Συζήτηση για... τρίχες!

marina gk

Νεοφερμένος

Η marina gk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εχει βγει μια καινουρια μεθοδος που ισιωνει τα μαλλια!Ονομαζεται θεραπεια με κερατινη και οι ειδικοι και ειναι θεραπεια δηλαδη οχι μονο δεν ειναι φαρμακα αυτα που βαζουν στα μαλλια σου αλλα τους κανει και καλο!Αρκετα κομμωτηρια την εχουν ηδη εμενα παντως μου την προτεινε και μια κοπελα που την εχει ηδη κανει..διαρκει 4 μηνες περιπου και ειναι 150 ευρω το κοντο-μετριου μηκους μαλλι και 170 ευρω το μακρυ..εγω παντως δεν θα την κανω γιατι φοβαμαι μη χαλασει η μπουκλα μου αλλιωθει δηλαδη και δεν ειναι ποτε ξανα ιδια!Παντως το συστηνω σιγουρα σε κοπελες που δε θελουν καθολου τα σγουρα και σιγουρααα ειναι καλυτερη λυση απ'το σιδερο ισιωματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
170 ρε φίλε;;; Ε, όχι. :eek:
Άσε που δε παίζει το μαλλί να' ναι πράσο μετά, άρα πάλι θα χρειάζεται ίσιωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ρε κορίτσια, τώρα σοβαρά πετάτε τόσα λεφτά σε...τρίχες; :redface:
Προσωπικά εμένα το μαλλί μου παλιότερα ήταν μπούκλα τελείως, μέχρι που κάποια στιγμή τα κούρεψα πάρα πολύ κοντά και πλέον είναι σπαστό και μπορώ να πω ότι μου αρέσει, γιατί είναι πάρα πολύ μακρύ και έτσι, είτε μπουκλίτσες ριχτές κάνω, είτε τα ισιώνω, αναλόγως τα κέφια...
Από κι και πέρα κάντε πρόγραμμα, πχ εγώ λέω θα τα λούσω τη Δευτέρα, τα ισιώνω και μέχρι την Τετάρτη τα κρατάω έτσι, βέβαια δε μένουν και τις 2 μέρες πράσα, άκρες γυρνάνε, τα μπροστά χαλάνε, αλλά και πάλι δε φαίνονται και τραγικά, αν όμως με χαλάει τα διορθώνω λίγο με το πιστολάκι, εεε μετά την Τετάρτη που τα ξανά λούζω τα κάνω μπουκλίτσες και τα κρατάω μέχρι τη Παρασκευή, και μετά τα Σαββατοκύριακα συνήθως έχω διάθεση και κάνω χτενίσματα...

Μη χαλάτε τα μαλλιά σας από τώρα, κρίμα είναι, εγώ είχα το κακό να μη τα ισιώνω συνέχεια ή κάτι τέτοιο αλλά τα κατέστρεψα επειδή τα έβαφα συνέχεια και μέχρι να τα κάνω συνέλθουν είδα και έπαθα! :/

Μη ψάχνετε τρόπους να τα ισιώνεται ή να τα κάνετε μπούκλες, δοκιμάστε και χτενίσματα που μπορούν να γίνουν πάνω στο φυσικό σας μαλλί, πειραματιστείτε με πιασίματα, πλεξούδες κλπ
Και αυτό συμβουλή της γιαγιάς μου που όποτε με βλέπει με μασιές,πιστολάκια και ιστορίες κράζει για τα καλά "εγώ στην ηλικία σου, φτιαχνόμουν με τις ώρες, έκανα περίεργα χτενίσματα, πλεξούδες, όχι σαν εσένα που κλείνεις τις τούφες σου σε αυτό το πράγμα (μασιά) και τέλος" :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πάντως, ένας φίλος κομμωτής μου' λεγε την άλλη φορά ότι το μαλλί δε παθαίνει τίποτα από το σίδερο αν το χρησιμοποιείς σωστά κι αν το σίδερο είναι καλό και έχει κεραμικές πλάκες και δεν καίει το μαλλί.
Κι όταν λέμε σωστά, έλεγε να μη το αφήνεις στο μαλλί πάνω 2 δεύτερα. Δλδ θέλει γρήγορο πέρασμα στο μαλλί. Όταν του' πα ότι τα ισιώνω στους 230 βαθμούς, έπαθε συγκοπή, και λέει ότι δεν έχει διαφορά αν το' χεις στους 180 ή στους 230, το αποτέλεσμα θα' ναι ίδιο, το μόνο που αλλάζει είναι η ταχύτητα που το περνάς από το μαλλί και πόσο το αφήνεις πάνω [δλδ αν αφήσει τους 230 πάνω θα στο κάψει].

Γουέλ, είχε δίκιο, γιατί πλέον το ισιώνω στους 180 και είναι το ίδιο με πριν και ισιώνει εύκολα με ένα γρήγορο πέρασμα [ καλά εμένα είναι και σχεδόν ίσιο πλέον, οπότε νταξ :ρ].
Αυτό, νέες γνώσεις και ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σας. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Eχω μακρια(σχετικα),σπαστα μαλλια και θελω να αλλαξω λιγο styling.

Εχετε τιποτα να μου προτεινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Eχω μακρια(σχετικα),σπαστα μαλλια και θελω να αλλαξω λιγο styling.

Εχετε τιποτα να μου προτεινεται?

Ναι, αλλά δώσε μας λίγα παραπάνω στοιχεία :redface:
Σχήμα προσώπου, ποσά κιλά έχεις, ακόμη και το ύψος παίζει ρόλο
Επίσης, όταν λες αλλαγή, εννοείς κούρεμα ή βάψιμο; ή και τα δύο; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Λοιπον, ειμαι 71-71.5 κιλα, με υψος 1.72, ανοιχτοχρωμμη επιδερμιδα, πρασινο-καφε ματια και σχημα προσωπου ωοειδης.
Πριν 1,5χρονο, τα ειχα βαψει ακαζου, αλλα πριν ενα 6μηνο τα εβαψα καστανα. (Το φυσικο μου χρωμμα ειναι καστανο). Ωστοσο, το μαλλι μου κυριως στις ακρες εχει ως χρωμμα κατι σαν μελι.

Οταν λεω αλλαγη, εννοω κουρεμα,ισως βαψιμο, καθως και διαφορα χτενισματα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Για τα δικά μου γούστα πιστεύω ότι τα μακριά μαλλιά πάνε πάρα πολύ στις ψηλές :redface:
Απλά τα μακριά μαλλιά δίνουν ένα πιο κοριτσίστικο τύπο, δηλαδή αν θες να αλλάξει η εμφάνιση σου πιο πολύ σε "γυναίκα" μη το φοβηθείς κόψε τα κοντά,
αλλά εγώ λέω να μην πειράξεις το μάκρος, μπορείς να συζητήσεις με τη κομμώτρια σου ή κομμωτή σου για το πως μπορείς με κάποιες αφέλειες, φιλάρισμα ή μύτες να αλλάξεις τη κίνηση των μαλλιών σου.
Εγώ προσωπικά όποτε κουρεύομαι διαλέγω κούρεμα που να μη με δεσμεύει με συγκεκριμένα χτενίσματα, παραδείγματος χάρη αν επιλέξεις να κάνεις φράντζα στο πλάι δε θα μπορείς να αλλάξεις μεριά τη χωρίστρα σου, γιατί ακόμη και η αλλαγή της χωρίστρας όταν την έχεις πάντα από την ίδια μεριά κατευθείαν κάνει διαφορά επάνω σου.
Όσο για το χρώμα εγώ θα έλεγα να κάνεις μια προσπάθεια να γυρίσεις πάλι στο καστανό αλλά 1-2 τόνους πιο ανοιχτό από το φυσικό σου ώστε να καλύψεις το μελί χρώμα που έχεις (φαντάζομαι πως άνοιξε από λουσίματα,ήλιο κλπ) και μετά να κάνεις ανταύγειες ΣΕ ΌΛΟ ΤΟ ΜΑΛΛΊ σε κάποιο κοντινό χρώμα ώστε αν φωτιστεί το πρόσωπο σου. Και το τονίζω σε όλο το μαλλί οι ανταύγειες, πιστεύω θα δείχνει πιο ωραίο.
Όσο για χτενίσματα τώρα έχει αρχίσει να βγάζει κρύο, εγώ με τέτοιο καιρό δε πιάνω πάνω τα μαλλιά μου, κρυώνω :loltooth:
Συνήθως κάνω ριχτές μπούκλες ίσα-ίσα να έχουν αυτό το απαλό γύρισμα τα μαλλιά ή τα ισιώνω και μετά αναλόγως τα κέφια ή τα αφήνω απλά κάτω και τα πειράζω όλη την ώρα ή πιάνω τη φρατσούλα πάνω απλά με τσιμπιδάκια ή παίζω μαζί της, δηλαδή την κάνω πλεξούδα και την "θάβω" μέσα στα μαλλιά στο πλάι, ή απλά την στριφογυρνάω και την πιάνω πάλι με τον ίδιο τρόπο στο πλάι :redface:
Ελπίζω να βοήθησα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κόκκινα φορ δε γιν ρε.
Είμαι ερωτευμένη, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Eχω μακρια(σχετικα),σπαστα μαλλια και θελω να αλλαξω λιγο styling.

Εχετε τιποτα να μου προτεινεται?


Κανε ενα μακρυ ισιο καρε,δινει γοητεια και φαινεται ωραιο στο σπαστο!;)
Αλλιως καν'τα μυτακια στο μηκος που τα εχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Πιο εύκολα καίγεται το μαλλί όταν το ισιώνεις με σίδερο ή με πιστολάκι και βούρτσα..???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με σίδερο ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Με σίδερο ξέρω.
Ειδικα το συχνο σιδερο στα καταστρεφει τα μαλλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Και τα σγουρά μαλλιά ωραία είναι. Και εγώ κάποτε δεν τα εκτιμούσα ιδιαίτερα πάνω μου, αλλα απο κάποιο σημείο και πέρα τα αποδέχτηκα και πια μου αρέσουν.
Κι εγώ στο παρελθόν τα ίσιωνα, όχι τόσο συχνά όσο έχω διαβάσει εδώ, αλλα επειδή είδα πως ήταν τζάμπα λεφτά, δηλαδή δεν έμεναν ίσια έκαναν τις τσαχπινιές τους, δεν τα ισιώνω πια, έχω χρόνια να το κάνω:P. Πλέον δεν ξανακόβω και φράτζα, οπότε δεν με βλέπω να χρησιμοποιώ σύντομα σίδερο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πιο εύκολα καίγεται το μαλλί όταν το ισιώνεις με σίδερο ή με πιστολάκι και βούρτσα..???


με σίδερο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Πριν 1,5χρονο, τα ειχα βαψει ακαζου, αλλα πριν ενα 6μηνο τα εβαψα καστανα. (Το φυσικο μου χρωμμα ειναι καστανο). Ωστοσο, το μαλλι μου κυριως στις ακρες εχει ως χρωμμα κατι σαν μελι.

Οταν λεω αλλαγη, εννοω κουρεμα,ισως βαψιμο, καθως και διαφορα χτενισματα.:)

Στη θέση σου θα έκανα ανταύγειες με χάλκινες αποχρώσεις για να τονίσουν τον τόνο της επιδερμίδας! Από θέμα styling αυτό που προτείνω είναι να δώσεις λίγο όγκο στο μαλλί και να τονίζεις παράλληλα τα χαρακτηριστικά του προσώπου σου με μία χαλαρή αλογοουρά - σε ισιωμένο μαλλί-! ή απλά τόνισε τη φυσική μπούκλα του μαλλιού συνδυασμένη με μία ωραία φράντζα ή με με την φράντζα πιασμένη προς τα πάνω και πλάγια.
Αφέλειες έχεις σκεφτεί να κάνεις? ίΣως να ήταν μια αλλαγή που να πήγαινε στο δικό σου πρόσωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Πιο εύκολα καίγεται το μαλλί όταν το ισιώνεις με σίδερο ή με πιστολάκι και βούρτσα..???

Άμα προσέχεις το μαλλί δε παθαίνει τίποτα. ;)
Είτε κάνεις πιστολάκι κάθε μέρα, είτε σίδερο και το έχεις απεριποίητο το ίδιο κακό κάνεις στη τρίχα.
Απλά διαφέρει ο χρόνος που θα "φανεί" το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Νομίζω πως το σίδερο κάνει χειρότερη ζημιά όμως, γιατί έρχεται σε άμεση επαφή με την τρίχα. Το πιστολάκι μπορείς να το κρατήσεις πιό μακριά και να κάνεις λιγότερη ζημιά. Δεν ξέρω βέβαια και σίγουρα γιατί ένα σίδερο που έχω δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ σωστά οπότε το έχω καταχωνιασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Νομίζω πως το σίδερο κάνει χειρότερη ζημιά όμως, γιατί έρχεται σε άμεση επαφή με την τρίχα. Το πιστολάκι μπορείς να το κρατήσεις πιό μακριά και να κάνεις λιγότερη ζημιά. Δεν ξέρω βέβαια και σίγουρα γιατί ένα σίδερο που έχω δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ σωστά οπότε το έχω καταχωνιασμένο.

Αν στο σίδερο οι πλάκες είναι κεραμικές και έχεις μια φυσιολογική θερμοκρασία δε νομίζω πως υπάρχει θέμα.
Παίζει ρόλο και πόσο συχνά κάνεις χρήση έτσι;
Γνωρίζω κοπέλα που όλη μέρα είναι με ένα πιστολάκι στο χέρι και το μαλλί της είναι σε μαύρα χάλια.
Εγώ από όλα κάνω με μέτρο και το προσέχω, έτσι δεν έχω θέμα.

Παλιότερα που δεν είχα ιδέα όμως, το μαλλί άστα να πάνε...πιο ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΈΝΟ δε γινόταν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top