Είναι φυσιολογικό να μιλάω με τον εαυτό μου;

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Η ερώτηση που κάνω συνέχεια στον εαυτό μου το τελευταίο διάστημα είναι η "γιατί μωρή ηλίθια;". :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Πολλές φορές μιλάω στον εαυτό μου και ανοίγουμε διάλογο, όταν είμαι μόνος μου μιλάω και δυνατά. Ε, μερικές φορές πλακωνόμαστε στο ξύλο,μπουνιές κλπ, άλλες φορές αναγκάζομαι να φύγω και τον αφήνω μόνο του, είναι αυτό που λέμε αποξενώνομαι από τον εαυτό μου κλπ.... (ok ok, την τελευταία πρόταση την έγραψα για πλάκα :lol::lol: ) Αλλά ότι μιλάω, μιλάω, νομίζω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι το κάνουν.
Προβληματικό είναι αν πραγματικά βλέπεις κάποιον απέναντι σου ενώ δεν υπάρχει ή ακούς φωνές...ε, εκεί ok.... η επιστήμη έχει προχωρήσει και σε αυτό και υπάρχουν θεραπείες... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Η ερώτηση που κάνω συνέχεια στον εαυτό μου το τελευταίο διάστημα είναι η "γιατί μωρή ηλίθια;". :look:

:loltooth: :loltooth:

Πολλές φορές μιλάω στον εαυτό μου και ανοίγουμε διάλογο, όταν είμαι μόνος μου μιλάω και δυνατά. Ε, μερικές φορές πλακωνόμαστε στο ξύλο,μπουνιές κλπ, άλλες φορές αναγκάζομαι να φύγω και τον αφήνω μόνο του, είναι αυτό που λέμε αποξενώνομαι από τον εαυτό μου κλπ.... (ok ok, την τελευταία πρόταση την έγραψα για πλάκα :lol::lol: ) Αλλά ότι μιλάω, μιλάω, νομίζω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι το κάνουν. Προβληματικό είναι αν πραγματικά βλέπεις κάποιον απέναντι σου ενώ δεν υπάρχει ή ακούς φωνές...ε, εκεί ok.... η επιστήμη έχει προχωρήσει και σε αυτό και υπάρχουν θεραπείες... :whistle:

Εμένα η μάνα μου όταν με βλέπει να μιλάω μόνη μου, στραβοκοπιέται :P και μαζί με τον πατέρα μου λέει ότι έχω πρόβλημα!
Άλλες φορές πάλι σκέφτομαι δυνατά αλλά εσωτερικά , στο μυαλό μου δηλαδή αλλά δεν τα φωνάζω και αυτό συνήθως το κάνω στον δρόμο πχ που περπατάω. Φωνάζω αλλά από μέσα μου, δεν μπορώ να σου δώσω να καταλάβεις :eek:


Μπουνιές και ξύλο; :P , εε εντάξει μετά λέμε για παραισθήσεις αχαχαχ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jojo3232333

Νεοφερμένος

Η Jojo3232333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Βασικά δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το βάλω οπότε σκέφτηκα στα διάφορα..

Είναι φυσιολογικό να μιλάς με τον εαυτό σου; Όχι δυνατά..
Δηλαδή τυχαίνει όταν ειμαι μόνη μου να κάνω διάλογο μέσα στο κεφάλι μου. Ρωτάω-απαντάω. Διαφωνω :P Με προβληματίζει αυτή η κατάσταση μερικές φορες.
Δηλαδή για να σας δώσω ένα παράδειγμα σήμερα διαφωνούσα για το αν θα φάω ή οχι και τσακωνόμουν με τον εαυτό μου.Ήταν περίεργο.
Δεν νομίζω ότι είμαι τρελή ή κάτι τέτοιο..Και φίλους έχω,και γενικά θα μπορούσα να πω ότι η καθημερινότητα μου νορμάλ είναι.
Απλά δε ξέρω..να ανησυχώ;

Και εγώ μιλάω με τον εαυτό μου και στην αρχή ανησύχησα γιατί το έβρισκα μη φυσιολογικό,,μιλάω ψυθιριστα στον εαυτό και μερικές φορές μιλάω και δυνατά και λέω τις σκέψεις μου , το τι πρέπει να κάνω και διάφορα τέτοια και ανησυχούσα πραγματικά και έλεγα μήπως είμαι τρελή που μιλάω με τον εαυτό μου αλλα μετά σκεφτόμουν ότι έχω επίγνωση το ότι κάνεις δεν βρίσκετε μαζί μου στο δωμάτιο μου επίσης ούτε φωνές ακούω ούτε τίποτα άρα λέω μπορεί να είναι φυσιολογικό καθώς είναι π δικός μου τροπος να εκφράζομαι και να σκέφτομαι άρα δεν είμαι τρελή, επίσης διάβασα πολλά άρθρα και κυρίως ψυχολογικά και αναφέρουν ότι είναι φυσιολογικό λένε επίσης ότι οι αάνθρωποι που το κάνουν είναι έξυπνοι και ησύχασα.
 

KarN

Νεοφερμένος

Ο KarN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μιλάω φωναχτά στον εαυτό μου και στη τηλεόραση :alljumpy:
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Τα μοναχοπαίδια είναι συνηθισμένα να μιλάνε στον εαυτό τους. Εγώ που είμαι το κάνω από μικρός. Ολόκληρες συζητήσεις. Δεν είμεθα ψυχασθενείς. Αν δείτε ένα παιδί να το κάνει, επίσης δεν είναι ψυχασθενής! Φυσιολογικό! ;)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγω το κάνω, απλά σε αντίθεση με όλους τους παραπάνω εγώ κατανοώ ότι είμαι ψυχασθενης.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ολους δεν ισχυει ομως αυτο;


Δεν νομίζω καθώς ο ψυχοπαθής που δεν έχει επίγνωση δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει και την ψυχοπάθεια σαν εργαλείο. Θα του βγει τυχαία το οποίο είναι περισσότερο ή λιγότερο επικίνδυνο ασχέτως κινήτρων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top