Υπάρχει Ελεύθερη Βούληση;

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Είναι ένα τεράστιο ερώτημα. Απο την μια, αν κάνω μια Α πράξη σκέφτομαι ότι είναι δική μου απόφαση να το κάνω. Απο την άλλη, αν υπάρχει μοίρα και καθορίζει την πορεία της ζωής μας; Έτσι, το σκέφτομαι και πράττω διαφορετικά. Και αν ηταν γραφτό να αλλάξω γνώμη; Μπέρδεμα. :P
Προσωπικά, θέλω να πιστεύω ότι ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει την πορεία του στην ζωή ανάλογη με τις επιλογές και πράξεις του. Ειδάλλως δεν έχει νόημα. Θα'μασταν ένα παιχνίδι, μαριονέτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Πέρασα από φάσεις, που ξέρω πολύ καλά μέσα μου, ότι θα μπορούσα να επιλέξω να βυθιστώ στην κατάθλιψη, ήταν άλλωστε τόσο γλυκιά και παρηγορητική. Το ότι επέλεξα κάτι διαφορετικό, δεν μου φάνηκε ως η μόνη δυνατή επιλογή που είχα. Υπήρχαν τμήματα του εαυτού μου που ευχαρίστως θα βυθίζονταν στη λήθη των λωτοφάγων, μάλιστα με καλούσαν να κάνω κάτι τέτοιο. Υπήρξα τόσα πολλά και διαφορετικά πράγματα στη ζωή μου, που μόνο ως επιλογή μπορώ να βιώσω αυτό που είμαι σήμερα. Από την άλλη πλευρά, όπως προείπα, όλα αυτά μπορεί να είναι μια ψευδαίσθηση, ένα θέατρο του παραλόγου, όπου ενώ νομίζεις ότι επιλέγεις, στην ουσία κάνεις αυτό για το οποίο έχεις προκαθοριστεί. Ποιος είναι τότε ο λόγος να υποφέρουμε σε κάθε μας επιλογή; Γιατί οι επιλογές δεν γίνονται αυτοδικαίως, αφού έχουν προκαθοριστεί; Ποιος σαδιστής κατασκεύασε αυτό το μάταιο κοσμικό μελόδραμα;

Όπως και νά' χει, πρόκειται για μια ψευδαίσθηση, που δίνει νόημα στη ζωή μου, ειδάλλως θα είχα επιλέξει (ή θα είχα προκαθοριστεί; ) να εγκαταλείψω νωρίς τον άθλιο και πανέμορφο τούτο κόσμο...
Ο ανθρωποs ειναι ενα ελευθερο και υπερσυνθετο Ον με υλικη και Θεικη υποσταση,κατι που τον κανει να ξεχωριζει απο ολα τα υπολοιπα ειδη του ζωικου βασιλειου,αυτο δεν ειναι ουτε καλο ουτε κακο κατ αναγκη στην παρουσα φαση οπωs βιωνουμε αυτη την ζωη μαs πανω σε αυτο τον πλανητη.
Τι ειναι ομωs αυτο που φερνει αυτη την ψυχολογικη συγχυση μεσα στον ιδιο τον ανθρωπο και τον κανουν πολλεs φορεs να αναρωτιεται για την υπαρξη του,για το αν υπαρχει Θεοs η δεν υπαρχει,για το αν τελικα παρολα οσα πετυχε στην ζωη του αυτα μπορουν να τον κανουν πραγματικα ευτυχισμενο,μεχρι τον επομενο στοχο που θα θεσει στην ζωη του,οχι το οτι πετυχε καποια πραγματα στην ζωη του αλλα αν ολα αυτα που πετυχε καταφεραν να του γεμισουν την καρδια και να τον ολοκληρωσουν ωs υπαρξη και,αλλα τετοια πολλα σχετικα ερωτηματα.
Αν ο ανθρωποs ομοιαζε με τα υπολοιπα ειδη του ζωικου βασιλειου δεν θα διακατεχονταν απο τετοιουs ειδουs προβληματισμουs.
Αν ειχε απο την αλλη μονο την Θεικη του υποσταση χωριs δηλαδη το υλικο του σωμα θα ηταν αδυνατο να υπαρξει σε ενα τετοιο υποβαθμισμενο περιβαλλον γι αυτον οπου κυριαρχει μονο η υλη.
Γιατι ο ιδιοs ωs Αυλο ον θα αισθανονταν πραγματικη ευτυχια μονο σε ενα περιβαλλον οικειο προs αυτον και αυτοs ειναι μονο ο Υπερβατικοs κοσμοs.
Στην παρουσα φαση λοιπον η υλικη υποσταση του ανθρωπου που αρεσκεται σε ενα τετοιο περιβαλλον ερχεται μοιραια σε συγκρουση με την θεικη του υποσταση που αντιδρα σε αυτο το ξενο περιβαλλον προs αυτο αφου δεν του δινει την δυνατοτητα να ενεργησει οπωs αυτο θα ηθελε.Για παραδειγμα του να εχει την δυνατοτητα να ταξιδευει μεσα στο συμπαν χωριs περιορισμουs σε αντιθεση με το υλικο του σωμα που δεν εχει αυτη την δυνατοτητα και ετσι κραταει αυτη του την υποσταση δεσμια κατω στην γη χωριs η ιδια να το επιθυμει και ετσι να αντιδρα.
Για αυτο το λογο ηρθε ο Χριστοs μαs εδω κατω στην γη,για να μαs τα υπενθυμισει ολα αυτα και να μαs απελευθερωσει απο τετοιουs ειδουs ασχημεs καταστασειs προs εμαs που μαs φυλακιζουν και μαs περιοριζουν.
Γιατι ο ανθρωποs ξεκινησε ωs Αυλο ον και με το προπατορικο αμαρτημα βρεθηκε δεσμιοs μεσα σε ενα φθαρτο και με περιορισμενεs δυνατοτητεs δερματινο σωμα ξενο προs αυτον που κυρολεκτικα τον ταλαιπωρει και τον φυλακιζει.Αλλα οχι μονο αυτο,εχει ξεχασει στην πορεια αυτηs τηs πτωσηs του απο τον Υπερβατικο στον υλικο κοσμο ποιοs ειναι πραγματικα και ποιοs ειναι ο πραγματικοs του προορισμοs.Για αυτο το λογο σημερα ο ανθρωποs βρισκεται σε αυτην την συγχυση.
Ολα απο εκει ξεκινανε και εκει τελειωνουνε και οταν ερθει η ωρα να απαλλαγει απο το φθαρτο και υλικο του σωμα τοτε θα τα θυμηθει ολα.
Γι αυτο διαβαστε την Καινη Διαθηκη και δεστε τι ειπε ο Ιησουs Χριστοs για αυτο το ζητημα,τα ειπε ολα,ακομα και με ποιο τροπο θα μπορεσουμε να αποφυγουμε στην παρουσα φαση ολη αυτην την δυσαρεστη κατασταση για εμαs,οσο το δυνατον φυσικα μπορουμε, γιατι η πληρη Απελευθερωση θα ερθει με την εκ νεου επανοδο μαs στην Βασιλεια των Ουρανων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Είναι ένα τεράστιο ερώτημα. Απο την μια, αν κάνω μια Α πράξη σκέφτομαι ότι είναι δική μου απόφαση να το κάνω. Απο την άλλη, αν υπάρχει μοίρα και καθορίζει την πορεία της ζωής μας; Έτσι, το σκέφτομαι και πράττω διαφορετικά. Και αν ηταν γραφτό να αλλάξω γνώμη; Μπέρδεμα. :P
Προσωπικά, θέλω να πιστεύω ότι ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει την πορεία του στην ζωή ανάλογη με τις επιλογές και πράξεις του. Ειδάλλως δεν έχει νόημα. Θα'μασταν ένα παιχνίδι, μαριονέτες.

Στο θεωρητικο επιπεδο που αναφερομαστε στην μοιρα υποτιθεται οτι σ' αυτην αναγραφονται τα κομβικα σημεια της ζωης κι οχι οι καθημερινες αποφασεις... Οποτε σιγουρα δεν ειναι ολες οι πραξεις γραφτο να γινουν... Εγω που δεν ειμαι και φαν τις μοιρας νιωθω πιο ανετα και με κατηγορω χωρις ενδοιασμο για της λανθασμενες επιλογες μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
...
Γι αυτο διαβαστε την Καινη Διαθηκη και δεστε τι ειπε ο Ιησουs Χριστοs για αυτο το ζητημα,τα ειπε ολα,ακομα και με ποιο τροπο θα μπορεσουμε να αποφυγουμε στην παρουσα φαση ολη αυτην την δυσαρεστη κατασταση για εμαs,οσο το δυνατον φυσικα μπορουμε, γιατι η πληρη Απελευθερωση θα ερθει με την εκ νεου επανοδο μαs στην Βασιλεια των Ουρανων.

Επομένως ο Ιησούς μας έδειξε ποιο δρόμο πρέπει να ακολουθήσουμε προκειμένου να τι;
Να εισέλθουμε στη Βασιλεία των Ουρανών και εκεί να κάνουμε τι;

Όπως λες ο Ιησούς Χριστός μας καθοδηγεί. Δε μας αφήνει και πολλά περιθώρια ελεύθερης βούλησης. Κι αυτό είναι καλό;
Όπως λες ο άνθρωπος χρειάζεται και την υλική και τη θεϊκή (...αν μπορούμε να το πούμε έτσι...) υπόσταση. Όταν στη Βασιλεία των Ουρανών θα έχουμε μόνο τη Θεϊκή υπόσταση;

Υγ. Μη μου πεις να διαβάσω την Καινή Διαθήκη. Δεν υπάρχει περίπτωση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Γενικά, έχουμε επιλογές στη ζωή μας. Μπορούμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε πράγματα.
Υπάρχουν όμως κάποιες καταστάσεις στις οποίες βρισκόμαστε χωρίς να το επιλέξουμε. Ας πούμε, το ότι γεννιόμαστε εκεί που γεννιόμαστε δεν είναι επιλογή μας, αλλά μια κατάσταση στην οποία βρεθήκαμε χωρίς να το επιλέξουμε.
Να σας πω κι ένα άλλο παράδειγμα: Ζούμε σε δύσκολες εποχές. Μια οικογένεια με μία μητέρα, ένα μικρό παιδί και έναν 25άρη γιο. Ελάχιστο εισόδημα και τα έξοδα τρέχουν. Ο γιος πρέπει να κάνει 10 δουλειές για να συντηρήσει τον εαυτό του και την οικογένειά του. Εκείνος όμως δε διάλεξε να βρεθεί σε αυτή την κατάσταση, κι ούτε μπορεί να αφήσει την οικογένειά του στη μοίρα της.
Δεν αναλύουμε το παράδειγμα, και για να μη βγω off πάμε ξανά στο θέμα μας: εσείς τι πιστεύετε;


Σημείωση Συντάκτου:Οι αναρτήσεις #65-70 προήλθαν έπειτα απο συγχώνευση με το θέμα " Τελικά, έχουμε επιλογές;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Στο παραδειγμα που εδωσες υποτιθεται οτι εμπλεκεται η φυσικη και ηθικη υποχρεωση του παιδιου να συντηρει την οικογενεια στην οποια μεγαλωσε,ποσο μαλλον την μητερα του που τον ανεθρεψε.
Οπως εχει γραφτει απο ενα γνωστο συμφορουμιτη, ο ανθρωπος ειναι ελευθερος να επιλεξει τη δουλεία του. Οποτε μπορει μεν να εχουμε σχεδον σε καθε φαση της ζωης μας ενα ευρος επιλογων ,αλλα τελικα οι υπαρχουσες συνθηκες,αναγκες,επιθυμιες,ηθικες σκεψεις,υποχρεωσεις ακομη και συναισθηματα καθοριζουν,εστω υποσυνειδητα,την επιλογη μας.
Συνοψιζοντας,σωστες και λανθασμενες επιλογες η εννοια και η ουσια τους αποκαλυπτονται βασικα απο τις επιπτωσεις που εχουν μακρυπροθεσμα στη ζωη μας. Αναλογισου μονο αν ενα ατομο φτασει 60 χρονων και ανακαλυψει οτι ολη ηζωη του ηταν ενα ψεμα,οτι δεν επελεξε τα καταλληλα μονοπατια.
Σιγουρα η οξυδερκεια, η λογικη και η τυχη βοηθουν επι των πλειστων στις σωστες προσωπικες επιλογες.Αλλα και οι λανθασμενες επιλογες διδασκουν,αν γινουν αντιληπτες.
Αρα, το παιχνιδι των επιλογων φανταζει μια καλοστημενη ρωσικη ρουλετα and you are the man who pulls the trigger:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το χω ξαναγράψει κάπου, θα το ξαναγράψω, δεν έχει αλλάξει η άποψη μου με τα χρόνια. Είναι η παραβολή με το δένδρο.
Η ζωή μας είναι ένα ας πούμε δέντρο με κλαδιά δεξιά κι αριστερά, απο δω κι απο κει. Τα κλαδιά τα ορίζει η μοίρα μας. Εμείς όμως θα επιλέξουμε ποιό κλαδί θα σκαρφαλώσουμε κι αυτό με τη σειρά του δίνει άλλα κλαδιά. Μερικά πράματα δεν μπορείς να τα ορίσεις, έρχονται, είναι να έρθουν. Κάποια άλλα μπορείς να τα ορίσεις, να τα επιλέξεις. Ας πούμε με το παράδειγμα που έδωσες με τον νεαρό, ναι μεν η ζωή του τα φερε έτσι, αλλά είναι επιλογή του αν θα μείνει να βοηθήσει την οικογενειά του (κλαδί δεξι) ή θα φύγει να δοκιμάσει αλλού την τύχη του (κλαδί αριστερό). Η καθεμιά απο τις επιλογές του θα έχει τα τιμήματα (άλλα κλαδιά). Αυτή την εικόνα έχω εγώ στο μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
ή θα φύγει να δοκιμάσει αλλού την τύχη του (κλαδί αριστερό). Η καθεμιά απο τις επιλογές του θα έχει τα τιμήματα (άλλα κλαδιά). Αυτή την εικόνα έχω εγώ στο μυαλό μου.
Γιατί μου φαίνεται λίγο...καθόλου αθρώπινο αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατί μου φαίνεται λίγο...καθόλου αθρώπινο αυτό;

Τι εννοείς με τη λέξη ''ανθρώπινο'; Εννοείς μήπως το οτι αν ο νεαρός επιλέξει να μην σταθεί πλάι στην οικογένειά του και ψάξει αλλού την τύχη του, δεν είναι ανθρώπινο; Ανθρώπινο είναι κι επιλογή σεβαστή. Μπορεί να μοιάζει ψυχρή στα μάτια των συναισθηματικών ατόμων, αλλά δεν παύει να είναι επιλογή. Που κατ'επέκταση αυτή του η επιλογή θα έχει το τίμημά της όπως και αν ακολουθούσε τον άλλο δρόμο, πάλι θα είχε το τίμημά του. Κάθε βήμα, κάθε επιλογή ανθρώπινη έχει τα τιμήματά της κατά τη δική μου άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Εμείς ορίζουμε τη σκέψη ή η σκέψη ορίζει εμάς; :hmm:
Πόσο ελεύθεροι είμαστε τελικά να αποφασίσουμε όταν έχουμε κληρονομήσει συγκεκριμένα γονίδια που συνθέτουν τις επιλογές μας;
Είμαστε σκλάβοι των γονιδίων μας;
Η πραγματικότητα είναι αυθύπαρκτη ή μας παρουσιάζεται όπως μπορούμε να τη δούμε;

Εγώ νομίζω ότι όχι μόνο τα κλαδιά αλλά ολόκληρο το δέντρο είναι θέλημα της Μοίρας. Απλά εμείς μπορούμε να πατήσουμε σε ένα κλαδί, αυτό να σπάσει και να τσακιστούμε, ή να πατήσουμε στο άλλο και να ανεβούμε ακόμα πιο ψηλά. Υπάρχουν και μερικοί που βρίσκουν ένα κλαδί και αράζουν εκεί σ' όλη τους τη ζωή. Όμως το δένδρο γερνάει, το κλαδί ξεραίνεται και σπάει εκεί που δεν το περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Ειναι ενα περιεργο θεμα.Μπορουμε να καθισουμε μεχρι το 2020 πανω απο τον υπολογιστη και να αναλυουμε τις αποψεις μας.Τεσπα επειδη κι εμενα με απασχολουν ολα αυτα τα ερωτηματα, θα σας πω το εξης:Κατ'εμέ όχι δεν έχουμε ελευθερη βουληση.ΠΠριν κατασταλλαξουμμε σε μια αποφαση παιρνουμε υποψη μας σχεδον ολα τα αλλα εκτος απο την δικη μας επιθυμια.Την κατασταση μας ,τν κατασταση των δικων μας,τα θελω της κοινωνιας,τους νομους,και φυσικα ας μην ξεχναμε τους ανθρωπους με πειθω που γινονται οι μεντορες μας χωρις να το ζητησουμε.Π.χ. αν θελουμε να παντρευτουμε πρεπει να λαβουμε υποψη:τα οικονομικα την γενικοτερη κατασταση(θεματα υγειας κλπ),νομυς(γκει),και πανω απο ολα την κοινωνια.Αν τα αγνοησεις ολα τα αλλα και αποφασισεις να πας σε ενα ξωκλησι με την αγαπη σου θα μπει η θεια στη μεση-και γλεντι και οι καλεσμενοι,αχ δν θα σε δω νυφουλα- κι ετσι.Οταν μαλιστα ειμαστεδεμενοι με αυτα τα ατομα ειναι ακομη πιο δυσκολο να αφησεις τον καθενα να λεει οτι θελει μονος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά πάλι έχεις ελεύθερη βούληση γιατί εν τέλει είναι δική σου απόφαση, όπως δική σου απόφαση είναι το κατά πόσο θα αφήσεις τους άλλους να σε επηρεάζουν.

Όσον αφορά την μοίρα και το πεπρωμένο, δεν πιστεύω πως υπάρχει τέτοιο πράγμα. Όλα τα γεγονότα στη ζωή είναι προϊόν της αλληλεπίδρασης των ανθρώπινων πράξεων. Ίσως έχουμε εφεύρει την μοίρα για να καθησυχάσουμε τους εαυτούς μας και να μην νιώθουμε τύψεις για πράγματα που θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά αλλά ήμασταν πολύ φοβισμένοι για να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ναι αλλά πάλι έχεις ελεύθερη βούληση ...

... Ίσως έχουμε εφεύρει την μοίρα για να καθησυχάσουμε τους εαυτούς μας και να μην νιώθουμε τύψεις για πράγματα που θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά αλλά ήμασταν πολύ φοβισμένοι για να κάνουμε.

Ίσως! Αλλά ό,τι ορίζεται υπάρχει και, ως ύπαρξη, δεν είναι ελεύθερη της ανυπαρξίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίσως! Αλλά ό,τι ορίζεται υπάρχει και, ως ύπαρξη, δεν είναι ελεύθερη της ανυπαρξίας!

Φυσικά και είναι ελεύθερη της ανυπαρξίας. Μια πιστολιά στο δόξα πατρι και περνάς απευθείας στην ανυπαρξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γενικά, έχουμε επιλογές στη ζωή μας. Μπορούμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε πράγματα.
Υπάρχουν όμως κάποιες καταστάσεις στις οποίες βρισκόμαστε χωρίς να το επιλέξουμε. Ας πούμε, το ότι γεννιόμαστε εκεί που γεννιόμαστε δεν είναι επιλογή μας, αλλά μια κατάσταση στην οποία βρεθήκαμε χωρίς να το επιλέξουμε.
Να σας πω κι ένα άλλο παράδειγμα: Ζούμε σε δύσκολες εποχές. Μια οικογένεια με μία μητέρα, ένα μικρό παιδί και έναν 25άρη γιο. Ελάχιστο εισόδημα και τα έξοδα τρέχουν. Ο γιος πρέπει να κάνει 10 δουλειές για να συντηρήσει τον εαυτό του και την οικογένειά του. Εκείνος όμως δε διάλεξε να βρεθεί σε αυτή την κατάσταση, κι ούτε μπορεί να αφήσει την οικογένειά του στη μοίρα της.
Δεν αναλύουμε το παράδειγμα, και για να μη βγω off πάμε ξανά στο θέμα μας: εσείς τι πιστεύετε;

πιστευω οτι το παραδειγμα σ,
μ ξυπνά αναμνήσειζ...

...ναι.
βγαλε απο την εικονα το μικρο γιο,
και βαλε στη θεση του αδερφό+πατέρα,
εκτελεσμένους από τους γερμανούς

congrats,
μολις φτασαμε στο πιο διάσημο παράδειγμα υπαρξιστικού διλήμματος

για περισσοτερα, στο "l'existentialisme est un humanisme"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν επιλέγουμε τίποτα από μόνοι μας , όλα είναι θέμα αλυσιδωτών γεγονότων επομένως γέρνω προς το ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση (99,9%)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
μου άρεσε να σκέφτομαι μεγάλα ερωτήματα προτού με πάρει ο ύπνος
Eντάξει, κι εμένα μου αρέσει να προβληματίζομαι αλλά αν το κάνεις τρόπο ζωής θα ξυπνήσεις ένα πρωί νομίζοντας πως είσαι στα αλήθεια ...το δένδρο της mindcircus :worry:

Kαι βέβαια υπάρχει ελεύθερη βούληση αφού είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε τι θα πιστέψουμε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν επιλέγουμε τίποτα από μόνοι μας , όλα είναι θέμα αλυσιδωτών γεγονότων επομένως γέρνω προς το ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση (99,9%)

Άρα ένας δολοφόνος δεν είναι ένοχος καθώς δεν μπορεί να θεωρηθεί υπαίτιος των πράξεών του, αν όλα είναι προκαθορισμένα και δεν έχει ελεύθερη βούληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Η ελεύθερη βούληση ενός ατόμου είναι περιορισμένη και οριοθετείται σε συγκεκριμένα πλαίσια τα οποία μάλιστα δε μπορεί να υπερβεί. Οι επιλογές μας περιορίζονται ανάλογα με το περιβάλλον μας, τις δυνατότητές μας κ.α(π.χ δε μπορεί να θέλω να αγοράσω μεζονέτα στις Μπαχάμες εάν δεν έχω λεφτά ούτε για ένα βρακί). Τώρα το πως εμείς θα τις εκμεταλλευτούμε αυτές τις λιγοστές επιλογές που διαθέτουμε καθορίζεται από τις προσλαμβάνουσες πάντα εμπειρίες μας και τη δομή του χαρακτήρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
δε μπορεί να θέλω να αγοράσω μεζονέτα στις Μπαχάμες εάν δεν έχω λεφτά ούτε για ένα βρακί
Καταδικάζεις την ελπίδα και οριοθετείς τις επιθυμίες των ανθρώπων, με βάση την δομή του χαρακτήρα σου. Δεκτό...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top