Σύνταξη

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ένας καθηγητής 55-60 χρονών μπορεί να δουλέυει πάντως.Οπως γίνεται στη Γερμανία.Μόνο εδώ δε μπορούμε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ένας καθηγητής 55-60 χρονών μπορεί να δουλέυει πάντως.Οπως γίνεται στη Γερμανία.Μόνο εδώ δε μπορούμε...;)

Δε μίλησα για 55-60 χρονών αλλά 65+ (ναι, έχει διαφορά). Δεν είπε κανείς ότι δεν μπορεί να δουλέψει αλλά είναι πολύ δύσκολο να τραβήξει την προσοχή ενός μαθητή, ενδεχομένως και ο ίδιος θα έχει κουραστεί. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες αντοχές και δυνάμεις και προσωπικά εμένα δε μου φαίνεται παράλογο ένας άνθρωπος 65-70 χρονών να μην έχει το κουράγιο να κάνει μάθημα και να ελέγξει μικρά παιδιά. Εγώ θυμάμαι στο γυμνάσιο που είχαμε μία καθηγήτρια 68 χρονών και αναρωτιόμασταν γιατί δεν είχε πάρει σύνταξη ακόμα να έρθει κάποιος νέος άνθρωπος. Και φυσικά δεν είναι το μοναδικό επάγγελμα για το οποίο ισχύει αυτό, ανέφερα κάποια παραδείγματα πριν και υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα (αν όχι όλα, τα περισσότερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Συμφωνώ με την άποψη του Ν. Δήμου. Δεν απευθύνεται όμως σε όλους αλλά στους περισσότερους. Η πραγματικότητα που περιγράφει, όσο κι αν μας απογοητεύει, υπάρχει γύρω μας. Πολλά τα τρανταχτά παραδείγματα ανθρώπων που τους αρέσει η δουλειά τους και δημιουργούν και μετά (και πριν) τη σύνταξη. Πολλά όμως κι αυτά των σημερινών ανθρώπων που κάνουν τη σύνταξη αυτοσκοπό.

Δεν πιστεύω ότι αυτό το άρθρο έχει σκοπό να πείσει για το άχρηστο της σύνταξης. Ούτε να προσβάλει αυτούς που την επιθυμούν για να αξιοποιήσουν το χρόνο που προσφέρει. Έχει σκοπό να σημάνει συναγερμό μπροστά σε μία τάση που έρχεται να γίνει κυρίαρχη στην κοινωνία μας.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ένας καθηγητής 55-60 χρονών μπορεί να δουλέυει πάντως.Οπως γίνεται στη Γερμανία.Μόνο εδώ δε μπορούμε...;)

Βιλλ και μπορεί και δουλεύει. Τι γίνεται όμως στα 65? Στα 70? στα 75? Ξέρεις πόσοι καθηγητές "έφυγαν" πριν προλάβουν να κάνουν τα χαρτιά τους για σύνταξη [δικοί μου 5 πάντως]. Δες και τι λέει η fielda πιο πάνω...

@ Michelle: επειδή ειλικρινά δεν έχω χρόνο, θα απαντήσω πιο εμπεριστατωμένα λίγο αργότερα. Πάντως εγώ δεν είπα ποτέ ότι δεν πιάνει μια μερίδα ανθρώπων. Είπα ότι να παίρνεις αυτή τη μερίδα και να τη γενικεύεις στον πληθυσμό είναι μηδενιστικό και με βρίσκει αντίθετη ;)
1παρατηρήση μόνο. Επειδή δούλεψα σε support τμήμα μεγάλης ιδιωτικής εταιρίας. ΕΞΙΣΟΥ χώναν εμένα που ήμουν 25 να κάνω νυχτερινά Upgrade και να είμαι stand by όσο και τον 40άρη [43 για την ακρίβεια] συνάδελφό μου. Γιατί απλά ... έπρεπε. Η μόνη διευκόλυνση που του έκαναν, έναντι εμού, ήταν ότι επειδή είχε οικογένεια εδώ δεν το έστελναν στον πελάτη στην Κύπρο, σε αντίθεση με μένα που για ένα χρόνο είχα κάνει το Holiday Inn της Λευκωσίας δεύτερο σπίτι μου :)

Αντίστοιχα ισχύουν και για το τμήμα προγραμματιστών άλλης μεγάλης εταιρίας στην Ελλάδα στην οποία δουλεύουν 2 φίλες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Mα δεν είναι νομίζω το θέμα αν κάποιος μπορεί να δουλεύει στα 65 του.
Στάνταρ μπορεί, όπως και η bjorkμπορούσε να δουλεύει σε φάμπρικα όντας ημίτυφλή.

Το θέμα πρέπει να είναι πάντα όχι το τι μπορεί κανείς αλλά το τι είναι σωστό και κυρίως τι κινείται γύρω από την ανθρωπιστική σκοπιά.

Το κοινωνικό κράτος θεωρητικά για το λόγο αυτό εγκαθιδρύθηκε.
Για να ζούμε καλύτερα.

Αν είναι τι μπορούμε, δλδ τι είμαστε ικανοί, να βάλουμε και τους καρκινοπαθείς σε προχωρημένο στάδιο να δουλεύουν μερικές ώρες τη μέρα, τα παιδιά όταν δεν έχουν σχολείο κοκ.

Αλλά ο άνθρωπος δεν είναι μόνο ον παραγωγικό, έχει και ηθική και πνευματική υπόσταση και ολα αυτά αξίζουν το σεβασμό ο οποίος έμπρακτα εκδηλώνεται και έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λαμόγιο εδάδ
έτσι όπως μιλάς, πάω στοίχημα θα γίνεις ο σκληρότερος εργοδότης κάποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό που κατακρίνουμε, και εγώ και ο Δήμου, είναι το να αδημονεί κάποιος να βγει στη σύνταξη από τα 20 του, με σκοπό και όνειρο να κάθεται στο καφενείο/γηροκομείο και να μην κάνει τίποτα απολύτως (άντε να βλέπει και τα εγγόνια μια φορά την εβδομάδα, λες και θα δώσει αυτό νόημα στη ζωή του). Όπως οι περισσότεροι συνταξιούχοι εν Ελλάδι δηλαδή...


βρε Λία μου....
για δες εδώ
Βλέπω τη σύνταξη σαν προθάλαμο του θανάτου. Πρώτα βγαίνεις από τη δουλειά, την παραγωγή, τη δημιουργία - και μετά από τη ζωή. Αλλά ήδη από τη στιγμή που δεν παράγεις, δεν ασχολείσαι, δεν φτιάχνεις, είσαι νεκρός.

Εδώ και πολλά χρόνια βρίσκομαι σε συντάξιμη ηλικία. Θα το θεωρούσα όμως προσωπική προσβολή να μου πει κάποιος ότι πρέπει να βγω στη σύνταξη. Θα είναι σαν να μου έλεγε πως είμαι ανίκανος, άχρηστος, ανύπαρκτος.
που το λέει αυτό που λες εσύ?
αυτός λέει ότι συνταξιούχος = νεκρός...
έλεος δλδ...
και ποιος του είπε δλδ ότι όποιος δεν φτιάχνει αυτό που αυτός ορίζει ως δημιουργικό είναι νεκρός?
για κάποιους ανθρώπους το να έχουν χρόνο να φτιάξουν γιουβαρλάκια στα παιδιά τους είναι δημιουργία
το ότι εσύ ή αυτός δεν το θεωρείται - υποκειμενικά- αρκετά δημιουργικό δεν λέει και πολλά
για κάποιους είναι, πως να το κάνουμε τώρα!
κι οκ, αν δεν του αρέσουν αυτοί οι τύποι ανθρώπων, ας μην τους κάνει παρέα, ας μην πηγαίνει στο καφενείο, ας μην παίζει πρέφα....
όχι όμως και να τους απαξιώνει τόσο....
υπάρχουν ΠΟΛΛΑ επαγγέλματα που δεν είναι σε θέση να συνεχίσουν να δουλεύουν στα 70 τους
ο πατέρας μου φορτηγατζής, πλέον με πρόβλημα στα άκρα και στα μάτια ΛΟΓΩ της δουλειάς του
αν συνεχισει να δουλεύει θα είναι δημόσιος κίνδυνος
ποιος είναι λοιπόν ο Κύριος Δήμου και ο Κάθε Κύριος Δήμου που θα πει τον πατέρα μου, μετά από 52 χρόνια εργασίας, ανίκανο, ετοιμοθάνατο άχρηστο και ανύπαρκτο????
Ποιος είναι αυτός που θα του πει ότι το να ασχολείται με τις τοματιές στον κήπο του είναι ισάξιο με τον θάνατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
μάλιστα..

οι συνταξιούχιοι είναι άχρηστοι,
οι νέοι που ενδιαφέρονται να πάρουν κάποια στιγμή σύνταξη είναι τεμπέληδες,
οι νέοι των 700 ευρώ δουλεύουν για το χαρτζηλίκι τους, αφού ''βολεύτηκαν'' με τη μαμά και τον μπαμπά,
όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι αμόρφωτα, άξεστα ''βύσματα'' που κάθονται όλη μέρα,
και οι ελεύθεροι επαγγελματίες λαμόγια.

Ωραίο να πλάθεις κοινωνικές συνειδήσεις για πολιτικούς σκοπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Αλλά ο άνθρωπος δεν είναι μόνο ον παραγωγικό, έχει και ηθική και πνευματική υπόσταση και ολα αυτά αξίζουν το σεβασμό ο οποίος έμπρακτα εκδηλώνεται και έτσι.

Η πνευματική κυρίως υπόσταση μένει στάσιμη εντελώς όμως όταν έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους προβληματικούς. Και εννοώ αυτούς που περιμένουν να περάσει η δουλειά (δουλεία) τους απαθείς και να έρθει όσο το δυνατόν γρηγορότερα η λύτρωση που σηματοδοτεί γι'αυτούς η σύνταξη. Γιατί, κι αν έρθουν έτσι τα πράγματα και δεν ασχοληθεί κάποιος με κάτι που να του αρέσει (τόσο ώστε να μην θέλει να το αφήσει), όταν θέλει να βρει διέξοδο μπορεί. Όχι να ζητήσει λύση στη σύνταξη αλλά να δει τι μπορεί να κάνει, τι μπορεί να βρει ενδιαφέρον στην εργασία του.

Εννοείται δεν μιλάω για περιπτώσεις που είναι πρακτικά αδύνατο να συνεχίσουν ως αργά να δουλεύουν.:)


έντιτ.
Ελένη,
Δεν μιλάμε για όλους, αλλά γι αυτούς που κινδυνεύουμε να γίνουν οι περισσότεροι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ελένη,
Δεν μιλάμε για όλους, αλλά γι αυτούς που κινδυνεύουμε να γίνουν οι περισσότεροι.:/:
κι αυτό από ποια ακριβώς στοιχεία προκύπτει? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ο κ. Δήμου νομίζει ότι ασχολία είναι μόνο η εργασία. Παρόλο που μπορεί να τον θίξω με αυτό που λέω θα το πω.

Το να πιστεύεις ότι ο μόνος σκοπός της ζωής σου είναι να εργάζεσαι δείχνει ένα μονοδιάστατο χαρακτήρα που δεν δικαιολογεί τη μόρφωση του... Άλλο πράγμα είναι να δίνουμε την ευκαιρία σε ένα 70ρη να επιλέξει αν θέλει να εργαστεί και άλλο να απαξιώνεται ο εργαζόμενος ο οποίος δεν θέλει να κάνει άλλο μια δουλειά την οποία την έκανε 40 χρόνια... Προφανώς ο κ. Δήμου σπούδασε 500 χρόνια, είχε χρήματα από τον πατέρα του, δούλεψε σε θέσεις οι οποίες είχαν ενδιαφέρον και δεν έκανε μια βαρετή ζωή. Αλλά η ζωή του διαφέρει αρκετά από κάποιο υπάλληλο ο οποίος δεν ζει στον θαυμαστό κόσμο του κ. Δήμου αλλά σε μια θέση που δεν του παρέχει πολλές δυνατότητες και ούτε απολαμβάνει την εργασία του...

@Μισέλ

Επίσης, το να περνάς χρόνο με τα εγγόνια σου, δεν το θεωρώ δημιουργικό. Τα παιδιά τα διαπαιδαγωγεί κατά κύριο λόγο ο γονέας, όχι η γιαγιά και ο παππούς. Ναι, κάτι θα κερδίσουν και από αυτούς, αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό ώστε να χαρακτηριστεί "δημιουργική απασχόληση".

Δημιουργική απόλαυση μπορεί να μη είναι αλλά τους αρέσει. Αυτό θα έπρεπε να είναι σαν κριτήριο και όχι το τι παραπάνω θα δώσει στην κοινωνία. Αυτός πρόσφερε σειρά μας τώρα...

Επίσης, γιατί περιορίζεις τον όρο "δημιουργία" στην αύξηση των κερδών μιας εταιρίας; Δημιουργία είναι τα ταξίδια και η απασχόληση με τη ζωγραφική γιατί δημιουργεί άτομα τα οποία θα είναι περισσότερο συνειδητοποιημένοι πολίτες... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για όλους, αλλά γι αυτούς που κινδυνεύουμε να γίνουν οι περισσότεροι.:/:

Δεν το καταλάβα αυτό :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Βασικά η primeκατεμε τα είπε όλα.


Σε μια ιδανική κοινωνία όπως είπε και ο Δήμου, θα είχαμε τα πάντα ιδανικά.
Θα είχαμε όλη δουλειά με αξιοπρέπεια, με καλές αποδοχές, με υπέροχες συνθήκες.

Τα σπίτια και τα έξοδα μας θα κοστίζανε τόσο όσο να καλύπτονται από το μισθό μας.
Ο μισθός μας επίσης θα μας επέτρεπε απολάυσεις, ταξίδια και φυσικά αποταμίευση για τα ++άντα.
Ακόμη, όλοι θα είχαμε δουλειά που πραγματικά μας αρέσει και γουστάρουμε και θα πονούσε να την αφήναμε ακόμη και στα 70.

Επίσης όταν τρέχαμε στα νοσοκομεία δε θα ήμασταν ενίοτε σε ράντζα.
Ούτε θα περιμέναμε επίσκεψη στο ΙΚΑ μετά από ένα μήνα και αν πεθάνεις ως τότε πέθανες,



Κοκ

Το συμπέρασμα είναι άσκηση στον αναγνώστη.

Όσο για σένα Ρεμπεσκέ, όντως αν ήσουνα υπάλληλος μου θα σε έκανα στο φούρνο με πατάτες :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
που το λέει αυτό που λες εσύ?
αυτός λέει ότι συνταξιούχος = νεκρός...
έλεος δλδ...
Ο Δήμου πολλές φορές υπερβάλει λίγο στα άρθρα του, για να ξυπνήσει, να προβληματίσει.
Ακόμα κι εγώ μερικές φορές υπερβάλλω σε όσα γράφω για τον ίδιο λόγο.
Δεν σημαίνει αυτό ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις ή ότι δεν τις βλέπουμε.
και ποιος του είπε δλδ ότι όποιος δεν φτιάχνει αυτό που αυτός ορίζει ως δημιουργικό είναι νεκρός?
για κάποιους ανθρώπους το να έχουν χρόνο να φτιάξουν γιουβαρλάκια στα παιδιά τους είναι δημιουργία
το ότι εσύ ή αυτός δεν το θεωρείται - υποκειμενικά- αρκετά δημιουργικό δεν λέει και πολλά
για κάποιους είναι, πως να το κάνουμε τώρα!
κι οκ, αν δεν του αρέσουν αυτοί οι τύποι ανθρώπων, ας μην τους κάνει παρέα, ας μην πηγαίνει στο καφενείο, ας μην παίζει πρέφα....
όχι όμως και να τους απαξιώνει τόσο....
Δεν νομίζω αυτοί οι τύποι ανθρώπων να επιζητούν το seal of approval (δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά) εμού και του Ν.Δήμου για να πάρει νόημα η ζωή τους. Ο κάθε άνθρωπος επιλέγει ποιών τη γνώμη θα λάβει υπόψιν. Και δεν γίνεται να εκτιμάς τον καθένα. That's life.
υπάρχουν ΠΟΛΛΑ επαγγέλματα που δεν είναι σε θέση να συνεχίσουν να δουλεύουν στα 70 τους
ο πατέρας μου φορτηγατζής, πλέον με πρόβλημα στα άκρα και στα μάτια ΛΟΓΩ της δουλειάς του
αν συνεχισει να δουλεύει θα είναι δημόσιος κίνδυνος
ποιος είναι λοιπόν ο Κύριος Δήμου και ο Κάθε Κύριος Δήμου που θα πει τον πατέρα μου, μετά από 52 χρόνια εργασίας, ανίκανο, ετοιμοθάνατο άχρηστο και ανύπαρκτο????
Ποιος είναι αυτός που θα του πει ότι το να ασχολείται με τις τοματιές στον κήπο του είναι ισάξιο με τον θάνατο
Ο "Κύριος Δήμου", αν διάβαζες προσεκτικότερα το κείμενο του και δεν έσπευδες να το πάρεις προσωπικά, θα έβλεπες ότι απλά είναι κατά στο να αφήσουν τον εαυτό τους και να μην κάνουν τίποτα. Δεν είναι κατά στο να αλλάξουν απασχόληση.
Πρόσεξε το παρακάτω, να καταλάβεις τι ακριβώς κατακρίνει:
Εγώ επιμένω πως κάθε δουλειά είναι καλύτερη από το να καταλήξεις στο ευγηρίας, στο καφενείο ή στα παγκάκια του Ζαππείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό που κατακρίνουμε, και εγώ και ο Δήμου, είναι το να αδημονεί κάποιος να βγει στη σύνταξη από τα 20 του, με σκοπό και όνειρο να κάθεται στο καφενείο/γηροκομείο και να μην κάνει τίποτα απολύτως (άντε να βλέπει και τα εγγόνια μια φορά την εβδομάδα, λες και θα δώσει αυτό νόημα στη ζωή του). Όπως οι περισσότεροι συνταξιούχοι εν Ελλάδι δηλαδή...

επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω ότι τώρα τελευταία, η νέα μόδα για τους συνταξιούχους εν Ελλάδι είναι να πηγαίνουν στις λαϊκές όταν κλείνουν και να παίρνουν τα ζαρζαβατικά που κάποιοι πετάνε στο δρόμο για να τα φάνε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επίσης, γιατί περιορίζεις τον όρο "δημιουργία" στην αύξηση των κερδών μιας εταιρίας; Δημιουργία είναι τα ταξίδια και η απασχόληση με τη ζωγραφική γιατί δημιουργεί άτομα τα οποία θα είναι περισσότερο συνειδητοποιημένοι πολίτες... :)

Εχμ που ακριβώς είπα ότι η τέχνη δεν είναι δημιουργία; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
κι αυτό από ποια ακριβώς στοιχεία προκύπτει? :/:

Δεν έχω να παραθέσω κάποια στοιχεία που να το αποδεικνύουν. Βρίσκομαι όμως σε μια ηλικία που το ζήτημα του επαγγελματικού προσανατολισμού είναι το κυρίαρχο. Στις συζητήσεις, σχετικά με το ποια θα ήθελες να είναι η δουλειά σου, έχω ακούσει πράγματα που μ' έκαναν να μη θέλω να έχω αυτιά. Απόψεις όπως:
  • "Θέλω" ή "Οι γονείς μου λένε" να "μπω κάπου στο δημόσιο". Για να έχω τις διακοπές μου, να βολεύομαι και να πάρω και μια σύνταξη.
  • "Δεν με νοιάζει". Κάτι που να υποφέρεται μέχρι να βγω στη σύνταξη.
  • Να έχω μια σίγουρη δουλειά και μετά να γίνω συνταξιούχος.
  • Εισοδηματίας ή συνταξιούχος.
Και σχετικά με το πώς θα ήθελες να είναι η δουλειά σου:
  • Ξεκούραστη και να κρατάει λίγο.
  • Να προσφέρει ελεύθερο χρόνο για να ασχολούμαι μ' αυτά που μ'αρέσουν τότε.
Δηλαδή πλέον, δεν συμβαίνει, δεν τα φέρνει η ζωή να κάνεις κάτι που δεν σ' ευχαριστεί. Το έχουμε σίγουρο και ψάχνουμε να βρούμε διεξόδους. Μία διέξοδος πολή καλή σήμερα, ένα διάστημα να κάνεις ό,τι σε χαροποιεί έχει φτάσει να'ναι η σύνταξη.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ωραίο να πλάθεις κοινωνικές συνειδήσεις για πολιτικούς σκοπούς.

Μάλιστα,
ο Δήμου πλάθει κοινωνικές συνειδήσεις για πολιτικούς σκοπούς...
Μήπως κρύβεται και ο Μπους πίσω από όλα αυτά;

@Νινινάου δίνεις ρέστα λέμε!! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ο "Κύριος Δήμου", αν διάβαζες προσεκτικότερα το κείμενο του και δεν έσπευδες να το πάρεις προσωπικά, θα έβλεπες ότι απλά είναι κατά στο να αφήσουν τον εαυτό τους και να μην κάνουν τίποτα. Δεν είναι κατά στο να αλλάξουν απασχόληση.
Πρόσεξε το παρακάτω, να καταλάβεις τι ακριβώς κατακρίνει:

το κομμάτι που μου παραθέτεις, δεν το είδα στο αρχικό κείμενο που τέθηκε προς σχολιασμό
δεν παρακολουθώ το blog του Δήμου για να δω όλες τις παραμέτρους του πως ακριβώς σκέφτεται και εκφράζει αυτό που θέλει
αν ο Δήμου θέλει να τα πει λίγο τραβηγμένα για να αφυπνίσει κάποιους, ας μιλήσει στην κυβέρνηση για τις εξεφτιλιστικές συντάξεις που παίρνει ο κοσμάκης ώστε να μπορούν οι συνταξιούχοι να κάνουν κάτι δημιουργικό κι όχι να κάθονται στα παγκάκια γιατί μέχρι εκεί τους παίρνει

προφανώς ούτε ο Δήμου αλλά ούτε και πολλοί άλλοι έχετε στο κοντινό σας περιβάλλον ανθρώπους τρίτης ηλικίας να τους ζείτε καθημερινά μαζί με τα προβλήματα υγείας τους για να δείτε τι σημαίνει να είσαι συνταξιούχος που περιμένει κάθε πρώτη του μηνός στην ουρά της Εθνικής απ τις 4 τα χαράματα να πάρει μια σύνταξη που θα του τελειώσει στις 15 του μήνα
Υπο αυτές τις συνθήκες, και το ότι κάθονται στα παγκάκια και δεν δένουν ένα σκοινί στο λαιμό τους να κρεμαστούν στο μπαλκόνι της πολυκατοικίας τους, και πάλι καλά, πολύ τους είναι

αντί να τα βάζει με αυτούς που πρέπει, τα βάζει με αυτούς που δεν μπορούν κι όλας να του απαντήσουν


edit
το Κύριος Δήμου, ουδέποτε το ανάφερα ειρωνικά
άλλο πράγμα ο σεβασμός κι άλλο η διαφωνία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δηλαδη η γιαγια μου που φροντιζει 5 εγγονια, που μαγειρευει για τρεις οικογενιες και που ειναι παντα εκει για οτι χρειαστουν τα παιδια της η τα εγγονια της δεν ειναι δημιουργικη;
Ο παπους μου που που επισης ειναι εκει για τα παιδια του και τα εγγονια του, που παει και ψαρευει καθε μερα, που ασχολιτε με τις πετονιες του και τα αγγιστρια του 3 ωρες πριν παει για ψαρεμα, που εχει κανει τα παντα για να βρουνε δουλεια τα 2 απο τα εγκονια του, που δεινει τις πιο σοφες συμβουλες που εχω ακουσει, που ειναι ακομα ενεργος απο αποψης δουλειας οποτε χρειαστει ο πατερας η ο θειος μου την πειρα του, που τον κλεινεις στην κουζινα και σου βγαζει τα πιο υγιηνα και συνχρονος πιο νοστιμα φαγητα που εχω φαει ποτε, ειναι απλα ενας γερος που περιμενει να πεθανει;...

Δηλαδη μια μαγειρισα ειναι δημιουργικη, η γιαγια μου δεν ειναι ομως... Μια νταντα ειναι δημιουργικη, η γιαγια μου ομως δεν ειναι, ενας ψαρας ειναι δημιουργικος, ο παπους μου ομως δεν ειναι....

Δεν με ενδιαφερει πιος το εχει γραψει... αυτο που βλεπω ειναι οτι λεει μπουρδες...

Και μπορει να ειμαι 16 και να μην ξερω καν τι δουλεια θα επιλεξω να κανω σε καπια χρονια, αλλα το να μην μπορω να παρω συνταξη με απασχολει... Γιατι ξερω οτι αν ζω ακομα στα 70, δεν θα μπορω να εργαστω... Δηλαδη αν ειμαι τυχερος θα εχω παιδια που θα με αγαπανε και θα μπορουν να με ζησουν, αλλιως θα πεθανω απο την πεινα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top