Γιατί δεν θυμόμαστε τίποτα απο πολύ μικρές ηλικίες;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί δεν θυμόμαστε τίποτα απο πολύ μικρές ηλικίες (κάτω απο 3 ετών);
Πολλές "εξηγήσεις" έχω ακούσει για το θέμα, κατά την κρίση του ερωτηθέντος, αλλά ποτέ δεν έχω διαβάσει κάποια τεκμηριωμένη επιστημονική εξήγηση...
Εσείς γνωρίζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ψαξε στην αναπτυξιακή και εξελικτική ψυχολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι σίγουρος, αλλά ένα (τουλάχιστον) από τα αίτια νομίζω είναι η ανανέωση των εγκεφαλικών κυττάρων στις μικρές ηλικίες.


Απ' την άλλη, τώρα θυμήθηκα πως τα εγκεφαλικά κύτταρα δεν "αναπληρώνονται". Δηλαδή έχεις κάποια με τη γέννησή σου κι αν σου καταστραφούν κάποια μετά δεν τα ανανεώνει ο οργανισμός σου.


Δεν ξέρω όμως αυτό αν γίνεται απ' την αρχή της ζωής σου ή από κάποια ηλικία και μετά. :hmm:




Παίζει να το μπερδεύω με τα εμβόλια: στις μικρές ηλικίες τα αντισώματα ανανεώνονται, οπότε χάνουν τη βιβλιοθήκη των εμβολίων και κάποια πρέπει να τα ξανακάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Απ' την άλλη, τώρα θυμήθηκα πως τα εγκεφαλικά κύτταρα δεν "αναπληρώνονται". Δηλαδή έχεις κάποια με τη γέννησή σου κι αν σου καταστραφούν κάποια μετά δεν τα ανανεώνει ο οργανισμός σου.

Ο εγκέφαλος από την στιγμή που δημιουργείται στο βρέφος και μετά την γέννησή του κάνει δισεκατομμύρια συνδέσεις μεταξύ των νευροαξόνων... από μία ηλικία και μετά (δυστυχώς μου διαφεύγει) οι συνδέσεις που δεν χρησιμοποιούνται τις καταστρέφει ο εγκέφαλος (ατροφούν και παύουν να λειτουργούν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Nα πω κάτι που σκέφτομαι χωρίς να γνωρίζω τίποτα περί του θέματος;

Πιστεύω οτι όταν είμαστε μικροί όλα είναι καινούρια για εμάς και τίποτα δεν μας κάνει εντύπωση, γιατί και το πιο εντυπωσιακό είναι απλά κάτι καινούριο.

Για παράδειγμα αν βρεθείς μπροστά σε ένα ατύχημα όταν είσαι 20 χρονών έχεις την ικανότητα να καταλάβεις οτι αυτό που βλέπεις μπροστά σου δεν είναι συνηθισμένο γιατί το κατεστημένο είναι να μην χτυπάει το αμάξι των πεζό, και σε συνδιασμό με τις εικόνες απο "αίμα και πανικό" που επίσης δεν είναι συνηθισμένο, θα σου μείνει στο μυαλό και θα το θυμάσαι.

Αν όμως βρεθείς μπροστά στο ίδιο ατύχημα όταν είσαι 2 χρονών, δεν θα σου κάνει εντύπωση, γιατί το οτι χτύπησε το αμάξι τον πεζό είναι κάτι καινούριο μπροστά στα μάτια σου, όπως καινούριο είναι και το καραβάκι που επιπλέει στη θάλασσα.

Πολλές φορές γίνεται ένα ατύχημα για παράδειγμα, και βλέπεις όλους τους μεγάλους και πανικοβάλονται ενώ τα μικρά είναι άνετα, ίσως λίγο τρομαγμένα που βλέπουν τη μητέρα τους να φωνάζει, αλλά με το ατύχημα είναι χαλαρά.

Ίσως κάνω λάθος, δεν ξέρω :P Είναι πολύ απλή εξήγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
suspiria ενα μερος της εξισωσης εχει να κανει και με αυτο που λες.(σι μπιλοου)

Ειμαι σιγουρος οτι καποιοι θα βρουν μια new age "εξηγηση" και γιαυτο (αν δεν εχουν ηδη βρει), αλλα αυτοι οι χαζοι τυφλοι επιστημονες που σπαταλανε το χρονο τους εχουν μια καλη ιδεα για το λογο που συμβαινει αυτο.

Οι περιοχες που φιλοξενουν τις ανωτερες λειτουργιες του εγκεφαλου ακομα αναπτυσσονται (ιπποκαμπος,κροταφικα κεντρα μνημης κλπ) και στο μεγαλυτερο ποσοστο εχουν ολοκληρωθει περιπου στα 8 χρονια. Γιαυτο και θυμομαστε ολο και περισσοτερα πραγματα μετα απο τις ηλικιες 5,6,7,8, κλπ.

Επισης εχει βρεθει οτι μνημες που συνδυαζονται με γεγονοτα που εχουν ιδιαιτερη σημασια για εμας, διατηρουνται καλυτερα σε μνημονικα κυκλωματα και τα θυμομαστε πιο πολυ καιρο και πιο καλα.

Ενας αλλος παραγοντας ειναι οτι η μνημη βοηθιεται παο τη χρηση της γλωσσας, και του γεγονοτος οτι ανακαλεις και συζητας κατι του παρελθοντος. Για τα παιδακια αυτο αρχιζει περιπου στα 2 χρονια , αλλα πολυ αραια και χωρις να καταγραφονται καλα ακομα. Αργοτερα ολο και καλυτερα.


ΥΓ: α και βρεθηκε (την τελευταια 5ετια νομιζω) οτι νευρικα κυτταρα ειναι δυνατον να αναγεννηθουν ακομα και σε ενηλικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
η πιθανότητα δλδ να υπάρχει συγκεκριμένη χωρητικότητα στον δίσκο και να είναι επανεγγράψιμος δεν παίζει ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως γεγονότα πολύ σημαντικά μπορεί και να τα θυμάσαι, ακόμα και σε πολύ μικρές ηλικίες. Πχ ο πατέρας μου θυμάται σκηνές με την μητέρα του που πέθανε όταν εκείνος δεν είχε καν κλείσει τα τρία του χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Από επιστημονικής πλευράς δεν γνωρίζω τιποτα.Πάντως και εγω θυμαμαι εικόνες κυρίως απο εκεινα τα χρονια και ελαχιστες "ολοκληρες σκηνες" .Και με ατομα που το χω συζητησει κι αυτοι θυμουνται καποια συγκεκριμενα στιγμιοτυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
@kajira & Bill

Μερικές φορές οι "μεγάλοι" μας περιγράφουν σκηνές που είχαμε ζήσει στα 3 μας χρόνια και εμείς τις πλάθουμε στο μυαλό μας και μετά νομίζουμε οτι τις θυμόμαστε.

Εμένα η μητέρα μου μου είχε πει οτι όταν ήμουν μικρή ήμουν μπροστά σε ένα ατύχημα, που ένα αυτοκίνητο χτύπησε ένα κοριτσάκι, και εγώ αυτή τη στιγμή έχω την εικόνα μέσα στο μυαλό μου, σα να τη θυμάμαι, αλλά είναι σίγουρο οτι δεν την θυμάμαι, γιατί η μητέρα μου λέει οτι εγώ δεν είχα δώσει καν σημασία και έκλαιγα για το καπέλο που μου είχε πάρει ο αέρας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω παλι απο το δημοτικο δεν θυμαμε σχεδων τπτ, για μικροτερες ηλικιες δεν το συζυταμε καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
@kajira & Bill

Μερικές φορές οι "μεγάλοι" μας περιγράφουν σκηνές που είχαμε ζήσει στα 3 μας χρόνια και εμείς τις πλάθουμε στο μυαλό μας και μετά νομίζουμε οτι τις θυμόμαστε.

Όντως ειναι κι αυτη μια εκδοχη.Αν και μερικα πραγματα τα θυμαμαι σα να τα χω βιωσει και χωρις να μου τα χουν περιγραψει αλλοι..Δε βαριεσαι,ποτε δε θα μαθω την αληθεια.:P

Εμένα η μητέρα μου μου είχε πει οτι όταν ήμουν μικρή ήμουν μπροστά σε ένα ατύχημα, που ένα αυτοκίνητο χτύπησε ένα κοριτσάκι, και εγώ αυτή τη στιγμή έχω την εικόνα μέσα στο μυαλό μου, σα να τη θυμάμαι, αλλά είναι σίγουρο οτι δεν την θυμάμαι, γιατί η μητέρα μου λέει οτι εγώ δεν είχα δώσει καν σημασία και έκλαιγα για το καπέλο που μου είχε πάρει ο αέρας :P

:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
η πιθανότητα δλδ να υπάρχει συγκεκριμένη χωρητικότητα στον δίσκο και να είναι επανεγγράψιμος δεν παίζει ε? :P
Μα παιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Όντως ειναι κι αυτη μια εκδοχη.Αν και μερικα πραγματα τα θυμαμαι σα να τα χω βιωσει και χωρις να μου τα χουν περιγραψει αλλοι..Δε βαριεσαι,ποτε δε θα μαθω την αληθεια.:P

Δεν είναι απαραίτητο να σου περιγράψουν ακριβώς τη σκηνή. Μπορεί απλά να το αναφέρουν και να δημιουργήσεις εσύ ό,τι θέλεις και να το καταχωρήσεις σαν γεγονός (υποθέτω πάντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μερικές φορές οι "μεγάλοι" μας περιγράφουν σκηνές που είχαμε ζήσει στα 3 μας χρόνια και εμείς τις πλάθουμε στο μυαλό μας και μετά νομίζουμε οτι τις θυμόμαστε.


Θα συμφωνήσω μ'αυτό. Αλλά μερικές φορές νιώθω πως βλέπω εικόνες "θολές", αναμνήσεις από πολύ μικρές ηλικίες και αναρωτιέμαι μήπως απλά τα έχω δει κάποτε στα όνειρά μου κι έχουν μείνει σαν αναμνήσεις. Η προσωπική μου άποψη, χωρίς να γνωρίζω κάτι επιστημονικό πάνω στο θέμα, είναι ότι ο εγκέφαλος τα συγκρατεί όλα από τη στιγμή που γεννιόμαστε, αλλά πολλά περνάν στο υποσυνείδητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μ'αυτό. Αλλά μερικές φορές νιώθω πως βλέπω εικόνες "θολές", αναμνήσεις από πολύ μικρές ηλικίες και αναρωτιέμαι μήπως απλά τα έχω δει κάποτε στα όνειρά μου κι έχουν μείνει σαν αναμνήσεις. Η προσωπική μου άποψη, χωρίς να γνωρίζω κάτι επιστημονικό πάνω στο θέμα, είναι ότι ο εγκέφαλος τα συγκρατεί όλα από τη στιγμή που γεννιόμαστε, αλλά πολλά περνάν στο υποσυνείδητο.

Νομίζω οι "θολές εικόνες" που ανέφερες ανήκουν εξ' ολοκλήρου στο υποσυνείδητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top