Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,024 μηνύματα.
Τον μεγαλώνω όμως εναντίον του γάμου -μάλλον θα παντρευτεί γρήγορα- Μια νυφούλα θέλω -θηλυκό-παλικάρι-φίλη-συντρόφισσα-....:
bigarmhug:bigarmhug:bigarmhug::
clapup: :clapup::

Τελικά θα μου πεις γιατί τον μεγαλώνεις με απόψεις κατά του γάμου;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τελικά θα μου πεις γιατί τον μεγαλώνεις με απόψεις κατά του γάμου;:hmm:

Μηπως ειναι διαζευγμενη? Λεω εγω τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,024 μηνύματα.
Κι επειδή; Το οτι σε εκείνη ο γάμος απέτυχε, δεν πάει να πει οτι θα αποτύχει και στο γιο της...:hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κι επειδή; Το οτι σε εκείνη ο γάμος απέτυχε, δεν πάει να πει οτι θα αποτύχει και στο γιο της...:hmm::confused:

Μην το λες σε μενα...:) Δε διαφωνω μαζι σου...
Αλλα ειναι συνηθες το φαινομενο αυτο, γι αυτο το λογο και το εξεφρασα ως πρωτη σκεψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,024 μηνύματα.
Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί οτι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο το 2010...:(

Τα παιδιά δεν τα φέρνουμε στη ζωή για να τα προστατέψουμε από τα δικά μας λάθη, αλλά για να τους δώσουμε τα εφόδια να κάνουν τα δικά τους λάθη και να επιβιώσουν...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Τι λέτε; Tα παιδιά είναι η προέκταση του εαυτού μας!!!!!! Μέσω αυτών θα ζωντανέψουν τα χαμένα μας όνειρα....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-1961

Νεοφερμένος

Η e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
:worry: Γιατί;;;;;;
Ερώτηση κι αν θες απαντάς: και την κόρη σου εναντίον του γάμου τη μεγαλώνεις;

Ναι και την κόρη εναντίον του γάμου τη μεγαλώνω. Ο γάμος είναι παγίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ναι και την κόρη εναντίον του γάμου τη μεγαλώνω. Ο γάμος είναι παγίδα.


:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-1961

Νεοφερμένος

Η e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ναι είμαι διαζευγμένη και στη συνέχεια χήρα.
Μεγαλώνω τα 2 παιδιά περί τα 15 χρόνια μόνη μου. με μόνη βοήθεια τα δυο μου χέρια. με μόνα έσοδα το μισθό μου. Και σας πληροφορώ ότι έχω πολύ καλά παδιά.
Έχω δυο υπέροχα παιδιά που μόνο γλάστρες δεν είναι. Που οι τρεις μας είμαστε μια γροθιά, μια δύναμη. Και είμαστε ο ένας για τον άλλο και όλοι για ένα.
Και που ξέρουμε ότι σε λίγο ο καθένας μας θα τραβήξει το δρόμο του. Ήδη η κόρη ζει μόνη της. Με μόνη βοήθεια από μένα την αγγαλιά και το τηλέφωνο
για παρηγοριά. Ζει και σπουδάζει μόνη της. Και όταν με το καλό τελειώσει τις σπουδές θα συνεχίσει τη ζωή της με μένα παράλληλα στη ζωή της.
Το ίδιο θα γίνει και με τον γιο. Θα τραβήξει και αυτός το δρόμο του. Και στήριγμα από μένα θα έχει μια αγγαλιά και έναν ώμο για να κλάψει στα δύσκολα.
Και ναι ! είμαι περήφανη! και για τον γιο μου και για την κόρη μου.
Αλλά εσείς, που δεν είστε γονείς δεν μπορείτε να καταλάβετε τί σημαίνει γονιός.
Τι σημαίνει να βλέπεις ένα τόσο δα πραγματάκι να μεγαλώνει, να αλλάζει, και όλο αυτό να ωφείλεται στη δικιά σου τη βοήθεια. Γιατί, ανεξάρτητα
από τα συναισθήματα που δημιουργούνται, εμείς οι γονείς, είμαστε δίπλα στα παιδιά μας, μέχρι να τα ετοιμάσουμε να ανοίξουν τα δικά τους τα
φτερά. :clapup:

Και ρωτώ...γιατί να παντρευτούν; :hmm:
Να βάλουν κάποιον πάνω στο κεφάλι τους; Όταν θέλουν παρέα μπορεί να την έχουν. Με μια συμβίωση. Με έναν δεσμό.
Μα πράγματα που διαλύονται εύκολα, πριν σε διαλύσουν.
Η ζωή που ζούμε θέλει μια καλή δουλειά. Αν και σήμερα η δουλειά (αν την βρεις) έχει καταντήσει δουλεία. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μπράβο σου για όλα... αλήθεια.... αλλά:
το να έχεις μεγαλώσει δυό παιδιά που τους έχεις περάσει ότι ο γάμος είναι παγίδα δεν το βρίσκω δίκαιο, ούτε για αυτά ούτε και για τον μελλοντικό σύντροφο τους... γιατί αν θέλουν να κάνουν οικογένεια και παιδιά, τα παιδιά δεν θα'ναι μόνο παιδιά τους αλλά και του συντρόφου τους. Κι εσύ (επειδή τα αγαπάς, οπότε μπορούν να πιστεύουν στην αγάπη γονέα/παιδιού) τα έχεις προετοιμάσει ψυχολογικά να γίνουν γονείς μονογονεϊκών οικογενειών! Το έχεις σκεφτεί ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-1961

Νεοφερμένος

Η e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μπράβο σου για όλα... αλήθεια.... αλλά:
το να έχεις μεγαλώσει δυό παιδιά που τους έχεις περάσει ότι ο γάμος είναι παγίδα δεν το βρίσκω δίκαιο, ούτε για αυτά ούτε και για τον μελλοντικό σύντροφο τους... γιατί αν θέλουν να κάνουν οικογένεια και παιδιά, τα παιδιά δεν θα'ναι μόνο παιδιά τους αλλά και του συντρόφου τους. Κι εσύ (επειδή τα αγαπάς, οπότε μπορούν να πιστεύουν στην αγάπη γονέα/παιδιού) τα έχεις προετοιμάσει ψυχολογικά να γίνουν γονείς μονογονεϊκών οικογενειών! Το έχεις σκεφτεί ποτέ;
Όχι δεν το έχω σκεφθεί. Τώρα με προβληματίζεις.
Αλλά πιστεύω ότι θα καταφέρουν να ξεπεράσουν σκοπέλους στη ζωή, γιατί προσπαθούσα πάντα να τους μάθω να κολυμπούν στα βαθιά.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,024 μηνύματα.
Και ρωτώ...γιατί να παντρευτούν; :hmm:
Να βάλουν κάποιον πάνω στο κεφάλι τους; Όταν θέλουν παρέα μπορεί να την έχουν. Με μια συμβίωση. Με έναν δεσμό.
Μα πράγματα που διαλύονται εύκολα, πριν σε διαλύσουν.
Αυτός που εσύ λες οτι θα έχουν πάνω στο κεφάλι τους γι' αυτούς θα είναι ο άνθρωπος που αγαπούν και θέλουν να βαδίσουν στη ζωή τους μαζί του. Που θέλουν να δημιουργήσουν οικογένεια μαζί του. Που ενδεχομένως δε θα μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτόν.

Και στην τελική είμαστε στο 2010. Αν τα πράγματα πάνε τόοοσο πια στραβά υπάρχουν και τα διαζύγια.

Αυτό όμως δε σημαίνει οτι αν το θελήσουν δε θα πρέπει να παλέψουν για να πετύχει ο γάμος. Έχουμε μάθει στην ευκολία, στον ωχαδελφισμό, στο δε βαριέσαι. Όλα τα πράγματα για να πετύχουν θέλουν προσπάθεια.

Στη ζωή μας οπωσδήποτε θα πονέσουμε κάποια στιγμή. Αυτό δε σημαίνει οτι θα αρνηθούμε να ζήσουμε.

Εν κατακλείδι, θεωρώ τραγικό κάποιος γονιός να μεγαλώνει τα παιδιά του αποτρέποντάς τα να κάνουν κάτι που μπορεί να θέλουν - μπορεί κι όχι. Και ειδικά οταν ο ίδιος ο γονιός το έχει κάνει - άσχετα που για άλφα ή βήτα λόγο απέτυχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι επειδή; Το οτι σε εκείνη ο γάμος απέτυχε, δεν πάει να πει οτι θα αποτύχει και στο γιο της...:hmm::confused:

Δεν θεωρώ κάθε γάμο που λύεται με διαζύγιο αποτυχία. Αν ίσχυε αυτό, θα έπρεπε να θεωρούμε ως μοναδικό κριτήριο ενός καλού γάμου τη διάρκεια στο χρόνο. Είναι όμως έτσι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μα πράγματα που διαλύονται εύκολα, πριν σε διαλύσουν.
αλλα αφου διαλυονται ευκολα ειναι και πιο ανισχυρα..
δεν μπορεις να τα εχεις ολα...και ολα τα καλα της δευσμευσης και τα καλα της ελευθερειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ε όχι και προορισμός του ανθρώπου ο γάμος! Ο....τάφος ναι, αφού εκεί βρίσκεται η τελική κατεύθυνση!
Το γάμο θα τον παρομοίαζα με τα κινητά (τηλέφωνα)! Ολοι έχουν πλέον από ένα (τουλάχιστον) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ο προορισμός τού ανθρώπου είναι ο θάνατος. Αν κάποιοι θέλουν να αυτοκτονήσουν από τα 25-30 με έναν υπέροχο γάμο που θα τον έχουν διαλέξει άλλοι για αυτούς, πολύ όμορφα. Τι κουφέτα, τι κόλλυβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μετά από τις δύο παραπάνω βαθυστόχαστες και φιλοσοφημένες απαντήσεις, τι άραγε μπορώ να προσθέσω εγώ η .. γυναίκα?

Προχωρώντας σε κάτι λιγότερο αφοριστικό και σε μία άποψη που δεν παραλληλίζει επ' ουδενί τον γάμο σαν αυτοκτονία ή θάνατο, λέω και εγώ:
Ο προορισμός του ανθρώπου δεν είναι ο γάμος, όσο η συνύπαρξη με τους άλλους ανθρώπους. Ο γάμος, για εμένα, είναι απλά μία κοινωνική σύμβαση που εξασφαλίζει ορισμένες περιπτώσεις και φέρνει το αίσθημα της .. ασφάλειας!
Δεν θεωρώ δηλαδή ότι δυο άνθρωποι που είναι μαζί πολλά χρόνια πρέπει να παντρευτούν, και ούτε θεωρώ ότι με τον γάμο αλλάζει κάτι ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που έχουν ξεκαθαρίσει τι θέλουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απλα ο γαμος ειναι η δηλωση της ενωσης του ζευγαριου προς την κοινωνια..


κοινως αν ο ανθρωπος δεν ηταν κοινωνικο ον,,και ηταν μοναχικο οπως οι αρκουδες δεν θα χρειαζοταν καθολου γαμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ο προορισμός τού ανθρώπου είναι ο θάνατος. Αν κάποιοι θέλουν να αυτοκτονήσουν από τα 25-30 με έναν υπέροχο γάμο που θα τον έχουν διαλέξει άλλοι για αυτούς, πολύ όμορφα. Τι κουφέτα, τι κόλλυβα...
Αυτοκτονιες ....,κουφετα...., κολλυβα..., τι ομορφα που το θετει ενας νεαρος των 20 ποσο( ;) ειπαμε χρονων;;;;;;; Φιλε Drive in ....,κατα την επομενη δεκαετια ,οταν θα εχεις βρει μια ''ομορφη κουκλα με περουκα'' συνοδοιπορο στην μαυρη πορεια προς το θανατο ...,αν εισαι και ειμαστε ακομα e-stekites...,μια ωραια συντροφια:),μην ξεχασεις να μας καλεσεις με το μαυρο προσκλητηριο -αγγελτηριο θανατου - στην κηδεια σας ...να σας ευχηθουμε ''καλο κατευοδιο''....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
για μενα δεν ειναι ο γαμοσ ξυπνας μια μερα και λες τι εχω να κανω αντε να παντρευτω,καταρχας πρεπει να εισαι συγουρη για αυτο το βημα,δεν μαρεσει η επιπολαιοτητα που δειχνουν οι περισσοτεροι,υποτιθεται οτι εισαι αποφασισμνεη να προχωρησεις με τον ανθρωπο που αγαπας μια ολοκληρη ζωη,δεν γινεται μεσα σε κατι μηνες ξαφνικα να ανακαλυπτεις οτι δεν σου ταιριαζει,οποτε παιρνεισ και το διαζυγιο και αιντε ξανα...παντως οταν αγαπας καποιον πλυ και θελεις να εισαι μαζι του μια ζωη εκει δεν σκεφτεσαι καν και κανεις το βημα..και εισαι και ευτιχισμενη,γιατι οσοι/οσες δεν ειναι τοτε κατι λαθος πρεπει να εχουν κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top