Επαίτες στο δρόμο, πώς τους αντιμετωπίζετε;

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τους περισσοτερους τους αγνοω, ειδικα αυτους που ζητανε χρηματα (ειτε εκλιπαροντας, ειτε με επιγραφες). Πολυ σπανια δινω χρηματα. Σε εναν αστεγο παπουλη, που στεκοταν σε μια γωνια κρατωντας το καπελο του, εδωσα πριν καιρο και την επομενη ημερα μου συνεβη κατι πολυ καλο. Εκτοτε, οποτε τον βλεπω του δινω λιγα χρηματα. Επισης μπορει να δωσω χρηματα σε αυτους που παιζουν καποιο μουσικο οργανο ή τελος παντων παραγουν καποιο εργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επισης μπορει να δωσω χρηματα σε αυτους που παιζουν καποιο μουσικο οργανο ή τελος παντων παραγουν καποιο εργο.

Αυτοί δεν είναι επαίτες όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τις προαλλες ημουν στην πρασινη γραμμη κι ειχα ενα XL καφε στο αριστερο χερι. Καποια στιγμη μου βγηκαν τα ακουστικα και προσπαθουσα να ξαναβαλω το βυσμα στο κινητο με το ενα χερι και λογω στενοτητας του τζιν μου πηρε καποια ωρα. Ε ηταν η γυφτισσα κι ειχε στειλει το γυφτακι διπλα μου γιατι νομιζε οτι εψαχνα λεφτα να της δωσω. Το βλεμα της οταν απαθως εβγαλα το χερι μου αδειο και ηπια μια γουλια καφε, ηταν αρκετο για να βλεπω εφτιαλτες το βραδυ. Μιλαμε για μισος, οχι αστεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και σε αυτό ακριβώς το συναίσθημά σου ποντάρουν αυτές οι γυναίκες και κουβαλάνε τα μωρά μαζί τους στους δρόμους όλη τη μέρα. Ποντάρουν στο ότι είσαι γυναίκα και το μωρό θα σου ξυπνήσει τα μητρικά σου ένστικτα και έτσι θα δώσεις χρήματα. Χρησιμοποιούν τα ίδια τους τα παιδιά ως οικονομικό μέσο συντήρησης. Αυτοί οι άνθρωποι είναι τα χειρότερα άτομα στην κοινωνία, μην πέφτεις στην παγίδα τους.

Δεν ειναι παιδια τους απαραιτητα, ειναι ορφανα ενας θεος ξερει απο που και ειναι απολυτως αναλωσιμα καθως δεν τα ταιζουνε σωστα προφανως αλλα και τα ναρκωνουν(ενας θεος ξερει πως) για να μην κλαινε. Μετα απο 6 μηνες καινουριο μωρο, απολυτως κανενας σεβασμος στην ανθρωπινη ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Eπίσης όπως έχει αναφερθεί πιο πάνω,δεν είναι λίγες οι φορές που με έχουν βρίσει/ρίξει κατάρες κλπ ...Είναι από τις πιο αμήχανες στιγμές πραγματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτοί δεν είναι επαίτες όμως...
Οι περισσοτεροι απο αυτους ομως ειναι αστεγοι και ουσιαστικα χρησιμοποιουν πχ το μουσικο οργανο για να τραβηξουν την προσοχη σου και να τους δωσεις χρηματα. Δεν το κανουν επειδη λατρευουν αυτο που κανουν ή επειδη το βλεπουν ως επαγγελμα. Παρολα αυτα, ανταμειβω την προσπαθεια τους γιατι τουλαχιστον δεν τεμπελιαζουν περιμενοντας απο τους περαστικους να τους δωσουν χρηματα για να τα ξοδεψουν σε αλκοολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Περιστατικό πριν λίγα χρόνια. Ομόνοια, μόλις βγήκα από τη σκάλα του μετρό στην επιφάνεια. Με πλησιάζει ένας κύριος γύρω στα 50 πολύ καλοντυμένος και εμφανίσιμος. Μου λέει ότι του έκλεψαν το πορτοφόλι και με παρακαλεί αν μπορώ να του δώσω 1 ευρώ για το εισιτήριο του λεωφορείου. Τον λυπάμαι και του δίνω. Πήγα στη δουλειά μου και μετά από 20 λεπτά ξαναγύρισα στο μετρό. Βλέπω τον κύριο αυτό στην ίδια θέση να σταματάει τους περαστικούς. Κάθισα για 15 περίπου λεπτά. Παρατήρησα ότι σχεδόν όλοι του δίνανε το ευρώ που ζητούσε. Έκανα έναν απλό λογαριασμό. Αν κάθε λεπτό έπαιρνε 1€, αυτό σήμαινε 60€ την ώρα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Επρεπε να του δωσεις εισιτηριο :P

Παρεμπιπτοντως, μου εχει τυχει περιστατικο οπου ειναι ζητιανος ακρωτηριασμενος στο κεντρο να καθεται σε καροτσι με ταμπελα πειναω και τα γνωστα, ενας γραβατωμενος του δινει κουλουρι που ειχε παρει μολις απο φουρνο και μολις απομακρυνθηκε, ο ζητιανος το πεταξε. Αρα δεν πεινουσε, λογικα λεφτα για τσιγαρα ηθελε κι αυτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν μπορούν να δουλέψουν λάντζα ή να πάνε να μαζέψουν καμιά καλλιέργεια; Εκτός απ' αυτούς που έχουν αναπηρίες δηλαδή ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν μπορούν να δουλέψουν λάντζα ή να πάνε να μαζέψουν καμιά καλλιέργεια; Εκτός απ' αυτούς που έχουν αναπηρίες δηλαδή ας πούμε.


Φαντάζομαι κάποιοι δεν μπορούν,ενώ κάποιοι μπορούν αλλά έχουν συνηθίσει να ζουν έτσι.Το τελευταίο μου φαίνεται δύσκολο να το πιστέψω ωστόσο.Πώς να σου γίνει συνήθεια το να παρακαλάς όλη μέρα για λιγα ευρώ και να σε λυπούνται/να σου μιλάνε άσχημα κλπ.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Φαντάζομαι κάποιοι δεν μπορούν,ενώ κάποιοι μπορούν αλλά έχουν συνηθίσει να ζουν έτσι.Το τελευταίο μου φαίνεται δύσκολο να το πιστέψω ωστόσο.Πώς να σου γίνει συνήθεια το να παρακαλάς όλη μέρα για λιγα ευρώ και να σε λυπούνται/να σου μιλάνε άσχημα κλπ.:/:

Πιστεψε με για σενα ειναι δυσκολο να το κατανοησεις, αλλα για αλλους ειναι επαγγελμα.. Καταγομαι απο επαρχιακη πολη και ενας γνωστος στην πολη ζητιανος, ερχοταν το πρωι με το αμαξι του (αρκετα ακριβο) στο σημειο του, ζητιανευε και οταν τελειωνε η μερα εφευγε κυριος... Σαφως δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ετσι, αλλα υπαρχουν και αυτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top