Για απλές ηλεκτρονικές κατασκευές

Karkabilios

Νεοφερμένος

Ο Karkabilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το θέλω για ηχεία υπολογιστή.Τα ηχεία είναι 4 Ohms και το subwoofer 6 Ohms.Τώρα βέβαι δεν ξέρω τί να σου πώ για τις μετρήσεις δεν ξέρω κιόλας πιο πολύ να δοκιμάσω θέλω.Τα ηχεία πάντως είναι τα Logitech Z523 αν καταλαβαίνεις τίποτα απο εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
το κυκλωμα που σου λεω λειτουργει συνδεοντας το παραλληλα σε ενα απο τα ηχεια του υπολογιστη ( οχι στο subwoofer)
να κανω την ερωτηση αν εχεις γνωσεις για να κανεις το κυκλωμα γιατι ειναι λιγακι πιο πολυπλοκο απο τα αλλα...!!!
εγω θα το σχεδιασω και θα το ποσταρω ενα ντεσιμπελομετρο απο -20db εως 3db . για να μην παμε στο παραπανω που ειναι πιο πολυπλοκο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
τα γνωστα φωτοκύτταρα...

να περνας μπροστα πχ,,και αναβει,,ή να κλεινει καποιο διακοπτη και να κανει οτιδηποτε..

πουλανε στα ειδη ηλεκτρονικων μοναδες φωτοκυτταρου?αν το λεω καλα...

πουλανε ετοιμα ... παντως αγγελε ... και ειναι και ευκολα να τα εγκαταστησεις ..
βεβαια μπορεις να το κανεις και μονος σου ... παντα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karkabilios

Νεοφερμένος

Ο Karkabilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Απο ηλεκτρικά ξέρω κάτι λίγα αλλά πιάνουν τα χέρια μου.Το πολύ πολύ αν δεν μπορώ να θα αρχίσω να ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Απο ηλεκτρικά ξέρω κάτι λίγα αλλά πιάνουν τα χέρια μου.Το πολύ πολύ αν δεν μπορώ να θα αρχίσω να ρωτάω.

αυτο που μετραει ειναι η παντα η θεληση .
γνωριζω συμφοιτητες μου που ζητημα με τα κυκλωματα που καναμε στην σχολη να εκαναν αλλο ...
λοιπον θα το ποσταρω το συντομοτερο ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
για να σε προετοιμασω ειναι 2 και αν θελεις κανουμε και ενα τριτο για να ειναι πιο ολοκληρωμενο
( εγω εχω μονο τα 2 το τριτο δεν εβρισκα ερεθισμα για να το κανω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ξεκιναω με το πρωτο κυκλωμα το οποιο ειναι απλο ( το ποσταρο γιατι το ειχα ετοιμο )
ειναι ενα ανιχνευτης κορυφων ( δηλαδη ανιχνευει τις κορυφες της κυματομορφης του ηχου που συνδεουμε στην εισοδο του κυκλωματος )

αρχιζεις με αυτο ... παιρνεις τα υλικα ( ειναι γραμμενα πανω τι πρεπει να παρεις )
αν θελεις διευκρινισεις μου λες οτι θες.

για να το κανεις καλυτερα παρε ενα ραστερ( δοκιμαστικο ταμπλω λεγεται που τοποθετεις πανω τα υλικα για να κανεις δοκιμες )
αλλιως σε μια διατρητη πλακετα αρχισε να τα κολας συμφωνα με το σχεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • lf351.jpg
    lf351.jpg
    500.1 KB · Εμφανίσεις: 298

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
θα χρειαστεις επισης και ενα τροφοδοτικο 12volt dc
ειτε το αγοραζεις , περιπου 4 ευρω , ενα απλο στα 500mA
ειτε το φτιαχνεις
οποτε αμα θες ενα ευκολο τροφοδοτικο στα ιδια περιπου λεφτα σου ποσταρο ενα σχεδιο και το κανεις στην ιδια πλακετα με ολο το αλλο κυκλωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Απο ηλεκτρικά ξέρω κάτι λίγα αλλά πιάνουν τα χέρια μου.Το πολύ πολύ αν δεν μπορώ να θα αρχίσω να ρωτάω.

φιλε μου δεν ξερω αν το εκανες ..... το πρωτο μερος .. να σου πω και το δευτερο ... !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Δεν ξέρω που αλλού να γράψω τις δυο απορίες που έχω και έτσι θα τις βάλω εδώ.
1) Η μπαταρία του psp δεν αντέχει για πάρα πολύ ώρα, αν πάρω άλλη θα κρατάει όσο κρατούσε στην αρχή;
2) Εχω ένα παιχνίδι το οποίο για να παίξει μου λέει πως χρειάζεται νεότερη έκδοση, πως μπορώ να ανανεώσω την έκδοση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω που αλλού να γράψω τις δυο απορίες που έχω και έτσι θα τις βάλω εδώ.
1) Η μπαταρία του psp δεν αντέχει για πάρα πολύ ώρα, αν πάρω άλλη θα κρατάει όσο κρατούσε στην αρχή;
2) Εχω ένα παιχνίδι το οποίο για να παίξει μου λέει πως χρειάζεται νεότερη έκδοση, πως μπορώ να ανανεώσω την έκδοση;

https://www.playstation.com/en-us/support/system-updates/psp/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top