• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Διατροφικές διαταραχές

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αμφιβάλλω πως τρως πολύ, άσχετα πως σου φαίνεται εσένα, αλλά: Έχεις κάνει εξετάσεις για θυρεοειδικές ορμόνες; Υποθέτοντας πως δεν υπάρχει κάποια πάθηση, η πολύ ποσότητα φαγητου δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχτική, πέρα από αυτές που ανεβάζουν χοληστερίνη/τριγλυκερίδια (σε τέτοια ηλικία δεν είναι θέμα) ή σχετίζονται με διαβήτη (ζάχαρη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αμφιβάλλω πως τρως πολύ, άσχετα πως σου φαίνεται εσένα, αλλά: Έχεις κάνει εξετάσεις για θυρεοειδικές ορμόνες; Υποθέτοντας πως δεν υπάρχει κάποια πάθηση, η πολύ ποσότητα φαγητου δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχτική, πέρα από αυτές που ανεβάζουν χοληστερίνη/τριγλυκερίδια (σε τέτοια ηλικία δεν είναι θέμα) ή σχετίζονται με διαβήτη (ζάχαρη).


Eχω κανει εξετασεις,δεν εχω τιποτα:hmm:
Παντως οντως τρωω παρα πολυ αφου μου το λενε ακομα και οι γυρω μου που συνηθως-ξερεις μαμαδες κι αυτα- με μπουκωνουν.
Και αμα ηταν οκει να τρωω τοσο γιατι αφου φαω νιωθω τοσο χαλια και μου ερχεται να ξερασω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Υπαρχει ενα προβλημα...
Η κολλητη μου, κατα τη διαρκεια των πανελληνιων,πηρε καμποσα κιλακια (γυρω στα 15) και τωρα προσπαθει να τα χασει. Το θεμα ειναι πως δεν ακολουθει καποια συγκεκριμενη διαιτα και ουτε γυμναζεται (δεν εχει την δυνατοτητα). Ουσιαστικα, προσπαθει να τρωει λιγο. Μονο που αυτο δεν ειναι φυσιολογικο, καταπονει τον εαυτο της με το να μην τρωει ολη τη μερα ενω το βραδυ λυγιζει και τρωει ο,τι βρει. Υστερα, νιωθει τυψεις και κανει εμετο.Θελοντας να την βοηθησω, της ειχα πει καθε φορα που νιωθει πως θελει να κανει εμετο να με περνει τηλ και να το συζηταμε ωσπου να περασουν οι τυψεις της.Αυτο ομως φαινεται οτι δεν πιανει (δεν με πηρε ουτε μια φορα τηλ). Τι μπορω να κανω για να την βοηθησω? Νιωθει πολυ απογοητευμενη με τον εαυτο της και ειναι πολυ ανασφαλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Υπαρχει ενα προβλημα...
Η κολλητη μου, κατα τη διαρκεια των πανελληνιων,πηρε καμποσα κιλακια (γυρω στα 15) και τωρα προσπαθει να τα χασει. Το θεμα ειναι πως δεν ακολουθει καποια συγκεκριμενη διαιτα και ουτε γυμναζεται (δεν εχει την δυνατοτητα). Ουσιαστικα, προσπαθει να τρωει λιγο. Μονο που αυτο δεν ειναι φυσιολογικο, καταπονει τον εαυτο της με το να μην τρωει ολη τη μερα ενω το βραδυ λυγιζει και τρωει ο,τι βρει. Υστερα, νιωθει τυψεις και κανει εμετο.Θελοντας να την βοηθησω, της ειχα πει καθε φορα που νιωθει πως θελει να κανει εμετο να με περνει τηλ και να το συζηταμε ωσπου να περασουν οι τυψεις της.Αυτο ομως φαινεται οτι δεν πιανει (δεν με πηρε ουτε μια φορα τηλ). Τι μπορω να κανω για να την βοηθησω? Νιωθει πολυ απογοητευμενη με τον εαυτο της και ειναι πολυ ανασφαλης...

Aυτά τα προβλήματα, όσο και να τη βοηθάς εσύ και οι κοντινοί της άνθρωποι, δεν πρόκειται να εξαφανιστούν για πάντα, αν δεν μιλήσει με ειδικό. Και προτείνω να το κάνει σύντομα. Ακόμα και αν κόψει τις κακές συνήθειες, πάντα αυτό το πράμα θα την τρώει μέσα της. έχω περάσει παρόμοια εμπειρία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Υπαρχει ενα προβλημα...
Η κολλητη μου, κατα τη διαρκεια των πανελληνιων,πηρε καμποσα κιλακια (γυρω στα 15) και τωρα προσπαθει να τα χασει. Το θεμα ειναι πως δεν ακολουθει καποια συγκεκριμενη διαιτα και ουτε γυμναζεται (δεν εχει την δυνατοτητα). Ουσιαστικα, προσπαθει να τρωει λιγο. Μονο που αυτο δεν ειναι φυσιολογικο, καταπονει τον εαυτο της με το να μην τρωει ολη τη μερα ενω το βραδυ λυγιζει και τρωει ο,τι βρει. Υστερα, νιωθει τυψεις και κανει εμετο.Θελοντας να την βοηθησω, της ειχα πει καθε φορα που νιωθει πως θελει να κανει εμετο να με περνει τηλ και να το συζηταμε ωσπου να περασουν οι τυψεις της.Αυτο ομως φαινεται οτι δεν πιανει (δεν με πηρε ουτε μια φορα τηλ). Τι μπορω να κανω για να την βοηθησω? Νιωθει πολυ απογοητευμενη με τον εαυτο της και ειναι πολυ ανασφαλης...
Πρέπει να αποδεχτεί πως τα κιλά δεν χάνονται σε μία μέρα, να αποδεχτεί τον εαυτό της και να έχει υπομονή για το τελικό αποτέλεσμα. Το "μικρά γεύματα", εξαρτάται με το πόσο έτρωγε πριν,να τρώει ανά τακτά διαστήματα,να παίρνει τα απαραίτητα συστατικά, και πολύ νερό. Όσον αφορά τη γυμναστική, περπάτημα ή κολύμπι, απλά. Πηγαίνετε παρέα,παρακίνησέ την, γιατί αν έχει εμμονή με το να χάσει τα κιλά, ίσως με τον καιρό αρχίσει να κλείνεται σκεπτόμενη μόνο αυτό. Το βραδινό "πάρτυ"-φαί είναι μόνο στο μυαλό μας,κι εγώ μπορεί να πώ πως θέλω να φάω 10 πίτσες, αλλά βολεύομαι με το νερό και το βραδινό και με παίρνει ο ύπνος. Αν όλη μέρα σκέφτεται μόνο το πως θα χάσει τα κιλά, όλη μέρα θα ασχολείται με αυτό και θα έχει στο νού της το φαί-επομένως πρέπει να βρεί δραστηριότητες να ξεχνιέται,αλλά και για να κάνει κάτι δημιουργικό. Με τους εμετούς κακό στον εαυτό της θα κάνει, γιατί θα αφυδατώνεται. Για την ιστορία και εγώ μετά της πανελλήνιες είπα σιγά σιγά θα χάσω τα κιλά της εφηβείας και των πανελληνίων, έχασα περίπου 20, τώρα που το σκέφτομαι είχα τρελή μανία να τα χάσω εδώ και τώρα, αλλά προφανώς δεν είχα κάτι καλύτερο να ασχοληθώ. Τώρα που διατηρώ το βάρος με αυξομειώσεις 2-3 κιλών εδώ και ένα χρόνο, δεν ασχολούμαι με το θέμα. Υπομονή θέλει αυτό το θέμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ που απαντησατε :) Προσπαθει να απασπα την προσοχη της απο το φαγητο με το να ειναι συνεχεια εξω... π.χ. παει για ψωνια, παει παραλια, βολτες κλπ χωρις να τρωει τιποτα. Φυσικο δεν ειναι το βρδυ που γυρναει σπιτι να πειναει? Ε, εκει του δινει και καταλαβαινει... και, θεωρωντας πως εχει χαλασει την προσπαθεια της, κανει εμετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δεν προκαλείται μόνο αφυδάτωση.. Αν συνεχίσει για πολυ, θα εχει πρόβλημα με τα δόντια της, με τα εσωτερικά της οργανα, τα μαλλιά της, θα εχει πρήξιμο στο πρόσωπο... Προσπάθησε να τη βοηθήσεις και να της εξηγήσεις οτι μπορει να πιστεύει πως αν χάσει βάρος θα γίνουν ολα καλυτερα, αλλα δεν ειναι έτσι. Το πρόβλημα ειναι μεσα της, οσο βάρος κι αν χάσει, αν δεν αγαπήσει τον εαυτό της δεν θα αλλάξει τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ που απαντησατε :) Προσπαθει να απασπα την προσοχη της απο το φαγητο με το να ειναι συνεχεια εξω... π.χ. παει για ψωνια, παει παραλια, βολτες κλπ χωρις να τρωει τιποτα. Φυσικο δεν ειναι το βρδυ που γυρναει σπιτι να πειναει? Ε, εκει του δινει και καταλαβαινει... και, θεωρωντας πως εχει χαλασει την προσπαθεια της, κανει εμετο...
Χωρίς φαί η μηχανή του οργανισμού δεν γεμίζει. Πρέπει να βρεί δραστηριότητες που να γεμίζουν τη ψυχή της, εντός και εκτός φαγητού. Αν δεν καλλιεργήσει αυτό στο μυαλό της, δυστυχώς θα αποτύχει στο σκοπό της, δηλαδή να χάσει κιλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Το ότι με το που σταματήσει όλα αυτά τα ακραία είναι εγγυημένο ότι θα πάρει πίσω όλα τα κιλά που έχασε και κάποια παραπάνω της το έχετε πει;

Δε γίνεται να χάσεις 15 κιλά σε 1 μήνα όταν τα πήρες μέσα σε 1 χρόνο. Ο οργανισμός μας έχει μηχανισμούς για να εξισορροπεί οποιαδήποτε αλλαγή πάει να γίνει στο σώμα μας, όταν πιστεύει ότι αυτό είναι ενάντια στην επιβίωσή του και το απότομο χάσιμο βάρους είναι μία τέτοια αλλαγή.

Η καλύτερη λύση που έχετε να της προτείνετε είναι να το γυρίσει σε μια ισορροπημένη διατροφή για μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να φτάσει στα κιλά που επιθυμεί. Για να το κάνει αυτό πρέπει να ασχοληθεί με βασικά θέματα διατροφής, ώστε να καταλάβει πώς λειτουργεί ο οργανισμός σε γενικές γραμμές, ποια φαγητά τη χορταίνουν, ποια την παχαίνουν και τα σχετικά. Η εμμονή με το χάσιμο κιλών μόνο αρνητικές συνέπειες μπορεί να έχει. Για ψυχολογική υποστήριξη μπορείτε να κάνετε και οι φίλες της την ίδια ή παρόμοια διατροφή, μόνο καλό θα σας κάνει.

Η επόμενη λύση, αν τα παραπάνω της φαίνονται δύσκολα ή περίεργα είναι να πάει σε μια διατροφολόγο ώστε να θέσουν μαζί έναν στόχο και να της βγάλει ένα κατάλληλο πρόγραμμα διατροφής ώστε να τον πετύχει. Έτσι θα έχει και κάποια ψυχολογική ώθηση (η βοήθεια του ειδικού).

Τέλος αν δε λογικευτεί σύντομα μάλλον θα χρειαστεί η συνδρομή κάποιου πιο ειδικού, αφού η ανορεξία πολύ συχνά οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες.

Αυτά από μένα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky95

Νεοφερμένος

Η Vicky95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ. Αυτο.Κουραστηκα να μετραω θερμιδες, να τρώω αρρωστημενα, Κουράστηκα να ξερναω, Κουράστηκα να μην μπορω να με ελέγχω, να θέλω να σταματήσω κ να μη μπορω. Κουράστηκα να λέω 'ηταν η τελευταια φορα' και να υποκυπτω παλι.. Και ΣΙΧΑΘΗΚΑ το εαυτό μου, τα ψέματα μου,τις υποσχέσεις που δεν τηρω. Σιχαθηκα να μου λένε να μην αδυνατησω άλλο και να απανταω πως ναι δεν θέλω να χάσω άλλα κιλα λες και είναι στο χερι μου.Σιχαθηκα τη ζυγαρια και τα νούμερα της, σιχαθηκα να κλαίω. Και ΞΕΧΑΣΑ ποσο απλα ηταν όλα πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Θες να μας δώσεις λίγα παραπάνω στοιχεία; Ας πούμε τι εννοείς τρως αρρωστημένα; Πόσα κιλά είσαι και με τι ύψος; Τη βουλιμία την έχεις διαγνώσει μόνη σου ή παρέα με κάποιον ειδικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Θες να μας δώσεις λίγα παραπάνω στοιχεία; Ας πούμε τι εννοείς τρως αρρωστημένα; Πόσα κιλά είσαι και με τι ύψος; Τη βουλιμία την έχεις διαγνώσει μόνη σου ή παρέα με κάποιον ειδικό;

Δεν καταλαβαίνω γιατι χρειάζεται να μας πει το ύψος της και τα κιλά της... Για να της πουμε οτι ειναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να αδυνατισει αλλο; Πρωτον, νομιζεις πως έτςι θα διορθωθούν ολα; Και δεύτερον, όσα κιλά και να ζυγίζει, αυτο που κανει δεν ειναι σωστό. Οποτε, ειναι λιγο άτοπο αυτο που ρωτας. Επισης, ακομα και αν δεν εχει παει σε ειδικό, φαίνεται οτι αυτα που κανει δεν ειναι φυσιολογικά..

Εγω προτείνω να μιλήσεις σε κάποιον, σε κάποιον ειδικό. Καλές οι συμβουλές απο φίλους και την οικογένεια, αλλα συνηθως δεν αρκεί μόνο αυτο γιατι δεν μπορούν να σε καταλάβουν πλήρως και θα σου λενε πράματα του τυπου "μα εισαι ήδη αδύνατη, δεν χρειάζεται να το κανεις αυτο", ενώ συνηθως ο λόγος πίσω απο τέτοια προβλήματα ειναι ψυχολογικός και οχι η ανάγκη για αδυνατισμα. Ειναι δυσκολο αυτο που σου συμβαίνει, αλλα μην το αφήσεις να σε καταστρέψει. Φανταζομαι ξέρεις οτι μπορεί να προκαλέσεις πολλά προβλήματα στον εαυτό σου αν συνεχίσεις έτσι, απο προβλήματα στα δόντια μέχρι και στα μαλλιά σου. Ναι, θα σου ειναι δυσκολο στην αρχή να κοψεις αυτές τις συνήθειες αλλα πραγματικά αξίζει να προσπαθήσεις και στο τέλος θα δεις οτι αξιζε. Αλλιώς θα το κουβαλάς για πάντα μεσα σου. Μιλα σε κάποιον ειδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αφού δεν θες να χάσεις άλλα κιλά τότε γιατί καταφεύγεις στην βουλιμία; Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό, μπορεις να πας σε εναν διατροφολόγο, να σου δώσει μια διατροφή και να την ξεκινήσεις. Η βουλιμία δεν είναι λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατι χρειάζεται να μας πει το ύψος της και τα κιλά της... Για να της πουμε οτι ειναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να αδυνατισει αλλο; Πρωτον, νομιζεις πως έτςι θα διορθωθούν ολα; Και δεύτερον, όσα κιλά και να ζυγίζει, αυτο που κανει δεν ειναι σωστό. Οποτε, ειναι λιγο άτοπο αυτο που ρωτας. Επισης, ακομα και αν δεν εχει παει σε ειδικό, φαίνεται οτι αυτα που κανει δεν ειναι φυσιολογικά..

Ρωτάω γιατί υπάρχει κόσμος που μπερδεύει τη Βουλιμία με τη Νευρική ανορεξία. Και όταν ακούω για κόλλημα με θερμίδες, ζυγαριές και εμετούς το μυαλό μου πάει στο 2ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αφού δεν θες να χάσεις άλλα κιλά τότε γιατί καταφεύγεις στην βουλιμία; Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό, μπορεις να πας σε εναν διατροφολόγο, να σου δώσει μια διατροφή και να την ξεκινήσεις. Η βουλιμία δεν είναι λύση.


Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο περισσότερος κόσμος ειναι οτι τα άτομα που παρουσιάζουν τέτοιες διαταραχές δεν το κανουν επειδή θέλουν να χάσουν κιλά, αλλα επειδή υπάρχουν ψυχολογικά προβλήματα απο κάτω που τους ωθούν στο να χάσουν βάρος και με τετοιο τροπο. Ακομα και αδύνατα άτομα μπορούν να παρουσιάσουν ανορεξία και βουλιμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο περισσότερος κόσμος ειναι οτι τα άτομα που παρουσιάζουν τέτοιες διαταραχές δεν το κανουν επειδή θέλουν να χάσουν κιλά, αλλα επειδή υπάρχουν ψυχολογικά προβλήματα απο κάτω που τους ωθούν στο να χάσουν βάρος και με τετοιο τροπο. Ακομα και αδύνατα άτομα μπορούν να παρουσιάσουν ανορεξία και βουλιμία.

Δεν ειπα το αντιθετο, απλώς έγραψα αυτο που πιστεύω. Εφόσον τότε η αιτία είναι θα ψυχολογικά προβλήματα δεν μένει παρά να πάνε σε κάποιο ψυχολόγο/ψυχίατρο. Μονος αυτος θα μπορει να βρει κάποια λυση για να απαλλαγεί και να είναι ξανά όπως ήταν και πριν την πίεση των ψυχολογικών προβλημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky95

Νεοφερμένος

Η Vicky95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ειμαι 1.80 και 57 κιλα. εχω επισκεφτει διατροφολογο τους τελευταιους 6 μηνες, για ανορεξικες τασεις μιλησε. απλα το τελυταιο διμηνο αρχισα να τρωω μεχρι να ποναω αυτο εννοω αρρωστημενα και μετα εμετος και φοβος να μη παχυνω πολυ. Πρεπει να το καταλαβαν και οι γονεις μου γιατι ενω ειχαν χαρει στην αρχη που με εβλεπαν να τρωω καταλαβαν οτι κατι δεν παει καλα. επικοινωνησαν παλι με το γιατρο και ακουσα τη λεξη βουλιμια. μου εκλεισαν ραντεβου. απλα θελω να τελειωσει ολο αυτο. να βγει απο το μυαλο μου.δεν μπορω αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αφου το θελεις, θα γινει...
Τα πραματα τα κανουμε εμεις τραγικα, ειναι ολα στο μυαλο μας!
Να ακολουθησεις την καρδια σου που δινει τελος και τις συμβουλες του γιατρου!
Εισαι πολυ τυχερη που εχεις πλαι σου τους γονεις σου!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Να ηρεμήσεις! Δε νομίζω πως χρειάζεσαι διατροφολόγο. Έναν καλό ψυχολόγο χρειάζεσαι, να βγάλεις αυτά που έχεις μέσα σου, να ξεκουραστείς, να χαλαρώσεις... Την εμμονή αυτή δεν μπορεί να στη "γιατρέψει" ο διατροφολόγος. Αλλά ένας ειδικός ψυχικής υγείας μπορεί ενδεχομένως να σε καθοδηγήσει για να βρεις τον δρόμο συμφιλίωσης με τον εαυτό σου. :) Σου εύχομαι καλή επιτυχία κι ελπίζω να βρεις γρήγορα τον εαυτό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top