Έκτρωση μετά από βιασμό

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Να πώ κάτι καθως βλέπω μονόπλυρές απαντήσεις ή έτσι ή αλλιώς, εγώ θα ρωτήσω το εξείς όσο χαζό κιάν ακούγετε, μια γυναίκα που ΕΙΝΑΙ μανα θα έκανε εκτρωση ένα παιδί απο βιασμό;

π.χ. η κουέ ή η ντού(λέω τώρα΄μακρυα απο εσάς) που είναι μανάδες και λατρέυουν τα παιδιά τους, θα πίστευαν πώς το να σκοτώσουν το ίδιο μωρό που κρατούν στην αγγαλιά τους επιδή είναι προιών βιασμού θα το έκαναν; αν τώρα το μωρό αυτό κρατάει σφυχτά το δάκτυλό τους ήταν προιόν βιασμού θα το μετάνιωναν που θα το γενούσαν; ή θα προχωρούσαν λέγοντας πώς είναι παιδί ανευ πατέρα και θα προχωρούσαν λέγοντας πώς αυτό το μωρό είναι η ανταμοιβή για όσα πέρασαν;

(μην το πάρετε πρωσωπικά, συγνώμη αν είπα κάτι κακό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Συμφωνώ 100% με την Κουέ. Εγώ ανήκω στην πρώτη κατηγορία πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μάνια η αλήθεια είναι ότι όταν διάβασα το θέμα η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή που ρώτησες
Νομίζω όμως ότι δεν έχω απάντηση
Δε μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα γιατί δεν ξέρω πως θα ένιωθα
Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος στον Ωρίων έκλαψα μαζί με τον Αργύρη από χαρά
Το θέλαμε όσο τίποτα αυτό το μωρό
Είχα μια εντελώς άλλη ψυχολογία απ την αρχή, ήταν μια ηθελημένη εγκυμοσύνη

Δεν ξέρω πραγματικά να σου απαντήσω
Αυτή τη στιγμή δεν θα άλλαζα τον Ωρίων με τίποτα
Κι αυτή φαντάζομαι είναι και η απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε.. ΑΝ ξαφνικά τώρα ο Αργύρης χτύπαγε το κεφάλι του και ξαφνικά γινόταν άλλος άνθρωπος και με χτύπαγε και με βίαζε... αν θα ξέσπαγα πάνω στο παιδί μου.
Οχι, δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο

Είναι φαντάζομαι εντελώς διαφορετικό να ξαπλώνεις το βράδυ και να λες "Θεε μου αξίωσε με σε παρακαλώ να γίνω μάνα" και τελείως διαφορετικό να λες "Θεέ μου γιατί σε μένα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια η αλήθεια είναι ότι όταν διάβασα το θέμα η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή που ρώτησες
Νομίζω όμως ότι δεν έχω απάντηση
Δε μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα γιατί δεν ξέρω πως θα ένιωθα
Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος στον Ωρίων έκλαψα μαζί με τον Αργύρη από χαρά
Το θέλαμε όσο τίποτα αυτό το μωρό
Είχα μια εντελώς άλλη ψυχολογία απ την αρχή, ήταν μια ηθελημένη εγκυμοσύνη

Δεν ξέρω πραγματικά να σου απαντήσω
Αυτή τη στιγμή δεν θα άλλαζα τον Ωρίων με τίποτα
Κι αυτή φαντάζομαι είναι και η απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε.. ΑΝ ξαφνικά τώρα ο Αργύρης χτύπαγε το κεφάλι του και ξαφνικά γινόταν άλλος άνθρωπος και με χτύπαγε και με βίαζε... αν θα ξέσπαγα πάνω στο παιδί μου.
Οχι, δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο

Είναι φαντάζομαι εντελώς διαφορετικό να ξαπλώνεις το βράδυ και να λες "Θεε μου αξίωσε με σε παρακαλώ να γίνω μάνα" και τελείως διαφορετικό να λες "Θεέ μου γιατί σε μένα"

Κουέ μου πραγματικά ξέρω πώς νοιώθεις αλλα θές να σου πώ κάτι; πρίν χρόνια πέρασα μια ασχημη εμπειρία, ένιωσα απαίσεια και συχάθικα τον εαυτό μου, είπα πώς παιδιά δεν θέλω και το ενωούσα, μετά την γένιση της μικρής μου της Μαρίνας πραγματικά χ*στικα, αν μου έκανε κάτι τώρα ο παλιομ*λακας θα το κρατούσα, ξέρεις γιατί; ο κερατάς αυτός μπορεί να κάνει την δουλειά του αλλα αυτό το μωρό όταν κοιμήθηκε στην αγγαλιά μου, όταν έκλαψε και με κοιτούσε με ένα καρφωτό βλέμμα σκευτόμουν πώς έχω δίκιο, ότι τελεικά αν ήταν δικό μου δεν θα το μετάνιωνα ακόμα κιάν ο μπ*σταρδος μου την έκανε θα το κρατούσα, γιατί η ομορφιά της ήταν τόσο τραβικτική που ακόμα και τώρα που το λέω γράφω και κλέω, δεν αξίζει για κανεναν μπά*ταρδο, πίστεψε με, αυτό το Μαρινάκι με έκανε ακόμα και παιδί να θέλω να κάνω, πόσο μάλλων σε μία γυναίκα που απλά η μοίρα το έφερε να το αποκτίσει με αυτό τον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μάνια το μόνο που ξέρω με σιγουριά αυτή τη στιγμή, επειδή έχω τον Ωρίων, είναι ότι δεν είμαι αρχής εξ αρχής σίγουρη ότι θα έκανα έκτρωση
Αν με ρωτούσες πριν τον Ωρίων, η απάντηση μου θα ήταν defacto έκτρωση
Τώρα αφήνω ανοιχτό ένα μικρό ενδεχόμενο

Πάντως, φοβάμαι ότι αν πάρει μια τέτοια απόφαση μια γυναίκα, δεν είναι μόνο η δική της πλευρά που θα πρέπει να ξεπεράσει τον όποιο πόνο ή τραύμα.
Είναι και της οικογένειας της

Πιστεύω ότι για τον άντρα ή τον πατέρα ή τη μητέρα ή τον αδερφό/ή ή.... το ήδη υπάρχον παιδί μιας βιασμένης γυναίκας που κυοφορεί καρπό βιασμού, υπάρχει θέμα και μάλιστα σοβαρό.
Εχουν επίσης τραύματα... δεν είναι δλδ τόσο απλό
ΟΚ σίγουρα τα τραύματα τους δεν φτάνουν ούτε στο ελάχιστο το τραύμα της γυναίκας που βιάστηκε αλλά δεν παύουν να υπάρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια το μόνο που ξέρω με σιγουριά αυτή τη στιγμή, επειδή έχω τον Ωρίων, είναι ότι δεν είμαι αρχής εξ αρχής σίγουρη ότι θα έκανα έκτρωση
Αν με ρωτούσες πριν τον Ωρίων, η απάντηση μου θα ήταν defacto έκτρωση
Τώρα αφήνω ανοιχτό ένα μικρό ενδεχόμενο

Πάντως, φοβάμαι ότι αν πάρει μια τέτοια απόφαση μια γυναίκα, δεν είναι μόνο η δική της πλευρά που θα πρέπει να ξεπεράσει τον όποιο πόνο ή τραύμα.
Είναι και της οικογένειας της

Πιστεύω ότι για τον άντρα ή τον πατέρα ή τη μητέρα ή τον αδερφό/ή ή.... το ήδη υπάρχον παιδί μιας βιασμένης γυναίκας που κυοφορεί καρπό βιασμού, υπάρχει θέμα και μάλιστα σοβαρό.
Εχουν επίσης τραύματα... δεν είναι δλδ τόσο απλό
ΟΚ σίγουρα τα τραύματα τους δεν φτάνουν ούτε στο ελάχιστο το τραύμα της γυναίκας που βιάστηκε αλλά δεν παύουν να υπάρχουν

Η αφεντικίνα μου(λέω πολλά που δεν πρέπει) που έγινε το περιστατικό στο γραφείο της τής ειπα τι έγινε, εκείνη μου είπε το εξείς"Μαρινάκι πρίν 7 χρόνια με βίασε κάποιος πέρασα πολλά, τώρα έχω τον ***** και μου φτάνει" την ρώτησα τι σχεση έχει το ένα με το άλλο καθώς ήταν παντρεμένη και η απάντηση είναι η εξείς" ο άντρας μου δεν μπορεί να κάνει παιδί, πρωχώρα και η ζωή σε ανταμόιβει για ότι κακό σου συμβένει" η γυναίκα αυτή με έκανε να ξεπεράσω πολλά, Το Μαρινάκι περισσότερα, μπορεί να είναι η μόνη που το βλέπει σαν θάυμα αλλα προσωπικά το βλέπω σαν την ζωή που πληρώνει τα λάθοι της.

Μπορεί να είμαι λάθος και εκείνη να είναι εξέρεση, πέρασα πολλά και άκουσα πολλά, το θέμα είναι πώς ο άνθρωπος πρέπει να τα χρεισημοποιεί αυτά που μαθαίνει για καλό και ποτέ για κακό.Σου λέω και πάλι, μπορεί να είμαι λάθος, κανείς δεν ξέρει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για την έκτρωση μετά από βιασμό; Ανεξάρτητα από τους νόμους εδώ, εκεί, οπουδήποτε αλλού. Λαμβανομένων υπόψη και όλων εκείνων των παραγόντων "δικαίωμα αυτοκαθορισμού" κλπ. Πιστεύετε πως δικαιολογείται ο κανόνας ότι η γυναίκα που υπέστηκε την εγκληματική πράξη του βιασμού έχει δικαίωμα να προβεί σε έκτρωση χωρίς οποιαδήποτε περαιτέρω προϋπόθεση (υπέρ του κυοφορούμενου), απλά και μόνο γιατί το παιδί είναι προϊόν βιασμού;

Ο μόνος λόγος που έχει δοθεί από τους υποστηρικτές του "κανόνα" αυτού είναι μια ψυχολογικού περιεχομένου υπόθεση "το παιδί θα της θυμίζει ό,τι υπέστη". Αυτός ακριβώς ο λόγος δεν με πείθει. Υπάρχει κάποια εγκεκριμμένη ψυχοθεραπεία που λέει ότι όποιος μας θυμίζει κάτι δυσάρεστο τον εξαφανίζουμε για να αποθεραπευτούμε; Ο βιασμός, ναι, είναι μια φριχτή εγκληματική πράξη που ανεξάρτητα από την ύπαρξη ενός παιδιού έχει τρομερές ψυχολογικές συνέπειες στο θύμα, το οποίο με την κατάλληλη ψυχοθεραπεία πρέπει να το ξεπεράσει. Αν δεν υπάρχει παιδί να λειτουργήσει, σύμφωνα πάντα με τον "κανόνα", ως περίπου εξιλαστήριο θύμα, προς ποιά κατεύθυνση πρέπει να στρέψει το θύμα την οργή και τις δυσάρεστες μνήμες του; Προς τον βιαστή; Αυτοδικία; Και στην περίπτωση που υπάρχει παιδί - "προϊόν βιασμού" - μιλάμε για αυτοδικία στρεφόμενη κατά τρίτου;

Μπορεί σύμφωνα με την Β ψυχολογική προσέγγιση να πιστεύει κάποιος πως η ύπαρξη ενός παιδιού μπορεί να είναι η βάση πάνω στην οποία το θύμα ευκολότερα μπορεί να αποδεχτεί ό,τι της συνέβη και να το ξεπεράσει ευκολότερα. Ας πούμε μέσα στην κόλαση που υπέστη να και κάτι θετικό, μια αθώα ζωούλα. Μπορεί σύμφωνα με την Γ ψυχολογική προσέγγιση να είναι δυνατός ο διαχωρισμός ανάμεσα σε βιαστή και παιδί.

Δεν μπορώ να έχω γνώμη για το όλο θέμα ή μάλλον για να τοποθετηθώ καλύτερα δεν μπορώ να κατακρίνω μια έκτρωση γενικότερα πόσο μάλιστα υπό τέτοιου είδους συνθήκες.
Μπορεί να υπάρχουν εκατό χιλιάδες ψυχοθεραπείες για ένα τέτοιο τραύμα αλλά δεν το κουβαλώ εγώ ,δεν είναι δικό μου άρα δεν μπορώ να το κατακρίνω.Πιστεύω ότι είναι στην κρίση του θύματος -μητέρα.
Το πόσο μπορεί και είναι δυνατή για να μπει σε μια τέτοιου είδους θεραπεία.
Όλοι μας έχουμε τραύματα ψυχικής φύσεως αλλά δεν έχουμε όλοι την δύναμη να θεραπευτούμε.Αυτό δεν πρέπει να είναι κατακριτέο.Αντίθετα πρέπει να δείχνουμε συγχώρεση..(με την έννοια του χώρου)...κατανόηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
μετά την γένιση της μικρής μου της Μαρίνας

Σόρρυ κιόλας για το άσχετο αλλά ποιο είναι το Μαρινάκι?Γιατί δεν έχω καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σόρρυ κιόλας για το άσχετο αλλά έχεις παιδί?Ποια είναι η Μαρίνα?

Η βαφτιστικιά μου ανηψιά μου συνονόματη και ημερολογιακά ίδιας ημερόμηνίας γένησης 17/07 και με 30 λεπτά διαφορά στην γένηση :redface:

Είναι ένα θ΄'αυμα που μπείκε στην ζωή μου, ο λόγος να σκέυτομαι για δικό μου παιδί:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στην ιδια κατηγορια ανηκουμε ΚΕ, αλλά οπως το θετεις ειναι σα να λες "ειναι αναφαιρετο δικαιωμα της γυναικας ο φονος". Και νομιζω ακομα μαλωνουνε για το αν ειναι φονος και αν ειναι ανθρωπος αυτο που θανατωνεται. Ειναι λεπτο θεμα οπως και να χει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα αν δεν είναι η "ζωή που ονειρεύεσαι" τότε είναι εξ' ορισμού χειρότερη από αυτή που ονειρεύεσαι. Και μαζί και η δική σου... :P
Ειπα δεν ειναι "απλα" η ζωη που ονειρευσαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στην ιδια κατηγορια ανηκουμε ΚΕ, αλλά οπως το θετεις ειναι σα να λες "ειναι αναφαιρετο δικαιωμα της γυναικας ο φονος". Και νομιζω ακομα μαλωνουνε για το αν ειναι φονος και αν ειναι ανθρωπος αυτο που θανατωνεται. Ειναι λεπτο θεμα οπως και να χει...

δεν νομίζω
νομίζω ότι όσοι συμφωνούν ότι η γυναίκα να έχει το δικαίωμα της επιλογής δεν το βλέπουν ως φόνο
εγώ δεν το βλέπω ως φόνο τουλάχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Α συγνωμη, δε καταλαβα καλα τι ειχες γραψει. Ακυρο το ποστ μου.

Οντως οι περισσοτεροι που ειναι pro-choice δε το βλεπουν τοσο σα φονο. Προσωπικά, ακομα και να το δω σαν φονο, παλι pro-choice θα ημουν. αναλογα και με τις εκαστοτε συνθηκες βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Να πώ κάτι καθως βλέπω μονόπλυρές απαντήσεις ή έτσι ή αλλιώς, εγώ θα ρωτήσω το εξείς όσο χαζό κιάν ακούγετε, μια γυναίκα που ΕΙΝΑΙ μανα θα έκανε εκτρωση ένα παιδί απο βιασμό;

π.χ. η κουέ ή η ντού(λέω τώρα΄μακρυα απο εσάς) που είναι μανάδες και λατρέυουν τα παιδιά τους, θα πίστευαν πώς το να σκοτώσουν το ίδιο μωρό που κρατούν στην αγγαλιά τους επιδή είναι προιών βιασμού θα το έκαναν; αν τώρα το μωρό αυτό κρατάει σφυχτά το δάκτυλό τους ήταν προιόν βιασμού θα το μετάνιωναν που θα το γενούσαν; ή θα προχωρούσαν λέγοντας πώς είναι παιδί ανευ πατέρα και θα προχωρούσαν λέγοντας πώς αυτό το μωρό είναι η ανταμοιβή για όσα πέρασαν;

(μην το πάρετε πρωσωπικά, συγνώμη αν είπα κάτι κακό)

Μονόπλευρες απαντήσεις?
Surprise!

Μαμά εν όψει!

Δεν ξέρω για την κουέ και τη ντου, που μου μυρίζουν για πιο φρέσκες μανούλες, αλλά με βάση τα χρόνια-χώρο-κόπο που έχω αφιερώσει στο δικό μου παιδί, μπορώ να σου πω ένα πράγμα:

Το παιδί δεν είναι η πανάκεια στη ζωή μιας γυναίκας. Όταν ξεκινήσει να φεύγει, να κάνει τη δική του ζωή και να σε αφήνει πίσω του, τότε είναι που θα πρέπει να μπορείς να κοιτάξεις τον εαυτό σου και να δεις μια γυναίκα-αξιοπρεπή-αυτεξούσια, μια γυναίκα που δεν θα έχει θυσιάσει κάτι από όλα αυτά στη μητρότητα και θα αισθάνεται καλά που έκανε όσα έκανε μέχρι τότε. Και τότε θα μπορείς να πεις ότι ήσουνα και καλή μητέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
σόρυ για το παντελώς οφφ, αλλά προτείνω η μάνια ή κάποιος μοντ να επξεργαστεί το ποστ της και να σβήσει το όνομα του παιδιού (όχι της βαφτισημιάς, το άλλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αν και εξέφρασα την άποψή μου πάνω στο θέμα, θα ήθελα να αναφερθώ στην έκφραση "η έκτρωση είναι αναφαίρετο δικαίωμα μιας γυναίκας"...


Εγκρίνω μια έκτρωση όταν γίνεται ύστερα από βιασμό, ή όταν πρόκειται μια γυναίκα να φέρει στον κόσμο ένα παιδί με σοβαρά προβλήματα, τα οποία δεν θα του επιτρέψουν να έχει μια καλή ποιότητα ζωής όταν έρθει στον κόσμο, όπως είχε πει και ο Τέτρα σε προηγούμενο ποστ του. Φαντάζομαι ότι και οι περισσότεροι από εσάς θα έχετε την ίδια άποψη.

Αλήθεια, εγκρίνετε την έκτρωση όταν την κάνει κάποια που φροντίζει να μείνει έγκυος προκειμένου να εκβιάσει κάποιον; Αυτό αν δεν είναι έγκλημα τότε τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αλήθεια, εγκρίνετε την έκτρωση όταν την κάνει κάποια που φροντίζει να μείνει έγκυος προκειμένου να εκβιάσει κάποιον; Αυτό αν δεν είναι έγκλημα τότε τι είναι;

Μα αυτή γιατί να κάνει έκτρωση; :confused:
Υποτίθεται ότι θέλει το παιδί για να έχει κάτι να τον εκβιάζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μα αυτή γιατί να κάνει έκτρωση; :confused:
Υποτίθεται ότι θέλει το παιδί για να έχει κάτι να τον εκβιάζει!
Εννοώ να ρίξει το παιδί εαν καταφέρει το σκοπό της κατά τη διάρκεια της κύησης. Ή αν τελικά δε μπορέσει να τα καταφέρει. Προσπάθησα να κάνω την ερώτηση πολύ γενική για να καλύψει όλες τις περιπτώσεις που μπορεί να σκεφτεί κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν και εξέφρασα την άποψή μου πάνω στο θέμα, θα ήθελα να αναφερθώ στην έκφραση "η έκτρωση είναι αναφαίρετο δικαίωμα μιας γυναίκας"...


Εγκρίνω μια έκτρωση όταν γίνεται ύστερα από βιασμό, ή όταν πρόκειται μια γυναίκα να φέρει στον κόσμο ένα παιδί με σοβαρά προβλήματα, τα οποία δεν θα του επιτρέψουν να έχει μια καλή ποιότητα ζωής όταν έρθει στον κόσμο, όπως είχε πει και ο Τέτρα σε προηγούμενο ποστ του. Φαντάζομαι ότι και οι περισσότεροι από εσάς θα έχετε την ίδια άποψη.

Αλήθεια, εγκρίνετε την έκτρωση όταν την κάνει κάποια που φροντίζει να μείνει έγκυος προκειμένου να εκβιάσει κάποιον; Αυτό αν δεν είναι έγκλημα τότε τι είναι;

Κοιτα, καταρχην δεν θεωρω οτι η εκτρωση ειναι αναυθερετο δικαιωμα της γυναικας, ουτε το η γυναικα εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει με το σωμα της κλπ που λεγονται για την εκτρωση... Αν θεωρησουμε οτι μιλαμε για βιασμο, η οτι δεν ξερει ουτε η ιδια πιος ειναι ο πατερας, η οτι ο πατερας εχει εξαφανιστει απο προσωπου γης, τοτε ναι... Ειναι καθαρα δικο της θεμα...
Οταν ομως υπαρχει στην μεση ενας πατερας, νομιζω οτι εχει εξησου ιδια βαρυτιτα η γνωμη του πατερα με την δικη της... Μπορει να ειναι δικο της το σωμα, αλλα οταν αφησε το σωμα της στα χερια του δεν ητανε δικο της; Μεσα σε αυτο το σωμα δεν υπαρχει και κατι του πατερα; Οσο αφορα την μητερα δεν αφορα και τον πατερα αυτο το εμβρυο/παιδι;
Αν μιλισουμε λοιπον για συγκεκριμενα αυτο που λες... Καταρχας γενικα δεν γινετε να μηλισουμε... θα πιασω μερικες πιο συγκεκριμενες περιπτωσεις που μπορω να σκευτω...
1) Μια γυναικα μενει εγκυος προκειμενου να πετυχει τον στοχο της, τελικα δεν τον πετυχενει και δεν θελει το παιδι αλλα ο πατερας αναγνωριζει οτι ειναι δικο του παιδι και θελει να το μεγαλωσει, εστω και χωρις την μητερα... Γιατι μια γυναικα να εχει το δικαιωμα να μην ριξει το παιδι της, ενω ενας αντρας οχι;....
2)Ξανα το ιδιο, αλλα αυτην την φορα θελει αυτη να το κρατισει. Ο πατερας αναγνωριζει οτι ειναι δικο του παιδι, αλλα δεν ειναι σε θεση/δεν θελει να αναλαβει τετιες ευθυνες, Γιατι να αναγκαστει να το κανει, απο την στιγμη που δεν ητανε ενα ατυχιμα και θεμα απροσεξιας και μονο, η να ζησει για το πολιπο της ζωης του με της τυψεις οτι παρατισε ενα παιδι κλπ;
3)Πετυχενει τον στοχο της, αλλα δεν θελει να φορτωθει ενα παιδι, ο πατερας ομως το θελει... Το ιδιο με το 1 δεν ισχιει;...
4)Πετυχενει τον σκοπο και θελει η ιδια ενω ο πατερας οχι... Το ιδιο με το 2...
5)Πετυχενει τον σκοπο και δεν θελει κανενας απο τους δυο. Καλητερα δεν ειναι να σταματισει μια ζωη προτου γενηθει παρα να υποφερουν 3 για παντα; Το ιδιο βεβαια ισχιει και αν δεν πετυχει ο σκοπος...
Και πολλα ακομα βεβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,815 μηνύματα.
Μιας που μου το έβγαλε η αρχική σελίδα...
Μου φαίνεται ανατριχιαστικο να είσαι γυναίκα να μένεις έγκυος από τον βιαστή σου και να καλεισαι να μεγαλώσεις μετά το παιδί καρπού των δύο σας. Υπέρ της έκτρωση και κρίμα για την αδικημένη εν δυνάμιν ψυχή :(
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top