Όνειρα που "βγαίνουν": Προφητικά ή συμπτώσεις;

Τα όνειρα είναι...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 52)
  • Προφητικά

    Ψήφοι: 13 25.0%
  • Συμπτώσεις

    Ψήφοι: 18 34.6%
  • Ο κουμπάκιας δεν κοιμάται ποτέ :P

    Ψήφοι: 12 23.1%
  • Δεν σχετίζονται με το μέλλον αλλά αποτελούν ανεκπλήρωτες επιθυμίες

    Ψήφοι: 9 17.3%

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αυτό σωστό που λες, σε ότι αφορά τους εφιάλτες που είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα.

Όμως εγώ αναφερόμουν και στα λεγόμενα "προφητικά" όνειρα που βγαίνουν αληθινά πολύ περισσότερες φορές απ'όσες θα δικαιολογούσε ο όρος "σύμπτωση".


Πιστευω σιγουρα στην διαισθηση,η οποια στηριζεται στην βαση της στην λογικη και στα "σημαδια"-η καλυτερα δεδομενα- αλλα οχι στα "προφητικα" ονειρα.Εξαλλου μην ξεχναμε οτι δεν υπαρχουν και απτες αποδειξεις.Υπαρχουν διαφορα φαινομενα που μπορουν να μας εξαπατησουν. Το λεγομενο dejavu, για παραδειγμα.

Εξαλλου δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να αποδειξεις οτι κατι δεν ισχυει με ενα αντιπαραδειγμα,που σαφως αποτελει εξαιρεση στον κανονα που ισχυριζεται καποιος οτι ισχυει,παρα μια περιπτωση που κατα τυχη ταυτιστηκε η πραγματικοτητα με το τι λεει ο κανονας.

Στην δραματικη πλειοψηφια,οι ανθρωποι που ισχυριζονται οτι ειδαν "προφητικα" ονειρα απλα εχουν ορεξη να παραμελησουν την λογικη και να εστιασουν στο φανταστικο,κυριολεκτικα αγνοωντας τα ενδεχομενα που επικρατουν στο να συμβει κατι.Το γιατι δεν το γνωριζω,δεν ειμαι ψυχολογος ουτε μπορω να εξηγησω με ακριβεια τους μηχανισμους αντιμετωπισης των ανθρωπων σε διαφορες συνθηκες και καταστασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Εμένα μου συνέβη το εξής συμβάν σήμερα: είχα πάει από την ξαδέλφη μου (και νονά μου) κι εκεί που συζητάγαμε / αναζητούσαμε θέματα προς συζήτηση, μου είπε ότι είδε στον ύπνο της τον πατέρα μου (ο οποίος έχει πεθάνει από το 2017).

Στο όνειρο λέει, ήμασταν και οι 3 στο μπάνιο του σπιτιού μου και ο πατέρας μου έλεγε ότι η κουρτίνα του μπάνιου θέλει αλλαγή. Εγώ κι ο πατέρας μου λέγαμε ότι πρέπει να μπει η καινούργια "κάθετα" της μπανιέρας, ενώ η ξαδέλφη μου έλεγε ότι πρέπει να μπει οριζόντια (το σωστό).

Εν κατακλείδι να πω ότι πριν 3 - 4 μέρες είχε συμβεί το γεγονός να βρω πεσμένη την κουρτίνα της μπανιέρας - είχε αποκολληθεί η βεντούζα του κουρτινόξυλου και το είχα βάλει στη θέση του, εγώ προσωπικά, χωρίς αυτό να είναι κάτι που συμβαίνει συχνά :P

Αποκλείεται να της το είχα συζητήσει της εξαδέλφης μου καθώς τέτοια μικροπράγματα δεν εντάσσονται στα πλαίσια που συζητάω για μένα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maritsaki

Νεοφερμένος

Η maritsaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ξερεις ποσες φορες ειδα να πιανω 8/8 στο κινο.....ξερεις ποσες το καταφερα και αφου ξυπνησα???:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά λέτε να είναι προφητικό ή σύμπτωση όταν βλέπεις ένα όνειρο , για μία κατάσταση που σε προβληματίζει πολύ στην καθημερινότητά σου, αλλά μέσα σε αυτό το όνειρο, γνωρίζεις ένα πρόσωπό το οποίο θυμάσαι λεπτομερώς (πως ήταν ντυμένο κλπ κλπ ) αλλά δεν το γνωρίζεις στην καθημερινή σου ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά λέτε να είναι προφητικό ή σύμπτωση όταν βλέπεις ένα όνειρο , για μία κατάσταση που σε προβληματίζει πολύ στην καθημερινότητά σου, αλλά μέσα σε αυτό το όνειρο, γνωρίζεις ένα πρόσωπό το οποίο θυμάσαι λεπτομερώς (πως ήταν ντυμένο κλπ κλπ ) αλλά δεν το γνωρίζεις στην καθημερινή σου ζωή;
Δε λες πάλι καλά που ήταν ντυμένο..:shifty:

Την απάντηση την περιμένουμε στο εγγύς μέλλον από εσένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δε λες πάλι καλά που ήταν ντυμένο..:shifty:

Την απάντηση την περιμένουμε στο εγγύς μέλλον από εσένα!

:lol: Όχι δεν έχω φτάσει σε σημείο να βλέπω γυμνά ακόμα χαχα!

Περίμενε εσύ! ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top