[13/06/2018] Ιστορία Προσανατολισμού - Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 3 23.1%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 2 15.4%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (δεν με αφορά - δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 7 53.8%

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εγώ έγραψα γύρω στο 18,5 με βάση τις παντησεις του υπουργείου. Με βάση τον Οεφε θα έγραφα 100. Οι απαντήσεις διαφοροποιούνται παρά πολύ στο γ1 με το σιδηρόδρομο, τα θέματα ήταν πολύ ασαφή.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέποντας τα θέματα, μετά από δύο χρονιές με εμπειρία πανελλαδικών (ούτε βετεράνος στο Βιετνάμ να ήμουν, χαχαχα), έχω να πω τα εξής:

Α1: Οι ορισμοί πανεύκολοι και σε καμία περίπτωση δεν προκαλούν σύγχυση.
Α2: Εύκολα, αρκεί να μην μπερδευτεί κανείς με τις λεπτομέρειες. Ας πούμε έπρεπε κανείς να ξέρει καλά τις διαφορές συνταγμάτων του 1844 και 1864 για να απαντήσει σωστά την πρώτη ερώτηση, αλλιώς θα έκανε πατάτα.
Β1: Γελοίο. Απλά
Β2: Πολύ εύκολο επίσης.
Γ: Με 3 ζητούμενα θα τρόμαζα. Όντως δικαιολογημένες οι αντιδράσεις για τον χρόνο, χρειάζεται αρκετό, και δη για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με την καθαρεύουσα σε βαθμό που να μην χρειάζεται να αφιερώσουν πολύ χρόνο στο πρώτο κείμενο.
Δ: Συνδυαστικό θέμα βλέπω, όχι τόσο δύσκολο όμως. Πρώτη φορά συναντώ να υποδεικνύεται και η σύνδεση υποερωτήματος-πηγής, αρκετά βοηθητικό θα έλεγα.

Σε γενικές γραμμές καταλαβαίνω πως δυσκόλεψε πολύ το Γ, με αποτέλεσμα η πίεση χρόνου. Αλλά καθώς τα Α/Β ήταν πάρα πολύ εύκολα, νομίζω δεν θα χρειαζόταν να αφιερωθεί πολύς χρόνος εκεί. Βέβαια αυτό άπτεται και των δυνατοτήτων του καθενός. Πάντως υπήρχε με αυτή την έννοια ένα επίπεδο παραπάνω δυσκολίας από τις δύο προηγούμενες χρονιές, λόγω χρόνου.

Σε κάθε περίπτωση ελπίζω να πήγατε καλά παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top