Εξετάσεις για ΣΜΝ: Τι, πώς, πού;

whatever88

Νεοφερμένος

Η whatever88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Βρίσκομαι σε μια νέα σχέση εδώ και 2 μήνες και επειδή δεν είμαι και πολύ φαν του προφυλακτικού, θέλω να κάνουμε και οι δύο εξετάσεις ώστε να το ξεφορτωθούμε επιτέλους (όσον αφορά την αντισύλληψη παίρνω ήδη χάπια). Το θέμα είναι ότι επειδή δεν έχω ξανακάνει, δεν έχω την παραμικρή ιδέα ούτε τι εξετάσεις πρέπει να κάνουμε, ούτε πού να πάω, ούτε πόσο κοστίζουν. Υπάρχει καμία που να έχει κάνει να βοηθήσει λίγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whatever88

Νεοφερμένος

Η whatever88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μα καλά, κανείς δεν έχει κάνει εξετάσεις;
Άρα ή που έχετε κάνει πλούσια τη durex ή που μοιράζε(σ)τε ΣΜΝ δεξιά-αριστερά σαν καραμέλες.... Αναρωτιέμαι τι από τα δύο ισχύει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
ουφ , ξαλάφρωσα

υποψιαζόμουν ότι θα μας κατηγορήσεις ότι δεν κάνουμε αρκετό σεκς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whatever88

Νεοφερμένος

Η whatever88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μα αυτό θα ήταν πολύ προβλέψιμο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilita2

Νεοφερμένος

Η marilita2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πρωτα απ'ολα μπραβο που ζητας εξετασεις για να κανεις με καποιον sex χωρις προφυλακτικο.Για το ποσο κοστιζουν δεν ξερω,γιατι οσες φορες εχω κανει τις χρεωνα στο βιβλιαριο,νομιζω οτι με ολα τα ταμια μπορεις να κανεις δωρεαν εξετασεις.
Αυτο που ηθελα να πω σαν νοσηλευτρια και σαν παθουσα ,ειναι οτι αυτες οι εξετασεις δεν εξασφαλιζουν το οτι καποιος ειναι 100% υγιης.Ακομα και αν εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στο φιλο σου(...αν ειναι πιστος).Υπαρχουν αφροδισια που δεν μπορουν να διαγνωθουν ευκολα,οπως ο hpv,που αρκετοι ειναι ασυμπτωματικοι φορεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Επίσης, θα ήθελα να προσθέσω, οι εξετάσεις για HIV και ηπατήτιδα C έχουν ένα "διαγνωστικό παράθυρο" της τάξης των έξι μηνών. Με αυτόν τον όρο εννοούμε ότι κάποιος μπορεί να κολλήσει τον ιό ας πούμε σήμερα και οι εξετάσεις να βγαίνουν αρνητικές για χρονικό διάστημα έξι μηνών, ίσως και περισσότερο. Άρα δεν σε καλύπτουν με εκατό τοις εκατό σιγουριά. Νομίζω επίσης ότι οι εξετάσεις για σύφιλη και τα λοιπά είναι εξειδικευμένες και γίνονται μόνο σε ειδικά νοσοκομεία, οπότε δεν μπορείς να τα ψάξεις σε ιδιωτικά ιατρεία. Πάρε το αυγό και κούρευτο δηλαδή...

Όπως λένε, μόνο ένα φάρμακο εξ Ιαπωνίας υπάρχει για τα ΣΜΝ: migamishi micolishi...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whatever88

Νεοφερμένος

Η whatever88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πρωτα απ'ολα μπραβο που ζητας εξετασεις για να κανεις με καποιον sex χωρις προφυλακτικο.Για το ποσο κοστιζουν δεν ξερω,γιατι οσες φορες εχω κανει τις χρεωνα στο βιβλιαριο,νομιζω οτι με ολα τα ταμια μπορεις να κανεις δωρεαν εξετασεις.
Αυτο που ηθελα να πω σαν νοσηλευτρια και σαν παθουσα ,ειναι οτι αυτες οι εξετασεις δεν εξασφαλιζουν το οτι καποιος ειναι 100% υγιης.Ακομα και αν εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στο φιλο σου(...αν ειναι πιστος).Υπαρχουν αφροδισια που δεν μπορουν να διαγνωθουν ευκολα,οπως ο hpv,που αρκετοι ειναι ασυμπτωματικοι φορεις.
Ευχαριστώ! Το κυριότερο που με νοιάζει δεν είναι το κόστος αλλά το τι πρέπει να κάνω, δηλαδή α) που να πάω; Σε νοσοκομείο; Σε μικροβιολογική κλινική; και β) Μπαίνω μέσα και ζητάω ...τι; :redface:

Επίσης, θα ήθελα να προσθέσω, οι εξετάσεις για HIV και ηπατήτιδα C έχουν ένα "διαγνωστικό παράθυρο" της τάξης των έξι μηνών. Με αυτόν τον όρο εννοούμε ότι κάποιος μπορεί να κολλήσει τον ιό ας πούμε σήμερα και οι εξετάσεις να βγαίνουν αρνητικές για χρονικό διάστημα έξι μηνών, ίσως και περισσότερο. Άρα δεν σε καλύπτουν με εκατό τοις εκατό σιγουριά. Νομίζω επίσης ότι οι εξετάσεις για σύφιλη και τα λοιπά είναι εξειδικευμένες και γίνονται μόνο σε ειδικά νοσοκομεία, οπότε δεν μπορείς να τα ψάξεις σε ιδιωτικά ιατρεία. Πάρε το αυγό και κούρευτο δηλαδή...
Το έχω υπόψη ότι οι εν λόγω παθήσεις έχουν ένα διαγνωστικό παράθυρο κάποιων μηνών, αλλά είχα την εντύπωση ότι ήταν μικρότερο (3 μήνες). Είσαι σίγουρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Aν έχεις ασφάλεια δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις. Πας σε ένα νοσοκομείο και κλείνεις ραντεβού με έναν αφροδισιολόγο (συνήθως οι δερματολόγοι έχουν αυτοί την υπόειδικότητα (αν δεν υπάρχει πας σε παθολόγο ή σε γυναικολόγο του νοσοκομείου). Μιλάς μαζί του και αυτός θα κρίνει αν θα σε στείλει για εξετάσεις ή όχι. Στην συνέχεια σου δίνει ένα χαρτάκι και πας στο μικροβιολογικό εργαστήριο και σου παίρνουν αίμα. Μετά από κάποιο καιρό (νομίζω μια βδομάδα) σε παίρνουν τηλέφωνο ή πας στο νοσοκομείο να σου πουν τα αποτέλεσματα.

Για να φανεί ο ο hiv στις ορολογικές πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 2-3 μηνες από την είσοδο του ιού στον οργανισμό για άλλα ΣΜΝ δε θυμάμαι. Δε ξέρω για τιμές αλλά είναι τσιμπημένες αφού για κάθε ΣΜΝ γίνεται διαφορετική εξετάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

whatever88

Νεοφερμένος

Η whatever88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πήγα σήμερα. Όχι σε νοσοκομείο, γιατί κάνουν 10-15 μέρες να βγουν απ'ότι μου είπαν στο τηλέφωνο. Σε μικροβιολογικό εργαστήριο και αύριο θα έχω τα αποτελέσματα. :) Το κακό είναι ότι πλήρωσα 120 ευρώ (με μια μικρή έκπτωση μάλιστα, κανονικά ήταν 140) για να εξετάσουν για: σύφιλη, HIV, Ηπατίτιδα Β και Ηπατίτιδα C (+γενική αίματος).

Υπάρχουν μου είπαν και άλλες εξετάσεις για κάποια ΣΜΝ, πχ για μύκητες και HPV που παίρνουν κολπικό δείγμα. Αυτές δεν τις έκανα ακόμα και δεν ξέρω πόσο κοστίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top