Συλλαλητήριο για τη Μακεδονία

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Στο μόνο πράγμα που μπορούσε να κυριαρχεί η αριστερά ήταν στο πεζοδρόμιο, και απότομα οι Έλληνες τους αμφισβητούν και αυτό, διοργανώνουν συλλαλητήρια και τους βάζουν στην γωνιά
2/2/18



Στο συλλαλητήριο δεν πάμε για να ακούσουμε, αλλά για να μας ακούσουν - Την Κυριακή θα αναμετρηθούμε και θα νικήσουμε



Το να υβρίζουν τα χρεωκοπημένα σας κόμματα τους απλούς πολίτες, είναι σαν να προσπαθεί ένα φίδι να ρίξει το δηλητήριο του στον ήλιο. Καλή τύχη.

Σταύρος Καλεντερίδης
Πολιτκός Επιστήμονας, Διεθνολόγος/Επικοινωνιολόγος

Δυο λόγια για το συλλαλητήριο:
Δεν πάμε εκεί για να ακούσουμε κανέναν (ομιλητή ή κομματάρχη). Πάμε για να μας ακούσουν και να αποφασίσουμε εμείς τι θα γίνει με την Μακεδονία. Όχι οι "ξεπουλημένοι 300". Αγνοούμε και εκμηδενίζουμε επιτόπου τις όποιες προσπάθειες καπελώματος, όπως κάναμε και στη Θεσσαλονίκη.

Συμμετέχουμε σε αυτό ελεύθερα και ακομμάτιστα. Και πέρα από ιδεολογίες. Είναι από τις ελάχιστες φορές που κάτι τέτοιο συμβαίνει στην Ελλάδα (στην πλειοψηφία τους τα συλλαλητήρια στη χώρα είναι καπελωμένα και υποκινούμενα, με σαφή ιδεολογικό στίγμα). Γι' αυτό δεν πρέπει και να το χάσει κανείς.

Η Θεσσαλονίκη αφύπνισε τους απανταχού Έλληνες και φιλέλληνες. Της χρωστάμε όλοι. Μην ακούτε όσους τρομαγμένους προσπαθούν να βαφτίσουν τους απλούς πολίτες ακραίους ή και χειρότερα. Ξεπεράστε τους σαν φαντάσματα του παρελθόντος.
Το κάνουν άλλωστε από κόμπλεξ, παπαγαλισμό των κομμάτων/ιδεολογιών τους και από φόβο για αυτό που ξύπνησε - τον πραγματικό Ελληνισμό. Τον πραγματικό Ελληνισμό. Όχι τον κομματικό, μυωπικό, τυφλό και μισαλλόδοξο, που μας έχει επιβληθεί, και από εδώ και από εκεί ιδεολογικά, από υποστηρικτές νεκρών ιδεολογιών οι οποίοι έχουν βυθίσει δεκαετίες τη χώρα στο διχασμό και το σκοτάδι με τα ανεγκέφαλα και εθνοβόρα ιδεολογικά τους μίση.
Φτάνει πια, είστε χειρότεροι και από τα κόμματα. Τολμάτε να λοιδορείτε όποιον δεν ανήκει στις σκοτεινές σας φράξιες και τα κομματικά σας μαντριά. Οι απλοί πολίτες είναι οι υπερασπιστές του Ελληνισμού και δεν σας επιτρέπεται να τους πετάτε λάσπη. Θα τους σέβεστε γιατί αυτοί είναι η Ελλάδα. Τώρα λοιπόν σας ξεπερνάει η ιστορία.
Για τα κόμματα δεν θα μιλήσω. Έτοιμοι όλοι τους να παραδώσουν τα κλειδιά της Μακεδονίας, παίζοντας μικροπολιτικά παιχνιδάκια μεταξύ τους για τα εθνικά ζητήματα (τόσο άθλιοι είναι), είδαν τον ξεσηκωμό της Θεσσαλονίκης και πετούν ό,τι λάσπη βρουν για να μας στερήσουν το δικαίωμα μας να προστατέψουμε τη Μακεδονία μας. Θα αποτύχετε. Η Μακεδονία είναι Ελλάδα. Το να υβρίζουν τα χρεωκοπημένα σας κόμματα τους απλούς πολίτες, είναι σαν να προσπαθεί ένα φίδι να ρίξει το δηλητήριο του στον ήλιο. Καλή τύχη.

Αφήνουμε τις πολιτικές μας πεποιθήσεις ο καθένας πίσω και ερχόμαστε να πολεμήσουμε για την Μακεδονία. Τίποτα άλλο. Καμία αναφορά στη λέξη Μακεδονία σε ονόματα από τα Σκόπια. Απέναντι μας, η Σκοπιανή προπαγάνδα και το ελληνικό πολιτικό σύστημα.
Από την μια οι πολίτες και από την άλλη η πολιτική.
Από την μια η κοινωνία και από την άλλη το πολιτικό σύστημα.
Την Κυριακή θα αναμετρηθούμε και θα νικήσουμε.
Είναι μεγάλη στιγμή.
Η στιγμή που τελειώνει ο παλιός κόσμος.
Και στον παλιό κόσμο ανήκουν πολλοί (κόμματα, κινήματα, σέκτες και ομάδες), αλλά είναι ελάχιστοι μπροστά στους αληθινούς πολίτες αυτής της χώρας.
Καλώ όλους τους φίλους μου να έρθουν με θάρρος και χαμόγελο στο συλλαλητήριο της Κυριακής, σε αυτή την ιστορική στιγμή. Ελάτε υπερήφανα και γράψτε ιστορία.


https://infognomonpolitics.blogspot.gr/2018/02/blog-post_67.html#more
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω όσους είναι κατά του συλλαλητηρίου. Οι λογικές επιλογές στο νου μου είναι δυο, να είσαι υπέρ επειδή δε θες να δοθεί το όνομα, ή να είσαι αδιάφορος. Το να λες ότι είσαι αντιεθνικιστής και να πηγαίνεις με τα νερά των σκοπιανών οι οποίοι είναι πολύ πιο εθνικιστές από εμάς (απλά δείτε δηλώσεις τους) είναι τόσο μα τόσο ειρωνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Εξακολουθώ να φοβάμαι (και να απεύχομαι) οτι διάφοροι μπαχαλάκηδες θα δημιουργήσουν φασαρίες και ο καλός σκοπός θα καταλήξει σε ακόμα μια μαύρη επέτειο. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Πρώην Πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ παραδέχεται την ελληνικότητα του Μεγάλου Αλεξάνδρου

https://www.youtube.com/watch?v=1x-O4adgzVA




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν έχω αμφιβολία για την ελληνικότητα του Μεγαλέκου. Για τη δικιά μας έχω...

Κατά τα άλλα, και το Σκοπιανό είναι μία ακόμα μάσκα που πέφτει στο δήθεν φιλελέ στρατόπεδο. Είχα γράψει προ μηνός πως η ξεφτίλα τους δεν έχει πάτο. Το ξαναλέω, διότι οκ οι Χρυσαυγίτες, οκ τα ναζίδια, οκ οι "σύνορα μέχρι τη Σερβία", οκ οι στρατόκαβλοι, οκ οι χουντικοί, οκ το παπαδαριό, οκ οι ψεκασμένοι, αλλά μεγαλύτερη ξεφτίλα από αυτούς που κουνούσαν το δάχτυλο πιπιλώντας "Μένουμε Ευρώπη" και τώρα τερματίζουν τον εθνολαϊκισμό και την πατριδοκαπηλεία, δεν έχει.

Και Τζόνι, δεν πάμε όλοι με τα νερά των Σκοπιανών. Εθνικιστική προπαγάνδα υπάρχει χρόνια και εκεί και εδώ. Το ποιος είναι πιο εθνικιστής με αφήνει αδιάφορο, εσύ λοιπόν να συλλογιστείς τι κάνεις όταν επιλέγεις έναν εκ των 2 εθνικισμών, αντί της καταδίκης και των 2. Και δεν υπάρχει καλύτερο φάρμακο για τους εθνικισμούς από την επίλυση του ζητήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επίλυση του ζητήματος; Είναι προφανές ότι όποια από τις μεριές κάνει πίσω θα έχει εκνευρισμένους εθνικιστές πίσω. Και να σου πω και κάτι άλλο. Το να θεωρείς ότι όντως υπάρχει πρόβλημα στο μακεδονικό δεν σε κάνει εθνικιστή. Γιατί οι Σκοπιανοί, ως μεγαλύτεροι εθνικιστές (παρόλο που λες ότι δεν σε νοιαζει ποιος ειναι μεγαλύτερος), καπηλεύονται πολλά πράγματα από την ιστορία της Μακεδονίας. Αν ήθελαν να ονομαστούν Μακεδονία μόνο και μόνο επειδή βρίσκονται στην γενική περιοχή της Μακεδονίας, οι περισσότεροι θα έλεγαν ΟΚ. Ακριβώς επειδή σύσσωμοι οι Σκοπιανοί είναι τρανά εθνικιστές και παρουσιάζουν τρελές ανακρίβειες στην ιστορία τους, δεν γίνεται απλά να περάσει έτσι αυτό. Προφανώς είναι και διπλωματικό το θέμα και δεν γίνεται η Ελλάδα να είναι η πουτανίτσα όλων, πόσο μάλλον των Σκοπίων. Ας κάνουν λοιπόν πίσω οι εθνικιστές Σκοπιανοι, ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα για το τι θέλουν ακριβώς, και τότε θα έρθουμε σε συμφωνία και θα τελειώσει αυτή η ιστορία με ευτυχισμένους τους πάντες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι όλοι οι Σκοπιανοί εθνικιστές. Ούτε καν οι περισσότεροι (και εθνολογικά να το δεις).* Αυτό που τους καίει είναι ένα καλύτερο βιοτικό επίπεδο. Ότι καπηλεύονται την ιστορία είναι αληθές, αυτά είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης. Από κει και πέρα, στο τι νιώθουν κανείς δεν μπορεί να επέμβει, άρα δεν έχει νόημα να λέμε τι θέλουν. Περιοριζόμαστε σε μπαλώματα στο όνομα και το Σύνταγμα. Όσο περνάει ο χρόνος τόσο χειροτερεύει η διαπραγματευτική μας θέση κι αυτό να το έχουν υπόψη οι οπαδοί της μη λύσης. Γιατί με δική τους ίσως ευθύνη θα καταλήξουμε σε ένα κράτος με το όνομα Μακεδονία φαρδιά πλατιά και ένα μη-ζήτημα το οποίο θα αφορά εμάς και κανέναν άλλο.

Η ουσία όμως της απάντησής μου στο μήνυμά σου ήταν άλλη και την προσπέρασες. Ελπίζω να έγιναν κατανοητοί οι λόγοι μη συμμετοχής στο συλλαλητήριο που δε φανταζόσουν.

* Δείτε και σημερινή δημοσκόπηση για το θέμα στα Σκόπια που επιβεβαιώνει ακριβώς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά σύνθετη ονομασία με Γεωγραφικό προσδιορισμό δε μπορούμε να την αποφύγουμε αυτό και με την συμφωνία που είχε γίνει το 2008 και με το Σύνταγμα της ΠΓΔΜ που δε μπορεί να αλλάξει αυτή την στιγμή λόγο βουλευτών της Πλειοψηφίας και της μειοψηφίας. Για μένα την καλύτερη θέση τώρα την έχει ο Νίκος Ανδρουλάκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι το GornaMakedonija δεν γινεται αποδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δεν είναι οι περισσότεροι σκοπιανοί εθνικιστές; Klean Είσαι σίγουρος; Ό ξάδερφος μου δούλευε στα Σκόπια για 3 χρόνια και ενα από τα αυτά που του έκανε εντύπωση είναι ότι και η προπαγάνδα στα Σκόπια και η παραποιημένη τους Ιστορία αγγίζει επίπεδα βόρειας Κορέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι το GornaMakedonija δεν γινεται αποδεκτο.

Θα έλεγα ότι το πρόβλημα δεν είναι στο όνομα αλλά στην νοοτροπία των Σκοπιανών. Βέβαια δεν μπορώ να μιλάω εκ μέρους όλων συνεπώς αυτή είναι απλά η άποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ανακοίνωση Ρουβίκωνας
«Στις 4 Φλεβάρη μπορεί να χυθεί αίμα. Κάποιοι θα κρατάνε "σφουγγαρίστρες" και κάποιοι άλλοι μαχαίρια.Άλλοι θεωρούν ότι "θα είναι η μέρα τους" και κάποιοι άλλοι θέλουν "να περάσει η μέρα χωρίς απώλειες".
https://news247.gr/eidiseis/koinonia...-4-flevarh-mporei-na-xythei-aima.5056090.html
O εισαγγελέας που είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι οι περισσότεροι σκοπιανοί εθνικιστές; Klean Είσαι σίγουρος; Ό ξάδερφος μου δούλευε στα Σκόπια για 3 χρόνια και ενα από τα αυτά που του έκανε εντύπωση είναι ότι και η προπαγάνδα στα Σκόπια και η παραποιημένη τους Ιστορία αγγίζει επίπεδα βόρειας Κορέας.

Λοιπόν, στα σοβαρά τώρα, ορίστε τι λένε στα Σκόπια: https://www.enikonomia.gr/timeliness...kopia-gia-proti-fora-6-stous-10-lene-nai.html
Διαβάστε προσεχτικά τη διαστρωμάτωση των ευρημάτων. Ακόμη και για το θέμα της ταυτότητας, τα νούμερα είναι κατά τη γνώμη μου εντυπωσιακά. Τι μας λέει η δημοσκόπηση; Ότι οι Σκοπιανοί εμφανίζονται να είναι μίλια μπροστά από τον θρησκόληπτο λαό των βλαχοβαλκάνιων μακεδονομάχων και δέχονται την αλλαγή! Αλλά άμα του έκανε εντύπωση του ξαδέρφου τι συζητάμε, ε;

Άκικο, ξέρεις τι μου κάνει φοβερή εντύπωση; Ότι ζητάς την παρέμβαση εισαγγελέα για ένα θέμα (που όπως αναπαρήχθη ήταν fake) που ο εισαγγελέας έχει ΗΔΗ παρέμβει (!) https://www.kathimerini.gr/946407/ar...eioy-pagoy-gia-to-8a-xy8ei-aima-toy-royvikwna
ενώ δε ζητάς εισαγγελέα για όλα όσα φασιστικά και απειλητικά γράφτηκαν από τους διοργανωτές του συλλαλητηρίου, για τα οποία κανένας εισαγγελέας δεν νοιάστηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Άκικο, ξέρεις τι μου κάνει φοβερή εντύπωση; Ότι ζητάς την παρέμβαση εισαγγελέα για ένα θέμα (που όπως αναπαρήχθη ήταν fake) που ο εισαγγελέας έχει ΗΔΗ παρέμβει (!) https://www.kathimerini.gr/946407/ar...eioy-pagoy-gia-to-8a-xy8ei-aima-toy-royvikwna
ενώ δε ζητάς εισαγγελέα για όλα όσα φασιστικά και απειλητικά γράφτηκαν από τους διοργανωτές του συλλαλητηρίου, για τα οποία κανένας εισαγγελέας δεν νοιάστηκε.
Τι απειλητικά γράφτηκαν;

Ο εισαγγελέας και που παρενέβει είναι σαν να μην παρενέβει. Ούτε αυτόφορο ούτε εντολή από την αστυνομία να ελευθερωθεί ο υπό κατάληψη χώρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ορίστε και τι παιδεία παίρνει κανείς στα Σκόπια https://www.thessnews.gr/article/696...olika-biblia-tou-misous-kai-tis-diastreblosis
Η μεγάλη μας διαφορά λοιπόν με τα Σκόπια είναι οτι αυτή την στιγμή εμείς από αυτή την συμφωνια δεν πρόκειται να κερδίσουμε τίποτα σε αντίθεση με τα Σκόπια που έχουν να κερδισουν πολλά. Άρα Ποια πλευρά είναι πιο λογικό να κάνει πίσω; Απ'την άλλη είναι δυνατόν να τους ονομάσουμε Μακεδονία με όλη αυτή την κατάσταση που επικρατεί; Θα το πάρουν σαν πάτημα για μελλοντικές διεκδικήσεις. Ήδη η Ελλάδα έχει πολλά θέματα για να προστεθεί ένα παραπάνω. Τέλος όσον αφορά την δημοσκόπηση στηρίζεται σε δείγμα 1000 (μονο) ατόμων και αν είναι σαν τις περισσότερες που γίνονται στην χώρα μας τότε δεν είναι και καθόλου ενδεικτική του τι επικρατεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν μπαίνουμε εξαρχής στο τρυπάκι του εθνικισμού, ποιος από τους 2 θα κερδίσει, το χουμε χάσει. Τώρα για τις μελλοντικές διεκδικήσεις τα έχουμε ξαναπεί. Νομίζω πως σαν Έλληνες είμαστε ανασφαλείς. Πατάμε στο παρελθόν, πατάμε στο φόβο, σε ανύπαρκτες ανησυχίες, πατάμε σε εθνικούς μύθους και εμείς για να νιώσουμε ότι είμαστε κάποιοι. Γιατί έχουμε παραιτηθεί από το να δημιουργήσουμε κάτι καλύτερο. Και γιατί έχουμε αναγάγει τη συντήρηση σε εθνικό σπορ. Είμαστε φοβικό έθνος.

Όσον αφορά τη δημοσκόπηση, σημασία έχει να τη βλέπεις πάντα συγκριτικά και όχι μεμονωμένα. Επίτρεψέ μου όμως να δώσω μια παραπάνω σημασία για 2 λόγους: Πρώτον διότι η δημοσκόπηση βγαίνει απέναντι στην προπαγάνδα τους, που θα περίμενε κανείς το αντίθετο και δεύτερον, 1000 άτομα στα Σκόπια είναι σαν να παίρνεις 20000 άτομα στην Ελλάδα, χώρια του ότι ο περιορισμένος χώρος τους ομογενοποιεί σε πολλές απόψεις συγκριτικά με εδώ.

Α καλά άκικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όταν μπαίνουμε εξαρχής στο τρυπάκι του εθνικισμού, ποιος από τους 2 θα κερδίσει, το χουμε χάσει.
Κάνεις λάθος. Δεν το κοιτάνε έτσι οι Έλληνες. Απλά δε θέλουμε να δώσουμε την υπογραφή μας στην παραποίηση της ιστορίας. Ο Μέγας Αλέξανδρος πχ ήταν Μακεδόνας, όμως τι ήταν οι Μακεδόνες; Τι γλώσσα μιλούσαν, ποια γραπτά έχουν μείνει πίσω, ποιοι ήταν οι γονείς του Μέγα Αλέξανδρου, τι δασκάλους είχε, σε ποιους Θεούς πίστευαν κλπ. Δεν ήταν Σλάβος, δεν ήταν Αλβανός. Τα Σκοπια δεν έχουν καν δική τους γραφή μέχρι πρόσφατα ενώ η ελληνική υπάρχει χιλιάδες χρόνια. Όλα αυτά δείχνουν ότι ήταν μέρος του ελληνικού πολιτισμού. Αυτό λοιπόν κινδυνεύει με τον τρόπο που χειρίζονται και προπαγανδίζουν οι Σκοπιανοί. Ο ξένος δεν θα κάτσει να ψάξει όλα αυτά, θα δει "ωπ η Μακεδονία, έχουν και άλμα του Μέγα Αλέξανδρου στην πλατεία τους, είναι ο λαός τους". Ε προφανώς αυτό θίγει την νοημοσύνη μας και την ιστορία μας. Εσύ αν θεωρείς ότι η ιστορική ακρίβεια δεν είναι κάτι σημαντικό, δεν με ενδιαφέρει. Όμως για άλλους ανθρώπους είναι πολύ σημαντικό κομμάτι. Οπότε μην έρχεσαι εδώ λέγοντας ότι κοιτάμε ποιος θα κερδίσει. Όχι, δεν είναι καθόλου έτσι. Κοιτάμε να αποδεχτεί η πλευρά των Σκοπίων τα προφανή και τις αντικειμενικές αλήθειες. Όσον αφορά την ονομασία, είναι το τελευταίο πράγμα που κοιτάω εγώ. Και το GondaMakidonija μια χαρά μου είναι. Το πρόβλημα είναι "αλλού".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνούμε ρε Τζόνι στην ιστορική ακρίβεια, αλλά έχω την εντύπωση πως κάποιοι θεωρούν ότι πρέπει στο τέλος να κάνουμε τους Σκοπιανούς να πιστέψουν ότι είναι κάποιοι άλλοι. Ε αυτό είναι μη ρεαλιστικό, πώς να το κάνουμε; Μπαλώματα μόνο κάνουμε όπου μπορούμε, Σύνταγμα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συμφωνούμε ρε Τζόνι στην ιστορική ακρίβεια, αλλά έχω την εντύπωση πως κάποιοι θεωρούν ότι πρέπει στο τέλος να κάνουμε τους Σκοπιανούς να πιστέψουν ότι είναι κάποιοι άλλοι. Ε αυτό είναι μη ρεαλιστικό, πώς να το κάνουμε; Μπαλώματα μόνο κάνουμε όπου μπορούμε, Σύνταγμα κλπ.

Δεν έχω κάτι να προτείνω σε αυτό, απλά θέλω να σου δείξω ότι δεν είναι η ελληνική πλευρά αυτή που δεν κάνει πίσω ή τουλάχιστον δεν είναι μόνο η ελληνική πλευρά. Απλά καπελώνεται το συλλαλητήριο ως κάτι ακραίο και φασιστικό επειδή ας πούμε συμμετέχει η ΧΑ και η Εκκλησία, ενώ μπορεί να μαζεύει άκυρο κόσμο μέχρι και ανθρώπους που τους ενδιαφέρει αυτό που σου περιέγραψα πιο πάνω. Θα έχεις προσέξει σίγουρα ότι δεν είναι μόνο δεξιοί αυτοί που είναι σκεπτικοί με αυτό το θέμα. Εγώ έχω δει πάρα πολλούς ανθρώπους και από τον αριστερό χώρο στο φβ μου να είναι κατά της ονομασίας. Είναι πολύ κακό που καπελώνεται από εθνικισμό. Από την άλλη τι να πω για τα Σκοπια, οι άνθρωποι έχουν πιο πολλά κοινά με τους Σλάβους παρά με τους Έλληνες με τους οποίους δεν έχουν καμιά σχέση. Παρόλ' αυτά λόγω προπαγάνδας από τα χρόνια του Τίτο καπηλεύονται γεγονότα με τα οποία δεν έχουν σχέση οι Σλάβοι μόνο και μόνο επειδή κάποτε η Μακεδονία εκτεινόταν μέχρι εκεί πάνω. Πες μου τώρα, είναι τόσο παράλογο που το θεωρούν άλλοι παράλογο; :P Ας αφήσουμε τους διπλωμάτες να το λυσουν το θέμα. Και οι δυο χώρες βρίσκονται σε δύσκολη θέση. Τα Σκόπια θέλουν να μπουν στο Νάτο οπότε εκεί χάνουν, αλλά κερδίζουν στο γεγονός ότι όλος το κόσμος τους ξέρει ως Μακεδονία πλέον. Για μένα είναι πολύ δύσκολο να λυθεί αυτό το πρόβλημα. Και ούτε μου αρέσει που θα πάνε πχ μέλη της ΧΑ στο συλλαλητήριο. Όπως και να έχει είναι ευκαιρία να λειτουργήσει ως πίεση. Αν μαζευτεί 500 χιλιάδες κόσμος ή και παραπάνω, σίγουρα θα δείξει ότι πρέπει να κάνει πίσω η άλλη πλευρά. Και στην τελική αν δε θες, μην πας στο συλλαλητήριο. Αλλά το να βγαίνεις και να λες "εθνικιστές", "φασίστες" όσοι πηγαίνουν, και "ας το δώσουμε το όνομα τι μας νοιάζει" κλπ, ε είναι λανθασμένο πιστεύω. Μου φαίνεται ότι η προοδευτική αριστερά αποφάσισε να πάει κόντρα στο συλλαλητήριο μόνο και μόνο για να πάει κόντρα στην ακροδεξιά πλευρά, ως αντίδραση δηλαδή, ενώ η γνώμη μου είναι ότι δε θα έπρεπε να είναι τόσο πολιτικό το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν λέω ότι δεν πάνε αριστεροί στο συλλαλητήριο. Απ' όλους τους χώρους πάνε. Απλά, μετά από τόσα χρόνια με την ακροδεξιά στα πόδια μας, κάποιοι θα έπρεπε να το σκεφτούν λίγο πιο σοβαρά και εγώ τουλάχιστον δε θα είμαι επιεικής απέναντί τους. Γιατί ναι, δεν είναι όλοι φασίστες, ζητωκραύγαζαν όμως στο φασιστικό κρεσέντο του Φράγκου, έδωσαν υπόσταση και νομιμοποίησαν ίσως άθελά τους ένα ψήφισμα που λίγο πολύ λέει να αναλάβει ο στρατός. Χώρια του ότι δε νοείται να ζητάς ιστορική ακρίβεια από τη μία και "ελληνικά σύνορα μέχρι τη Σερβία" από την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top