Βιβλία για τα κοινωνικά πρότυπα των Ελλήνων στα χρόνια της κρίσης και πριν;

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Hello από εμένα,

όντας μηχανικός, έτυχε να κάνω μία εργασία για τη σχολή μου ανθρωπιστικού και λογοτεχνικού περιεχομένου. Σε αντίθεση με το μηχανικό τρόπο με τον οποίο έχω μάθει να λειτουργώ, μου παρουσίασε μία άλλη οπτική σε κάποαι βασικά θέμα της ζωης.

Θα ήθελά να το συνεχίσω αυτό αλλα δεν βρίσκω ελληνικά άρθρα στα οποία να μπορώ να βρώ κριτικές για τα βιβλία που θα ήθελά να διαβάσω. Το μόνο που βρήκα είναι στο Public ένα bestseller ranking αλλά δεν μου άρεσε.

Οπότε βρίσκομαι στο έλεος σας, μερική που είστε πιο ψαγμένοι/ψαγμένες με αυτά, θα μπορούσατε να μου αναφέρεται μερικά έτσι καλά και "βασικά" βιβλιαράκια σε αυτόν τον τομέα; Θα ήθελα να δω κάποια πράγματα για κοινωνικά πρότυπα; Κάτι σαν το Rich dad-Poor dad του Κιγιοσάκι για την ελληνική κοινωνία.. Υπάρχει κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Οπότε βρίσκομαι στο έλεος σας, μερική που είστε πιο ψαγμένοι/ψαγμένες με αυτά, θα μπορούσατε να μου αναφέρεται μερικά έτσι καλά και "βασικά" βιβλιαράκια σε αυτόν τον τομέα; Θα ήθελα να δω κάποια πράγματα για κοινωνικά πρότυπα; Κάτι σαν το Rich dad-Poor dad του Κιγιοσάκι για την ελληνική κοινωνία.. Υπάρχει κάτι τέτοιο;

Όταν λες σε αυτον τον τομεα, εννοεις τον τομεα της Προσωπικης Αναπτυξης; Διοτι ο Κιγιοσακι εκει εντασσεται. Η προσωπικη αναπτυξη ειναι στα σπαργανα στην Ελλάδα, οποτε το να βρεις κατι αναλογο με το μοντελο του Κιγιοσακι ειναι ονειρο θερινης νυχτος. Η ελληνικη βιβλιογραφια σε αυτον τον τομεα ειναι σχεδον ανυπαρκτη, μονο μεταφρασεις.

Παντως αν επρεπε να φανταστω ενα αντιστοιχο μοντελο στα ελληνικα θα ελεγα: : Ανεργος, Δημοσιος Υπαλληλος, Ιδιωτικος Υπαλληλος, Ελευθερος Επαγγελματιας/Μικροεπιχειρηματιας, Μεταναστευσας. Το Επιχειρηματιας ειναι μηδαμινο ποσοστο και για το Επενδυτης ουτε λογος, οποτε δεν ξερω αν θα επρεπε να μπουν στο μοντελο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Γειά σου libre ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι σε γενικές γραμμές με ενδιαφέρει οτιδήποτε κοντινό σε αυτό του Κιγιοσάκι. Όχι απαραίτητα να είναι αυτοβελτίωσης, αλλα να μιλα για κοινωνικά πρότυπα.

Ας πούμε νομίζω ένα υποψήφιο είναι το "Μεγαλώνοντας μέσα στην ελληνική οικογένεια" του Ματθαίου Γιωσαφάτ.

Κάτι σχετικό με κοινωνικά πρότυπα στην ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top