Πώς φαντάζεστε τον γάμο σας;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Έρχομαι και εγώ να αναφέρω πως αυτό που περιγράφει ο Marios όντως συμβαίνει και το έχω συναντήσει παρα μα πάρα πολλές φορές. Όντως αγένεια. :)







-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εν πάσει περιπτώσει, εμένα δε μ'αρέσουν οι παραδοσιακοί γάμοι. Γούστα είναι αυτά!!! Πάντως όταν κοστίζει στο εστιατόριο 40-50 Ευρώ το άτομο, τότε πραγματικά το σκέφτεσαι να τους καλέσεις όλους στο τραπέζι. Δε λέω ότι είναι σωστό, αλλά έτσι γίνεται. Από την άλλη σε διευκολύνει, καθώς καλείς στην εκκλησία τους πάντες, ακόμη και εκείνους τους συγγενείς που δε θα ξαναδείς ποτέ, ενώ στο τραπέζι καλείς τους πιο κοντινούς σου. Έτσι και κανένας δε θυμώνει που δεν τον κάλεσες και εσύ περνάς καλύτερα...!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εμένα μου έχει τύχει προσωπικά. Μέσα στο φάκελο υπήρχε η πρόσκληση στην εκκλησία και η καρτελίτσα με το μαγαζί οπου βάλανε λίστα γάμου. Πρόσκληση για τραπέζι όχι. Νόμιζα ότι ξεχάσανε διότι ήταν ξαδέλφη του άντρα μου και τα πεθερικά μου πήραν καρτελίτσα για το τραπέζι. Ο αδερφός του πεθερού μου εξήγησε ότι δεν μπορούν να καλέσουν όλο τον κόσμο.
Εννοείται ότι δεν πήγα στην εκκλησία. Καταλαβαίνω να μην έχεις οικονομικές δυνατότητες να καλέσεις όλο τον κόσμο Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς μπορείς να βάλεις την λίστα γάμου …θέλουμε το δώρο σου αλλά όχι εσένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ξεφτιλα :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αυτό όντως είναι κάπως...
Γι' αυτό σας θυμίζω μία άλλη παράμετρο του παραδοσιακού γάμου:
όλοι προσφέρουν από κάτι!!!
Γυναίκες μαγειρεύουν, κάποιος βρίσκει λυράρη... Μιάαα χαρά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμ....
νομίζω ότι επειδή είστε όλοι λιγάκι μακρυα απ την ιδέα του γάμου, μάλλον δεν μπορείτε και να συνηδειτοποιήσετε ότι έχετε ένα σόι 100 ατόμων, άλλους 100 γνωστούς, το έτερον σας ήμισυ θα έχει κι αυτός άλλα 200 άτομα και μαζί με κάτι συναδέλφους θα φτάσετε να έχετε καμια 500αρια καλεσμένους στο γάμο....

ένα απλό τραπέζι γάμου, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ, στοιχίζει περί τα 30 ευρώ στο κεφάλι....

ένας απλός λοιπόν πολλαπλασιασμός.... 500 άτομα επί 30 ευρώ ίσον...
μουμπλε μουμπλε.... 15,000 ευρώ :)
αν νομίζετε λοιπόν ότι μπορείτε να τα διαθέσετε ενώσω θα έχετε πληρώσει....

1500 για μπουμπουνιέρες
1000 για προσκλήσεις
3000 για νυφικό - χτενισματα - παπουτσια νύφης
1000 για κουστουμια κλπ του γαμπρου

καθως επίσης και καμια 20.000χιλιάδες για τον εξοπλισμό του νέου σας παλατιού....
τότε καλέστε τους ολους και πείτε τους υπόλοιπους γύφτους που δεν καλούν όλον τον κόσμο στο τραπέζι :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Λεφτα δεν εχουμε ? :P
Ενταξει, το οτι δεν ειναι ΟΛΟΙ καλεσμενοι στο γλεντι ειναι δεδομενο, καμια φορα οι περισσοτερες προσκλησεις αλλωστε ειναι τυπικες ακομα και για το γαμο.
Αλλα οταν υπαρχει ενος βαθμου συγγενεια, και το καρτελακι για τη λιστα γαμου φιγουραρει, ε ειναι λιγακι προκλητικο να μην ειναι καλεσμενος ο αλλος και στο γλεντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Γυναίκες μαγειρεύουν, κάποιος βρίσκει λυράρη... Μιάαα χαρά!!!
Αααααααυτά είναι...
Α ρε Κρήτη! Μου λείπεις!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
χμ....
νομίζω ότι επειδή είστε όλοι λιγάκι μακρυα απ την ιδέα του γάμου, μάλλον δεν μπορείτε και να συνηδειτοποιήσετε ότι έχετε ένα σόι 100 ατόμων, άλλους 100 γνωστούς, το έτερον σας ήμισυ θα έχει κι αυτός άλλα 200 άτομα και μαζί με κάτι συναδέλφους θα φτάσετε να έχετε καμια 500αρια καλεσμένους στο γάμο....

ένα απλό τραπέζι γάμου, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ, στοιχίζει περί τα 30 ευρώ στο κεφάλι....

ένας απλός λοιπόν πολλαπλασιασμός.... 500 άτομα επί 30 ευρώ ίσον...
μουμπλε μουμπλε.... 15,000 ευρώ :)
αν νομίζετε λοιπόν ότι μπορείτε να τα διαθέσετε ενώσω θα έχετε πληρώσει....

1500 για μπουμπουνιέρες
1000 για προσκλήσεις
3000 για νυφικό - χτενισματα - παπουτσια νύφης
1000 για κουστουμια κλπ του γαμπρου

καθως επίσης και καμια 20.000χιλιάδες για τον εξοπλισμό του νέου σας παλατιού....
τότε καλέστε τους ολους και πείτε τους υπόλοιπους γύφτους που δεν καλούν όλον τον κόσμο στο τραπέζι :P :P


+1
Πες τα βρε Κουέ μου!

Δεν το θεωρώ καθόλου γυφτιά να μην έχει τη δυνατότητα κάποιος να με καλέσει στη δεξίωση του γάμου του, και απλά να με καλέσει στην εκκλησία. Και μόνο το γεγονός ότι με σκέφτηκε και με συμπεριέλαβε στην λίστα των καλεσμένων του για το μυστήριο του γάμου του, μου είναι αρκετό. Άλλωστε γιατί πρέπει να θεωρούμε δεδομένο ότι για να παρεβρεθούμε σε έναν γάμο πρέπει μετά να μας ταϊσουν?

Εγώ τον γάμο μου τον φαντάζομαι λιτό μεν, αλλά με λίγες και καλές πολυτέλειες, και γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο, θα προτιμούσα να καλέσω στη δεξίωση ανθρώπους που θα χαίρονται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με την χαρά μου και όχι ανθρώπους που δεν έφαγαν το μεσημέρι για να γεμίσουν 3 φορές το πιάτο τους!
Νυφικό με την καθαρή έννοια του νυφικού, και όχι φουστάνι που θυμίζει νυφικό, στολισμός εκκλησίας ανάλογα με τα λουλούδια της εποχής, οπότε μάλλον θα προτιμήσω άνοιξη και θα πρωτοτυπήσω με αγριολούλουδα, και αυτό που θέλω οπωσδήποτε, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πώς μπορώ να το επιβάλλω, είναι ΟΛΟΙ οι καλεσμένοι στην εκκλησία να παραμείνουν καθιστοί και όσο το δυνατόν σιωπηλοί κατά τη διάρκεια του μυστηρίου. Είναι κάτι που μ'ενοχλεί πάρα πολύ στους ελληνικούς γάμους.
Τέλος, δεν αντέχω με τίποτα τα ακούσματα, τύπου "Ιτιά Ιτιά" κ.α. τέτοια παραδοσιακά. Ευρωπαϊκή μουσική please!

Αυτά εν ολίγοις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γυφτια ετσι δεν ειναι, γυφτια ειναι αντι να πας σε ενα μαγαζι οπου να σου ερθει πιο φτηνα και να καλεσεις κι εκει οσους εχεις καλεσει να σε τιμησουν -υποτιθεται-στην μερα της χαρα σου,να πας σε ενα και καλα χλιδομαγαζο οπου μονο και μονο για να πουλησεις μουρης αναγκαζεσαι να κοψεις τους μισους.
επιλογη σου, φυσικα και διακιωμα σου, αλλα δικαιωα μου κι εμενα να σου πω οτι αυτο ειναι "καπως".
Και τα νουμερα δεν ειναι αναγκαστικα τοσο μεγαλα.Δεν ειναι αναγκη καθε γαμος να εχει 500 ατομα.Ειπαμε.Καλουν και τα δυο μερη μονο αυτους που πραγματικα θελουν να παραβρεθουν εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Γυφτια ετσι δεν ειναι, γυφτια ειναι αντι να πας σε ενα μαγαζι οπου να σου ερθει πιο φτηνα και να καλεσεις κι εκει οσους εχεις καλεσει να σε τιμησουν -υποτιθεται-στην μερα της χαρα σου,να πας σε ενα και καλα χλιδομαγαζο οπου μονο και μονο για να πουλησεις μουρης αναγκαζεσαι να κοψεις τους μισους.
επιλογη σου, φυσικα και διακιωμα σου, αλλα δικαιωα μου κι εμενα να σου πω οτι αυτο ειναι "καπως".
Και τα νουμερα δεν ειναι αναγκαστικα τοσο μεγαλα.Δεν ειναι αναγκη καθε γαμος να εχει 500 ατομα.Ειπαμε.Καλουν και τα δυο μερη μονο αυτους που πραγματικα θελουν να παραβρεθουν εκει.

Μαριούλη μου και συμφωνώ και διαφωνώ με τα παραπάνω.
Ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που δεν θα επέλεγα το χλιδομάγαζο για να διασκεδάσω ΕΓΩ αλλά θα το επέλεγα το χλιδομάγαζο αν μου εξασφάλιζε ότι οι καλεσμένοι μου θα έμεναν ικανοποιημένοι.
Αυτό κρίνεται "κάπως"? Επειδή θέλω οι 100 άνθρωποι μου, να περάσουν σουπερ και όχι απλά μέτρια σε ένα απλό κέντρο που αναλαμβάνει δεξιώσεις?
Και στο κάτω κάτω, αυτούς που ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ επέλεξα να ΜΗΝ καλέσω, και αυτοί που θα με χαρακτηρίσουν "κάπως" επειδή δεν τους κάλεσα στη δεξίωση, είναι οι ίδιοι άνθρωποι που αν τους καλέσω το μόνο που θα κάνουν θα είναι να κρίνουν και να σχολιάζουν αρνητικά την όλη βραδυά. Από την επιλογή του φαγητού και της μουσικής, μέχρι το νυφικό και το ταγιέρ της πεθεράς.
Σορρυ, αλλά για μένα αυτού του είδους οι καλεσμένοι (που συνήθως αποτελείται από ξεχασμένο σόι) δεν είναι ευπρόσδεκτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Συμφωνουμε.
Μιλαω καθαρα γι' αυτους που κανοιυν για το Θεαθηναι.
Και εχω τυχει σε τετοιο τζερτζελο.
Δεν ειπα να παμε και σε κανα κουτουκι.Αλλα απο την στιγμη που δεν στο επιτρεπουν τα οικονομικα μην ψαχνεις για το χιλτον μονο και μονο για να δειξεις "κατι", γιατι οχι μονο θα κοψεις ατομα που ισως δεν θα επρεπαι,αλλα και γιατι το ολο αποτελεσμα τελικα θα ειναι αποτυχημενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Εγω αν ποτε παντρευτω...Θα εχει να κανει με το κατα ποσο η κοπελα που θα ειμαστε μαζι το θελει...Γιατι εγω δεν εχω ορεξη για γλεντια και χαρες...Αρα θα πρεπει ο γαμος μου να ειναι αναγκαστικος, πολιτικος(αθεος..) και να το μαθουν μονο οι γονεις, που μαλλον δεν θα τους καλεσω κιολας τους δικους μου:hmm: Και μονο και μονο γαμος για τα οικονομικα δικαιωματα και ευκολιες που δινει. Τιποτα παραπανω. Ο τζερτζελες γαμος ειναι για τα ματια του κοσμου και τιποτα παραπανω.

Τωρα αν η κοπελα μου δεν θελει γαμο ακομη καλυτερα.
Αν ειναι απο αυτες που θεωρουν τον γαμο κατι μαγικο, ιδιαιτερο, η συμαντικοτερη στιγμη της ζωης τους, τοτε μαλλον ατυχησε με μενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
χμ....
νομίζω ότι επειδή είστε όλοι λιγάκι μακρυα απ την ιδέα του γάμου, μάλλον δεν μπορείτε και να συνηδειτοποιήσετε ότι έχετε ένα σόι 100 ατόμων, άλλους 100 γνωστούς, το έτερον σας ήμισυ θα έχει κι αυτός άλλα 200 άτομα και μαζί με κάτι συναδέλφους θα φτάσετε να έχετε καμια 500αρια καλεσμένους στο γάμο....

ένα απλό τραπέζι γάμου, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ, στοιχίζει περί τα 30 ευρώ στο κεφάλι....

ένας απλός λοιπόν πολλαπλασιασμός.... 500 άτομα επί 30 ευρώ ίσον...
μουμπλε μουμπλε.... 15,000 ευρώ :)
αν νομίζετε λοιπόν ότι μπορείτε να τα διαθέσετε ενώσω θα έχετε πληρώσει....

1500 για μπουμπουνιέρες
1000 για προσκλήσεις
3000 για νυφικό - χτενισματα - παπουτσια νύφης
1000 για κουστουμια κλπ του γαμπρου

καθως επίσης και καμια 20.000χιλιάδες για τον εξοπλισμό του νέου σας παλατιού....
τότε καλέστε τους ολους και πείτε τους υπόλοιπους γύφτους που δεν καλούν όλον τον κόσμο στο τραπέζι :P :P

100 άτομα συγγενολόι??? Εγώ δεν έχω τόσους που η μαμά μου έχει 4 αδέρφια κι ο πατέρας μου έναν. (Αφήστε δηλαδή που δε θέλω ούτε να σους βλέπω τους περισότερους :P ). Τους 100 γνωστούς μπορεί και να τους μαζέψω, αλλά πάλι δύσκολα.
Πέρα από αυτό πάντως η κουε έχει δίκιο, και 300 να είναι για να τους ταϊσεις πρέπει να ξεπενταριστείς.Γι αυτό εμμένω στην αρχική μου θέση: γουρουνοπούλες και γίδες που είναι και πιο οικονομικές :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
+1
Δεν το θεωρώ καθόλου γυφτιά να μην έχει τη δυνατότητα κάποιος να με καλέσει στη δεξίωση του γάμου του, και απλά να με καλέσει στην εκκλησία. Και μόνο το γεγονός ότι με σκέφτηκε και με συμπεριέλαβε στην λίστα των καλεσμένων του για το μυστήριο του γάμου του, μου είναι αρκετό. Άλλωστε γιατί πρέπει να θεωρούμε δεδομένο ότι για να παρεβρεθούμε σε έναν γάμο πρέπει μετά να μας ταϊσουν?
Εμένα απλά θα με ενοχλούσε η διάκριση. Όπως είπα εγώ θα ήθελα να καλέσω μόνο άτομα που ξέρω και όχι μια 1000αρα απο άτομα που δεν έχω ξαναδεί. Άρα απο τη στιγμή που έχω ήδη κάνει μια επιλογή το θεωρώ τραβηγμένο να λες ότι δεν θα καλέσεις κάποιους στο τραπέζι. Δεν είναι ότι δεν θα φάω (αν και το γαμοπίλαφο με τρελαίνει), αλλά θα σκεφτώ (εγωιστικά αν θέλετε), γιατί αυτόν και όχι εμένα; Μιλάω πάντα για την Κρήτη γιατί μόνο εδώ έχω πάει σε γάμους. Ακόμα και μια οικογένεια που δεν είναι ανήψι του Βαρδινογιάννη, καλεί 1000 άτομα και στην εκκλησία και στον τραπέζι (ποτέ δεν έχω δει διάκριση στις προσκλήσεις). Δεν ξέρω πως τα καταφέρνει, ίσως μαζεύει λεφτά και απο τα άλλα έθιμα, όπως το φακελάκι και το κρεββάτι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τωρα αν η κοπελα μου δεν θελει γαμο ακομη καλυτερα.
Αν ειναι απο αυτες που θεωρουν τον γαμο κατι μαγικο, ιδιαιτερο, η συμαντικοτερη στιγμη της ζωης τους, τοτε μαλλον ατυχησε με μενα...

καλά.. το άκουσα και αυτό...υπάρχει κοπέλα που να μην θεωρεί το γάμο κάτι ιδιαίτερο?

Να το πω αλλιώς.. έχεις λεφτά πολλά? γιατί έτσι ίσος να βρεις μια ακριβώς όπως την αναζητάς...έχει δηλαδή μερικές που το γάμο το κάνουν για άλλους λόγους και δεν το θεωρούν καθόλου σημαντικότερη στιγμή της ζωής τους αλλά της καριέρας τους…

Φιλικα μιλαμε ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γενικά ο γάμος σαν τελετή δεν είναι και το σημαντικότερο πράγμα. Θα προτιμούσα 1000 φορές να ήμουν μαζί με έναν άνθρωπο που αγαπώ και με αγαπάμε και συζούμε αρμονικά χωρίς να έχουμε παντρευτεί, παρά να παντρευτώ κάποιον με τον οποίο θα έχω προβλήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Νομίζω ότι μόνο στην επαρχία συμβαίνει όλοι οι καλεσμένοι του γάμου να είναι και καλεσμένοι της δεξίωσης(νομίζω).
Έχω συνηθίσει τα καρτελάκια του τύπου "μετά το μυστήριο θα ακολουθήσει δεξίωση..." κι ακόμα κι αν δεν υπάρχουν στην πρόσκληση μου δεν με ξενίζει ούτε το θεωρώ γυφτιά.
Είναι φυσικο όταν είσαι υποχρεωμένος να δεξιωθείς δυο σόγια χιλίων και βάλε ατόμων(που δεν μπορείς να μην τα καλέσεις γιατί θα γίνει παρεξήγηση) αλλά και φίλους που γουστάρεις να τους καλέσεις να αφήνεις απέξω τους τρίτους απλούς γνωστούς.
Τους καλείς να σε τιμήσουν με την παρουσία τους στο μυστήριο κι όσο αφορά το δώρο είναι η συνεισφορά σου στο ξεκίνημα του ζευγαριού, η έμπρακτη ευχή σου και καλώς υπάρχουν λίστες γάμου για να μην φέρνουν όλοι καφετιέρες.Άσχετα που εσύ δεν είσαι υποχρεωμένος να ψωνίσεις μόνο απο την λίστα γάμου και που ακόμη και στην λιστα περιλαμβάνονται και φθηνα πράγματα(αλλά αν πας τλτ στιγμή δεν θα τα βρεις).

Ενεργώ ανάλογα με το τι βαθμού σχέσεις έχω με τους μελλόνυμφους, σε γάμους ατόμων που δεν τους ξέρω και τόσο συνήθως δεν πάω αλλα πχ. σε έναν οικογενειακό φίλο που παντρεύτηκε αυτό το καλοκαίρι σε νησί έστειλα το δώρο(γιατί το ήθελα) αλλά ούτε στον γάμο ούτε φυσικά στο γλέντι μπορούσα να πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γενικά ο γάμος σαν τελετή δεν είναι και το σημαντικότερο πράγμα.
Αν μιλάμε για τελετή και υπογραφές και μπλα μπλα οκ. Αν μιλάμε για το θεσμό αλλάζουν τα πράγματα. Δεν μιλάω για το θρησκευτικό παράγον…αυτό πάει πακέτο με την ψυχοσύνθεση του καθενός.
όμως.. όταν κανείς τα παιδιά καλό είναι να τους προσφέρεις και ένα όνομα, και μια θέση στη κοινωνία…για τι ξέρουμε πολύ καλά πως κοροϊδεύουν …δεν μπορείς να πεις "δεν με νοιάζει τι λέει ο κόσμος¨...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Καλά δεν είναι απαραίτητο να παντρευτεί ένα ζευγάρι για να αναγνωρίσει ο πατέρας τα παιδιά του. Το μείζον είναι η συμπεριφορά των γονιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top