Τι κράτος θέλω τελικά

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Δεν βλέπω κανένα επιχείρημα, είτε λογικό είτε ηθικό.

Υπάρχει η ιστορική γνώση, η ανθρωπολογική έρευνα, όσο και παρεμφερή συμπεράσματα της εφαρμοσμένης ανθρωπολογίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Δεν εχουν κανενα νοημα τα arguments στην περιπτωση σου και θα σου πω γιατι. Αν ειχα καταλαβει απο την αρχη ποσο σοβαρα εχεις παρει το θεμα της ακρατικης κοινωνιας, δεν θα εμπαινα καν σε αυτην την συζητηση, γιατι το θεωρω ουτοπια κι επομενως χασιμο χρονου. Πιστευα απλα οτι εισαι ενθουσιασμενος απο αυτα που διαβαζεις και οτι με τη συζητηση θα δεις την αδυναμια της εφαρμογης του συστηματος.

Οταν παρακολουθησει καποιος ολα τα μυνηματα σου, πραγμα το οποιο εκανα κατα καιρους, καταληγει στο συμπερασμα οτι εισαι ενα αρκετα ευφυες ατομο και πολυ ψαγμενο. Αυτο ερχεται σε μεγαλη αντιθεση με το γεγονος του να μην μπορεις να καταλαβεις εντελως απλα πραγματα, οπως τα κατωθι:

-Με ποιους θα εφαρμοσεις αυτη τη θεωρια, με το 61% που στηριζε Τσιπρα για να «στριμωξει» τους ευρωπαιους; Με αυτους που χορευαν στο Συνταγμα; Αυτος ο λαος ζει στην κοσμαρα του κι εσυ ο ιδιος αποκαλεσες τους 8 στους 10 Ελληνες ηλιθιους. Και τα στατιστικα IQ δεν τον κολακευουν.
-Ποια ειναι η διαδικασια εφαρμογης αυτου του συστηματος; Πώς οι προτασεις του χαρτιου γινονται πραγματικοτητα: Τι πλανο θα ακολουθηθει και ποιος θα πει στο κρατος «δινε του»; Η Ελλαδα εχει οπισθοδρομικο λαο που δεν εχει καταφερει ακομα να ξεφορτωθει τους παπαδες κι εσυ μας μιλας για ακρατικη κοινωνια που χρειαζεται ωριμοτητα και τεραστιο αισθημα ευθυνης;

Εισαι αρκετα εξυπνος για να καταλαβεις οτι αυτα δεν γινονται στην Ελλαδα κι εδω το προβλημα αρχιζει και σοβαρευει. Διοτι γινεται προφανες οτι η θεωρια που ασπαζεσαι δεν ειναι θεμα ελευθερης επιλογης, αλλά ψυχολογικος μηχανισμος επιβιωσης. Εισαι ενα ατομο που καταλαβαινει πολλα και δεν συμβιβαζεται, αλλά ειναι εγκλωβισμενο σε ενα περιβαλλον περιρρεουσας αποβλακωσης και υποφερει, οποτε η ακρατικη κοινωνια ειναι το καταφυγιο του, το ονειρο που του επιτρεπει να ξεφευγει. Εχεις γαντζωθει σε αυτο το ονειρο σε σημειο που να φτασεις σε αρνηση της πραγματικοτητας, δηλαδη να νομιζεις οτι αυτοι που αποκαλεις ηλιθιους θα ξυπνησουν και θα βρουν το κουραγιο να πεταξουν περα ενα συστημα που τους βολευει για να μπουν σε αγνωστα νερα.

Δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτεις λογικο επιχειρημα, γιατι αυτο θα σημαινε την καταρριψη του καταφυγιου σου, δηλ. την πληρη συνειδητοποιηση οτι θα περασεις το υπολοιπο της ζωης σου σε αυτο το ανυποφορο ελληνικο περιβαλλον. Για μενα, γεννηθηκες σε λαθος χωρα. Ειτε καντην για εξω, ειτε ανεβα στην κοινωνικη σκακιερα να απαλλαγεις απο την πλεμπα και να ζεις με τους λιγους που μπορουν να σε καταλαβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Με ποιους θα εφαρμοσεις αυτη τη θεωρια, με το 61% που στηριζε Τσιπρα για να «στριμωξει» τους ευρωπαιους;
Το 61% δεν "στήριζε Τσίπρα για να στριμώξει τους Ευρωπαίους", το 61% ψήφισε ΟΧΙ στις προτάσεις ΕΕ-ΔΝΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πέρασαν κάμποσοι μήνες βέβαια μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε αυτό *γκουχ* απαξίωση του ΚΚΕ *γκουχ*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
-Με ποιους θα εφαρμοσεις αυτη τη θεωρια, με το 61% που στηριζε Τσιπρα για να «στριμωξει» τους ευρωπαιους; Με αυτους που χορευαν στο Συνταγμα; Αυτος ο λαος ζει στην κοσμαρα του κι εσυ ο ιδιος αποκαλεσες τους 8 στους 10 Ελληνες ηλιθιους. Και τα στατιστικα IQ δεν τον κολακευουν.
-Ποια ειναι η διαδικασια εφαρμογης αυτου του συστηματος; Πώς οι προτασεις του χαρτιου γινονται πραγματικοτητα: Τι πλανο θα ακολουθηθει και ποιος θα πει στο κρατος «δινε του»; Η Ελλαδα εχει οπισθοδρομικο λαο που δεν εχει καταφερει ακομα να ξεφορτωθει τους παπαδες κι εσυ μας μιλας για ακρατικη κοινωνια που χρειαζεται ωριμοτητα και τεραστιο αισθημα ευθυνης;

Αυτό κατάλαβες τόσο καιρό που μιλάμε? Ότι πιστεύω πως η Ελλάδα πρόκειται να γίνει μια ακρατική κοινωνία? Φυσικά και αυτά που λέω δεν πρόκειται να ξεκινήσουν και να εφαρμοστούν στην Ελλάδα. Για να περάσεις στο μοντέλο της αναρχίας που περιγράφω πρέπει να υπάρξει σταδιακή απελευθέρωση της κοινωνίας, δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη μέσα σε μια λαμπρή επανάσταση...

Το να πιστεύω πως γίνεται στην Ελλάδα να εφαρμοστούν αυτά που λέω είναι σαν να πιστεύω πως ένας άνθρωπος 150 κιλά μπορεί την άλλη μέρα να τρέξει μαραθώνιο. Οι ιδέες που έχω στο κεφάλι δεν αποτελούν καταφύγιο. Δεν φτιάχνω μαγικούς εναλλακτικούς κόσμους στο μυαλό μου στους οποίους καταφεύγω μετά τη δουλειά. Οι ιδέες αυτές αποτελούν την πυξίδα των επιλογών μου. Αν ήμουν μέλος του συμβουλίου του χωριού μου δεν θα πήγαινα να πω πως πρέπει να καταργηθεί το συμβούλιο και το δημαρχείο γιατί είναι όργανα καταπίεσης, απλά οι επιλογές και οι τοποθετήσεις μου θα είχαν σαν απώτερο στόχο τις ιδέες αυτές. Ρεαλιστής είμαι, δεν νομίζω πως ζω σε άλλο κόσμο από αυτόν που ζω.

Ο μόνος λόγος που σηκώνομαι και πάω να ψηφίσω στις εκλογές φιλελεύθερα κόμματα είναι γιατί θέλω τουλάχιστο να μην κάνουμε βήματα στην αντίθετη κατεύθυνση από αυτό που πιστεύω. Στην Ελλάδα κυριαρχεί η ηλιθιότητα και η σοσιαλδημοκρατία του ρουσφετιού, το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ για να αλλάξω αυτόν το τόπο είναι να προσπαθώ να πείσω όσους έχουν την νοημοσύνη για να καταλάβουν αυτά που λέω ότι υπάρχει και εναλλακτικός δρόμος. Σκοπός μου δεν είναι να πείσω τους ηλίθιους, αυτό δεν γίνεται. Υπάρχουν όμως αρκετά έξυπνα άτομα στην Ελλάδα που απλά δεν έχουν ακούσει καν αυτά τα επιχειρήματα και είναι εγκλωβισμένοι με τη σειρά τους στις τσιπραικές απόψεις. Ακόμη και έναν από αυτούς να καταφέρω να λογικεύσω κέρδος είναι.

Το να μου λες ότι η Γαλλία που ζεις είναι καλύτερο κράτος από την Ελλάδα, πιο ελεύθερο, πιο φιλικό στις επιχειρήσεις, κτλ μπορώ να το δεχτώ και να συμφωνήσω. Το να μου λες όμως πως η Γαλλία είναι το καλύτερο που μπορεί να υπάρξει σε αυτόν το κόσμο και πως δεν πρέπει να προσπαθούμε να απελευθερώσουμε κι άλλο την κοινωνία δεν μπορώ να το δεχτώ και διαφωνώ.
Είχες γράψει κάπου πως τα νέα κράτη είναι η Monsanto και η Goldman sachs, και μετά πως οι ακρατικοί ρίχνουμε νερό στο μύλο τους και θα περάσουμε καλά. Λες επειδή είμαι υπέρ της ελεύθερης αγοράς να μην καταλαβαίνω πως η Monsanto θέλει να γίνει κράτος? Φυσικά και το καταλαβαίνω. Η διαφορά μας όμως είναι πως εσύ λες ότι το κράτος μπορεί να σταματήσει τη Monsanto άρα είσαι υπέρ των regulations, ενώ εγώ λέω πως είναι το ίδιο το κράτος και η δύναμη που έχει να παρεμβαίνει στην οικονομία το μέσο που χρησιμοποιεί η Monsanto για να κυριαρχήσει, άρα ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να μειώσεις τη δύναμή της είναι να μειώσεις τη παρεμβατικότητα του κράτους και να αφήσεις την αγορά ελεύθερη να σταθεροποιηθεί.

Έχει μεγάλη διαφορά να είσαι ρεαλιστής και ο στόχος σου να είναι μια ακρατική κοινωνία, με το να είσαι ρεαλιστής και ο στόχος σου να είναι η διατήρηση του παρόντος συστήματος. Γιατί σε όποια και από τις δύο κατηγορίες κι αν ανήκεις οι πράξεις σου θα κινούνται στην κατεύθυνση του στόχου σου. Το να μου λες λοιπόν πως οι θέσεις μου είναι ουτοπικές για μένα δε σημαίνει τίποτα, γιατί η λέξη ουτοπία δεν έχει περιεχόμενο. Μια θέση μπορεί να είναι είτε ορθή είτε εσφαλμένη, και μένει να αποδειχθεί με επιχειρήματα η κάθε περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
πέρασαν κάμποσοι μήνες βέβαια μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε αυτό *γκουχ* απαξίωση του ΚΚΕ *γκουχ*

Θα αρχίσουμε πάλι τα ίδια; Η πρόταση του ΚΚΕ για το δημοψήφισμα ήταν πεντακάθαρη



Σωστά λοιπόν προειδοποίησε ότι η κυβέρνηση ήθελε ένα αόριστο ΟΧΙ, για να μπορεί μεν να εκμεταλλευτεί μεγάλα τμήματα του κόσμου, και να μπορεί δε και να το αξιοποίησει όπως ήθελε.

Χαιρέτησε τελικά όσους είτε κράτησαν στάση αποχής/άκυρου/λευκού, είτε όσους ψήφισαν ΟΧΙ εννοώντας ΟΧΙ σε όλα τα μνημόνια και είπε ότι η κυβέρνηση δεν έχει την λαική νομιμοποίηση να πάει σε συμφωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες τόσο καιρό που μιλάμε? Ότι πιστεύω πως η Ελλάδα πρόκειται να γίνει μια ακρατική κοινωνία? Φυσικά και αυτά που λέω δεν πρόκειται να ξεκινήσουν και να εφαρμοστούν στην Ελλάδα.
...................................
Το να πιστεύω πως γίνεται στην Ελλάδα να εφαρμοστούν αυτά που λέω είναι σαν να πιστεύω πως ένας άνθρωπος 150 κιλά μπορεί την άλλη μέρα να τρέξει μαραθώνιο.
Οποτε μαλλον, καπου, καποτε... Οταν διαβαζω πραγματα του στυλ: «η ακρατικη κοινωνια θα το ελυνε αυτο» ειναι σαν να μας την παρουσιαζεις σαν ρεαλιστικο εναλλακτικο μοντελο σε μια κατασταση. Μοντελο ειναι, ρεαλιστικο δεν ειναι. Ρεάλ ειναι αυτο που εχει σχεση με την τωρινη πραγματικοτητα κι οχι με αυτο που πιθανον να υπαρξει. Κανε κι εναν κοπο να τοποθετησεις χωροχρονικα την εφαρμογη του μοντελου σου για να σου φυγουν οι αυταπατες. Ξερεις το μοντελο του κρατισμου που περιφρονεις, παρολα τα στραβα του εχει το πλεονεκτημα να υπαρχει, να λειτουργει και να μπορει να βελτιωθει.

Οι ιδέες που έχω στο κεφάλι δεν αποτελούν καταφύγιο. Δεν φτιάχνω μαγικούς εναλλακτικούς κόσμους στο μυαλό μου στους οποίους καταφεύγω μετά τη δουλειά. Οι ιδέες αυτές αποτελούν την πυξίδα των επιλογών μου. Αν ήμουν μέλος του συμβουλίου του χωριού μου δεν θα πήγαινα να πω πως πρέπει να καταργηθεί το συμβούλιο και το δημαρχείο γιατί είναι όργανα καταπίεσης, απλά οι επιλογές και οι τοποθετήσεις μου θα είχαν σαν απώτερο στόχο τις ιδέες αυτές. Ρεαλιστής είμαι, δεν νομίζω πως ζω σε άλλο κόσμο από αυτόν που ζω.

Ο μόνος λόγος που σηκώνομαι και πάω να ψηφίσω στις εκλογές φιλελεύθερα κόμματα είναι γιατί θέλω τουλάχιστο να μην κάνουμε βήματα στην αντίθετη κατεύθυνση από αυτό που πιστεύω. Στην Ελλάδα κυριαρχεί η ηλιθιότητα και η σοσιαλδημοκρατία του ρουσφετιού, το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ για να αλλάξω αυτόν το τόπο είναι να προσπαθώ να πείσω όσους έχουν την νοημοσύνη για να καταλάβουν αυτά που λέω ότι υπάρχει και εναλλακτικός δρόμος. Σκοπός μου δεν είναι να πείσω τους ηλίθιους, αυτό δεν γίνεται. Υπάρχουν όμως αρκετά έξυπνα άτομα στην Ελλάδα που απλά δεν έχουν ακούσει καν αυτά τα επιχειρήματα και είναι εγκλωβισμένοι με τη σειρά τους στις τσιπραικές απόψεις. Ακόμη και έναν από αυτούς να καταφέρω να λογικεύσω κέρδος είναι.
Ανοιξε καλυτερα σχολη οδηγων. Πριν ακολουθησουν οι τσιφτετελληνες αυτον τον «εναλλακτικο δρομο» πρεπει να μαθουν να οδηγουν. Να μπορουμε να νοικιασουμε κι εμεις ενα αυτοκινητο οταν ερχομαστε στην Ελλαδα κι οχι να φοβομαστε μη μας παρει ο χαρος. Μεχρι την ακρατικη κοινωνια υπαρχει πολυς δρομος και ο κοινος νους δεν μπορει να «καψει» τα σταδια και ποσο μαλλον στην Ελλαδα. Οποτε κι εκατο να πεισεις, εκατο δυστυχισμενους θα κανεις. Διοτι ειναι πολυ οδυνηρο, οταν κατανοησεις πώς λειτουργει η κοινωνια και συνειδητοποιησεις οτι θα παρει χιλιαδες χρονια να αλλαξει (αν υποθεσουμε οτι μπορει να αλλαξει). Η μονη ρεαλιστικη λυση ειναι το go kaizen (πολυ μικρα και σταθερα βηματακια). Πυξιδα επιλογων ο,τι θελει βαζει ο καθενας, το ζητημα ειναι τι αντικρυσμα εχει στην τωρινη πραγματικοτητα.

Το να μου λες ότι η Γαλλία που ζεις είναι καλύτερο κράτος από την Ελλάδα, πιο ελεύθερο, πιο φιλικό στις επιχειρήσεις, κτλ μπορώ να το δεχτώ και να συμφωνήσω. Το να μου λες όμως πως η Γαλλία είναι το καλύτερο που μπορεί να υπάρξει σε αυτόν το κόσμο και πως δεν πρέπει να προσπαθούμε να απελευθερώσουμε κι άλλο την κοινωνία δεν μπορώ να το δεχτώ και διαφωνώ.
Είχες γράψει κάπου πως τα νέα κράτη είναι η Monsanto και η Goldman sachs, και μετά πως οι ακρατικοί ρίχνουμε νερό στο μύλο τους και θα περάσουμε καλά. Λες επειδή είμαι υπέρ της ελεύθερης αγοράς να μην καταλαβαίνω πως η Monsanto θέλει να γίνει κράτος? Φυσικά και το καταλαβαίνω. Η διαφορά μας όμως είναι πως εσύ λες ότι το κράτος μπορεί να σταματήσει τη Monsanto άρα είσαι υπέρ των regulations, ενώ εγώ λέω πως είναι το ίδιο το κράτος και η δύναμη που έχει να παρεμβαίνει στην οικονομία το μέσο που χρησιμοποιεί η Monsanto για να κυριαρχήσει, άρα ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να μειώσεις τη δύναμή της είναι να μειώσεις τη παρεμβατικότητα του κράτους και να αφήσεις την αγορά ελεύθερη να σταθεροποιηθεί.

Έχει μεγάλη διαφορά να είσαι ρεαλιστής και ο στόχος σου να είναι μια ακρατική κοινωνία, με το να είσαι ρεαλιστής και ο στόχος σου να είναι η διατήρηση του παρόντος συστήματος. Γιατί σε όποια και από τις δύο κατηγορίες κι αν ανήκεις οι πράξεις σου θα κινούνται στην κατεύθυνση του στόχου σου. Το να μου λες λοιπόν πως οι θέσεις μου είναι ουτοπικές για μένα δε σημαίνει τίποτα, γιατί η λέξη ουτοπία δεν έχει περιεχόμενο. Μια θέση μπορεί να είναι είτε ορθή είτε εσφαλμένη, και μένει να αποδειχθεί με επιχειρήματα η κάθε περίπτωση.
Τα εχω γραψει και στο νημα της Αναρχιας πώς πιστευω οτι λειτουργει ο homo sapiens. Το στηριζω στα 240.000 χρονια ιστοριας του. Η εξουσιαστικη σχεση ειναι χαρακτηριστικο του και δεν καταργειται, μονο η μορφη της μπορει να αλλαξει. Ο αγωνας για μενα επικεντρωνεται στο πώς την κανεις πιο υποφερτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσει το γερμανικο κρατος, οργανωση και πειθαρχια, δεν αναφερομαι σε εποχη Χιτλερ, αναφερομαι στο τωρα. Θα ζουσα ανετα εκει αν δε με χαλουσε το κλιμα της Γερμανιας. Εδω ειμαστε κρατος οτι του φανει του λωλοστεφανη αλλα απο κλιμα, εχουμε το ωραιοτερο. Μαλλον αυτο θα φταιει για τα μυαλα που κουβαλαμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Για αυτό θα μεινουμε παντα (πάμφτωχοι) λωλοστεφανηδες....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Εδω ειμαστε κρατος οτι του φανει του λωλοστεφανη αλλα απο κλιμα, εχουμε το ωραιοτερο. Μαλλον αυτο θα φταιει για τα μυαλα που κουβαλαμε ;)
Το ιδιο κλιμα ηταν και στην αρχαιοτητα, που οι Ελληνες ειχαν προοδευσει. Μαλλον ειναι θεμα ιστορικης διαδρομης. Η Ελλαδα σαν κρατος (ή κρατη) τελειωσε με την υποδουλωση στους Ρωμαιους. Απο κει και περα ο,τι αποκαλειται ελληνικο σηκωνει και μεγαλη συζητηση. Και η ελληνικοτητα του Βυζαντιου, αλλά και η ελληνικοτητα του σημερινου κρατους ειναι ενα θεμα. Με τοσες πληθυσμικες μετακινησεις στα βαλκανια επι τοσους αιωνες δεν βγαζεις ακρη. Ολα αυτα εχουν ως αποτελεσμα οτι δεν υπαρχει εθνικο οραμα κι ο καθενας κοιταει την παρτη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το ιδιο κλιμα ηταν και στην αρχαιοτητα, που οι Ελληνες ειχαν προοδευσει. Μαλλον ειναι θεμα ιστορικης διαδρομης. ...

...αν όχι και ...των σιτηρών που μας ταΐζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
...αν όχι και ...των σιτηρών που μας ταΐζουν!
Μια DRO (Dispute Resolve Organisation) θα εβαζε στη θεση της τη Monsanto. Ισως μπορουσε να λυσει και το προβλημα των «γκετο» στο οποιο ειναι εγκλειστοι 6,5 εκατομμ «Γαλλοι» με συνθηκες Σαουδικης Αραβιας: :D

Η Γαλλία δεν είναι η χώρα με το 10% μουσουλμάνων που έχουν φτιάξει γκέτο μέσα στην ίδια τη χώρα που δεν μπαίνει ούτε η αστυνομία? Αυτοί οι ίδιοι μουσουλμάνοι που ζούνε στα γκέτο αυτά με το νόμο της σαρίας ξέρεις από που πληρώνονται? Από το Γαλλικό κράτος πρόνοιας, ως μειονότητες και ασθενείς τάξεις.

Πιθανες απαντησεις:
1. Στην ακρατικη κοινωνια δεν θα υπηρχε Monsanto
2. Βουλιαζεις το πρωτο καραβι https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4247504&postcount=4985

Για το ζητημα των «γκετο« εχω γραψει ενα ποστ εδω https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4247992&postcount=5022
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top