχίσει το έργο μου".

Κάθε ένας έχει διαφορετικά πράγματα που τον γεμίζουν. Και τα παιδιά είναι συνήθως ένας παράγοντας, ανάλογα με το άτομο και τις προτεραιότητές του. Ωστόσο, όχι ο μοναδικός. Μπορεί να αποτελεί π.χ. το 25%, 50% ή 75% των στόχων μιας κοπέλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Κάνοντας ένα παιδί θέλεις να του προσφέρεις έναν κόσμο καλύτερο.
Υπάρχει μεγαλύτερο κίνητρο για προσφορά?

…στον εαυτό σας να δώσετε 150 πτυχία, 150 000 υλικά αγαθά, 1 500 000 καλές στιγμές με φίλους. Κάποια στιγμή θα σας λείπει (έστω και υποσυνείδητα) η ανιδιοτελή αγάπη που μπορεί να δώσει μόνο ένα παιδί.


…δεν τρομάζω όμως όταν ακούω «δεν θέλω να κάνω παιδί» και ψιλό διασκεδάζω με τα «κατά» επιχειρήματα. Ξέρω ότι είναι απλά ζήτημα χρόνου. (με ελάχιστες εξαιρέσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
…δεν τρομάζω όμως όταν ακούω «δεν θέλω να κάνω παιδί» και ψιλό διασκεδάζω με τα «κατά» επιχειρήματα. Ξέρω ότι είναι απλά ζήτημα χρόνου. (με ελάχιστες εξαιρέσεις).
Πως θα μπορουσες να τρομαξεις,με την αποφαση αλλου ανθρωπου,για την προσωπικη του ζωη;:confused:..με τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ θελω;Και ποιος σου ειπε οτι ειναι ζητημα χρονου;Παλι σκεφτεστε συμφωνα με τα δικα σας δεδομενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Κάνοντας ένα παιδί θέλεις να του προσφέρεις έναν κόσμο καλύτερο.
Υπάρχει μεγαλύτερο κίνητρο για προσφορά?

…στον εαυτό σας να δώσετε 150 πτυχία, 150 000 υλικά αγαθά, 1 500 000 καλές στιγμές με φίλους. Κάποια στιγμή θα σας λείπει (έστω και υποσυνείδητα) η ανιδιοτελή αγάπη που μπορεί να δώσει μόνο ένα παιδί.


…δεν τρομάζω όμως όταν ακούω «δεν θέλω να κάνω παιδί» και ψιλό διασκεδάζω με τα «κατά» επιχειρήματα. Ξέρω ότι είναι απλά ζήτημα χρόνου. (με ελάχιστες εξαιρέσεις).
Συμφωνούμε ότι η μητρότητα-πατρότητα-γονεϊκότητα είναι κάτι μαγικό, κάτι υπερόχο, κάτι εξαιρετικά όμορφο...:) ...εαν και εφόσον έχεις να κάνεις με γονείς ευσυνείδητους ,γονείς μερακλήδες, γονείς υπεύθυνους, γονείς εμπνευσμένους, γονείς που ξεχυλίζουν αγάπη...
Συχνά νιώθω ανθρώπους που δεν θέλουν να κάνουν παιδιά, να έχουν αντιληφθεί πολύ περισσότερο το μεγαλείο και την ευθύνη της ανατροφής ενός παιδιού και τί αυτό προϋποθέτει, από ανθρώπους που κάνουν παιδιά...:/:
Τα ¨υπερ¨ επιχειρήματα είναι εξίσου ψιλοδιασκεδαστικά να σου πω.... ¨ένα παιδί ¨ολοκληρώνει¨ μια γυναίκα¨ , ¨ένα παιδί ¨δένει¨ τον άντρα και ¨δένει¨ τη σχέση και το γάμο¨, ¨τότε ποιος ο λόγος να ζεις;;;ένα παιδί θα δώσει νόημα στη ζωή σου¨, ¨το παιδί θα σου δώσει και ένα ποτήρι νερό στα γεράματα¨, ....κτλ, κτλ... άντε να τα πεις αυτά σε μια γυναίκα ή έναν άντρα που, πολύ απλά δεν μπορούν να κάνουν παιδιά....-σαν να της/του λες ¨θηλιά στο λαιμό και κρεμάλα...δεν έχεις λόγο να ζεις και να υπάρχεις...¨
Αν δεν νιώσεις ήδη ολοκληρωμένος σαν άνθρωπος πριν κάνεις ένα παιδί, μην περιμένεις από το παιδί να το κάνει για σενα...
Απλά δεν έχεις μάλλον αρκετή άνεση χρόνου για να επισημάνεις τις δικές σου ελλείψεις, μιας και το βάρος και το ενδιαφέρον μετατοπίζεται αποκλειστικά στο μεγάλωμα του παιδιού...που και εδώ αν θες έχω ενστάσεις, θα ήθελα μια μητέρα να μην καταργεί τόσο πολύ τον εαυτό της και τη γυναικεία φύση της...για καλό -και- δικό της, -και- του παιδιού της...
Απ'την άλλη, νιώθω λίγο άσχημα να χαλάω ροζ σύννεφα, αλλά δεν είναι αξίωμα ότι η αγάπη ενός παιδιού είναι ανιδιοτελής....:/: δυστυχώς.... Αν δεις τί μοναξιά υπάρχει στα ΚΑΠΗ,ή στους οίκους ευγηρίας, πόσοι και πόσοι άνθρωποι (σοκαριστικά πολλοί για μενα αν θες) λένε με παράπονο ότι έχουν να δουν το παιδί τους 1,2,3,4 χρόνια.... ή παιδιά που μένουν στο απο πάνω διαμέρισμα και θεωρούν χάσιμο χρόνου μια ¨καλημέρα, μπαμπά τί κάνεις; μαμά θέλεις κάτι;;;¨ Φυσικά και δεν έχω την αφέλεια να το χρεώνω όλο αυτό στα ¨κακά παιδιά¨...αφού πολλοί γονείς θυμούνται ότι είναι γονείς και ότι έχουν παιδιά, όταν αρχίζουν να γερνάνε, δεν νιώθουν πλέον τόσο άτρωτοι και τους χτυπάνε την πόρτα διαφόρων ειδών ανασφάλειες...:/:
Το καλοκαίρι δούλευα σε σουβλατζίδικο σαν σερβιτόρα... οκ, και από επαγγελματική διαστροφή δική μου αν θες, έχω μια τάση να παρατηρώ συμπεριφορές... Χωρίς να γενικεύω, τα συμπεράσματα ενθαρρυντικά και απογοητευτικά συγχρόνως... Οι νέοι μπαμπάδες πολύ πιο ενεργοί και κοινωνοί στο μεγάλωμα του παιδιού τους σε σχέση με τους μπαμπάδες του παρελθόντος...αυτό μου έκανε πολύ θετική εντύπωση!Πιο στοργικοί, πιο συμμετέχοντες,πιο,πιο,πιο! Το μείον ήταν οι μαμάδες, ήταν αισθητά πιο αποστασιοποιημένες από τις μαμάδες του παρελθόντος... είναι οι πολλοί ρόλοι που κουβαλάνε στην πλάτη τους;;; δεν ξέρω! Τα παιδιά έτρεχαν στη πλατεία, απομακρύνονταν, η λεωφόρος παραδίπλα απειλητική,τα έβλεπα και μου ερχόταν να τρέξω να τα αρπάξω εγώ πριν βγουν στη λεωφόρο, και αναρωτιόμουν ¨τόόόση αναισθησία;;;¨ η μαμά τσιγάρο και κουβέντα, και ο μπαμπάς τρέξιμο και επίβλεψη, ο μπαμπάς να τα πάει στα αλογάκια, ο μπαμπάς να με ρωτήσει τί έχει το μαγαζί και να επιληφθεί να δώσει παραγγελία για το τί θα φάνε τα μικρά...:worry: Σου λέω , δεν θέλω να γενικεύω, αλλά μου έκανε εντύπωση! Συνέβαινε συχνά!
Σέβομαι τους ανθρώπους που επιλέγουν να μην κάνουν παιδιά, γιατί οι κακοί γονείς -επειδή πρέπει να γίνεις γονιός εθιμοτυπικά και χωρίς πολλές δεύτερες και τρίτες σκέψεις- έχουν γίνει μάστιγα...;)
Όπως όλα τα πράγματα, και αυτό είναι ένα νόμισμα με δύο όψεις... μια γυναίκα που δεν θέλει να κάνει παιδιά, μπορεί να είναι ανεύθυνη και να θέλει την καλοπέρασή της -και αυτό δεν το προσάπτω απαραίτητα σαν αρνητικό, οκ, ο καθένας έχει δικαίωμα να επιλέξει και να διαμορφώσει όπως θέλει τη ζωή του, γιατί όχι; - ή μια γυναίκα πολύ υπεύθυνη, που έχει αντιληφθεί το μεγαλείο του πράγματος... Άπ'την άλλη, το να είσαι ¨ανεύθυνη¨ και να το αναγνωρίζεις, για μενα έκφραση υπευθυνότητας είναι και αυτό...
Μια γυναίκα που λέει ¨δεν θέλω να κάνω παιδί, δεν μπορώ τις ευθύνες¨, οκ, θα την σεβαστώ γιατί πολυ απλά έχει επίγνωση των θέλω της, του ποια είναι και το μέχρι που μπορεί να ανταποκριθεί... Μια γυναίκα που γίνεται μάνα, και το αντιλαμβάνεται αυτό κατόπιν εορτής, ε,.... με εξοργίζει να βλέπει το παιδί της βαρίδι και τροχοπέδι... -πολλές τέτοιες ¨μητέρες¨ σε πληροφορώ και το ξέρεις υποθέτω...:(
Αν και θεωρώ ότι συνήθως αυτοί που επιλέγουν να μμην κάνουν παιδί, το κάνουν από αυξημένη υπευθυνότητα και συναίσθηση των γύρω πραγμάτων...
Το έργο ενός γονιού είναι πολύ δύσκολο, ειδικά στις μέρες μας που πρέπει να διεκπεραιώσει ακόμα πιο αντισταθμιστικό ρόλο... να αντισταθμίσει το κακό εκπαιδευτικό σύστημα, τα ποικίλλα φαινόμενα κοινωνικής παθογένειας, τα, τα, τα, τα....
Αντί να σκέφτονται υπεύθυνα αυτοί που επιλέγουν τελικά να μην κάνουν παιδιά -που έτσι τους θεωρώ στην πλειοψηφία τους-, θα προτιμούσα να το πράττουν όσοι επιλέγουν τελικά να κάνουν...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Όχι δεν ήταν ειρωνική η ερώτησή μου, αλήθεια μου έκανε εντύπωση και σκέφτηκα, εγώ σαν στόχο έχω να κάνω παιδιά κι οικογένεια, μια 17χρονη που δηλώνει οτι δε θέλει να κάνει παιδιά ποτέ τι σκοπό έχει στη ζωή της; Στα 17 μας τείνουμε να νομίζουμε οτι θα μείνουμε πάντα νέοι με τις ίδιες αντοχές και τρέχουμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε. Όταν μεγαλώνεις όμως θες κάπου να κατασταλάξεις, να κουρνιάσεις, να δεις τι άλλο θα κάνεις εκτός από τη διασκέδαση. Δεν είναι έτσι;

Νομιζω οτι η δικη σου αποψη ειναι επιπολαια...Δηλαδη ή κανεις παιδια ή παιρνας ολη σου την ζωη διασκεδαζοντας???Δεν υπαρχει μονο ασπρο και μαυρο!Επειδη μας εχουν μεγαλωσει οι γονεις και οι παππουδες μας στο ιδιο μοτιβο ολους..''σπουδασε,αρραβωνιασου,παντρεψου και μετα κανε 3 παιδακια...''δεν σημαινει οτι ολοι θα το κανουν...Ισως αυτη η 17χρονη εχει αλλα σχεδια για το μελλον της...και οπως ανεφερε δεν γνωριζει με σιγουρια απλως λεει τι νιωθει αυτη την δεδομενη χρονικη στιγμη...Να προσθεσω οτι δεν κανουμε παιδια για να εχουμε καπου να κουρνιασουμε...η να μας φερουν ενα ποτηρι νερο στα γεραματα μας....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Χωρίς να γενικεύω, τα συμπεράσματα ενθαρρυντικά και απογοητευτικά συγχρόνως... Οι νέοι μπαμπάδες πολύ πιο ενεργοί και κοινωνοί στο μεγάλωμα του παιδιού τους σε σχέση με τους μπαμπάδες του παρελθόντος...αυτό μου έκανε πολύ θετική εντύπωση!Πιο στοργικοί, πιο συμμετέχοντες,πιο,πιο,πιο! Το μείον ήταν οι μαμάδες, ήταν αισθητά πιο αποστασιοποιημένες από τις μαμάδες του παρελθόντος... είναι οι πολλοί ρόλοι που κουβαλάνε στην πλάτη τους;;; δεν ξέρω! Τα παιδιά έτρεχαν στη πλατεία, απομακρύνονταν, η λεωφόρος παραδίπλα απειλητική,τα έβλεπα και μου ερχόταν να τρέξω να τα αρπάξω εγώ πριν βγουν στη λεωφόρο, και αναρωτιόμουν ¨τόόόση αναισθησία;;;¨ η μαμά τσιγάρο και κουβέντα, και ο μπαμπάς τρέξιμο και επίβλεψη, ο μπαμπάς να τα πάει στα αλογάκια, ο μπαμπάς να με ρωτήσει τί έχει το μαγαζί και να επιληφθεί να δώσει παραγγελία για το τί θα φάνε τα μικρά...:worry: Σου λέω , δεν θέλω να γενικεύω, αλλά μου έκανε εντύπωση! Συνέβαινε συχνά!
η διαστροφη των ρολων αρσενικου και θηλυκου..

εκει καταντησαμε..

ο πατερας βεβαια,,επρεπε να πλησιασει τα παιδια σε σχεση με παλιοτερα που τα παιδια μιλουσαν στον πληθυντικο στον πατερα,,και τον φοβουνταν μιλαμε..:worry:

αλλα εχσαν οι γυναικες λογω κακως εννοουμενης χειραφετησης κομματι της στοργικοτητας ως μητερες..

ελπιζω να ισορροπησουν τα πραγματα,, στο μελλον..
για το καλο των μελλοντικων παιδιων τουλαχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Και τι θα κάνεις στη ζωή σου;:hmm:

Δεν νομιζω οτι ο κυριος στοχος ολων των ανθρωπων ειναι να κανει παιδια....... εμενα παντως ο δικος μου δεν ειναι!!!! Νοημα στη ζωη δεν εχει μονο να κανεις οικογενεια και παιδια...... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
…στον εαυτό σας να δώσετε 150 πτυχία, 150 000 υλικά αγαθά, 1 500 000 καλές στιγμές με φίλους. Κάποια στιγμή θα σας λείπει (έστω και υποσυνείδητα) η ανιδιοτελή αγάπη που μπορεί να δώσει μόνο ένα παιδί.

Το μόνο ζωντανό που μπορεί να σε αγαπά (σχεδόν) ανιδιοτελώς είναι ο σκύλος. Οπότε, αν θέλω ανιδιοτελή αγάπη, αν χρειάζομαι κάποιον να με αγαπάει όσο κακιά/στριμμένη/λυπημένη κι αν γίνω, θα πάρω έναν σκύλο.

P.S. Θέλω να κάνω παιδιά. Δεν φαίνεται ε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
βεβαια θα ηθεα να κανω παιδια,τα λατρευω,μετα τα 26 παντως,γερα να ειναι και δεν με που νοιαζει το φυλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μαρίνα σου έβαλα θετική γιατί μ’ αρέσουν οι ομιλητές που παθιάζονται, επομένως, νοιάζονται.


Τώρα…
Δεν θα μιλήσω για τα επιχειρήματα υπέρ ή κατά γιατί ο καθένας ξέρει καλύτερα τι θέλει και τι ανάγκες έχει σε μια συγκεκριμένη στιγμή της ζωής του.

Θα ήθελα να μιλήσω για την τάση που γεννιέται, στην οποία θα ενσωματωθούν πολλές και πολλοί.

Λέγε - λέγε, στο τέλος θα πιστέψουνε ότι μια καριέρα, μια πισίνα, ένας σκύλος αντικαθιστούν την χαρά του να μεγαλώνεις ένα παιδί.
Απόλυτα δεχτώ, υγιέστατη κίνηση να αναγνωρίσει μια γυναίκα πως δεν είναι έτοιμη να γίνει μάνα. Ταυτόχρονα όμως, τα πράγματα πρέπει να είναι ξεκάθαρα στο μυαλό της: η καριέρα, η πισίνα, ο σκύλος δεν είχαν και δεν μπορούν να έχουν την ίδια σημαντικότητα και αξία με ένα παιδί.
Μην κάνεις (υιοθετείς) ποτέ παιδί αν δεν είσαι έτοιμη. Αναγνώρισε όμως ότι είναι ζήτημα βαθμού ωριμότητας όπου δέχεσαι ή όχι να θυσιάζεσαι για κάποιον άλλον.


(Ελπίζω στο κείμενο να είναι εντελώς ξεκάθαρο το γενικό πρόσωπο …έτσι?):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακόμα, δεν έχω σχηματίσει άποψη.
Αλλά με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι αν κάνω θα κάνω γιατί θα πιστεύω ότι είμαι ικανή να προσφέρω σε ένα πλάσμα 5-10 καλά "πραγματάκια" και δε θα βλάψω την ψυχούλα του.
Αν καταλήξω να είμαι "γυναίκα-καριέρας" νομίζω πως δε θα κάνω γιατί δε θα είμαι καλή μητέρα και αργότερα θα έχω τύψεις.Δε θα μου φταίει και σε τίποτα το παιδάκι να μεγαλώνει με τις νταντάδες και να με βλέπει μόνο 1-2 ώρες τη μέρα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Μαρίνα σου έβαλα θετική γιατί μ’ αρέσουν οι ομιλητές που παθιάζονται, επομένως, νοιάζονται.


Τώρα…
Δεν θα μιλήσω για τα επιχειρήματα υπέρ ή κατά γιατί ο καθένας ξέρει καλύτερα τι θέλει και τι ανάγκες έχει σε μια συγκεκριμένη στιγμή της ζωής του.

Θα ήθελα να μιλήσω για την τάση που γεννιέται, στην οποία θα ενσωματωθούν πολλές και πολλοί.

Λέγε - λέγε, στο τέλος θα πιστέψουνε ότι μια καριέρα, μια πισίνα, ένας σκύλος αντικαθιστούν την χαρά του να μεγαλώνεις ένα παιδί.
Απόλυτα δεχτώ, υγιέστατη κίνηση να αναγνωρίσει μια γυναίκα πως δεν είναι έτοιμη να γίνει μάνα. Ταυτόχρονα όμως, τα πράγματα πρέπει να είναι ξεκάθαρα στο μυαλό της: η καριέρα, η πισίνα, ο σκύλος δεν είχαν και δεν μπορούν να έχουν την ίδια σημαντικότητα και αξία με ένα παιδί.
Μην κάνεις (υιοθετείς) ποτέ παιδί αν δεν είσαι έτοιμη. Δεν είναι κατακριτέα η αυτογνωσία, αντιθέτως. Αναγνώρισε όμως ότι είναι ζήτημα βαθμού ωριμότητας όπου δέχεσαι ή όχι να θυσιάζεσαι για κάποιον άλλον.
Δεν πιστεύω ότι τίποτα (θα τολμήσω να χρησιμοποιήσω την απόλυτη αυτή λέξη) μπορεί να αντικαταστήσει το συναίσθημα μιας μάνας όταν γεννάει το μωρό της.... Η μητρότητα -έτσι εξιδανικευμένα που την έχω στο μυαλό μου- είναι για μενα από τα λίγα απόλυτα συναισθήματα...(όταν εκφράζεται και βιώνεται σωστά...) Το συναίσθημα ενός πατέρα όταν του σφίγγει αντανακλαστικά το δάχτυλο το μωάκι του...δεν νομίζω ότι μπορεί να το αλλάξει κανείς με κάτι στον κόσμο... Το να είσαι γονιός είναι ΜΕΓΑΛΕΙΟ... τύχη και ευλογία... Ελπίζω πραγματικά οι γονείς να το βλέπουν και να το βιώνουν κάπως έτσι...:)
υγ. σημειωτεόν το ¨επάγγελμα¨ που αναγράφεται ως ¨γονιός-οικοκυρικά¨ το σέβομαι και το αναγνωρίζω ως το πλέον δύσκολο και όμορφο ¨επάγγελμα¨....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top