O Aμβρόσιος θέλει να στήσει έναν τεράστιο Τίμιο σταυρό στο Αίγιο

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πρέπει να έδωσα κάπου στα 2.5 ευρώ σήμερα για ΦΠΑ. Μόνο που σκέφτομαι ότι με αυτά πληρώνω τον Αμβρόσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή μπορεί απλά να μην τον ενδιαφέρει αν υπάρχει θεός ή όχι. Κάποιοι άνθρωποι δεν νιώθουν την ανάγκη να πιστεύουν σε μια ανώτερη δύναμη. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως αναγκαστικά αποκλείουν την ύπαρξη του.

Ναι αλλά αυτό δεν είναι αγνωστικισμός, είναι δεν ξέρω και ούτε με νοιάζει. Ο αγνωστικισμός παίρνει την θέση του δεν ξέρω όχι επειδή δεν με νοιάζει αλλά επειδή δεν υπάρχουν αποδείξεις από καμία πλευρά. Αυτός που λες δεν έχει νόημα να χαρακτηριστεί ως αγνωστικιστής διότι δεν τοποθετείται καν σε θρησκευτικά ζητήματα. Αλλιώς και τα ψάρια είναι αγνωστικιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αυτή δεν είναι τίμια ερώτηση, φυσικά και υπάρχουν πράγματα πέρα από την κατανόησή μου, δεν κατανοώ για παράδειγμα την κβαντομηχανική αποδέχομαι όμως την ύπαρξή της.

Η ερώτηση δεν είναι τίμια διότι προϋποθέτεις πως δεν κατανοώ την έννοια του Θεού, ενώ ακριβώς επειδή κατανοώ αυτήν την έννοια μπορώ να ισχυριστώ με 100% σιγουριά πως τέτοιο ον δεν υπάρχει, καθώς η ύπαρξή του αποτελεί ένα οξύμωρο παράδοξο.

Παράδοξο 1: Ο θεός είναι παντοδύναμος.
Μπορεί να φτιάξει μία πέτρα τόσο μεγάλη και τόσο βαριά ώστε να μην μπορεί να την σηκώσει? Άτοπο.

Παράδοξο 2: Ο θεός είναι παντογνώστης.
Αν είναι παντογνώστης τότε γνωρίζει τι θα κάνει στο μέλλον άρα δεν μπορεί να αλλάξει τις μελλοντικές του πράξεις, πράγμα που έρχεται σε πλήρη αντίφαση με την παντοδυναμία. Άτοπο.

Παράδοξο 3: Ο θεός είναι πανάγαθος
Άρα ποτέ δεν θα προκαλέσει εμμέσως ή αμέσως κακό. Ο θεός όμως έφτιαξε τα πάντα άρα μέσω τον πράξεών του δημιούργησε και το κακό. Δεν μπορείς να είσαι πανάγαθος όταν δημιουργείς κακό. Άτοπο.

Με τρεις απλές προτάσεις λοιπόν μπορώ να σου αποδείξω πως ο Θεός δεν υπάρχει. Είναι σαν να λες πως έχεις αμφιβολίες για την ύπαρξη τετράγωνων κύκλων.


Τώρα, μπορεί στο σύμπαν κάλλιστα να υπάρχουν όντα πολύ πιο εξελιγμένα από εμάς των οπίων οι ικανότητες να φαντάζουν θεϊκές σε μάς, όπως ακριβώς θα φάνταζε θεός ο σημερινός άνθρωπος στον άνθρωπο των σπηλαίων. Τα όντα αυτά μπορεί να είναι τόσο εξελιγμένα ώστε να έχουν την ικανότητα να διαμορφώνουν την ύλη ή να δημιουργούν ολόκληρα σύμπαντα. ΔΕΝ είναι όμως Θεοί. Είναι όντα, βιολογικά ή μη. Καταλαβαίνεις λοιπόν τη διαφορά του άθεου και του αγνωστικιστή?

Ο αγνωστικιστής λέει πως μπορεί να υπάρχει Θεός γιατί δεν έχουμε αποδείξεις για το αντίθετο. Κοινώς λέει πως ένας τετράγωνος κύκλος μπορεί να υπάρξει γιατί δεν έχουμε ψάξει όλο το σύμπαν. Πες μου λοιπόν ποιος από τους δύο δεν ξέρει να σκέφτεται?

Αυτός που είναι απόλυτος φίλε μου Ξεχασμένε. Μου μιλάς για παράδοξα και άτοπα, επειδή δε βγάζουν νόημα σε εμάς, τη στιγμή που στην αρχή αρχή του ποστ αναφέρεις " φυσικά και υπάρχουν πράγματα πέρα από την κατανόησή μου..."

Πώς γίνεται να αποδέχεσαι την ύπαρξη εννοιών που προς το παρόν δε βγάζουν κανένα νόημα σε εσένα, αλλά να απορρίπτεις πράγματα, βασισμένος σε απλοϊκά σενάρια? Σενάρια και σκέψεις οι οποίες φαντάζουν λογικές σε εσένα(και καλά κάνουν), αλλά οι οποίες είναι σωστές με τη λογική που έχεις εσύ τώρα. Μπορεί να υπάρχει μια λογική, έξω από αυτόν τον κόσμο, που δεν τον κατανοείς τώρα με τα εφόδια και τα όπλα που έχεις, η οποία μπορεί να καλύψει, συμπληρώσει, αλλάξει έννοιες τις οποίες έχεις διαμορφώσει με τα όπλα που έχεις(ακα ανθρώπινη λογική) από τη στιγμή της γέννησής σου.

Εδώ είναι το όλο θέμα της συζήτησης. Όλα τα επιχειρήματα, σχεδόν όλων των πλευρών, αποτελούν απόρροια, σκέψεων και αντιλήψεων, συνυφασμένες με την "λογική". Αυτή προσπαθώ, όχι να την υποτιμήσω ή να την απορρίψω, αλλά να δείξω, ότι υπάρχει ένα ποσοστό αμφιβολίας(έστω πολύ μικρό), ότι η λογική που έχουμε αυτή τη στιγμή, είναι ανεπαρκής για να μπορέσει να αποφανθεί με σιγουριά για έννοιες σαν και αυτές που συζητάμε(όχι δεν αναφέρομαι σε σχήματα).

Αυτά που λέω τα θεωρώ προφανή και δεν το λέω για να σας μειώσω, σε καμία περίπτωση(εντάξει ίσως αυτά περί αλαζονείας και ανοησίας να μείωσαν μερικούς...). Θεωρώ ότι η λογική τους είναι απλή.

εξίσου απόλυτο είναι να λες ότι κάποιος θεός υπάρχει, just saying


ελπίζω πραγματικά να μην πήγαινε σε εμένα αυτό, γιατί αν πήγαινε, τότε σημαίνει ότι είτε δεν ξέρεις να διαβάζεις, είτε δεν μπορείς να κατανοείς αυτά που διαβάζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτό δεν είναι αγνωστικισμός, είναι δεν ξέρω και ούτε με νοιάζει. Ο αγνωστικισμός παίρνει την θέση του δεν ξέρω όχι επειδή δεν με νοιάζει αλλά επειδή δεν υπάρχουν αποδείξεις από καμία πλευρά. Αυτός που λες δεν έχει νόημα να χαρακτηριστεί ως αγνωστικιστής διότι δεν τοποθετείται καν σε θρησκευτικά ζητήματα. Αλλιώς και τα ψάρια είναι αγνωστικιστές.
Okay έχει βάση αυτό που λες και δεν θα υποστηρίξω το αντίθετο γιατί δεν ξέρω αν η αδιαφορία προς την ύπαρξη ή όχι του θεού αντιπροσωπεύει τον αγνωστικισμό ή αν είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

Ο αγνωστικισμός είναι τελικά η μη προθυμία να πάρουμε απόφαση είτε υπέρ είτε κατά της ύπαρξης του Θεού. Είναι η ουδέτερη θέση. Οι Θεϊστές πιστεύουν ότι υπάρχει Θεός. Οι αθεϊστές πιστεύουν ότι δεν υπάρχει Θεός. Οι αγνωστικιστές πιστεύουν ότι δεν πρέπει να πιστεύουμε ή να μην πιστεύουμε στην ύπαρξη του Θεού – γιατί είναι αδύνατο να ξέρουμε είτε το ένα είτε το άλλο. πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μη το βλέπετε από την Χριστιανική πλευρά μόνο το θέμα. Γιατί να μην υπάρχει κάποιος Θεός που απλώς να δημιούργησε το σύμπαν και να μην έχει παρέμβει καθόλου από τότε; Δεν υπάρχουν στοιχεία για την υποστήριξη μιας τέτοιας υπόθεσης αλλά ούτε και στοιχεία για να την απορρίψουν. Απλώς δεν ξέρουμε. Τώρα αν μιλάμε για τον Γιαχβέ, δεν τίθεται καν θέμα (πανάγαθος, θαύματα, ανάσταση κλπ) ύπαρξης του. Ακόμα και χωρίς στοιχεία βέβαια που να απαντήσουν 100% και μια για πάντα στο θέμα της ύπαρξης του Θεού, η δική μου εκτίμηση είναι πως μάλλον δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μη το βλέπετε από την Χριστιανική πλευρά μόνο το θέμα. Γιατί να μην υπάρχει κάποιος Θεός που απλώς να δημιούργησε το σύμπαν και να μην έχει παρέμβει καθόλου από τότε; Δεν υπάρχουν στοιχεία για την υποστήριξη μιας τέτοιας υπόθεσης αλλά ούτε και στοιχεία για να την απορρίψουν. Απλώς δεν ξέρουμε. Τώρα αν μιλάμε για τον Γιαχβέ, δεν τίθεται καν θέμα (πανάγαθος, θαύματα, ανάσταση κλπ) ύπαρξης του. Ακόμα και χωρίς στοιχεία βέβαια που να απαντήσουν 100% και μια για πάντα στο θέμα της ύπαρξης του Θεού, η δική μου εκτίμηση είναι πως μάλλον δεν υπάρχει.

Για αυτό το μάλλον πάσχιζα τόση ώρα...

"Ακόμα και χωρίς στοιχεία βέβαια που να απαντήσουν 100% και μια για πάντα στο θέμα της ύπαρξης του Θεού, η δική μου εκτίμηση είναι πως μάλλον δεν υπάρχει."

Με τη λέξη "δεν" να εξαρτάται από τον καθένα, για το αν θα υπάρχει στην πρόταση ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
There was surprise when Prof Dawkins acknowledged that he was less than 100 per cent certain of his conviction that there is no creator.
The philosopher Sir Anthony Kenny, who chaired the discussion, interjected: “Why don’t you call yourself an agnostic?” Prof Dawkins answered that he did.
An incredulous Sir Anthony replied: “You are described as the world’s most famous atheist.”
Prof Dawkins said that he was “6.9 out of seven” sure of his beliefs.
“I think the probability of a supernatural creator existing is very very low,” he added.


https://www.telegraph.co.uk/news/rel...awkins-I-cant-be-sure-God-does-not-exist.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτός που είναι απόλυτος φίλε μου Ξεχασμένε. Μου μιλάς για παράδοξα και άτοπα, επειδή δε βγάζουν νόημα σε εμάς, τη στιγμή που στην αρχή αρχή του ποστ αναφέρεις " φυσικά και υπάρχουν πράγματα πέρα από την κατανόησή μου..."

Πώς γίνεται να αποδέχεσαι την ύπαρξη εννοιών που προς το παρόν δε βγάζουν κανένα νόημα σε εσένα, αλλά να απορρίπτεις πράγματα, βασισμένος σε απλοϊκά σενάρια? Σενάρια και σκέψεις οι οποίες φαντάζουν λογικές σε εσένα(και καλά κάνουν), αλλά οι οποίες είναι σωστές με τη λογική που έχεις εσύ τώρα. Μπορεί να υπάρχει μια λογική, έξω από αυτόν τον κόσμο, που δεν τον κατανοείς τώρα με τα εφόδια και τα όπλα που έχεις, η οποία μπορεί να καλύψει, συμπληρώσει, αλλάξει έννοιες τις οποίες έχεις διαμορφώσει με τα όπλα που έχεις(ακα ανθρώπινη λογική) από τη στιγμή της γέννησής σου.

Εδώ είναι το όλο θέμα της συζήτησης. Όλα τα επιχειρήματα, σχεδόν όλων των πλευρών, αποτελούν απόρροια, σκέψεων και αντιλήψεων, συνυφασμένες με την "λογική". Αυτή προσπαθώ, όχι να την υποτιμήσω ή να την απορρίψω, αλλά να δείξω, ότι υπάρχει ένα ποσοστό αμφιβολίας(έστω πολύ μικρό), ότι η λογική που έχουμε αυτή τη στιγμή, είναι ανεπαρκής για να μπορέσει να αποφανθεί με σιγουριά για έννοιες σαν και αυτές που συζητάμε(όχι δεν αναφέρομαι σε σχήματα).

Μπερδεύεις το δεν κατανοώ, με το κατανοώ αλλά είναι λάθος. Δεν κατανοώ την κβαντομηχανική όχι επειδή είναι πέραν πάσης κατανόησης και λογικής αλλά επειδή δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις. Η έννοια του θεού όμως για να καταρριφθεί απαιτεί μονάχα βασικές γνώσεις αριστοτέλειας λογικής.

Μου λες πως μπορεί να υπάρχει μια άλλη λογική. Ναι μπορεί. Στα μαθηματικά. Στον κόσμο των μαθηματικών μπορείς να φτιάξεις οποιαδήποτε λογική θέλεις. Μπορείς να φτιάξεις μια λογική που να λέει 1 + 1 = 3 και από αυτή την υπόθεση να φτιάξεις έναν ολόκληρο κόσμο. Η φύση και το σύμπαν όμως δεν είναι μαθηματικά. Λειτουργούν βάσει συγκεκριμένων κανόνων, τους οποίους η έννοια του Θεού παραβιάζει δημιουργώντας παράδοξα. Ο μόνος τρόπος για να μπορεί να σταθεί σαν έννοια η έννοια του Θεού είναι να ζούμε σε μία εξομοίωση τύπου Matrix όπου ο Θεός ελέγχει το σύστημα και μπορεί να αλλάζει τους νόμους του, αλλά και πάλι πρέπει να βρίσκεται ο ίδιος σε ένα άλλο σύστημα που έχει κι αυτό τους δικούς του νόμους, τους οποίους δεν μπορεί να υπερβεί.

Και όλες αυτές τις εξηγήσεις μπορείς κάλλιστα να τις απορρίψεις χρησιμοποιώντας του ξυράφι του Όκαμ. Διότι η απλούστερη εξήγηση είναι πως ο Θεός είναι δημιούργημα του ανθρώπου ως προσπάθεια εξήγησης του αγνώστου. Κοινώς the god of the gaps.

Μη το βλέπετε από την Χριστιανική πλευρά μόνο το θέμα. Γιατί να μην υπάρχει κάποιος Θεός που απλώς να δημιούργησε το σύμπαν και να μην έχει παρέμβει καθόλου από τότε; Δεν υπάρχουν στοιχεία για την υποστήριξη μιας τέτοιας υπόθεσης αλλά ούτε και στοιχεία για να την απορρίψουν. Απλώς δεν ξέρουμε. Τώρα αν μιλάμε για τον Γιαχβέ, δεν τίθεται καν θέμα (πανάγαθος, θαύματα, ανάσταση κλπ) ύπαρξης του. Ακόμα και χωρίς στοιχεία βέβαια που να απαντήσουν 100% και μια για πάντα στο θέμα της ύπαρξης του Θεού, η δική μου εκτίμηση είναι πως μάλλον δεν υπάρχει.

Ποιος έφτιαξε αυτόν το Θεό που έφτιαξε το σύμπαν τότε? Αν τον έφτιαξε κάποιος τότε λογικά δεν μπορεί να είναι Θεός. Και τίθεται τότε το ερώτημα ποιος έφτιαξε το Θεό του Θεού. Αν είναι άναρχος τότε γιατί απλά να μην αποδεχθούμε ότι το σύμπαν είναι άναρχο? Με το να λες πως υπάρχει ένας άναρχος Θεός που έφτιαξε το σύμπαν απλά βάζεις έναν άχρηστο βαθμό αφαιρετικότητας καθώς μπορείς απλά να σταματήσεις στο άναρχο σύμπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μπερδεύεις το δεν κατανοώ, με το κατανοώ αλλά είναι λάθος. Δεν κατανοώ την κβαντομηχανική όχι επειδή είναι πέραν πάσης κατανόησης και λογικής αλλά επειδή δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις. Η έννοια του θεού όμως για να καταρριφθεί απαιτεί μονάχα βασικές γνώσεις αριστοτέλειας λογικής.

Μου λες πως μπορεί να υπάρχει μια άλλη λογική. Ναι μπορεί. Στα μαθηματικά. Στον κόσμο των μαθηματικών μπορείς να φτιάξεις οποιαδήποτε λογική θέλεις. Μπορείς να φτιάξεις μια λογική που να λέει 1 + 1 = 3 και από αυτή την υπόθεση να φτιάξεις έναν ολόκληρο κόσμο. Η φύση και το σύμπαν όμως δεν είναι μαθηματικά. Λειτουργούν βάσει συγκεκριμένων κανόνων, τους οποίους η έννοια του Θεού παραβιάζει δημιουργώντας παράδοξα. Ο μόνος τρόπος για να μπορεί να σταθεί σαν έννοια η έννοια του Θεού είναι να ζούμε σε μία εξομοίωση τύπου Matrix όπου ο Θεός ελέγχει το σύστημα και μπορεί να αλλάζει τους νόμους του, αλλά και πάλι πρέπει να βρίσκεται ο ίδιος σε ένα άλλο σύστημα που έχει κι αυτό τους δικούς του νόμους, τους οποίους δεν μπορεί να υπερβεί.

Και όλες αυτές τις εξηγήσεις μπορείς κάλλιστα να τις απορρίψεις χρησιμοποιώντας του ξυράφι του Όκαμ. Διότι η απλούστερη εξήγηση είναι πως ο Θεός είναι δημιούργημα του ανθρώπου ως προσπάθεια εξήγησης του αγνώστου. Κοινώς the god of the gaps.

"φυσικά και υπάρχουν πράγματα πέρα από την κατανόησή μου"----> είχα σταθεί στη γενική σημασία του, όταν είπα "πώς αποδέχεσαι την ύπαρξη εννοιών που δεν κατανοείς κλπ κλπ"... Δεν αναφερόμουν σε έννοιες τις οποίες δεν κατανοείς επειδή προς το παρόν δεν έχεις γνώσεις, έτσι?

Εννοείται πως δε θα αλλάξει κάτι αυτό, απλά το ξεκαθάρισα, γιατί ίσως δεν το είχα διατυπώσει σωστά. Όπως και να έχει, εγώ δεν μπερδεύω τίποτα, απλώς αυτό είναι ένα θέμα, που σχεδόν ποτέ δεν καταλήγει πουθενά. Η σκέψη από άτομο σε άτομο διαφέρει. Το να ξεφύγει η λογική μας από το δωμάτιο στο οποίο την αιχμαλωτίζουμε, θέλει πολύ χρόνο. Δυστυχώς, ίσως φανώ υπερόπτης με αυτό που μόλις είπα, αλλά ισχύει...θεωρώ ότι πολλών ατόμων η σκέψη, όσο έξυπνοι και ταλαντούχοι μπορεί να είναι, δεν κάνει καν τη στοιχειώδη προσπάθεια να φύγει από το comfort zone στην οποία βρίσκεται. Anyway, αυτά.


"Ποιος έφτιαξε αυτόν το Θεό που έφτιαξε το σύμπαν τότε? Αν τον έφτιαξε κάποιος τότε λογικά δεν μπορεί να είναι Θεός. Και τίθεται τότε το ερώτημα ποιος έφτιαξε το Θεό του Θεού. Αν είναι άναρχος τότε γιατί απλά να μην αποδεχθούμε ότι το σύμπαν είναι άναρχο? Με το να λες πως υπάρχει ένας άναρχος Θεός που έφτιαξε το σύμπαν απλά βάζεις έναν άχρηστο βαθμό αφαιρετικότητας καθώς μπορείς απλά να σταματήσεις στο άναρχο σύμπαν."
Η σκέψη που είναι κλεισμένη μέσα στο δωμάτιο που λέγαμε. Ή μάλλον η σκέψη, που δε γνωρίζει καν, την αδυναμία της φύσης της.

Όκ τώρα όντως τέλειωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θεωρώ πολύ τυχερούς όσους πιστεύουν κι ασχολούνται ενεργά με την θρησκεία. Κι εγώ θα ήθελα να μην έχω σοβαρά προβλήματα στη ζωή μου και χρόνο για σκότωμα.

Ποιος είπε ότι αυτοί δεν έχουν σοβαρά προβλήματα; Απλά αντί να αναζητήσουν την αιτία των προβλημάτων και τι μπορούν να κάνουν όντως γι αυτό, όπως κάνουμε οι υπόλοιποι νορμάλ άνθρωποι, κάθονται συνήθως σαν χαλβάδες και περιμένουν το Θεό να το "λύσει". Αν δεν γίνει κάτι, ήταν θέλημά Του να γίνει έτσι. Αν από τύχη γίνει κάτι, ήταν θαύμα.
Α. Και ξεματιάζουν στο ενδιάμεσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η σκέψη που είναι κλεισμένη μέσα στο δωμάτιο που λέγαμε. Ή μάλλον η σκέψη, που δε γνωρίζει καν, την αδυναμία της φύσης της.
Όκ τώρα όντως τέλειωσα.

Μπορώ να δεχθώ ότι η σκέψη μου είναι εγκλωβισμένη, απλά δεν θα χαρακτήριζα την δική σου σκέψη ως σκέψη αλλά ως όνειρο.

Ποιος είπε ότι αυτοί δεν έχουν σοβαρά προβλήματα; Απλά αντί να αναζητήσουν την αιτία των προβλημάτων και τι μπορούν να κάνουν όντως γι αυτό, όπως κάνουμε οι υπόλοιποι νορμάλ άνθρωποι, κάθονται συνήθως σαν χαλβάδες και περιμένουν το Θεό να το "λύσει". Αν δεν γίνει κάτι, ήταν θέλημά Του να γίνει έτσι. Αν από τύχη γίνει κάτι, ήταν θαύμα.
Α. Και ξεματιάζουν στο ενδιάμεσο.

Νομίζω πως αυτό είναι λίγο άδικο. Πάντα οι άνθρωποι κάνανε ότι περνούσε από το χέρι του για να λύσουν τα προβλήματά τους, τουλάχιστο σε συνάρτηση με τις γνώσεις που είχανε. Ο Θεός λειτουργούσε και λειτουργεί σαν αγχολυτικό για τις παραμέτρους των προβλημάτων που δεν μπορούσαν να ελέγξουν. Αυτό δεν είναι και το νόημα της προσευχής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ποιος έφτιαξε αυτόν το Θεό που έφτιαξε το σύμπαν τότε? Αν τον έφτιαξε κάποιος τότε λογικά δεν μπορεί να είναι Θεός. Και τίθεται τότε το ερώτημα ποιος έφτιαξε το Θεό του Θεού. Αν είναι άναρχος τότε γιατί απλά να μην αποδεχθούμε ότι το σύμπαν είναι άναρχο? Με το να λες πως υπάρχει ένας άναρχος Θεός που έφτιαξε το σύμπαν απλά βάζεις έναν άχρηστο βαθμό αφαιρετικότητας καθώς μπορείς απλά να σταματήσεις στο άναρχο σύμπαν.

Εσύ συζητάς την ουσία του θέματος. Ναι, ας πούμε ότι είναι άναρχος Θεός. Φυσικά και θα ήταν πολύ πιο απλό να πούμε ότι το σύμπαν είναι άναρχο. Άρα ποιό είναι το συμπέρασμα; Ότι είναι πολύ πιο απλό και λογικό να μην υπάρχει Θεός και η ύπαρξη του θα ήταν μάλλον περιττή και περιπλέκει αδικαιολόγητα την όποια θεωρία για την δημιουργία του σύμπαντος. Ωραία και λογικά αυτά. Αυτό όμως είναι ένα επιχείρημα στην συζήτηση "πιστεύετε στον Θεό ή όχι και γιατί;". Στην συζήτηση "μπορείτε να αποδείξετε ότι υπάρχει/δεν υπάρχει Θεός;", χρειάζεται μια επιστημονική απάντηση με πειράματα κλπ, δεν μπορεί να απαντηθεί ούτε με το ξυράφι του Όκαμ που αναφέρεις και πιο πάνω ούτε και με κάποια άλλη <<στο περίπου>> προσέγγιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νομίζω πως αυτό είναι λίγο άδικο. Πάντα οι άνθρωποι κάνανε ότι περνούσε από το χέρι του για να λύσουν τα προβλήματά τους, τουλάχιστο σε συνάρτηση με τις γνώσεις που είχανε. Ο Θεός λειτουργούσε και λειτουργεί σαν αγχολυτικό για τις παραμέτρους των προβλημάτων που δεν μπορούσαν να ελέγξουν. Αυτό δεν είναι και το νόημα της προσευχής?

Θεωρώ πιο άδικο να συμβαίνει αυτό:

Που δεν το χρησιμοποιώ επίτηδες λόγω επαγγέλματος που μπορώ να ταυτιστώ, αλλά επειδή έχει καταντήσει από τα πιο κλισέ. Αν το "κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου" που αναφέρεις, για σένα φτάνει ως το σημείο να απευθυνθείς σε έναν άλλον άνθρωπο, πιο εξειδικευμένο, με περισσότερες γνώσεις και πιο καταρτισμένο, όταν αυτός ο άνθρωπος κάνει την δουλειά του επιτυχώς δεν θα δώσεις τα credits στο Θεό ή θα πεις "Άγιο είχε το παιδί μου και σώθηκε απ' τον θάνατο".

Η προσευχή δέχομαι ότι είναι για τα ενδιάμεσα διαστήματα της αβεβαιότητας, όχι όταν το αποτέλεσμα έχει κριθεί και επιλέγεις να ανάγεις το ό,τι έγινε σε μία ανώτερη δύναμη. Αυτό σημαίνει ότι περίμενες εξαρχής τον Θεό να καθορίσει το αποτέλεσμα και να "επέμβει"ή όχι. Ο ανθρώπινος παράγοντας, οι αποφάσεις υπό πίεση κτλ του ανθρώπου που εσύ διάλεξες για να λύσει το πρόβλημά σου, μετράνε μόνο όταν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό και "θα τα πούμε στο δικαστήριο";

p.s. Β' ενικός καταχρηστικά, έτσι; Not personal. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρώ πιο άδικο να συμβαίνει αυτό:

Που δεν το χρησιμοποιώ επίτηδες λόγω επαγγέλματος που μπορώ να ταυτιστώ, αλλά επειδή έχει καταντήσει από τα πιο κλισέ. Αν το "κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου" που αναφέρεις, για σένα φτάνει ως το σημείο να απευθυνθείς σε έναν άλλον άνθρωπο, πιο εξειδικευμένο, με περισσότερες γνώσεις και πιο καταρτισμένο, όταν αυτός ο άνθρωπος κάνει την δουλειά του επιτυχώς δεν θα δώσεις τα credits στο Θεό ή θα πεις "Άγιο είχε το παιδί μου και σώθηκε απ' τον θάνατο".

Η προσευχή δέχομαι ότι είναι για τα ενδιάμεσα διαστήματα της αβεβαιότητας, όχι όταν το αποτέλεσμα έχει κριθεί και επιλέγεις να ανάγεις το ό,τι έγινε σε μία ανώτερη δύναμη. Αυτό σημαίνει ότι περίμενες εξαρχής τον Θεό να καθορίσει το αποτέλεσμα και να "επέμβει"ή όχι. Ο ανθρώπινος παράγοντας, οι αποφάσεις υπό πίεση κτλ του ανθρώπου που εσύ διάλεξες για να λύσει το πρόβλημά σου, μετράνε μόνο όταν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό και "θα τα πούμε στο δικαστήριο";

p.s. Β' ενικός καταχρηστικά, έτσι; Not personal. :)

Ναι αλλά αυτό το επιχείρημα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και από την αντίθετη. Πέθανε ο ασθενής στα χέρια του γιατρού έ τι να κάνουμε ήταν θέλημα Θεού. Δεν νομίζω πως οι χριστιανοί δεν εκτιμάνε την προσπάθεια και τον κόπο του γιατρού? Λίγες είναι οι φορές που φιλάνε τα χέρια του γιατρού? Απλά εσύ λες πως ο γιατρός δεν παίρνει όλα τα εύσημα για την εγχείρηση και μερικά τα κλέβει ο Θεός, αλλά η αλήθεια είναι πως ο γιατρός δεν δικαιούται όλα τα εύσημα καθώς η εγχείρηση εξαρτάται και από τον ασθενή αλλά και από καθαρή τύχη, όπως πολύ καλύτερα θα ξέρεις από εμένα.

Ε απλά αυτήν την τύχη οι Χριστιανοί την λένε Θεό και ανάβουν λαμπάδες. Big deal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Σε προηγούμενα ποστ αναφέρθηκα σε οργανωμένες θρησκείες όχι στο Θεό 1,2,3..Δε θεωρώ οτι είμαι ''κοιμισμένη'' επειδή κρίνω βλακώδεις τις παραβολές με τις παρθένες,τα πρόβατα και τα θαύματα.Επίσης αδυνατώ να πάρω οποιαδήποτε θρησκεία στα σοβαρά όταν υπάρχουν εκατοντάδες από αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.


Thug Life

Θεωρώ πιο άδικο να συμβαίνει αυτό:

Που δεν το χρησιμοποιώ επίτηδες λόγω επαγγέλματος που μπορώ να ταυτιστώ, αλλά επειδή έχει καταντήσει από τα πιο κλισέ. Αν το "κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου" που αναφέρεις, για σένα φτάνει ως το σημείο να απευθυνθείς σε έναν άλλον άνθρωπο, πιο εξειδικευμένο, με περισσότερες γνώσεις και πιο καταρτισμένο, όταν αυτός ο άνθρωπος κάνει την δουλειά του επιτυχώς δεν θα δώσεις τα credits στο Θεό ή θα πεις "Άγιο είχε το παιδί μου και σώθηκε απ' τον θάνατο".

Η προσευχή δέχομαι ότι είναι για τα ενδιάμεσα διαστήματα της αβεβαιότητας, όχι όταν το αποτέλεσμα έχει κριθεί και επιλέγεις να ανάγεις το ό,τι έγινε σε μία ανώτερη δύναμη. Αυτό σημαίνει ότι περίμενες εξαρχής τον Θεό να καθορίσει το αποτέλεσμα και να "επέμβει"ή όχι. Ο ανθρώπινος παράγοντας, οι αποφάσεις υπό πίεση κτλ του ανθρώπου που εσύ διάλεξες για να λύσει το πρόβλημά σου, μετράνε μόνο όταν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό και "θα τα πούμε στο δικαστήριο";

p.s. Β' ενικός καταχρηστικά, έτσι; Not personal. :)

Η σωστη αντιμετωπιση σε οποιον περιμενει οτι θα τον σωσει ο θεος και δεν εκτιμαει την συνεισφορα του γιατρου:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Καμια φορα αισθανομαι οτι μονο εγω εχω συνδεσει το θεμα θρησκεια και μπισνεςς!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
άστον τρελό στην τρέλα του..

Τα πράγματα είναι απλά: τύποι σαν και τούτον είναι απόδειξη, ότι η λεγόμενη "Ορθοδοξία", εδώ και πολύ καιρό, κατέληξε με τον εθνοφυλετισμό που αποπνέει, στη χειρότερη και πλέον αντίχριστη αίρεση, από την εποχή των Αποστόλων και μέχρι...αύριο. Ένα είδος, δλδ, υπολανθάνοντος Ιουδαϊσμού...Το αποδεικνύει περίτρανα και η επίκαιρη αποτυχία σύγκλισης της λεγόμενης "Αγία και Μεγάλης Συνόδου..."...μπλα, μπλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logica

Νεοφερμένος

Η logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ο Θεός ας φυλάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Καμια φορα αισθανομαι οτι μονο εγω εχω συνδεσει το θεμα θρησκεια και μπισνεςς!?
ααα,μπισνεςς!... για μπανάνες το πέρασα. :worry:
Και θα'ταν άδικο για τις μπανάνες -είναι νοστιμότατες και υγιεινές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top