Ανώτατη Αρχή των Ελλήνων: ένα μήνυμα!

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο Ζ. Κ. Γιούγκερ δηλώνει μόλις πρόσφατα: " Αυτά που πρόκειται να συμβούν στην Ελλάδα, ούτε να τα φανταστείτε μπορείτε"!
Και προς επίρρωσή του, μία "Ανώτατη Αρχή Ελλήνων", στέλνει τούτο το "μήνυμα":
Εκείνη που δεν επέτρεψε τόσες χιλιάδες χρόνια τον θάνατο του Ελληνισμού, αποφαίνεται:
Οι υφιστάμενες εθνοκρατικές μας περιστάσεις επιτάσσουν αντικειμενικά και καλούν τις συνταγματικά αρμόδιες εντεταλμένες δυνάμεις μας, να δράσουν εκτάκτως και επειγόντως, για να καλύψουν το κενό διοίκησης και δημοκρατικής εξουσίας της ελληνικής κοινωνίας, που δημιούργησαν ανάξια, ή και δόλια ακόμη, πολιτικά και επιχειρηματικά πρόσωπα στον τόπο μας. Η πατρίδα χάνεται στα απόνερα μίας κάποιας παγκοσμιοποίησης και οι καιροί ου μενετοί πλέον!
Κανένας δεν έχει τώρα το δικαίωμα να αδιαφορεί ή να εθελοτυφλεί, ενώπιον μίας ιστορικής πραγματικότητας που βοά, προς όσους τουλάχιστον των Ελλήνων θέλουν να έχουν εθνοκρατικά αυτοπροσδιοριζόμενη πατρίδα. Καλούνται όλοι οι έχοντες έννομα εθνικό συμφέρον και εθνοκρατική θέληση πολίτες της Ελληνικής Πολιτείας, τα ελληνικά πολιτικά κόμματα και όλοι οι κοιωνικοί και πολιτικοί φορείς συλλογκής εκπροσώπησης της ελληνικής κοινωνίας, να συνδράμουν ενεργά και συμμετοχικά, μία έκτακτη "Εθνική Διοίκηση Ελλάδος", που θα αναλάβει το αποκλειστικό και μοναδικό πολιτικό χρέος, να οδηγήσει, με άμεσα δημοκρατικές και συλλογικές διαδικασίες, τη χώρα και τον λαό της, σε μία ελεύθερη και δημοκρατικά επεξεργασμένη Εθνοσυνέλευση και ένα νέο σύγχρονο και δημοκρατικό Σύνταγμα...


Κοινοποιείται
................. (
η επισήμανση, του Νωέα)
Κι εγώ θα πρότεινα: ή διαδώστε το αν συμφωνείτε ή γράψτε εδώ, σε τι και γιατί ...διαφωνείτε;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
που δημιούργησαν ανάξια, ή και δόλια ακόμη, πολιτικά και επιχειρηματικά πρόσωπα στον τόπο μας

Η θέση μου είναι γνωστή, την κρίση δεν την δημιούργησαν πρόσωπα, αλλά ο λαός. Δεν μου αρέσει αυτό που συμβαίνει, αλλά ξέρω τον τρόπο να βγούμε από την κρίση. Είναι εκλογές, αποδοκιμασία των πολιτικών έως σήμερα επιλογών μας διαμέσου της ψήφου και μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας σε συνεργασία με τεχνοκράτες επιστήμονες ρεαλιστές υπό την εποπτεία ενός ώριμου λαού πολιτικά. Δεν μου αρέσει ούτε η καταστροφολογία και τα σενάρια, ούτε ένα γενικό ξεσήκωμα για επανάσταση ντου από παντού χωρίς σχέδιο, ούτε μεγάλα λόγια. Περιμένω να δω επιτέλους μια βελούδινη επανάσταση στην Ελλάδα και μια επανάσταση συνειδήσεων. Περιμένω ακόμα να δω τον δημόσιο τομέα να συρικνώνεται για να μην την πληρώσουν οι επιχειρηματίες, την εκκλησία να χαρίζει την περιουσία της και τους υπουργούς να μάθουν να ζουν και με καμμιά μερσεντές και καμμιά πισίνα λιγότερη και όχι μόνο στα λόγια κι αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top