Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,244 μέλη και 2,424,423 μηνύματα σε 75,699 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 361 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μια γλώσσα, ένας πλανήτης

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:58, 28-08-07:

Γιατί απόρρητης όλες τις άλλες γλώσσες; Και κυρίως γιατί επιλέγεις τα κινέζικα;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 09:09, 29-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Γιατί απόρρητης όλες τις άλλες γλώσσες; Και κυρίως γιατί επιλέγεις τα κινέζικα;
Δεν απορίπτω καμία γλώσσα. Αυτό μόνον η ιστορία το "δικαιούται" και μπορεί να το κάνει. Αλλά, αν μπορούσε όλη η ανθρωπότητα να συνεννοηθεί κάποτε με μία και μοναδική γλώσσα, αυτή θα ήταν η Κινέζικη. Είναι "λιγότερο δύσκολη", από το να (ξανα)βρεθούμε στην "προ-Βαβέλ" εποχή της ανθρωπότητας.:ειδικά με την "νέα τάξη πραγμάτων" που διανύουμε σήμερα!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε: στις 11:04, 29-08-07:

Εμαι τελειως εναντια μιας παγκοσμιας γλωσσας. Η γλωσσα δεν ειναι απλα ενα εργαλειο συνεννοησης, ειναι παραγοντας πολιτισμου, κουλτουρας, διαφορετικοτητας... Μην τα ισοπεδωσουμε ολα στο βωμο της καταραμενης παγκοσμιοποιησης!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 11:11, 29-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Δεν απορίπτω καμία γλώσσα. Αυτό μόνον η ιστορία το "δικαιούται" και μπορεί να το κάνει. Αλλά, αν μπορούσε όλη η ανθρωπότητα να συνεννοηθεί κάποτε με μία και μοναδική γλώσσα, αυτή θα ήταν η Κινέζικη. Είναι "λιγότερο δύσκολη", από το να (ξανα)βρεθούμε στην "προ-Βαβέλ" εποχή της ανθρωπότητας.:ειδικά με την "νέα τάξη πραγμάτων" που διανύουμε σήμερα!
Διαφωνώ με κινεζική γλώσσα, μπορεί να την μιλάνε οι περισσότεροι αλλά ακόμη και αυτοί είναι χωρισμένοι σε εκατοντάδες διαλέκτους. Και επίσης σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν συνηθίσει τις συμβολικές γλώσσες (νομίζω έτσι λέγονται οι γλώσσες που χρησιμοποιούν ιδεογράμματα)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,586 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 17:39, 29-08-07:

Mια συμβολική και Παγκόσμια γλώσσα, μην πω Συμπαντική, είναι τα μαθηματικά. Γιατί να μην επικοινωνούμε έτσι;

...Γι' αυτό και εγώ, συμφορουμίτες, σας ερωτώ: Φ(χ)!ψ(ζ)συν(ημω^2)π3,14Β_σ||μ||?
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Théa Dora

Νεοφερμένος

H Théa Dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Théa Dora έγραψε: στις 19:53, 15-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Δεν είναι μόνο συναισθηματικοί, είναι πολιτισμικοί, είναι ιστορικοί, είναι εκπαιδευτικοί και χίλιοι δύο ακόμα.

Διάσημοι γλωσσολόγοι ανά τον κόσμο αναγνωρίζουν την ανωτερότητα της ελληνικής γλώσσας.
Σε κάθε περίπτωση εγώ είπα πως για όλες τις χώρες είναι σημαντική η γλώσσα τους και για την Ελλάδα δυο φορές σημαντικό.

Όσο για το imagine... χμμ...
Ποια είναι τα ονόματα των διάσημων γλωσσολόγων που ισχυρίστηκαν κάτι τέτοιο;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια