Γιατί ενοχλούν τα άτομα με αρκετά υψηλή αυτοπεποίθηση;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Είμαι ένας από αυτούς!Η αυτοπεποίθηση είναι το καλύτερο πράγμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Το ζήτημα δεν είναι αν κάποιος με την αξία του μονοπωλεί την προσοχή και το ενδιαφέρον, αλλά με το να επιβάλλει την παρουσία του, όντας σίγουρος για τον εαυτό του κι οτι είναι ο σωστός, ενώ στην ουσία λέει και πράττει μπούρδες.
Δεν νομίζω να έχει να φθονήσει κάποιος κάτι από αυτό το άτομο, εκτός κι αν είναι ανόητος ή έχει ψυχολογικά θέματα.
Από την άλλη, ο πραγματικά αξιόλογος άνθρωπος, χωρίς να το επιδιώκει τραβάει σαν φυσικός μαγνήτης τα φώτα πάνω του, μη έχοντας ανάγκη να αποδείξει τίποτα και σε κανέναν.
Προσωπικά, τέτοια άτομα τα θαυμάζω παρά τα φθονώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το ζήτημα δεν είναι αν κάποιος με την αξία του μονοπωλεί την προσοχή και το ενδιαφέρον, αλλά με το να επιβάλλει την παρουσία του, όντας σίγουρος για τον εαυτό του κι οτι είναι ο σωστός, ενώ στην ουσία λέει και πράττει μπούρδες.
Δεν νομίζω να έχει να φθονήσει κάποιος κάτι από αυτό το άτομο, εκτός κι αν είναι ανόητος ή έχει ψυχολογικά θέματα.
Από την άλλη, ο πραγματικά αξιόλογος άνθρωπος, χωρίς να το επιδιώκει τραβάει σαν φυσικός μαγνήτης τα φώτα πάνω του, μη έχοντας ανάγκη να αποδείξει τίποτα και σε κανέναν.
Προσωπικά, τέτοια άτομα τα θαυμάζω παρά τα φθονώ.

κι εγώ σε αυτούς τους ανθρώπους αναφέρθηκα, τους ανεπιτήδευτους που η αυτοπεποίθηση είναι πηγαία κι όχι προσποιητή :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Εαν και ο τιτλος μιλαει για ατομα με υψηλη αυτοπεποιθηση εγω θεωρω οτι στο μυαλο μας ερχονται οσοι κανουν show-off.Διοτι εαν μιλαμε για υψηλη αυτοπεποιθηση απο μονη της,αυτο ειναι κατι θετικο παρα απαραιτητα αρνητικο.Οσον αφορα σε αυτα τα ατομα,θα πω το εξης:Για αρχη λιγο show-off δεν ειναι κακο,οσο δεν προσβαλει η μειωνει αλλους φυσικα αλλα παρουσιαζει το ποιον του χαρακτηρα για να πετυχει κανεις να κοινωνικοποιηθει.Αυτο ειναι λογικο,κανενας δεν θελει να κανει παρεα καποιον βαρετο και χωρις δυναμισμο. Απο εκει και περα from my experience,συνηθως υπαρχει υψηλη ανασφαλεια που πρεπει να καλυφτει με την υψηλη αυτοπεποιθηση.Ο καθενας ενισχυει τις πτυχες του χαρακτηρα του που νιωθει πιο αδυναμες.

Η καλυτερη λυση με αυτους τους ανθρωπους ειναι να τους δειξουμε οτι πανω απο ολα ειμαστε φιλοι η εστω στην ιδια παρεα οποτε δεν τιθεται θεμα ανταγωνισμου.Εαν παρα αυτα δεν καταλαβαινει απλα κοβουμε ηρεμα και ωραια διοτι πανω απο ολα ειναι ασεβεια το να επισκιαζουμε αλλους και να μονοπωλουμε συζητησεις.Καποιος που του εχει περασει το μηνυμα οτι δεν παιζει ομορφα και εξακολουθει ειναι σαν να μας λεει μεσα στα μουτρα μας οτι δεν μας υπολογιζει η δεν μας εκτιμαει οπως εμεις εκεινον.Οποτε δεν ειναι τελικα και ατομο που αξιζει τον χρονο μας.Κανενας δεν θελει για παρεα καποιον που τον θεωρει υποδιεστερο οπως και κανενας δεν θα επρεπε να θελει για παρεα καποιον που τον θεωρει "ανωτερο" για τον α η β λογο.Η εκτιμηση στις διαπροσωπικες σχεσεις εχει μειζων σημασια,εαν θελουμε να αντεξουν στο χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έχει σχέση η δυναμικότητα και η τόλμη με την υψηλή αυτοπεποίθηση. Όπως ξέρετε είναι τρομερά εσωστρεφής, αντικοινωνική και δε μου αρέσει καθόλου να τραβάω την προσοχή πάνω μου. Παρ' όλα αυτά όταν χρειαστεί να κάνω κάτι για να κερδίσω κάτι μια χαρά τα καταφερνω, πχ στην τράπεζα ή στο σούπερ μαρκετ έχω πει μπροστα σε 30 ανθρώπους "βάλτε κι άλλο ταμείο να μην περιμένει ο κόσμος" και εχω τσακωθει κλπ. Αυτό δε με κάνει άτομο με αυτοπεποίθηση (φεύ!) αλλά άτομο με δυναμικότητα εκεί που τη χρειάζομαι.


Το μέγα λάθος που κάνω πάντοτε στο φόρουμ είναι πως γράφω σ' ένα θέμα κι ύστερα δεν επιστρέφω ποτέ ν' απαντήσω, ακόμη κι όταν έχω πράγματα να πω. Είναι θέμα βαρεμάρας αλλά αυτή τη φορά θα σπάσω την κακιά συνήθεια.

Στο αρχικό μου ποστ, απέφυγα εσκεμμένα ν' αναφέρω την εσωστρέφεια γιατί φοβήθηκα πως θα παρεξηγηθώ, όπως και έγινε. Δεν είπα ποτέ πως ένα πιο κλειστό άτομο δεν μπορεί να έχει δυναμισμό ή αυτοπεποίθηση. Αναφέρθηκα στα άτομα που εμμονικά προσκολλώνται σε δυναμικούς ανθρώπους που διεκδικούν το χώρο και την προσοχή που θέλουν σε μία κατάσταση, γι' αυτό και μίλησα για ανασφάλειες. Ακριβώς επειδή οι ίδιοι αδυνατούν να κάνουν το ίδιο κι απλά κάνουν projecting εκείνη τη στιγμή.

Κάτι ακόμη που δεν διευκρίνησα νωρίτερα ήταν ότι αναφέρθηκα σε υγιή άτομα με πραγματική αυτοπεποίθηση και όχι σε ανθρώπους που αρέσκονται στην αυτοπροβολή, γιατί τότε δεν μιλάμε για αυτοπεποίθηση αλλά ναρκισσισμό. Με άλλα λόγια, δεν έχουμε λόγο να ζηλεύουμε όπου εντοπίζουμε κάποιον με αυθεντική αυτοεκτίμηση. Από τέτοια άτομα, μόνο να μάθουμε μπορούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top