• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πρόληψη

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
σημερα βγηκα απο το νοσοκομειο εκανα την εγχειριση και σωθηκα !στο τσακ το προλαβα για να μην δειξει θετικο .εκανα ολικη αφαιρεση . αλλα ειδα μεσα στο νοσοκομειο γυναικες 40 και πανω με τοσα προβληματα στην μητρα και η δικαιολογια ηταν οτι ποτε δεν πηγαιναν στον γιατρο για ελεγχο , ποτε δεν εκαναν το παπτεστ , η τελευταια επισκεψη στον γιατρο ηταν πριν 20 χρονια οταν γεννησαν . μα ειναι δυνατον ? να μηνκανεις τις απλες εξετασεις στον γυναικολογο ?γιατι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Κανονικά πρέπει τουλάχιστον μια φορά το χρόνο να επισκετπόμαστε το γιατρό. Και δυστυχώς τέτοιες ασθένειες πολλές φορές δεν έχουν εμφανή συμπτώματα...

Περαστικά σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ελα ντε. περαστικα σου κουλα! παιδακια εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Περαστικά σου Κούλα μου.
Και γω αναρωτιέμαι πολλές φορές γιατί οι γυναίκες παραμελούν τόσο πολύ την υγεία τους. Να φανταστείς ότι έχω συνάδελφο ετών 34, η οποία δεν έχει πάει ΠΟΤΕ στον γυναικολόγο, γιατί.... ντρέπεται!!!!! Είναι δυνατόν????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
:/:

Περαστικα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Περαστικά σου Κούλα μου.
Και γω αναρωτιέμαι πολλές φορές γιατί οι γυναίκες παραμελούν τόσο πολύ την υγεία τους. Να φανταστείς ότι έχω συνάδελφο ετών 34, η οποία δεν έχει πάει ΠΟΤΕ στον γυναικολόγο, γιατί.... ντρέπεται!!!!! Είναι δυνατόν????

:confused::ermm::blink::knife::beating:
Αν είναι δυνατόν...
Και τελοσπάντων γιατί δεν πάει σε μια γυναίκα γιατρό αφού ντρέπεται τόσο πολύ;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κουλάκι περαστικά σου....
εύχομαι να αναρώσεις γρήγορα.... και σωματικά και ψυχολογικά γιατι όσο να ναι... :/:


Ναι η πρόληψη είναι το παν... εχω να το λέω...


Πριν απο περίπου 15 χρόνια πρόλαβα μια μορφή καρκίνου στον τράχηλο...
Κι αυτο, το πρόλαβα μόνο με την τακτική μου ετήσια επίσκεψη στον γυναικολόγο μου.... έκανα την απαραίτητη επέμβαση laser και τελείωσε για παντα αυτο το προβλημα...
Το χαρακτηριστικό όμως που μου ειχε πει τοτε ο γυναικολογος μου είναι...
"δεν εισαι τυχερη, είσαι έξυπνη γυναικα!!!... κάποια άλλη γυναικα στη θεση σου θα ερχοταν σε 2 χρόνια απο σημέρα και αν... με ήδη καρκίνο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πωπω...αντε ρε κουε.
μπραβο!
τωρα που το πατε, κι εγω πρεπει να παω, νομιζω περασε χρονος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εμείς τα αγοράκια τι μπορούμε να κάνουμε για τέτοιες προλήψεις; Ετήσιο τσεκ απ; :worry:




Θέλω να ξέρω όλη την αλήθεια! :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
αποτι ξερω απο καποια ηλικια στα 45η 50 κανεις την εξεταση για προστατη κλπ χωρια τις ετησιες εξετασεις αιματος ,ουρων κλπ που τα κανεις απο τα 20 ενα τσεκαπ κανεις αναλογα την ηλικια και ασε τις εξυπναδες γιατι οι περισοτεροι αντρες εισαστε φοβητσιαρηδες βλεπετε βελονα η λιγο αιμα και ..........λιποθυματε :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ έκανα πριν 3 μέρες κολονοσκόπηση. Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα. Γίνεται ολική νάρκωση και η εξέταση είναι τελείως ανώδυνη. Ευτυχώς βγήκε πολύ καλή.
Επειδή είναι και οι δύο γονείς μου καρκινοπαθείς, ανήκω σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Με συμβούλεψε λοιπόν ο γιατρός να ξεκινήσω από νωρίς τις προληπτικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Eυτυχώς και η ψηφιακή μαστογραφία και ο υπέρηχος μαστού ήταν αρνητικά κακοήθειας και δεν υπάρχουν αλλαγές σε σχέση με τις περσινές μου εξετάσεις. Έτσι, γλίτωσα τη μαγνητική μαστογραφία, που τη φοβόμουν, επειδή είμαι κλειστοφοβική. Όταν είναι να πάρω ιατρικά αποτελέσματα, δεν κοιμάμαι όλη τη νύχτα απ' την αγωνία μου.:eek:

Α. Δίνω και μια δυνητικά χρήσιμη πληροφορία για τη μαστογραφία.

Στα αποτελέσματα κάθε μαστογραφίας υπάρχει ένας σχετικός κωδικός (BI–RADS) που, ανάλογα με αυτό που αναγράφεται, ερμηνεύεται ως:

BI–RADS 0: Ανεπαρκής εξέταση. Ο περαιτέρω απεικονιστικός έλεγχος είναι αναγκαίος.

BI–RADS 1: Αρνητική μαστογραφία.

BI–RADS 2: Καλοήθη ευρήματα.

BI–RADS 3: Πιθανά καλοήθη ευρήματα, με απόκλιση 2% η αλλοίωση να παριστά κακοήθεια.

BI–RADS 4: Ευρήματα με πιθανότητα κακοήθειας (3-94%). Η περαιτέρω διερεύνηση με βιοψία είναι αναγκαία. Η κατηγορία 4 υποδιαιρείται σε 4a, 4b και 4c.

Στην κατηγορία 4a εντάσσονται αλλοιώσεις που έχουν μορφολογικά χαρακτηριστικά που συνηγορούν περισσότερο υπέρ καλοήθειας (εκφυλισμένο ινοαδένωμα, επιπλεγμένες κύστεις).

Στην κατηγορία 4b ταξινομούνται αλλοιώσεις που έχουν μεγαλύτερη υπόνοια να είναι κακοήθεια. Η ιστολογική εξέταση είναι αναγκαία.

Στην κατηγορία 4c εντάσσονται αλλοιώσεις που έχουν μορφολογικούς χαρακτήρες ακόμη πιο ύποπτους για κακοήθεια. Η βλάβη διερευνάται περαιτέρω με βιοψία.

BI–RADS 5: Ευρήματα με τυπικούς κακοήθεις χαρακτήρες. Η περαιτέρω αντιμετώπιση κρίνεται αναγκαία.

BI–RADS 6: Κακοήθεις αλλοιώσεις που έχουν επιβεβαιωθεί με ιστολογική εξέταση.

Β.Δίνω και μια δεύτερη πληροφορία.
Πολλές φορές έχετε δεί στις μαστογραφίες να γράφουν στο κάτω μέρος της γνωμάτευσης την λέξη ACR και ακολουθείται από ένα αριθμό 1,2 3 ή 4. Τι σημαίνει αυτό;
Είναι η κωδικοποίηση του Αμερικανικού Κολλεγίου των Ακτινολόγων (American College of Radiology, αρχικά ACR) για το πόσο πυκνός είναι ο μαστός. Ετσι όταν ο μαστός είναι λιπώδης (10% περιέχει ινώδη ιστό-οι ανοικτόχρωμες περιοχές στην μαστογραφία) είναι ACR 1. Οταν περιέχει από 10-50% ιστό είναι ACR 2, οταν περιέχει 50-70% είναι ACR 3 και όταν περιέχει πάνω από 70% είναι ACR 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γιατι δεν κανεις και μια εξεταση DNA για τα BRCA1 & BRCA2 για μεγαλυτερη σιγουρια;

Το θεμα αφορα την προληψη, αλλα εχω να προσθεσω οτι εκτος απο την προληψη, καλο ειναι οταν νιωθουμε κατι, εστω και ασημαντο, να πηγαινουμε σε ειδικο. Καλυτερα να πας νωρις και να προλαβεις τα χειροτερα, παρα να το αφηνεις και να κυλαει ο χρονος και να επιβαρυνεις την υγεια σου και το συστημα υγειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Γιατι δεν κανεις και μια εξεταση DNA για τα BRCA1 & BRCA2 για μεγαλυτερη σιγουρια;

Το θεμα αφορα την προληψη, αλλα εχω να προσθεσω οτι εκτος απο την προληψη, καλο ειναι οταν νιωθουμε κατι, εστω και ασημαντο, να πηγαινουμε σε ειδικο. Καλυτερα να πας νωρις και να προλαβεις τα χειροτερα, παρα να το αφηνεις και να κυλαει ο χρονος και να επιβαρυνεις την υγεια σου και το συστημα υγειας.
Δεν είχα κάποια δυσάρεστη ένδειξη. Κάνω μαστογραφία κάθε χρόνο από τα 35 και μετά, επειδή έχει περάσει και η μητέρα μου καρκίνο του μαστού. Όσο για την εξέταση που λες έχεις δίκιο. Δεν μου το είπε βέβαια ο γιατρός μου, αλλά θα τον ρωτήσω. Μου έβαλες την ιδέα. Ε, λογικά αφού είναι πολύ καλές οι εξετάσεις που προανέφερα (μαστογραφία και υπέρηχος μαστού), ελπίζω και με την εξέταση DNA να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
σημερα βγηκα απο το νοσοκομειο εκανα την εγχειριση και σωθηκα !στο τσακ το προλαβα για να μην δειξει θετικο .εκανα ολικη αφαιρεση . αλλα ειδα μεσα στο νοσοκομειο γυναικες 40 και πανω με τοσα προβληματα στην μητρα και η δικαιολογια ηταν οτι ποτε δεν πηγαιναν στον γιατρο για ελεγχο , ποτε δεν εκαναν το παπτεστ , η τελευταια επισκεψη στον γιατρο ηταν πριν 20 χρονια οταν γεννησαν . μα ειναι δυνατον ? να μηνκανεις τις απλες εξετασεις στον γυναικολογο ?γιατι ?



Τυχερή είσαι. Περαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Εμείς τα αγοράκια τι μπορούμε να κάνουμε για τέτοιες προλήψεις; Ετήσιο τσεκ απ; :worry:




Θέλω να ξέρω όλη την αλήθεια! :P:)

Εε για μας δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Στην καλύτερη εξετάσεις αίματος, στη χειρότερη καμιά κωλονοσκόπηση :P

Εγώ έκανα πριν 3 μέρες κολονοσκόπηση. Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα. Γίνεται ολική νάρκωση και η εξέταση είναι τελείως ανώδυνη. Ευτυχώς βγήκε πολύ καλή.
Επειδή είναι και οι δύο γονείς μου καρκινοπαθείς, ανήκω σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Με συμβούλεψε λοιπόν ο γιατρός να ξεκινήσω από νωρίς τις προληπτικές εξετάσεις.

Πωω αυτή η κολονοσκόπηση....Μόνο στην ιδέα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εε για μας δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Στην καλύτερη εξετάσεις αίματος, στη χειρότερη καμιά κωλονοσκόπηση :P

Α λολ, νομίζω ότι 9 χρόνια μετά έχει λύσει αυτή την απορία του βέβαια :P

Από αιματολογικές PSA, σε συνδυασμό με δακτυλική. Και κολονοσκόπηση από μια ηλικία και μετά, αλλά πάντα μιλάμε για περιπτώσεις 45+ χρονών. Τα έγραφε αναλυτικά στο βιβλίο της ουρολογίας μου, αλλά σε όσους (γνωστούς ή συγγενείς) δοκίμασα να το συστήσω σαν προτεινόμενο προληπτικό σχήμα, αντέδρασαν πολύ άσχημα.:worry: Νομίζω ότι είναι η νοοτροπία μας "έλα μωρέ σε μένα θα τύχει" και το θέμα είναι ότι τελικά σε κάποιους τυχαίνει και τρέχουμε. Τέλος πάντων.

Τώρα γενικά για την πρόληψη, όχι μόνο για Ca, αυτό που μας έχουν πει σχεδόν όλες τις κλινικές είναι ότι τα περισσότερα τυχαίνουν στους άντρες, οι γυναίκες είναι πιο ευάλωτες σε κάποια ενδοκρινολογικά θέματα μόνο. Μας λένε και "το τυχερό φύλο",αλλά νομίζω ότι εν μέρει αυτό βασίζεται στο ότι οι γυναίκες είναι πιο τακτικές στις προληπτικές τους εξετάσεις, έχουν μάθει από μικρές να πηγαίνουν στο γυναικολόγο συχνά, και άρα η διάγνωση για Ca π.χ. γίνεται συνήθως σε αναστρέψιμο στάδιο.


Πωω αυτή η κολονοσκόπηση....Μόνο στην ιδέα....
Η ιδέα είναι βασικά. Δεν είναι κάτι σούπερ σαν εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
:P Πωω αυτή η κολονοσκόπηση....Μόνο στην ιδέα....
Mην ανησυχείς! Τώρα γίνεται νάρκωση και δεν καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα. Εγώ βέβαια, επειδή έχω πρόσπτωση μιτροειδούς βαλβίδας (δεν είναι κάτι σοβαρό ούτε επηρεάζει την ποιότητα ζωής), μου χορήγησαν ενδοφλέβια amoxil, πριν μου κάνουν τη νάρκωση και την εξέταση.

Μας λένε και "το τυχερό φύλο",αλλά νομίζω ότι εν μέρει αυτό βασίζεται στο ότι οι γυναίκες είναι πιο τακτικές στις προληπτικές τους εξετάσεις, έχουν μάθει από μικρές να πηγαίνουν στο γυναικολόγο συχνά, και άρα η διάγνωση για Ca π.χ. γίνεται συνήθως σε αναστρέψιμο στάδιο.
Έχεις δίκιο. Η πρόληψη σώζει ζωές.

Εγώ να πω την αλήθεια δεν φοβάμαι τόσο τις εξετάσεις που πονάνε (αν και σχεδόν όλες, για να μην πω όλες έχουν γίνει "φιλικές" προς τον/την ασθενή) όσο τις εξετάσεις που απαιτούν να βρίσκεται ο/η ασθενής σε κλειστό χώρο (όπως η μαγνητική τομογραφία). Αν βέβαια χρειαστεί να την κάνω, θα την κάνω, προκειμένου να αποφύγω τα χειρότερα. Τώρα που έχω ελεγχθεί σε όλα και είμαι οκ θα πάω με περισσότερο κουράγιο να κάνω εξέταση σε καρκινικούς δείκτες. Επειδή έχω βαρύ οικογενειακό ιστορικό καρκίνου (η μητέρα μου στον μαστό, ο πατέρας μου στο στομάχι, ο ένας παππούς και η μια γιαγιά στο έντερο, ο άλλος παππούς στον πνεύμονα, δύο εξάδελφοι στο στομάχι, δύο θείοι λευχαιμία, μια θεία στον πνεύμονα), σκέφτομαι να συμβουλευτώ έναν γενετιστή.
Εγώ ως άτομο είμαι πολύ τυπική. Από 18 ετών κάνω προληπτικές εξετάσεις, διατρέφομαι πολύ υγιεινά, δεν καπνίζω, γυμνάζομαι, διανύω τις απαιτούμενες αποστάσεις με τα πόδια όσο είναι δυνατόν κ.ά. Τα τελευταία χρόνια μάλιστα ελέγχω αρκετά και το άγχος. Θα τη γλιτώσω όμως με τόσο βεβαρυμένο ιστορικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τον τελευταίο μήνα που είχαμε τον πατέρα μου στο νοσοκομείο και έπινα πολλούς καφέδες, αλλά και τις τελευταίες 3 μέρες με τον θάνατο του πατέρα μου έκανα κατάχρηση στους καφέδες (ιδιαίτερα εσπρέσο και στιγμιαίο) και έχω κάποια συμπτώματα έλκους (απώλεια βάρους, τάση εμετού, μειωμένη όρεξη για φαγητό, επιγαστρικός πόνος). Να πω την αλήθεια, αν και δεν είχα ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα με το στομάχι μου, υπήρχε μια ευαισθησία. Έτσι και τώρα: λόγω της μεγάλης συναισθηματικής πίεσης, "την πλήρωσε" το στομάχι μου. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω μια γαστροσκόπηση. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ο γιατρός κατεβάζει τον σωλήνα στο στομάχι του ασθενούς πριν ή μετά τη νάρκωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Όπως και να έχει θα πάω να την κάνω, γιατί έχω και βαρύ κληρονομικό καρκίνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Τον τελευταίο μήνα που είχαμε τον πατέρα μου στο νοσοκομείο και έπινα πολλούς καφέδες, αλλά και τις τελευταίες 3 μέρες με τον θάνατο του πατέρα μου έκανα κατάχρηση στους καφέδες (ιδιαίτερα εσπρέσο και στιγμιαίο) και έχω κάποια συμπτώματα έλκους. Να πω την αλήθεια, αν και δεν είχα ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα με το στομάχι μου, υπήρχε μια ευαισθησία. Έτσι και τώρα: λόγω της μεγάλης συναισθηματικής πίεσης, "την πλήρωσε" το στομάχι μου. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω μια γαστροσκόπηση. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ο γιατρός κατεβάζει τον σωλήνα στο στομάχι του ασθενούς πριν ή μετά τη νάρκωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Όπως και να έχει θα πάω να την κάνω, γιατί έχω και βαρύ κληρονομικό καρκίνου.
Μετά Τέσα μου, αν και δεν χρησιμοποιούν όλοι οι γιατροί την ολική. Κάποιοι προτιμούν να την κάνουν με τοπική, αν μπορώ να την πω έτσι. ' Ενα σπραίυ στο στόμα σου βάζουν για να μουδιάσει και να μην νοιώθεις τον σωλήνα να μπαίνει.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top