Υπάρχει Ελεύθερη Βούληση;

member-me

Νεοφερμένος

Η member-me αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στη συνειδητη αποφαση εχεις καλυτερη επαφη με τα δεδομενα σου και γι'αυτο εχεις και τη δυνατοτητα να διαλεξεις.Στην ασυνειδητη πρωτα πρατεις και και μετα τρεχεις να καταλαβεις το πως και το γιατι.Και συνηθως μετα τα ριχνεις ολα στο κακο σου το καρμα ,την κακη στιγμη....και παει λεγοντας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν υπαρχει απολυτα ελευθερη βουληση......ουτε μηδενικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
δεν υπαρχει απολυτα ελευθερη βουληση......ουτε μηδενικη...

γιατί δεν επιλέγουμε ούτε τον τόπο, ούτε την εποχή της γέννησης και του θανάτου μας. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ελεύθερη βούληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατα πιο σηματνικα πραγματα δεν μας ρωταει κανεις..γεννηση,θανατος,ερωτας,...
ουσιαστικα γινονται μονα τους..και εμεις ακολουθουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
δεν υπαρχει απολυτα ελευθερη βουληση......ουτε μηδενικη...

Αν υπάρχει βούληση, όμως, μόνον ελεύθερη μπορεί να νοηθεί!

γιατί δεν επιλέγουμε ούτε τον τόπο, ούτε την εποχή της γέννησης και του θανάτου μας. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ελεύθερη βούληση.

Πίστεψέ το και ερεύνα! Γιατί, μπορεί να μας επέλεξε πχ η μοιρά, αλλά μας κληροδότησε με το δικαιώμα επιλογής, νομίζω!

Υγ: Ίσως το κρίσιμο ζήτημα είναι, αν εμείς κατακτήσαμε την ελευθερία κι όχι η βούλησή μας. Γιατί, εμείς δεν είμαστε μόνο βούληση, φυσικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Όμως, οι λέξεις που έχω σημαδέψει με bold (έχει αποφασίσει, ήθελε) προϋποθέτουν ελεύθερη βούληση, συνεπώς το παρόν επιχείρημα δεν ευσταθεί και παραπέει.

Υπήρξε κάποιος κάποτε, ψυχίατρος στο επάγγελμα, ο λεγόμενος "άνθρωπος ζάρι", που αποφάσισε να παραδώσει τη ζωή του στο Μέγα Χάος. Συγκεκριμένα, έβαζε κάποιες πιθανές επιλογές για κάθε πράξη που επρόκειτο να κάνει και τις αντιστοιχούσε με τους αριθμούς ενός ή δύο ζαριών. Έριχνε τα ζάρια και έκανε, του άρεσε ή όχι, αυτό που του έλεγαν αυτά να κάνει. Φυσικά, ο ίδιος στο βιβλίο του παραδέχεται ότι αυτός ήταν που έθετε τις επιλογές. Αυτές όμως οι επιλογές υπήρχαν εν δυνάμει στον χαοτικό του εγκέφαλο, όπως και σε οποιουδήποτε άλλου, όμως τις περισσότερες εξ αυτών τις περιόριζε ο κοινωνικός προκαθορισμός. Κάνοντας αυτό, πίστευε πως απελευθερώθηκε. Ταυτόχρονα, αν κρίνουμε από τα επιχειρήματα που παρατίθενται στο κείμενο, απέδειξε την ύπαρξη ελεύθερης βούλησης.

Για αυτά δεν μπορώ να παραβλέψω τούτο το επιχείρημα:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
πως ειστε σιγουροι οτι κανετε μια επιλογη ; Τι ειναι η επιλογη ; Δεν συμβαινουν καποιες φυσικοχημικες κινησεις/αντιδρασεις/αλληλεπιδρασεις στον εγκεφαλο μας, που θα μας κανουν να διαλεξουμε την κουρτινα Α ή το κουτι Β ; Πως ξερετε οτι εσεις επιλεγετε, εφοσον αγνοουμε το τι επηρεαζει την ληψη μιας αποφασης σε ατομικο/κβαντικο επιπεδο ;

Σκέφτομαι ότι κάθε συμπεριφορά που λαμβάνει χώρα είναι το αποτέλεσμα ενός μοναδικού συνδυασμού εκατομμυρίων παραγόντων που αφορούν την προσωπική ιστορία του κάθε ανθρώπου (από τα γονίδιά του και το τι ώρα τον έβαζαν να κοιμηθεί οι γονείς του το βράδυ μέχρι τη θέση των αστεριών στον ουρανό την ώρα που γεννιόταν). Έτσι εκ των πραγμάτων δε θα μπορούσε να δράσει διαφορετικά.

Από αυτή την άποψη, αν π.χ. εσύ έχεις βιώσει δεκάδες δύσκολες καταστάσεις και όμως δεν το βάζεις κάτω ενώ εγώ φαινομενικά χωρίς κανένα λόγο βυθίζομαι στην κατάθλιψη, δεν μπορούμε να πούμε ότι εγώ επιλέγω να είμαι όπως είμαι αφού η συμπεριφορά που εκδηλώνω είναι αυτή που νομοτελειακά αναμένεται να εκδηλώσω αν λάβουμε υπόψη τον μοναδικό συνδυασμό παραγόντων για τον οποίο μίλησα πιο πάνω.

Έτσι η πίστη στην ελεύθερη βούληση φαίνεται να μην είναι παρά μία σύμβαση μεταξύ των μελών του είδους μας για να κατασκευάζουμε νόηματα και να είμαστε λειτουργικοί σε έναν κόσμο που εξ ορισμού δε βγάζει νόημα. Ανάλογη σύμβαση θα μπορούσε να είναι ότι για τα χνουδωτά τετράποδα που έχουν ουρά και νιαουρίζουν χρησιμοποιούμε τη λέξη "γάτα".

Ο νόμος του Θελήματος, ο οποίος πράγματι ισχύει, φαίνεται να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Εάν κάτι το θέλεις πολύ, όλο το σύμπαν συνομωτεί για να το πετύχεις. Αυτό σημαίνει ότι σε κάθε σταυροδρόμι, όπου πρέπει ν' αποφασίσεις ν' ακολουθήσεις μια από τις δυο επιλογές, επιλέγεις αυτήν που σε οδηγεί σ' ένα παράλληλο σύμπαν όπου έχει συμβεί αυτό που πραγματικά θέλεις. Αν όμως ρωτήσει κανείς "τι είναι στην πραγματικότητα το Θέλημα", δηλαδή από πού εκπηγάζει, τότε θα καταλήξει να πει ότι το πραγματικό Θέλημα απηχεί αυτό που είμαστε πραγματικά, στο βάθος του υποσυνειδήτου μας, δηλαδή αυτό για το οποίο έχουμε γεννηθεί ή καλύτερα η μοίρα μας και ο προορισμός μας. Συνεπώς, με αυτόν τον τρόπο καταλήγουμε σε προκαθορισμό και τότε η ελεύθερη βούληση ακυρώνεται ως έννοια. Το παράδοξο με αυτό είναι ότι θεωρείσαι τόσο πιο αυθεντικός και ελεύθερος, όσο πιο κοντά φτάνεις στο θέλημά σου, πράγμα προφανώς αντιφατικό. Από την άλλη πλευρά, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ακολουθούν το θέλημά τους, συνεπώς έχουν την ελεύθερη βούληση να μην το πράξουν, άσχετα αν αυτό τους κάνει δυστυχισμένους.
Αυτό είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα άποψη. Σε μία ελαφρώς πιο φιλελεύθερη εκδοχή από αυτήν που παρέθεσα παραπάνω, φαντάζομαι ότι ο μοναδικός συνδυασμός παραγόντων που χαρακτηρίζει την προσωπική μας ιστορία χαράσσει μέσα μας κάποια υπερσύνολα πολύπλοκων και ενίοτε αυτιστικών αυτοματισμών τα οποία μπορούμε να ονομάσουμε ιδιοσυγκρασίες. Έτσι τα πλαίσια στα οποία κινούμαστε είναι πάνω κάτω προδιαγεγραμμένα αλλά ίσως έχουμε το περιθώριο να ελέγξουμε το αν και κατά πόσο θα εκμεταλλευτούμε το δυναμικό μας. Σαν να μας δίνεται η παλέτα, τα χρώματα, ο καμβάς και τα περιγράμματα ενός κοσμικού σχεδίου και εμείς να καλούμαστε να συμπληρώσουμε τα υπόλοιπα.

Οι άνθρωποι που δεν ακολουθούν το θέλημά τους, που είτε δε δίνουν προσοχή στις εσωτερικές τους ροπές (άλλος τρόπος για να εκφράσω την ιδιοσυγκρασία) είτε δεν έχει γίνει συνείδηση ακόμα το ξεδίπλωμα του δυναμικού τους, ουσιαστικά ασκούν κάποιου είδους βέτο ανάλογο με αυτό που ανακάλυψε ο Libet πως μπορεί να συμβεί μέσα σε μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου αφότου έχει δρομολογηθεί μία απόφαση. Θα μπορούσαμε να πούμε δηλαδή ότι το θέλημα είναι η φυσική ροή και ο άνθρωπος έχει επιλογή είτε να ασκήσει ανασταλτικές δυνάμεις και να αδρανήσει είτε όχι (κάντε και τον παραλληλισμό με τον πρώτο νόμο του Νεύτωνα).

Αινστάιν «Προσπαθεί κανείς να καταλάβει πως είναι η τάξη στο ανώτερο επίπεδο. Η τάξη υφίσταται εκεί που τα μεγάλα στοιχεία συνδυάζουν και καθοδηγούν την ύπαρξη. Η τάξη όμως στα μικρά στοιχεία δεν είναι αντιληπτή
Γι' αυτό μπορεί μικροσκοπικά να νομίζω ότι έχω ελευθερία βούλησης, μπορώ να επιλέγω, μπορώ να επενεργώ στο περιβάλλον μα αν κάνω zoom out και σκεφτώ μακροσκοπικά δεν είμαι παρά ένα μικρό γρανάζι στη μηχανή του "Όλον".

Αν υπάρχει βούληση, όμως, μόνον ελεύθερη μπορεί να νοηθεί!

Τι εστί "βούληση";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν υπάρχει βούληση, όμως, μόνον ελεύθερη μπορεί να νοηθεί!
βουληση σημαινει το να θελεις κατι...οποτε δεν μπορει να ειναι απολυτα ελευθερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
βουληση σημαινει το να θελεις κατι...οποτε δεν μπορει να ειναι απολυτα ελευθερη

Φίλε Άγγελε, νομίζω πως το ερώτημα, δε ζητάει το τι σημαίνει βούληση, αλλά, το τι είναι αυτή. Εν πάσει περιπτώσει, ακόμη και με την εκδοχή σου διαφαίνεται ο "ελεύθερος χαρακτήρας" της, διότι, τι και ποιος μπορεί να περιορίσει εξωγενώς τη θέληση κάποιου ανθρώπου; Ίσως η λογική, ο φόβος, η αίσθηση μέτρου, το "μέσα" μας, αλλά κι αυτά, δεν ορίζουν τη βούληση, παρά μόνον την καθορίζουν, την προσαρμόζουν, την κάνουν ικανή να "ανανεώνεται", χάριν ακριβώς της "φυσικής ελευθερίας" της. Γιατί η φύση της θέλησης είναι η ελευθερία και μόνον η απουσία της, την αποστειρώνει και την αντικαθιστά με το έθος. Κι αλίμονο, όταν φθάνουμε οι άνθρωποι να θέλουμε κάτι, από "συνήθειο": παύουμε να έχουμε "ελεύθερη βούληση". Όλα τα έθη λοιπόν, το καθένα ξεχωριστά κι όλα μαζί ή κατά ομάδες, δεν έχουν σταγόνα "ελεύθερης βούλησης". Αυτός είναι ένας ορισμός της βούλησης λοιπόν:είναι εκείνο που λείπει από όλες τις συνήθειες.
Ως ένθερμος θιασώτης μιας κοσμολογικής θεώρησης, που έχει ως θεμελιακή αρχή της την σχέση Δημιουργού-Δημιουργίας, Θεού-Κόσμου, και σεβόμενος αρκούντως τις διάφορες απόπειρες της φιλοσοφικής σκέψης να ορίσει, με αντιμαχόμενες πολλές φορές εκδοχές, το τι είναι βούληση, μόνον αποφατικά θα τολμούσα να εκφέρω κάποιον ορισμό. Δηλαδή, με το τι δεν είναι βούληση. Διότι θεωρώ, ότι η βούληση στον άνθρωπο "είναι εκ Θεού", όπως, και η ελευθερία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τι και ποιος μπορεί να περιορίσει εξωγενώς τη θέληση κάποιου ανθρώπου; Ίσως η λογική, ο φόβος, η αίσθηση μέτρου, το "μέσα" μας, αλλά κι αυτά, δεν ορίζουν τη βούληση, παρά μόνον την καθορίζουν, την προσαρμόζουν, την κάνουν ικανή να "ανανεώνεται", χάριν ακριβώς της "φυσικής ελευθερίας" της
τα γονιδια σου και οι επιδρασεις του περιβαλλοντος(ή αν θελεις η φυση ,το συμπαν ,μια ανωτερη δυναμη ,Θεος κλπ..) δεν σε αφηνουν ποτε να εχεις απολυτη ελευθερια στο ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.

.και αλλο τις θελεις και αλλο τι γινεται τελικα..καποιος μπορει να εχει την ελευθερια και το δικαιωμα να θελει να γινει αστροναυτης,ή ναπαει πισω στο χρονο ..αλλα η πραγματικοτητα να μην του το επιτρεψει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
τα γονιδια σου ... ,Θεος κλπ..) δεν σε αφηνουν ποτε να εχεις απολυτη ελευθερια στο ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.

.και αλλο τις θελεις και αλλο τι γινεται τελικα..καποιος μπορει να εχει την ελευθερια και το δικαιωμα να θελει να γινει αστροναυτης,ή ναπαει πισω στο χρονο ..αλλα η πραγματικοτητα να μην του το επιτρεψει..

Άγγελε, προσωπικά πιστεύω σ' έναν Θεό απόλυτα Δημοκράτη, κατά τον τύπο και τη δόξα του Ιησού Χριστού, που σ' αφήνει, όχι μόνον απόλυτα. αλλά και εξαναγκαστικά ελεύθερο να θέλεις ό,τι σου κατέβει στην κούτρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε, προσωπικά πιστεύω σ' έναν Θεό απόλυτα Δημοκράτη,

Αγνωσται αι βουλαι του Κυρίου..


Ειμαστε απιστευτα μικροι και τιποτενιοι για να μπορεσουμε να βαλουμε πολιτικη:worry: ταμπελα στον -πιθανο ,για να σκεφτομαστε ολα-Δημιουργο(ή Δημιουργο δυναμη αν θελεις γενικοτερα) του Συμπαντος..............:hmm::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αγνωσται αι βουλαι του Κυρίου..


Ειμαστε απιστευτα μικροι και τιποτενιοι για να μπορεσουμε να βαλουμε πολιτικη:worry: ταμπελα στον -πιθανο ,για να σκεφτομαστε ολα-Δημιουργο(ή Δημιουργο δυναμη αν θελεις γενικοτερα) του Συμπαντος..............:hmm::/:

Δεν νομίζω πως έχει αυτή την γνώμη Εκείνος, για τους ανθρώπους! Κι ούτε πλέον είναι "άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου", αφ' ης στιγμής ο ΙΧ αναστήθηκε, αδελφέ μου! Όμως, καλέ μου Άγγελε, θαρρώ πως κάποτε πρέπει να ξεδιαλύνεις "σε τι Θεό πιστεύεις": πχ, στο Θεό που φανέρωσε ο ΙΧ ή σε έναν Θεό-απρόσωπη δύναμη(πανθεϊστικά);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως έχει αυτή την γνώμη Εκείνος, για τους ανθρώπους! Κι ούτε πλέον είναι "άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου", αφ' ης στιγμής ο ΙΧ αναστήθηκε, αδελφέ μου! Όμως, καλέ μου Άγγελε, θαρρώ πως κάποτε πρέπει να ξεδιαλύνεις "σε τι Θεό πιστεύεις": πχ, στο Θεό που φανέρωσε ο ΙΧ ή σε έναν Θεό-απρόσωπη δύναμη(πανθεϊστικά);

εγω μιλαω για την υπερτατη δυναμη που εφτιαξε το συμπαν..το απλο πραγμα που ο περισσοτερος κοσμος λεει..οτι δεν ξερω για ανσστασεις κλπ..αλλα τοσο συμπαν απεραντο και θαυματουργο δεν μπορει να εγινε μονο του..

Το"Αγνωσται αι βουλαι του Κυριου" το λεει η αγια γραφη...και εννοει την απολυτη γνωση..κατι μαθαινουμε καθε φορα και ακομα περισσοτερα καταλαβαινουμε και δεν ξερουμε..

πειραζει να μην θελω να μπω στο καλουπι του δογματος που μου αναφερεις εσυ?
ετσι περιπου στενομυαλα μιλουσαν και οι Φαρισσαιοι στους ανθρωπους που πρωτοπιστευαν στον Χριστο...και αυτοι εγιναν μετα οι αρχη μιας καινουριας θρησκειας..

η αναγκη για Θεο ή θεους υπαρχει πολυ πριν και θα υπαρχει πολυ μετα απο την ανασταση του Χριστου..


Ο καθε ανθρωπος πιστευει ουσιαστικα στον δικο του Θεο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
εγω μιλαω για την υπερτατη δυναμη που εφτιαξε το συμπαν..το απλο πραγμα που ο περισσοτερος κοσμος λεει..οτι δεν ξερω για ανσστασεις κλπ..αλλα τοσο συμπαν απεραντο και θαυματουργο δεν μπορει να εγινε μονο του..

Το"Αγνωσται αι βουλαι του Κυριου" το λεει η αγια γραφη...και εννοει την απολυτη γνωση..κατι μαθαινουμε καθε φορα και ακομα περισσοτερα καταλαβαινουμε και δεν ξερουμε..

πειραζει να μην θελω να μπω στο καλουπι του δογματος που μου αναφερεις εσυ?
ετσι περιπου στενομυαλα μιλουσαν και οι Φαρισσαιοι στους ανθρωπους που πρωτοπιστευαν στον Χριστο...και αυτοι εγιναν μετα οι αρχη μιας καινουριας θρησκειας..

η αναγκη για Θεο ή θεους υπαρχει πολυ πριν και θα υπαρχει πολυ μετα απο την ανασταση του Χριστου..


Ο καθε ανθρωπος πιστευει ουσιαστικα στον δικο του Θεο...


-Χαίρομαι που με βλέπεις στενόμυαλο: ίσως εσύ να είσαι πιο φαρδύμυαλος! Αλλά για ποιο δόγμα σου ανέφερα;
-Αν για κάθε άνθρωπο υπάρχει κι ένας Θεός, τότε θα πρέπει οι ουρανοί να φράκαραν από τους θρόνους τους, φίλε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
-Χαίρομαι που με βλέπεις στενόμυαλο: ίσως εσύ να είσαι πιο φαρδύμυαλος! Αλλά για ποιο δόγμα σου ανέφερα;
-Αν για κάθε άνθρωπο υπάρχει κι ένας Θεός, τότε θα πρέπει οι ουρανοί να φράκαραν από τους θρόνους τους, φίλε μου!
με την δευτερη φραση που ειπες να μην σε πω στενομυαλο?συγνωμη ,με προκαλεις!
δεν υπαρχουν ουρανοι!μονο απειρο και αγνωστο ΣΥΜΠΑΝ....και παντα θα εχει χωρο για τον θεο που ο καθενας φανταζεται και επιθυμει στο μυαλο του..


"σε τι Θεό πιστεύεις": πχ, στο Θεό που φανέρωσε ο ΙΧ ή σε έναν Θεό-απρόσωπη δύναμη(πανθεϊστικά);
αυτα τα καλουπωματα συχαινομαι.. δεν ειμαι τσιμεντο να καλουπωθω!

ΣΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΙΣΤΕΥΩ!:mad:
και αμα λαχει κανω και μια καινουρια θρησκεια..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
με την δευτερη φραση που ειπες να μην σε πω στενομυαλο?συγνωμη ,με προκαλεις!
δεν υπαρχουν ουρανοι!μονο απειρο και αγνωστο ΣΥΜΠΑΝ....και παντα θα εχει χωρο για τον θεο που ο καθενας φανταζεται και επιθυμει στο μυαλο του..


αυτα τα καλουπωματα συχαινομαι.. δεν ειμαι τσιμεντο να καλουπωθω!

ΣΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΙΣΤΕΥΩ!:mad:
και αμα λαχει κανω και μια καινουρια θρησκεια..;)

-Έλα, γεια σου λεβέντη μου! Κάνε και εσύ έναν Θεό κατά τα γούστα σου! Ξεμείναμε βλέπεις, κι ο θείος Feuerbach θα μας μαλώσει από τον τάφο του!
-Και πότε είπα πως δεν είμαι στενόμυαλος, φίλε μου Άγγελε;
-Αλήθεια, δεν υπάρχουν ουρανοί; Τότε εκείνο το "ως εν ουρανώ και επί της γης";Ή δεν είπες ποτέ σου το "Πάτερ ημών...";
-Άγγελε, συγνώμη πρέπει να σου ζητήσω του λόγου μου, αν νομίζεις πως ¨διαολίζω"(προκαλώ)!

Υγ: Κατά τη γνώμη σου, Άγγελε, ο ΙΧ είναι, τουλάχιστον "μπετόν αρμέ";
Πάντως με τα γραφόμενα σου, τείνεις να αποδείξεις, πως υπάρχει "ελεύθερη βούληση", νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλήθεια, δεν υπάρχουν ουρανοί; Τότε εκείνο το "ως εν ουρανώ και επί της γης";Ή δεν είπες ποτέ σου το "Πάτερ ημών...";

αυτα τα λεγανε οταν νομισανε οτι το φεγγαρι και τα αστρα ειναι σημαδακια κολημενα στον ουρανο...επι της Γης?και επι του αρη?και ςπι της Σεληνης?...και οτσν βρουμε αλλη ζωη στο συμπαν τι θα πουμε?

η ουσια των Γραφών -και πολλων θρησκειων- ισως δεν καταργηται,,αλλα πολλα τυπικα θα αλλαξουν..κοινως μην παιρνεις τοις μετρητοις και κατα λεξει τις γραφες...σαν του αμερικανους που προσπαθουν να αποδειξουν :confused: οτι ο ανθρωπος γεννηθκε απο τον αδαμ και την Ευα και οχι με την εξελιξη του δαρβινου...

ετσι σκεφτονταν-επαναλαμβανω- και οι Φαρισσαιοι ,οταν ελεγε ο Χριστος οτι θα ξανακτησει τον ναο σε 3 ημερες..αυτος τους εδειχνε το φεγγαρι και αυτοι κοιτουσαν το δαχτυλο..

Η γνώση μας κάνει περήφανους, η σοφία, ταπεινούς.

εσυ το εβαλες απο κατω..το πιστευεις νομιζω?

Και πότε είπα πως δεν είμαι στενόμυαλος, φίλε μου Άγγελε;

α,νταξει τότε...αφου το λες εσυ..:whistle:


Πάντως με τα γραφόμενα σου, τείνεις να αποδείξεις, πως υπάρχει "ελεύθερη βούληση", νομίζω...

και εγω ειμαι παγιδευμενος σε καποια θεματα και αποψεις που ποτε δεν θα μπορεσω να ελευθερωθω,,οπως και ολοι οι ανθρωποι...
η βουληση παραγεται απο το πεπερασμενο ατελες ανθρωπινο μυαλο,του ατελους ειδους που λεγεται ανθρωπος,οποτε ειναι πεπερασμενη και η ιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σκέφτομαι ότι κάθε συμπεριφορά που λαμβάνει χώρα είναι το αποτέλεσμα ενός μοναδικού συνδυασμού εκατομμυρίων παραγόντων που αφορούν την προσωπική ιστορία του κάθε ανθρώπου (από τα γονίδιά του και το τι ώρα τον έβαζαν να κοιμηθεί οι γονείς του το βράδυ μέχρι τη θέση των αστεριών στον ουρανό την ώρα που γεννιόταν). Έτσι εκ των πραγμάτων δε θα μπορούσε να δράσει διαφορετικά.

Αυτά δεν μπορεί κανείς ν' αποδείξει ότι δεν ισχύουν, ούτε όμως ότι ισχύουν. Αποτελούν απλώς εύλογες υποθέσεις, όπως κι αυτά που λέω εγώ. Ο κάθε άνθρωπος αποφασίζει μέσα του, ποιο απ' αυτά ισχύει, ανάλογα με τα βιώματά του, αλλά πολύ φοβάμαι και από το τι τον βολεύει να πιστέψει. Αφού όμως κανείς μας δεν μπορεί να είναι σίγουρος αυτό που του φαίνεται σωστότερο, εάν προκύπτει από γνώση, ή από προσκόλληση, το ερώτημα θα παραμείνει για πάντα αναπάντητο.

Από αυτή την άποψη, αν π.χ. εσύ έχεις βιώσει δεκάδες δύσκολες καταστάσεις και όμως δεν το βάζεις κάτω ενώ εγώ φαινομενικά χωρίς κανένα λόγο βυθίζομαι στην κατάθλιψη, δεν μπορούμε να πούμε ότι εγώ επιλέγω να είμαι όπως είμαι αφού η συμπεριφορά που εκδηλώνω είναι αυτή που νομοτελειακά αναμένεται να εκδηλώσω αν λάβουμε υπόψη τον μοναδικό συνδυασμό παραγόντων για τον οποίο μίλησα πιο πάνω.

Αυτά θα μπορούσαν να ισχύουν, όπως περιέγραψα παραπάνω. Ωστόσο, εμένα δεν με πείθουν ιδιαίτερα. Ο λόγος γι' αυτό είναι πως δεν ήμουν πάντοτε αυτός που είμαι σήμερα, παρά το γεγονός ότι αναγνωρίζω μια δυναμική συνέχεια του εαυτού μου της παιδικής μου ηλικίας, μέχρι αυτόν τον γερο-παράξενο που γνωρίζετε σήμερα. Έχω εκδηλώσει τέτοιο διαφορετικό φάσμα συμπεριφορών και αντιδράσεων σε παρόμοιες καταστάσεις, ανά εποχές, πράγμα που με οδήγησε στη σύλληψη του Μεγάλου Χάους, όσον αφορά "τα κάτω", αφού για "τα πάνω" είχα αρχίσει να το κατανοώ πολύ νωρίτερα.

Πέρασα από φάσεις, που ξέρω πολύ καλά μέσα μου, ότι θα μπορούσα να επιλέξω να βυθιστώ στην κατάθλιψη, ήταν άλλωστε τόσο γλυκιά και παρηγορητική. Το ότι επέλεξα κάτι διαφορετικό, δεν μου φάνηκε ως η μόνη δυνατή επιλογή που είχα. Υπήρχαν τμήματα του εαυτού μου που ευχαρίστως θα βυθίζονταν στη λήθη των λωτοφάγων, μάλιστα με καλούσαν να κάνω κάτι τέτοιο. Υπήρξα τόσα πολλά και διαφορετικά πράγματα στη ζωή μου, που μόνο ως επιλογή μπορώ να βιώσω αυτό που είμαι σήμερα. Από την άλλη πλευρά, όπως προείπα, όλα αυτά μπορεί να είναι μια ψευδαίσθηση, ένα θέατρο του παραλόγου, όπου ενώ νομίζεις ότι επιλέγεις, στην ουσία κάνεις αυτό για το οποίο έχεις προκαθοριστεί. Ποιος είναι τότε ο λόγος να υποφέρουμε σε κάθε μας επιλογή; Γιατί οι επιλογές δεν γίνονται αυτοδικαίως, αφού έχουν προκαθοριστεί; Ποιος σαδιστής κατασκεύασε αυτό το μάταιο κοσμικό μελόδραμα;

Όπως και νά' χει, πρόκειται για μια ψευδαίσθηση, που δίνει νόημα στη ζωή μου, ειδάλλως θα είχα επιλέξει (ή θα είχα προκαθοριστεί; ) να εγκαταλείψω νωρίς τον άθλιο και πανέμορφο τούτο κόσμο...


Αυτό είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα άποψη. Σε μία ελαφρώς πιο φιλελεύθερη εκδοχή από αυτήν που παρέθεσα παραπάνω, φαντάζομαι ότι ο μοναδικός συνδυασμός παραγόντων που χαρακτηρίζει την προσωπική μας ιστορία χαράσσει μέσα μας κάποια υπερσύνολα πολύπλοκων και ενίοτε αυτιστικών αυτοματισμών τα οποία μπορούμε να ονομάσουμε ιδιοσυγκρασίες. Έτσι τα πλαίσια στα οποία κινούμαστε είναι πάνω κάτω προδιαγεγραμμένα αλλά ίσως έχουμε το περιθώριο να ελέγξουμε το αν και κατά πόσο θα εκμεταλλευτούμε το δυναμικό μας. Σαν να μας δίνεται η παλέτα, τα χρώματα, ο καμβάς και τα περιγράμματα ενός κοσμικού σχεδίου και εμείς να καλούμαστε να συμπληρώσουμε τα υπόλοιπα.

Εάν σκεφτεί κανείς ότι ο Κρόουλυ και άλλοι εσωτεριστές, αναφέρουν το Θείο Θέλημα, όλα αυτά δεν φαίνονται και τόσο παράλογα.

Γι' αυτό μπορεί μικροσκοπικά να νομίζω ότι έχω ελευθερία βούλησης, μπορώ να επιλέγω, μπορώ να επενεργώ στο περιβάλλον μα αν κάνω zoom out και σκεφτώ μακροσκοπικά δεν είμαι παρά ένα μικρό γρανάζι στη μηχανή του "Όλον".

Τα ζωντανά συστήματα δεν είναι μηχανές. Είναι διαδραστικά σύνολα, των οποίων τα υποσύνολα εμφανίζουν σε κάποιο βαθμό τις ιδιότητες των συνόλων στα οποία ανήκουν, γι' αυτό και δεν είναι σωστός ο παραλληλισμός με τα γρανάζια. Η κυριότερη διαφορά είναι ότι το υπερσύνολο είναι πολύ μεγαλύτερο από το άθροισμα των υποσυνόλων του. Το "Όλον" περιλαμβάνει, όπως πολύ σωστά είπες κι εσένα, όμως το επηρεάζεις, στον ίδιο βαθμό που σ' επηρεάζει εκείνο, όπως ασκείς κι εσύ στη Γη, την ίδια δύναμη βαρύτητας που ασκεί κι εκείνη σε σένα. Η διαφορά είναι ότι το Όλον είναι πολύ πιο ρευστό και χαοτικό από τη χωμάτινη μπάλα μας, έτσι μικρές διαφοροποιήσεις στις αρχικές συνθήκες, πχ μια δικής σου συμπεριφοράς, μπορούν να φέρουν μεγάλες διαφορές στην τελική έκβαση. Από την άλλη πλευρά, το Όλον επιδρά επάνω στον καθένα από εμάς, με τόση δύναμη, όση κι οι άπειρες χαοτικές ροές γεγονότων που το αποτελούν, σε σημείο να μας δίνεται η εντύπωση του προκαθορισμού.

Μια άλλη οπτική, εξίσου έγκυρη και πιθανή με αυτήν που παρουσίασες εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcarnival

Νεοφερμένος

Ο mindcarnival αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ποσες φορες σας εχει τυχει να κανετε ασυναισθητα κατι που δεν θελετε?? μικρες κινησεις ή λεξεις, ακομα και να πατε σε ενα μερος και μετα να συνειδητοποιησετε περπατωντας οτι δεν εχετε καμια δουλεια εκει κινησεις δηλαδη που κανατε ''μηχανικα'' αν λαβουμε υπ οψιν μας οτι αυτος ο μηχανισμος του ασυναισθητου πηγαζει απο εμας δεν ειναι μια περιπτωση που πρεπει να μας βαλει τουλαχιστον σε σκεψη οτι ισως δεν εχουμε ελεθερη βουληση οπως την αντιλαμβανομαστε? οτι ισως χωρις να το ξερουμε ακολουθουμε καποιους αγραφους κανονες?? ακομα και το λεγομενο ενσικτο δεν ειναι ενα απο αυτα? ποσες φορες εχουμε γυρισει το κεφαλι μας πισω λογω του οτι νομιζουμε πως μας κοιταζει καποιος και που να μας κοιταζε δεν σημαινει οτι πρεπει να γυρισουμε να τον δουμε αλλα εινια κατι που χωρις να το θελουμε μας τραβαει γεννιομαστε με καποιες πληροφοριες πανω στο DNA μας που δεν μπορουμε να τις αγνοησουμε δεν ειναι λιγο περιεργο..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η επιστήμη πάντως τείνει να δέχεται ότι το σύμπαν είναι χαοτικό, όχι αιτιοκρατικό. Σ' ένα χαοτικό σύστημα, δεν υπάρχει τρόπος να προβλεφθούν όλες οι εκβάσεις με ακρίβεια. Θα μπορούσαμε να πούμε λοιπόν, ότι εάν δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση, τότε υπάρχει απλά και μόνο τυχαιότητα. Πάντως ο απόλυτος προκαθορισμός για μένα είναι η λιγότερο πιθανή εξήγηση.

Αρχική Δημοσίευση από Mindcarnival:
ποσες φορες εχουμε γυρισει το κεφαλι μας πισω λογω του οτι νομιζουμε πως μας κοιταζει καποιος και που να μας κοιταζε δεν σημαινει οτι πρεπει να γυρισουμε να τον δουμε αλλα εινια κατι που χωρις να το θελουμε μας τραβαει

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος δέχεται σε κάθε χρονική στιγμή έναν τεράστιο όγκο πληροφορίας, την οποία επεξεργάζεται με τη χρήση υποσυνείδητων συστημάτων του, ενώ λιγότερο από ένα εκατομμυριοστό αυτής της επεξεργασίας γίνεται συνειδητά. Όταν νιώθεις ότι κάποιος σε κοιτάει, χωρίς να τον βλέπεις, αυτό μάλλον θα πρέπει να εξηγηθεί με αυτόν τον τρόπο, παρά με την παραδοχή κάποιου είδους προκαθορισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top