Θα εφαρμοστεί ποτέ ο αντικαπνιστικός νόμος;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και γιατί να το διακινδυνεύσει κάποιος μαγαζάτορας αυτο, να χάσει δλδ πελατεία, την οποία έχει ηδη; Εκτός και αν υπάρχει καποιο κίνητρο από το κράτος, να απαγορεύει το κάπνισμα, αλλιώς δεν έχει κανενα νόημα. Η καλύτερη λύση ειναι η απαγόρευση, και να δημιουργηθούν κάποια χώροι- σε όσα μαγαζια το επιθυμούν και έχουν τις υποδομες-για καπνιστές.
Που μπερδεύεσαι; Περιγραφεις αυτό που λέω.

Ο καπνός του τσιγάρου βρίσκεται παντου. Σε δημόσιες υπηρεσίες, νοσοκομεία, κλειστούς χώρους κλπ.

Εγώ μιλάω για ιδιωτικούς χώρους και κυρίως για τα μαγαζιά.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τοσο αναισθητοι ειναι οι καπνιστες που εχω δει να καπνιζουν σε χωρο με βρεφη και παιδια. Καμια τσιπα. Ξεφτιλα.
Οι καπνιστές δεν νοιάζονται αν καρκινιάζουν οι ίδιοι. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα τους πάρει ο πόνος για τον διπλανό τους;
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πέρα από τα προφανή οφέλη για όσους δεν καπνίζουν,δώστε βάση και σε αυτό που λέει η Agaphbou.Το μέτρο βοηθά και πολλούς casual smokers να το κόψουν τελείως ή ακόμα και αυτούς που καπνίζουν και θέλουν να το ελαττώσουν περιορίζοντας τους χώρους που μπορεί να καπνίσουν ελεύθερα. Από τη μία υπάρχει η ελεύθερη επιλογή να καπνίσουν εάν θέλουν και από την άλλη σπρώχνονται προς μια συγκεκριμένη συμπεριφορά(το να μην καπνίσουν)που βελτιώνει την ποιότητα της υγείας τους και μειώνει τις πιθανότητες να γίνουν full smokers.
Για περισσότερα σχετικά,check nudge theory

Πολύ καλος ο Thaler, αλλά το πρόβλημα είναι ότι εμπειρικά δεν επαληθεύεται, ειδικά στην περίπτωση του καπνίσματος.
Ένα ακόμη θέμα που προκύπτει είναι τα ηθικό, δηλαδή του libertarian paternalism, και κατά πόσο έχει δικαίωμα ο κρατικός μηχανισμος με αυτό τον έμμεσο τρόπο να υποβαθμίζει την αυτονομία του ατόμου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ένα ακόμη θέμα που προκύπτει είναι τα ηθικό, δηλαδή του libertarian paternalism, και κατά πόσο έχει δικαίωμα ο κρατικός μηχανισμος με αυτό τον έμμεσο τρόπο να υποβαθμίζει την αυτονομία του ατόμου.
:confused:
Τότε να μην πιάνουν ούτε τους ληστές αφού κι αυτό την αυτονομία του ατόμου υποβαθμίζει. Τί σε νοιάζει εσένα ρε φίλε που πάω και κλέβω την τράπεζα; Άσε με στην ησυχία μου!

Το τσιγάρο δεν είναι απλά ενοχλητικό, είναι καρκινογόνο. Όποιος θέλει να καπνίσει, να μείνει σπίτι του να καπνίζει στη μούρη των δικών του. Οι ξένοι δεν του φταίνε σε τίποτα.

Το ΣΚ θα βγω για σαφάρι εύρεσης καφετέριας χωρίς καπνιστές και θα έχω το 1142 σε speed dial.:look:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ παιδιά καπνίζω 3-4 τσιγάρα την ημέρα.΄Οταν βγαίνω παραδέχομαι ότι απολαμβάνω να καπνίσω ένα τσιγάρο με το ποτό μου ή μετά το φαγητό αλλά τώρα που απαγορεύτηκε δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα να μην το κάνω. Η αλήθεια είναι ότι αν συγκρίνουμε την ομάδα των καπνιστών με αυτήν των αντικαπνιστών, οι αντικαπνιστές υποφέρουν πολύ περισσότερο ανεχόμενοι τον καπνό παρά οι καπνιστές που αναγκάζονται να μην καπνίσουν. Αν υπολογίσουμε και τον σημαντικό παράγοντα της υγείας, η ζυγαριά κλίνει υπέρ των αντικαπνιστών οπότε δεν μένει παρά να συμμορφωθούμε! Δεν πειράζει, καλό θα μας κάνει!
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ παιδιά καπνίζω 3-4 τσιγάρα την ημέρα.΄Οταν βγαίνω παραδέχομαι ότι απολαμβάνω να καπνίσω ένα τσιγάρο με το ποτό μου ή μετά το φαγητό αλλά τώρα που απαγορεύτηκε δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα να μην το κάνω. Η αλήθεια είναι ότι αν συγκρίνουμε την ομάδα των καπνιστών με αυτήν των αντικαπνιστών, οι αντικαπνιστές υποφέρουν πολύ περισσότερο ανεχόμενοι τον καπνό παρά οι καπνιστές που αναγκάζονται να μην καπνίσουν. Αν υπολογίσουμε και τον σημαντικό παράγοντα της υγείας, η ζυγαριά κλίνει υπέρ των αντικαπνιστών οπότε δεν μένει παρά να συμμορφωθούμε! Δεν πειράζει, καλό θα μας κάνει!
Μόνο που δεν απαγορεύεται να καπνίσεις εκεί είναι η διαφορά. Δεν καταλαβαίνω γιατί σκούζουν ορισμένοι (όχι εσύ προφανώς) εφόσον μπορούν να βγουν έξω 2 λεπτά να κάνουν το τσιγάρο τους αν θέλουν. Έτσι αυτοί καπνίζουν και ο χ,ψ διπλανός τους δεν τρώει τον καπνό στη μούρη. Δηλαδή ο ελάχιστος χρόνος που θα σηκωθούν να κάνουν ένα τσιγάρο εκτός του μαγαζιού θεωρούν ότι τους στερεί τα δικαιώματα αλλά τον διπλανό που δεν μπορεί να κάνει τίποτα και εισπνέει τον καρκίνο τους τι του κάνουν οι ίδιοι;
Btw απορία το έχω υπάρχουν τόσοι καπνιστές σε εργασιακούς χώρους που δεν γίνεται να καπνίσουν. Που σημαίνει ότι το κάνουν εξωτερικά στο διάλειμμα. Σύμφωνα με τον ντόρο που γίνεται για τις καφετέριες όλοι αυτοί οι άνθρωποι θα έπρεπε να είχαν παραιτηθεί ή να φουντάρουν γιατί δεν μπορούν πάνω από 3-4 ώρες χωρίς τσιγάρο. :look:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ΣΚ θα βγω για σαφάρι εύρεσης καφετέριας χωρίς καπνιστές και θα έχω το 1142 σε speed dial.:look:

Βγήκε ο σπιούνος παγανιά.

Εγώ παιδιά καπνίζω 3-4 τσιγάρα την ημέρα.

Πέφτω από τα σύννεφα. Όχι κι εσύ Λένω. Κοψτο γιατί επηρεάζει την κύηση.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέφτω από τα σύννεφα. Όχι κι εσύ Λένω. Κοψτο γιατί επηρεάζει την κύηση.
Χα, χα, χα!!!
:lol::lol::lol:
Γιατί βρε hack πέφτεις από τα σύννεφα;;; Επειδή έχω σχετικά συντηρητικές ιδέες, δεν σημαίνει ότι είμαι και καλόγρια!!!
Πάντως όταν μείνω έγκυος θα κόψω μαχαίρι και αυτό το λίγο που καπνίζω, μην ανησυχείς!!!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Δε πιστευω οτι ο Ελληνας θα σταματησει να βγαινει εξαιτιας του αντικαπνιστικου. Εδω εχει εφαρμοστεί σε πιο βορειες χωρες, ευκαιρια να εφαρμοστεί και στην Ελλαδα.
edit: τωρα το πως θα εφαρμοστει αυτο ειναι ενα αλλο θεμα
Ο καπνιστής θα προτιμήσει να μην κάτσει σπίτι του από το να μην καπνίσει. Σε γάμο που πήρα πρόσφατα και ήταν σε κλειστό χώρο το 40% ήταν συνεχώς έξω. Αυτοί όπου και να πάνε την μισή ώρα θα βρίσκονται έξω. Άρα θα καταλήξουν να μαζεύονται σε σπίτια.

Αφήστε τον καρκίνο ελεύθερο να εισπνέει ο κόσμος. Η ελεύθερη αγορά να λειτουργεί...


Εντυπωσιακά επιβλητικό για τα κυβικά της ΝΔ πάντως και μπράβο τους (θα με κάνουν να συμφωνήσω και μαζί τους σε κάτι) ότι εφήρμοσε εις βάρος των συμφερόντων των καφέ μπαρ κάτι τέτοιο.

Και αναπόφευκτα θα επηρρεάσει και τις πωλήσεις τσιγάρων. (εδω είναι το ζουμάκι)

Θέλω να δω πόσο θα τηρηθεί ο νόμος κι αν θα τον πάρουν πίσω.

Είμαι αντικαπνιστής αλλά το να κοπεί το κάπνισμα στην Ελλάδα είναι σαν να κόβεις τα ναρκωτικά. Όλοι ξέρουμε ότι είναι κακό αλλά όλες οι χώρες "το επιτρέπουν" για το καλό της οικονομίας της χώρας άρα και του κοινωνικού συνόλου.

 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ καλος ο Thaler, αλλά το πρόβλημα είναι ότι εμπειρικά δεν επαληθεύεται, ειδικά στην περίπτωση του καπνίσματος.
Ένα ακόμη θέμα που προκύπτει είναι τα ηθικό, δηλαδή του libertarian paternalism, και κατά πόσο έχει δικαίωμα ο κρατικός μηχανισμος με αυτό τον έμμεσο τρόπο να υποβαθμίζει την αυτονομία του ατόμου.

Βαζιζόμενος στη δική μου biased άποψη από το περιβάλλον μου αλλά και σε απόψεις που έχω διαβάσει κατά καιρούς(και εδώ) θεωρώ πως μπορεί να βοηθήσει ακόμα και αν δεν επαληθεύεται επιστημονικά. Ούτως ή αλλως,σκοπός του νόμου δεν είναι να σταματήσουν οι καπνιστές να καπνίζουν αλλά να προστατεύσει όσους δεν καπνίζουν.Εάν κάποιοι ελλατώσουν το τσιγάρο αυτό είναι παράπλευρο κέρδος.

Υπάρχουν δύο ελευθερίες.Η μία του καπνιστή που καπνίζει και η άλλη του μη καπνιστή που δε θέλει να κάνει παθητικό κάπνισμα.Ο κρατικός μηχανισμός ''μειώνει'' την ελευθερία του πρώτου θέτοντας σε προτεραιότητα τον δεύτερο.Γιατί? Γιατί η φυσική κατάσταση δεν είναι ο καρκίνος που έρχεται στη μάπα μου ,αυτός που θα προσαρμοστεί στους δημόσιους χώρους είναι ο πρώτος. Το κράτος λοιπόν υποβαθμίζει την αυτονομία του καπνιστή όταν αυτός με την ενέργεια του επηρεάζει αρνητικά τον μη καπνιστή.Στο τέλος τέλος, δεν απαγορεύεται το κάπνισμα,ο καθένας είναι ελεύθερος να μαυρίσει τα πνευμόνια του..

Λίγο ασχετο με το θέμα αλλά για μένα όταν έχεις δημόσιο σύστημα υγείας και οτιδήποτε δημόσιο τέλος πάντων πέραν από την προσωπική ευθύνη έχεις και την ευθύνη απέναντι στο κοινωνικό σύνολο.Ας πούμε τρέφομαι σωστά,γυμνάζομαι,δεν καπνίζω όχι απλά για τον εαυτό μου αλλά γιατί για την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη πληρώνουν και όλοι οι υπόλοιποι οπότε έχω ευθύνη και απέναντι τους να μην επιβαρύνω το σύστημα για ότι παιρνάει από το χέρι μου.Σε αυτό το πλαίσιο (για τα nudges πηγαίνει αυτό)δεν έχω κανένα θεμα με κρατικές πολιτικές/νόμους με συγκεκριμένη στόχευση που δεν επιδρούν αρνητικά στην ελευθερία του ατόμου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Είμαι αντικαπνιστής αλλά το να κοπεί το κάπνισμα στην Ελλάδα είναι σαν να κόβεις τα ναρκωτικά. Όλοι ξέρουμε ότι είναι κακό αλλά όλες οι χώρες "το επιτρέπουν" για το καλό της οικονομίας της χώρας άρα και του κοινωνικού συνόλου.

Καταρχάς το κάπνισμα δεν απαγορεύεται, αλλά απαγορεύεται σε κλειστούς χώρους. Υπό την έννοια αυτή όχι μόνο δεν το επιτρέπουν οι περισσότερες χώρες, αλλά αντιθέτως έχουν θέσει εδώ και χρόνια περιορισμούς, πολλές φορές αυστηρότερους από αυτούς που θέλουμε να επιβάλλουμε εδώ.
Από εκεί και πέρα η ελευθερία κάποιου τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου. Με την επιβολή του αντικαπνιστικού νόμου δεν περιορίζεται η ελευθερία των καπνιστών, αλλά προασπίζεται η ελευθερία των μη καπνιστών, μία ελευθερία που όλα αυτά τα χρόνια καταπατούνταν από τους καπνιστές.
Εφόσον λοιπόν, οι ίδιοι οι καταστηματάρχες με την εφαρμογή εδώ και 9 χρόνια ισχύος του νόμου δεν έδειξαν διάθεση συμμόρφωσης, ακριβώς για να μη χάσουν πελάτες, έχει έρθει η ώρα ο νόμος να επιβληθεί άνωθεν. Φυσικά ήταν και θέμα πολιτικής βούλησης... με Πολάκη υπουργό για παράδειγμα ήταν αδύνατον να εφαρμοστεί ο νόμος, ο ίδιος έβριζε χυδαία (ως συνήθως δηλαδή) όσους του την έλεγαν που κάπνιζε, σιγά μην εφάρμοζε και το νόμο... Και τίποτα δε θα πάθουν τα μαγαζιά, όπως τίποτα δεν έχουν πάθει όλα αυτά τα χρόνια τα μαγαζιά σε άλλες χώρες. Όποτε πάω εξωτερικό χαίρομαι που πάω σε ένα χώρο, ένα εστιατόριο, μια καφετέρια κλπ και αναπνέω ελεύθερα.
Με αυτό τον τρόπο ίσως σε μερικά χρόνια περιοριστεί το κάπνισμα στη χώρα μας, καθώς η Ελλάδα, μαζί με τη Βουλγαρία
έχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά καπνιστών στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ο καπνιστής θα προτιμήσει να μην κάτσει σπίτι του από το να μην καπνίσει. Σε γάμο που πήρα πρόσφατα και ήταν σε κλειστό χώρο το 40% ήταν συνεχώς έξω. Αυτοί όπου και να πάνε την μισή ώρα θα βρίσκονται έξω. Άρα θα καταλήξουν να μαζεύονται σε σπίτια.



Είμαι αντικαπνιστής αλλά το να κοπεί το κάπνισμα στην Ελλάδα είναι σαν να κόβεις τα ναρκωτικά. Όλοι ξέρουμε ότι είναι κακό αλλά όλες οι χώρες "το επιτρέπουν" για το καλό της οικονομίας της χώρας άρα και του κοινωνικού συνόλου.


Λαθος, ο καπνιστης επιβαρυνει την οικονομια μεσω του συστηματος υγειας. Και τωρα που οι περισσοτεροι ελληνες καινε ξυλα και οτι βρουν για να ζεσταθουν, θα ενταθουν οι καρδιαγγειοπαθειες, πνευμονοπαθειες, καρκινοι, κτλ κτλ και το συστημα υγειας θα επιβαρυνθει ακομα περισσοτερο.

https://www.washingtonpost.com/news...lion-per-year-world-health-organization-says/
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Λαθος, ο καπνιστης επιβαρυνει την οικονομια μεσω του συστηματος υγειας. Και τωρα που οι περισσοτεροι ελληνες καινε ξυλα και οτι βρουν για να ζεσταθουν, θα ενταθουν οι καρδιαγγειοπαθειες, πνευμονοπαθειες, καρκινοι, κτλ κτλ και το συστημα υγειας θα επιβαρυνθει ακομα περισσοτερο.

https://www.washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2017/01/10/smoking-costs-the-world-economy-1-trillion-per-year-world-health-organization-says/

όλα είναι κύκλος. Αυτό εξηγεί το παιδάκι του ozark. Χωρίς ναρκωτικά, τσιγάρα και μαύρη οικονομία τα χρήματα για ξέπλυμα θα μειωνόντουσαν και παράλληλα θα μειωνόντουσαν και τα λεφτά για περίλθαψη και φιλανθρωπία.

Με άλλα λόγια δομές υγείας που επιβαρύνονται οικονομικά με το κάπνισμα και τα ναρκωτικά, πιθανόν δεν θα υπήρχαν χωρίς αυτά.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
όλα είναι κύκλος. Αυτό εξηγεί το παιδάκι του ozark. Χωρίς ναρκωτικά, τσιγάρα και μαύρη οικονομία τα χρήματα για ξέπλυμα θα μειωνόντουσαν και παράλληλα θα μειωνόντουσαν και τα λεφτά για περίλθαψη και φιλανθρωπία.

Με άλλα λόγια δομές υγείας που επιβαρύνονται οικονομικά με το κάπνισμα και τα ναρκωτικά, πιθανόν δεν θα υπήρχαν χωρίς αυτά.


Διαφωνω γιατι οι φοροι στο τσιγαρο, η παραγωγη καπνου, και οσα αλλα σχετιζονται με εσοδα απο το καπνισμα δεν φτανουν για να καλυψουν την επιβαρυνση απο τους καπνιστες στο συστημα υγειας, στο συστημα επιδοτησεων λογω προωρης αναπηριας ή λογω προωρου θανατου, στα χαμενα εσοδα απο φορους και εισοδηματα απο προωρους θανατους, κοκ. Παρε για παραδειγμα εναν 50αρη καπνιστη που παθαινει εγκεφαλικο επεισοδιο και δεν μπορει να δουλεψει. Θα παρει αναπηρικη συνταξη ή επιδομα, θα χρεωσει το δημοσιο δεκαδες χιλιαδες ευρω για νοσηλεια, επεμβασεις, φαρμακευτικη αγωγη, implants, ειδικους και παραλληλα θα πληρωνει ελαχιστους ως καθολου φορους στο κρατος, δεν θα δουλευει και συνεπως δεν θα παραγει και δεν θα κινει την οικονομια. Οι φοροι που πληρωνε μεσω τσιγαρων δεν αρκουν να καλυψουν ουτε ενα ετος αναπηρικου επιδοματος απο το κρατος.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επέστρεψα Ελλάδα, μπήκα σε ένα μαγαζί που γινόταν χαμός με τον καπνό παλιότερα σε σημείου αηδίας, και ήταν καταπληκτικά και πεντακάθαρα μέσα. Bless Mitsotakis.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Επέστρεψα Ελλάδα, μπήκα σε ένα μαγαζί που γινόταν χαμός με τον καπνό παλιότερα σε σημείου αηδίας, και ήταν καταπληκτικά και πεντακάθαρα μέσα. Bless Mitsotakis.


Είδες και ο Άγιος φοβερά θέλει.Οι Έλληνες πρέπει να γίνουν σοβαρό κράτος κάποτε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Άλλο ένα φιάσκο και αυτό. Θα είμαστε αντικειμενικοί βέβαια, μπράβο στην κυβέρνηση ΝΔ που έκανε μία προσπάθεια αυστηροποίησης του νόμου αλλά όπως είδαμε αυτό κράτησε μόνο στην αρχή. Με τον καιρό πάλι όλοι γυρνούσαν πίσω στις παλιές συνήθειες και ειδικά τώρα με την πανδημία αμφιβάλλω αν μέχρι και οι Αρχές θυμούνται την ύπαρξη του νόμου. Άλλος ένα σοβαρός νόμος που πήγε περίπατο μέσα στον παρτακισμό που για αιώνες έχει εντρυφήσει στον χαρακτήρα του μέσου Έλληνα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
89590552_3304817442864096_384874682274283520_n.jpg
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Άλλο ένα φιάσκο και αυτό. Θα είμαστε αντικειμενικοί βέβαια, μπράβο στην κυβέρνηση ΝΔ που έκανε μία προσπάθεια αυστηροποίησης του νόμου αλλά όπως είδαμε αυτό κράτησε μόνο στην αρχή. Με τον καιρό πάλι όλοι γυρνούσαν πίσω στις παλιές συνήθειες και ειδικά τώρα με την πανδημία αμφιβάλλω αν μέχρι και οι Αρχές θυμούνται την ύπαρξη του νόμου. Άλλος ένα σοβαρός νόμος που πήγε περίπατο μέσα στον παρτακισμό που για αιώνες έχει εντρυφήσει στον χαρακτήρα του μέσου Έλληνα.

Γιατί φιάσκο; Εδώ όσο ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά, κανείς δεν κάπνιζε μέσα. Μάλιστα νομίζω ότι με όλα αυτά που συμβαίνουν, κανείς δεν ξαναδιαμαρτυρηθηκε για τον αντικαπνιστικό κι απλώς τον εφαρμόζει.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται είναι άχρηστος πλέον, ήταν το μόνο υγειονομικό μέτρο που είχε αναλάβει προσωπικά ο Κικίλιας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top